Boer stapt niet snel over op ander beroep VRAAGTEKENS ROND NIEUW PATRONAAT CONCLUSIE NA TIEN JAAR PRAKTIJK VAN OPLEIDINGSCENTRUM TERNEUZEN D'66-raadslicl wil betere schaatsbaan in Terneuzen Zorgen in Koewacht over dure exploitatie. stad streek Otto Sterman trad op voor bejaarden in Terneuzen hoogwater J Voorlichting over veevoer in Nieuw-Namen Tentoonstellingen van duiven in Groede en Lewedorp Bevolking van Terneuzen met ruim 9.000 vermeerderd Beroepingen REM Ditis het recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. VRIJDAG 8 JANUARI 1971 De heer Leenknecht (Van onze correspondente) TERNEUZEN De Amsterdamse voordrachtskunstenaar Otto Sterman heeft in het kader van de serie cul turele ochtenden in De Schakel te Terneuzen het programma „De ne ger spreekt" gebracht. 1 Voor de pauze las de heer Sterman enkele korte stukken proza voor. Hij leidde zichzelf 'op de dwarsfluit in. Vervolgens droeg hij enkele gedich ten voor. Na de pauze vertelde hij een paar folkloristische verhalen uit West-Inidië en Afrika. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Terneuzense raadslid S. Vlieger van D'66 heeft zich schriftelijk tot het college van b. en w. gewend om te pleiten voor de aanleg van een goede ijsbaan. De heer Vlieger wijst erop dat mede door het verdwijnen van het wan delpark en de daarbij gelegen vest weinig moeilijkheden overgebleven zijn om in Terneuzen te schaatsen. De enige sohaatsgelegeraheid op dit ogenblik is de vijver in het Zuidersportpark, die echter te klein is, gedeeltelijk open moet blijven en door de slechte conditie van het ojs slecht berijdbaar is. Hoewel de ge meente op andere terreinen van sport en recreatie vele voorzienin- ven heeft getroffen, aldius het raads lid, ontbreekt toch een goede voor ziening voor ijssport en recreatie. Het aantal schaatsliefhebbers in Terneuzen is groot en mede daarom zouden volgens de heer Vlieger de mogelijkheden moeten worden on derzocht om voor deze wintersport en recreatie goede en veilige voor zieningen te treffen. De heer Vlieger vraagt b. en w. of zij niet met hem van mening zijn dat er onvoldoende sch-aa-tsmogelijk- heden in de kern Terneuzen zijn. Is het college bereid stappen te onder nemen om te voorzien in het tekort aan een goede ijsbaan nabij de kern Terneuzen en mogelijk ook voor an dere kernen. Tenslotte vraagt de heer Vlieger of de mogelijkheid aanwezig is om in het nieuwe hertenkamp (kinder boerderij) in de Katspolder rondom een lage aardenwal aan te brenven en het binnenveld tijdens vorst on der te spuiten. 1 Morgen, zaterdag 9 jan. Bergen op Zoom: 1.48 en 14.15, Hansweert: 1.00 en 13.32, Terneuzen: 0.28 en 12.58. VUssingên: 12.26, Wemeldin- ge: 1.38 en 14.05. (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN Het consu lentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij te Goes organiseert op 12 januari om een uur een voe- derwinningsmiddag in het Gezellen- huis in Axel. De volgende organisa ties geven hun medewerking: de Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin opge nomen de studieclub voor de ge mengde bedrijven in zowel Oost- als West-Zeeuwsch-Vlaanderen, alsmede de veehouderijkernen, werkgroepen rundveehouderij en voorlichtings kernen op het gebied van de vee houderij in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het programma ziet er als volgt uit: de opening wordt verricht door de heer F. van de Waart, vice- voorzitter van de studieclub ge mengde bedrijven. Dan volgt een lezing van ir. W. Becker uit Wage- ningen over „Moderne mogelijkhe den van snijmis en voederbieten". Vervolgens spreekt ir. S. Schukking, eveneens uit Wageningen, over „Graslandprodukten voor de veevoe- dering". Tenslotte zal een forum schrifte lijke vragen naar aanleiding van het besprokene beantwoorden en met de zaal in discussie treden. In het fo rum hebben zitting: de heren ir. M. C. Verboom, voorzitter, ir. W. Bec ker, ir. S. Schukking, C. den Engel sen, Fr. Hendrickx en J. van Aerts. (Van onze correspondent) GROEDE Zondag 10 januari wordt in café „De Fortuin" te Groe de de jaarlijkse kringkampioenen- dag gehouden van de kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren. Behalve de kringkampioen en ver enigingskampioenen mogen ook alle winnaars van een in 1970 gehouden kringvlucht vier duiven inzenden. Het bestuur van de organiserende vereniging „Strijd in Vrede" te Groede verwacht dat ongeveer 200 duiven op deze show tentoongesteld worden. Ook in Lewedorp wordt zaterdag 8 januari een duivententoonstelling gehouden, en zal door de postdui venvereniging „De Postduif" in haar clublokaal te Lewedorp. Als keur meesters zullen optreden de heren R. Dusarduyn uit Groede en A. Mor- velaar uit Nieuwvliet. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de loop van 1970 is de bevolking van Terneuzen met 9311 toegenomen en had per 31 december 1970 een totaal van 31.325 bereikt. Het leeuwendeel van de aanwas werd geleverd door de voor malige gemeente Hoek, Biervliet en Zaamslag, die na de herindeling bij het grondgebied van Terneuzen werden gevoegd. Hierdoor steeg de bevolking met 8.448. Er werden in 1970 570 nieuwe Terneuzenaars ge- horen en er vestigden zich 2042 nieuwe ingezetenen. In 1970 overle den 235 inwoners; in verband met de herindeling verdwenen er 65 en 1449 personen vestigden zich elders. Ned. herv. kerk Beroepen te Delft H. O. Sasse te Drumpt - te Vlissingen Sj. v. d. Zee te Uitwijk. TERNEUZEN Ondanks uitgebreide en veelvuldige voorlichting, ondanks aantrekkelijke financiële begelei ding tijdens de omscholingscursus is het aantal aanmel dingen van landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen voor omschakeling naar een ander beroep nog steeds mini maal. De agrariërs, en vooral de zelfstandigen onder hen, hebben een schijnbaar onoverwinnelijke drempelvrees om het vertrouwde "boe renvak" definitief te verlaten om via een omscholing in een van de centra voor vakopleiding een nieuwe toekomst op te bouwen. Van de 500 mannen die de laatste tien jaar in het opleidingscentrum aan de Industrieweg in Terneuzen werden „omgeturnd" is slechts tien proeent uit de landbouw afkomstig. Van die vijftig cursisten waren maar tien voormalige zelfstandige landbouwers. Bn dan te bedenken dat de indus trie in Zeeuiwseh-Vlaanderen om ge schoolde -krachten in de metaalsector zilt te springen. Op het ogenblik kunnen bij verschillende bedrijven 185 arbeidsplaatsen bezetworden. Maar de eventuele gegadigden voor deze betrekkingen met name uit de steeds meer in betekenis afne mende landbouwbedrijven laten het afweten. Kennelijk is de binding met de landbouw te sterk en de vrees voor bet nieuwe handwerk voor de meeste agrariërs te groot om de sprong naar meer economi sche zekerheid te durven wagen. „De rem die het merendeel van de agrariërs weerhoudt om zich tijdig te laten omscholen ligt hoofdzakelijk in het psychische vlak. Men heeft er belangstelling genoeg voor, gezien de informaties die over beroepskeu ze en financiële mogelijkheden wor den ingewonnen. Maar zeer weini gen doen daadwerkelijk de stap om zidh voor een cursus van een cen trum voor vakopleiding op te ge ven". Dat 2egt die heer J. Hoevena, directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Terneuzen. De landbouwers, die eventueel wel bereid zijn om eruit te stappen, zoeken het liefst emplooi ki de peri ferie van de landbouw, zoals bij voorbeeld bij de Heidemaatschappij of in de plantsoenendienst. In 1956, zo zegt de heer Hoeven-s, waren in de landbouwsector in Zeeuwsch- Vlaanderen 7563 man werkzaam. Dat -aantal is nu gedaald tot iets meer dam 4000. „Ik verwacht d-a-t er in de komen de twaalf of dertien jaar nog zo'n twee duizend agrariërs van alle leef tijdsgroepen uitgaan, omdat er geen brood in de landbouw te verdienen va-lt. Die mensen moeten toch ergens opgevangen worden. De meeste vraag om arbeidskrachten in Zeeuwsch-Vlaanderen komt uit de metaalsector. Er zijn genoeg agra riërs met een mutodiploma of oplei ding middelbare landbouwschool d-ie goed in de technische beroepen zou den kunnen slagen. Het zijn over bet algemeen harde werkers die bij ieder bedrijf welkom zijn", aldus d-e heer Hoevens. Zoals gezegd ligt het niet aan de voorlichting d-at de aanmelding omscholing van agrariërs zo tegen valt. Speciale contactambtenaren van het G.A.B. gaan regelmatig „de boer op" om de nodige informaties betreffende d-e opleidingscursussen te vertrekken". Je kan wel dat er bijna bij elke dikke boom wel zo'n contactambtenaar beeft ge staan, maar de resultaten zijn be droevend. Men wacht kennelijk lie ver tot het water aan de lippen is gekomen. Toch kan ik me voorstel len dat iemand die jarenlang een eigen landbouwbedrijf heeft gehad er zwaar tegenop ziet om terug te vallen op het beroep van lasser, bankwerker of bouwvakker. Er zijn aan de andere kont genoeg voorbeel den van ongeschoolden die spijt hebben dat ze niet veel eerder er aan begonnen zijn". Het Terneuzense centrum voor vak- kop leidi-n-g biedt op opleidingsmoge lijkheden voor precisiebamkwenken, machinebankwerker!, onderhouds- bankwerfeen, constructvebankwer- ken, draaien, autogeenlassen en elektrisch lassen. In het centrum te Middelburg kan men opgeleid wor den voor all-round timmerman, be- tonfimmeren en metselaar. Hier ko men veel cursisten uit noodlijdende f-ruiitkwekerijen. Cursisten uit de agrarische seotor krijgen boven de normale financiële vergoedingen een niet onbelangrijke opslag uit het ontwikkeling-s- en sameringsfonds van de landbouw. Op het centrum voor vakopleiding in Terneuzen komt men cursisten uit zeer uiteenlopende bedrijfstak ken tegen. De heer H. Puister (47) voer twee jaar geleden no-g op zijn eigen sleepboot. Wegens een kleine handicap aan een voet moest hij aan de w-al blijven". Ik voelde me te jong om niets meer uit te voeren. Daarom gaf ik me op voor een opleiding tot draaier. Eerst zat ilk nogal in de put, maar nu voel ik me weer honderd procent". De vroegere sleepbootkaifitdm heeft er zijn omscholing bijna op zitten. Over een week of twee kan hij in dienst treden bij de Terneu zense scheepsbouw". J-e raakt hier wel van je minderwaardigheidscom plex af. Voor de instructeurs heb ik niets dan lof', zegt de heer Puister. Johnny Detiaert (19) komit uit de fruitteelt in IJzendijke. Hij volgt nu vijf maanden de opleiding tot onder- houdsbankwerker. Ook hij heeft het best naar d-e zin. Van de grutterswaren naar machi- nebaokwerken is maar een stap voor d-e heer F. Leenknecbt (41). Hij beeft een kruidenierswinkel in Zuiddorpe, maar hij nam het zekere voor het onzekere door een herscho- linfg door te maken". Ik bad het al veel eerder moeten doen. Dit werk bevalt me uitstekend", vindt de heer Leenlkneeht. (ADVERTENTIE) Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Gtondse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afinaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi De heer Puyster (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT De voorlopige werkcommissie „Patronaatsgebouw Koewacht" heeft in de deze week gehouden hearing voor het vereni gingsleven nog geen duidelijk ant woord gekregen op de vraag aan welke eisen een eventueel verbouwd of gemoderniseerd parochiehuis in Koewacht zal moeten voldoen. Zoals bekend bestaan er plannen om te komen tot aanpassing van de be staande accommodatie aan de huidi ge behoeften. Om achter die behoef ten te komen werd de hoorzitting gehouden. Er waren om en nabij de zeventig vertegenwoordigers van verschillende verenigingen aanwe zig. De bijeenkomst werd onder meer ook bijgewoond door ambtena ren van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, „De Stichting Zeeland" en vertegenwoordigers van de gemeente Axel. Van de gemeente Axel was het wethouder J. Diele- man, die staande de bijeenkomst overigens niet als vertegenwoordiger van b. en w. een vurig pleidooi hield voor de jeugd. De heer Diele- man was van mening, dat het gemo derniseerde patronaatsgebouw van Koewacht na een verbouwing ge richt zal moeten zijn op de toekomst en dus oP de jeugd. Hij pleitte in dit kader voor speciale faciliteiten voor de jongeren, omdat, aldus de heer Dieleman, deze categorie dorpsbewoners even kwetsbaar was als de bejaarden. Ook over die bejaarden zijn tij dens de bijeenkomst nogal wat woordengezegd. Met name verte genwoordiger H.A. Suy, die tevens zitting heeft in de voorlopige werk commissie, bleek nogal bezorgd over de nieuwe huurprijs na een ingrij pende modernisering van het Koe- wachtse patronaatsgebouw. Hij sprak de vrees uit, dat het aange paste gebouw straks financieel niet meer aantrekkelijk zal zijn voor de bejaarden in verband met die hoge prijs. En met dit laatste onderwerp ble ken nog verschillende andere ver enigingsvertegenwoordigers in hun maag te zitten. Tenslotte werden se door werkcommissie-voorzitter Van de Putte voor de keus gesteld van een verouderd patronaatsgebouw met lage huurprijs of een modern met iets hogere. De heer W. Pilaet, vertegenwoor diger van de „Zondagavond-Ont spanning" bracht zijn voorkeur on der woorden met een reclame-slo gan: „Iets duurder, veel beter". Toen men tenslotte niet uit de fi nanciële vraagstukken kon komen werd er gesproken over de eisen, waaraan de nieuwe accommodatie zou moeten voldoen. Een vertegen woordiger van een jeugdvereniging vroeg om een aparte ruimte voor de jeugd en de bibliotheek smeekte eveneens om een aparte zaal. Dan waren er verder nog de biljartlief- hebbers, naar wier mening behoefte bestond aan een aparte biljartkamer. Hoe de zaak financieel in elkaar zit werd door een deskundige uitge legd. Volgens de geldende normen krijgt Koewacht toestemming van CRM om in nieuwbouw of verbouw 247.400 gulden te investeren. Daar voor krijgt men 75 procent rijkssub sidie, 10 procent moet door de be volking bijeen worden gebracht en 15 procent kan worden gefinancierd met ofwel gemeentesubsidie of uit fondsen. Hoe groter de leningen zijn, die daarnaast gesloten moeten worden, hoe zwaarder ook de lasten. Onder de aanwezigen was ook het Koewachtse raadslid P. Apers. Hij zei er het volgende van: „De groot ste moeilijkheid zie ik in de exploi tatie, die een hoop geld gaat kosten. Daar maak ik me toch wel zorgen over. De verenigingen, die hier ve- tegenwoordigd zijn, zijn de vereni gingen die in het verleden al ge bruik hebben gemaakt van het paro chiehuis, maar als die de exploita tielasten moeten dragen voorzie ik toch moeilijkheden". Zoals gezegd: een duidelijk antwoord heeft de werkcommissie op al zijn vragen nog niet gehad. Om nu achter de bestaande behoeften te komen zal de „Stichting Zeeland" de komende maanden in Koewacht een onder zoek instellen. Als de uitslag daar van bekend is zullen verdere stap pen ondernomen worden. p. APERS

de Stem | 1971 | | pagina 7