VENRAY EN GORKUM ANNULEREN „SALVATION" tientallen doden en honderden gewonden NIEUWE STEUN VOOR CAïRO Vermomde Vietcongs blazen vliegveld van Pnom Penh op Fransen beschermen geheimen in sneeuw Zwak voor wak I )e>re|Fü Uw Magneet vakantie begint nu! Droomreis D'r uit a Vertrouwen Wantrouwen BESLAG OP F 80.000 AAN SLABLADEN m RAAD VAN EUROPA: GRIEKSE STAP BIJ NEDERLANDSE LEDEN I I I I I I I I I I I I I I I binnenland buitenland Bijschaven Iets helers Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. comménlaap Tsjechische les Begrip voor Britse bejaarden tijdens PTT-staking Mensen- verschrikkers Oost zone Verbijstering Nieuwe fase Twee kapingen van vliegtuigen Wurgers wachtten dag op slachtoffer Nu zon zoeken in BREDA en MIDDELBURG im DE MAGNEET n.v ZATERDAG 23 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Over de tekst van de „shock-musical" Salvation, die momenteel na de première van ver leden week in het Amsterdamse Carré gaat, is nogal wat deining ontstaan. De schouwburgdirecteuren van Fenray en Gorkum hebben impre sariaat De Crane gevraagd de vast gelegde voorstellingen te mogen an nuleren. Zij achten de tekst van Salvation beledigend voor gelovigen. Ook an dere schouwburgdirecteuren hebben al bedenkingen geuit en gevraagd in overweging te willen nemen hier en daar een schuttingwoord te schrappen. Directeur Cattoir van de Venray- se schouwburg acht Salvation niet shocking, wel beledigend, zeker voor de gelovigen in katholiek Lim burg. Op morele gronden wil hij daarom van Salvation at. niet erg gelukkig zal zijn. De ge wraakte „vieze woorden" schijnen inmiddels al wat afgezwakt te zijn. Ik heb een stille hoop dat er nog wat aan bijgeschaafd zal worden, al heb ik mijn twijfel daarover. Verder zijn er nog geen beslissingen geno men over de geplande voorstellin gen in Breda". i De heer G. Niemeyer, directeur schouwburg Breda zegt hierover: „Juridisch zal het voor de meeste schouwburgen moeilijk zijn om van de voorstellingen af te komen. De contracten zijn vooraf getekend. Ik vond de première ook niet goed; een zinloos gebeuren. Ik heb Crane ge zegd, dat ik met deze voorstelling De directeur van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, de heer H. W. P. Meerkamp van Embden. „We hebben nog geen contracten, alleen een optie voor Middelburg en Terneuzen. De uitvoering zal nog wel moeten evolueren tot iets be ters, willen we definitieve contrac ten afsluiten". De heer C. van Dijk, directeur Schouwburg De Kring te Roosen daal: „Ik heb Salvation voor één avond gecontracteerd. Ik ging er vanuit: als Hair kan. dan kan Sal vation ook. Ik heb Salvation trou wens nog niet gezien. Woensdag avond ga ik kijken. Als deze musi cal trouwens werkelijk tegen de ka tholieke grondbeginselen indruist, zal ik misschien proberen het con tract op morele gronden geannu leerd te krijgen". CAIRO (AFP) De leiders van Egypte, Soedan, Libië en Syrië heb ben volgens het communiqué, dat gisteravond na hun besprekingen in Cairo is uitgegeven, besloten al hun middelen te mobiliseren om de Is raëliërs uit de bezette gebieden te verdrijven. Op de andere Arabische landen wordt een beroep gedaan ook hun steentje bij te dragen. De vier landen, die van plan zijn een federatie te vormen, zeggen dat het oostelijk front nodig moet wor den versterkt. Het Palestijnse ver zet moet in staat worden gesteld zijn taak te blijven vervullen. (ADVERTENTIE) Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden m< rv1 DRS. H. TER HEIDE is gisteren door de SER gekozen tot lid van het da gelijks bestuur en vice-voorzitter, in de vacature van de heer A. H. Kloos. DE ALGEMENE vergadering van het instituut voor Neerlandistiek van de universiteit van Amsterdam heeft een plan aanvaard voor oplossing van de moeilijkheden aan dit instituut. :fe Het conflict rond de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam is nu in zoverre op gelost, dat het bestuurscollege van het bisdom en dr. Simonis zelf elk aar Hun wederzijdse vertrouwen hebben gegeven. Dit na een brief van hef college, waarin de kern van de zaak niet werd omzeild, maar de oorzaken van de controverse nog eens duidelijk op een rij werden ge zet. De drie leden van het college spre ken ook onomwonden de verwach ting uit dat de nieuwe bisschop zich niet zal distantiëren van het beleid van zijn medebisschoppen, omdat dit tot een chaos zou leiden. Dr. Simonis heeft in deze loyale, maar onbevangen standpuntbepaling van zijn naaste medewerkers geen reden gezien om zijn vertrouwen te weigeren, „ondanks de aanwezige accentverschillen in denken". Men mag uit die formulering con cluderen dat de nieuwe bisschop het verschil in opvatting over bijvoor beeld de liturgie, de oecumene en het pastorale werk inderdaad be schouwt als een weliswaar belang rijk verschil, maar het ondanks de eerdere schijn van het tegendeel toch niet essentieel acht voor de verdere uiterlijke en innerlijke ver nieuwing van de kerk in Nederland. En daar gaat het tenslotte om. Als dr. Simonis daarbij spreekt over de eigen verantwoordelijkheid van de bisschop, dan moet men nu in goed vertrouwen aannemen dat hij daarmee inderdaad zijn eigen ver antwoordelijkheid en niet zijn eigen mening bedoelt. Want over de collegialiteit van de bisschoppen en de manier waarop die gestalte moet krijgen is het Va ticaanse Concillie duidelijk genoeg geweest. 1 T~le nederlaag, die Edward Kenne- dy heeft geleden bij de stem ming voor plaatsvervangend fractie leider van de democraten in het Amerikaanse parlement, zal niet al leen hemzelf (pijnlijk) hebben ver rast. Kennedy heeft de critici die hem ver weten dat hij de functie van „whip" niet goed heeft vervuld en dat hij zich te weinig in Washington heeft laten zien, gelijk gegeven. Zijn ver weer komt er op neer dat zijn ver kiezingscampagne in Massachusetts (te) veel tijd heeft gekost. Edward Kennedy heeft meerdere malen verklaard dat hij zich niet kandidaat zou stellen, als er in 1972 een nieuwe president van Amerika wordt gekozen. Maar algemeen werd aangenomen dat dat alsnog Jou gebeuren. Opiniepeilingen duid en tenslotte op een grote popula- it. nederlaag in de fractie be tekent ongetwijfeld een aanzienlijke devaluatie van welke kansen en as piraties dan ook, die Kennedy én zijn aanhangers zich ten aanzien van het presidentschap tóch hadden ge steld. De kwestie-Kopechne (de secre taresse van zijn broer Robert, die in Edwards te water geraakte auto verdronk) blijkt toch meer in zijn herinnering te zijn gebleven. De ne derlaag manifesteert in ieder geval een zeker wantrouwen binnen de democratische partij tegen deze „laatste der Kennedy's". De Poolse leider Edward Gierek verkeert thans in nagenoeg de zelfde positie als de bijna vergeten Tsjechische leider Alexander Dubcek kort na de val van Novotny. Gierek, evenals Dubcek toen, heeft de gespannen situatie in zijn land wat proberen te verlichten door de lonen te verhogen en de aangekon digde prijsverhogingen ongedaan te maken. Daarmee heeft hij de Poolse arbeiders, blijkens de jongste sta kingen in Gdansk, niet tevreden kunnen stellen. Zij verlangen nu ook politieke rechten, die hen volgens de principes van de socialistische staat toekomen Gierek zal wat dit laatste betreft wel voorzichtiger te werk gaan dan Dubcek, want tenslotte hebben ook Poolse troepen eraan meegewerkt dat het Tsjechische experiment om het socialisme een menselijk gezicht te geven genadeloos werd platge walst. En Gierek weet ook wat zijn lot zal zijn, als hij zou „ontsporen" en teveel concessies zou doen aan de arbeiders. De opstanden, die eind december verschillende Poolse steden teister den en vele doden eisten, zijn, blijkt dus achteraf, meer geweest dan or dinaire voedselrellen. De rebelleren de Polen blijken geen genoegen te nemen met de val van Gomoelka en de vage beloften, dat betere tijden aanbreken. De Polen willen einde lijk „een beetje meer" om met een bekende socialistische slogan te spreken niet alleen in materiële, maar vooral ook in immateriële zin, d.w.z. garanties voor méér vrijheid en garanties voor een betere ont plooiing. Dat is simpelweg een so cialistisch credo en de Polen willen, dat Gierek dat eindelijk eens gaat belijden. Gierek (en anders de Russen wel) beschikt ongetwijfeld over de mid delen om de arbeiders de mond te snoeren, maar daarmee dient hij in de laatste plaats de Poolse econo mie, die uit het slop gehaald moet worden. Aan de andere kant: geeft de Poolse leider te veel toe aan de wensen van de arbeiders, dan zal spoedig zoals destijds in Tsjecho- slowakije de roep om een men selijker socialisme luider worden. En daaraan toegeven betekent zo veel als de Poolse souvereiniteit op het spel zetten zoals de Tsjechische les geleerd heeft. (Van onze redactie buitenland) PHNOM PENH Duizenden geschrokken vluchtelingen zijn gisteren uit de omliggende dorpen Phnom Penh, de hoofd stad van Cambodja, binnengestroomd nadat de Vietcong het nabijgelegen internationale vliegveld had vernield en de stad had beschoten. De berichten over de aanval zijn nog verward, maar er zouden minstens 50 burgers, 19 politiemannen en 3 Vietcongstrijders zijn omgekomen, terwijl honderden vrouwen en kinderen in ziekenhuizen zijn opgenomen. De aanval op het vliegveld is door slechts tien vermomde Viet congstrijders gepleegd. Zij zouden tien vliegtuigen en vier liefschroefvliegtuigen hebben opge blazen. De verkeerstoren is tijdelijk buiten werking geweest, maar was gisteravond weer in bedrijf. Het vliegveld was voor het internationale luchtverkeer nog gesloten, maar er landden weer militaire vliegtuigen. Er zijn in totaal 1600 napalmbommen ontploft, die er waren opgeslagen voor gebruik tegen de Vietcong. De aanval duurde in totaai vier en half uur. LONDEN (DPA) De Blitse post beambten hebben gisteren hun drie dagen geleden begonnen staking ge deeltelijk geschorst door bejaarden en andere rentetrekkers hun uitke ring uit te betalen. Vóór het begin van de staking hadden zij dit al toe gezegd. De bond van PTT-personeel heeft de telefonistes, die aan het werk zijn gebleven, gedreigd met disciplinaire maatregelen als zij het werk niet neerleggen. Het zakenleven dreigt intussen tot stilstand te komen als de staking nog lang voortduurt. De particuliere post diensten kunnen bij lange na het werk niet aan. UTRECHT (ANP) In opdracht van het waarnemend hoofd van het Utrechtse aiTondissementsparket, mr. J. C. van den Berg, heeft de rijks politie donderdagavond een inval ge daan in de magazijnen van Intex-Ne- derland in Bunnik, de grootste im porteur en handelaar van sexbladen in Nederland. Er werd voor een han delswaarde van 60.000 a 80.000 gul den aan sexbladen in beslag geno men. Volgens de justitie zouden ze in strijd zijn met de nieuwe richtlijnen betreffende de pornografiebesVrijding, die einid oktober vorig ja-ar we-rden gepubliceerd en op 1 januari j.l. van kracht zijn geworden. Het gaat om zestien bladen. BRAUNSCHWEIG (AP) Reizigers melden, dat de Oost duitsers thans in de „doden- strook" die de twee Duitslanden verdeelt, hier en daar „vogel verschrikkers" hebben opgesteld die gekleed zijn in de uniformen van het Oostduitse Volksleger en die gewapend zijn met wat lijkt op geweren en machine pistolen. Men wil mensen, die op punt van vluchten staan, laten gelo ven, dat er overal patrouilles in de weer zijn. Men heeft de pop pen waargenomen op drie pun ten bij Helmstedt. DE 34-JARIGE Russische vliegtuig kaper Vitaütas Simokaitis, die vorige week in Litauen ter dood werd ver oordeeld wegens poging tot kaping van een lijntoestel, heeft een verzoek tot gratie ingediend. DE DEMOCRATISCHE senator Ri chard Brevard Russel is donderdag op 73-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Washington overleden. TACHTIG JOODSE studenten uit Delft zullen te beginen met a.s. maan dagavond 24 uur lang voor de Sovjet ambassade in Den Haag protesteren tegen de behandeling van joden in de Sovjet-Unie. DE WESTDUITSE studentenleider Rudi Dutschke heeft een verblijfs- en werkvergunning gekregen voor Denemarken. Hij wenrd in Engeland om redenen van „staatsveiligheid" uitgewezen. Het was de zwaarste slag voor de hoofdstad sinds het begin van de Cambodjaanse oorlog in maart 1970. Noordvietnamese pioniers, drongen het stationsgebouw van het vlieg veld binnen en doodden alle bewa kers. Vervolgens ontdeden zij de do den van hun uniformen en vermom den zich zo als Cambodjaanse solda ten. Zij wierpen een aantal explosie ve ladingen in de gebouwen en vlieg tuigen en namen het verraste perso neel onder vuur. Vrachtwagens met doden en ge wonden rijden af en aan. Hele ge zinnen zitten sprakeloos van ver bijstering met hun schamele boeltje langs de weg naar het vliegveld. Zij mogen de hoofdstad niet binnen uit vrees, dat Vietcongmannen te zamen met hen infiltreren. Premier generaal Lon Nol van Cambodja heeft een bezoek aan het brandende vliegveld gebracht. In de Amerikaanse ambassade in Phnom Penh, die alle wapenleveran ties aan Cambodja behandelt, zijn gistermorgen crisisbesprekingen ge houden ter raming van de schade. In de eerste plaats heeft de aan val de bevolking van Phnom Penh ingescherpt, hoe fel en deskundig de Noordvietnamezen en de Vietcong de oorlog voeren. Deze zware aanval op het vliegveld wist vermoedelijk de zege aan verkeersweg nr. 4 van Phnom Penh naar de zee volkomen uit. Cambodjaanse troepen hadden donderdag namelijk de Pich Nil Pas, 100 km ten zuidwesten van de hoofd stad, heroverd. Diplomaten spreken van een nieu we fase van de oorlog in Indo-China. DE GEMENEBESTCONFERENTIE is gisteren na negen dagen geëindigd zonder dat aan Engeland een besluit is opgelegd wat betreft zijn voorne men wapens te leveren aan Zuid Afrika. (Van onze redactie buitenland) AUBENAS (FR.) Franse politie, militairen en contra-spinage-agen- ten hebben gisteren hun pogingen voortgezet, in zware sneeuwval, om de lijken van de 13 Franse experts op het gebied van de atoomwapens te bereiken. De mannen kwamen om het leven toen donderdag een militair vliegtuig in een sneeuwstorm neerstortte in de bergen in Centraal Frankrijk. Een dicht kordon is rond de Rocher des Pradoux-berg gelegd, op acht kilo meter ten noordwesten van Aubenas, om de vele uiterst geheime documenten te beschermen die een aantal van de 21 slachtoffers van de ramp vervoerden. Het toestel, een Nord-262, was op weg van Parijs naar het kernwapen centrum van Pierrelatte. Het blad FranceSoir heeft scherpe kritiek uitgeoefend op de Franse auto riteiten die hebben toegestaan, dat vrijwel het gehele militaire en burger- oppercommando van de Franse kernmacht, „De Force de Frappe", in één toestel werd vervoerd. De krasse 71-jarige Westduit ser Wilhelm Simons heeft er een gewoonte van gemaakt om elke dag een baantje te schaatsen en met schaatsen en al aan te zwemmen. Heeft hij genoeg van zijn tochtje, dan duikt hij in het ijzige water van de Schliersee. Hij zegt, dat je daar fit van blijft. De kleumende toeschouwers wantrou wen dit idee een beetje. Zij hoe ven niet zo nodig STRAATSBURG (ANP) De Griekse ambassade in Den Haag heeft de niet-socialistische leden van de Nederlandse fractie in de Raad van Europa verzocht tegen het rapport- Van der Stoel in de kwestie Grieken land te stemmen. „Het rapport van mr. Van der Stoel „een bekend tegenstander van de Griekse regering", is „volkomen ge speend van onpartijdigheid", aldus een expressebrief van de Griekse am bassadeur in Den Haag, Constantin Himarios. Mr. Van der Stoel komt in zijn rap port tot de conclusie, dat het optre den van de huidige bewindslieden in Athene steeds duidelijker toont, dat zij geenszins van plan zijn de de mocratie te herstellen. BEIROET (AP) Eritrese studen ten hebben gisteren een DC-3 ver keersvliegtuig van de luchtvaart maatschappij van Ethiopië gekaapt en naar de hoofdstad van Soedan, Khartoem, doen vliegen, waar het toestel brandstof heeft ingenomen. Daarna is het vertrokken naar Benghazi in Libië. Geen van de 20 passagiers en de drie leden van de bemanning werd toegestaan het toe stel in Khartoem te verlaten. De kapers zouden hebben gedreigd het toestel in Khartoem op te blazen als iemand naderbij zou komen. Het Eiritrese bevrijdingsfront heeft bekendgemaakt dat het niets had uit te staan met de kaping. In Washington heeft een neger gis teren de piloot van een Boeing 727 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Northwest Airline gedwon gen naar Cuba te vliegen. Het vliegtuig heeft 54 passagiers en zes bemanningsleden aan boord. We wippen heden aan, het einde van de week, die uitsluitend onzeker heden heeft gebracht, direct over de Atlantische Oceaan. We laten alle wrakken, olievlekken en rommel op die plas water rustig liggen om u kond te doen van de bezigheden van een 42-jarige Amerikaan. Dareel Lee Patt neet de man en die heeft vorige week twee keer de Amerikaanse rijkspolitie gebeld. Beide malen noemde Patt (nu ge arresteerd) nauwkeurig zijn naam en adres als hij de volgende mededeling had gedaan: „Bij de eerste kans die ik krijg blaas ik Nixon op". En die ziet er al zo opgeblazen uit. „Ik was 12 toen ik van school moest om tc werken. Ik wist niet beter, het was noodzakelijk. Maar het was me thuis wel goed ingeprent: „Een baas is een baas en bazen dat zijn secreten, dat zijn uitzuigers" (Piet Römer, acteur uit o.a. Het Schaep). In Engeland mag iemand die nog geen 16 jaar oud is, geen sigaretten kopen. In het parlement is nu een wetsvoorstel ingediend om deze leef tijd op te trekken tot 18 jaar. Het parlementslid dat het voorstel indiende zei: „Is het eigenlijk geen onzin dat iemand die nog geen 18 is in een caié geen bier mag bestellen, maar dat hij zich wel vrijelijk te pletter mag roken?" U ziet het: ook aan de andere kant van Het Kanaal niets nieuws onder de zon. Waarmee het er dan maar eens uit moet: we hebben deze week mil joenen, wellicht miljarden doordra vers-van-de-week: DE ROKERS Trouwens morgen bestaat er in Breda een goede gelegenheid om wat vuile lucht uit de longen te lozen. De jaarlijkse Stem-Sprint-cross wordt dan gehouden en dat is een evene ment waarbij u eigenlijk niet mag ontbreken. Als u de lucht niet nóg meer wilt vervuilen (een sociaal standpunt, waarvoor ik alle begrip heb overigens) kunt u altijd nog kij ken naar dit kleurrijke (hm) schouw spel. Maar laten we even eerlijk zijn de natuur verwent ons wel een beetje momenteel. Heerlijke temperaturen, koele ouderwetse regenbuitjes dat al les doet je naar jong en groen en lente verlangen. In Rusland is het al met anders. Op het schiereiland Sjoekotha werd gisteren een temperatuur gemeten van negen graden Celcius („boven nul"). En dat was de hoogste tempe ratuur sinds januari1903 Ik ga mij in de buitenlucht begeven om een frisse neus te halen. Nu kan het nog. Dinsdag zijn we er weer. Tot dan. MERIJN AMSTERDAM (ANP) De 25-ja- rige E. J. T. en de 18-jarige J. B. van der M„ die de moord op de 56-jarige magazijnbediende Jos Meeuwis in Amsterdam-Oost hebben bekend, blij ken maandag de gehele dag in zijn woning op hem te hebben gewacht. Volgens de recherche had het twee tal de man onmiddellijk nadat hij omstreeks half zes van zijn werk was thuisgekomen, aangevallen. Geza menlijk hebben zij hem gewurgd en de schedel ingeslagen. Een recherche-woordvoerdeir noem de het misdrijf „pure moord". (ADVERTENTIE) Extra voordelige vluchten per KLM in januari en februari. (vliegreis en appartement of hotel). CANARISCHE EILANDEN iedere maandag en zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 468, BENIDORM iedere zaterdag 8,15 en 22 dg. v.a. 322, MAJORCA iedere vrijdag 8,15 en 22 dg. v.a. 30(S, COSTA DEL SOL iedere zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 336, Naar Italië. Naar het Garda- meer. Wandelen, zonnen, zwemmen, vissen, niksen, roeien, wijn drinken, 's a- vonds gezellig- dansen. Ex cursies te over. Prima hotels en appartementen in Garda en Bardolino. Ook speciale jongerenreizen.Vraag de Mag neet vakantiereisgids. Een voorbeeld: Gardameer vliegtuig 10 d. v.a. f 338.-, touringcar 13 d. v.a. f 298.-, trein 10 d. v.a. f 324.-. de meest complete reisorganisatie Ga per vliegtuig naar Joego slavië. Geniet.van het formi dabele strandleven langs de blauwe Adriatische zee. Ho tels in Dubrovnik, Crikvesica Of ga naar het eiland Korcuia of Krk Daar is 't fijn. Daar is alles wat uw vakantiehart begeert. Ook speciale jonge renreizen. Vraag de Magneet vakantiereisgids. Dubrovnik 15 d. v.a. 547.-. Korcuia 15 d. v.a. f 498.-, Ken vliegreis: Crikvenica 15 d. v.a. 437.- Gunstige touringcarvertrektijden - vertrek Breda 08.00 uur. BREDA: Reisbur. De Magneet Zuid-Nederland N.V., Passage 2, tel. 01600 - 33552. MIDDELBURG: Reisbureau Intraned Londcnsekaai 19, tel. 01180 - 7855.

de Stem | 1971 | | pagina 13