n ii IT!! 5000 REACTIES VAN LEKEN OP SIMONIS Palestijnen woedend over Egyptische „vredesberichten" „BAASJE" KOMT GIER VANGEN bW'li*1®* bief uitblik De veertiende Cel in na verleiding DRIE MENSEN VERDRINKEN BIJ WILDE ACHTERVOLGING 219 109 Nog steeds kalm-aan in Gdansk Voorlopige balans van voor en tegen binnenland buitenland am commentaar Wieberdink Verliezen VS-luchtmacht aktief in heel Indo-China Sensatie Haagse politie arresteert weer clrie Ambonezen Postboden in arrest: Halve ton aan vakantiebonnen verduisterd Studenten: "Zaak Wieberdink uiting van wantoestanden" Doodstraf centraal op conferentie in Addis Abeba i DC-8 TERUG OP DRIE MOTOREN FRANS-ALGERIJNS OLIE-GESPREK 601ste Staatsloterij Eerste klasse 4) DONDERDAG 21 JANUARI 1971 7103<t gingen voorbehouden i t/m 26 januari 1971 agverse aanbiedingen (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Volgens het kapittel van het bisdom Rot terdam, dat een voorlopige balans per 13 januari opgemaakt heeft van de reacties die bij het kapittel binnengekomen zijn op de benoeming van dr. A. J. Simonis, is het op dit moment moeilijk vast te stellen, wat een uiteindelijke uitslag zou kun nen zijn. „Wel blijkt een zekere trend aanwezig te zijn in het ver loop van de reacties. De eerste dag kwamen hoofdzakelijk re acties van tegenstanders van de benoeming binnen, de tweede dag zowel voor- als tegenstanders, de derde, vierde en volgen de dagen waren er zo goed als geen tegenstanders bij de post, wel postzakken vol reacties van voorstanders. Nu draait de zaak weer langzaam om en komen reacties van tegenstanders weer binnen", aldus het kapittel in de voorlopige balans per 13 januari. „Sociologisch gezien ligt in het pakket belangrijk materiaal verborgen ten aanzien van de verontrusting in de kerk. De te genstelling tussen een verlangen naar de kerk van vroeger en een verlangen naar de kerk van de toekomst, komt heel scherp vaak tragisch naar voren". De reacties van priesters binnen het bisdom Rotterdam lig gen ongeveer als volgt: tegen de benoeming verklaarden zich: de 14 dekens, de 12 hoofden van dienst, de saeculiere priesters van de katholieke theologische hogeschool, de saeculiere en reguliere priesters van de diocesane pastorale raad, de diocesane pastorale raad (op 2 leden na). Van de tot dusverre gehouden priesterbijeenkomsten: Den Haag- aanwezig 53, tegen 40; Leiden: aanwezig 29, te gen 27; Vlietstreek: aanwezig 39, tegen 27; Delft: aanwezig 35, tegen 24; Bollenstreek: aanwezig 47, tegen 45; Schiedam: aan wezig 27, tegen 20; Rotterdam, aanwezig 88, tegen 68; Gouda: aanwezig 33, tegen 23; Dordrecht: aanwezig 22, tegen 11. Individuele reacties van priesters: Tegen de benoeming, saeculieren 125, regulieren 88. Voor de benoeming: saeculieren 23, regulieren 22. Van de 19 parochieraden, die het kapittel hebben inge licht, hebben zich 17 tegen de benoeming uitgesproken, twee voor de benoeming. Behalve van diverse groepen en instanties in het land zijn van leken-gelovigen bij het kapittel naar schatting in totaal 5000 reacties binnengekomen vanuit en van buiten het bisdom Rotterdam. De reacties vanuit het bisdom zijn overwegend vóór de benoeming. De verhouding van de gemotiveerde briefschrij vers zijn 3 voor 2 tegen. Ongeveer in gelijke verhouding liggen de reacties van buiten het bisdom. Prof. Wieberdink, hartchirurg van het Utrechtse academische zie kenhuis, heeft de (ongelijke) strijd met het curatorium van de Utrechtse universiteit en het bestuur van het ziekenhuis gestaakt. Hij heeft het besluit genomen om zelf ontslag te nemen. Daarmee heeft hij een dienst bewe zen aan de hartpatiënten, die op een lange wachtlijst staan voor ope raties. Immers door de ontslagaan vrage van prof. Wieberdink kan de hartkliniek, die vanwege het inge wikkelde conflict in het ziekenhuis al driekwart jaar heeft stilgelegen, weer spoedig optimaal functioneren. Daarmee is de zaak-Wieberdink niet afgedaan. Er blijft alle aanlei ding, dat minister Veringa, gezien de schokkende publicaties in de af gelopen maanden, het rapport-Don- ner over de kwestie Wieberdink openbaar maakt en dat de rol, die het bestuur van het ziekenhuis en van de medische faculteit alsmede, het curatorium van de universiteit in het conflict hebben gespeeld wordt verduidelijkt. TAe moeilijkheden in het Gemene- U best, ontstaan door de halsstar righeid van Engeland in het conflict om de wapenleveranties aan Zuid- Afrika, zijn met een paar maanden verschoven. Een studie-commissie van Gemenebest-landen gaat de zaak verder onderzoeken. De houding van de Britse premier Heath doet vreemd aan. De (vooral) Afrikaanse Commonwealth-landen hebben Engeland een reeël alterna tief geboden in de vorm van bases op het eiland Mauritius. Van daar uit zouden Engelse marine-schepen voor een „effectieve bescherming van de scheepvaartroutes" kunnen zorgdragen. Premier Heath heeft de ze woorden gebruikt om de wapen leveranties aan Zuid-Afrika te recht vaardigen. De Russische invloed in de Indische Oceaan baren hém én Zuid-Afrika zorgen. Het heeft er alle schijn van dat de houding van Heath meer is inge geven door zijn rol als „zakenman" dan als verontruste regeringsleider. 'Vapens voor Zuid-Afrika (plus on derhoud, plus vervanging) brengen geld in het tamelijk lege Engelse laatje. Bases op Mauritius kosten geld. Zijn mededeling dat er scherp toezicht zal worden uitgeoefend op het gebruik van de bewuste (de fensief genoemde) wapens door Zuid-Afrika zal de (ook niet van alle smetten vrije) Afrikaanse leiders niet gerustgesteld hebben. Want hoe effectief kan die controle zijn als het apartheids-zieke Zuid-Afrika de wapens tóch tegen kleurlingen ge bruikt? Bli dit alles moet ook de opstel ling van de vrij arrogante Engelse ory-regering in het oog worden ge- ouden. Kleinere landen hebben de a'leenheerschappij van de Britten in et Gemenebest aangetast en doen dit nog steeds. Heath c.s. kunnen uit slecht verkroppen. Maar Enge land (om de realistischer Westduitse bondskanselier Brandt te citeren) ..verliest (met een wat bescheidener j rol) niets wat het niet allang heeft verloren". (Van onze redactie buitenland) AMMAN/CAIRO Het Palestijns Verzet heeft gisteravond in duidelijke bewoordingen te kennen gegeven, dat het niet voor een politieke regeling is inzake de oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Het communiqué, dat het centrale comité van de Palestijnen gister avond uitgaf, was bedoeld als antwoord op speculaties in het Egyp tische dagblad Al Achram, als zou de guerrillabeweging wél voor een vredige oplossing zün. „De houding van het Palestijnse verzet ten opzichte van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 no vember 1967 en van het plan Rogers is ongewijzigd. De Palestijnse revo lutie zal de strijd blijven voortzetten om geheel Palestina te bevrijden", aldus het communiqué. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De heer Deppe, di recteur van het natuurreservaat Ad- lerwarte te Berlebeck, komt zijn in Nederland beroemd geworden Ben gaalse gier zelf halen. De gier, die uit het reservaat ontsnapte, huist nu al enkele weken in een boom aan de weg DongenTilburg. De heer Deppe wordt vandaag of morgen in Dongen verwacht. Hij zal proberen de gier te vangen. Per soneel van het Tiliburgse dierenpark zal hem daarbij helpen. Het vangen zal in de vroege och tend moeten gebeuren. Een voor waarde is echter wel, diait alle nieuws gierigen uit de buurt blijven. Aan eten komt de gier niets te kort. De Dierenbescherming uit Til burg heeft met de medewerking vam de politie voldoende voedsel WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht zal in ge heel Indo-China opereren als dat no dig is om de Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Vietnam te bescher men tegen offensieven van Noord- vietnamese troepen of de Vietcong. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, verklaarde dit tegenover journalisten, toen dlruk op hem werd uitgeoefend iets te zeggen over die actievere rol die de lucht macht van de V.S. op het ogenblik in Cambodja speelt. TOT ADJUNCT-DIRECTEUR van het Centraal Missie Commissariaat (CMC) is benoemd pater dr. Clemen- tinus Sehutijser o.f.m. kap. (61). Hij zal voornamelijk het ontwikkelings werk begeleiden. De Palestijnen zullen dus geen steun verlenen aan politieke initia tieven van de Arabische landen om de gevolgen van de agressie van juni 1967 uit te wissen. Het communiqué zegt verder: „On ze beslissing om de gewapende strijd voort te zetten moet gezien war den als een verplichting aan de be volking van Palestina. De strijd zal daarom tot het eindle worden ge voerd". Het centrale comité bevestigt ver volgens, dat de Palestijnen zich niet verzetten tegen de terugtrekking van de Israëli's uit alle bezette gebieden, op voorwaarde dat een dergelijke te rugtrekking de Palestijnen niet zal hinderen in hun pogingen geheel Pa lestina te bevrijden. De informaties van Al Achram brachten gisteren in Amman veel sensatie teweeg. De leiders van het voorlichtingsbureau van de Palestij nen ontvingen het nieuws uit Cairo met stomheid en verontwaardiging. (ADVERTENTIE) Vluclitleider Alan B. Sliepard (voorgrond) gaat met zijn collega's Edgar Mitchell (links) en Stuart Roosa (rechts) op weg naar de wagen, die hen gisteren naar de Saturnus V met moedercabine Kitty Hawk bracht. Volgens plan zullen de drie astronauten op 31 januari met de Apollo-14 een vlucht naar de maan beginnen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Vlaardingen, Leerdam en Moordrecht zijn op ver zoek van de Haagse politie weer drie Ambonezen aangehouden. De man nen in de leeftijd van 20 tot 29 jaar, worden verdacht van openlijke ge weldpleging tijdens de ongeregeld heden voor de Scheveningse gevan genis in september van het afgelo pen jaar. De Haagse polirtaie heeft nu in to taal 34 Ambonezen aangehouden in Verband met deze affaire. DEN HAAG (ANP) De postale recherche in Amsterdam heeft vier Utrechtse postbestellers gearresteerd, die ervan worden verdacht de hand te hebben gehad in de diefstal van omstreeks 50.000,aan vakantie bonnen van het sociaal fonds bouw nijverheid. De vier zijn voorgeleid aan de of ficier van justitie en opgesloten in het Utrechtse huis van bewaring. BRUSSEL (ANP) De rechtbank te Brussel heeft gisteren twee rijks wachters veroordeeld, die er van beschuldigd waren een vals procesverbaal te hebben gemaakt. Een 41-jarige rijkswachter uit Etterbeek kreeg acht maanden gevangenisstraf en ruim 200 gulden boete, zijn 31-jarige collega uit St. Gillis kreeg zes maanden gevangenisstraf en eveneens 200 gulden boete. Beide rijkswachters hadden indertijd opdracht gehad bij twee vrouwen, die verdacht werden van winkeldiefstallen huiszoeking te doen. De rijkswach ters waren bezweken voor de charme van de beide vrouwen. Zonder de huis zoeking te verrichten stelden ze toch een proces-verbaal op, waaruit bleek dat er niets verdachts bij de vrouwtjes gevonden was. Bij de oudste van beide rijkswachters hield men er bij het vonnis rekening mee, dat hij onze delijke handelingen had gepleegd. FRANKFORT (DPA) Na een wilde achtervolging door taxichauf feurs is in de vroege ochtenduren van woensdag in Frankfort een sportwagen met grote snelheid in de Main gereden. Drie van de vier inzittenden verdronken. De be stuurder kon zich met de grootste moeite zwemmend redden. De achtervolging begon in het centrum van Frankfort na eeu ru zie tussen een taxichauffeur en de bestuurder van een sportauto, die de taxi zou hebben gesneden. De taxi zette een achtervolging in en wist de sportwagen klem te rijden. De taxi-chauffeur werd door twee van de inzittenden van de sport auto mishandeld. Zwaar gewond hij had een hersenschudding en verwondingen aan zijn neus en kuitbeen wist hij in zijn taxi te komen en zijn collega's via de mo bilofoon te waarschuwen. Tijdens de achtervolging door een groot aantal taxi's vergiste de be stuurder van de sportwagen zich in de weg. In het havengebied reed hij door een hek langs de water kant en vloog met een grote boog in het water van de Main. Voor de ogen van de achtervolgers zonk de auto onmiddellijk naar de bo dem. Duikers van de brandweer hebben de sportwagen met de drie verdronken inzittenden op het dro ge weten te krijgen. UTRECHT (ANP) Het parle ment van de medische studentenfa culteit heeft dinsdagavond op een vergadering geconstateerd, dat de gang van zaken rond de affaire Wie berdink is vertroebeld door een „vol slagen" gebrek aan openbaarheid. „Prof. Wieberdink is ten onrechte als enige het slachtoffer geworden van de wantoestand in het acade misch ziekenhuis. Het is schijn, dat door zijn vertrek de troebele situatie zou zijn opgehelderd", aldus de medi sche studenten. ADDIS ABEBA (Reuter/AFP) Het 120 man sterke bestuur van de Wereldraad van Kerken, dat in Addis Abeba confereert, heeft gisteren de leden van de raad met nadruk aan bevolen gezamenlijk een poging te doen om de doodstraf afgeschaft te krijgen. De aanbeveling was ea- één van de negen, die door het bestuur zijn goed gekeurd en die alle betrekking heb ben op de rechten vain de mens. Het toporgaan van de wereldraad kantte zich ook tegen de bijzonder strenge gevangenisstraffen. VEERTIG JONGELUI hebben gister nacht in de katholieke wijk van Bel fast Britse militairen aangevallen. Een van de betogers, die een Molo- tov-cocktail gooide, is gearresteerd. IN HET BELGISCHE Hasselt zijn gisteren vier Nederlandse autosmok kelaars aangehouden, die ervan wor den verdacht van Duitsland gestolen auto's naar België te hebben gebracht. EEN GESPRONGEN waterleiding was gisteren oorzaak van een gat in het wegdek van de Provincialeweg tussen Haarlem en Hilversum Het verkeer van beide kanten moest wor den omgeleid. DE URUGAYSE minister van bin nenlandse zaken, generaal Antonio Francese, heeft zijn functie neerge legd uit protest tegen de wijze van speuren naar de drie ontvoerde bui tenlandse diplomaten. UIT EEN ONDERZOEK van het Econ. Inst. voor Midden- en Klein bedrijf is gebleken dat de situatie in de detailhandel voor alcoholhouden de dranken zorgwekkend is. De winstmarges zouden onvoldoende zijn. SCHIPHOL (ANP) Een DC-8 van de Canadese luchtvaartmaat schappij CP-Air, die gistermiddag met 63 passagiers aan boord naar Vancouver was vertrokken is ruim twee uur later naar Schiphol terug gekeerd, omdat onderweg één van de vier motoren was uitgevallen. H-eit groot alarm, diait op Schiphol voor een diergelijke landing altijd wordt gegeven, kon snel ingetrokken wordien, omdlait de machine op de overgebleven drie motoren een per fecte landlinig maakte. PARIJS (Reuter) Frankrijk en Algiers zetten gisteren hun bilatera le olie-onderhandelingen voort. Dinsdag gingen er geruchten dat die besprekingen zouden worden op geschort totdat de grote internationa le oliemaatschappijen met de produk- tiefenden in Teheran overeenstem ming zouden hebben bereikt over prijzen en belastingen voor de ruwe olie. Algerije heeft evenwel duide lijk gemaakt dat het niet met de voorstellen van de oliemaatschap pijen akkoord kan gaan en dat het zijn onderhandelingen met Frankrijk op bilaterale basis wil voortzetten. GDANSK (AP) De kalm-aan- actie op de scheepswerven in het Poolse Gdansk duurde gisteren nog voort. Volgens onbevestigde berich ten zouden er ook stakingsacties in enkele fabrieken aan de gang zijn. Het was kalm in Gdansk ofschoon de economische onrust nog lang niet bezworen is, wat de communistische partij ook probeert. De kans is groot, diat de minister voor scheepvaart, Jerzy Szopa, van daag naar Gdansk komt om te helpen een uitweg te vinden. Op die grote Leninrwerf zou van daag 50 procent van het w-erk zijn gedaan en was het kalmer dan gis teren, toen men er om de haverklap mee ophield. De personeelsledien vam het open baar vervoer hebben gisteren in Gdansk hun eisen voor hogere tomen, betere arbeddsomrtaimcfigliedten en werkorganisatie met de directie be sproken. Voor het eerst in mijn leven heb ik gisteren en dat nog wel in mijn favoriete parkde eertijds uiterst zeldzame oliemeeuwgezien. Wat kleintjes zat dat beestje besmeurd te wezen tussen een aantal brutale broeds en zussen, vaders en moeders. Bij de verdeling van het dagelijks brood maakte de oliemeeuw weinig kans, omdat hij door de smurrie niet snel genoeg bleek te zijn. Geholpen wilde hij ook niet wor den: althans niet door een mensen kind van gigantische (in zijn ogen) afmetingen. Zoveel kracht had hij nog wel. Maar het leverde al met al een trieste aanblik op. Tel daar nog eens bij dat ik woens dagavond ook naar een tv-documen- taire over de milieubeheersing in Zee land heb gekeken (die me neerslach tig stemde) en u begrijpt hoe ik me gisteren voelde. (Informatie over Zeeland overigensdie geconcentreerd bood. wat deze krant in vele afleveringen al had gepubliceerd). We helpen onszelf naar de verdom menis, denk ik. Roken heeft ook zijn voordelen, merkt er hier een op. Je longen zijn altijd getectyleerd! De Engelse postmannen hebben de zaken wat forser aangepakt dan hun Nederlandse collega's kort geleden. De Britten hebben de zaak gelijk platgegooid, terwijl onze posters slechts „stipten". Een van de aduerteiitieslogatis waarmee de Britse PTT de verkoop van postzegels tracht te stimuleren, luidt ongeveer: „Ergens in het land zit iemand op een brief van jou te wachten". Dat kan nu wel even duren. De heer Wiegel (Kamerlid voor de VVD) heeft in de Tweede Kamer nog eens gewezen op een „geweldige ratjetoe" bij een aantal leeftijdsgren zen. „Ik praat er niet over dat je tot je vier jaar bent voor niets met de trein meemag, maar al na je derde in de tram moet betalen", sprak hij. Hii gaf nog een aantal voorbeelden: „Ik vraag geen verklaring voor het feit dat je 18 moet zijn om een auto te mogen besturen, maar al mag zweefvliegen als je 16 bent en pas wanneer je de 19 hebt gehaald aan de touwen van een luchtballon mag trekken". En: „Vindt de regering het niet hardvochtig van de wetgever, toen deze besloot dat een meisje van 16 wel mag trouwen met een jongen van 18, maar dat ze dan (allebei wettteïijk meerderjarig) niet samen naar een film van boven de 18 mogen?" Hij vergat dat, als je als kleuter van vier gratis met de trein naar je verloofde van 16 reist, je niet voor niets in de tram mag omdat je 40 moe' zijn om plaatsvervangend raads heer bij een gerechtshof te kunnen worden. We zijn aan de lange kant vandaag, maar deze wilde ik u niet onthouden. Het leven in het afgelegen Zwitserse dorpje Maiensaess wordt steeds mo derner. Er zijn voor het eerst 40 te lefoontoestellen geplaatst. En dat is rijkelijk veel, want het aantal inwo ners bedraagt 35. Ze kunnen trou wens nog niet gebruikt worden. Maiensaess heeft namelijk nog geen stroom. Ik krijg een schok. MERIJN (ADVERTENTIE) 20 januari 1971 op 6 op 40 op 47 op 843 op 576 op 326 op 565 op 9148 Prijzen van 10 zijn gevallen op nummers eindige 50 zijn gevallen op nummers eindige 50 zijn gevallen op nummers eindige 100 zijn gevallen op nummers eindige 100 zijn gevallen op nummers eindige 200 zijn gevallen op nummers eindige 400 zijn gevallen op nummers eindige 1.000 zijn gevallen op nummers eindige Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer. 25.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie K op het nummer: en de troostprijs van 1.000 op nummer: van elk van de andere series. 021563 059250 001239 055776 021156 019974 021111 071548 071548 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen.

de Stem | 1971 | | pagina 13