Stirling motor nieuwe uitvoering van oud principe Schmelzer vraagt DS'70 duidelijker uitspraken Profiteer nu van de hoge rente bij de ABN MANN V BIJNA GEEN GERUIS EN WEINIG ONDERHOUD Kans op overheveling Rij npoortha ven naar Maasvlakte 7% 7-8% 7Wo 8% Algemene Bank Nederland hoofdpijn? kiespijn? pijnstillers RIJNMONDGECOMITEERDE K VP stelt D '66 vragen over eventuele samenwerking BONN ONT VING INLICHTINGEN OVER AAN SLAG BELASTINGEN EN OVERHEIDSUITGAVEN Pravda klaagt over migratie in Russische bedrijven helpen direkt 12.90 binnenland buitenland I ere koffie! MOTOR VERMOGEN WARMTE Jongelje had nog nooil van God gehoord Nieuive rijksdaalder niet uit circulatie spaardeposito - twee jaar opzegging spaardeposito met oplopende rente - twee tot vier jaar opzegging spaardeposito - drie jaar vast spaardeposito - vier of vijf jaar vast Uw geld floreert ook bij kortere opzegtermijnen: de rente bedraagt dan 41/2 tot 6% bij de ABN. papier ooej= uw pen PZEM-onderzoek rlichtings- imatuur mpleet met starter voorschakelappa- it. De 40 Watt buis !0 cm. lang) geeft i goed gespreid en Ider licht. DONDERDAG 21 JANUARI 1971 i tine Dessert Z.58 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN. In de gehele wereld kampt men met het pro bleem van de luchtverontreiniging. Niet in de laatste plaats zijn uitlaatgassen van auto's daarvan de oorzaak. Met name in de grote steden vormen deze gassen een bijna tastbaar probleem. In de auto-industrie wordt dan ook naarstig gezocht naar oplossingen. In Japan en de Ver. Staten zoekt men het voorlopig in de „lood vrije" benzine. Het is daarom opmerkelijk dat juist Philips momenteel op de inter nationale autosalon te Brussel de aandacht trekt met een verder ontwik kelde Stirlingmotor, vroeger ook wel hetclucht-motor genoemd. In tegen stelling tot de bestaande typen diesel- en benzinemotoren, waarbij in wendige verbranding van het gasmengsel in de cylinder plaatsvindt, maakte de Stirlingmotor gebruik van uitwendige verbranding. U.S.S. in Zweden. In Amerika heeft General Motors de rechten. De bus op de Brusselse autosa lon is uitgerust met een motor die een vermogen ontwikkelt van 200 pk bij 3000 toeren per minuut. Tijdens het proef programma wordt echter gestart met het halve ver mogen (100 pk bij 3000 toeren). In een later stadium zal het vermogen worden afgesteld op 165 pk. De algemene uitvoering van de bus is berekend op dat vermogen. Deze uitwendige verbranding kan tot resultaat hebben dat zeer schone uitlaatgassen verkregen worden, ook als vaste brandstoffen worden gebruikt. De uitlaatgassen, die de door Philips ontwikkelde Stirlingmotor produceren, bevatten tien tot duizend maal minder ver ontreiniging door uitlaatgassen dan conventionele motoren. Het is te verwachten dat in de nabije toe komst de nu ontwikkelde Stirling motor toepassing zal vinden in bussen en vrachtwagens. Wat spe cifiek vermogen en rendement be treft is deze motor te vergelijken met een dieselmotor. De Stirling motor is niet alleen schoon, maar bovendien door een perfecte uitba- lancering bijna trillingsvrij. Voorts maakt de motor haast geen geruis en eist weinig onderhoud. De nieuw ontwikkelde motor kan op elke gasvormige en vloeibare brandstof werken, terwijl ook an dere warmtebronnen, zoals zonne- energie, kern-energie en warmte buffers kunnen worden aange wend. Door de constructie is het bij de Philips Stirlingmotor mogelijk op een laag toerental een goede trek kracht te krijgen, zodat in feite minder versnellingen bij toepas sing in de auto-industrie nodig zijn. Naast auto's denkt men ook aan toepassingen in de scheep vaart, de bouw en recreatieve sfeer (in verband met het geringe lawaai). Het principe van de Stirlingmo tor is al bijzonder oud. De man naar wie de motor genoemd is, Robert Stirling, beschreef het sys teem reeds in 1816. Sindsdien is de motor in de belangstelling blijven staan door zijn eigenschappen van geluidloosheid, trillingsvrij zijn en gebruik van verschillende brand stoffen en de lange levensduur. Praktische toepassing bleef de moeilijkheid. Philips bekijkt de motor sinds 1938. Uit die motor ontstond de koudgaskoelmachine in 1955. Voor de toepassing in de auto-industrie heeft met name ir. R. Meijer van het Philips-Iaboratorium zich ver dienstelijk gemaakt. Momenteel is Philips in staat om motoren te maken met een vermogen van 500 pk per cilinder. Ook in de lagere vermogens wordt de ontwikkeling van Stirlingmotoren voortgezet. De huidige motor is opgebouwd volgens het „verdringer"-principe. De tweede generatie zal volgens het „dubbel-werkende" principe worden uitgevoerd. Deze laatste motor zal toepassing moeten krij gen in de personenauto-industrie. Hierbij is men echter nog pas in het laboratoriumstadium. Philips is niet van plan een au to-industrie op te zetten. Voor de produktie heeft Philips licentie overeenkomsten in Europa met M.A.N.-M.W.N. (Duitsland) en het De Stirlingmotor werkt volgens dit principe: een gas (Philips ge bruikt helium) wordt in een geslo ten circuit heen en weer geschoven van de ruimte met een constante hoge temperatuur, naar een ruimte met een constant lage tempera tuur en omgekeerd door een ver- dringer. Warmte wordt afgegeven en opgenomen. Om niet tot onnodi ge verspilling te komen is tussen de twee ruimtes een generator ge plaatst. Dit verdringer-systeem voor periodieke verhitting en af koeling van het gas wordt met behulp van een drijfwerk gecom-' bineerd met een zuigersysteem dat het gas comprimeert als het zich in de warme ruimte bevindt en laat expanderen als het in de koude ruimte is. Doordat het comprime ren bij een lagere temperatuur plaatsvindt dan het expanderen ontstaat een arbeidsoverschot. De perfecte regenerator die beurtelings warmte opslaat en weer afgeeft is een vinding van Philips. Eveneens een originele vinding is het ruit-drijfwerk waar door de zuiger en de verdringer hun bewegingsspel correct uitvoe ren. Bij de constructie worden alle delen van de verdringer en alle delen van de zuiger precies even zwaar gemaakt. Met de juiste con tra-gewichten wordt ervoor ge zorgd dat het zwaartepunt van het geheel precies stil staat. Vandaar de geruisloosheid en het opvallend trillingsvrij zijn. Het grote verschil luchtveront reiniging wordt bereikt door het terugdringen van de „uitademing" van stikstof (tienmaal minder) en koolmonoxyde (reeds vele tiental len malen minder). De Stirling-motor is verrassend trillingvrij en geruisloos. ROTTERDAM (ANP) Volgens de Rijnmondgecommitteerde J. de Jong (Milieuhygiëne) is het niet onmogelijk dat de tussen Hoek van Holland en Maassluis geplande Rijn poorthaven (containeroverslag en passagiersterminal) op de Maasvlak te zal worden aangelegd, indien de vestiging van een Hoogovenbedrijf op de Maasvlakte definitief zal wor den afgewezen. De heer De Jong heeft de indruk dat in kringen van het Rotterdamse gemeentebestuur en de regering al met deze alternatieve oplossing voor de Maasvlakte rekening wordt ge houden. De „overheveling" van de Rijnpoorthaven naar de Maasvlakte zou, volgens de heer De Jong, uit financieel oogpunt weieens aantrek kelijk kunnen zijn. De aanlegkosten van de haven tussen Hoek van Hol land en Maassluis werden aanvanke lijk begroot op 170.000.000 gulden, maar volgens voorzichtige schattin gen zouden deze thans al rond de 300.000.000 gulden bedragen. De aanleg van een haven naar het ont werp van de Rijnpoorthaven op de Maasvlakte zal aanzienlijk goedko per zijn, aldus de Rijnmondgeeom- mitteerde. Hij zei een en ander in Hoek van Holland tijdens de eerste van een serie van drie hearings, die het openbaar lichaam Rijnmond over een eventuele vestiging van Hoogo vens op de Maasvlakte heeft georga niseerd. Rijnmondgecommitteerde De Jong verklaarde in Hoek van Holland verder, dat op het ogenblik tussen rijks-, provincie en Rijnmond op verzoek van het openbaar lichaam besprekingen gaande zijn over alternatieve bestemming voor de Maasvlakte. De gemeente Rotterdam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP heeft gereserveerd gereageerd op de uit nodiging van D'66 om de mogelijk heden van een samenwerkingsver band te bespreken. In antwoord op de uitnodiging van D'66 schrijft het KVP-bestuur eerst te willen weten wat D'66 verstaat onder „doorbre king van de partij politieke verhou dingen", zoals gesteld in een resolu tie van D'66 op 20 december. De KVP wil ook weten in hoever re het hoofdstuk „bestuurlijke ver nieuwing en democratisering" van het gemeenschappelijk urgentiepro gram van de KVP, AR en CHU tegemoet komt aan de eisen die D'6( op dit terrein stelt. Bij een bevredi gend antwoord op deze beide vragen is de het KVP -bestuur graag bereid tot een gesprek met D'66. Het par tijbestuur van de KVP herinnert ook nog aan de gezamenlijke ver klaring van KVP. AR en CHU dat men zal onderzoeken of het moge lijk is vóór de verkiezingen op basis van program vergelijking en op voor waarde van wederkerigheid tot een uitspraak te komen over samenwer king met andere partijen in een nieuwe regering. wil, zoals bekend, op dit ogenblik niet spreken over alternatieve oplos singen, omdat zijn beleid alleen ge richt is op het aantrekken van een Hoogovenvestiging op de Maasvlak te. Overigens lekte enkele dagen geleden wel uit dat in de raadscom missie voor de haven wel degelijk een alternatieve oplossing ter sprake is gekomen, namelijk de vestiging van een grote olie-terminal op de Maasvlakte. De alternatieven, die in het overleg tussen rijk, provincie en Rijnmond ter sprake zijn gekomen, zijn o.a.: containerhavens, olie-ter minal en andere overslagbedrijven. LEEDS (AP) Een jongen van negen jaar oud, die gezien had boe zijn moeder was dood gestoken, werd afgewezen als ge. tuige omdat hij nog nooit van God gehoord had. De jongen, David Pinder ver klaarde dat hij op school geen godsdienstonderwijs had gehad, nooit de bijbel had gelezen en nog nooit naar een zondagsschool was geweest. De rechter zei dat hij niet kon getuigen omdat getuigen moeten worden ingezworen, zo wil de wet het. „Als een jongen nog nooit van de almachtige God heeft gehoord dan is het nodeloos om hem in te zweren. In zulk een geval zal hij niet worden op geroepen." En zo begon het proces tegen de 30-jarige beklaagde, Robert Cochrane, zonder dat er een ooggetuige bij was. BONN (AP) De Westduitse re gering heeft gisteren in de Bondsdag geweigerd inlichtingen te verschaffen over de aanslag die zou zijn beraamd op het leven van bondskanselier Wil ly Brandt tijdens diens kerstvakantie in Kenya. Minister zonder portefeuille, Horst Ehmke, verklaarde dat de Bondsdag commissie voor staatsveiligheid zal worden ingelicht. Ehmke gaf toe dat de regering in Bonn inlichtingen had ontvangen over een aanslag op het leven van de Bondskanselier. Volgens Westduitse zegslieden zou Londen, Bonn op de hoogte hebben gesteld van een mogelijke aanslag, nadat Engelse geheime agenten had den ontdekt dat rechtse kringen uit West-Duitsland contact hadden ge zocht met extremistische figuren in Kenya. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP-fractieleider Schmelzer meent dat er „nog geen verstandig woord mogelijk is" over de vraag of de nieuwe partij DS'70 van dr. W. Drees jr. in een volgend kabinet vertegenwoordigd kan zijn. Er is eerst meer duidelijkheid nodig over de uitspraak van DS'70 inzake een verlaging van de belastingdruk en een beperking van de stijging der overheidsuitgaven door bezuini gingen op onder meer ontwikke lingshulp, subsidies en ruilverkave- lingswerken. „Wij hebben onze twijfels over die punten", zei drs. Schmelzer gis- 'Gn °P een persconferentie. Hij achtte het bereiken van overeenstem ming mei DS'70 na de verkiezingen „niet ondenkbaar", maar DS'70 „zal zich dan eerst concreter over een aantal zaken moeten uitspreken" ni?® KVP-fractieleider vond dat US 70 als een serieuze, eerlijke groep op een of andere manier bij veel mensen nogal aanslaat. „Men krijgt grond aan de voeten, al is het r,n'et duidelijk waar die grond h'vf3', Schm®lzer denkt dat men '1 DS'70 vooral ontevreden oud- rvdA'ers aantrekt en wellicht ook mensen uit de VVD en D'66. Mis schien werft men ook enige aanhang uit de drie christelijke partijen, maar dan toch in de geringste mate, omdat kiezers uit die krmgen een stuk levensbeschouwelijke achter grond aanwezig willen zien. Drs. Schmelzer beschouwt intus sen de uitspraak van dr. Drees jr. over het veertig jaar achter lopen van de drie christelijke partijen als een misser, die op geen enkele wijze op de werkelijkheid steunt. Het is een partijpolitieke uitspraak die me niet aantrekt, aldus drs. Schmelzer. Over de opwekking van CNV- voorzitter Lanser voor vorming van een kabinet van KVP, AR, CHU en PvdA zei drs. Schmelzer, dat die oproep vooral gericht is tot de zich DEN HAAG (ANP) Momenteel zijn er meer dan 6,5 miljoen nieuwe nikkelen rijksdaalders in omloop. Maar het onttrekt zich aan de waar neming, in hoeverre het publiek deze munt ook werkelijk gebruikt. Aldus heeft minister dr. H. J. Wit- teveen van Financiën meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid N. Verlaan (Boeren partij). Gevraagd was of het waar is, dat het publiek, vanwege de grote gelijkenis van de nieuwe rijksdaalder met de nikelen gulden, het muntstuk onvoldoende zou willen gebruiken. Het wordt niet overwogen om het nieuwe muntstuk uit de circulatie te nemen, aldus deelde de bewindsman mede. isolerende PvdA. Als de PvdA zich blijft uitsluiten en andere partijen het land wel willen regeren, dan zullen ook grote aantallen werkne mers zoveel gezond verstand hebben die partijen te steunen, aldus drs. Schmelzer. MOSKOU (AFP „De migratie van arbeiders veroorzaakt jaarlijks een verlies van verscheidene miljar den roebel voor de Russische econo mie", zo schrijft orgaan van de com munistische partij in de Sowjet- Unie, Pravada. De econoom Boldyrev preciseert, dat om de drie a vier jaar het personeel van de Russische onderne mingen geheel vernieuwd is. Boldy- rew geeft als reden voor deze mi graties op het beleid dat gericht is op de grotere ontwikkeling van ze kere takken van de industrie ten opzichte van andere takken, die af gestemd is op de behoeften van het land. Andere factoren zijn volgens Boldyrew de ongelijkmatigheid van de wetenschappelijke en technische vorderingen bij de produkten en de wanverhoud|ng tussen koopkracht en produktiviteit in de collectiitve landbouwbedrijven. (ADVERTENTIE) Briefer .vui Jczt ruoriek moeten met vol ledige naam en aores worden ondertekend. Bij oublicatre zuiien deze vermeld worden. Slechts bij noqe uitzoi.oerinq za' van deze regel wor den atqeweken Naam en adres zijn dan bij de *eaactie oekeno Publicatie van brieven 'verkort of onverkort* betekent niet dat de redactie het ip alle qevallen eens is met in- noud, c.q. strekking. „Na via de pers kennis genomen te hebben van de activiteiten tij dens de recente statenvergadering en met name die betreffende de PZEM, waarin hij een belangrijke positie bekleedt, bestaat bij ons, als zijn partij- en geloofsgenoten, de be hoefte hem publiekelijk de volgende vraag te stellen: is hij van mening dat hij op deze wijze handelt volgens de beginselen van zijn geloof en zijn partij? Indien hij deze vraag met „ja" zou beantwoorden, kunnen wij Goc' slechts bidden u deze dwaling te vergeven, want wij hebben sterk d" indruk dat hij op allerlei manieren heeft gepoogd een eerlijk onderzoek naar de gesignaleerde onregelmath - heden te voorkomen. Wij vrezer dat zelfs het nu ingestelde onder zoek slechts een te klein deel vai de hele zaak betreft. „Ik zal nic rusten voor volledige duidelijkhe is verkregen", heeft hij dramatisc! uitgeroepen, maar tegelijkertijd heef' hij vertwijfelde pogingen gedaan om te voorkomen dat die openheid al n volledig zou zijn. Waarom niet d reet een aanklacht ingediend teger het dagblad welks publicaties dor het college waarvan de hr. Kalland voorzitter is, lasterlijk werden genoemd? Laster is een bij de wet strafbare zaak. Het volgen van deze procedw lag dus het meest voor de hant' Waarom heeft hij de mogelijkheid niet aangegrepen om de onafhanke lijke rechter over deze zaak te laten beslissen? Ook de instelling van een onpartijdige commissie van onde zoek, waarom werd gevraagd vanu het bestuurscollege waarin ook zitting hebt, wijst hij met gebruik making van wazige en aanvechtbar argumenten van de hand. Hij be toogt dat dit thuishoort binnen he' dagelijks bestuur van de PZEM Daarmee wekt overigens bij het krantenlezende publiek de indruk, dat u, koste wat het kost, de belang rijkste beslissing in deze zaak, na melijk over de wijze waarop het onderzoek moet worden gevoevc. binnen de kringen van beschuldig den wilt houden. Immers, er ligt een beschuldiging tegen de directeur van de PZEM Het dagelijks bestuur, waarvan hij voorzitter is, verklaart aanvanke lijk dat er niets is gebeurd waarvan het niet op de hoogte was, en zelfs dat alles de volle goedkeuring var dit bestuur had. Een latere verkla ring, dait er feiten aan het licht zi1 gekomen waarvan hij niets wist, on1- slaat hem niet van zijn medeverant woordelijkheid, die hij terecht ook wilt dragen. Het is juist dat de heer Kaland de nadruk legt op het dragen van die verantwoordelijkheid. Maar juist dan worden pogingen om de behandeling van een en ander binnen zijn eigen machtsbereik te houden, in de oge: van het publiek zo snel verdach' Zo'n gang van zaken doet ons vrc zen dat er waarheid zou kunnen schuilen in de geuite beschuldigin gen. Deze vrees wordt niet weggenomen door een onderzoek als tihans ingf steld zal worden, waar alleen cl administratieve neerslag van de he aan kr'tiek onderhevige gang vai zaken, onderzocht zal worden. Nog steeds heeft de heer Kaland de kans om via 'n andere wijze van onderzoek alle twijfels te laten wee nemen en inderdaad de volledige duidelijkheid te geven die hij ze!' zegt te willen. Iedere twijfel, dat de zaken di krom zijn reohtgebogen word er moet uit de wereld worden gebar nen. Tenslotte: mochten er inderdas' fouten zijn gemaakt, dan past be rouw de christen beter dan volhai den in het kwaad MIDDELBURG ENKELE VERONTRUSTF MEDECHRISTENEN (Naam en adres van de inzenders zijn de redactie bekend. De dooi hen aangevoerde motieven om ano niem te mogen blijven, meenden wij te moeten respecteren. Dat neem: niet weg dat wij ook begrip hebben voor het standpunt van de hee' Kaland dat hij geen commentaar wilde leveren omdat hij vindt dat als christenen zich tot christenen wenden dit juist daarom met open vizier dient te gebeuren. Overigens verwijzen wij naar onze eerdere be richten over de inschakeling van de onafhankelijke en onkreukbare Re kenkamer bij het onderzoek, waar door toch in belangrijke mate aan de wensen van de inzenders tege moet is gekomen. - Redactie). (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 15