FBI ontmaskert complot' om Kissinger te ontvoeren fij I )eze\ya Jordanië onrust blijft NIEUW TULPEN- CHRYSAL Man (26) ontsnapt uit Vrederust in Halsteren Olietoevoer bedreigd door afbreken van onderhandelingen PRIJS VAN SIGARET Voormalig luitenant YS-mariniers „COMPETITIE" IN DODEN VAN VIETNAMEZEN MOSTERDGAS DOOR VERLATEN DORPJES Nog geen lich t in Rotterdamse moordzaak „IK BEN GEESTELIJK JUIST KERNGEZOND" Werknemers laten delen in opbrengst bij bedrijfsverkoop binnenland buitenland .GESPANNEN' commentaar Stemming maken ZESTIG DODEN AVG wil: STOP NIEUW REISBUREAU NU AL WEER IN MOEILIJKHEDEN DONDERDAG 14 JANUARI 1971 -4 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Zes Amerikanen zijn in staat van beschuldiging ge steld wegens een poging om de ad viseur van president Nixon, Henry Kissinger, te ontvoeren. Ook zouden zij de centrale verwarmingsinstallatie van regeringsgebouwen in Washing ton hebben willen opblazen. Een van de beklaagden is de priester Philip Berrigan, die momenteel 'n gevange nisstraf uitzit wegens het vernietigen van oproepkaarten voor militaire dienst. Onder de andere „samen zweerders" bevinden zich nog drie priesters of ex-priesters en een rooms-katholieke „non". Volgens de aanklacht, die gisteren door de federale „grand jury" in Har- risburg, Pennsylvania, is ingediend, waren de zes van plan op de geboor- BERRIGAN tedag van George Washington, 22 fe bruari, de centrale verwarmingsin stallatie van de regeringsgebouwen op te blazen. De dag daarop zou Kis singer, Nixons belangrijkste adviseur in kwesties van nationale veiligheid, ontvoerd moeten worden. Vervolgens zouden ze een verklaring uitgeven met de mededeling dat Kissingers veiligheid in gevaar was als bepaalde eisen niet ingewilligd zouden wor den, aldus de aanklacht. Noch het mi nisterie van justitie noch de „grand jury" wilde zeggen wat die eisen ge weest zouden zijn. „We kunnen u daarover geen inlichtingen geven", aldus de woordvoerder. De aanklacht is ingediend na een maandenlang on derzoek door de FBI, zo werd nog meegedeeld. Niet duidelijk is geworden of de genoemde mensen deel uitmaakten van een samenzwering, waarop FBI- directeur Edgar Hoover zinspeelde in een verklaring voor het Congres op 27 november. Hij zei toen dat een groep, die zichzelf de „Oostkus-sa- zwering om staatseigendom te be- KISSINGER noemt, van plan was een hoge func tionaris in Washington te ontvoeren en in gebouwen sabotage te plegen. Verscheidene Congresleden hebben daarop Hoover gevraagd zijn opmer kingen waar te maken of zijn ver ontschuldigingen aan te bieden 'aan Berrigan. Hij had de naam van Berri gan namelijk genoemd als een van de samenzweerders. In de aanklacht worden nog zeven mensen als medewerkers aan de sa menzwering genoemd, onder wie drie nonnen, een ex-priester, een hoogle raar aan de universiteit van Haver ford (Pennsylvania) en een broer van Philip Berrigap. Volgens de aanklacht kon Berrigan vanuit zijn cel in Danbury (Connecti cut), nog boodschappen uitwisselen met zijn medewerkers. Zij zouden on der meer kaarten hebben gemaakt van het ondergrondse buizen-verwar mingssysteem in Washington. Berri gan en Wenderoth zouden in april vorig jaar ook enkele van deze gan gen hebben bezocht. De zes verdach ten worden beschuldigd van samen- ELIZABETH Mc ALISTER zwering om steedseigendom te be schadigcn, om dynamiet en explosie ven te bezitten en te vervoeren van de ene staat naar de andere om deze voor de vernietiging van eigendom men te gebruiken en van samenzwe ring om iemand te ontvoeren. (Van onze redactie buitenland) AMMAN/BEIROET Het dinsdag door de Jordaanse rege ring en de Palestijnse leiders afgekondigde bestand is bijna niet nageleefd. Commando's hebben verscheidene incidenten veroorzaakt. Volgens een woordvoerder van het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" van Georges Habasj zijn 25 aanvallen op politieposten en stellingen van het leger uitgevoerd. De commando's verloren in het noorden van het land ongeveer twintig man aan doden en ongeveer honderd man aan gewonden. Aan de regeringstroepen zouden zware verliezen aan mensenlevens en materieel zijn toegebracht. litie gegooid. Ee re politie werd te tijd later be een aantal van die geopend wa at van de po- öe militai- geiwonid. Kor' coirumamidlo's iige winlkels Ook een ambu lance wend in de buurt van die Hoe- seiniimoskee ondier vuur genomen. Twee inzittenden wenden gewond. De straten van die Jordaanse hootd- staid waren gisteren nagemioeig verla ten. Even na 18.00 uur Ned. tlijö klon ken in de stad opnieuw salvo's van lichte wapens en mitrailleurs. Een woöirdrvoeTider vatn foeit opper bevel vatn heft Palestijnse verzet im, Beiroet heeft meegedeeld, dat het leger woensdlaigmiidldaig kort ara 14.00 uur Ned. tijld een aanval heeft ge- gebouw nabij de Hoes- Hieribij kwamen drie >'s om het leven. De troe pen hadden ook elders in de stad gebouwen van die Palestijnen onder vuur genomen, al-dus deze woord voerder. Op het kantoor van El Fa tah in Beiroet noemde men de toe stand in de Jordaanse hoofdstad nog zeer gespannen. £)e voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, drs. Bakkenist, heeft met zijn recen te uitspraken over de vakbeweging de toch al onderkoelde verhouding werkgevers/werknemers nog ver der in de ijskast gezet. Hij verweet de vakbeweging dat zij zich niet op basis van feiten heeft willen stellen en daardoor, zo zei Bakkenist, dreigen de vakbonden de sympathie van het publiek te verlie zen. Alsof de heer Bakkenist daar over inzit. Voor de werkgevers zou dit immers allerminst verontrustend zijn. Het lijkt er veel op dat de heer Bakkenist de vakbeweging weer eens heeft willen afschilderen als „de kwade hond". Hij houdt zich in ieder geval niet aan de feiten, waar hij zegt dat de vakbeweging heeft gedreigd met een loonexplosie per 1 juli a.s. De vakbonden hebben hiertegen slechts gewaarschuwd. Om te voorspellen dat het dan rond de lonen weer spannen gaat behoeft men ook al geen profeet te zijn. Aan wie wij het loonmatigings- besluit te danken hebben is wel dui delijk. Kloos heeft dezer dagen bij ziin afscheid als voorzitter van het NVV nog gezegd dat hij „ongedul dig" is en de werkgevers zijn be zorgd over de stijging van het kos- 'enpeil. Waar twee kijven hebben twee schuld. De vakcentrales hebben dezer da gen laten weten aan het overleg in de SER te zullen blijven deelnemen, °e voorzitter van de werkgevers doet echter niet veel meer dan stem ming maken. Niet verstandig. DE HEER ir. F. J. Philips is gisteren «oor de Kamer van Koophandel en f abrieken voor Oostelijk Noord-Bra bant gehuldigd in verband met zijn J'i-jarig jubileum bij Philips in Eind hoven. In Londen heeft de voorzitter van de Arabische bemiddelingscommissie Bahi Ladgham uit Tunesië, een on derhoud gehad met de in een zieken huis verblijvende koning Hoessein. De Jordaanse vorst heeft daarbij aan gedrongen op een spoedige beëindi ging van de gevechten tussen het le ger en de commando's. Vertegenwoordigers van die Jor daanse regering en de guerrill-a-orga- nisaties zijn woensdag voor de twee de maal binnen 24 uur in Amman bij een geweest. Over de besprekingen -die meer diain vijf uur dtuurdien, wer- maaikt. Het cenitrale comité van de Pales tijnse bevrijidinigsongamisaities heeft in middels aanigadromigen op het zenden van een vredesmacht naar Jordanië om een vrede tussen het Jordaanse leger en de commando's-af te dwin gen. Een dergelijk lager van de ge zamenlijke Arabische landen zou ons in staat stellen ook in het bezette ge bied oorlog te voeren, aldus Aboe Louitf, lid van het gezamenlijke op perbevel vam -de Palestijnse comman do's. Volgens officiële gegevens zijn de afgelopen vier dagen in Amman on geveer zestig mensen hij schietpar tijen om het leven gekomen. De scho len en de meeste winkels zijn geslo ten. Ook de meeste ambtenaren ver schijnen niet op hun werk. Het leven in de nu 500.000 inwoners tellende stad ondervindt zeer veel hinder van de steeds weer oplaaiende straatge vechten. Vijfenzeventig ton dodelijk Amerikaans mosterdgas is gis teren afgevoerd uit de wapende pots in Chibana op het eiland Okinawa. Op de elf kilometer lange route naar de havens moest het gas door diverse dorp jes vervoerd worden. De Ameri kaanse strijdkrachten in Japan hadden enorme veiligheidsmaat regelen genomen. Het gas zal verscheept worden naai- het Amerikaanse eiland Johnston in de Stille Oceaan. De aanwezig heid van het mosterdgas op Okinawa is in het (recente) ver leden diverse malen aanleiding geweest tot felle protesten van Japanse studenten. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het onderzoek naar de moord op de Rotterdamse taxichauffeur J. Dijksman heeft tot nu toe geen enkel positief resultaat gehad. Volgens hoofdinspecteur J. Bol, die zich op het ogenblik samen met acht rechercheurs uitsluitend met deze zaak bezighoudt, is er geen enkele aanwijzing in een bepaalde richting. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM OOLT- GENSPLAAT Begin deze week is de 26-jarige Bram B. uit Ooltgens- plaat ontsnapt uit het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren. Hij was daarin sinds 31 december en voor 21 dagen ter observatie opgenomen. In een interview met 'n landelijk ochtendblad heeft B. ge- zed, dat hij Vrederust is ontvlucht, omdat hij niet krankzinnig maar juist geestelijk kerngezond" is. Hij is bovendien van mening, dat hij om een volstrekt onjuiste reden in het psychiatrisch ziekenhuis is opge nomen. Zijn relaas i-s, dat hij op de avond van 30 december (slaande) ruzie met zijn 24 jarige zus kreeg. Die haalde er de vrouwelijke huisarts, teven-s ge meente-arts, dokter P. Kramers bij. De arts zou gedreigd hebben B. in een psychiatrisch ziekenhu-is te zul len laten opnemen. B. zou daarop een dreigende houding tegenover dokter Kramers hebben aangenomen. Vol gens B. was dat voor haar aanlei ding haar dreigement met inscha keling van de burgemeester en de rijkspolitie maar meteen uit te voeren. Naar de mening van Bram B. zijn voorts de wettelijke vereiste bescheiden voor zijn opnamen in het psychiatrisch ziekenhuis niet in orde of niet compleet geweest. Zowel burgemeester W. v.d. Harst als dokter Kramers ontkennen het laatste met grote stelligheid. Ook de rest van het verhaal van Bram B. noemen ze grote onzin". De burge meester: „Een simpele familieruzie alleen kan natuurlijk praktisch nooit aanleiding zijn om iemand in een psychiatrische inrichting te plaatsen". En dokter Kramers: Aan. die ruzie is een heleboel vooraf gegaan. We gaan in deze zaken nooit over één nacht ;js". De ouders van Bram B. waren het er imee eens, dat hun zoon ter obser vatie naar Vrederust werd gebracht- In een telefoongesprek, dat ze na zijn ontsnapping met hun zoon hebben gehad, hebben ze hem aangeraden zich weer te melden bij Vrederust. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN Ruim tachtig procent van de olietoevoer aan de wes terse landen kan in gevaar komen, nu besprekingen in Teheran tus sen de grootste westerse oliemaatschappijen en tien olie-producerende landen zijn afgebroken. De lanidien (verenigd iin de Opec) eisen een verhoging van de prijs vam ruwe olie, herziening vam die wimst- dlelimg en amidiere faciliteiten. Zij dek ken met huin uitvoer samen ongeveer 85 procent vam die gehele westerse behoefte aam olie. Tijdens een vergadering in Tehe ran tussen ministers vam drie Opec- lainden (Perzië, Iran en Saoed'ie-Ara- bië) en een afvaardiging v-an die wes terse oliemaatschappijen (Esso, BP en Iran Oil Participants Ltd.) wei gerden die oiliemjaafseh-app-ijien in te UTRECHT (ANP). De katho lieke bond van personeel in agrari sche, voedings- en genotmiddelenbe- drijven (AVG) wil, dat in het voor lopig actieprogramma van de drie vakcentrales wordt opgenomen dat bij bedrijfsverkoop een deel van de opbrengst aan de werknemers ten goede moet komen. Aan de Neder landse vakbonden zal de AVG over deze zaak een notitie sturen, terwijl hij het NKV en eventueel ook de andere twee vakcentrales zal verzoeken, er in 1971 de aandacht van de nieuw gekozen Tweede- Kamerleden op te vestigen. gaam op -de eisen vain die Opeclamidlen. Volgens een communiqué v-am de Per zische minister vain fimiaraciën J-amshid Amouzigar, heeft een afvaardiging va-n de oliemaatschappijen slechts verklaard dat zij niet gemachtigd is tot het voeren v-am omiderhamidlelingen, maar slechts inlichtingen mocht in winnen over die eisen vam de Opec- lamiden. De ministers waren bereid nadere inlichtingen te verstrekken over die eisen vam de Opec, m-ite een datum zou worden vastgesteld voor SSSS en met een un tie vam de o-lie- PÜen. In het communiqué wordt hieraan diait de afvaardiging heeft een datum voor de wer- iierhamidelimigen vast te stel len, omdat zjj niet g-emachtigid was tot het vaststellen van een on-derhan- dielinigsdiatum. vam d-e die wereld- iradien de met de o-liemaatschap- >en enkel resultaat leiden, minister Amouzgar: „De upec-tarnden moeten hierover een be slissing nemen. De Opeclanden heb ben altijd begrip en goede wil ge toornd en wensen alle meningsver schillen aam d-e onderhandelingstafel uit de weg te ruimen. Wij zijn rea- jjitstiscli en wiMien anderen onze me- De Opec-laodJen w ud standpunt in". De Ope-c-lamden eisen een verho ging van de olieprijs die sedert 1960 met is veranderd. In Eu-ropa bedraagt de prijs van ruwe olie thans 12 tot 14 dollar per barrel, terwijl de olie producerende landen slechts 1 dollar peer barrel ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Het lijkt er op, dat het nieuwe reisbureau („Costa Brava-reizen") van de Eindhovenaax G. Geïsing maar een kort leven beschoren zal zijn. Reeds kort na de oprichting heb ben twee geldschieters het reis bureau in de steek gelaten. Het reisbureau zit verpakt in een coöperatieve vereniging, waarvan de heer Gelsing slechts adviseur heet te zijn. In feite is hij echter de man, die de touw tjes in handen heeft. De heer Gelsing had aanvankelijk de steun van een Eindhovens zaken man, die anoniem wenst te blij ven, een Amsterdamse vertegen woordiger en van een voormali ge assistent. De Amsterdammer liet het aï gauw afweten en later distantieerde zich ook de Eind- hovense zakenman van het bu reau, dat nu zonder geldschie ters zit. Bovendien heeft het reis bureau de huur van een nog maar zeer kort geleden betrok ken pand opgezegd gekregen. De heer Gelsing had zijn auto ver kocht om het pand te kunnen huren. Hij is niettemin van plan het reisbureau te laten draaien. Zo als bericht heeft „Costa Brava- reizen" een primeur op het ge bied van vliegreizen aangekon digd: „Vlieg nu; betaal later, als u tevreden bent", is het motto. Inmiddels heeft het bestuur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus met een min of meer duidelijke ver wijzing naar het nieuwste reis bureau van de heer Gelsing, ge waarschuwd voor de praktijken van „malafide reisbureaus". Al twee keer is een reisbureau van de heer Gelsing failliet gegaan. Vorig jaar was dat het bureau World Air Ité, dat een schuld van ruim 3 ton achterliet en bo vendien enkele honderden Ne derlanders, die gedroomd had den van een vakantie in Spanje, in de kou liet staan. (Vervolg van pagina 1) De bewindsman zegde de Kamer toe advies te zullen vragen aan de Centrale Raad van de Volksgezond heid over de voorlichting van het publiek tot beperking van het ge bruik van sigaretten. Inzake de coronaire hartziekten deelde hij mee dat de onlangs door hem ingestelde werkgroep preven tief epidemiologisch onderzoek een interim-advies daarover heeft uitge bracht. Er bestaat voor deze groep ziekten doodsoorzaak nr. 1 in Nederland grote aandrang om met de bestrij ding door middel van preventief be volkingsonderzoek een aanvang te maken. De activiteiten op dit gebied zijn echter zo verscheiden en in som mige gevallen zo weinig gecoördi neerd dat een en ander volgens de werkgroep vraagt om 'n regeling, wil men niet het risico lopen dat bij een latere definitieve beleidsbepaling met een scheef gegroeide en alsdan moeilijk te wijzigen situatie rekening moet worden gehouden. 15 Zo, vrienden in Zuidwest-Neder land, de Zoomweg gaat niet in de ijskast. Minister Bakker heeft het zelf gezegd. Maar de enige reden lijkt mij, dat een wegenplan geen aan be derf onderhevige waar is, zodat je het plan ook buiten de ijskast wel meer dan vijf jaar goed kan houden. 's Ministers oog reikt trouwens nog verder. Terneuzen heeft volgens hem, zo las ik, de goede ontwikkeling wel te pakken, maar: „Naar mijn smaak zou in de Kanaalzone wel wat meer mogen gebeuren." Dus Kanaalzonen en -dochters, doe eens wat. Wiener Sangerknaben: allemaal Heintjes. Het wordt zo druk im het Kanaal, dat ze maar eens verkeerslichten moeten plaatsen. Op lichtschepen b.v. Ik vind het best een goed idee. Van vogel tot vogel in de Bies- bosch: in plaats van olie op de gol ven gooien ze nu roet in het eten! Een zeer merkwaardige dame, die 64-iarige huishoudster, mevr. Betty Richards, uit Londen. Zij heeft n.l. een steunfonds in het leven geroepen om hulp te bieden aan de in finan ciële moeilijkheden verkerende Rolls-Roysfabrieken. Zij heeft als eerste ongeveer acht en een half- duizend gulden in het fonds gestort. Die mevrouw doet dat omdat, zo zegt zij, de motoren van Rolls-Royce tijdens de laatste wereldoorlog En geland hebben gered. (De lucht machtvoorlichtingsdienst weet mij te vertellen dat die motoren (Rolls- Royce-Merlin) hebben gezeten in vliegtuigen als Spitfire, Lancaster bommenwerpers. Hurricane en Mus tang). De dame vergeet dat Rolls Royce vooral zichzelf en de winst- en ver liesrekening heeft gered. Die jongens willen zeker een Sie- menselijke sfeer in het bedrijf of zoiets. Roma locula, causa finita (Rome heeft gesproken, de kous is af; zoals een bekende Nederlandse vertaling zegt). De Jordaanse premier heeft een curieuze naam: Wasfi Teil. Ik wil er mijn hand niet voor in het vuur ste ken, maar ik maak me sterk dat „Wasfi" gewoon Arabisch -is -uoor „Willem". En zoals bekend is „Wil lem weer Nederlands voor het Duit se „WHhelm". Conclusie van deze niet geheel sluitende redenering: de premier van Jordanië is op zijn minst familie van de beroemde Zwit ser Wilhelm Teil. Schieten kunnen ze in Jordanië in ieder geval ook goed. De vriendelijke groeten blijken inderdaad schaarser geworden te zijn, vooral tussen verschillende katholie ken. Tot morgen. MERIJN. (ADVERTENTIE) Er is een nieuwe Chrysal, speciaal voor tulpen. Maakt stelen sterker, en kleuren mooier. zakje Tulpen-Chrysal. Dan worden uw tulpen pas mooS. H P. BF.ND1EN N.V. - NA ARDEN (Van onze redactie buitenland). DETROIT In Detroit heeft een voormalige luitenant van de mari niers, William Forester, op een pers- cenferentie verteld dat een Ameri kaans mariniersregiment in Vietnam een „competitie" onder zijn vijf ar tillerie-eenheden had georganiseerd om te zien wie de meeste Vietname- zen kon doden. Op het regiments- hoofdkwarticr werd daartoe elke dag een scorebord hijgehouden. Met behulp van een nieuw laser- apparaat kon iemand op meer dan zeven km afstand nog nauwkeurig worden waargenomen. Dan werd het geschut ingesteld, en waren een paar granaten voldoende om man, vrouw of kind te doden, aldus Fo rester, die nu meewerkt aan cam pagnes tegen de oorlog. Hij kondig de een nieuwe serie hearings over beweerde Amerikaanse oorlogsmis daden aan. Vijf Amerikaanse officieren heb ben gisteren in Washington op een officieel onderzoek aangedrongen in verband met aanwijzingen dat de Verenigde Staten in Indo-China be wust een politiek van gruwelen en oorlogsmisdaden volgen. Naar hun oordeel moet een militair hof van onderzoek de verantwoordelijkheid voor zulke misdaden nagaan van generaal Westmoreland, de stafchef van het leger, en generaal Abrams, de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam. Het congres zou een onderzoek moeten instellen naar de verantwoordelijkheid van Ameri kaanse regeringsleiders. De Amerikaanse ex-militair Paul Meadlo heeft verklaard dat hij in Zuid-Vietnam baby's in de armen van hun moeders heeft doodgescho ten omdat hij alle Vietnamezen als vijanden beschouwde. Meadlo (23), die als getuige optrad in het proces tegen luitenant William Calley, ver telde de krijgsraad dat hij bang was dat de baby's als „booby-traps" fun geerden. Hij en Calley hadden (vol gens de beschuldiging) op 16 maart 1968 in het dorp My Lai 100 tot 150 burgers gedood. De avond voor de actie had kapitein Ernest Medina opdracht gegeven, dat alle bewoners van het dorp vrouwen en kinderen niet uitgezonderd ge dood moesten worden, aldus Meadlo die toen soldaat was. Op de vraag van de aanklager waarom hij de Vietnamezen dood schoot, antwoordde Meadlo: „Omdat zij tot de Vietcong behoorden". „Waar waren de baby's?" zo vroeg de aanklager vervolgens. „Die lagen in de armen van hun moeders", luidde het antwoord. „Was u bang dat ze zouden aan vallen?" „Ja, dat was ik" „De baby's?" „Ja", zo reageerde Meadlo, „ze zouden bepakt kunnen zijn met gra naten of wat hun moeders ook bij hem hadden kunnen stoppen... mis schien explodeerden ze wel". De getuige geloofde dat het doden van de burgers juist was, omdat Medina het had zien gebeuren en „er wel di rect een einde aan zou hebben ge maakt" ais het niet goed was.

de Stem | 1971 | | pagina 11