UW Bibliotheek Koewacht krijgt concurrentie van boekenbus m M OPEN HA ARDEN KLOOSTERZANDE Uitgaanscentrum voor geheel O.-Z. - Vlaanderen Saskia en Serge komen naar Kloosterzande 2595 OLLEGE BESTAAN ERNSTIG BEDREIGD Aardenburgse raad gaat bedrag per leerling vaststellen stad streek F REACTIE Bierverbruik Pü,J WONINGBOUW IN AARDENBURG Schrijf voor gratis documentatie nr. 20 een kaartj'e aan Ringlever Antwoordnummer 1444 Rotterdam tel. (010) 25.65.65* j Expositie van duiven Grote opkomst bij sehieting Bus botst tegen personenauto in Sluiskil Clinge Hulst Koewacht Heinkenszand VRIJDAG 8 JANUARI 1971 ceum te Goes jur jur jur jur X uur X uur X uur ;en is mogelijk. i.a. Mozarthof 17 Over hoeveelheden gesproken. De slogan („Kloosterzande groot ste bierverbruiker") is evenwel door geen enkele officiële instantie op dit bevestigd. Zelfs na vijftien telefoontjes met onder meer het Centraal Bureau voor Industriesta- tatiek, het Produktschap en ver schillende brouwerijvertegenwoordi- gers en Breda Bier is de juiste rol van Kloosterzande in de afname van Hectoliters bier in Zeeuwsch-Vlaan deren nog niet duidelijk. Dat Kloosterzande een hoge noot z'ngt op de bier-ladder mag wel worden aangenomen. Het Zeeuwseh- k Vlaamse plaatsje kan trots gaan op een uitzonderlijk actieve horeca. Er I zijn niet alleen relatief veel café's, maar de eigenaars daarvan ontplooi- en regelmatig tal van activiteiten. Moosterzande begint zich steeds meer de reputatie van uitgaanscen- i uum in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen aan te meten om over het voorbeel dige carnavalsfeest nog maar te zwijgen. I u"1 weekend trekken grote aan tellen uitgaanders naar deze plaats, bi de wintermaanden is er dan ook volop vertier. Er zijn verschillende gerenommeerde gelegenheden waar wekelijks iets te doen is, waaronder de Groene Molen van Eddy Morcus, jongerencentrum bij uitstek, evenals net Witte Huis, dat ook regelmatig "onderden jongeren binnen zijn mu- rf herbergt. Verder is er het vest zaktheater „De Krokodilbar" van 'ome Raes. Daarnaast zijn er nog 'al van andere gezellige gelegenhe den waar het aangenaam vertoeven (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Het bestuur van de plaatselijke parochiëlp bibliotheek in Koewacht is verontwaardigd over het feit, dat het dorp sinds december is opgenomen in de route van de bibliotheekbussen van de provinciale bibliotheek centrale uit Middelburg. Het ongenoegen is ontstaan, omdat men in de komst van de bus een regelrechte bedreiging ziet van het voort bestaan van de eigen „zaak". (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De totale stijging van het bierverbruik in Zeeuwsch-Vlaanderen is in de periode van december '69 tot novem ber '70 ten achter gebleven bij de totale provinciale en landelijke stij ging. Vorig jaar vloeide in Zeeuwsch-Vlaanderen 62.367 hectoliter kostelijk vocht al dan niet door de keelgaten van dorstige Zeeuwsch- Vlamingen. Het leeuweaandeel hadden de toeristencentra, met Sluis a|s uitschieter. Officieus is Kloosterzande genoemd als de grootste bier verbruiker in dit deel van Zeeland. De ongerustheid is blijkens de uitlatingen van medewerkers van de parochiële bibliotheek niet helemaal ten onrechte. De afgelopen week heeft men het aantal uitleningen met sprongen terug zien gaan en daarmee zijn de plaatselijke pioniers niet zo gelukkig, zeker niet nu bij de plannen voor modernisering van het patronaatsgebouw wordt gespro ken over uitbreiding van de ruimte voor de bibliotheek. Bij de provinciale centrale in Middelburg is men niet op de hoog te van het bestaan van de parochële bibliotheek^ Althans, die indruk wekte de woordvoerdster aan wie we commentaar vroegen: „Ik denk wel dat er overleg geweest zal zijn over de komst van de bus. Zo is dat in Borsele tenminste ook gegaan' aldus het commentaar. De reactie van de bibliotheek-me dewerkers wekt de indruk dat het tegengestelde het geval is. „Me neer", aldus een van .hen, „als het zo doorgaat dan bestaat de parochiële bibliotheek over drie weken niet meer". Vooralsnog bestond hiervoor grote belangstelling, omdat het voor de inwoners van Koewacht de enige mogelijkheid was om aan leesmate riaal te komen. Nu daarvoor de beter geoutilleerde bussen dn de plaats zijn gekomen, gaan de meeste mensen daar naar over. De woordvoerdster vair de provin ciale centrale: „Over het algemeen is het toch zo, dat parochiebibliothe ken meestal van mindere kwaliteit zijn". Op nog maar weinig plaatsen bestaan overigens parochiële biblio theken. Alleen Koewacht is over het hoofd gezien en daar maken, de mensen bij wier gratie de biblio theek- van Koewacht bestaat zich tooh wel ongerust. Een beetje van die ongerustheid kwam afgelopen woensdagavond naar voren tijdens een in het patronaatsgebouw gehou den hearing. Behoudens de problemen in Koe wacht blijkt het systeem van de bibliobussen in Oost-Zeeuwseh- Vlaanderen goed te functioneren. Sinds 14 december worden weke lijks elf plaatsen bezocht. Dat zijn op maandag Koewacht, Nieuw-Na- men, Overslag en Zuiddorpe, op woensdag Paal, Damswaar.de, Wal soorden, Ossemisse, Hengstdijk en BoscMcapelle, op donderdag Terhole, Heikant en Nieuw-Namen en op vrijdag Cldnge. Daarnaast bezoekt de bus nog enkele andere plaatsen, waaronder Nieuwe Molen (maan dag), Zandstraat en Philippine (dinsdag) en op vrijdag nogmaals Philippine. In de periode van 14 tot 31 de cember werden reeds 2000 boeken uitgeleend. Dat is een ongekend is. Dat daardoor het plaatselijke bier gebruik en -verbruik wordt beïn vloed willen we graag aannemen. Tot in hoeverre de plaatselijke bier records au serieux genomen moet worden? Daar hebben zelfs de func tionarissen van het Centraal Bureau voor de Statiek na twee dagen geen antwoord op kunnen geven. De plaatselijke horecahouders zelf hou den bij hoog en bij laag vol, dat het dorp het absolute record voor Zeeuwsch-Vlaanderen in zijn bezit heeft. Aan de naspeuringen, die het CBS in Den Haag over dit dorstma- kende onderwerp verrichtte hebben we de navolgende, voor bier-enthou- siaten en wie is dat niet? interessante cijfermateriaal overge houden In de periode van december '69 tot november '70 werd in Zeeland 118.092 hectoliter bier buitgemaakt. Ten opzichte van het jaar daarvoor was dit een stijging van 10,5 pro cent. In Zeeuwsch-Vlaanderen was het verbruik in de periode '69-'70 maar liefst 62.367 hectoliter, terwijl dit het jaar tevoren 60.731 hectoliter was. Stijging: 2,7 procent. Het lan delijke verbruikscijfer bedroeg in de periode '69-'70 7.210.787 hectoli ter en in '68-'69 6.396.905 hectoliter. De landelijke stijging bedraagt daarmee 11,3 procent. Het bierver bruik omgerekend per hoofd van de bevolking in Zeeuwsch-Vlaanderen is daarmee in de meest recente peri ode om en nabij de 57 liter per jaar geweest. Proost... KLOOSTERZANDE Het gemiddeld bierverbruik per hoofd van de bevolking in Kloosterzande wordt per jaar geschat op tachtig tot negentig liter. Dit cijfer voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen bedraagt volgens gegevens van het cen traal Bureau voor de Statistiek ongeveer zevenenvijftig liter. Kloosterzande prijkt daarmee te zamen met Sluis aan de top. Een hotelhouder uit Kloos terzande heeft naar aanleiding van de officiële CBS-cijfers voor Zeeuwsch-Vlaanderen het totale bierverbruik in zijn woonplaats berekend en is daarbij tot de conclusie ge komen, dat op drieduizend in woners, per week, in Klooster zande achthonderd tot negen honderd kisten bier de deur uit gaan. Daarbij is gerekend de bierverkoop van zeven winkels, terwijl de tap-productie van ne gen horecabedrijven eveneens in kratten bier is omgerekend. Dit gerekend over een jaar, vermenigvuldigd met het aantal centiliter per fles en gedeeld door het inwoneraantal van Kloosterzande levért het cijfer van 80 tot 90 liter op, waarvan het gebruik dan wel wordt toe geschreven aan de autochtonen van Kloosterzande, maar waar van natuurlijk een niet onbe langrijk deel wordt genuttigd door incidentele bezoekers. Hoewel niet officieel heeft het er alle schijn van dat Klooster zande hiermee toch wel aan de hoogste top staat, hoewel CBS en Breda Bier (zie artikel hier naast) dit niet hebben kunnen bevestigen. Zegt een Klooster- zandese caféhouder: „Zet dat al lemaal maar niet in de krant, want dan zeggen horeealui in Amsterdam: „Daar motte we wezen. In Kloosterzande is het een goudmijn". En dan..„wordt de spoeling zo dun". Toch maar...cheers. hoog aantal. In de bus zijn naai schatting drieduizend boeken te vin den met daarnaast de mogelijkheid speciale werken, waaronder studie boeken aan te vragen. De biblio bussen waarvan er nu twee in Zeeuwsch-Vlaanderen rijden worden v.an boeken voorzien vanuit Middel burg. Voor Oost-Zeeuwseh-Vlaande- ren is Axel de centrale plaats. De bussen komen in die plaatsen, die in verband met hun lage inwo neraantal niet in aanmerking komen voor de vestiging van een perma nent filiaal. Sinds 14 december rijdt deze bibliobus door Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Saslria en Serge: primeurs. en Serge bestrijken ongetwijfeld (Van onze correspondent) AARDENBURG De Aarden burgse gemeenteraad zal dinsdag moeten beslissen over het subsidië ren van de Algemene Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezins zorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, die ook in de gemeente Aardenburg werkzaam is. Met betrekking tot voorzieningen voor nabestaanden van wethouders stellen burgemees ter en wethouders voor akkoord te gaau met de door Gedeputeerde Sta ten voorgestelde regeling. Voorts zal de raad moeten beslui ten tot het regelen van een aantal zaken in verband met de opheffing van de gemeenschappelijke regeling ten behoeve van het blo-onderwijs. Voor de prijs van f 20 per vierkante meter zal bouwgrond, gelegen op de hoek Burchtstraat - Zuidstraat, wor den verkocht aan de heer I. A. Versprille te Aardenburg. In ver band met de voorgenomen bouw van een woonhuis op dat punt zal de bestaande vervallen opslagplaats 'van gemeentewerken worden gesloopt. Het bedrag per leerling willen burgemeester en wethouders bepa len op f 144 per leerling voor 1971. Het college van b. en w. stelt voor de wijziging op de begroting 1971 vast te stellen in die zin. dat uit de algemene reserves een bedrag van f 86.040,76 wordt geput om het tekort weg te werken. Burgemeester en wethouders van Aardenburg spreken de hoop uit dat er in de loop van 1971 gunstigere regelingen zullen komen met be trekking tot. de uitkeringen uit het gemeentefonds, zodat het niet langer noodzakelijk zal zijn de saldi-reser- ves aan te spreken ter dekking van de tekorten, ontstaan door de onvol doende tegemoetkoming door het rijk in de kosten van sociale zorg. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Saskia en Serge, het succesduo uit Scliagen en Nederlands uitverkorenen voor het Eurovisiesongfestival in Dublin op 3 april, komen deze week voor het eerst naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrijdagavond treedt liet duo op in vestzaktheater „De Krokodilbar" in Kloosterzande. De verwachtingen voor het Zeeuwseh-VIaamse debuuit van het succespaartje zijn tamelijk hoog ge' spannen, te meer omdat Saskia en Serge de enige vertegenwoordigers van hun genre zijn in het all-round programma van amusemenits-man Toine Raes in Kloosterzande. Nor maal richt hij zich met zijn pro gramma bij voorkeur en voorname lijk op het oudere publiek. Saskia en Serve bestrijken ongetwijfeld ook een andere, jongere groep, zodat het zich laat aaraziep, dat de „Kro kodilbar" vrijdagavond niet uitslui tend met oudéren gevuld zal zijn Saskia en Serge komen voor het voetlicht om tien uur 's avonds. Vanaf ongeveer acht uur kunnen belangstellenden al in de „Krokodil bar" terecht - onder de liedjes, die het duo zal zingen zijn ook de werkjes, die zullen meedingen in de voorselectie van de liedjes, waarmee ze afgevaardigd zullen worden naar het songfestival. Voor Kloosterzande dus een dubbele primeur. Vertier volop in Kloosterzande, komend weekend. Ook voor Zeeuwseh-Vlaanderens pop-generatie. Zondagavond is in zaal de Groene Molen van Eddy Morcus in Groe nendijk AVRO's Top-Pop Drive-in- Show te gast. Voor de tweede maal zelfs, want enkele maanden geleden was bij het eerste optreden de be langstelling zo overweldigend, dat een reprise van dit nationale pop- gebeuren meteen al vaststond. Aan vang half acht. Tijdens de disco show worden radio-opnamen ge maakt, die in de week, volgend op het optreden de ether in gestuurd worden. (Var. onze correspondent) AARDENBURG In het bestem mingsplan „West" kwamen dezer dagen opnieuw 20 woningen voor bewoning gereed aan de Bootstraat, van Walcheren- en Vermerestraat. De plannen voor de bouw van 7 woningwetwoningen aan de Boot straat verkeren in een vergevorderd stac"um. (ADVERTENTIE) PERFECTIE SINDS 1902 (Van onze correspondent) HULST Het bestuur van de c.c. Hulst organiseert zondag, in het ver enigingslokaal de H.L.B. bij W. Blommaert v./h. J. van Belslamd, een grote diuivenshow van de kampioe nen en koningen van Hulst. Er zijn ongeveer 100 prachtige kwaliteits- duivén te bezichtigen. Ook zullen er jonige duiven worden verkocht, die geschonken zijn door de inzenders en de volgende liefhebbers: M. Del- baere te Ronse België, Aug, Bosman te Heikant, J. Haak te Hoek, J. Du Puij te Sluiskil, E. Baeke te West- dorpe en G. Gijsel te Westdorpe De duiven worden tentoongesteld van 10 tot 1 uur. De verkoping van duiven en bonnen is om 11.30 uur. (Van onze correspondent) HULST In café R. de Vilder te Hulst werd een prijsschieting ge houden op de liggende wip, waaraan niet minder dan 71 schutters deelna men. Er werd geschoten op twee wippen. De uitslag luidt als volgt: wip 1: De hoogvogel werd geschoten door P. Claessens te Larnswaarde, de eerste zijvogèl door G. van Acke- re te Terhole, de tweede zijvogel was na verloting voor J. Cocqheyt te Absdale. De meeste kleine vogels, 6 stuks, werden geschoten door G. de Waal te Lamswaarde. Wip 2: De hoogvogel was voor P. Oostieg te Axel, de eerste zijvogel voor J. Pau wels te Axel, de tweede zijvogèl voor J. Baart te Terneuzen. De meeste kleine vogels, 6 stuks, wer den geschoten door J. Asselman te Hulst. (Van onze correspondent) SLUISKIL Donderdagmorgen om kwart over negen zijn in de bocht van het Ir. Lelyplein-Kanaal- weg in Sluiskil een bus van de ZVTM en een personenauto met el kaar in botsing gekomen waardoor de personenauto bestuurd door A.V. uit Gorinchem zeer zware schade opliep. Het ongeluk ontstond doordat de bussschauffeur W.D. uit Axel op de linkerweghelft reed toen de per sonenauto vanuit de tegengestelde richting naderde. tand van hulst Jeugdcommissie De jeugdcom missie van de voetbalvereniging Clinge, organiseert voor haar leden twee gezellige middagen. Op 16 ja nuari voor de b-junioren en op 23 januari voor de pupillen. Op deze middagen houdt men o.a. de volgen de spelen; tritsen, vogelpiek, henge len en een schriftelijke quiz, waar bij verschillende prijzen zijn te winnen. Benoeming Mevr. van Hoije-de Bakker uit Hulst is met ingang van 1 januari 1971 benoemd aan de drumband te Kieldrecht België als instructriee van de afdeling shows. Bejaardenschieting Aan de be- jaardenschieting bij J. de Guchteneire in Koewacht hebben dertig schutters deelgenomen. De uitslag is als volgt: hoogvogel en le zijvogèl H. Sejorens uit Koewacht; tweede zijvogel: C. de Schepper uit Koewacht; eerste extra prijs: Jos Louwers uit Terhole; twee de extra prijs: E. V. Damme uit Koe wacht. Meeste vogels (drie stuks) H. A. de Schepper uit Koewacht en A. de Letter uit Koewacht (België). Volgende sehieting: 19 januari. zuid-heveland Aanrijding. Op de hoek Dorps straatClarispad heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen twee perso nenauto's, respectievelijk bestuurd door J. M. en A. M., beiden uit Hein- kenszanid. Het ongeluk ontstond door dat een van de personenauto's bij het nemen van de bocht op een sneeuw- rand aan het slippen raakte. Beide personenauto's liepen aanzienlijke schade op. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDBBMND Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS f 17,95 per kwartaal, bmnen ver spreidingsgebied (excl. 50 ct. in cassokosten) 6,20 per maand (incl. 9 ct. in cassokosten) RAYONKANTOREN TERNEUZEN, Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920 (4 lijnen) HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel. 01140-3751 en tel. 01158-1940. (Z - Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg, tel 7764. Postbus 116 A F Koopman Chef Zeeland tel privé 7438 (01180) Redacteur Goes M Kersten, tel. 01100-6584. Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen: G van Berkel (01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen R van der Helm (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer (01155-2237) ADV EXPLOITATIE: Wnd. Inspecteur Zeeland: C. Menu (01100-4316) Hulst en O Z Vlaanderen: Th de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.Z. Vlaanderen: M Bugers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman AxeJ (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: R. Vaes (01195-433)

de Stem | 1971 | | pagina 5