DEZE WEEK ik plaat Wetenschap weert zich kreet mix vrfl uit %W- I stelling; vrij uit deze weeif b mn.de week Commentaar ONWELVOEGLIJK van de week van de week - V' DEZE WE 21 maart 20 april 21 april 20 mei 21 mei 21 juni 22 juni 22 juli STERREN van de week 23 augustus 22 september 23 september T3 22 oktober 23 oktober 21 november 22 november 20 december 21december 19 januari 20 januari 18februari 19 februari 20 maart van. de week tXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJ ZATERDAGBIJLAGE VAN DE bTEM/16 JANUARI 1971 e* %r*>- 2?*3taamÏ7.&Q* Y* met medewerking van Joop Bartman Rinus van Bijnen Chris Heil Jan Hiisken Toon Kloet Wim Koek Jacques Levij Els Smit Anton Theunissen Ton In 't Veld t m U als aardeteken doet er goed aan deze week met beide benen op de grond te blijven. Er is geen tijd voor dagdromen en geen enkele reden om met het hoofd in de wolken te lo pen. In de zevende hemel wordt Uranus namelijk slecht geaspecteerd door Pluto. En u weet wat dat betekent! Saturnus staat in opposi tie met Venus. Geluk al om dus voor de Stieren. Het vervelende is alleen dat Uranus wordt aange trokken door een nog niet bekend hemellichaam. Er kan dus van alles gebeu ren. Maar veiligheid voor alles. Neem geen risico's in het verkeer en stel be langrijke beslissingen uit tot de volgende week. Mercurius, uw planeet, heeft de overgang beëin digd. Ze is de zon gepas seerd. Voor de tweelingen die die ene belangrijke beslissing nog niet hebben genomen, ziet het er som ber uit. Hun volgende kans komt pas in 1973. Tot die tijd zult u met spijt terugkijken op dingen die u niet hebt gedaan. Het beste is op de toekomst te vertrouwen. Alles sal reg kom. Uw heersende „planeet", de maan, neemt weer af leze week. Het lachen ver gaat u dus in de komen de weken, Kreeft. Geluk kig is over een paar we ken, als de maan weer vol is, alle leed weer gele den. Probeer evenwel uw stemmingen niet te veel door de maan te laten be- invloeden. Neem het lot ook eens in eigen hand. De zon, uw eigen ster, schijnt deze week alleen maar achter de wolken. Maar kop op, Leeuw. Na regen, sneeuw, hagel en mist komt zonneschijn. Over vier maanden gaat het dus weer een stuk be ter. Of zoek gewoon zelf de zon op. Het is nu een uitstekende tijd om op va kantie naar het zonnige zuiden te gaan. Mercurius staat deze week in oppositie met Venus De heel oude oliebollen kunt u dus maar beter laten liggen. U heeft toch al zo gauw last van uw inge wanden, vooral nu Mars ook niet al te gunstig staat. Neem dus louter licht verteerbaar voedsel, en laat al die STE R-re- clame voor wat ze is en eet veel appels. Venus maakt deze week een onharmonisch aspect met Mars, oei, oei, water en vuur, dag en nacht. Conflicten genoeg. Een advies voor hen die de zon in het tweede huis hebben staan: geef eens iets aan Biafra. Probeer zoals al tijd goed en kwaad tegen elkaar af te wegen en het goede te behouden. Mars, uw heersende pla neet is deze week in oppo sitie met Jupiter. En dan nog dat sextielaspect van Venus met Pluto. En dan nog de derdemachtswortel uit 888347. Een moeizame week, hoor. Treed in ieder geval niet te agressief op. Andere mensen hebben ook last van de slechte in vloeden der planeten en een derde wereldoorlog is niet ondenkbaar iin deze periode. JL Dat Jupiter nu uw hoofd teken is, betekent nog niet dat u als god Apollo door het leven moet gaan. Trouwens, Neptunus zit al met zijn drietand gereed om u het leven zuur te ma ken. Oppassen geblazen dus. Pas goed op uw woor den. Meer dan anders zul len de mensen deze week ze verkeerd uitleggen. t Jupiter maakt deze week een conjunctie met Mars. Heerlijk hè, Ram? Maar Jupiter maakt ook een sextielaspect met Venus, zodat het toch maar beter is de kachel aan te la ten. Meer dan anders zult u deze week de bus mis sen, te laat op uw werk komen en er zullen meer knopen van uw kleding springen. De Andromedanevel ver sluierde deze week het uit zicht op de sterren, die 't leven van de Waterman bepalen. Waarschijnlijk trekt de mist in de loop van deze week op. Eigen lijk fijn voor u. Eindelijk kunt u zonder sombere voorspellingen door 't le ven gaan. Maak er wat moois van. De kanalen van Mars zijn besmeurd met olie. Jam mer, want nu sterft ook het weinige leven op deze planeet uit. Het betekent voor de Vissen een ramp. Ze zullen alle zeilen moe ten bijzetten om deze week te kunnen overle ven. Roken is zozeer een ge woonte dat het nauwelijks een genot is. Dr. Corn. Verhoeven Sinds de benoeming van dr. Simonis heeft het Vaticaan twee nuntii in Nederland. K R O-radio Roken is eerder een opzet telijke bemoeilijking voor de ademhaling dan 'n ora le lust. Dr. Corn. Verhoeven Negers en andere niet-blan- ken worden zeer zeker niet aangemoedigd naar Austra lië te immigreren. Er is geen verbod voor mensen met een donkere huids kleur. Maar we menen dat we ze alleen kunnen ge bruiken voor posities die we niet toereikend kunnen vul len met onze eigen Australi sche gemeemsehap of met immigranten met 'n lichte huidskleur. Vance Dickie, Australisch minister Massa's mensen zijn nog lang niet aan enige wel vaart toe. Drs. Harry ter Heide, voorzitter N V V Ik heb geen enkele illusie en ik heb zelfs niet de wens de populariteit van Kloos te evenaren. Drs. Harry ter Heide, voorzitter NVV Amerika is van een opslag plaats van democratie ver anderd in een cash and car- ry-bedrijf zonder kassa's, zonder bedrijfsleider en al leen met wat boekhouders die aan de meest uiteenlo pende buitenlandse regerin gen weggeven wat deze maar wensen. Senator Proxmire, Democraat Ik hoop dat we in deze al lermoeilijkste situatie ook de humor kunnen bewaren, als goede Nederlanders. Weet u waarom dr. Simo nis zo fel is tegen de ont koppeling van priesterschap en celibaat? Omdat hij on der de dekens zo weinig liefde vindt 1 Deken J. Sul van Delft TV is wreed. Je bereikt bin nen drie minuten de top en dan verdwijn je in de af grond. Linda Thorson/Tara King uit fle Wrekers' Als dat bisdom Rotterdam nou elektrische dekens had gehad, had je tenminste met recht van kortsluiting kunnen spreken. Wubbe in Vrij Nederland Publiciteit doet meer voor een kunstenaar dan vak manschap. Norman Mailer, Amerikaans schrijver We komen tot de ontdek king dat er vele ethische normen zijn, al naar gelang de groep waarin men leeft en werkt. Ook in een mis dadige groep bestaan ethi sche normen. We moeten dan ook voorzichtig zijn om eigen normen op te dringen aan de ander. Prof. dr. R. A. de Moor hoogleraar te Tilburg Het fatale van wat vaak als links-socialistische politiek wordt aangeprezen is dat men meent door revolutio nair gedram iets te kunnen bereiken, terwijl je de men sen er juist door afschrikt en in feite rechts versterkt. En de kansen voor die link se politiek versmalt. Drs. J. den Uyl P v d A-lijsttrekker „Het rendement van het gedemocratiseerde wetenschappelijk onderwijs kan door weinig meer worden verhoogd dan door de plaatsing van een schrijfmachine in elk leslokaal van het voortgezet onderwijs." J. Kooiman, medewerker van de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid; sinds woensdag doctor in de sociale wetenschappen '-CAS n" - "T ■HEi „Alleen het vliegtuig krijgt bij ons nog meer aandacht dan de passa giers" UTRECHT Hartverheffende taferelen speelden zich af in de onmiddellijke omge ving van het Utrechtse Centrum voor Hart- chirurgie, waar honderden specialisten, zie kenhuisdirecties, leden van de landelijke huisartsenvereniging en verzekeringsdeskun digen uithe t gehele land waren samenge stroomd om de aangekondigde bezetting van het instituut door ongeduldige patiënten het hoofd te bieden. In medische kringen heeft men de uit een oogpunt van public relations voortreffelijke gedachte gehad om zowel deze bezetters als overige hinderlijke volgers duidelijk te ma ken dat de vaderlandse medicijnmannen als het moet, niet alleen hun clientèle, maar ook hun onderlinge geschillen kunnen begraven om één front te maken. Hiermee willen zij kracht bijzetten aan het inmiddels gevleu gelde woord van professor Diepenhorst, dat de wetenschap niet mag worden verlaagd tot een rel. Men wenst dezelfde fiere houding te bewaren als tijdens het laatste congres van de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, waar tegensprekers op een waardige wijze uit de zaal werden geslagen. Om eventuele bezetters af te schrikken, heb ben de speeialisten-orgahisaties en de zie kenhuisdirecties namelijk hogere tarieven en aangepaste verpleegprijzen bekendgemaakt. Onze speciale fotograaf maakte deze prent op het ogenblik, dat professor Diepenhorst de nieuwe bedragen bij het licht van een toorts onder veel bijval bekend maakt. Links ontwaart men staatssecretaris Kruisinga, die incognito een oogje in het zijl hield. Op de balkons van het belendende gebouw enige gerehabiliteerde verpleegsters. Van dokters zijde verzekerde men ons dat de Utrechtse manifestatie de medische zorg onverlet laat. „Onze weekeinddiensten werken normaal, zodat behoudens het gebruikelijke aantal vergissingen, misverstanden en vertragingen iedereen de in gesprektoon kan vernemen", verzekerde een woordvoerder. Bravo! Professor I. A. Diepenhorst, curator van de Utrechtse rijksuni versiteit, heeft dapper gesproken toen hij tijdens een interview voor de televisie zichzelve in afkeurens waardige bewoordingen heeft uitge sproken over de plannen van de Nederlandse Vereniging van Hart patiënten om het Utrechtse hart- centrum te bezetten. Terecht ver dient deze eminente geleerde de lauwerkrans als verdediger van on ze medische wetenschap tegen modernistische praktijken als het „kraken". Men kent de plannen. De vereni ging wil op 23 januari in gesloten formatie oprukken om zich mees ter te maken van een kostbaar bol werk van kennis. Daarmee is de situatie wel ten voeten uit gete kend. Wij noemen het een onwaar dige inmenging. Men wenst hier te lijk voornemen. Men wenst hier te werk te gaan alsof het een zaak betrof van gewone woonpanden. Niet dat wij met deze regelen on ze goedkeuring zouden willen hech ten aan het zich onrechtmatig toe gang verschaffen tot andermans eigendommen, maar laten wij niet vergeten, dat in het Utrechtse geval nog andere, hogere zaken in het geding zijn. Van het „kraken" van woonpanden kan men zeggen, dat het een spon taan opwellend verzet is tegen het streven van huiseigenaren meer en meer geld te verdienen aan hun bezit ten koste van woningzoeken den. In Utrecht echter zijn hogere, ideëlere zaken in het geding, waar de onkundige zich verre van te houden heeft. Daar is het een zaak van onze geleerden, die zeer wel in staat zijn hun eigen quaesties te behandelen op een zodanige wijze, dat het glanzend blazoen van de wetenschap ongeschonden blijft. Zonder te willen ontkennen, dat de Vereniging van Hartpatiënten op enigerlei wijze bij de zaak betrok ken is, zouden wij haar leden op het hart willen drukken, handen af! Beter ware het wanneer zij zich het rijm van vader Cats in herinne ring roepen: „Gij d'eerstelingen van het land bedillen? hals laat naar u kijken, men slijpt het glas met diamant, de diamant met zijns gelijke". „Onze dagelijkse planopdracht is om vijfhonderd kilo melk van de op stal staande koeien te leveren. Als er ook maar èèn liter aan mankeert heerst bij ons de alarm toestand". Melker Hermann Bandlow in Neues Deutschland TROUW In cle nog prille Cenltraal- afrikaanse republiek speelde zich een sprookje af. Toen de huidige presi dent nog een eenvoudig sergeant in het Franse ko loniale leger was, maakte hij in Saigon kennis met een jonge Vietnamese. De kennismaking beviel goed en het meisje ook. Maar met het Franse expeditie- leger vertrok ook de ser geant, thans president Bo kassa. Blijkbaar had hij, na zoveel jaren, geen vre de met die stand van za ken, zodat de Franse bui tenlandse dienst en de Vietnamese regering bij al hun andere zorgen ook die kregen van de opspo ring van moeder en doch ter. Het is blijkbaar niet moeilijk gevallen de voor dit doel aannemelijke per sonen te vinden en op 1 december jongstleden toonde een overgelukki ge president Bokassa in z n hoofdstad Bangui aan zijn landgenoten zijn achttienjarige dochter Martine. De vreugde was van kor te duur want het Saigonse blad „Trang Den" kwam met de bewijzen dat de echte dochter van de heer Bokassa een meisje Mar tine Nguyen Thi Hue is. De president, na alles nog eens nagerekend te hebben, kwam tot de con clusie dat de journalisten beter werk hadden gele verd dan de diplomaten. Niet kinderachtig stuurde hij twee tickets Saigon - Bangui naar moeder en dochter Nguyen Thi Hue. Lang zullen ze met hun vijven leven. MALAISE De terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Oost Azië geschiedt met grote instemming van heel veel mensen in de Verenigde Staten en daar buiten. Mindier enthou siast zijn echter een groot aantal kroegeigenaars, middenstanders en prosti tuees in het Verre Oosten, die langzaam maar zeker hun klandizie verliezen. Begin 1969, op het hoogte punt van de Amerikaanse inspanningen in Azië, wa ren er in totaal 590.800 Amerikaanse militairen gelegerd, waarvan onge veer 540.000 in Zuid-Viet- nam en werd er ongeveer maar" 16 biljoen uitgege ven voor de strijd tegen de communisten. Op het ogenblik zijn er nog zo'n 339.000 militairen in Viet nam en wordt er „nog maar" 16 miljoen uitgege ven het komende jaar. De in Vietnam gelegerde militairen krijgen van tijd tot tijd gelegenheid de zor gen van de oorlog even te ontvluchten tijdens 'n kor te „trip" naar Bangkok, naar Hongkong, naar Sin gapore of naar Japan. Volgens schattingen van de Thaise regering gaven Amerikaanse militairen in 1969 ongeveer 22 mil joen dollar uit bij hun be zoek aan de toeristische attracties van Bangkok. In nauw verband hiermee lijkt wel te staan het aan tal prostituees, dat in het zelfde jaar 1969 verdubbel de tot 20.000, alleen in Turkse treinen. Dierlijke en menselijke geluiden vol tooien het décor van deze blinde film. (ARGO SPA-A 103). SSSSTOOM Een van de vraagstukken waarmee speelgoedfabri kanten te maken hebben betreft het verdwijnen van de stoomlocomotief. Voor de vaders vertegen woordigt 't stoomloke op de modelbaan een brokje jeugdsentiment; de kinde ren weten niet wat ze met de imitaties van het snui vend, stampand ijzeren paard aanmoeten. De AR- GO-grammofoonplaat „The world of steam" is ook meer bestemd voor ouderen dan voor jonge ren, voor wie al dat sis sen; fluiten en denderen geen werkelijkheid is ge weest. In Engeland is het spoortje spelen een zeer ernstige aangelegenheid e de hoes van de ARGO- schijf laat ons dan ook niet in het ongewisse over de nummers van de pas serende locomotieven, de datum de plaats en de om standigheden waaronder de opname werd ge maakt. Aan de ene kant rangeren en ratelen de British Railways, aan de andere kant worden de, naar men weet, altijd op tijd rijdende treinen uit de Bondsrepubliek geflan keerd door de bronzen sig nalen van Spaanse en snerpende fluiten van Bangkok. Nu sluiten de ene bar, saloon, massage salon en sauna na de an der. De vrede is ook niet meer zoals het geweest is. De televisiegesprekken broer werden deze Niet zozeer ouderen familiebezoek bij „h< niet vinden konden, duceer - je - een - onge hééft de monnik dan u wat dat betreft verschil ven na te denken over s De is zie op „De hippies gingen in Azië in de leer, niet bij ons", zegt broodnuchter Bene dictijner monnik Frans Huiting, prior van de Pau- lusabdij in het Brabantse Oosterhout. Ze gingen die hippies in de leer b|j Boeddhistische monni ken, en vooral Zen was en is favoriet. Er verdwaalt wel eens een hippie in een christelijke abdij en hij is er welkom, zoals iedereen trouwens. Het contact dat de westerse monnik met die moderne levensvorm der hippies zou hebben, wordt nogal eens overdre ven. Wat zouden deze jon gelui zoeken in een wester se abdij? „Waarschijnlijk zijn we zelf teveel verstard de laatste eenwen om hen te kunnen bieden waar ze mogelijk om vragen". Met die woorden drukt de prior zich voorzichtig uit. De hippie is de monnik voorbij gesneld in populari- ,Zwi door: Jacques Levij DEURNE „Ik heb geen bezwaar tegen jonge mensen die protesteren tegen aller lei zaken waarvan zij me nen, vaak terecht, dat ze niet in orde zijn. Die meisjes en jongens geven er in elk ge val blijk van dat ze zich bij alles wat er gebeurt betrok ken voelen. Je kunt met ze praten. Hun elan is vaak hartverwarmend. Ze stellen zich positief of negatief op, ook tegenover het maat schappelijk gebeuren. Maar ze stellen zich op. Daarom gaat het." De rector van het Peelland- college 1042 leerlingen, 63 leerkrachten Th. G. A. Hoogbergen (44), zegt het zonder aarzelen. Hij stelt ook dat op zijn scholengemeen schap voorbereidend we tenschappelijk onderwijs en HAVO de jongelui die nog al eens „in protest" zijn veelal voortreffelijke leerlin gen zijn. „Geen wonder! Zij denken na over wat ze om zich heen opmerken, trekken conclusies, nemen stelling. Er zitten onder die kritische leerlingen op ons college heel intelligente jongelui." Hij denkt even na, gaat er voor zitten. Zoekt naar de luiste formulering. Hij wil Juist op dit punt niet worden misverstaan. „Nee, over die kritische leerlingen heb ik niet zoveel zorg. Mijn klacht is dat de grote meerderheid van de jongelui, overal in ons land, nergens belangstel- ung voor heeft. Zeker, ze ne men dolgraag het woord „protest" in de mond. Ze lo- Pen mee, ze praten vijf kwar tier in een uur kritisch, maar ze missen gewoon de motiva te van de echte protest-pio niers. Ze denken er gewoon niet over wezenlijk eens wat e doen aan de zaken waar over ze in actie komen. Het zljn de typische welvaarts- i R hi a] h< dé pi m st; „5 te; ec de be je hu uit Di hei zie an eei ble de ge de Ik vai lee We zeg zwi pra en anp Hij VOÖ of leei den wil. niet ant zelf „Ik wat nu, hee mid wel eeui will SOOI ben de van seri

de Stem | 1971 | | pagina 26