Ik riep nog: „Jan je bent fout" „IK HAD NIETS IN DE GATEN VAN FOUTE WISSEL... Russische coach: „wij komen terug SCHENK: „DAG FORNAESS WAS ECHT DE STERKSTE" CU r>r> „Roos zit ook niet alleen" IJselijke problemen Finnen ANS SCHUT EERSTE IN DAYOS Kritiek van Krienbühl Regel is regel Opvallend zoals deze, in slechts S minuten per dag! DEBULLW0RKER VORMT STAALSTERKE SPIEREN VIERMAAL ZO SNEL! GRATIS BROCHURE DERDE SPORTPAGINA V TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 25 JANUARI 1971 (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Ze was een van die der tigduizend. Een van die tot het vel natte schaatssupporters die Jan Bols direct na zijn 5 km race tegen Tsjekoeljajaf hadden bejubeld als de aanstaande Europese kam pioen. En nu kwam ze na vijf uur regen druipnat de bomvolle ijshal in om 'n be renburger" de specifiek Friese kruiden jenever op 't succes te nemen. Toen hoor de ze het verbijsterende nieuws. „Jan Bols gediskwalificeerd". Ze barstte spontaan in snikken uit. Het was een van de reacties van die dertigduizend die tijdens de wed strijden onkundig waren gebleven van de ze harde maatregel. Want anders hadden met deze mensenmassa's op de tribune de grootste ongelukken gebeurd" was terecht de mening van de organisatie. Bols hier nog overgelukig na zijn fraaie prestatie op de 500 meter. La ter op de dag zou dat geluk aanzien lijk temperen (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Drie Finse rij ders vermeldde het programma. Voor het eerst sinds de eerste dagen van januari zagen zij weer ijs, want in Finland heerste de situatie die zelfs de oudste inwoners van het land zich niet kunnen herinneren. Finland heeft geen ijs, Finland heeft geen sneeuw. De Finse schaatsers hebben dan ook de laatste weken geen voet op ijs gezet. Salakka, die in Inzeil trainde te gen het eind van het vorige jaar, werd teruggeroepen, want er was in het eigen land ijs genoeg. Met de kerstdagen lag er nog een halve me ter sneeuw. Na de eerste dagen van januari werd 't warm. De thermome ter bleef stijgen, ijs en sneeuw ver dwenen. Sinds mensenheugenis is in Finland in deze tijd van het jaar iets dergelijks niet voorgekomen. „Als dat zo doorgaat", menen de Finnen, „kunnen we straks niet eens het toernooi om het wereldkampioen schap voor dames op 6 en 7 februari tn Helsinki organiseren, want wij kennen geen kunstijs, alleen natuur ijs. DAVOS (ANP) De dames van de Nederlandse kernploeg hebben in Davos dit weekeinde onderlinge wed strijden gehouden over driemaal de 500 m en eenmaal de 1000 m. Win nares werd Ans Schut met een pun tentotaal van 184.950. De uitslag: 1. Ans Schut 184.950; 2. Stien Kaiser 186.450; 3. Akke Falke- na 190.600; 4. Rieneke Demming 190.800. Winnaressen: Stien Kaiser 46,3, Atje Keulen 46,4, Ans Schut 44,9 en 1.31,5. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Frans Krien bühl, de schaatsenrijder met het eeuwige leven, verliet wat teleurge steld Heerenveen. Niet alleen zijn prestaties vielen hem tegen, maar vooral de onderbrenging verleidde hem tot stevige kritiek. De rijke fabrikant uit Zwitserland wus in een eenvoudig Fries hotelletje ondergebracht, waar supporters hem tot drie uur 's nachts lieten mee ge nieten van hun enthousiasme. „Maar volgend jaar beter", zëi de Zwitser, die op 24 maart 43 jaar wordt. „Dan zal ik proberen beter voor de dag te komen, al vond ik nu mijn 24ste plaats op de 5 km, waar door ik tien jongere rijders achter me liet, nog niet al te slecht". En die redenering werd al direct bevestigd door de stroom van reacties die de telefoons van het ijsstadion Thialf roodgloeiend lieten staan. Re acties die varieerden van bedreigin gen om de ijsmachine in Heerenveen onklaar te maken als Bols niet ver der mocht meedoen tot verklaringen dat de begrafenis van hoofdarbiter Henny Roos spoedig te verwachten was, want Henny Roos had uiteinde lijk de beslissing moeten nemen, die de leider in het klassement na twee afstanden, Jan Bols, tot een kansloze maakte. Hoofdarbiter Henny Roos verdedigde zich echter door lakoniek naar het reglement te wijzen. Jan Bols passeerde de kruispunt wachter aan de verkeerde kant. Hij moest de binnenbaan nemen maar hij nam de buitenbaan, alhoewel hij zich daardoor zeker 40 meter benadeelde. Goed, de Zweden en de Noren heb ben direct na het gebeurde alhoe wel niet officieel geprotesteerd. Maar zelfs zonder hun protesten had ik de beslissing om Jan Bols te dis kwalificeren moeten nemen". Regel is regel, daar kwam het be toog van Henny Roos op neer. Regel is regel, dat was ook het harde com mentaar van Europees kampioen Dag Fornaess, die nog wees op de diskwa lificaties van de Noor Stenman in Squaw Valley en Willy Olsen vorig jaar tijdens de nationale kampioen schappen, die om dezelfde reden wer den gediskwalificeerd. En met de hand op de reglementen veegde Hen ny Roos ook alle tegenargumenten van de woedende bondscoach Leen Pfrommer van tafel, die onder meer beweerde dat de kruispuntwachter verkeerd had gevlagd. Roos: „Ik heb ten eerste zelf geconstateerd wat er gebeurde en bovendien handelde de kruispuntwachter correct". De hypernerveuze kruispuntwacn- ter Jan Amoraal (29) wilde dat maar al te graag bevestigen: „Direct toen Jan Bols voorbij was riep ik hem nog toe: „Jan je bent fout", maar Jan wilde zo lang mogelijk in de beschut ting van de tribunes rijden. Dat had hij al van tevoren tegen me gezegd. Denk erom dat ik je straks van de sokken rijdt, zei hij, en inderdaad de eerste twee maal dat hij passeerde ging hij rakelings voor me heen. De derde maal zat hij fout". Jan Amoraal, die al vanaf de op- ning van de baan kruispuntwachter in Heerenveen is, zat er duidelijk mee in. Hem trof echter geen enkele schuld, zelfs al zou hij verkeerd heb ben aangewezen, wat niet het geval was, had Jan Bols zelf nog de fout gemaakt omdat de kruispuntwachter alleen maar hoeft toe te zien of de wissel juist verloopt. De fatale wissel van Jan Bols verliep niet goed. De aanval op eindelijk eens een „grote" titel mislukte door een noodlottig „ommetje" van twee buitenbochten extra. Jan Bols, die zaterdagavond in een bewogen televisie-uitzending al had verklaard zondag niet meer te zullen starten, kwam toch de tweede dag nog even op de baan. De muts diep over de wenkbrauwen getrokken schaatste hij een kwartiertje (na vrante opmerking van een touschou- wer: „alleen maar binnenbaantjes") op de trainingsbaan. andere Bols dan de lijkwitte rijder, die direct na zijn fatale black-out uit riep nooit meer te gaan schaatsen. Rustig kon hij ook het gebeurde weer laten herleven. „Ik had niets in de gaten van mijn foute wissel. Hele maal geconcentreerd bezig, weet je wel. Toen Leen na afloop van mijn rit tegen me zei: Jan wat heb je nu gedaan?, heb ik nog geantwoord: „Lekker gereden, wat zeg je nou?" Toen hij me mijn fout had uitgelegd ben ik gelijk naar Henny Roos gere den, die zei me dat hij nog wel iets zou versieren. Even later ging Leen protesteren bij Roos. Ik heb hem nog achterna geroepen rustig nou, want op zo'n moment wil Leen nog wel eens te fel reageren. Maar ja, Roos zit niet alleen, hij kan dat niet maken, er zitten tenslotte nog wei een stuk of wat ISU-officials uit ver schillende landen in die scheidsrech- terscommissio. En dan Bols, opeens weer fel: „Ik snap best dat er regels moeten zijn, maar dit is een belachelijke, ik be nadeel alleen maar mezelf, ik rijd tenslotte een groot stuk extra, en dan moet je er toch uit. Dan zeg ik dat die regel belachelijk is. Ik heb er ge woon nog nooit zo goed voorgestaan en let wel, ik zeg niet dat ik Euro pees kampioen was geworden, maar ik had wei een heel grote kans". Leen Pfrommer voegde daar later nog aan toe: „Ik wil ook via de KNSB voorstellen dat dit reglement gewijzigd wordt in die zin dat alleen een rijder gediskwalificeerd kan worden die voordeel heeft van een verkeerde manoeuvre, maar dat een rijder die nadeel heeft van een foute wissel, in elk geval niet zonder meer wordt gediskwalificeerd". Weer reageert Bols geprikkeld, als Fornaess wordt genoemd. „Ik vind het geen stijl dat hij gisteren voor de Noorse televisie alleen heeft ver klaard „regel is regel", zondag is hij nog wei in de kleedkamer gekomen om te zeggen „sorry voor je, Jan", maar dat wordt dan met een lachend gezicht gezegd. Daar meende hij toch niet van. En dat vind ik onsportief. Als zoiets een Noorse rijder was overkomen, dan hadden wij aan Leen Pfrommer gevraagd om niet te pro testeren". En dan stapt Jan Bols in zijn auto. Naast hem liggen zijn schaatsen. De schaatsen die hem zijn wraak in Go- tenburg moeten bezorgen. Jan Bols: „Misschien rijd ik over drie weken al niet zo goed meer." Maar hij zegt het met een vastberaden blik. De blik van een vechter. Heerenveen is af gesloten, ook al hangt daar nog de vlag met de zwarte wimpel halfstok. Gotenburg wacht lees deze verbluffende resultaten: "Biceps in twee weken in omvang toegenomen met 2 cm" (A. H.-Japan). "Borstomvang met 12 cm toegenomen in 35 dagen" (J. H.-West Duits, land). "Gewicht in een maand toegenomen met 5 kilo (en alle spierbundels aanzienlijk verste vigd)" (C. B.-Engeland). HET IS EEN BEWEZEN FEIT! De revo lutionaire nieuwe BULLWORKER maakt een platte,ingevallen borst mannelijk en breed; maakt slappe, dunne armen en benen tot stevige gespierde zuilen van kracht; maakt de schouders breder en vormt staal-sterke buik-, dij- en kuitspie ren. En dit alles in minder tijd per dag dan U nodig hebt om U te scheren! Het gaat gemakkelijk. En vlug. Geen kost bare apparatuur. Geen gewichtheffen of halterzwaaien. Geen langdurige, steeds herhaalde oefeningen. Geen noodzaak om U te ontkleden. Overal en te allen tijde kunnen de oefeningen worden uit gevoerd. Resultaat gegarandeerd na slechts twee weken, anders betaalt U niets! Post nog heden de onderstaande coupon voor een GRATIS geïllustreerde brochure met volledige inlichtingen om trent de Bullworker-methode voor het verkrijgen van STAAL-STERKE SPIEREN in slechts 5 minuten per dag. Het ver plicht U tot niets en U ontvangt geen be zoek van een vertegenwoordiger. COMPRET N.V. Pullus Potterstraat 16. Amsterilani Z1 Copyright 1967 Compel N.V. - Amsterdam GEEN POSTZEGEL NODIG! 1 I Adresseren aan: COMPRET N.V., 1 Antwoordnr. 61, Amsterdam l\ I Gelieve mij omgaand GRATIS de uitvoerige brochure in kleurendruk toe te zenden met alle j bijzonderheden omtrent hst nieuwe trainingsapparaat Bullworker 2, J Naam»-»„»»-».„.„»-j Adres....» J^Raats "1WÏ24 06»| Jan Bols moedigt hier zijn colle ga's van de Nederlandse ploeg aan tijdens de 1500 meter, nadat Bols was gediskwalificeerd. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN In het drama tische schouwspel dat de Europese kampioenschappen schaaten '71 ople- De Rus Tsjekoeljajef die zo ongelukkig ten val kwam tijdens de 1500 sering kostte. aeter, wat hem een uitstekende eindklas- verden, was er ook nog 't treurspel dat de Rus Alexander Tsjekoeljajef al vallend opvoerde. De sensatie van de eerste dag die toen tweede in het algemeen klassement stond, forceerde zich in zijn poging om Dag Fornaess op de 1500 m bij te houden, waardoor een val onvermijdelijk was. „Ik had beter mijn eigen race kun nen rijden", filosofeerde de teleur gestelde Rus in zijn kleedkamer. „Ach, op zo'n 1500 m blijkt nog ge woon dat ik te weing techniek heb, verder staan mijn knieën teveel naar binnen, waardoor ik niet genoeg kracht kan zetten". Het tekent de kritische instelling van de Russen, die na het terugroepen van de oude coach Koedratsjev weer op weg lij ken (twee man bij de laatste 16) enigszins het verloren gegane terrein te heroveren., ,Wij hebben genoeg ta lent, alleen is het moeilijk om diat te selecteren, wij hebben niet zo'n goed overzicht als in Nederland", zei de Russische coach die de 24-jarige Tsje- koeljajev vooral onder slechte om standigheden een zeer sterke rijder noemde. „Wij komen terug aan de top, al kan het nog een paar jaar duren", was de leus waarmee de Rus sen Heerenveen verlieten. Het duurde wel zes ronden voordat het publiek de zaterdag tot schaats- martelaar gebombardeerde Bols her kende. Toen schalde over het Friese land alleen maar een laaiend enthou siast „heya Bols". Jan Bols, later toen hij weer in zijn auto stapte om zich net als zaterdagavond weer bij zijn vrouw Marrie in Hoogeveen te voe gen: „Het is natuurlijk prachtig dat het publiek achter je staat. Dat vind ik hardstikke mooi. Maar als ik straks in Gotenburg slecht rij dan zeggen ze toch wel mooi: zie je nou wel, hij zou in Hee renveen toch geen Europees kam pioen zijn geworden". Hqt was een wat bittere verklaring voor het feit, dat hij niet meer op de 1500 meter startte. „Waarom zou ik? Als ik niet meer kan starten op de 10 km dan heeft het rijden van een 1500 m ook geen zin meer. Dat moet het publiek dan maar begrijpen". Het was een dag na zijn diskwalificatie ail een heel Dag Fornaess op weg naar de eerste plaats (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Dag Fornaess kampioen. Hoog hief de kleine Noor zijn armen omhoog toen hij als uiteindelijke winnaar op het erepodium werd gehuldigd, want een zege van de eerzuchtige wis- kundestudent was vooral een zege op het Heerenveense publiek dat hem tot persona non grata had verklaard, nadat Bols uit het toer nooi was gestoten. Publiek dat be gon te jouwen als de 23-jarige stu dent voorbijflitste. Publiek dat tergend steeds „heya Bols" riep bij zijn inrijden. De persoonlijke trainer van For naess Johs Theiranain, die ooik coach is van de Noorse tennissers, zei dan ook direct nadat zijn pupil op het erepodium had plaats genomen: „Ik heb Dag Fornaess nog nooit zo scherp en nog nooit zo verbeten zien rijden. Hij wilde zich wreken op het publiek dat hem geheel ten onrechte de schuld gaf van de diskwalificatie van Bols". Dag Fornaess die eerder zijn onge noegen over het publiek had geuit, door direct na zijn bijzonder scherp gereden 1500 meter met gebalde vuisten naar het publiek te slaan, was na afloop alleen maar gelukkig. „Ik ben kampioen geworden, en ik zal nu proberen mijn succes van 1969 toen ik Europees en wereldkampioen werd, te herhalen. Bovendien zal ik in het Ullevistadion waar de wereld kampioenschappen in Gotenburg worden gehouden, ook de steun krij gen van het Noorse publiek. Ze ver wachten er tenslotte zo'n tienduizend Noorse supporters die maar 100 krr hoeven te rijden. Dag Fornaess, die weigerde op de persconferentie te komen, sloop liet stadion in Heerenveen uit. Als enige reden voor zijn verrassend sterke come-back noemde hij zijn trainer Johs Thenman: „Hij heeft me klaar gestoomd, hij heeft me helemaal al leen geholpen. Wij samen hebben ons Een woedende Dag Fornaess schudt hier zijn gebalde vuisten naar tic' publiek, nadat hij hevig werd uitgefloten na zijn overwinning op de 1500 B- trainingsprogramma opgemaakt en ik dacht wel met succes afgewerkt". Een trainingsprogramma dat al be gon met drie maanden achterstand omdat Fornaess eerst nog het voet balseizoen bij Skeie in Oslo wilde afmaken, daarna begon hij pas met zijn opzienbarende opbouw van het schaatsseizoen. Zijn wel bekritiseerde opbouw bo vendien, omdat ook de Noren geen resultaten zagen. Niets geen werke lijke cijfers tot de Noorse kampioen schappen vain vorige week. Toen won Fornaess op imponerende wijze on danks die bijzonder barre weersom standigheden, toen ook bleek de Noorse stayer Per Willy Guttormsen dat Fornaess zeer sterk was. Per Wil ly, de winnaar van de 10 km, zei ook na afloop: „Ik had Dag Fornaess I samen met Ard Schenk en Jan Bels ais. mijn persoonlijke favorieten. Foi" naess heeft op mij namelijk zeer veel I indruk gemaakt tijdens de Noorse I kampioenschappen. Ik achtte heffl wel in staat om de Nederlandse he gemonie te doorbreken. Meer nog dain Claeson, die vee] minder eet vechter is dan Fornaess". Komt nog I het grootste compliment uit de mono van Ard Schenk, de afgezette Euro pese kampioen: „Eerlijk voor meze" geloof ik niet dan Jan Bols gewon nen zou hebben als hij in d>e strijd I was gebleven. Daarvoor reed F°r' naess gewoon op dit kampioen- schap te sterk". Ned op HEERENVEEN - schaatsgeschiedenis het meest dramatisch de weersomstaiidigh volste en hogelijk een onverwachte onl de dramatiek van dt renveen. De gruwelij de diskwalificatie vai ropese schaatsstrijd e De pees van verwacl spannen na de eclata vos waar de formatie met wereldrecords ha Terwijl de dag daarna vlag die nog op de tribune de, de Nederlandse, halfs gehesen, en er een zwarte aan was bevestigd, gebeurd turbulente toernooi dingen onmogelijk waren gehouden, was het Nederland dat voor vang in de ogen van velei predikaat van onverslaanb verdiend, en alle drie plai het ereplatform had moete ten, dat een algemene buit hegemonie verijdelde en i een schijnbaar mislukt toer: ongelooflijke portie spann zorgde, die uitmonide in tv plaatsen. Bevochten op grandioze w de man die achter zijn sue 1969 aanjoeg. Dag Fornai Noor die in dat jaar alleer was geweest, was niet mee naderen, maar Ard Schenk'; op de 10 km, gestalte geg. een grandioze rit, en de van de na drie ritten kansi achte Kees Verkerk vade Verkerk: „Ik heb het altijd Kees werkt naar Gotenborg voerde de extase van de to met 30.000 opgekomen toesc tot een climax waarop zij dramatische eerste dag nie- hadden durven hopen. Ard Schenk stede het zilve m een razendsterke rit, Ke. kerk ontnam in een vol si, geladen race de Zweedse Goran Claeson het brons. Bwas sinds 1967 een opv; lijn in de Europese- en were] pioenschappen. In dat jaar Kees Verkerk landskampioen haalde hij de Europese- en wi tel. Het jaar daarop werd Fr t°n Maier de „dubbele" kan In 1969 greep Dag Fornaess n; titels en won hij bovendii nieuwjaarswedstrijden. Vorig deed Schenk hetzelfde en i liad Jan Bos de nieuwjaarswe den gewonnen en de landstitel vera. De lijn had voortgezet k worden in de geest van de ti die was ontstaan. Het doornatt Kleumde, om een plaatsje in di waarlijk niet zuinig gebouwd, lettenreeks strijdende publiek bl-1 komen in de i x waar met P'aids om schaatsfanaten warmte zochten publiek werd wreed gestoord stellige verwachting dat de in naakbare vorm verkerende Jan hijsen 511 06 hoogste mast zou WMe tonelen speelden zich leger van in ai w&re?d5 Gedingstukken wikkelde heden, toen langzaai mare doordrong dat de grote urL 1 het toernooi was gesl tWk™33./6 over ziji J m> waarin hij latJi achter de sterkste N landse sprinter van de all-rour de H'tofdscheidsrechter Henny Ro stoMBto„V'T.de zware beslissiI1 5000 meter. kwaUficeren na de

de Stem | 1971 | | pagina 8