6 N Voorverkoop verdringt uitverkoop Kamer in Rock-in: broek aan Oppositie tegen Brandts Oost-politiek feller Be j aardenoorden betaalbaar voor referendarissen „Bedboek voor Adam Tip Consumentenbond IM 1 SPRA Y ongen ;d :wem lessen geven taarten able derland oor OUD-MINISTER SCHRöDER NAAR MOSKOU vrouw mode iTTES 4G- TES en EUSES >MEND Vooruitgang Ontspanning WERKPROGRAM LIJST VOL kt zwembad 11 januari 1971. 5-17.45 19.30-21.00 45-17.45 19.30-21.00 10-17.30 19.30-21.00 5-17.45 19.30-21.00 .5-17.45 19.30-21.00 15-14.15 14.30-17.00 15-15.15 15.30-17.00 ren tot 6 jaar. 14.00-15.30 rdag en vrijdag 18.00 18.30 19.00 21.00 21.30 telefonisch geschie- le Salamander" te- jn 1,25 7,50 10.- ten kunnen slechts ingegeven zwemtijd e van de zwemtijd ;r toegelaten. DONDERDAG 14 JANUARI 1971 hebben wij plaats nen. Wij hebben 20 lat betekent o.a. KANTIE sociale voorzienin- een zeer voordelige jersoneelsvereniging ij best te zeggen, is er beslist aanwezig, wat meer van wilt kom langs om een imphuis zal je graag ven. HOEVEN 9-664 echanische verwer- istratieve gegevens - en Kleinbedrijf o spoedig mogelijke van rapporten. ïlegenheid op een eerd kantoor. richten aan boven- in BREDA (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. „De voorverkoop gaat langzamerhand de uit verkoop naar de achtergrond verdringen. De officiële balansoprui ming zal er wel nooit helemaal uitgaan, maar haar omvang neemt toch zienderogen af." Aan het woord een man, die het weten kan, de lieer I. Cohen, adjunct-secretaris van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Hij ziet als oorzaak van deze verschuiving het ver mogen van de ondernemers de omzetsnelheid steeds meer op te voeren. „Ook zijn er tal van afprijzingcn tussendoor, tal van voor deeltjes op bepaalde dagen. Niet iedere zaak heeft daarvoor het predikaat uitverkoop nodig. De voorverkoop alleen al is de laatste jaren zo sterk toegenomen, dat veel bedrijven de echte uitverkoop niet eens meer nodig hebben. Het verschil met deze gewone op ruiming is niet het koopje, maar wél de eerste keus. Vaste klanten kunnen hiervan uiteraard het eerst profiteren." „In het afprijzen zit natuurlijk 'n element van incourantheid. Als het een zuivere miskoop is, zal de win kelier weinig voelen voor terug nemen, maar als het artikel een verborgen gebrek heeft, zou hij ir- -eëel zijn als hij het niet zou doen.'' Welk publiek begeeft zieli in de uitverkoop en hoe wordt er be taald? „Mensen van alle rangen en stan den Maar er is verschil: er zijn hok dames, die in de opruiming bij Hirsch een zijden japon kopen van duizeno gulden, die ervóór 1300 kostte tiet betalen geschiedt meestal contant. Met die betaalcheques en girokaarten zijn de winkeliers er wel op vooruit gegaan. Er wordt minder op krediet gekocht dan voornoen Een goede raad aan koopjes-zoek- (st)ers? „Ik zeg altijd tegen mijn vrouw: ga planmatig winkelen. Bekijk, wat je kunt uitgeven Koop nooit iets, louter omdat het in de uitverkoop zit Wees voorzichtig met artikelen, die aan mode onder hevig zijr, Bestaal er een vertrou wensrelatie met de leverancier, ga dan ook naar hem toe in de uit verkoop. want hij zal een goed ad vies blitiven geven." Een vrouw kan één <fe- iieim bewarenhet «e- lieini van haar leeftijd. Voltaire De heer Cohen doet voor deze ja- nuari-uitverkoop een optimistische voorspelling: „Aangezien we tot nu toe een betrekkelijk zachte winter hebben genoten, is de kans op uit gesproken winterkledingkoopjes groot!" Het is vandaag weer de topdag van de open portemonnee, van de rommelige, maar uitnodigende eta lages, van de miskoopjes ook. „Het is weer de donderdag van de week, waarin de vijftiende januari valt," grijnst de heer Cohen. Hij is zelf betrokken bij de databepaling van de uitverkoop in ons land. Binnen drie weken is heel Nederland weer uitverkocht. Negentien lange werk dagen van kijken, keuren, kopen en knip open. Waarom zo vroeg in het jaar, wanneer de consument nog nauwe lijks is bekomen van de financiële sinterklaas- en kerstruïne? „Omdat men anders na die dure maand nauwelijks kopers kan ver wachten. Zou er in januari geen uitverkoop zijn, dan zou er niet of nauwelijks omzet worden gemaakt. Het is bekend, dat nu februari de slechtste maand is voor de detail handel. En wat de datum betreft: we moeten met twee groepen reke ning houden. Daar is het grootwin kelbedrijf, die het liefst al 2 janu ari zou beginnen. Men gaat daar wat radicaler te werk dan bijvoor beeld in het midden- of kleinbe drijf. Hier zou men de opruiming liever naar een later tijdstip zien verschuiven om af te wachten, of de winter nog streng genoeg wordt voor het automatisch doen slinken van de voorraad. Het grootwinkel bedrijf komt uit zichzelf al voort durend met koopjes. Nu helaas zo veel kleine bedrijven het loodje moeten leggen, zien de overblijvers ook wel, dat hun verkoopbeleid over een andere boeg moet worden ge gooid. Via de cursus ondernemers- beleid leren wij ze calculeren en letten op omzetsnelheid. Dan ont dekken ze ineens: alles wat blijft liggen kost veel. Met de huidige hoge rentestand van soms zelfs 9,5 procent moet men het geïnvesteer de geld zo snel mogelijk terugzien. Artikelen als jurken en jassen mo gen niet „huilen", zoals wij dat noe men. Ze moeten lachen, verkocht worden en liever vandaag dan mor gen. We leren de detaillist dan ook, dat het eerst» verlies het beste is. Prijs tussendoor maar rustig af, als een artikel niet aanslaat. Dit is be ter dan ermee blijven zitten." De heer Cohen wijst er met na druk op, dat vooral de textiel- en confectiesector een uiterst moeilijke periode beleeft: „Vroeger zaten we in de eet-kleed-periode. Vandaag is het kijk-rijd-tijdvak. Ik bedoel met dit laatste: alles voor een kleuren- tv en de auto." Welke zaken worden er zoal op- TU W— unia geruimd? „Het gebeurt, dat fabrieken hun cliënten een speciale opruimings- aanbieding doen. Men vindt hier wel eens iets tussen van mindere kwaliteit, maar het is zeker geen regel. Er zijn vaak heel goede din gen bij Er is trouwens geen enkele betrouwbare winkelier, die zijn naam zou wagen aan rommel in de uitverkoop. De winkelier wil na tuurlijk het liefst de artikelen kwijt, waaraan hij zich heeft miskocht. Het gebeurt vaak, dat hij de vraag van de consument op voorhand ver keerd beoordeelt. De fabrikant pro beert zoveel mogelijk de onbestelde voorraden te lozen. Dat, wat dooi de detaillist voor .incourant' werd versleten. Zo krijgt men aanbiedin gen van „bovenaf". Wordt er werkelijk afgeprijsd? „Daar kan de vrouw zelf op toe zien! In een tweedehands dumpzaak zal men tijdens de uitverkoop wei nig prijsverschil bemerken, maar in bonafide zaken wis en waarachtig wel. Daar kun je zeker van zijn. Zells de economische controledienst heeft ei nooit aan gewild dit te gaan controleren." Waar blijven de echte koopjes? Die zijn vooral gereserveerd voor de eerste dag. Dat is de clou, want die zijn binnen een paar uur weg. Maar als je doelt op tv's van een cent, die moet je nu inderdaad met een kaarsje zoeken. Het publiek is ook kritischer geworden, kwaliteits bewuster. Het laat zich niet meer wat in de hand stoppen. Wij vin den die centen-koopjes ook te popu lair. Een soort anti-reclame." Kunnen uitverkoop-artikelen worden geruild? tmm iWMiiMiiiin i»1»am,—fas De Consumentenbond, die altijd vooraan staat, als het prijzen be treft, blijkt zich bij nadere informatie in het geheel niet met het icofdstuk balansopruiming te bemoeien. „Het is een onbegon nen werk" deelde een woordvoerder van df Consumentengids mee, „wel willen wc de consument een goed advies geven- bezint eer ge begint. Vergelijk de prijzen. Wees ervan overtuigd een koopje in handen te hebben. Ideaal zon zijn om de zaken, waar tijdens de uit verkoop de „slag moet worden geslagen'vóór de opruiming te bezoeken en de artikelen onafgeprijsd goed in het geheugen te pren ten. Pas dan is men er zeker van, dat het hier werkelijk om „uit verkoop" gaat." (Van onze moderedactie) „Rock-in", de bekende kledingboetiek in zes grote steden van ons land, komt met broeken. Het voorjaar moet de jonge vrouw (met een accep tabel figuur) ingaan met melkwitte beentjes, stekend uit hippe shorts. Er zijn korte broekjes met omslagen, met dubbele taillebanden en ritsjes voor. Heel toepasselijk bij deze nieuwe dracht zijn wollen kousen die reiken tot halverwege het bovenbeen. Ook laarzen tot boven de knie verhogen het hippe effect. De ouderwetse slipover in „borstrokvorm" (foto boven) dringt de tiener-garderobe weer binnen. Hopelijk voor Rock-in zal de vrouw inhaken op dit prettige modenieuwtje. Het is alleen bekend, dat de man een „vrouw-mef-de-broek-aan" maar matig apprecieert. Niet voor niets haalden de rokbroeken het niet. En nu at reeksen van gancho's in de uitverkoop ■eiiiwniKii'iaiiicirii.HiiiwiüWuiiiiiiiiMwiiiiii Een typisch produkt van deze tijd is mtiemspray. Zowel met prijs als kwaliteit wordt hiermee vaak een handje gelicht. De moderne vrouw weet echter niet heter, of het hoort ook in haar boodschappentas, op haar wastafel. De geur is soms zeer verleidelijk, de prijs en de irritatie, die velen van dit produkt ondervin den, minder. Zo'n tien centimeter lang spraybusje, dat zich al de meest profane bijnaampjes op de dunne hals heeft gehaald, kost soms wel zeven of acht gulden. De huidartsdie wij vorige week interviewden, zei hierover het pol- gende: „Het voornaamste is, dat de vrouw zich regelmatig en goed wast. Heeft ze dan nog hinderlijke bijgeurtjesdit komt tijdens de menstruatieperiode nog wel eens voor dan zou ze af en toemaar beslist niet te vaak. van die mtiem spray gebruik mogen maken. De hygiëne moet echter altijd voorop staan. Het regent tegenwoordig klachten van vrouwen, die door het gebruik van allerlei soorten spray last hebben van huidirritatie. En dat is logisch, want het weefsel is op bedoelde plaatsen uiterst teer." Samenvattendgeen intiemspray- verbod, maar mits gebruikt: een bonafide merk en bij uitzondering. Zoals altijd toont zich in de beper king de meesteres. ANNELIES VAN DEN TOL. 55 „Boeiende bedlectuur met span ning, avontuur en romantiek". Zo wordt het „Bedboek voor Adam" aangeprezen. Naast het „Bedboek voor Eva", dat vorige week op deze plaats aandacht kreeg, is er eigen lijk niet zo bar veel verschil op te merken. Adam krijgt nauwelijks ty pische „mannenverhalen" voorge schoteld, trouwens, wat is nu een typisch mannenverhaal? De meeste, korte tot zeer korte verhalen (som mige verhaaltjes zijn eerder uit dan je sigaret op) in dit boek zijn van goed gehalte. De auteurs (w.o. Böll, Wertheim, D. H. Lawrence, H. G. Wells, Bomans) staan daar wel borg voor. Maar wat dit boek in feite van zovele andere (en bovendien goedkopere, in pocketvorm uitge geven) verhalenbundels onder scheidt, is de „verpakking", een aar dige, maar onnodig dure vondst. J. L. (Bedboek voor Adam, Uitg. Else vier, Amsterdam f 12,50). ■■mm MBM 1IIHIIIM1UIII eindredactie annelies van den tol (Van onze correspondent) BONN De voormalige West- tluitse minister van buitenlandse zaken Schroder is gisteren naar Moskou gereisd. Hij is daar op uitnodiging van de Russische re- sering. Het is duidelijk dat de Russen bij die gelegenheid uit de eerste hand de mening van de Westduitse oppositie over de Oostpolitiek van Brandt en over de ratificatie van de verdragen wil vernemen. Schroder die in de Bondsdag voor zitter van de commissie van buiten landse zaken is, heeft zich de laatste tijd als een van de meest objectieve critici van Brandt's Oost-politiek opgesteld. De laatste tijd is zijn oppositie tegen de manier waarop Brandt zijn politiek bedrijft, echter steeds feller geworden Y°or hij naar Moskou vertrekt zal A uitvoerig door de huidige westduitse onderminister ven bui tenlandse zaken Bahr over de in- oud van de Oost-politiek zijn inge- djte Kennelijk met de verwachting at Schroder bij zijn terugkomst de 'egering breed verslag over zijn er varingen in Moskou zal uitbrengen. De Bondsregering is in het bijzon der geïnteresseerd om te weten hoe ver de Russen nu achter de Oost- duitse bronnen zitten om het vier- mogendhedenoverleg inzake Berlijn te torpederen. Oost-Duitsland stelt zich op het standpunt dat een rege ling voor Berlijn alleen door bilate rale besprekingen tussen de twee Duitse staten gevonden kan worden. Bonn heeft onlangs genoeg gekregen van deze Oostduitse houding en heeft Ulbricht ervan beschuldigd de ontspanning in Europa te vertragen, zo niet te blokkeren. De verhouding tussen de tweeDuitslanden is er de laatste tijd daarom niet' beter op geworden en bilateraal overleg zal in dit stadium niet veel zin hebben. Als Rusland het met de Oostduit sers niet eens is zal zij dit zeker niet in het openbaar laten merken. Gisteren keerde de Oostduitse mi nister van buitenlandse zaken, Win- zer, terug uit Moskou waar hij twee dagen lang met zijn Russische colle ga Gromyko gesproken heeft over de problemen van de Europese vei ligheid. In het communiqué dat uit gegeven werd stond dat beide mi nisters het „volledig met elkaar eens waren". Het is de Westduitsers allang dui delijk dat vooruitzichten en de voor uitgang van de Oostpolitiek vermin deren zo gauw de betrekkingen tus sen Washington en Moskou verslech teren. Dit gegeven zou het viermo- gendhedenoverleg gezien de recente spanningen tussen Amerika en Rus land inzake Berlijn, dat volgende week begint, zeer parten kunnen spelen. De toenemende onrust over het welslagen van een werkelijke ont spanning in West-Duitsland is waar schijnlijk de reden achter de jongste Westduitse initiatieven die men het begin van een „West-politiek" zou kunnen noemen. In een van de ko mende maanden zal bonskanselier Brandt een reis naar president Nixon ondernemen. Voor die tijd zal de minister van buitenlandse zaken Scheel naar Londen en Washington gaan om besprekingen te voeren. Gisteren werd bovendien aangekon digd dat onderminister Morsch van buitenlandse zaken morgen naar En geland zal vliegen om de Engelse politieke leiders hun mening over Bonn's Oost-politiek te vragen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een echtpaar, dat op eigen kosten in een bejaarden oord wil wonen zal moeten be schikken over een waardevaste pen sioenuitkering van achttien mille per jaar. Dit houdt in, dat feitelijk alleen mensen met een salaris dat minstens op referendarisniveau ligt, zich de „luxe" van een zelfbetaaide oude dag kunnen permitteren. Lager betaalden zullen naar de bijstand moeten. Van het bedrag van 18.000 gulden blijft na aftrek van belasting vijf tien mille over. Een verblijf van een echtpaar in een bejaardentehuis kost op het ogenblik duizend gulden in de maand, ofwel 12.000 gulden per jaar. Rest het echtpaar nog drie mille, waar nog eens 900 gulden van afgaat voor een ziektekostenverze kering. Voor privé-uitgaven (kle ding, reizen, lectuur) houdt het dan nog 2100 gulden over. Dat is een conclusie uit het dooi de minister van Binnenlandse Zaken gepubliceerde rapport van de werk groep „gemeentelijke uitgaven voor sociale zorg". In dat rapport wordt de verwachting uitgesproken, dat de gemeentelijke uitgaven voor sociale zorg thans 4Vz maal zo hoog zullen zijn als tien jaar geleden. En binnen vijf jaar zullen de uitgaven verdub belen, aldus de werkgroep, die in deze prognose nog geen prijsstijgin gen en loonronden heeft verdiscon teerd. Verwacht wordt dat er dit jaar 9400 verzorgden in tehuizen bij zul len komen en de komende twee jaar vijfduizend per jaar. De verpieeg- prijs zal naar verwachting met zes tien procent stijgen, nog exclusief algemene prijsstijgingen. Op basis van al deze gegevens verwacht de werkgroep, dat de ge meenten dit jaar 665 miljoen gulden zullen uitgeven voor verpleging en verzorging van mensen, die het zelf niet kunnen opbrengen. Een zelfde bedrag aan sociale bijstand zal trou wens ook nodig zijn voor thuiswo nenden. Te zamen met nog enkele kleinere posten (ook altijd nog mil joenen) zullen de gemeen!en dij jaar ruim 1,6 miljard gulden aan sociale zorg uitgeven DEN HAAG Bij de tweede kamer is de rijstebrijberg van te be handelen stukken tot een ongekende hoogte aai.gegroeid. Voordat de ka mer half maart haar werkzaamhe den op een laag pitje zet, kan zij nog maar een kleine hap uit de rijstebrijberg doen. De nieuwe tweede kamer, die uit de verkiezin gen vai eind april te voorschijn komt, zal vcor een groot pakket onafge werkte zaken worden geplaatst. Het is de bedoeling, dat de twee de kamer nog tot en met 11 maart intensief zal vergaderen. Van die datum af komt de kamer maar nu en dan bijeen. Tot de verkiezingen op 28 april moet namelijk ruimte worden gelaten voor de verkiezings- stri'id. Lijsttrekkers en andere belang rijk' kamerleden moeten de boer op om hun partij aan te prijzen. Kamerleden met een regionale bin ding moeten zich in de door hen geliefde contreien laten zien tenein de de kiezers mild te stemmen. Er is dus voor vergaderingen aan het Binnenhof weinig tijd beschikbaar. In die zes weken voor de verkiezin gen kunnen nog wel enkele onbelang rijke zaken worden afgehandeld, zodat zij nog in de eerste kamer kunnen worden behandeld, maar po litieke zaken van gewicht komen dan niet meer aan de orde. Daarbij komt, dat het weinig zin zou hebben er in de tweede kamer nog wat zaken „door te jagen", als de eerste kamer toch niet meer aan behande ling toe zou komen. In verband met de op stapel staande grondwetswij zigingen dient er namelijk ook een nieuwe eerste kamer te komen om de grondwetszaken in tweede lezing te kunnen bihandelen. De tweede kamer heeft tot half maart nog maar 27 vergaderdagen beschikbaar. De berg niet behandel de zaken zou echter acht keer zo veel tijd vergen. Er moest dus een keuze worden gemaakt. Het presidi um van de kamer heeft dan ook de vele fracties gevraagd mee te delen welke zaken zij perse nog behan deld willen zien, voor de kamerle den zich in de verkiezingsstrijd gaan storten. Duidelijk is, dat hier over verschillend wordt gedacht. Dat ook al weer met het oog op eventue le verkiezingswinst (of verlies). Zo zien bijvoorbeeld de kleine kamer fracties liever niet, dat er nog voor half maart wordt gesproken over invoering van een kiesdrempel, waardoor kamerfracties van minder dan drie zetels onmogelijk zouden worden. De grote partijen zijn het er over eens dat in ieder geval nog de voorstellen voor wijziging van grondwet en kieswet moeten worden behandeld. De drie grote confessio nele partijen hebben zich eenslui dend uitgesproken over het werk program in de komende negen we ken. Volgens deze partijen moeten afgewerkt worden de grond- en kieswet-zaken, de voorstellen die de democratisering bevorderen en-of een sociaal kantje hebbenAls dat is gebeurd, vinden de confessionelen, dat het verlanglijstje van vier jaren is voldaan en is het program verwe zenlijkt waarmee het kabinet De Jong op 18 april 1967 startte. De drie confessionele regeringspartijen kunnen dan de verkiezingsstrijd in gaan met de stelling, dat het kabi net-De Jong het goed heeft gedaan en zijn programma heeft uitgevoerd. Het ligt overigens voor de hand, dat regeringspartijen en oppositie op en kele punten van mening verschillen over de vraag wat nog persé moet worden afgewerkt. In totaal liggen er bij de tweede kamer zo'n 150 verschillende onderwerpen op af handeling te wachten, waarvan zo'n dertig klaar zijn voor openbare be handeling. Dat de rijstebrijberg van werkzaamheden zo is aangegroeid, ivijten de regeringspartijen voor een belangrijk deel aan de vele interpel laties. vragensteller ij enz. van de oppositie, waardoor de „normale" werkzaamheden van de kamer steeds weer loerden onderbroken en de kameragenda geregeld geweld werd aangedaan In ieder geval zullen in de ko mende weken worden besproken wetsontwerp stakingsrecht, wetsont werp structuur naamloze vennoot schap, nota werkende jongeren en de nota bejaardenbeleid. Voor vol gende week staat de wet ambulan cevervoer op het program. Een gyeep uit de vele onaf gehandelde onderwerpen: de ombudsman, sportnota, diverse grenswijzingen, nota midden- en kleinbedrijf, nota openbaarheid bestuur, wijziging di verse sociale wetten, bezitsvor- mingstonds, rechtstoestand militai ren, wijziging echtscheidingsrecht, nota militair strafprocesrecht, erken ning rijscholen militaire oefenter reinen, prijzennoodwet, regeling schriftelijk onderwijs, jeugdspaar- wet. arbeidsongeschiktheidswet mi litairen, vestigingswet detailhandel, wijziging bijstandswet, abortus-wet geving. verontreiniging Noordzee, jeugdfilm-keuring einddatum premie kerkenbouw, wijziging pensioenwet ten.

de Stem | 1971 | | pagina 15