DIALECTENBUREA U IN AMSTERDAM Nederlandse dialecten voor uitsterven behoed OLIELANDEN VORMEN STERK BLOK President Obote afwezig LEGER GRIJPT MACHT IN OEGANDA Ik kom voor uw slaapkamer! Moore BUS 3 MI staan douar JOHN Joegoslavië meer in trek bij toeristen na devaluatie Eerst op de geluidsband en daarna kluis in binnenland buitenland Onderzoek Uitdaging Zelfverzekerdheid Verkiezingen Verwachting: papier ooi- yw pen Simonis XX KV Latijns-Amerika Belgische kerken Rechten Koning van de kermis- koersen door DINSDAG 26 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Als ten slotte ook nog de grote huiska- merklok tot zwijgen is gebracht met het oog op de hinderlijke bij geluiden, kan 'band nummer 742' beginnen te draaien. Rond de tafel en microfoon: vier rasechte Sevenummers, bijeengekomen op verzoek van het Amsterdams instituut voor dialectalogie. De streektaal zal vanavond offi cieel „voor het nageslacht worden vastgelegd", reden genoeg dus om het zondagse pak en een extra- fijne sigaar voor de dag te halen. De dialoog - zo blijkt al spoedig - lijdt gelukkig niet merkbaar onder het officiële karakter van de bij eenkomst. Onder leiding van on derwijzer Wiel Verheijen ('63 nou en al 42 jaar voor de klas) ont wikkelt zich een levendig gesprek met als voornaamste thema's: de opkomst van het „spraekmesschien" oftewel de radio in Sevenum, het verdwijnen van oude dorpskapel letjes, de bereiding van karne- melksepap met verschillende soor ten peren, de bijenhouderij in vroeger jaren, toen massa's Duitse imkers hun volken zomers op de Sevenumse hei parkeerden, het moeizame bestaan van de schaap herders en him profetische gaven als metereologen etc. Moeiteloos wordt er van het ene onderwerp naar het andereoverge- schakeld. Wanneer na drie kwartier de uitroep: „Onze band is op" abrupt een eind maakt aan de officiële woordenstroom en men bij een on vermijdelijk stuk „vlaai" nog voor de gezelligheid wat na wil kaarten, kijken Johanna Billekens-van de Goor (58), Gerard Snellen (61) en Jacob van Heugten (75) triomfan telijk in de richting van meester Verheyen. Alsof ze zeggen willen: „Nou en, hoe hebben we 'm dat gefikst?" Jo Daan en Jaap de Rooy, als medewerkers vanhet dia lectenbureau naar Sevenum geko men, komen met de mededeling.' ,Het ging werkelijk fantastisch. Zonder enige hapering een hele band vol praten, dat maak je niet gauw mee. Niet één keer hebben we het gesprek weer op gang moe ten brengen. Het is onvoorstel baar". Jaap de Rooy is graag bereid wat dieper in te gaan op doel en werkwijze van het dialectenbu reau, sinds ongeveer een jaar ge huisvest in een riant herenhuis op de Keizersgracht 569, Amsterdam ,Ons Bureau" zo laat hij weten „behoort evenals de instituten voor volks- en naamkunde tot de Ko ninklijke Nederlandse Akademie voor Wetenschappen, Wij als on derafdeling beperken ons tot het bestuderen van de regionale scha keringen binnen het Nederlands en het Fries. We zijn beslist geen instantie die met alle geweld de streektalen in stand wil houden. Dat het bergaf gaat met de dialec ten is natuurlijk een duidelijke zaak. Je zou ons werk daarom ook wel een onderzoek naar de uitster vende taalvormen kunnen noemen. Er treedt een steeds grotere nivel lering op. Nu hebben de meeste dialecten nog wel karakteristieke eigenschappen, maar als je de zaak wetenschappelijk wilt inventarise ren dan woedt het wel tijd. Van daar dat we ook zulk een haast maken met vastleggen van streek talen op de band. Successievelijk werd 't hele land uitgekamd. Hier in Limburg zijn we vrij laat, maar het kan omdat de achteruitgang er minder snel verloopt. We zijn er twaalf jaar geleden mee gestart. Dit Sevenumse gesprekje is al on ze 742e opname. Daarnaast hebben we nog de beschikking over een verzameling tapes waarop door emigranten Amerikaans-Neder lands gesproken wordt. Ze beslaan een tijdsduur van zowat 75 uur. Alles gaat achter slot en grendel in onze kluizen, natuurlijk niet voordat er eerst een grondige studie van het mate riaal is gemaakt. Alle banden wor den bijvoorbeeld uitgewerkt. Een tijdrovend werk, zo'n transcriptie. Je bent er per geval wel een week zoet mee. Meestal laten we het doen door werkstudenten die ver trouwd zijn met een bepaalde streektaal. We hebben ook wel een gepro beerd een kort verhaal, dat in het Nederlands was gesteld, te laten vertalen in het dialect. Vooral wat zinsbouw betreft krijg je dan ech ter gekke dingen, veel typerends gaat verloren". Jaap de Rooy (voorgrond) maakt aantekeningen, terwijl de vier Seve numse dialectsprekers rustig hun gang gaan. Het Amsterdamse dialectenbu reau zeven mensen vinden er hun dagtaak besteedt wekelijks gemiddeld twee a drie dagen aan het zogenaamde „veldwerk". Al vanaf 1930 stuurt men jaarlijks vragenlijsten rond om aldus gege vens te verzamelen over de bena mingen die men in de verschillen de delen van Nederland heeft voor bepaalde gebruiksvoorwerpen etc. Zo kwam men aan de weet, dait er in ons land meer dan 100 gang bare woorden zijn voor een soep bord of een boerenerf. Ook achter haalde men dat een paardebloem ook wel wordt aangeduid als pis- bloem, hondebloem, paasbloem en zelfs als molsla. Het instituut voor dialectologie heeft het allemaal te danken aan de belangeloze medewerking van meer dan 1500 correspondenten, tot in de verste uithoeken van Neder land werkzaam. Jaap de Rooy tenslotte: „Het is natuurlijk een flink leger, wie eerlijk blijft zal het moeten toegeven. Toch zou hier en daar een uitbreiding zeker geen kwaad kunnen". (Van onze correspondent) LONDEN Wanneer een aantal noodlijdende landen met veel ge rucht aankondigen dat ze zich in een front verenigd hebben om de rijke landen een lesje te leren en onder druk te zetten, wordt daar in het Westen meestal niet zo zwaar aan getild. Treffende voorbeelden daarvan geven de twee laatste we reldhandelsconferenties, en in een bepaald opzicht ook de zojuist be ëindigde Gemenebestconferentie in Singapore. De mogelijkheid om hun krampachtig uitkrijten van radikale leuzen en dreigementen ook waar te maken, is aan arme landen niet gegeven. Arme landen missen nu eenmaal de economische en politieke macht om zich een werkelijk onwel willend gedrag ten opzichte van het Westen te kunnen veroorloven. Het is om deze reden dat de conferentie over de olieprijzen in Teheran zo'n opmerkelijk verloop heeft. Daar blijkt een groep van ontwikkelingslanden om reden dat zij allen olie produceren, ineens wel in staat om westelijke regeringen en oilieTn-aaitsohappijen tat ernstige be zorgdheid te brengen. De organisatie van olie produce rende landen OPEC gaat dit jaar het elfde jaar van het bestaan in. De leden zijn Abu Dhabi, Algerije, Irak, Iran, Indonesië, Lybië en Vene zuela. Het zijn alle landen die hun belangrijkste bron van inkom sten vinden in de olieverkoop aan de maatschappijen van westelijke landen. De bedoeling van de oprich ters was om hogere prijzen voor hun olie te kunnen bedingen als ze voor taan een blok in de onderhandelin gen met de oliemaatschappijen vormden. Eendracht maakt macht wordt in het handelsverkeer ver taald met „trust-politiek", en dat de olielanden die in westelijke lamden kwalijke goed nastreven, hebben zij de afgelopen tien jaar nooit ver heeld. Voor de oprichting van de OPEC kwamen de olieprijs-onder- handelingen meestal op een eenzij dig bod van de kant van de maat schappijen, dat de olie producerende landen dan maar te slikken hadden. Deden zij dat niet. dan dreigden ze hun nationale bron van inkomsten te verliezen doordat de maatschappijen elders toch wel aan hun trekken kwamen. Dat was de situatie voor 1960. In theorie en in praktijk. Wat er met de oprichting van de OPEC voorlopig veranderde, was de theo rie. Voortaan zouden de olielanden proberen om als een front de verte genwoordigers van de maatschappij en tegemoet te treden. Het duurde echter tien jaar, tot vorig jaar zo mer, voordat ooik de praktijk van de olieonderhandelingen drastisch ver anderd werd. Dat het tien jaar moest duren is voornamelijk te dan ken aan de handige bilaterale onder handelingsmethoden van de maat schappijen, die de praktische uitvoe ring van de OPEC-beginselen wist te voorkomen. Voor West-Europa, dat ondanks alle continentale plateaus in de zee toch nog 545 miljoen ton olie per jaar meer nodig heeft dan de 16 miljoen ton die het zelf produceert, is een onbelemmerde handel met de OPEC-landen van vitaal belang. Als de olietransporten uit het Midden- Oosten als gevolg van een onver hoeds mislukken van de besprekin gen in Teheran stopgezet zouden worden, is de Westeuropese olie voorraad na zes weken uitgeput, de wereldproduktie van olie lag eind 1969 op 2333,7 miljoen ton, waarbij de produktie van communistische landen inbegrepen is. Daarvan pro duceren de landen van de OPEC er jaarlijks 1200 miljoen. Als de olie- produktie van Noord-Amerika 625,5 miljoen ton en die van Rusland 353 miljoen ton, beide landen die hun pro'hiktie meer dam zelf opsouperen, van de wereldproduktie afgetrokken wordt, blijkt dat de OPEC meer dan 90 procent van „verhandelbare" olie in handen heeft. De rest van de olie komt uit Nigeria, Mexico en Argen tinië die niet bij de OPEC aangeslo ten zijn. De plotselinge zelfverzekerdheid waarmee de landen van de OPEC vorige week forse prijsverhogingen in het vooruitzicht stelden, is voor namelijk geïnspireerd door Lybië. Dit land met zijn kleine bevolking, grote financiële reserves en een sleutelpositie in de olietoevoer naar Europa, kon het zich vorig jaar zo mer permitteren om een prijsverho ging van f 1,40 per 100 liter olie te eisen zonder daardoor risico's te lo pen. De prijsverhoging werd dan ook prompt door de oliemaatschap pijen ingewilligd. Sindsdien presen teren ook andere landen als Perzië, Koeweit en Saoedie-Arabië de olie maatschappijen hun nieuwe tarie ven. Perzië, dat zich in het verleden al vaker als de behendigste onderhan delingspartner in de oliebesprekin gen ontpopte, maakte van het zelf vertrouwen gebruik en zag kans om de OPEC-landen tot een werkelijke eenheid te bewegen. De conferentie die de OPEC op eind december in Caracas hield, had dan ook het re sultaat dat tien jaar geleden al be reikt had moeten zijn. De olielanden besloten daar voortaan alleen nog groepsgewijze met de maatschappij en in onderhandeling te gaan en verlangen aanzienlijke stijging van de olietarieven. De Perzische pre mier Amir Abbas Hoveida zei bij die gelegenheid: „De consument be taalt 14 dollar voor een vat olie. Wij krijgen er maar 1 voor. Het wordt tijd dat daar eens verandering im komt". Het antwoord van de 15 betrok ken maatschappijen nu op de confe rentie in Teheran op deze uitdaging is minstens zo onverwacht en uniek. Zij besloten vorige week om de OPEC met gelijke munt terug te betalen door ook als een blok in de onderhandelingen te gaan. Zij weten zich daarbij verzekerd van een be langrijke factor, namelijk dat zij de gehele Europese markt controleren die de grootste afnemer van Arabi sche olie is. Afgezien van de hoge prijseisen, komt de huidige ontwik keling de oliemaatschappijen zeer gelegen aangezien zij de laatste ja ren al verschillende keren gepro beerd hebben om het olie-overleg wat meer te organiseren. Tot dan toe waren olie-besprekingen inci dentele aangelegenheden tussen re geringen en maatschappijen. (Copyright The Guardian-De Stem) (Van onze redactie buitenland) KAMPALA Het Oegandese leger heeft gisteren tijdens de afwe zigheid van president Milton Obote de macht overgenomen. De staatsgreep staat onder leiding van de voormalige opperbevel hebber van het leger, generaal-majoor Idi Amin De inwoners vain de Oegamdese hoofdstad Kampala schrokken maan dag kort na middernacht wakker door een ontploffing, die werd ge volgd door schoten uit machinegewe ren. Volgens ooggetuigen is door de explosie het huis van de politiecoin- mandant opgeblazen. In die daarop volgende uren bezetten legereenhe den alle openbare gebouwen in Kam pala, met inbegrip van het parlement. De uitvalswegen werden afgesloten en OiOk de internationale luchthaven Entebbe werd gesloten. Bij de ge vechten zouden zeven mensen zijn gedood. Gistermiddag werden in de buitenwijken van Kampala nog scho ten gehoord. President Milton Obote, die in Singapore de Gemenebestcon ferentie heeft bijgewoond is inmid dels op de terugreis naar Oeganda in de Keniase hoofdstad Nairobi aange komen. De eerste aanduidingen van de achtergronden vam de staatsgreep in dit zeven miljoen inwoners tellende Ooatafrikaanse land kwamen van ra dio-Kampala, die een bekendmaking van een militaire woordvoerder uit zond. Hij verweet het burgerbewind van Obote corruptie en het zaaien van verdeeldheid onder het leger en het volk. Het burgerbewind heeft de afgelopen zes jaar geen verkiezingen uitgeschreven, en het heeft gefaald in de bestrijding van de misdaad, met name van dé diefstallen waar door Oeganda wordt geteisterd. Voorts werd de president verweten dat hij de leden van zijn eigen stam bevoor deelde, en dat hij op belangrijke mi litaire posten zijn vrienden benoem de. Volgens de uitzending van radio- Kampala heeft generaal Amin de macht overgenomen in de verwach ting dat er spoedig weer een burger- bestuur zal kunnen terugkeren. „Als de toestand stabiel en veilig is, zul len er binnenkort vrije en eerlijke verkiezingen worden gehouden". De eerste daad van de nieuwe re gering was het vrijlaten van alle po litieke gevangenen en het verlenen van toestemming aan politieke bal lingen om naar Oeganda terug te ke ren. Het aantal politieke gevangenen wordt geschat op 92, met inbegrip van vijf voormalige ministers. Voor de nacht werd in Kampala een uit gangsverbod afgekondigd. In Jinja, de tweede stad van Oeganda, op 80 km afstand ten oos ten van Kampala, zouden hevige ge vechten zijn uitgebroken tussen de legereenheden van generaal Amin en troepen die president Obote trouw zijn gebleven. Ook op de politieschool AMIN nieuwe leider van Kampala en op andere politie bureaus is gevochten. Later las echter de inspecteur-ge neraal van politie, Oryema, over de radio een verklaring voor waarin hij zich achter het leger stelde. Leger en politie zullen samenwerken om het land te regeren, zo zei hij. In de straten van Kampala, die tot het middaguur volkomen verlaten waren, zijn 's middags betogingen ten gunste van de nieuwe machtheb bers gehouden. In Kampala gaat in tussen het gerucht dat er al een aan slag op generaal Amin is gepleegd. De achtergronden van de staats greep zijn nog vrij onduidelijk. Ook staat nog niet vast hoe groot de aan hang van generaal Amin is. Volgens sommige waarnemers is het conflict terug te voeren tot een menings verschil tussen president Obote en generaal Amin, die vorig jaar werd ontslagen als opperbevelhebber van de strijdkrachten. (ADVERTENTIE) Y-X-X-X-X^X-X^ faWANIA (ADVERTENTIE) Met DRUgasar gas verwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen... van klein tot groot! Prijzen vanaf f 273,-. Vraag ongefrankeerdde gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V., Antwoordnummer 17# Ulft. Als u een afwasmachine of vloerbedekking wik kopen, wat heeft Stenotyp daar dan mee te maken? Weinig - maar Stenotyp zorgt wél dat u geheel gratis lid kunt worden van een Inkoopcombinatie. En dat geeft voordelen - wélke vertellen wij u graag persoonlijk! Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet veel is, maar dat het gaat om de inzet van de juiste mensen. BREDA Joris Helleputtestraat 15 Tel 01600-48516 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - AMSTERDAM Nu de Joegoslavische munt, de di nar, met 20 procent is gedevalueerd, verwacht men niet alleen dat de algehele economie van het land op een hoger peil komt, maar ook dat de toeristenstroom naar dit land zal toenemen. Mede door de politieke spanningen rond het Burgos-proces in Spa.nje en de militaire dictatuur van de kolonels in Griekenland voelt Joegoslavië zich op het ogen blik nog een van de weinige aan trekkelijke toeristische landen rond de Middellandse Zee. Dit deelde gis teren de secretaris van het Natio naal Joegoslavisch Verkeersbureau te Amsterdam, de heer Hanselaar, mee. „Van alle buitenlanders, die 's zo mers Joegoslavië bezoeken, komen er 85 procent per auto. De rest laat zijn reis organiseren. Wat deze laat ste groep betreft: die zal dit jaar bij de reissom nog n-iet profiteren van de waardeverlaging van de dinar, De meeste reizen zijn namelijk al contractueel vastgelegd en in dollars afgerekend. De particulieren kunnen ech-tep volop profiteren van een nog goedkoper leven in Joegoslavië. Blijkens enquêtes was dit trouwens al het goedkoopste vakantieland van Europa. Als men weet, dat een hotel in de middenklasse met volledig pension per dag zo'n vijftien gulden kost, is dit toch erg verleidelijk", aldus de heer Hanselaar. Yugo Tours, die reizen voor allerlei vere nigingen organiseert naar Joegosla vië, verwacht voor dit jaar nog wei nig respons om de devaluatie van de dinar, maar men is er wel van overtuigd, dat het land als goedkoop vakantieoord steeds aantrekkelijker wordt. Brie ver <u«rek moet«n m®t vol- edige naam «n aares worden ondertekend. Bij publicatie zulten deze vermeld worden. Slechts oij hoqe^uitzoi.cennq zal var deze regel wor den atqeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie oekend Publicatie van brieven verkort o+ onverkort* betekent niet dat de -edaetle het w alle gevallen eens is met in houd, c.q strekklnq Een bewering, als zouden de r.k. bejaarden onverdeeld achter dr. Si- monis staan, noemt de heer Dijkman („dr.S." XXXII) grootspraak. Zeil geeft de schrijver echter enkele proeven van overdrijving, die naar mijn mening aandacht verdienen: „Ik durf te zeggen, dat er meer anti's dan pro's zijn in de zaak- Simonis". En voor het gemak wor den de werkelijk of vermeend on verschilligen dan maar bij de ei-gen gelederen ingelijfd. Over de behou dende ouderen: „De angst voor de hel zit er nog in". Dit lijkt me nog moeilijker te controleren, tenzij de a.s. volkstelling op een ongedroomd succes mocht uitlopen. Voorshands kan hier ook nog wel enige bezorgd heid ten aanzien van de huidige, inderdaad verre van bekrompen vrijheidsbeleving in het spel zijn. Dat het leven „anders" is geworden zal niemand betwisten, doch de vraag rijst allerwegen of we die irriterende vormen vara geloofs dwang uit vroeger da-gen niet hebben verwisseld voor de dwingelandij van allerhande reclame-agenten en meer of minder obscure sex-pedagooohe- laars. Of er dus met het uitbannen van het Latijn en van de Gregori aanse muziek nu werkelijk zoveel verbeterd is. Tenslotte zou het mijns inziens steeds aanbeveling verdie nen, toestanden uit het verleden te bezien in het kader waarin zij pla-ats vo-n-clen. Aidius k-ara tevens worden voorkomen, dat men hier en daar „het Vaticaan" verantwoorde lijk ging stellen voor zo ongeveer alle noden en ellenden in de christe lijke samenleving. Aan de voor som migen blijkbaar zo onverdraaglijke procedure, waarbij Nederlandse bis schoppen benoemd worden door de paus zal de christelijke beschaving heus niet ten onder gaan. BREDA. L. PISON In december j.l. is in de roomt katholieke, zowel als in de protes tantse kerken een collecte gehouden voor het solidariteitsfonds voor hulp en ontwikkeling in de Latijns-Ame rikaanse staten. Goed, een lofwaar dig streven, maar wat doet de be treffende regering aan deze ontstel lende en onmenselijke toestanden m de krottenwijken van Bogota e.d,? Ondanks het grote gebod God en de naaste lief te hebben als onszelf wordt er door de in weelde badende landgenoten niets aan deze menson terende zaak gedaan. Dat de paus tijdens bezoeken aan dergelijke wij ken de mensen „troost" met de woorden, dat armoe een deugd is, is helemaal onbegrijpelijk. ZEVENBERGEN. H. LOKERS De Belgische kerken hebben de bevolking opgeroepen tot herstel van het zedelijk klimaat en tegen gaan van de golf van ongebreidelde erotiek die de maatschappij over spoelt. De kerken in België maken zich vooral zorgen over de invloed vanud-t Nederland van po-rnografie, Met vreugde heb ik dit bericht uit België gelezen en wil ik mij in deze wenden tot de gezamenlijke Neder landse kerken, om met onze zuider buren te helpen een dam op te werpen tegen de vloedgolf van mo rele verwildering. Hier ligt een gro; te taak. ongeacht bij welke kerk wij behoren Om een ramp als in 1953 te voorkomen i-s h-et Deltaplan ont staan, Wordt het nu niet hoog tijd dat ook een geestelijk Deltaplan tot stand komt, want als door een zware vloedgolf worden wij in deze tijd overspoeld door sex en zedenverwil dering. Nu is het nog niet te laat led-er persoonlijk is verantwoorde lijk voor het beteugelen van deze vloedgolf. Straks is het onherroepe lijk te laat. ZEVENBERGEN H. LOKERS Zeer terecht merkte u in uw com mentaar van 12 januari onder de kop „Rechten" op, hoe wenselijk heil is, dat een verdachte volledig op del hoogte wordt gesteld van al zijn I rechten en de manier deze gelden» I te maken. De rechtszekerheid en he-l respect voor de figuur van de rech-1 ter kunnen er slechts bij wiw| Het grappige versje van Farce jeure „het geluk is altijd met #1 Iepen" moet in de rechtszaal nie'l naklinken. Persoonlijk kreeg 'M toen ik voor de kantonrechter ®l Dordrecht moest verschijnen wegen» verkeerd gebruik van de parkeer- schijf bij de uitspraak te horen dat deze functionaris onaangenaam w® getroffen omdat ik er door mislen ding zou trachten onderuit te ko-1 men, om te betalen. I Een getuige die in de auto Ml geheel had meegemaakt was ter zit' I ting verschenen. De officier von»l het in overleg met mij niet n00tfj| kelijk deze getuige te horen, om»®! hij na kennisneming van de feiten. I kennelijk niet aan mijn goede tr0U"l twijfelde. Ik was niet op de hoogt» I van de omstandigheid dat men vo»'| het instellen van hoger beroep op de griffie moest vervoegen »"l dacht dat mijn mededeling bij J>j| zitting volstond met als gevolg de termijn verstreek. Zo leidde dit gebrek aan rechte bijstand tot rechtsbedeling en f" de rechtspraak de mist in. BAARLE-NASSAU H. VAN WIJKI DINSDAG 26 JANUARI LONDEN (AP) I Best, de beroemdste Br door Manchester United en met een vriendin ii speelt zijn club uit tege opgesteld is dit een duid zonden heeft vergeven. Ook anderen dan Busl anderen een aantal collt te veel als een popsinge laten afscheren, maar d een modieuze jongeman gens rjjdt en zich graag o Maar Busby heeft de vc duidelijk gemaakt dat h jarige Best nog steeds als hoog aanslaat. Aan een hij: „Best is begiftigd met ter talent dan welke and ook, die ik gezien heb. Sti thews was ook een schitti dividualist, maar toen hij begon hij gebruik te m andere spelers. Ik hoop j hetzelfde doet". Busby schat de waarde op de transfermarkt tusst 3,5 miljoen gulden. Dit is fc keer zo veel als ooit voor in de Britse voetbalgeschi genoemd. Het record staat van Martin Peters, die op joen gulden werd getax-eerc verleden jaar van West H. ging naar Tottenham Hotspi voor Jimmy Greaves. On Moore van West Ham U ma\""r s«PPorters liet ik dez- mZ?n"a mijn Nederlands in loac -ap öe onafhanke '6 ui Hoogerheide.

de Stem | 1971 | | pagina 10