oed Vlissingen financiert vervoer fffai Landbouwsclmur met te Ossenisse vee in vlammen opgegaan N.C.B. HAD GEEN GOED JAAR 1970 OOSTERHOUT bakker NA KEUS TUSSEN TWEE KWADEN Rijk keurde verlaging tol nog niet goed VIERDE BRAND IN KORTE TUD Vlissingse kok maakt beste toeristmenu EHBO-Zeeland houdt wedstrijd in IJzendijke EENGEZINSHUIZEN Don Kozakkenkoor naar Vlissingen en Terneuzen stad streek in zeeland toornige tjiftjaf tiaar Jerom mq niets veten! bij is neutraal en zijn geschrijf zou, lamih verratten! in de blizzard Haringvlietbrug Juiste aantal varkens moeilijk vast te stellen Ka us op regen TEKORT VOORDEEL Stijgende vraag naar appelen en peren Voorzitter Termote te IJzendijke Maatregelen tegen O varkensstank noodzakelijk A. EN «.-GROSSIERS SMELTEN SAMEN Statenleden vragen meer aandacht voor Noord-Beveland OP NATIONALE KOOKWEDSTRIJD VRIJDAG 15 JANUARI 1971 ig „Ziejook" met de an de muur" van Mar- voorfilms „Oratorium ■n „Les Marines". JN ise Opera, 20 uur: Ma- 20 uur: Cavaleria 'agliacci. iets geschikts te heb- deze rubriek, neem t met ons op. Schrijf >f een kaartje aan re- blad De Stem: aat 9 Terneuzen Weele 4 Middelburg vermelding „Zeeuwse itcrste geval, maar dat meer dan een uitzon- n. kunt II ons telefo- eiken. Ons telefoon- zen:01150 - 7920 burg 01180 - 7764 eindredactie ton koopman gé van berkel stituut voor Voedings- "NO, die deze getallen /as van mening dat er was van een enorme if van een directe be- n het leven van de ldt Poseidon. De Ko- [arine kwam met iets s uit de bus, maar het altijd 3000 calorieën ;onder dranken). Voor n deze heroïsche rant- een herinnering aan de ie zeilscheepvaart, toen ag inderdaad zeer zwa- ijke arbeid moest ver- n groot deel brengt g zittend door. Bij een ;venswijze zou een 25- van 70 kilo ongeveer ën nodig hebben, aldus VP MN U HEEFT GEEN E LD/GEN DE NEUS. 'EPLCOT.:, (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het exploitatietekort <lat de N.V. Streekver voer Walcheren op de stadsbusdiensten in Vlissingen lijdt, zal binnen afzienbare tijd geheel voor rekening van de betrokken gemeente komen. Daarmee wordt voorkomen, dat Vlissingen geheel van openbaar vervoer binnen de gemeentegrenzen verstoken raakt. DEN HAAG (ANP) Minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft generlei bemoei enis gehad met de totstandko ming van het besluit van commis sarissen en aandeelhouders van de N.V. Brugverbinding Haring vliet, om met ingang van 1 juli aanstaande het toltarief voor per sonenauto's voor de Haringvliet brug te verlagen van twee tot één gulden. In zijn antwoord op schriftelijke vragen van de kamerleden W. P. G. Assmann (KVP), mevrouw drs. M. Epema-Brugsma (PvdA), C. F. van der Peijl (CHU) en ir. H. van Sos- sum (SGP) heeft de minister ge zegd aan te nemen, dat de tolverla- ging verwerkt wordt in de exploita tiebegroting voor het boekjaar 1 juli 1971-30 juni 1972. Die begroting moet nog ter goedkeuring aan het rijk worden ingezonden. Als dat ge beurd is, zullen de ministers Bakker en dr. H. J. Witteveen van Finan ciën zich beraden of met de veria ging kan worden ingestemd. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Het blijkt zeer moeilijk om in Zeeland het aantal varkens te tellen of prognoses te maken. Dit komt, aldus ir. H. E. Ketelaars, con sulent uit Tilburg, doordat de door het Centraal Bureau voor de Statis tiek verstrekte cijfers erg onbetrouw baar zijn. Er zouden zich verschillen van dertig tot honderd procent voor doen. Door het CBS wordt als huidig aantal varkens in Zeeland een getal van 53.046 opgegeven, maar deskun digen menen dat dit zeker 60.000 kan zijn. Het is zelfs mogelijk dat het aantal nog groter is. Voor het jaar 1975 mag men voor Zeeiand een varkensstapel van 60.000 verwachten op basis van de CBS- cijfers, maar dit kan, aldus de consu lent voor de varkens- en pluimvee houderij voor Noord-Brabant en Zee land, ook wel 100.000 zijn. Voor be trouwbare gegevens kan men zich baseren op de slachthuizen, markten en andere „verwerkings"-instituten van v»e De CBS-tellingen zouden een scheel beeld te zien geven, om dat vele boeren bang zijn dat de door de rijksambtenaren gevraagde gege vens gebruikt worden voor minder prettige zaken als belasting en der- gel.ike. ge- Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opge steld door liet KNMI. Hier en daar enige regen en voornamelijk in de naclit iets hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers middeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp,: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens hniv 90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal 70 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: van 2 graden onder tót 4 graden boven normaal. Max. temp,: omstreeks normaal. Kans op fen oï°®e Peri°de van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Teneinde de continuïteit van het bedrijf te verzekeren, stond de n.v. Streekvervoer Walcheren namelijk voor de keus om onrendabele activi teiten af te stoten dan wel de ge meente te hulp te roepen, zo is door dit bedrijf verklaard. De steeds voortschrijdende loon- en prijsstij gingen, aldus de directie van de n.v., is de voornaamste reden dat er jaarlijks steeds zwaardere verliezen worden geleden op het busvervoer. De daling van het vervoersaanbod, een gevolg van de massa-motorise- ring, versterkt het nadelige effect 1 nog eens ex-tra. Het staat nu al vast dat als er niets gebeurt, de ongun stige situatie zich in de komende jaren niet zal herstellen, ondanks de periodieke tariefsverhogingen. Het exploitatietekort dat de n.v. Streekvervoer Walcheren alleen al op d-e stadsbusdienst te Vlissingen boekt, bedroeg ov-er 1970 een bedrag van f 44.000,-. In het jaar 1969 bedroeg het tekort bijna f 27.000,-, hoewel er ruim 250.000 kaartjes werden verkocht. De gemeente Vlissingen subsidieert de n.v. Streekvervoer Walcheren overigens al sinds 1968. Tot dusver wordt vijftig procent van het ex ploitatietekort op de stadsbusdienst door de gemeente betaald. Het colle ge van b. en w. heeft de gemeente raad intussen gevraagd dit percenta ge te verhogen tot 80 voor de jaren 1970 en 1971 en zo mogelijk tot honderd procent voor 1972 en daar na. Tegenover de financiële aderlating welke de gemeente zich moet ge troosten om h-et stadsvervoer veilig te stellen, staat het kleine voordeel van een uitkering uit 's rijks schat kist, welke in het geval van Vlissin gen o-p rond f 5.000,- wordt ge taxeerd. De belangrijke financiële rol welke de gemeente Vlissingen bij de n.v. Streekvervoer Walcheren gaat spelen, veronderstelt oo-k een bepaalde inspraak in het beleid. Het Vlissingse college wil dan oo-k een zetel in d-e raad van commissarissen van de n.v. verwerven. De n.v. heeft dit verzoek in overweging genomen. (Van o-nze correspondent) KAPELLE Op de fruitveilingen is bij het begin va-n het nieuwe jaar d-e vraag maar appelen en peren gro ter geworden en dat heeft tot gevolg gehad dat de prijzen van de betere kwaliteiten zijn aangetrokken. Goede kwaliteiten Cox's Orange Pippin zijn veel gevraagd en hiervoor wordt op de veiling al g-a-uw 60 cent per kig betaald. Va-n deze appel is de voorraad echter klein. Ook een ras waarvan de voorraad nu groot is, namel-ijk de Golden Delicious, is duurder geworden. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Op de alge mene vergadering van de NCB in hotel „Hof van Holland" te IJzen dijke benadrukte voorzitter A. J. Termote, die zich somber toonde, vooral de hoge kosten en de min der goede tot zelfs zeer slechte prijzen van diverse produklen. De afdeling, die 136 leden telt, had in 1970 een omzet van 7.357.305 kg, wat een waarde van f 2.657.837,- vertegenwoordigt. In vergelijking met 1969 was dit een stijging van 7% De varkensfokkersvereniging van de NCB kondigde a-an, dia-t binnen kort een voorlichtingsvergadering zal worden belegd. Het bestuurslid A. v.d. Voorde vertelde over een te Goes gehouden vergadering over de vier vlaskernen, die ais proef in Nederland opgericht zullen worden. Een ervan zal in Zeeland komen. De vlasser H. Buysse bleek echter niet zoveel voor dit idee te voelen. De heer Van de Voorde kon echter meedelen, dat de proef slechts drie jaar zou duren. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren C. de Milliano en M. Deveneyns. De heer Fr. van Damme neemt de plaats in van de heer A. van de Voorde die we-g-en-s het bereiken van de 65- jarige leeftijd niet meer herkiesbaar was. De heer C. Schuurman hield een inleiding over het actuele onderwerp „Wanneer en door wie worden bij verandering van het aangrenzend perceel op-nieuw d-e grenzen be paald". .Spreker wees op de nieuwe wijziging in de saneringsmogelijkhe den en vroeg aandacht voor de goe de gelegenheden voor omscholing van agrariërs in diverse andere vak ken. Nadat hij in het kort de rooi- premie voor fruittelers had bespro ken, werd deze bijeenkomst beslo ten met een koffietafel en een kaartwedstrijd. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De Zeeuwse varkens houders dienen spoedig maatregelen te nemen om luchtverontreiniging en hinder door varkens tegen te gaan en de economische gevolgen daarvan tijdig te voorkomen. Aldus de consulent voor de var kens- en pluimveehouderij voor Noord-Brabant en Zeeland, ir. H. E. Ketelaars gisteren in een lezing op de Zeeuwse varkenshouderijdag te Goes. Volgens de Tilburgse consulent heeft men in Brabant dit probleem te laat onderkend en moet men nu daar ervaren dat mest geen winst meer betekent, maar onkosten. Dit is in Zeeland nog niet het geval. Daarom moet men in deze provin- sie zo spoedig mogelijk een organi satie van de grond zien te krijgen die zich met hinderwetproblemen tengevolge van varkenshouderij gaat bezighouden. (Van een onzer verslaggevers) OSSENISSE Bij een uitslaande brjind in een landbouwschuur van de heer L. Neve uit de Weverstraat in Ossenisse zijn in de nacht van woens dag op donderdag negentien varkens en dertig biggen omgekomen. De brand is om ongeveer half twee door nog onbekende oorzaak ontstaan. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. Het vuur is bestreden door de vrijwillige brandweer van Kloosterzande. Tot half tien gistermorgen zijn brandweerlieden bezig geweest met de nablussingswerkzaamheden. Toen de laatste spuitgasten konden ver trekken steeg uit de geblakerde ruï ne nog steeds een verstikkende rook op. Tegen een uur is donderdagmid dag een aantal van hen naar de plaats van de brand teruggekeerd om er met behulp van gemeentelie den en enkele tractoren de kadavers van de varkens vanonder het puin te halen. Dat was een hels werk, omdat de dieren lagen begraven onder grote hoeveelheden verbrand materiaal en verwrongen ijzeren varkenskooien. Met dit werk onder het toeziend oog van brandweercommandant J. Menu is men geruime tijd bezig geweest. De kadavers zijn later weggehaald. Geheel ongevaarlijk was het ber gingswerk van brandweer- en ge meentelieden overigens niet, omdat verschillende muren op instorten stonden. Waar de brand precies is uitge broken is onbekend. De brandweer acht het nagenoeg uitgesloten, dat kortsluiting de oorzaak geweest is van deze vierde brand in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen sinds de week - van Kerstmis. Er zijn geen aanwij zingen gevonden, dat er verband bestaat tussen de branden van een aantal weken geleden in de omge ving van Hulst en deze in Hontenis- se. Het duurde overigens nogal eni ge tijd, voordat de brandweer gis ternacht gewaarschuwd kon worden, omdat de bewoners van de nabijge legen woning aanvankelijk niet wis ten welk alarmnummer ze moesten draaien. De plaats waar de boerderij staat heeft vroeger bij de gemeente Vogelwaarde behoord, maar is nu opgenomen in Hontenisse. Duidelijk terrein-afbakeningen en afspraken over brandmeldingen zouden naar verluidt nog niet zijn gemaakt. Toen tenslotte de brandweer van Kloos terzande arriveerde was van de landbouwschuur niet veel meer te redden. Het opruimen van de varkens kadavers heeft de gehele middag geduurd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/TILBDRG Twee levensmiddelengrossiers binnen de A en O-groep zijn gefusioneerd. Het zijn Zeeland nv in Terneuzen en Bra bant-Delta nv in Tilburg en Dintel- oord, die gezamenlijk een omzet ha len van veertig miljoen gulden. Er werken 121 mensen. Het is de twaalfde fusie binnen de A en O- groep sinds 1957. De samengesmolten grossierderij- bedrijven bedienen in Noord-Brabant Zeeland! en op Goerée en Overflak- kee 194 detaiizaken, waaronder 127 supermarkten en zelfbedieningswin kels. Het fusiebesluit is gevallen om zich sterk te kunnen maken tegen de zo genaamde discount-zaken, die vooral in zuidwestelijk Nederland zo in op komst zijn. MIDDELBURG (ANP) Het in wonertal van Noord-Beveland is in tien jaar met ongeveer toen pet. achteruit gegaan. Aan Gedeputeerde Staten van Zeeland is dan ook door leden van Provinciale Staten ge vraagd, maatregelen te nemen om een verdere achteruitgang van inwo nertal en leefklimaat te voorkomen, o.a. door het verstrekken van een ruimer woningcontingent ten behoe ven van werknemers in de indus trie, waardoor de dorpskernen zul len worden versterkt. Eveneens is meer aandacht voor de recreatieve mogelijkheden van Noord-Beveland gevraagd. Hier bouwt PRONED N.V. te Amsterdam onder architektuur van Nico W. D. de Regt uit Breda een aantal royale, luxe afgewerkte gelegen aan de Voltastraat en de Edisonlaan in het plan Oosterheide. Indeling: grote woon/eetkamer, 8.02 x 3.70 m met open verbinding naar luxe keuken met o.a. afzuigkap en aansluiting voor wasmaschine. Ruime hal. 4 slaapkamers. Badkamer met ligbad. Aparte douche. Tweede toilet. 2 wastafels. Veel kastruimte. Vaste trap naar de zolderverdieping. Vloeren van keuken, hal, toilet en badkamer van marmertegels. Wandtegels in diverse kleuren naar keuze. Enkele hoekwoningen met garage. Centrale verwarming (aardgas) door het gehele huis. Solide, traditionele bouw. Prijzen v.a. 52.950. Rijkspremie totaal 14.500, Bij een eigen geld (incl. alle kosten) van 5.906.verwoont u na het eerste jaar 221.p. mnd. 100% financiering mogelijk. Inlichtingen Hgerardw.l H N.V. Makelaardij o.g. Verdistraat 4, Amsterdam Tel. 020-795959 - 762947 ook na kantoortijd, bij geen gehoor: 175310 ZITTING: iedere zaterdag van 14-16 uur in de grijze bouwkeet aan de Pascallaan (bij het bouwwerk), rel. 01620-48 46 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De heer C. van Rossum, de 38-jarige sous chef de cuisine van Grandhotel Britannia in Vlissingen, heeft op de nationale kookwedstrijd om de zilveren koksmuts op de RAI in Amsterdam, de eerste prijs be haald in de categorie toerist- menu. De Vlissingse keukenmeester kreeg met zijn menu, bestaande uit ga lantine du chef als voorgerecht, Saeftingse watersooi als hoofdscho tel, en citroenflan als dessert, de hoogste waardering van de jury- Met dit fraaie succes overtrof de heer Van Rossum dat van een ande re Britannia-kok, die vorig jaar in de klasse toeristmenu op de tweede prijs beslag legde. De heer M. Rinkhoud, chef-kok van het streekziekenhuis Bergziclit te Goes, die zich eveneens voor de finale geplaatst had van de categorie instellingen, viel ditmaal niet in de ereprijzen. De concurrentie in deze klasse was met tachtig finalisten bijzonder zwaar. Vorig jaar behaalde de heer Rinkhoud in zijn groep een achtste prijs.De Zilveren koksmuts, de wis- selprijs die jaarlijks aan de beste Nederlandse kok werd uitgereikt, viel voor 1971 ten deel aan de heer A. W. Dusschoten, chef warme keu ken van de KLM op Schiphol. (Vain een onzer verslaggevers) Middelburg Het wereldberoem de Don Kozakkenkoor o.l.v. Serge Jaroff maakt in het seizoen 1970/1971 een afscheidstoernee door Europa. Bovendien jubileert dit koor, aange zien Serge Jaroff het 50 jaar geleden samenstelde, namelijk in het begin van het jaar 1921. Onder de bezielende leading van Ja roff, die onvermoeibaar en met de in zet van zijn gehele dynamische per soonlijkheid een halve eeuw lang een koor in stand wist te houden, dat nooit werd geëvenaard, zal een grote afscheids- tevens jubileumtoernee door de gehele wereld worden ge maakt. In Nederland zullen 19 plaat sen van het afscheids- en jubileum concert kunnen genieten, waaronder Vlissingen en Terneuzen. In Vlissingen treedt het Don Ko zakkenkoor op op 15 februari en in Terneuzen op 16 februari. Serge Ja roff leidt het concert, dat is samen gesteld uit liturgische gezangen, volksmelodieën en typisch Russische koorzangen. Met korte, soms vinnige handbewegingen schept hij een har monische koorzang, Waarin de ver schillende stemmen als waren het afzonderlijke instrumenten, funge ren. Daarnaast worden deze stemmen ook solistisch gehoord. Een paar originele Kozakkendansen complete ren het concert, en maken het ge heel tot een feest voor oog en oor. (Van onze correspondent) HULST Momenteel wordt door de EHBO-afdeling IJzendijke ge werkt aan de voorbereiding van de EHBO-districtswedstrijden die, op zaterdag 6 maart te IJzendijke wor den gehouden. De deename is evenals voorgaande jaren opengesteld voor elke afdeling die, zowel bij de senioren als de ju nioren met een ploeg kunnen deel nemen. Vorig jaar is er een nieuwe wedstrijdformule samengesteld, waarbij de deelnemers bij loting 'in een groep werden geplaatst. Ook dit jaar zal volgens deze formule worden gewerkt. Volgens de heer J. Valckx, voor zitter van het district Zeeland en de afdeling Hulst, zal de jury beslist geen gemakkelijke taak krijgen te IJzendijke. „Elke eerste helper uit ons district kent zijn of haar werk ruimschoots, aldus de heer Valckx. Het districtsbestuur ziet in deze oefenmiddag weer een grote reclame voor haar werk. te meer daar nu wedstrijden na 11 jaar, weer eens in in West-Zeeuwseh-Vlaanderen gehou" den worden. Er wordt dan ook op een grote belangstelling gerekend. De heer Valckx is wat dit betreft zeer optimistisch want zegt hij, hulp geven aan velen is het werk van al- lên en waar kan men dit beter leren dan in de EHBO van district Zeeland. I

de Stem | 1971 | | pagina 3