Klokken van Arnemuiden hangen nu m Oosterhout Betaalcheque taboe op Zeeuwse ponten... HULST EN ALCOHOL Samenste AANWINST VOOR GEREFORMEERDE KERKEN ZELDZAME PRENTEN OP EXPOSITIE „ZEEUWSE BOERDERIJ" KNNV hieJd onderzoek na zwaluwen in Nederland Tamel ijl etS-40Kp-ce°nPt.een stad streek 11HHHHHI SUSKE EN WISKE MORGEN Een boek voor een vriend in de verte KEN UW Si KEEK BUNGALOWS commentaar Zwijgen me altijd goud ENERGIEKE VERKOPER ZATERDAG 16 JANUARI 1971 Zondagmorgen om kwart voor tien zullen voor het eerst de klokken van de gereformeerde kerk luiden over het stadsdeel Oosterheide van het Brabantse Oosterhout. De vier klokken zijn afkomstig uit Arnemuiden, waar ze al zes jaar gebruikt werden. De klok ken zijn gegoten bij Eysbouts in Asten. Ds. C. van de Velde, die zeh aanwezig was bij het ophangen van de klokken in de open klokke- toren van de kerk, vertelde iets over de geschiedenis er van. Het is deze maand twee jaar geleden, dat we de kerk (gelegen naast het ver dekte zwembad „De Blikken") in gebruik konden nemen", zei hij. De architect had voor de kerk al 'n klokkenfonds opgebouwd, waar- klokken hadden we niet. Die wa ren voorlopig nog te luxe. Geleide lijk aan, zonder er nou een echte aotie voor te voeren hebben wij een klokketfonds opgebouwd, waar in voor ruim ƒ2100 aan giften werd gestort. Verder werden er in november j.l. twee besloten bingo avonden gehouden, die nog eens 1700 'opbrachten. Daarmee kwa men we al een heel eind in de goede richting". Ds. Van de Velde en enkele leden van de gereformeerde kerk in Oosterhout hadden geluk, toen zij op een goede dag bij Eysbouts in Asten de vier klokken uit Arne muiden zagen staan en deze tegen tweedehandsprijs konden overne men. In Arnemuiden had men de klokken niet meer nodig, omdat men van Amsterdams museum veertiende-eeuwse - uit Arnemui den afkomstige klokken - in bruik leen had gekregen. De vier Arne- muidense klokken, die nu in de klokketoren van de Oostenhoutse gereformeerde kerk hangen, hadden aanvankelijk de bekende „Big- Ben"-slag. Doch deze heeft men er uit gehaald. De klokken kunnen nu zowel afzonderlijk als in combina tie worden bespeeld, Het klokken spel betekent een fraaie aanwinst voor de gereformeerde gemeente van Oosterhout, die - voornamelijk tengevolge van de sterke import - nu al 477 leden telt. De gerefor meerde kerk in Oostertoout, die vroeger bij Breda hoorde, werd eerst drie jaar gelden geïnstitu eerd. De klokken van de gerefor meerde kerk hebben geen namen. Zij zijn wel voorzien van een toe passelijk gedicht. Op de kleinste klok staat: ,SI MJ'i1ffll1 ,!ii, V 1 j|E Spill A I lil IS ■•♦ï/lf-.'t V1 De vier klokken, die in Ooster hout evenwel niet de bekende „Big-Ben-slag" kunnen laten horen. „Ik ben het jonge ding, dat dro men wil Van wat eens nieuw en glanzend komen wil Ik ben het, die van blijdschap zingt Soms als er diep iets in me zingt". Wist u, dat de rasechte authentie ke inwoners van Hulst een volk zijn van drinkebroeders? Iemand, die zich deze bewering openlijk laat ontvallen maakt zich wat ons betreft niet schuldig aan een belediging, maar verkondigt een keiharde historische waarheid. En de waarheid mag toch nog altijd gezegd worden, nietwaar? Om wat genuanceerder te zijn: uit oude geschiedenisboeken, waarin het verleden van de stad Hulst wordt uitgesponnen, blijkt dat in het ver leden de opbrengst uit belastingen op bier en wijn behoorde tot een van de belangrijkste bronnen van inkomsten. Eerst later is de haven een rol van economische betekenis gaan spelen, maar vloeistof in dit geva) water bleef het, waarvan Hulst afhankelijk was. Het was om en nabij het jaar 1353, dat de vestingstad voor een groot deel op alcohol dreef. Nou ja: niet Hulst zelf natuurlijk, maar het economische leven uit die tijd. De verhalen willen, dat de toenmalige taveernen, oftewel gebouwen, die we nu wel plegen aan te duiden met de naam kroeg, berstensvol zaten met geestrijk vocht en dorstige klanten. Onder de te koop aangeboden alco holhoudende vloeistoffen was zelfs origineel in Hulst gebrouwen bier. De magistraat ook in die tijd had Zeeuwsch-Vlaanderen kloeke politi ci en rechtsbewaarders zag daar in wel brood (in dat alcoholge bruik) en maakte van de drank zucht een deugd. Dat wil zeggen: hij ging verbruiksbelasting heffen. Er is weinig fantasie voor nodig om zich te kunnen voorstellen hoe„ populair" die maatregel was. Geheel vreemd was dit voorschrift de Hulsterse stadsbestuurders overigens niet. Reeds in de stadsrekeningen van 1326 en 1341 waren a] tal van para grafen aan dit dorstmakende onder werp gewijd: geschreven met inkt, niet met pils. Later kwam er nog groter onheil over de stad. Namelijk de toestemming van hogerhand de accijnzen met een derde te vermeer deren: och arm. Intussen was de onverzadigbare dorst van de Hulstenaren al uitge groeid tot een attractie van formaat. Het grote bier- en wijnverbrmik bleef natuurlijk niet onbekend. In en buiten Vlaanderen kregen de in woners van het vestingstadje al ras de reputatie van „wiinsupers" te zijn. Hoe groot het aandeel van toe vallige bezoekers in het bierver- bruik was,' vertellen de geschiede nisboeken niet. Hik... U ziet wel: er is de afgelopen eeuwen wel het een en ander veran derd in Hulst. Alleen de kroegen hè..,sorry, hfrgn kasteleins, de hore cabedrijven bleven, Skol...-.hïk,.. GOES Grand, 15 uur: Robin Hood en zijn schelmen a.l. 20 uur: Exocus 14 j. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Andrea, vrouw zonder schaamte 18 j. HULST Stadhuis, Expositie „Kunst in het klein", de schoonheid van oude te gels (t.m. 22 jan.). Ma. t.m. vrij. 8.30—12.30 en 13.30—17.30 uur. Zat. en zon. van 1517 uur. MIDDELBURG City, 14.30 en 20 uur: Patton 14 j. Rijksarchief, Expositie „De Zeeuwse boerderij als monument en als bedrijf" (t.m. 12 febr.) Ma. t.m. vrij. van 9.3012.30 en van 13.30 17.30 uur. Zat. van 9.3012.30 uur OOSTBURG Ledel Theater, 14 uur: Bestorming van de Alamo 14 j. 16.30 en 20 uur: Anatomie van de liefdesdaad 18 j. ROTTERDAM De Doelen, (Grote zaal), 14.30 uur: Rott. Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Foumet. Solist Hans Dercksen (piano) Hofplein Theater, 20.15 uur: Fons Jansen met zijn cabaret „3 x Andermaal". Rott. Schouwburg, 20.15 uur:Sovjet Staats- ensptnble „Estrada". Museum Boymans-van Beuningen, Expositie Salvador Dali (tsn. 17 jan.) Ma. t.m. zat. 10—17 uur. Zond. 1117 uur. Bovendien wo. van 20 22 uur, TERENEUZEN Luxor, 14.30 uur: De 4 meedogen loze wrekers 14 j. 17 en 20 uur: Borsalino 18 j. VLISSINGEN Alhambra, 15 uur: Vier rakkers en een oude jeep a.l. 20 uur: Exodus 14 i. ANTWERPEN Kon Vlaamse Opera, 14.30 uur: Madame Butterfly. 20 uur: Het Driemeisjeshuis". Kon. Ned. Schouwburg, 15 en 20 uur: „De huisknecht" van Robin Maugham GENT Kon. Opera, 14.30 uur: „SeppT". 20 uur: Cavaleria Rusticana I. Pagli- acci. T\Tog dagelijks komen tientallen «boeken binnen. Ze zijn en blij- ven welkom, want het Centrum Lectuurvoorziening voor missionaris sen en kerken overzee moet per jaar over duizenden boeken kunnen be schikken om aan de leeshonger van de ruim 8000 werkers in de Derde Wereld te voldoen. Met uw inspanning en die van het centrum zal dat voor dit jaar wel weer lukken, want op deze actie is een geweldige respons gekomen. Een zakelijk puntje: Verschillende lezers hebben ons gebeld met het verzoek boeken te komen afhalen. Dat gebeurt zo snel mogelijk. De man, die de boeken moet ophalen, heeft zoveel adressen, dat hij nog wel enkele dagen nodig zal hebben voor iedereen aan de beurt is ge weest. Het lijkt ons ook dienstig het vol gende nog een keer te herhalen (ook alweer vanwege vele telefoontjes): U kunt zich voor het afhalen van boeken ook rechtstreeks in verbin ding stellen met bovengenoemd cen trum, Gasthuisring 54, Tilburg, tele foon 04250 - 2 21 18. U kunt datzelfde adres ook bellen als u: een abonnement op een tijdschrift wilt betalen; een eigen blad wilt verzenden naar een door het Centrum Lectuur voorziening opgegeven adres, het boekenfonds van het Centrum Lectuurvoorziening wilt steunen met een boekenbon of gift; een jaarlijkse bijdrage wilt over maken aan het centrum (giro 1138218 Ned. Cred. Bank Tilburg) ten name van het Centrum Lectuurvoorziening. We gaan met deze actie door tot eind deze maand. Tot dan kunt u boeken of tijdschriften deponeren op de volgende adressen: Goes: Klokstraat 1; Hulst: Steenstraat 14; Temeuzen: Nieuwstraat 9; Bergen op Zoom: Zuivelstraat 26; Oosterhout: Arendstraat 14; Roosendaal: Molenstraat 45; Breda: Reigerstraat 16. Denbt u iets geschikts te heb ben voor deze rubriek, oeem dan contact met ons op Schrijf een brief of een kaartje aan re dactie dagblad üe Stem: Nieuwstraat 9 Temeuzen Kromme Weele 4 Middelburg «iet de vermelding „Zeeuwse Instuif" In het uiterste geval, maar dat mag niet meer dan een uitzon dering zijn. kunt U ons telefo nisch bereiken. Ons telefoon nummer: in Terneuzen:01150 7920 in Middelburg 01180 - 7764 De tentoonstelling „De Zeeuwse R' i i als monument en als be drijf", w elke op het ogenblik in het Rijksarchief voor Zeeland te Mid '*»'hurg wordt gehouden, is verrijkt met twee bijzondere teke ningen. Zij zijn afkomstig uit het Algemeen Rijksarchief in Den Haag en stellen een Zeeuwse boer derij uit de 16e eeuw voor. Het Algemeen Rijksarchief heeft de beide tekeningen voor de duur van de tentoonstelling „De Zeeuw se Boerderij" in bruikleen aan het Rijksarchief in Zeeland afgestaan. Zoals gemeld, loopt de tentoonstel ling nog tot 13 februari. De beide zeldzame tekeningen hebben er een ere-plaats gekregen. Bij de loketten van de provin ciale stoombootdiensten staat men als modem mens, gewend aan giro betaalkaarten, groene bankcheques en andere eigentijdse paperassen, soms machteloos. Bij de provinciale stoombootdien sten is namelijk het betalen per be taalkaart of bankcheque nog geen traditie. De lokettisten mogen deze documenten niet accepteren. Het is bij de boot: handje contantje. Ergens is het wel leuk, gezellig ouderwets en intiem, geheel in de lijn van de traditie van: snert met een worstje eten op de boot. Maar degeen die, staande met bei de benen in de eeuw van het snelle betalingsverkeer, geen bootkaart per giro- of bankcheque kan be trekken, waardeert dit helaas niet. Het vreemde is, dat de lokettisten van de n.v. Prov. Zeeuwse Brug- maatschappij bij de Zeelandbrug, wél giro-betaalkaarten en bank cheques accepteren. Zij doen dat zelfs met een opgeruimd gemoed, want, zeggen ze: het gaat heel wat vlugger dan wanneer je in de barre kou door het loketje wisselgeld moet aanreiken. Een suggestie van ons: laat de Jtoombootdienst eens bij de brug- maatschappij in de leer gaan. Wie weet komt het tot een uitwisseling: betaalkaarten voor de stoomboot passagiers en erwtensoep voor de brugpassanten. Het is maar een idee Jantje van Sluis uit het klok kenspel van het Belfort te Sluis! Blijkbaar een niet al te moeilijk onderwerp voor onze lezers. Deze conclusie trekken wij het grote aantal goede inzendingen dat wij deze week binnen hebben gekre gen. Deze kwamen niet alleen uit de directe omgeving van Sluis, maar uit geheel Zeeland. De drie winnaars van de week zijn: Dori- te Wijne. Dijckmeesterpolder 2 Ce Philippine, Jos Du Bois Groe nendijk 193. te Kloosterzande en A. Noest te Vlissingen. De oplos singen voor de nieuwe puzzel moeten ook weer voor woensdag worden opgezonden aan Dagblad De Stem Reigerstraat 16 te Bre da, met op uw briefkaart ver meld: fotopuzzel „ken uw streek". Inwoners uit de plaats waar het onderwerp thuishoort, mogen niet aan de puzzel mee doen. Bij het woord wintersport wordt allereerst gedacht aan be sneeuwde berghellingen, skiërs en landen als Oostenrijk en Zwitserland. In Nederland is ech ter een steeds populairder vorm van recreatie merkbaar, die men het beste zou kunnen betitelen als Nederlandse wintersport". Alhoewel wintersport is eigenlijk niet eens het goede woord. Men knn deze sport namelijk ook in het voorjaar en in het najaar beoefenen. Het is een steeds toe nemende gewoonte van de Ne derlandse toerist om ook in het gesloten seizoen gebruik te ma ken van de (uiteraard verwarm de) bungalows. De regionale en plaatselijke VVV's en niet in de laatste plaats de campinghouders doen hun uiterste best om de toerist de aantrekkelijkheden van een weekend „buiten" in het ge sloten seizoen aan te prijzen. Het gevolg hiervan is dat in die stilli periode het grootste gedeelte van de verwarmde bungolows worden verhuurd. Het feit dat de prijzen ook gun stig te noemen zijn, zal bij di verschijnsel wel een woordji uitspreken. Er zijn zelfs bedrij ven waar men tot 65 proceni reductie gaat. Het idee is op ziel' trouwens niet onaantrekkelijk vanuit een comfortabele bunga low in volstrekte rust genieten van de natuur. Wat verlangt u nog meer? De plaatselijke of re gionale VVV's kunnen u er alles over vertellen. ZATERDAG 16 JANUAI p.z ME T>IJ de n.v. PZEM on zo heeft het verlee leerd, een fijne neus lichting en public relatie dien, zo moeten wij stellen, mist men in de top van het energiebedrj mogen om van gemaakt leren. Nadat gisteren een beslii gadering van het dageli van de PZEM met het get overleg en de dienstcom soort ondernemingsraad) lopen, werd aan alle een zwijgplicht opgelegd Deze zwijgplicht was in een pure, ambtelijke tor De zwijgplicht, zo c wij, heeft dan ook ze tegenwoordige situatie - anders kunnen dienen d groting van onrust en Ze heeft het gevoel versti doofpot bij de PZEM nol ere wordt gehouden ons in gemoede wat del land eigenlijk voor ogen st[ hij in Provinciale Staten opening van PZEM-zaken Bedoelde hij met „ope licht alleen het sleutel PZEM-deur? Welnu, hij z. in dat geval niet euvel d wij er doorheen hebben gi Zwijgen is namelijk goud, vinden wij. MIDDELBURG Onder van de contactcommissie voo studie van de Koninklijke Ne se Historische Vereniging (I het afgelopen jaar in Nederll onderzoek ingesteld naar het komen van drie zwaluwsoort derden vrijwilligers verspr het gehele land, hebben med verleend, waardoor vele zijn binnengekomen. Deze zij voerige rapporten verwerkt Er werden in het land rui nesten vain de huiszwaluw ge geschaitte totaial ligt tussen I en 73.500. Het wordt niet ui dat zelfs de hoogste schat aan de lage karat is. De gegev 1970 beloven bovendien vooi de gebieden belangrijke aani Over de boerenzwaluw kw 1970 meer gegevens binnen het jaar daarvoor. Het is gelukt met het bewerken materiaal een begin te mal onderzoek wordt voortgezet, i De lijst van de soorten die worden onderzocht zijn: oe juw, paapge, zwarte roi braamsluiper, sprinikhaanra wielewaal en appeivinik. (ADVERTENTIE) ATTENTIE! - ATTENT] Met spoed gevraagd: voor winkel te SLUI! Leeftijd 20 - 30 jaar. Prettige werkkring hoog loon. Sollicitaties: TEL. 01155-2289 (afspraken) schriftelijk Box 25 Ax Vooruitzichten voor zondag en maandag Enkele opklarin- Sen, later weer kans op regen en tamelijk zacht Vooruitzichten in cijfers eer over Nederland g towlLr zAndaS-' Aantal uren z tot vier. Mm. en max. temp v Sa3 tot drie graden bovc «wai lAans op een droge neric minstens 12 uur: 80 procent K een geheel droog etmaal: 60 J nul °tnï'Aantal ur4 eridln k"e" temp.: n"l graden boven normaal. Max don u°ngeveer normaal tot vil den boven normaal. Kans op e ge periode van minstens 12

de Stem | 1971 | | pagina 2