I )e^e|Hd OPERATIE-TABOE IN HARTKLINIEK Pluimveehouders radeloos Ik kom voor uw slaapkamer! ADVIES JONGERENSTATUUT) TWINTIG UUR ONDER SCHOT Zelfde loon voor werkende jeugd DEBRA Y OP CUBA BANKGEHEIM DOORBROKEN e; l? Indringer in Delftse flat SAD Al: „HEFTIGE STRIJD VOOR DEUR" Koude in India eist 75 levens Waakzaamheid rond Veringa en Beernink buitenland Wijn in ons land steeds geliefder Patiënten zeer verontrust over Utrecht Ministerie van O. en W. ziet heil in Zoetermeer Hartpatiënten voor operatie mogelijk naar buitenland Ontsnapt tijdens tafeltennis VVDM-KRITIEK "Voorlichting aan militairen onjuist of verouderd" Kostendekking Br zitten merkwaardige dingen te gebeuren in deze nog zo jonge winter, geacht Nederlands voetvolk. Terwijl in de ons omringende streken, pro vincies, landen en werelddelen de sneeuw metershoog ligt opgestapeld, is er in en rond mijn woonplaats nauwelijks twee centimeter gevallen. Meer sneeuw, schreeuwen de weer berichten. Maar gisteren, om precies 18.13 uur, strooide de maan zijn kille stralen over deze plek op de aard kloot. Ergo: een wolkenloze hemel, waar niets, maar dan ook helemaal niets uit naar beneden kwam. Van mij hoeft dat ook niet zo, maar vreemd blijft het. Het kan op dit moment natuurlijk wel veranderd zijn een dik sneew- tapijt bijvoorbeeldmaar daar zag het toch helemaal niet naar uit. Curieus. Mijn eigen, strikt-private schatting van de prijsstijgingen dit jaar be draagt: 7 procent. Proost Gehoord: in Rotterdam is een poli- tie-Mispecteur aangehouden die zich in kennelijke staat achter het stuur be vond. Dat was niet Hermandad, maar Hermanzat. En als het tegenvalt: Hermanzit! (Frank) rijkelijk veel sneeuw hebben. Over naar zonnige oorden, waar althans geen meters sneeuw liggen. Robert Mohunga uias er zeker van dat de vis die hij tijdens een kampi oenschap aan het strand van Noord- Auckland (Nieuw-Zeeland) had ge vangen, te klein zo zijn om er ook maar iets mee te winnen. Hij gooide het dier niet terug, maar at het op. Helaas bleek later dat Roberts vis de enige was die er was gevangen. De eerste prijs bedroeg 900 gulden. Moraal: wie het kleine niet eert, i het grote niet weerd. Glasrouw. Ir. C. van Dis (Kamerlid SGP) tijdens een defensiedebat: „Ik mag de minister hierbij keizer Constantijn de Grote, de christenkeizer, als voor beeld stellen. Hij was de eerste die legeroefeningen op zondag verbood". Anno 1970 (n.C.) verbood Merijn de Kleine legeroefeningen op de res terende zes dagen van de week. He laas was zijn krijgsmacht niet groot in aantal en sterkte. Tijgertje (even geheimzinnig als haar schuil?naam) heeft aange kondigd dat ze ons gaat verlaten. Toch doet ze u (onbelast) de groeten. Ik ook. (Hoe zwaar belast ze ook wezen mogen!). MERIJlsr (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Elke Nederlander dronk in 1970 zo'n vijf liter wijn. Dat is twee en een half maal meer dan in 1960 toen onze land genoten kennelijk de echte wijn- smaak nog niet te pakken had den en men gemiddeld slechts twee liter wijn naar binnen spoelde. Geen wonder dat de Ne derlandse wijnhandel over die dorstige landgenoten best te spre ken is en de ontwikkeling met veel optimisme tegemoet ziet. „Hoop voor de toekomst", zegt ze te hebben, want ten opzichte van de buurlanden wordt er in ons land nog steeds niet veel wijn gedronken. Wijn wordt wel steeds duurder. Met name de Franse kwaliteitswijnen van de oogst 1969 werden maar liefst 30 tot 60 procent in prijs ver hoogd. En dat geeft dan weer een nare „afdronk". Donner verricht onderzoek eerst thans in de openbaarheid zijn ge komen en dan nog slechts door onthullingen van de omstreden hoogleraar J. Wieberdink, de op non-actief gestelde leider van de kliniek. De vereniging betreurt het, dat zij inmiddels nog geen antwoord heeft gehad op een aan minister Roolvink (Volksgezond heid) verzonden telegram, waarin mei verleden jaar werd aangedron gen op een onderzoek naar de gang van zaken in alle Nederland se hartcentra. De kwestie van de kliniek in Utrecht kwam april verleden jaar in de publiciteit, omdat zich hier meer sterfgevallen zouden voor doen dan in andere klinieken. De ze beschuldigingen leidden ertoe, dat professor dr. Wieberdink op non-actief werd gesteld. Een uit de jurist J. Donner en enkele hartchi rurgen bestaande commissie (inge- steld door curatoren van de rijksu niversiteit van Utrecht) verrichtte vervolgens een onderzoek, ,dat, naar het eerst heette, reeds in juni klaar zou zijn. Het rapport, zo is thans geble ken, is echter eerst begin decem ber aan curatoren en het zieken huisbestuur overhandigd. Het zou, naar verluidt, deze week worden doorgestuurd naar minister Verin- ga (Onderwijs en Wetenschappen). Gisteren was het nog niet op het ministerie gearriveerd. Een woord voerder van O. en W. kon gisterer niet meedelen of de minister voor nemens is het rapport na bestudo ring te publiceren. Door onthullingen van professo: Wieberdink zijn intussen wel en kele zaken uit het rapport uitge lekt. Ondermeer is, aldus de hoog leraar, de commissie tot de conclu sie gekomen, dat het aantal sterf gevallen in de Utrechtse kliniek niet wezenlijk verschilt van de aantallen elders. De heer Wieber dink vindt dat belangrijk voor na bestaanden van in de kliniek over leden patiënten en voor hartpatiën ten, die nog op een operatie wach ten, reden waarom hij met deze mededeling in de openbaarheid is gekomen. Ook heeft de commissie-Donner geadviseerd professor Wieberdink le ontslaan op grond van „onvere nigbaarheid van karakters". De hoogleraar vecht deze argumenta tie aan, omdat er nog geen open onderzoek is geweest. Zijn ontslag noemt hij een ernstige zaak voor de volkss condheid. omdat dan een bchandelingsmogelijkheid voo* hartpatiënten verloren gaat. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - UTRECHT De Ne derlandse Hartpatiëntenvereniging zal nog deze week alle 150 Tweede Kamerleden schriftelijk vragen bij de verantwoordelijke minister aan te dringen op meer openheid over de gang van zaken In de kliniek voor hart- en vaatchirurgie van het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht. De vereniging toont zich bij monde van voorzitter H. S. Fievet uit Breda duidelijk veront rust over het feit, dat in deze kliniek al een half jaar niet meer geopereerd wordt. De heer Fievet vindt het even eens verontrustend, dat de resulta ten van een door de commissie- DELFT (ANP) Een onbekende man is gisterochtend een flatwoning aan de Debussystraat in Delft bin nengedrongen. Een 21-jarige werk ster werd door de indringer verrast. Toen de vrouw begon te gillen tracht te de onbekende haar tot zwijgen te brengen door haar knel te zetten tussen een deur en een muur en zijn hand voor de mond van de vrouw te drukken. De vrouw wist zich los te rukken, waarna de indringer zich snel uit de voe:en maakte. De vrouw kon geen bruikbaar signalement van de man verschaffen. De onbekende had aan gebeld onder het voorwendsel dat hij een lek in de centrale verwarming wilde opsporen. De Delftse politie legt nog geen verband tussen dit incident en de aankondiging van nieuwe moordplan nen van meneer X, die zich de wur ger noemt van de 21-jarige Ada Lansbergen. Dc Franse marxist Regis Debray, die kort geleden door Bolivia werd vrijgelaten, is op nieuwjaarsdag voor het eerst in het openbaar ver schenen, Samen met zijn echtgenote, de militante Venezolaanse Elizabeth Burgos, woonde hij de twaalfde herdenking van de revolutie op Cuba bij. Met DRUgasar gasvetwarming.op de buitenluclit aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen... van klein tot groot! Prijzen vanaf f299y Vraag ongefrankeerdde gratis brochure aanfcij x Koninklijke Fabrieken DierctibrockSc.Reigers N.V- Antwoordnummer 17, Ulft. Zullen er pluimvecbedrij- ven beëindigd worden? Er zijn bedrijven die, juist vanwege die schulden, niet kunnen ophouden: een boer laat zich zo gauw niet failliet verklaren. De Nederlandse pluim veehouders, die al een al lerberoerdst jaar achter de rug hadden, zagen zich door de invoerstop van de Duitse markt afgesloten juist toen die markt er weer wat vriendelijker uit ging zien. Tot die invoer stop konden anderen geen munt slaan uit hun slechte positie: ook in Duitsland en België ging het slecht met de eieren. Maar nu kunnen de Duitse en Bel gische eierproducenten hun prijzen laten oplopen, ter wijl de Nederlanders ach terblijven. Tot de invoer stop hield men zich on danks de moeilijkheden op de been in de hoop op ho gere prijzen; nu verkeert men in de positie van ie mand die, bijna aan de top van de berg gekomen, toch nog terugzakt". „De opslagregeling van minister Lardinois vol gens de NOP op een te la ge prijs afgestemd heeft toch wel effect gehad", zo meent ir. Bokx. Was die niet gekomen, dan zou de markt verder zijn inge stort". De voorzitter van het produktschap voor pluim vee en eieren, de heer H. H. Garrelds, verwacht, dat nog deze week de export van broedeieren naar W. Duitsland kan worden her vat. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met de gemeente Zoetermeer vindt momenteel overleg plaats over eventuele verplaatsing van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen naar deze gemeente. Dit maakte de secretaris-generaal van O. en W., mr. M. D. van Wolfe- ren, gisteren bekend. Hij ziet in een verplaatsing de enige mogelijkheid om uit de deplorabele huisvestings situatie te komen en „om de structu reel ongezonde Haagse arbeidsmarkt te ontlopen". (Van onze redactie buitenland) CAIRO President Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren op een massabijeenkomst in de stad Tanta verklaard, dat het land in militair, economisch en politiek opzicht krach tig is geworden, en dat een heftige strijd met Israël voor de deur staat. „Er komt geen compromis en wij zullen geen jota land afstaan", zei de president in zijn zeer krijgshaftige rede, die beantwoord werd met een gescandeerd „Wij zullen strijden" van de menigte. Josef Tekoah, de Israëlische ambas sadeur bij de VN en Mohamed Has san El-Zajjat, de Egyptische VN-am- bassadeur, zijn gisteren uit respectie velijk Tel Aviv en Caïro naar New York vertrokken voor de hervatting van het vredesoverleg onder bemid deling van Gunnar Jarring. DRUgasar lekker stoken zonder schoorsteen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG (ANP) „We krijgen nu werkelijk met radeloze pluimveehou ders te maken". Dit zegt ir. J. A. A. Bokx, algemeen secretaris van de Neder landse Organisatie van Pluimveehouders (NOP). „Er zijn pluimveehou ders die met grote voeder- schulden zitten en voeder- leveranciers gaan zich af vragen of ze met hun leve ringen door moeten gaan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse Hart patiëntenvereniging acht het moge lijk, dat op korte termijn Neder landse hartpatiënten in het buiten land geopereerd kunnen worden. De daarvoor benodigde (reis) kosten wil de vereniging bijeenbrengen door middel van de liart-spaarzegelactie, waaraan thans al 2000 winkeliers meedoen. In eerste instantie komt uit deze actie een half miljoen gulden, zo verwacht de voorzitter van de vere niging, de Bredanaar H. S. Fievet. Een kwart miljoen is bestemd voor een hartbewakingscentrum, het an dere kwart voor patiënten die om welke reden dan ook niet in Neder land geholpen kunnen worden. (Van onze redactie buitenland) WENEN De 25-jarige Neder lander Hans Michael Bensdorp (links) vertelde vandaag dat hij on der schot is gehouden door twee ontvoerders die dreigden op hem te schieten als hij hun orders niet op volgde. Hans Bensdorp is de erfge naam van zijn vaders chocoladefa briek in Oostenrijk. Zondag werd hij door de politie bevrijd, nadat hij 20 uur vast was gehouden door de twee mannen, de Oostenrijker Adel- bert Bilek, 30 jaar (midden), en de Westduitser Peter Doerschl, 29 jaar (rechts). Beiden zijn gearresteerd. Hans Bensdorp studeert theologie. In een interview beschreef hij, hoe hij gedwongen werd weer in zijn auto te stappen, die hij had ge parkeerd in het deftige Deobling, de wijk waar de villa van zijn vader staat. De twee mannen lieten hem naar de autobaan rijden, waar ze hun „plannen" uiteenzetten. CALCUTTA (AP) Een periode van strenge koude in de staat Bihar in het oostelijk deel van India heeft in de afgelopen veertien dagen aan 75 mensen het leven gekost. Ook in de gebieden Gaya en Ilaza- ribagh zijn mensen van de kou ge storven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 23-jarige Am sterdamse gedetineerde heeft zondag avond kans gezien uit de gevangenis in Scheveningen te ontsnappen. Tij dens een spelletje tafeltennis zaagde de jongeman in een opbergplaats enkele tralies door. Via de binnen plaats en het dak van een gebouwtje kwam de Amsterdammer over de hoge muur op een garage aan de buitenkant van het complex. De ver dwenen gedetineerde pleegde in okto ber 1969 een inbraak, waarvoor hij werd veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf. Zijn ont snapping werd pas een half uur later opgemerkt. Tot gisteravond ontbrak elk spoor. (Van onze parlementaire redactie) DE HAARLEMSE politie heeft de 28- jarige W. T. de V. aangehouden, die eind december voor 150.000,ver nielingen aanrichtte op het industrie terrein De Waarderpolder te Haarlem. DE DOOR 'drugs overleden jeugdige buitenlander, die zondag dood in een Amsterdams hotel werd aangetroffen is nog steeds niet geïdentificeerd. Men vermoedt, dat het een Ier is, die is gedeserteerd uit een VS-legeron- derdeel in West-Duitsland. ONDANKS DE bewering, dat hij on toerekenbaar zou zijn, zal de Boli viaanse schilder Benjamin Mendoza terecht moeten staan wegens een aanslag op de paus. DE ZUID-HOLLANDSE Reddings- maatschappij heeft het afgelopen jaar een recordjaar beleefd. Er werden 174 drenkelingen behouden aan wal gebracht. DE 60-JARIGE Amsterdamse predi kant J. S. D. is gisteren tot een geld boete van f 250,veroordeeld we gens schuld aan een dodelijk ver keersongeval in Meerssen op 7 augus tus. DEN HAAG De gespreksgroep „Jongerenstatuut" heeft haar eindrapport aangeboden aan minister Roolvink (Sociale Zaken). Daarin staan aanbevelingen voor maatregelen tot verbetering van de positie van de werkende jongeren in de bedrijven en daar buiten. De gespreksgroep sluit aan bij de nota werkende jongeren van minister Roolvink en staatssecretaris Grosheide (Onderwijs)Daarin werd aangekon digd dat over tien jaar werkende jongeren beneden de 18 de status van leer ling zullen hebben. Hun leertijd zullen zij deels in het onderwijs, deels in het bedrijf doorbrengen. baan, moeten wettelijk verplicht wor den vóór tewerkstelling door een be drijfsgeneeskundige te worden ge keurd. Overwerk moet in principe en nachtwerk zonder meer voor jonge ren worden verboden. Jongeren moeten indien enigszins mogelijk niet langer dan 4% uur ach tereen werken, waarna minstens een half uur pauze, een aaneengesloten vakantie van liefst, langer dan twee weken is noodzakelijk. De gespreksgroep doet verder aan bevelingen over introductie en bege leiding van werkende jongeren in be drijven. De speciale arbeidsvoorwaar den voor de jongeren zouden per be drijf in een apart jongerenstatuut ge regeld moeten worden. UTRECHT (ANP) De commis sie Voorlichting van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen is on tevreden over de wijze, waarop het ministerie van Defensie de dienst plichtigen voorlicht over hun rechts positie. Voornaamste mikpunt van de VVDM-kritiek is het boekje „Veilig Kompas", dat aan het begin van de diensttijd door het ministerie wordt uitgereikt. In het trefwooröenlijstje van dit boekje is volgens de com missie een kwart van de gegevens zonder meer onjuist of verouderd. Ook laakt de commissie de uitvoering van het boekje: ruim 1/5 van de ruimte wordt in beslag genomen door foto's van oorlogsmateriaal, ruimte die volgens de commissie beter had kunnen worden besteed. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De leden van het Nederlandse kabinet worden nog steeds „met verhoogde waakzaam heid" omringd. In het bijzonder geldt dat voor de ministers van Binnen landse Zaken en van Onderwijs en Wetenschappen. Intussen dient men van deze „be waking" geen overdreven voorstel lingen temaken, zo zei ons een woordvoerder van de Rijksvoorlich tingsdienst. Weliswaar houdt de plaatselijke politie een oogje extra in het zeil bij de woningen van een aantal mi nisters, waaronder de heren Beer nink en Veringa, maar ze worden niet door een lijfwacht omgeven als ze een straatje omlopen. Een en an der heeft te maken met een zekere voorzong nu ook in ons land ge- isoleerde acties van groepen of indi viduen tegen gezagsdragers mogelijk zijn gebleken. De Haagse politie zal voor de be waking van ambassades vaste bij stand gaan- verlenen. LAUSANNE (Reuter) Het Zwit serse Federale Gerechtshof heeft de belastingautoriteiten gemachtigd tot het verstrekken van inlichtingen aan de dienst binnenlandse inkomsten in Washington over rekeningen van Amerikaanse staatsburgers bij Zwit serse banken. Voor de leertijd waarin de jonge ren werkzaam zijn in het bedrijf, moeten zij allen eenzelfde vergoeding krijgen, onverschillig de produktivi- teit van de verrichte werkzaamheden, vindt de gespreksgroep. Door het leerling-zijn kan er geen sprake meer zijn van „loon". De extrakosten die het bedrijf voor de leerling-jongeren moet maken, moeten gedekt worden uit een ge meenschappelijk fonds, zodat de kos ten niet op de bedrijven afzonderlijk komen te rusten. Het fonds, natio naal of per bedrijfstak, moet door alle bedrijven samen en door de overheid worden gevuld. Behalve de opleidingskasten moeten ook de prak tijkvergoedingen uit dit fonds wor den betaald. Het wegvallen van het loon van werkende jongeren zal geen onaan vaardbare gevolgen mogen hebben voor het inkomen van het gezin waarvan de jongere deel uitmaakt. Zo nodig moeten hiertoe kinderbij slag en kinderaftrek worden aange past, aldus het rapport. De plannen van staatssecretaris Grosheide voor participatie-onderwijs voor werkende jongeren, vindt de gespreksgroep niet meer dan „half werk" en „sleutelen aan een ver ouderd systeem". Het onderwijs moet meer dan al gebeurt de leerlingen helpen zich te oriënteren op hun toekomstige be roepssituatie. De scholen moeten worden verplicht voor de leerlingen in overleg met henzelf en hun ouders een schooladvies samen te stellen. Jongeren die solliciteren naar een

de Stem | 1971 | | pagina 9