Boeken: boter op het brood PUZZEL Mode- Klaar-overs in weer en wind bewust Cultureel Ouderen Paspoort Prinsen en rade van elf JAN KARSTENS: MENSEN IN DE DERDE WERELD VRAGEN DE GEKSTE DINGEN Dag P.K.'s Herinnering aan kou en calorieën S.Y.H. zit te springen om voetbalveldje zeeuwse nstuiff groothandel centrale verwarming stad streek seetand SUSKE EN WISKE de toornige tjiftjaf LUCKY LUKE de daltons in de blizzard ff eren Aantal inwoi Aardenburg 12 verminder! Droog Een boek voor een vriend in de verte handelmaatschappij MAANDAG 11 JANUARI 1971 MAANDAG 11 JANUAI O o o GOES Grand 20 uur: On her Majesty's secret service 14 j. HLST Bioscoopgebouw 20 uur: Battle of the Bulge 14 j. Stadhuis, expositie „Kunst in het klein", de schoonheid van oude te gels (t.m. 22 jan,). Ma. t.m. vrijd. 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. Zat. en zond. van 15-17 uur. MIDDELBURG City 20 uur: Het gebeurde in het Westen 14 j. Chr. Ped. Academie 13.30 en 15.15 uur: Concert door het Pan Trio voor het voortgezet onderwijs, i.s.m. „Het Schoolconcert". Rijksarchief, expositie „De Zeeuwse boerderij als monument en als bedrijf" (t.m. 12 febr.). Ma. t.m. vrij. van 9.30-12.30 en van 13.30- 17.30 uur. Zat. van 9.30-12.30 uur. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: Terugkeer naar de Apenplaneet. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Anatomie van de liefdesdaad 18 j. THOLEN Huish. School „Oesterschelp" 11.30 en 13 uur: Jules de Corte met „Dichter, componist en zanger" voor het voortgezet onderwijs, i.s.m. „Het 'Schoolconcert". VLISSINGEN Alhambra 20 uur: On her Majes ty's secret service 14 j. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 14.30 en 20 uur: „August, August, August" van Pavel Kohout. ROTTERDAM Rott. Schouwburg 20.15 uur: Het Nationaal Ballet met begeleiding van het Nederlands Balletorkest o.l.v. André Presser. Museum Boymans-van Beuningen, Expositie Salvador Dalj (t.m. 17 jan.) Ma. t.m. zat. 10-17 uur. Zond 11-17 uur. Bovendien wo. van 20-22 De Axelsestraat in Terneuzen wordt steeds meer een verkeersweg waar het voor overstekers goed uit kijken geblazen is. In de gemeente raad zijn vragen gesteld aan b. en w. of het langzamerhand niet tijd wordt dat de drukste kruispunten bevei ligd worden met verkeerslichten. B. en w. hebben als hun mening uitge sproken dat een dergelijke automa tische verkeersregeling niet urgent is en bovendien „opstoppend" zou werken voor het verkeer. Intussen doen de verkeersbriga- diertjes goed werk door voor en na schooltijd verkeersregelend op te treden voor de vele schoolkinderen die de Axelsestraat moeten overste ken. In weer en wind zijn de „klaar- overs" paraat en dat mag gerust ook eens in de krant. We zijn hij het kopen van kle ding lastiger geworden. Volgens geënqueteerde winkeliers is de consument modebewust en past hij veel meer en veel langer dan in het verleden. Voor de jeugdige klant geldt dit dubbel. Het bedrag evenwel, dat de gemiddelde klant besteedt, wordt geringer. Overigens hebben de omzetten in de confectiedetailhandel zich in het afgelopen jaar krachtig her steld. Blijkens de uitslag van de enquete, moesten deze omzetten in de tex tielhandel behaald worden met an dere artikelen dan in het verleden. Vrije-tijdskleding, waaronder pan talons, truien en jacks, nemen nu een zeer groot gedeelte van de omzet voor hun rekening. De con ventionele kleding, zoals kostuums en regenkleding, is duidelijk ach tergebleven. Een nieuw probleem voor de textielzaken is ook, dat de invloed van de mode steeds groter wordt. Een bepaalde modetint of een bepaald model blijkt zeer moeilijk te vooraen en de indus trie kan zeer moeilijk meekomen. De vijfenzestig plussers van Middelburg kunnen dit seizoen goedkoop naar culturele evenementen, door middel van een cultureel ouderen paspoort (COP). Voor zover bekend is de Zeeuwse hoofdstad de eerste plaats in Neder land die (naast een cultureel jonge ren paspoort) ook een paspoort voor ouderen uitgeeft. Het wordt uitgege ven door de stichting Cultuursprei ding Zeeland en kost een rijksdaal der. Het geldt hier een proef, voor lopig voor één jaar. Het paspoort verleent de bejaar den van Middelburg een groot aan tal faciliteiten. Ze krijgen een aan zienlijke korting op toneel-, cabaret- en balletvoorstellingen, popconcerten op Holland-festi'val-manifestaties en op speciale ouderenvoorstellingen. Verder geeft het gratis toegamg tot het Zeeuws Museum, tot lezingen van de Zeeuwse Volksuniversiteit en tot exposities van de gemeente of de Zeeuwse Museum-stichting. Ook wordt korting verleend op cursussen van de Volksuniversiteit. Tevens krijgen de houders van het COP gratis de Zeeuwse culturele agenda toegezonden. Het COP is verkrijgbaar bij: het bureau van de stichting Cultuur spreiding, Koepoortstraat 6, bij het dienstencentrum Sohuttershof in de Schuttershofstraat en op de gemeen tesecretarie (kamer 9). Men wordt verzocht een pasfoto mee te bren gen. eindredactie ton koopman gé van berkel we slu/tek/. v/eb iv/y/sws e/z Ers eetbeebs bz./es /s goed bebbl ve g/?bs (Van onze corresponr KLOOSTERZANDE zande kreeg zaterdagavt een voorproefje vau de carnaval. Antoine Raas, van het vestzaktheater had voor de tweede keer sen en raden van elf in Vlaanderen uitgenodigd. Zo kwamen de prinsen raden van elf van Hulstj Gent, Graanw, Klooster: Jansteen, Stoppeldijk, Niel en Lamswaarde hun opwaq ken. Bij al deze hoogwaard I kleders, voelden burgeme M. Somers, de beide wethij de gemeentesecretaris zich beetje klein. De burgemei er echter, na door presen miel Roctus te zijn uitgeno aan ontkomen het hoge d officieel te begroeten. Uitl spraken van de prinsen ki delijk tot uiting dat deze reünie bijzonder op prijs vl steld. Nadat om 21.30 het uur tis) werd vervangen door] (betalen) en het vestzakth| opengesteld voor het stroomde de zaak volledig] voorproefje van carnaval d| 's nachts drie uur. (Van onze correspondent) AARDENBURG Sederi meentelijke herindeling Zeeuwsch-VIaanderen op 1970 is de bevolking van Aar toegenomen met 22 persone april bedroeg het aantal i van de gemeente Aardenbi gens de gegevens van het Bureau voor de Statistic (1910 mannen en 1909 vrouv 31 december bedroeg dit aai (1910 mannen en 1921 vrouv Vergelijking van het e| van 1970 met dat van 31 d 1969 geeft een daling te z| twaalf inwoners. Deze achte! werd veroorzaakt door de ziging van I april 1970, inwoners overgingen naar meenten Oostburg en Sluis, den in 1970 in Aardenburg 3 lijken voltrokken en geen el dingen ingeschreven. Er wel kinderen geboren en er overf personen. Er vestigden zich sonen en er vertrokken er «11. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI Droog en overwegend zonnig winterweer. Meest matige vorst in de ochtend. Middagtemperaturen het vriespunt. Weersvooruitzichten in eijl middald over Nederland. Voor dinsdag: Aantal uren tot 7; min. temp.: 3 tot 7 onder normaal; max. temp.: graden onder normaal; kans droge periode van minstens 95 procent; kans op een gehee etmaal: 90 procent. Voor woensdag: Aantal ur< 2 tot 7; min. temp.: 3 tot 8 onder normaal: max. temp.: graden onder normaal: kans droge periode van minstens 3 Procent; kans op een gehee etmaal: 90 procent. Achter die wat lange naam gaat een service-station schuil, dat missi onarissen, ontwikkelingswerkers, zusters, verpleegsters en allen, die tot de jonge kerken behoren, voor ziet van boeken tijdschriften, fol ders, affiches en alles wat maar bedrukt is. Jan Karstens: ,-De mensen in de derde wereld vragen de gekste din gen. Boeken over betonbouw, orgel bouw, orgelmuziek, over yoga, voet bal en zwemmen. Gisteren schreef iemand me, dat hij wat aan het knoeien was in een sawah. Dus had hij een boek over bruggenbouw en betonbouw nodig. Wij moeten dan maar zien, dat we het opsnorren". Getuige het veelzijdige lectuur- pakket, waarover hef centrum in Tilburg met kunst en vliegwerk steeds weer blijkt te beschikken, krijgt Jan Karstens met zijn kleine staf alles te pakken, wat gevraagd wordt. Enkele cijfers: Het aantal tijd schriften dat elke maand naar dui zenden missionarissen, zusters en verpleegsters gaat bedraagt 3216 abonnementen van 114 Ne derlandse tijdschriften en 470 abonnementen van 151 bui tenlandse bladen. Tezamen een waarde van bijna zestig mille. Daarnaast zijn er elke maand ruim 1550 abonnementen (waar de eigen informatiedienst van het Cen trum Lektuurvoorziening is inge voegd) van het blad „Internationale Katholieke Informatiedienst". Dit jaar zal dit aantal worden uitgebreid tot 2000 abonnementen. Waarde van de IKI-pakket: ruim zestig mille. Het aantal boeken, dat het Tilburgse centrum jaarlijks verzendt: 7000 worden gratis meegenomen of verstuurd: ruim 300 bestellingen (gemiddeld tien boeken) worden afgehandeld door de boekhandel van het Tilburg se centrum Jan Karstens: „Elke missionaris, die in Nederland op vakantie is, komt hier in Tilburg even langs. Hij mag bij ons tien boeken uitzoeken. Als u weet, dat nog ruim 8000 Nederlandse missionarissen in de derde wereld werken, dan kan ie dereen uittellen, hoeveel boeken wij nodig hebben". Zonder hulp van derden de C L.M. is een no-profit organisatie een onderafdeling van het Centraal Missie Commissariaat kan het centrum in Tilburg niet bestaan. Jan Karstens: „Tachtig procent van de Nederlanders in de derde wereld zit op afgelegen plaatsen. Ze hebben weinig contact met de buitenwereld. Ze verslinden alles wat gedrukt is". Daarom: ALLE boeken zijn welkom. ALLE tijdschriften zijn welkom. Nog even de adressen, waar u de boeken voor de missionarissen kunt deponeren; Terneuzen: Nieuwstraat 9. Hulst: Steenstraat 14. Roosendaal: Molenstraat 45. Oosterhout: Arendstraat 14. Bergen op Zoom: Zuivelstraat 26. Breda- Reigerstraat 16, (ADVERTENTIE) ginncltcmveg 60 breda tel 40896-454S1 Denkt d iets geschikts te heb ben voor deze rubriek, neem dan contact met ons op, Schrijf een brief of een kaartje aan re dactie dagblad De Stem: Nieuwstraat 9 Terneuzen Kromme Weele 4 Middelburg «iet de vermelding „Zeeuwse instuif" In het uiterste geval, maar dat mag niet meer dan een uitzon dering zijn, kunt U ons telefo nisch bereiken. Ons telefoon nummer: in Terneuzen:01150 - 7920 in Middelburg 01180 7764 „Lectuur is voor ons, liier in tie bossen, kaneel op de rijste pap, of nog meer, het is boter op het brood. Je kuilt hoeken niet missen, zeker niet als je een beetje bij de tijd wilt blijven". Zo maar een zin uit een brief (van een missionaris uit Angola) aan pater Jan Karstens (57, S.V.D.), directeur van het „Centrum Lek tuurvoorziening voor missionarissen an kerken overzee". JAN KARSTENS Uiterlijk na 31 december 1977 zullen woorden als calorieën en paardenkrachten niet langer „offi cieel" zijn. Het woord calorie, in principe een eenheid van hitte, zal plaats moeten maken voor het minder bekende „joule", het woord dat een maatstaf is voor elektrische en andere energie. Het aantal paardenkrachten zal moeten worden uitgedrukt in watts of kilowatts, maatstaven van ver richt werk. Autohandelaars of voedseldes kundigen mogen natuurlijk vrije lijk de woorden paardenkrachten en calorieën blijven gebruiken, maar in alle officiële geschriften zullen de officiële benamingen er- hij moeten staan. De stere een kubieke meter hout gaat verdwijnen. Ook de otrr, een eenheid van druk. Een aantal begrippen als dyne, een eenheid van kracht, erg, een heid van werk of prestatie, kwin taal, 100 kilo en curie, een maat staf van radioactiviteit, zullen ver moedelijk gehandhaafd blijven. Bekende standaardbegrippen als meter, seconde en ampère zullen vanzelfsprekend blijven, alsook enkele andere minder bekende als keivin, maatstaf voor thermodyna- mische temperatuur, kaars voor in tensiteit van het licht, en mole voor vergelijking van de gewich ten van diverse stoffen. Driekwart van de te verdwijnen woorden kenden wij toch al niet. Dus we liggen er niet wakker van. Dat de enige voetbalvereniging die Hoedekenskerke telt, de S.V.H. (sportvereniging Hoedekenskerke zal dit allicht betekenen) geen speelveld of zelfs ook maar een klein oefen veldjes heeft, is langzamerhand be kend. De inwoners van het haven plaatsje hebben er lang genoeg op aangedrongen en met name (tevens als eerste) heeft de fractie van de PPR/PvdA in de gemeenteraad van Nieuw-Borsele hierover veelvuldig aan de gemeentebei getrokken. Tot nu toe met gering resultaat. Wel zal het college van b. en w. dit jaar de voorbereidingen voor het in de toe komst aanleggen van een trapveldje beginnen. Dit duurt de S.V.H. nu veel te lang. En dat betekent: actie. Een vertegenwoordiger van de sportvereniging stapte afgelopen dinsdagavond de raadzaal van het gemeentehuis te Heinkenszand bin nen, kort nadat de raadsvergadering begonnen was. Het doel van zijn komst: een brief overhandigen aan de raadsleden. Dit kon echter niet meer, want hij was te laat. En ware hij op tijd geweest, dan had het be treffende stuk nog niet behandeld kunnen worden. Zoals u ook onge twijfeld weet (nou ja moet een aan de raad gerichte brief wel enige tijd voor aanvang der vergadering binnen zijn. Afijn, het resultaat is nu (omdat de man geen tijd had om het eind van de vergadering af te wachten) dat de brief aan alle raads leden wordt toegezonden. De brief is met de stencilmachine vermenig vuldigd en in dichtvorm gesteld: „Bij Borseles raad kan het gelukkig allemaal een zwembad, dorpshuis en sportzaal voor Heinkenszand van bijna drie miljoen, maar voor Hoedekenskerke is er geen poen. Daarom vragen wij begin 1971 om het geld voor het in Hoedekenskerke nodige sportveld." S. V. H. De zaak is inmiddels niet alleen een probleem van Hoedekenskerke maar ook van Ovezande. De zes elf tallen van SVH spelen namelijk in Ovezande op het terrein van Vol harding. Dit complex nu is overbe last geworden, zodat de onprettige si tuatie zich heeft uitgebreid tot bui ten de grenzen van de voormalige gemeente Hoedekenskerke. De vraag blijft natuurlijk voor alle betrokke nen, of de gemeente Borsele die veel dringende zaken op zijn urgentie schema heeft gezet, en die beloofd heeft aan het SVH-probleem het ko mende jaar aandacht te besteden, de ze kwestie in zijn begroting (die al is goedgekeurd en een enorm te kort vertoont) kan inpersen. Het lijkt niet waarschijnlijk dat het veldje van Hoedekenskerke er eerder dan het volgend jaar kan komen. in plaats van horizontaal en verti caal dienen de woorden van linksbo ven naar reehtonder en van links onder naair rechtsboven te worden ingevuld Van linksboven naar rechtsonder: 1. rund. 2. pook. 3 soort kip, 4 bedorven. 5. hoog bouwwerk. 8 pro beren, 9. opening in de huid. 10. mistig. 11 wapen. 12 hemelbrood. 13 zwak. 14. deel van de hal9. Van linksonder naar rechtsboven: 5. hooistapel, 6. bengel. 7 krijgs macht, 8 dee] van een auto. 9. gemetselde tngang, 10. telwoord. 11. meisiesnaam. 14. naast. 15. zuil. 16 het genieten, 17 langzaam tmuziek), 18. Nederlandse rivier. Magisch vierkant midden: L. overschot, 2 vulkaan, 3. vlug, 4. hard vet. Oplossing: •mei 'tsus ■g 'erna z 'is®-3 '1 'huastaaiA qastgepj 'ufiy '81 'al -uepue il 'touaS '91 'utojoii si 'usa -au 'uueyi n 'uagau oi 'ri°od '6 'latlJod 8 '.toSoi 'l Ta^aJ -9 'SBI ■g :u3Aoqsiqoaj .teeu .tapuosjjuti ue^\ 'Hou "japaj 'gt "buubui 'zi 'uoubij 'n '3i13A3d '01 'auod '6 'uagod 8 'uajoi ■g 'lOJ 'u.ioqgei z 'JOB® '1 :japuosjqoaj ibbu uaAoqsapiti ub_a Nog even een herinnering aan de gruwelijke koude van de vo rige week Een buitenshuis lo pende goot had het begeven. Niemand, die er achter kwam. En zo ontstond deze reusachtige ijspegel, van de grond tot hal verwege het dak. Een reuze lek- stok van ijs.

de Stem | 1971 | | pagina 2