Op 2 februari gaan de buitengrenzen van Benelux als tolgrenzen gelden Nog steeds werk aan de winkel voor douane Zaterdagbijlage van 16 januari 1971 - Balans ELUX Voorzitter van de Interparlementaire Beneluxraad René van den Bulcke spoedige oplossing te vinden. De Luxemburgers slaagden er zelfs telefonisch in om de belasting op de export van België naar Luxemburg voor een groot aantal goederen en producten verlaagd te krij gen van 1,75% tot 0,5%. Wanneer we de balans van de douaneformaliteiten thans opmaken komen we tot de slotsom, dat het onze Belgi sche vrienden zijn, die de tot standkoming van de vrije ioortocht aan grenzen nog moeilijk maken De douane- grens kan men splitsen in 'n invoergrens, een accijnzen- grens, een omzetbelasting (c.q. btw)-grens en een sta- tistiekgrens. Sprekende dus over de binnengrenzen van de Benelux, kunnen we vast stellen, dat de drie partners de invoerformaliteiten heb ben laten vervallen, België kwam echter met een uit- voerbelasting, een tijdroven de formaliteit. De daaraan verbonden controle aan de grens was er weer. Het grote verschil van accijnzen in het algemeen en 'e uit de tijd zijnde Belgische alcoholwet- ten vergen weer andere for maliteiten en evenzoveel con trole op de z.g. accijnsgoede ren. De verrekening van de omzetbelasting is door de drie regeringen geregeld, ter wijl ook de statistiek aan haar trekken komt zonder vertragend op het goederen verkeer te werken. Zolang er echter wetten of wetjes blij ven bestaan, die een forma liteit en controle noodzake lijk maken, zuilen ook de grenzen blijven bestaan en blijft de Benelux - tolunie m haar totaliteit een "illusoire zaak" om met de voorzitter van de Interparlementaire Beneluxraad te spreken. door BER SONDEIJKER HOE staat het met de Benelux? ,,'t Is om te grienen, mijnheer!", zei een vrachtwagenchauffeur bij de grenspost Wustwesel op de eerste werkdag van het jaar 1971. „Tja, de Bel gen maken een en ander wel illusoir!", merkte in dezelfde week de kersver se voorzitter van de Inter parlementaire Benelux raad, de Luxemburger René van den Bulcke, op tijdens een gesprek, dat wij met hem hadden. De man-in-de-straat trekt bij de „Benelux-vraag" zijn wenkbrauwen omhoog: „Benelux? O, ja, heb ik over gelezen. Kan me her inneren, in de krant stond twee jaar geleden: grens met België over anderhalf laar open. O, ja, ik las ook "og dat kan wat langer rijn geleden Benelux- grenzen in 1970 verdwe nen. Wc zitten nou in 1971!" Het is inderdaad een feit, dat de Benelux moeilijk tot stand komt. Maar het is evenzo 'n feit, dat ze er tóch komt. Nationale economische pro tectie, regionalisme varn de ergste^ soort en fiscaal con servatisme zijn echter fac toren die een vlotte verwe zenlijking van de Benelux- plannen herhaaldelijk in de weg staan. Het is voor ons, Nederlanders, verheugend te kunnen constateren, dat, on danks de vaak zo vermaledij de bureaucratie, ons land 'n stuk verder is met de Bene lux dan onze zuiderburen. Vergeleken met een aantal jaren geleden is er toch reeds het nodige bereikt en zullen we op 2 februari weer een stap verder zijn. Op die dag gaan de buitengrenzen van de Benelux - i.e. de Belgische -Franse, de Luxemburgs - Franse, de Luxemburgs - Duitse, de Belgisch - Duitse, de Nederlands - Duitse en de Belgische en Nederlandse zeehavens alsmede alle lucht havens in het gehele gebied - als tolgrenzen voor de gehe le Benelux gelden. Wanneer vanaf die datum ergens aan de grenzen goederen worden ingeklaard geldt dat voor 't gehele Beneluxgebied. Voor het transitverkeer vice versa tussen Frankrijk en Duits land via België en ons land of Luxemburg behoeft vanaf die datum slechts één maal de transitformaliteit worden vervuld. Dat geldt uiteraard ook voor transitvervoer van b.v. de zeehavens naar Duits land. Deze maatregel zouden heb ben kunnen betekenen, dat de binnengrenzen van de Bene- ,ux, dus de grenzen tussen België en ons land en tussen België en Luxemburg, zou den kunnen vervallen, ware het niet datDaarover spraken we met de heer René van den Bulcke, de voorzit ter van de Interparlemen taire Beneluxraad sinds 1 januari j.l."De Belgen ma ken het ons wel bijzonder moeilijk", was zijn mening, "Hun ouderwetse alkoholwet- ten wijken zo ver af van de accijnswetten van de andere partners, dat voor z.g. ac cijnsgoederen de controle aan de binnengrenzen moet blijven gehandhaafd. Dat geldt op de eerste plaats al- kohol en alkohofhoudende dranken, verder tabak, siga retten, sigaren, suiker en sui- kerbevattende producten. De ze variëren weer van koekjes tot frisdranken", legde de neer Van den Bulcke uit. Hij voegde daaraan toe'; "Om ook op dat gebied tot eenheid te komen is veel goede wil nodig en die zie ik nog niet!" Aan die goede wil twijfelt men ook nog wel eens aan de grenzen. Want niet alleen die chauffeur in Wustwesel vond het "om te grienen" op die bewuste eerste maandag in januari, ook de vrachtwa genchauffeurs aan de grens post in Steinfort aan de weg van Arlon naar Luxemburg stond het huilen nader dan het lachen. Was het goede renvervoer over de binnen nele factuur, de andere helft komt op de kopie. Tot over maat van de ramp waren in de grensgebieden deze fisca le zegels niet in voldoende hoeveelheid in voorraad. De douanebeambten hielden ech ter het been stijf en er ont stonden toestanden aan de Beneluxgrenzen, die herin neringen opwekten aan de allerberoerdste tijden, toen de douanebeambten nog be reid waren om het laatste schroefje van je auto los te draaien op zoek naar contra bande. De toevoer van levensmid delen vooi; de stad Luxem burg dreigde zelfs te stagne ren. Direct na het invoeren van de nieuwe exportbelas ting in België veroorzaakten ie daaraan verbonden strub belingen aan de Belgisch - Luxemburgse grens reeds di rect in de stad Luxemburg 'n tekort aan melk, die iedere dag vers uit België wordt aangevoerd. Inmiddels zijn voldoende fis cale zegels aan de grenspos ten voorradig, en is het op onthoud gereduceerd, maar intussen werd toch weer eens een staaltje vam Beneluxfa- len weggegeven, dat men na zovele jaren van praten en onderhandelen niet meer had verwacht. De minister van Economische Zaken van Lu xemburg, de heer M. Mart, noemde dit "grensincident" een "pijnlijke zaak". Anderzijds bewees de Bene lux ook weer haar waarde tijdens deze eerste dagen van januari. Toen de levensmid delentoevoer van Luxemburg dreigde in de knoop te gera ken liepen de telefoondraden tussen Luxemburg en Brus sel warm. Ongeveer alle mi nisteries, die Luxemburg rijk is. begonnen met hun colle ga's in Brussel te bellen. Thans bewees het partner schap zijn waarde. Men ken de elkaar over en weer en men slaagde erin een vrij daarin te kennen, over tot 't heffen van een exportbelas ting. Deze belasting moet aan de grens worden betaald in de vorm van belastingze- gels. De zegels moeten door midden worden gescheurd. Een helft komt op de origi grenzen van de Benelux - uitgezonderd dan accijnsgoe deren - praetisch vrij van alle mogelijke grensformaliteiten, met ingang van 1 januari gingen de Belgen, zonder hun •jartners - noch in Benelux- noch in EEG - verband - li

de Stem | 1971 | | pagina 25