Bal- Iade" van Cruyff Artsen zien zich het liefst als plattelandsdokter VERWACHTINGEN IN MOSKOU: Strafbehandeling joden soepeler MES? Braun had 2x zoveel stemmen als Simonis „OPEN HUIS" VOOR HARTPATIËNTEN BIJ WIEBERDINK I JesrelHü MILJOENEN-BRAND IN ELST FUSIE Wurger van Delft bekent ook taxi- moord binnenland buitenland 9Ï ef £rmf Joods journalist: weinig joden willen weg uit Rusland commentaar» Vietnam Politiek Pleidooi voor twee kamer verkiezin gen kort na elkaar Rotterdam houdt Hoogovens warm Suggestie uit Kamer: Niet gevorderde rentekaart voor oud-invaliden TER HEIDE (NVV): Vakbeweging is politieke pressiegroep POLITIE GELOOFT HEM NIET: i Nieuwe beweging tegen Hoessein Vaticaan zwijgt als graf over boter-zaak VRIJDAG 8 JANUARI 1971 Cabaretier Herman van Veen grijpt kwasi- nntsteld naar zijn hoofd, als hij ziet, hoe Johan Croyff een gitaar behandelt. Beide sterren traden gisteren op in een ontspanningspro gramma voor medewerkers van de IBM. DEN HAAG (ANP) Er lijkt in ons land een kennelijke voorkeur bij de huisarts te bestaan om buiten de Randstad te werken. De jonge huisarts in het bijzonder lijkt die voorkeur te hebben om te arbeiden buiten de verstedelijkte gebieden in Noord- en Zuid-Holland. Dit geeft in sommige grote steden belangrij ke spanningen op het stuk van het huisartsenbestand. Staatssecretaris dr. Kruisinga (Volksgezondheid) heeft dit donderdag geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden Dusarduijn en De Vrecze (KVP). Het is wellicht interessant te ver onderstellen, zo schrijft d>\ Krui singa, dat terwijl in tal van landen de vlucht naar de stad een groot vraagstuk vormt, in ons dichtbe volkte land voor deze beroepsgroep zich het omgekeerde voltrekt. Hierbij speelt overigens niet al leen het artsendichtheidscijfer een rol, maar tevens factoren als hoge flats, verkeers- en parkeerproble men. De leeftijdsopbouw van het huis artsenbestand is in de periferie van ons land dan ook gunstiger dan in de Randstad. Van de 305 artsen, die na het bereiken van de 65-jarige leeftijd nog praktiseren 6,8 pet. van het totaal van 4493 artsen zetelen er 101 in Zuid-Holland en 79 in Noord-Holland. Ter illustratie: Groningen heeft nog 12 van deze bejaarde praktisamten, Drente 3, Gelderland 23, Zeeland 9. 2213 artsen, ofwel 49,3 procent, zijn jonger dan 45 jaar. De groep van 4564 jaar bestaat uit 1974 artsen, zijnde 43,9 pet. De verdeling per provincie van het huisartsen bestand: Groningen 191, Friesland 208, Drente 131, Overijssel 303, Gel derland 519, Utrecht 301, Noord- Holland 834, Zuid-Holland 1020, Zeeland 123, Noord-Brabant 553 en Limburg 309. Het aantal afstuderende artsen neemt thans zeer belangrijk toe. Dit jaar (1971) reeds mogen meer dan 1000 afgestudeerden in de ge neeskunde per jaar worden ver wacht tegen ruim 700 in 1969. <n. t. (Van onze correspondent) GENèVE Aron Vergelis, de hoofdredacteur van het grootste joodse literaire tijdschrift in de Sovjet-Unie, Sovietisch Heim- land, heeft gisteren tijdens een persconferentie te Genève ge zegd, dat er maar weinig joden zijn die Rusland willen verlaten. „Er zijn zeker individuele ge vallen van joden die Rusland uit willen. Bij hoog geschoolde ge vallen spelen natuurlijk econo mische redenen mee. Ja, er be staat auti-semitisme bij de min der ontwikkelde bevolking in de Sovjet-Unie, maar overal waar joden zijn, is anti-semitisme", zei Vergelis. ÏAe verklaring van de Amerikaanse t-» minister van defensie, Laird, dat de (gevechts)taak van de Amerikaan se grondstrijdkrachten in Vietnam deze zomer beëindigd zal worden, is onvolledig. Op 1 mei zal het huidige aantal van 345.000 Amerikaanse militairen zijn teruggebracht tot 285.000. Aan het einde van de zomer wordt een nog grotere vermindering vah het troepenbestand verwacht. Maar dan nog steeds zullen er een kwart mil joen Amerikaanse militairen in Viet nam aanwezig zijn. Hoewel ze de Noordvietnamese en Vietcong-troe- pen dan niet op zullen zoeken of zelf gevechten zullen aangaan, blij ven ze een (kwetsbaar) doelwit voor aanvallen. Veiligheidsdiensten, bewaking, lo gistieke diensten, artillerie en lucht aanvallen. Dat zijn de belangrijkste taken voor de overblijvende Ameri kanen. Veiligheids- en logistieke diensten kunnen als non-combattan ten beschouwd worden. Het begrip „niet-vechtend" wordt echter op een vreemde manier geweld aangedaan, als gesteld ordt en dat deed Laird dat bombardementen en vurende troepenonderdelen tot deze „niet- vechtende" behoren. In de praktijk zal het er waar schijnlijk op neerkomen, dat de Ame rikaanse grondstrijdkrachten zullen blijven doorvechten tot de laatste eenheid is verdwenen uit Vietnam. Al was het alleen maar uit zelfver dediging. Op deze wijze wordt de omvang en hevigheid van de strijd door Hanoi bepaald en niet door Washington. Berichten uit Vietnam van de laat ste tijd maken duidelijk dat er ande re gronden zijn dan de Vietnamise- ring (zoals Laird beweerde) voor het besluit van de regering-Nixon. Sinds t8 maanden geleden de eerste troe pen werden teruggetrokken, komt de zinloosheid van deze vergeten oorlog steeds duidelijker naar voren, zo blijkt uit recente berichten. Elk idee om in Vietnam als held te ster ven is voor de individuele Ameri kaanse soldaat verdwenen. Het is de geest onder de troepen en het thuisfront die een actief vechtende rol van de Amerikanen in Vietnam biet langer mogelijk maken. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. In Moskou doen steeds meer geruchten de ronde, dat de Russische autoriteiten momenteel aansturen op een soepeler strafbehandeling van voor het gerecht gedaagde Joodse burgers. Na dat dinsdag reeds berichten in deze zin uit de Russische hoofdstad werden vernomen, bevestigden gezaghebbende communistische krin gen woensdag, dat er vrijwel zeker een matiging in het liarde strafbe- leid ophanden is. In de maand januari en waarschijnlijk tot na het congres van de communistische partij, eind maart, zullen er mogelijk geen processen meer plaatsvinden. Ook in Londen is geprotesteerd tegen de vevolging van Joden in Rusland. Honderden Joodse vrouwen eisten een eerlijke behandeling. Of het nieuwe beleid ook al toepas sing zal vinden op het proces tegen negen joden in Leningrad, die ervan worden beschuldigd de elf veroordeel den van het eerste proces te hebben die verdachten opnieuw is verdaagd, kaping is niet bekend. Men vinjdit het wel merkwaardig, dat het proces eerst om adminisibra- tieve redenen naar een latere öaitium wend verschoven en diait het woens dag slechts enlkele minuten na die opening wegens ziekte -wan een van de verdachten opniecw is verdaagd. In dliit vetibamid haudlt mein zeiIJs reke ning met die mogellijlkiheid dlalt het proces niet aanstaande maamidiag zal wonden voortgezet. Ook wordlt gemeld, diait het proces tegen de Joodse officier Vulf Zailmainr son. i-s verdaagd en dat toeikoimstige processen in Riga, Odlessa en Kütaji- mew hoogstwaarschijnlijk niet zullen plaatsvin-den. Voorzover men kaïn nagaan schijinit -de nieuwe ontwikkeling te zijn inge luid met de beslissing van. het opper ste gerechtshof in Moskou dat de twee doodstraffen in het eerste pro ces van Leningrad in fen van 15 j-aar zijn Volgen-s w-aannamers in -de Russi sche hoofdstad moet men rond die be- 'slissimig van het hof met drie moge lijkheden rekening houden-: 1. Tijdens het proces in Leningrad zou zich een soort verschuiving hebben voorge daan van een handle lijn maar over wegingen, die meer bij de huidlige tijd passen. D-e beslissing van het opperste gerechtshof zou zodoende DEN HAAG (ANP) De vijf ka merleden die enige tijd geleden het initiatief-wetsontwerp hebben inge diend om de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 21 tot 18 jaar, heb ben thans een pleidooi gevoerd om, nadat de parlementaire goedkeuring van hun voorstel verkregen is, kort na de Tweede-Kamerverkiezingen van 28 april opnieuw verkiezingen uit te schrijven. minldier moeiten wordlen gezien, als een gebaar vam dementie dan alls het vol gen vam een nieuiwe politiek. 2. Tot op bepaalde hoogte zijm die amgumeniten voor matiging v-am het strafbeieid beïnvloed door de felle reacties im helt westen en van andere communistische partijen. 3. De Russische leiders zouden willen vermijden dat Zionistische groepen vrij baain zouden krijgen voor oncontroleerbare wan-hoopsac- -tdes. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De gemeente Rot terdam zet de besprekingen ter voor bereiding van de vestiging van een staalfabriek op de Maasvlakte voort. Dat overleg heeft plaats in een com missie waarin behalve de Hoogovens ook het rijk, de provincie Zuid-Hol land en liet zogenoemde openbaar lichaam Rijnmond zitting hebben. Zowel Hoogovens als de gemeente Rotterdam blijven echter uitzien naar alternatieve mogelijkheden om de Maasvlakte te benutten voor het ge val de Hoogovens-vestiging geen doorgang zou kunnen vinden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/LISSE Bij de groslijststemmingen in het bisdom Rotterdam heeft naar verluidt, drs. C. G. F. Braun, vicaris-generaal van het bisdom Rot terdam, ruim tweemaal zoveel stemmen verworven als dr. A. J. Simonis, die met de helft van de stemmen nog op de tweede plaats stond. Hieruit is duidelijk, dat vicaris-generaal Braun voor de meeste stemgerechtigden dui delijk de meest geschikte persoon werd geacht bisschop Jansen op te volgen. Wanneer tegenover de conserva tieve blokvorming een andere blok vorming had gestaan, zou mgr. Braun niet 30 procent maar 85 procent der stemmen hebben verworven, zo ver zekeren insiders. De voorkeur voor mgr. Braun, zo als die bleek uit de groslijstverkiezin gen door priesters, leden van deke nale raden, enz., werd gedeeld door de dekensvergadering, de 12 hoofden vam dienst en die Rotterdamse KTHA- professoren, die krachtens de door al len aanvaarde procedure belast wa ren om de lijst van 8 kandidaten op te stellen. Ook op deze lijst van acht fungeer de dr. Braun als duidelijke lijstaan voerder. De diocesane pastorale raad koos in een geheime stemming uit de 8 de naar zijn mening vijf beste kan didaten. Op de lijst van 5 kandidaten van de DPR kwam dr. Simonis niet meer voor, nadat hij op de lijst van 8 al naar plaats 8 was verhuisd. Mgr. Braun bleef ook op de lijst van de DPR nummer 1. Dat het kathedraal kapittel, dat autonoom de eigenlijke voordracht aan Rome opstelde, wijziging hierin zou hebben gebracht, wordt door alle BREDA (ANP) De voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenver eniging, de heer H. S. Fievet, zai eind deze week een onderhoud hebben met prof. dr. J. Wieberdink te Utrecht. Zoals gemeld hebben de curatoren van de rijksuniversiteit te Utrecht aan prof. Wieberdink op 26 maart een operatieverbod opgelegd. Het gesprek tussen prof. Wieberdink en de heer Fievet zal plaatshebben in de hartkliniek van het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Tijdens dit be zoek zal prof. Wieberdink een uiteenzetting geven over alle apparatuur in deze kliniek, die een van de modernste van Europa is. Als direct betrokke nen bij de strijd tegen de hart- en vaatziekten, acht prof. Wieberdink het van belang dat de hartpatiënten inzicht krijgen in de middelen die de me dische wetenschap thans ter beschikking staan in de strijd tegen deze ziek ten, aldus de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging. Prof. Wieberdink, die door een onderzoekcommissie (de commissie-Dun ner) is voorgedragen voor ontslag, heeft naar thans bekend is geworden een aantal klachten ingediend bij het ambtenarengerecht. Dat is al in septem ber verleden jaar gebeurd. Professor Wieberdink beklaagt zich erover, dat zijn leeropdracht in de hart- en vaatchirurgïe niet is uitgebreid met die in de longchirurgie. Dat zou hem wei zijn toegezegd. insiders onwaarschijnlijk geacht. Bij het deze week te Lisse (de ge boorteplaats van de nieuw benoemde bisschop van Rotterdam, dr. A. Si monis) in liet leven geroepen huldi gingscomité, stromen de reacties thans binnen. Uit het gehele land van Heerenveen tot Limburg worden ve le blijken van medeleven ontvangen. De meeste reacties zijn tot nu toe ge paard gegaan met stortingen op de rekening „Cadeau Bisschop Simonis" of met talrijke toezeggingen, zo deelt men ons mede. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een poging geld te vinden voor het verhogen van de uitkeringen aan zogenaamde oud-invaliden (arbeidsongeschikten, die ai invalide waren vóór de ar beidsongeschiktheidsverzekering tot stand kwam) hebben vier kamerleden nieuwe suggesties gedaan aan de mi nister van Sociale Zaken. De heren Boot, Hermsem (KVP), Kikkert en Titanus (CHU) hebben de mogelijkheid geopperd om niet opgevraagde afkoopsommen van ren- tekaanfcen voor dit doed te benutten. Er zouden vele miljoenen guldens liggen te „slapen" omdalt Nederlan ders het hun toekomende bedrag inliet opvorderen. De raden van airibedd te Maastricht en Venio zouden alleen al 13 miljoen gulden „ever" hebben. UTRECHT (ANP) „De vakbe weging is in de eerste plaats een politieke pressiegroep", zo meent drs. Harry ter Heide, die zaterdag in Am sterdam de NVV-voorzittershamer van André Kloos overneemt. Hij wordt deze week met een reeks denkbeelden en standpunten gelan ceerd in De Vakbeweging, het offi cieel orgaan van het NVV. (Van onze redactie binnenland) DELFT/ROTTERDAM Do Rot terdamse politie weigert te geloven dat de „wurger van Delft", die woensdag lieeft bekend de moord op Ada Lansbergen te hebben gepleegd, ook de moordenaar zou zijn van de Rotterdamse taxichauffeur J. Dijks hoorn. Ondanks bekentenissen van de gearresteerde Delftenaar, is hoofd inspecteur J, Bol ervan overtuigd, dat hij de aanslag op de taxichauffeur niet kan hebben gepleegd. De verha len van Ada's moordenaar zouden volgens hem zo verward zijn, dat men niet van plan is hem verder over deze zaak te ondervragen. In Delft is inmiddels bekend ge worden dat de „wurger", J. C. K.. voordat hij de werkster, mevrouw Van Staayeren belaagde, ook met een smoes bij een andere dame was bin nengedrongen. Daar is hij echter nor maal weggegaan. Deze buurvrouw kon de politie een beter signalement verschaffen, omdat zij niet in paniek is geraakt. De Delftse politie heeft gisteren uit het hele land felicitaties, telegram men en bloemen ontvangen. De man, die zich op nieuwjaars dag in Rotterdam per telefoon uitgaf voor de wurgmoordenaar uit Delft, is inmiddels aangehouden. Het is de 21-jarige computerbediende F. J. S. uit Rotterdam, Hij wordt vastgehou den, verdacht van bedreiging met moord. (Van onze correspondent) BEIROET In Jordanië is een on dergrondse verzetsorganisatie opge richt die zich ten doel stelt koning Hoessein af te zetten. De organisatie, de vrije Jordaanse beweging, heeft bij de veiligheidsdienst van het land ai grote bezorgdheid doen ontstaan. ELST (ANP) Een snel om zich heen grijpende brand heeft gister avond op het industrieterrein te Eist in de Betuwe opslagplaatsen van Nuts Chocoladefabriek en van het bedrijf in koelinstallaties „Koel- rad n.v." in de as gelegd evenals het kantoor met een woonhuis van de eigenaar van het gebouwencom plex, het aannemingsbedrijf A. J. A. Weghorst. De schatting van het schadebe drag loopt uiteen van anderhalf tot vier miljoen gulden. De bedrijven zijn verzekerd tegen brandschade. Hoewel een grote hoeveelheid grondstoffen (o.a. hazelnoten) en verpakkingsmateriaal voor de Nutsfabriek werd verwoest, zai de produktie volgens de directie niet stagneren; er zijn buiten het thans verbrande magazijn nog voorraden genoeg. Het vuur werd met 18 stralen bestreden door de vrijwillige brand weer van Eist, met groot materieel geassisteerd door de brandweren van Arnhem en Nijmegen. Hoewel er tijdens de brand flessen met zuurstof en olie ontploften, hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De brand is volgens de brandweer ontstaan in het verpakkingsmate riaal van de Nuts Chocoladefabriek. Over de oorzaak is nog niets be kend. Vanaf vandaag, of gisteren eigen lijk, heb ik het voornemen gemaakt om de mannen in De Bilt die ons zo dikwijls valselijk hebben voorgelicht, wat rechter en geruster in de ogen te kijken Ze hebben daar bij het KNMI gezegd: er komt dooi. Ën er kwam dooi. Maar wie waren wij om dat te geloven? Een stelletje eigenwijze lieden die hoegenaamd geen vertrouwen hebben in de kundigheden van anderen, vrees ik toch. Gisteren nog, op deze zelfde plaats spuwde ik mijn gram uit over de Siberische toestanden. Met in het achterhoofd de wetenschap dat het KNMI dooi verwachtte. Maar mooi niet geloven, natuurlijk. En zie: heden kunnen we de zomer- jas uit de kast halen. Om hem waar schijnlijk volgende week weer uit te trekken. De winter is het allerberoerdste seizoen. In beroerdigheid slechts te vergelijken met de prijsontwikkeling. En dat wil wat zeggen. Malèsie. „Als ze mij in plaats van dr. Simo nis tot bisschop van Rotterdam had den benoemd, zou ik me zo benauwd voelen, dat ik de eerste nacht de beste al die veertien dekens van mijn bed aftrapte" (een ingezonden brief). Politieagenten, en zeker surveille rende politieagenten zijn opmerkzame en aandachtige lieden. In Rotterdam keken er twee tenminste tamelijk vreemd op toen ze twee mannen met een kinderwagen zagen lopen. De doorgezakte veren gaven de indruk dat er van een normale inhoud geen sprake was. Tenzij er een ongekend zware baby in zou liggen. Welke mogelijkheid uiteraard niet over het hoofd mag worden gezien. Bij inspectie bleek de kinderwagen geladen met lood, dat de mannen had den gestolen uit een aantal sloop- panden. Troost u, waar zomers duizenden toeristen hun lichamen laten blake ren, vriest het nu dat het kraakt en ligt de sneeuw meters hoog. Waar? Juist: Op het (S)Iberisch schiereiland. In deze tijden blijkt wel weer hoe hoog de hartstochten kunnen oplaai en. De kwestie-Simonis houdt het Nederlandse volk verdeeld. En dat verbaast mij toch wel enigszins. Een bisschopstoel. Waarmee we het voor vandaag weer gehad hebben. Ik groet u. Tot morgen. MERIJN (VERVOLG VOORPAGINA) Interpolis is een N.V. met een aan delenkapitaal van 10 miljoen gulden. Het geplaatste aandelenkapitaal be draagt zes miljoen en het gestorte aandelenkapitaal 60.000 gulden. De maaatschappij komt voort uit de onderlinge verzekeringsinstellingen van de gewestelijke orga nisaties van de Katholieke Doeren en Tuindersbond (KNBTB), de NVB en de LLTB, de ABTB en de LTB. In het pakket van Interpolis" hoofd kantoor te Tilburg is ook een levens verzekering ingebracht door de boe ren- en tuindersverzekering BTL. Dat is van oorsprong een pensioen fonds van de Zuidnederlandse zuivel- bond. Het Coöperatief Verzekeringsfonds (CV) heeft enkele bijzonder goede ja ren achter de rug. In 1969 kon deze maatschappij bijvoorbeeld f 2,8 milj. aan het waarborgfonds toevoegen. Het verzekerde bedrag steeg dat jaar tot 156 miljoen gulden en het afge lopen jaar zelfs tot 170 miljoen. Het CV zit samen met het OBF onder een dak. Binnenkort hopen de ze beide fondsen in Leeuwarden een groot nieuw kantoor te openen. Het huidige onderkomen, eveneens te Leeuwarden, is nog maar net gereed en kostte vele miljoenen guldens. Het totaal verzekerde bedrag bij het OBF (14 miljoen leden) was in 1968 583 miljoen gulden. De FBTO, die ook in een nieuw ge bouw van enkele miljoenen guldens zetelt, heeft 25.350 leden,en had ver leden jaar 60.100 verzekeringen lo pen. DEN HAAG (ANP) De Euro pese commissie ondervindt moeilijk heden bij het verkrijgen van gege vens over de uitvoer van landbouw- produkten naar het Vaticaan, aldus blijkt uit vragen die het Tweede-Ka merlid ir. H. Vredeling (PvdA), als lid van het Europese parlement, aan de commissie heeft gesteld. Ir. Vredeling heeft reeds eerder in vragen de aandacht gevestigd op het, gezien het inwonertal, bijzonder gro te boter- en feaasvanbruik in het Va-

de Stem | 1971 | | pagina 13