MANN Bezwaren tegen brandonveilig Sloe 1 en 2 Gratis reizen Nieuw rapport over KLM- les V1 lichten op „Woensdrecht" Geen tapvergunning op sportvissersboten 3 STIKKELORUM-MOTIE hoofdpijn? kiespijn? pijnstillers P.v.cl.A.-Zeelancl wil afkeuring beleid GS neerleggen in: BOREN STUITEN OP VERSTEEND HOUT helpen direkt Westerterp, Schmelzer en Veringa naar Zeeland stad streek w toornige tjiftjaf Vmmvliegeri/pm Ime! vtjiullénW Mhüjstm1. de blizzard %NAP! tEFFFF rAinu... IEMACHTIG Publiek bleef, raad verliet de zaal Dn oog voordelig uit met NS Voorlichting over varkens West-Brabant boekt meer overnachtingen dan in 1969 Minister kreeg nog geen verzoek PZEM- boekliouding te onderzoeken Binnenbrand door elektrisch kacheltje jonge tafeltennissers uit Graauw succesvol in België Ontmoeting met het Jodendom Aulo tegen lichtmast moeder en kind gewond DONDERDAG 14 JANUARI 1971 ,3 x Andermaal". aymans-van Beuningen, ilvador Dali (t.m. 17 zat. 1017 uur. Zond. Sovendien wo. van 20 EN o, (Aula), 13.30 uur: a en Roberto van Lint eren voor het voortge- i.s.m. „Het Schoolcon- !N heater, 20 uur: Filmliga net de film „Whisky Alexander Mackendrik films „Blik op aarde", laser" en „De Pullover". 5N 20 uur: Exocus 14 j. 11 uur: Concert Maria an Lint met volksliede- t voortgezet onderwijs Ihoolconcert". II 93 ft' 'Zï)£z 99 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Raad van Sta te behandelt op 14 januari een be roep dat het Technisch Bureau voor Brandschadepreventie bij de Kroon heeft ingesteld tegen de goedkeu ring, die Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gegeven aan het Sloeplan II. Het T.B.B. is van me ning dat bij het ontwerpen van dit industrieterrein niet voldoende re kening is gehouden met de brand veiligheid Het T.B.B. stelt onder meer dat geen terrein is gereserveerd voor een brandweerkazerne en er zijn geen voorschriften voor de afstand tussen de bedrijfsgebouwen onder ling. Soortgelijke bezwaren had het TB.B. ook tegen het Sloeplan I. Het bureau is onlangs ten aanzien van dit plan in het gelijk gesteld door de Kroon. De Kroon is het namelijk in principe eens met de stelling van het T.B.B., dat het be trokken gemeentebestuur moet kun nen optreden met betrekking tol het snel en effectief bestrijden van brand. Het T.B.B. heeft sinds 1969 on derzoeken ingesteld naar de brand veiligheid in enkele bedrijfseom- plexen, waar verscheidene onder nemingen bij elkaar gegroepeerd zijn. Daarbij is men tot de conclusie genomen dat er tal van gebreken bestaan, zoals te dichte bebouwing, ongunstige opstelling van de gebou wen, gebrekkige toegankelijkheid, onvoldoende toevoer van bluswater en onvoldoende mogelijkheden om een vuurhaard met het bluswater te bereiken. Ten dele bleken deze ge breken daarin te bestaan, dat de verschillende bedrijven aan brand- preventieve voorzieningen te wei nig aandacht hadden besteed. De ge breken zijn voor het overige deel toe te schrijven aan het feit dat de bedrijfscomplexen in hun geheel niet gelukkig gearrangeerd zijn en onvoldoende geëquipeerd zijn met goed berijdbare wegen. Deze ontwikkeling hoeft zich dank zij de tegenwoordige wet op de ruimtelijke ordening niet voort te zetten. Gemeenten, die industrie vestigingen op hun gebied wensen, steden nu bestemmingsplannen voor industriële plangebieden vast, waar binnen de aan te trekken bedrijven samen gegroepeerd worden. Overigens is uit de laatste jaren ter visie gelegde ontwerpen voor in dustrie-bestemmingsplannen geble ken dat de gemeentebesturen niet ten volle gebruik maken van de door deze wet geboden mogelijk heden. Daarom heeft het T.B.B. te gen een aantal door Gedeputeerde Staten goedgekeurde industrie-be stemmingsplannen een beroep inge steld bij de Kroon. Het eerste be roep in deze zin had betrekking op het bestemmingsplan Industrieter rein Sloe 1967 van de voormalige gemeente 's-IIcer Arendskerke. Mevrouw Stikkelorum (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG In de gemeente raadsvergadering van Domburg heeft zich dinsdagavond een ko mische ontwikkeling voorgedaan. Voor het begin van de rondvraag moest er nog een agendapunt in besloten zitting worden behan deld. De normale procedure is, dat in verband daarmee de pu blieke tribune wordt ontruimd. De tribune in de raadszaal van Domburg zat echter tjokvol en burgemeester F. Sprenger vond het wel wat hard om alle belang stellenden, waaronder een groot aantal verpleegsters en patiënten van het zeehospitaal Zonneveld naar buiten te sturen. Elders in het gemeentehuis was geen ruimte te vinden, waar zo veel belangstellenden zich zolang de besloten zitting duurde, zou den kunnen ophouden. Burge meester Sprenger kwam tot een Salomonsoordeel: hij gaf aan de publieke tribune de beslissing wie er de raadszaal moest ver laten: de groep belangstellenden of de raad zelf. De tribune gaf er de voorkeur aan te blijven waar zij was en gehoorzaam stapte het college van b. en w. en de raadsleden op om elders in een klein vertrek van het ge meentehuis in besloten zitting te gaan. Bij de rondvraag marcheer den de vroede vaderen weer naar binnen. „Dat is wat je noemt inspraak geven", consta teerde de raadsvoorzitter niet zonder enige trots. (ADVERTENTIE) 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Van 5 tlm 30 januari 1971. 3-maandskaart echtpaar jaarkaart echtpaar f20.- f 30.- f 50.- f75.- Legitimatie en pasfoto vereist. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI Overwegend droog met zonni ge periodes. Plaatselijk H^kte vorst in de nacht en de ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot J- Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans °P een droge periode van minstens uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 k>t 5. Min. temp.: omstreeks normaal Maz. temp.: omstreeks normaal. Kans °P een droge periode va nminstens uur: 95 procent. Kans op een ge- ueel droog etmaal: 90 procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES-TERNEUZEN De Zeeuwse Varkenshouderijdag zal vandaag worden gehouden in de Prins van Oranje te Goes. Het evene ment is door de Provinciale Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zee land, Het Varkensstamhoek voor Zeeland en het Consulentschap voor varkens- en pluimveehouderij voor Noord-Brabant en Zeeland in nauwe samenwerking met coöperatieve en particuliere veevoederfabrieken ge organiseerd als voorlichtingsdag voor alle varkenshouders in de pro vincie Zeeland. De bijeenkomst begint om tien uur en omvat het volgende program ma: lezing over ..De economie van de varkenshouderij", door if. E.H. Ketelaars, consulent voor de var kens- en pluimveehouderij voor Noord-Brabant en Zeeland, „De be tekenis van de kunstmatige insemi natie bij varkens" door drs. C.M. Willems. direkteur k.i. centrum te Vught, „Diarrhee bij varkens" door drs. J. J. Pekelder, dierenarts bij de prov. gezondheidsdienst voor dieren. Dan volgt de middagpauze en hierna om half twee een forumdiscussie onder voorzitterschap van ir. Kete laars. Ook de dames zijn, aldus de organisatoren, van harte weltom op de varkenshouderij dag. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het besluur van het gewesl Zeeland van de PvdA is van de uitvoerige betogen welke vanachter de GS- tafel in de statenvergadering van medio december over de kwestie-Stikkelorum zijn afgestoken, niet onder de indruk ge raakt. Eerder is het tegendeel het geval. Het gewestbestuur stelt namelijk de leden, die zaterdag in de Prins van Oranje te Goes hun gewestelijke jaarvergadering houden, voor, om een scherpe motie inzake het beleid van G.S. in de zaak Stikkelo rum, welke motie door de afdeling Middelburg is voorgesteld, aan te nemen. Een afschrift van de motie zal aan Provinciale Staten, 'het college van G.S. van Zeeland en de PvdA-verte- genwoordigers in de Staten Generaal- worden gezonden. De afdeling Middelburg heeft het ontwerp van de motie opgesteld op 10 december dus nog voor de sta tenvergadering waarin de affaire Stikkelorum en de PZEM-kwestie aan de orde waren. De motie zegt: „De houding en het optreden van G.S. in d-e zaak Stikkelorum zijn van dien aard, dat ons vertrouwen in het beleid van G.S. in deze zaak ern stig is geschokt. Dit beleid is onvol doende gericht op erkenning van de democratische rechten van de Zeeuw se burgers. G.S. blijken van plan te zijn om op deze weg voor.t te gaan, getuige hun antwoorden op de vragen van de statenleden Van de Voorde en Van Waterschoot (PPR) en de ergerlijke wijze waarop andere statenleden, de heren Don en Sten- vert (PvdA) met een kluitje in het riet zijn gestuurd. Op deze wijze maken G.S. het po litieke bedrijf volkomen belachelijk", aldus de ontwerpmotie, „en bevor deren zij het gevoel van machteloos heid dat toch al bij vele burgers leeft". Het gewestelijk bestuUT heeft over de motie een pre-advies uitgebracht, waarin wordt gesteld, dat ook na de statenvergadering (de ontwerpmotie dateert van voor deze vergadering) niet is gebleken, dat het college van G.S. ernst wil maken met de eer biediging van de- democratische rech ten van de burgers. „Wij stellen u ook voor de motie als gewestelijke motie over te nemen", zo adviseert het bestuur van de PvdA-Zeeland zijn leden. BREDA (ANP) West-Brabant heeft in. 1970 circa 1.700.000 overmach- timigen geregistreerd in hoteïbedrij- ven en op campings en bumigaiowbe- drijwen. Dit houdt een aanzienlijke stijging in ten opzichte van 1969. In het gebied van Roosendaal en Ber gen op Zoom lag die toename- op 24 proeent, in de Baronie van Breda zelfs op 45 procent. Uitgaande van een dagbestedinssfoedrag van 12 gul den per bezoeker komen de gezamen lijke VW's op een totaal van twintig miljoen gulden, die vorig jaar door toeristen en zakenlieden werden be steed. Stijging van het aantal over nachtingen tekent zich vooral af op de kampeerterreinen en de bumga- lowbedrijven. De VW's hebben sa men met de bungalowbedrijven een actie gevoerd, om deze ook buiten het seizoen bezet te krijgen. Die actie blijkt goed ingeslagen te zijn. De meeste bungalowbedrijven zijn nu nagenoeg alle weekends volledig be zet. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de N.V. PZEM heeft maandag jl. tijdens een bezoek aan Den Haag informaties ingewon nen omtrent de procedure welke moet worden gevolgd om een onder zoek door de algemene rekenkamer ten huize van de N.V. PZEM moge lijk te maken. Dit onderzoek moet, zoals bekend, opheldering verschaffen over de vraag of en in welke mate er in de bedrijfsboekhouding van de N.V. PZEM is verschreven ten gunste van de bouw van de privé bungalow van de directeur, ir. T. Bogerd. Gebleken is, dat de rekenkamer, indien dit orgaan een verzoek daar toe van de minister van Binnenland se Zaken ontvangt, met bekwame spoed op de PZEM aan het werk zal kunnen gaan. Daarover bestond aan vankelijk nog enige twijfel bij het dagelijks bestuur van de PZEM. Zoals wij al eerder hebben gemeld, moet de minister van Binnenlandse Zaken, zulks op verzoek van de com missaris van de koningin, de algeme ne rekenkamer vragen een onderzoek uit te voeren. Indien de N.V. PZEM een normale overheidsdienst was, dan zou er een veel directere weg zijn om tot een bedrijfsonderzoek te komen. De PZEM is echter een N.V., met dit verschil dat de aandelen in handen van Provinciale Staten en gemeentebesturen zijn. Volgens onze informatiesheeft de commissaris van de koningin, althans tot heden toe, nog geen verzoek aan minister Beemink gericht om de re kenkamer met het onderzoek te be lasten. Wel is het de bedoeling, dat dit verzoek aan de minister dezer dagen uitgaat. (Van onze correspondent) SLUIS Door het onvoorzichtig gebruik van een elektrisch kacheltje, ontstond een binnenbrandje in de slaapkamer van de heer R. Debaere in de Gouvemeurstraat te Sluis. De Sluise brandweer, die spoedig ter plaatse was slaagde er na korte tijd in het vuur te blussen. De schade wordt geschat op een paar duizend gulden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Bij boringen die het rijksinstituut voor de drinkwa tervoorziening op het ogenblik aan weerszijde van het Kanaal door Zuid-Beveland bij Vlake- brug verricht ten behoeve van de honderdvijftig meter ten zui den van deze brug geprojecteer de tunnel door dit kanaal, zijn op twee verschillende dieptes la gen van verstenend hout aange troffen. De lagen, die in geologisch Ne derland een tamelijk zeldzaam verschijnsel zijn, zijn ongeveer een halve meter dik en bevin den zich op respectievelijk dertig en veertig meter onder het maai veld. De vondst, die gisteren tot de wildste geruchten aanleiding gaf (zo zou er bijvoorbeeld olie zijn aangeboordlevert geen enkele belemmering op voor de werkzaamheden ter plaatse. De boringen verlopen, aldus de heer W. A. Breuer uit Den Haag, uitvoerder van dit pro ject, vrijwel geheel volgens plan. Slechts hier en daar zijn klei ne en onbelangrijke afwijkingen op grond van archief-boringen te verwachten bodempatroon gecon stateerd. Het hout dat op twee verschillende niveaus werd aan getroffen, vormt een van die af wijkingen. De precieze aard van de lagen kan men njet vaststellen. Het hout, dat een versteningsproces doormaakt als gevolg van de druk waaraan het onderhevig is, maar nog niet geheel is ver steend, is zwart, keihard en lijkt op steenkool. Het komt in kleine brokjes naar boven. Indertijd heeft men in de ka naalzone bij Terneuzen een ver steend bos aangetroffen. In het geval van de Vlaketunnel hoeft men voor de bouwputten waar schijnlijk niet dieper te spitten dan vijftien meter. Het rijksinstituut is eind no vember met zijn werkzaamheden bij het kanaal begonnen om ter voorbereiding' van de bouwputten voor de betonnen tunnelcaissons de grond te onderzoeken. Met behulp van elf boorpunten aan de westzijde en 1 aan de oostzijde van het water tracht men te weten te komen hoe begin november van dit jaar de bronbemaling, het afpompen van grondwater ten behoeve van de bouwputten, dient plaats te vin den. De grootste diepte die men met de boringen bereikt, is 45 meter. (Van onze correspondent) GRAAUW De Graauwse jeugd behaalde op liet internationale tafel- tennistoernooi in Dendermonde (België) wederom verschillende successen. Wilfried Sumez werd eerste bij de cadetten, terwijl Paul Mattheyssen de tweede plaats voor zich opeiste. De 10-jarige Jeanne de Waal behaal de bij de dames minimen de tweede prijs en bij de dames-niet-geklas- seerden de vierde prijs. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) BERGEN OP ZOOM/AMSTERDAM Er zal een derde rapport worden uitgebracht over een eventueel te vestigen lescentrum van de KLM op vliegveld Woensdrecht. Dit naar aanleiding van kritiek door de Rijksluchtvaartdienst op het „tweede uitgewerkte rapport" van TNO. Er is een werkgroep gevormd van deskundigen van TNO, RLD, KLM en Fokker, die het tweede rapport gaat herzien en aan passen. Er wordt geen beslissing over de vestiging op korte termijn verwacht. Dit werd ons meegedeeld door de persdienst van de KLM. In het eerste rapport of liever de nota van TNO over een te vestigen lescentrum op het gesloten vliegveld Woensdrecht werd duidelijk gesteld, dat intensief lesverkeer niet mogelijk was. De grens van de toelaatbare ge luidshinder weird volgens TNO over schreden, terwijl bovendien die af stand tussen de woonkernen Hooger- hedde, Woensdrecht en Zamdfort en de startbaan, als te klein werd beoor deeld. TNO stelde in die eersite nota bovendien, dait bij vijftig lesvuchten per dag waarvan tachti" procent met een links circuit stiltereoreatie irn het betrokken gebied niet meer mogelijk zou zijn. In een vergadering van alle betrok ken partijen werd TNO gevraagd om de gegevens, die tot de bovenstaande conclusies hadden geleid nader uit te werken. TNO heeft aan dat verzoek voldaan en enkele maanden geleden een tweede rapport uitgebracht. Daarin werden echter zoals wij ge meld hebben de conclusies uit het eerste rapport onverkort gehand haafd. De rijksluchtvaartdienst had kritiek op dat tweede uitgewerkte rapport en droeg bovendien enkele nieuwe gezichtspunten aan. Een van de punten vam kritiek was dat TNO te theoretisch gewerkt zou hebben met normen waarover gediscussieerd zou kunnen worden. Overigens moet daarbij wel de kanttekening gemaakt worden, dat TNO gewerkt heeft met normen, die door het rijk zelf werden vastgesteld. Het is overigens wel zo, dat zelfs als er op redelijke termijn (een rek baar begrip nu de kwestie op een laag pitje is gezet) een beslissing uit de bus komt, het dan nog minstens een jaar zal duren voor met de les vluchten wordt begonnen. Vooropge steld dat die beslissing gunstig zal zijn. Naast het probleem van de ge- luidshindieT speelt namelijk ook mee, dat hoge investeringen gepleegd zul len moeten worden om het vliegveld aam te passen voor de burgerlucht vaart. Zo is de startbaan te klein, terwijl ook de voor de burgerlucht vaart gebruikelijke naderimgsappara- tinxr ontbreekt. (Van een onzer verslaggvers) HULST Op 25 januari aan staande komt het Tweede Kamerlid voor de KVP, drs. Westerterp, in De Koning van Engeland te Hulst spre ken over onder meer problemen van politieke aard in de regio. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. In de jeugdhoève te 's-Heerenhoek houdt KVP-fractieleider Schmelzer op 22 januari een lezing en begin april zal de heer Veringa in Terneu zen komen spreken over de KVP. (Van onze correspondent) OOSTBURG Op de Kroonwijk- singel in Oostburg is mevrouw J.J.R. uit Oostburg met haar auto door onverklaarbare oorzaak tegen de trottoirband opgebotst, vervolg- gens een vijftal meters het trottoir opgereden en tegen een lichtmast tot stilstand gekomen. Mevrouw R. en haar tweejarig kind liepen hierbij ernstige hoofdwonden op doordat zij door de voorruit gingen. Ze zijn naar het ziekenhuis overgebracht, Na behandeling konden zij weer huiswaarts keren. De auto werd zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De zeehengelaar, die zich, te zamen met vele anderen, per boot naar de visgronden begeeft om daar een makreeltje te vangen, moet niet verwachten dat hij zich op een drijvend café bevindt. De eige naars van voormalige vissersschepen, waarmee vooral in het zomerseizoen hengeltochten op zee of op de zee armen worden gemaakt, kunnen na melijk geen vergunning voor de ver koop van sterke drank aan boord krijgen. Dit is de conclusie, welke volgt uit een uitspraak van de derde kamer uit Gedeputeerde Staten van Zee land. De aanleiding was de aanvrage voor een tapvergunning, welke de ex. ploitant van het sportvissersvaartuig „Zwerver I" bij b. en w. van Tholen (de thuishaven van de Zwerver I) had ingediend. Het Tbooise college wees de aanvraag af op grond van een nogal ingewikkelde definitie van de term „besloten ruimte", waarvan in de drank- en horecawet sprake is. B. en w. zeiden: „Daarmee wordt niet bedoeld: een besloten ruimte, die on derdeel van een vervoermiddel uit maakt". Bovendien, zo bleek weldra, zou, ook als de wet een scheepskajuit als verkoopruimte voor verwarmen de drankjes zou aanmerken, geen vergunning kunnen worden gegeven, omdat de betrokken kajuit niet aan de voorgeschreven inrichtingseisen voldoet. De derde kamer uit GS kwam tot de slotsom, dat er ruimte is voor de opvatting dat, indien het vaartuig op bepaalde momenten ligplaats kiest op een visgrond, of waar dan ook „het gebruik als zodanig niet op houdt, omdat het schip zijn eindbe stemming de thuishaven nog niet heeft bereikt". Het stilliggen van het schip, zo meende de derde ka mer, kan worden gezien als een on derdeel van het gebruik van een ver voermiddel als zodanig en in deze opvatting is de drank- en horecawet niet van toepassing. Een en ander voerde tot de uitspraak, dat de schip per van de „Zwerver I" in zijn be roep op GS niet ontvankelijk is. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese middelbare scholieren, de studenten van de pe dagogische akademies te Middel burg, de predikanten van de classis Goes en voorts „alle belangstellen den" zijn door de classicale zen- dingscommissie van de Ned. Herv. Kerk te Goes uitgenodigd voor een „Ontmoeting met het Jodendom". Deze kennismaking met de joodse godsdienst en cultuur wordt gereali seerd in een serie zondagmiddag lezingen en een optreden van een Haags- Israëlische dansgroep. De cy clus wordt besloten met een geza menlijke excursie naar de joodse sy nagoge te Antwerpen. De organisatoren achten de ont moeting niet alleen vanwege de ak- tualiteit maar ook vanwege de kwa liteit van de joodse godsdienst en cultuur van groot belang. Door deze kennismaking zou men een nieuw inzicht kunnen krijgen in de beteke nis van dit volk voor de volkeren wereld en een nieuwe visie op de gemeemsojiappelijke toekomst. De lezingen zullen in de consisto rie van de Grote Kerk te Goes worden gehouden, telkens van vier tot zes uur. Op 24 januari spreekt de heer M.M. Poppers uit Amster dam over de viering der joodse ge denkdagen, op 31 januari houdt rab bijn A. Soeterdorp uit Den Haag een causerie over „Een hoofdstuk uit de geschiedenis van het joodse volk" en op 7 februari ds. P. Tabaksblatt uit Amersfoort over „De verhouding van kerk en Israël". Als inleiding op de lezingen is voor aanstaande zaterdag (16 jam) een optreden georganiseerd van de Haags- Joodse dansgroep „Hajesjoe- aih" in het jeugdgebouw De Veste. Aanvang vier uur. Het bezoek aan de synagoge van Antwerpen zal op zaterdag 13 februari plaatshebben. I

de Stem | 1971 | | pagina 3