Middelburg wenst park met vuile ondergrond Musica 1971 in Roosendaal: veel muziek voor honderden SATIRE WERD DRAMA BIJ GLOBE STEM-SPORT- PUZZEL l I MINISTER ROOLVINK OPENT NIEUWE SINT-JORISDOELEN IN MIDDELBURG Drie Simca's gestolen in Middelburg GROENGORDEL TUSSEN INDUSTRIE EN WONINGEN JAN BRUENS EXPOSEERT IN ASSENEDE F. de Pundert in 's-Heerenhoek ter aarde besteld Ambonezen geweerd uit jeugdsoos stad streek Nieuw-Namen Duivententoonstelling p.v. De Postduif Hollands en Belgisch geld gestolen 's-Gravenpolder hoogwater 7 77 Commissaris van de koningin hield nieuw j aarsreceptie STROOK MILIEU GASBUIS 1 2 3 5 6 7 9 10 MAANDAG 11 JANUARI 1971 Gezinsdag De jaarlijkse gezins dag van de Boerenbond Nieuw-Na men is vastgesteld op 9 februari. Van onze duivensportmedewerker) LEWEDORP De postduivenver eniging De Postduif te Lewedorp heeft in café Van Oudheusden de jaarlijkse verenigingstentoonstelling gehouden. Er waren 172 duiven in gezonden. Keurmeester was de heer A. Merrelaar uit Nieuwvliet. Zowel het predicaat mooiste doffer als de mooiste duivin werd toegewezen aan dieren van G. van Strien. De uitslagen: klasse oude doffers: 1 G. Steenbakker, 2 Jae Traas, 3 J Buize, 4 en 5 G. van Strien, 6 A. Hazen, 7 L. van de Klooster. Klasse oude duivinnen: 1 en 6 G. van Strien, 2 A. Hazen, 3 J. Polfliet, 4 G. Steenbakker, 5 P. van 't Westein de. Klasse jonge doffers: 1 G. van Strien, 2 en 3 J. Plofliet, 4 P. van 't Westeinde, 5 J. Buize. Klasse jonge duivinnen: 1 en 3 G. van Strien, 2 C. Hermes, 4 M. Koens, 5 G. Steen bakker. Klasse jarige doffers: 1, 4 en 5 G. van Strien, 2 C. Hermes, 3 M. Koens, 6 P. van 't Westeinde, 7 G. STeenbakker, 8 J. Driedijk. Klasse jarige duivinnen: 1 M. Ars, 2 G. van Strien, 3 L. van de Klooster, 4 G. Steenbakker, 5 C. Hermes, 6 M. Ars, 7 Jac. Traas. Klasse late jonge doffers: 1 P. van 't Westeinde. Klas se late jonge duivinnen: 1 C. Her mes. (Van onze correspondent) GOES Zaterdagmorgen werd ontdekt dat in het kantoor van de Gebrs. De Jongh aan de 's-Heer Hendrikskinderendijk in Goes was ingebroken. De inbrekers waren door een bovenlicht te forceren in het gebouw binnengekomen. Alle vertrekken waren doorzocht, alle bureauladen met inhoud lagen over de vloer verspreid. Een sleutel bos werd uit een der bureauladen weggenomen, waarmee de brandkast en de kluis werden geopend. Uit de kluis werden twee geldkistjes ver mist met resp. f. 1500 en 230 Bfrs. De geldkistjes zijn later achter het gebouw op straat teruggevonden. Een antiek geldkistje met papieren wordt vermist. De recherche stelt een onderzoek in. zuid-beveland Interkerkelijke gesprekskring - De keuken-adem van 3 plaatselijke ker ken nil. De med. herv. kerk, de vrije evamg. gemeente en de gereformeerde kerk is een gesiprekskrimg opgericht voor de ledeai vain deze drie kedk- groeperiinigem. De eerste bijeenkomst vuwdit plaats iin heit kerkelijk centrum °P 13 januari. De drie plaatselijke Predikanten zullen aan het gesprek deelnemen. -r— T-1 Morgen, dinsdag 12 jan. Bergen 4.23 en 16.42, Hansweert: is, en 15-57> Terneuzen: 2.50 m-16, Vlissingen: 2.21 en 14.42 meldinge: 4.13 en 16.32. en We- (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Zaterdag morgen is in 's-Heerenhoek onder zeer grote belangstelling de heer F. C. de Pundert, plaatsvervangend di rigent van de fanfare St.-Cecilia, ter aarde besteld. Nadat pastoor C. C. Kroon in de kerk van de parochie St.-Willebrord te 's-Heerenhoek de requiemmis had opgedragen, werd de kist met het stoffelijk overschot naar de nieuwe r.-k. begraafplaats overgebracht. Achter de baar liepen vele familieleden, vrienden en be kenden, waaronder alle leden van de fanfare St.-Cecilia. (Van een onzer verslaggevers), MIDDELBURG Op maandag 25 januari zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, drs. B. Roolvink, het prachtig gerestaureer de en sterk uitgebreide gebouwen complex St. Jorisdoelen in Middel burg officieel openen. In de steen voor steen in oude staat herstelde St. Jorisdoelen heb ben in de afgelopen maanden ver schillende diensten hun intrek geno men. Zo zitten daar de geneeskundi ge inspectie van de volksgezondheid in Zeeland, het bureau voor de ar beidsvoorziening Zeeland, de inspec tie voor de hygiëne van het milieu- en het gewestelijk arbeidsbureau Middelburg. De officiële ingebruikneming van de nieuwe Sint Jorisdoelen zal be ginnen met een bijeenkomst in de statenzaal van de abdij, waar de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland mr. J. S. P. Rietema een inleidend woord zal spreken. Daarna spreekt de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, een welkomstwoord. Vervolgens wordt het gebouw door de directeur-generaal van de rijks gebouwendienst ir. J. Halm aan de minister van Sociale Zaken overge dragen, die daarna het gebouw offi cieel in gebruik zal stellen. 0 In Assenede (België) in galerij Margaretha de Boevé, opende kunstcriticus Willem Enzinck de expositie van tekeningen van de Eedenaar Jan Bruens. In zijn toe spraak vertelde de heer Enzinck dat Bruens wegens gebrek aan ruimte moest afzien van het ma ken van grote schilderijen. Het werk dat ontstond vertoont in de details een schat aan anekdotische handelingen en situaties. Bruens toont zijn werk van de laatste vijf jaar in een fraaie ex positieruimte, waar in de directe omgeving o.a. ook exclusieve kie- ding te zien is. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ondanks de mist, die zaterdagmiddag plotseling kwam opzetten, hebben toch vele honderden Zeeuwen uit alle delen van de provincie, de nieuwjaarsre ceptie van de commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen en- diens echtgenote, bezocht. Er heerste een vriendelijke en ongedwongen sfeer in de statenzaal van het abdij complex, waar de heer en mevrouw Van Aartsen de persoonlijke goede wensen van vele gasten van hoog tot laag in ontvangst namen. (Van onze correspondent). MIDDELBURG In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Middel burg drie personenauto's, allen Sim ca's, ontvreemd. De eerste werd weggenomen op het Waalplein. Tij dens het wegrijden zijn de daders tegen de geve] van een huis in de Lageviele gereden, waarbij de voor deur en de gevel werden vernield en gescheurd. De auto werd zwaar beschadigd. De twee-de Simca werd ontvreemd op de Nieuwe Vlissingse- weg en werd later aangetroffen in de Gistpoort tegen een paal. Het spatbord was beschadigd. De derde Simca werd in de Ruijterstraat ge stolen en werd in de loop van zater dag teruggevonden in het Gelderse dorp Eede. Deze auto was onbescha digd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeen teraad van Middelburg zal in zijn vergadering van 18 januari een belangrijke beslissing moeten ne men. Het gaat om de vaststelling van het partieel uitbreidingsplan gemeentelijk buitengebied. Met dit buitengebied wordt bedoeld de grondsector welke wordt be grensd door de Zaagmolendijk en de oostelijke djjk van het Arne- zijkanaal in de kern Nieuw- en Sint-Joosland. Het plan zoals het straks ter tafel komt, heeft het dempen van het Arne-zijkanaal en het ophogen van het gebied ten westen van dit zijka naal ten doel. B en w van Middelburg willen hier twee vliegen in een klap slaan. Het zijkan-aal zal namelijk worden gedempt met vuil, stenen en eventu eel slakken. De huidige stortplaats voor grof vuil welke Middelburg be zit, is bijna vol. Wat aanvankelijk een stortplaats voor vuil zal zijn, moet op den duur een enigszins geaccidenteerd land schap worden met een oppervalkte van meer dan tien ha, met beplan ting, begroeiing e.d. Het Middel burgse college ziet in de brede groenstrook, welke daar tenslotte zal onstaan, een goede mogelijkheid voor recreatie dicht bij huis. De groenstrook vormt bovendien een aantrekkelijke afscheiding tussen het industrieterrein Arnepoort en de bebouwing van de kern Nieuw- en Sint-Joosland. Er zijn enkele bezwaarschriften tegen dit partiële uitbreidingsplan ingediend. Een der bezaren gold het feit dat het Arne-kanaal wellicht zou worden verontreinigd als het zijkanaal wordt volgestort met puin en afval. De uiteindelijke bestem ming van het betrokken gebied ont moet geen bezwaren. Iedereen ziet graag op die plaats een openbaar park ontstaan. B en w hebben de raad meege deeld dat voor het storten van grof vuil en puin een vergunning inge volge de hinderwet vereist is. In de voorwaarden onder welke een hinderwetvergunning wordt ver leend. zullen waarborgen moeten worden opgenomen dat geen ontoe laatbare verontreiniging van het mi lieu, in dit geval het Arne-kanaal. kan plaatsvinden. Voor een van de pachters van landbouwgrond in de buurt van het Arne-zijknaal, de heer C. L. van Dis, is het plan een zure appel waar hij doorheen moet bijten. Hij zal ongeveer acht hectare van zijn bedrijfsgrond moeten af staan en zal bovendien vlak in de buurt van de stortplaats zijn bedrijf moeten uitoefenen. B en w van Middelburg vinden dat het bezwaar dat de heer Van Dis heeft ingediend, ongegrond moet worden verklaard. De heer Van Dis zal een schadeloosstelling wegens gedwongen ontbinding van zijn pachtovereenkomst ontvangen. Daar naast heeft hij - op grond van arti kel 49 van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening - nog de mogelijkheid een schadevergoeding te vragen. B en w hebben de Middelburgse raad die daarover eveneens op 18 januari een uitspraak moet doen een krediet van ruim een half miljoen gulden gevraagd voor de aanleg van een stalen gasbuis voor transport van aardgas onder hoge druk naar Middelburg zuid. Tegelijk met de aan-leg van deze buis willen gemeentebedrijven een waterleidingbuis leggen door het bouwterrein tussen de Dauwendael- seweg en de Schroeweg. Dit terrein moet voor het eind van dit jaar bouwrijp zijn. De stalen gasbuis moet de kunststof pij pen, die niet berekend zijn op gastransport onder hoge druk, vervangen. (Van een medewerker) ROOSENDAAL Zaterdagmiddag opende burgemeester Gottwald van Roosendaal in schouwburg De Kring een tweedaagse manifestatie, Musica 1971. Het was de start van een muziekfestijn dat honderden mensen twee middagen lang geboeid heeft, een initiatief van de directeur van de Roosen- daalse schouwburg, Cyriel van Dijk, en onze redacteur Frans Wetzels. Er waren prijzen beschikbaar van f. 150, f. 100 en f. 50. De tien best eindigende ensembles zijn uitgeno digd voor een avondvullend pro gramma aan het einde van het thea terseizoen. Het geheel werd gepre senteerd door Lex Walravens, die dit op een charmante manier deed en die erin slaagde het publiek in de juiste stemming te brengen. Zo konden we luisteren naar ko ren, blaasensembles, combo's, zang groepen, een slagwerkensemble en ook naar beatgroepen. Deze laatste eisten qua geluidsvolume wel de meeste aandacht op en een ervan wist tot de prijswinnaars door te dringen. Naast de vaste geldprijzen was er iedere dag ook nog een prijs voor de beste solistische prestatie. Het peil van de deelnemers was over het algemeen zeer behoorlijk, mede het feit in aanmerking geno men dat verschillende formaties nog slechts zeer kort bestonden. De eerste prijs ging naar de folk groep „Session 3 Added 2" uit Bre da, vijf jongelui die met zang, gitaar en fluitspel een eigen compositie ten gehore brachten, getiteld „Song for the child hood", een ballade met als onderwerp de ontwikkeling van de mens van pasgeborene tot vol wassene. Deze compositie wist zowel qua sfeer als qua muzikaliteit zeer te boeien. Tweede werd het knapen-heren- (Van onze redactie binnenland) APPELSCHA. Het bestuur van de jeugdsociëteit „Harambe" in Ap pelscha heeft naar aanleiding van een vechtpartij, die zondag ontstond en waarbij een scholier uit Appel scha met een mes in het gezicht werd gestoken, besloten dat Ambo nezen vier weken niet in „Harambe" mogen komen. De scholier werd door een zeven tienjarige Ambonees uit Oosterwolde (Fr.) geraakt en zal er waarschijn lijk een lelijk litteken aan overhou den. Het bestuur heeft zich langdurig over de situatie beraden. Ook is een brief opgesteld aan de streekraad van de Zuidmolukkers in Oosterwol de met het verzoek een gesprek te hebben over de moeilijkheden. (Van onze kunstredactie) DEN BOSCH Het toneelstuk „Morgen zien we verder" van de jonge Franse auteur Jean-Claude Grumberg, waarvan Zuidelijk Toneel Globe de Nederlandse première gaf, is eigenlijk helemaal niet onaardig. Voor zover je tenminste over een bijtende satire van „aardig" kunt spreken. Het is daarom jammer dat Globe er zo vreselijk onhandig tegen aan is gaan staan en de juiste toon bijna totaal miste. Het werd een schoolvoorbeeld van het afketsen van Hollandse botheid op Franse lichtvoetigheid, die aan deze sociale satire ten grondslag ligt en ook al leen acceptabel maakt. Alleen wan neer tegen de regie-opvattingen van Henk Rigters gezegd wordt „Morgen zien we verder", kan dit stuk gered worden. Nu was er eerder sprake van een sociaal drama van een soci ale satire. De familie Duplantin, vader, moe der, zoon en dochter, volgen vanuit het huiskiamerraaim als toeschou wers een buiten woedende oorlog. Als toeschouwers voor een tv- scherm. Grumberg laat hen enorm banaal-burgelijk reageren, ails bet weters, buitenstaanders en als stompzinnige egoïsten, die zichzelf een rad voor de ogen draaien. Na vrant is het bezoek van de buren („Alle Menechen werden „Brüder"" in de oorlog), waarbij breed uitgemeten wordt over de „in teressante fusillades", die vanuit het raam te volgen zijn. De zoon rea geert als geldt het een cowboyfilm, de dochter is hysterisch-opstandig. Tussendoor wandelt nog een onder huurder van het huis, Oscar, die blufferig chicaneert. Grumberg neemt daarbij een houding van het kortzichtig-materieel en cliché-matig burgelijk reageren vaak „heerlijk" op de korrel. De bijna surrealisti sche toon en situatie wordien met name door Henk Rigters, als vader, echter zo bloedernstig realistisch ge bracht, dat de klucht en de farce niet ver meer te zoeken zijn. Het effect is dan ongeloofwaardig, ter wijl inhoudelijk deze opstelling een reële zaak is; velen zuilen zich er met ergernis in moeten herken nen. Nu kan men zich zittend in de schouwburgstoel er met wat gegrinnik van afmaken. Hetzelfde euvel vertoonde ook de overtrokken mevrouiw Duplantin en het buren- echtpaar Henk Molenberg en Fem ke Boersma, die op enkele mo menten na het in een klucht goed zouden doen. Model voor de bron van deze ellende stond Michiel Ker- bosch als zoon, die nog studerend aan de Arnhemse Toneelschool bijna de hele avond liet zien dat onze toneelscholen (nog steeds) „ac teurs" afleveren, die steeds een beetje boven het normaal menselijke zweven. Het was voor B' Uter- wijk en Arnie Breeveld ook moeilijk om dit gezelschap „gewoon soldaat" te zijn. Van dit stuk is nog alles te maken, mits er flink gesleu teld wordt aan een andere regie opvatting. Hetzelfde geldt voor het matige décor van Eric Wijnands. HENK EGBERS koor Deurne '67 uit België met twee klassieke werken. Bij het publiek was dit genre niet zo erg in de smaak gevallen, doch de jury had zich hierdoor niet laten beïnvloeden. De derde prijs ging naar de Roo- sendaalse popgoep „Blues Track", die beschikt over een aantal goede solisten. De sologitarist mocht ook de dagprijs in ontvangst nemen. Het repertoire bestaat vooral uit rock en blues. De vierde prijs ging naar de „The Frog Jelly Folksong Company" uit Breda, bestaande uit studenten van de pedagogische academie. Als vijf de eindigde het Bredase duo „Sloo- ve" met folksongs. Nummer zes werd „Etathia" uit Breda, ook zang met begeleiding. Wij zien met verlangen uit naar de tweede editie van dit evenement. Zoals u al wel gemerkt zult hebben is de tweede ronde van de Stem-Sport-Puzzel lang niet zo eenvoudig van opzet dan de eerste. Toch moet het voor een pientere puzzelaar met een beetje geduld mogelijk zijn om ook de tweede ronde door te komen. HIER DE TWEEDE OPGAVE. Denik er om dat ook het diagram juist moet worden ingevuld. Het sportwoord alleen is niet voldoende. Achter elk ciifer staan drie omschrijvingen, de eerste voor een woord van twee letters in de eerste kolom, de tweede voor een woord van vijf letters in de middelste kolom en de derde voor een woord van drie letters in de laatste kolom. Om het gemakkelijk te maken: een woord in de middelste kolom bestaat uit dezelfde letters, als het ervoor en erachter staande samen. OMSCHRIJVINGEN: 1. persoonlijk voornaamwoord - vloeistof - knaagdier lidwoord - niemand uitgezonderd - Europeaan zamgnoot - uitbouw - veerkracht zamgnoot - plaats iin de Bollenstreek - onderricht voegwoord - deel van het been - vocht doorlatend persoonlijk voornaamwoord - twist - vogel - eigenschap voorzetsel - bouwmateriaal - bekeuring water in Noord-Brabant - slagader - bedorven bijwoord - zwaar ijzeren gestel voor het vastleggen van een schip - schenkgerei vogelprodukt - besef - vat. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 10. U Bij juiste oplossing vormen de eerste letters vain de woorden in de middelste kolom, vain boven naar beneden gelezen, het „sportwoord". Schrijf dat onder het diagram. (Uitknippe m). Niet inzenden voor 16 januari).

de Stem | 1971 | | pagina 5