Nieuwe Sammie' kan al gekocht worden Vereniging van ondernemers opgericht; leden moeten nog geworven worden Begroting van Aardenburg niet sluitend Tweede produktie- eenheid Hoechts is „schoon" stad streek Postzegelvereniging Land van Hulst houdt bijeenkomst PRIJSSCHIETING IN HULST buugeplijke stand Burgerlijke stand examens ACTIE VERLOOPT ZEER SUCCESVOL EDDY SIJS KAN WEER LACHEN Verontrusting in Yerseke over slechte plafonds Reactie Verwachting Jezuïetenpater J. van Lieshout overleden VOOR GECOÖRDINEERDE VOORLICHTING Poolse oudstrijders vierden „Oplatek" Oostburg Nieuw-Namen INLEIDINGEN INVLOED N ieu w j aarsreceptie gemeentebestuur Goes DINSDAG 5 JANUARI 1971 Het voorlopig dagelijks bestuur van de nieuwe vereniging van Zeeuws-VIaamse ondernemers v.I.n.r. drs. L. A. R. Sturm, penning meester, C. Ribbens. voorzitter, A. M. van Laere, secretaris en W. Voogt en G. P. Veerman, leden. (Van onze correspondent) HULST De postzegelvereniging „Het land van Hulst" houdt zondag aanstaande om half drie een bijeen komst in de zaal van hotel T. van Oosterom te Hulst, vanaf twee uur is de nieuwtjesdienst aanwezig. Te verkrijgen zijn de nieuwe uitgiften kinderzegels van Nederland, Surina me en de Nederlandse Antillen. Na het officiële gedeelte wordt een verloting gehouden met als hoofdprijs de serie „Kerken in oor logstijd", cataloguswaarde 32,50. Tot slot is er een veiling, waarbij onge veer zeventig kaveltjes ter verkoop zullen worden aangeboden. Tijdens de vergadering houdt de heer C. Verstraeten uit Clinge een tentoon stelling van zijn verzameling „archi tectuur". Zondag 14 februari houdt de postzegelvereniging de algemene j aarvengaderinig. (Van onze correspondent) HULST In café R. de Vilder te Hulst werd een prijsschieting ge houden op de liggende wip, waiaraan 45 schutters deelnamen. Er werd geschoten op twee wippen. De meest succesvolle schutter van de middag was J. de Waal uit Ossenisse, die dlrie zijvoigefe afschoot. De uitslag luidt als volgt: Wip 1: hoogvogel E. de Maat te Ossenisse, eerste zijvogel R. Boon te De Klinge, België, twee de zij vogel J. de Waal te Ossenisse. De meeste kleine vogels, 5 stuks werden geschoten door J. van Hels- land te Hulst. Wip 2: Hoogvogel V. de Vos te Hulst, eerste en tweede zij vogel J. de Waal te Ossenisse. De meeste kleine vogels, 6 stuks, werden ge schoten door A. Blommaert te Hei kant. Geboren: Kirstie d.v. E. Hofman- de GuchtemaerrePascaüs, z.v. C. Af- aas-Colaone te Axel, Lianne d.v. A. Audenaerd-Brandes te Axel, Clara d.v. R. Steenaert-Schellingerhoudt, Mario z.v. W. Blomme-Nuijtinck te Sas van Gent, Bart, z.v. P. den Hartogh-Leunis te Hoek, Karsten z.v. R. Siewert-de Rooij te Axel, Remco z.v. W. Winters-van der Ben, Winy d.v. K. Bouma-Stroop te Hoek, Karei z.v. J. de Jonge-Kaijser, Karei z.v. J. de Jonge-Kaijser, Krina, d.v. J. de Braai-Bliek, Cornells z.v. J. Poortvliet-van de Velde te Hoek, Linda, d.v. P. van der Wind-Bij kerk. Ondertrouwd: Arturo Luna, 31 jaar te Rome, Cornelia Petronilla, 28 jaar, Erik Blokker 24 jaar en Lucia Stevenson, 26 j., Robbert Segers, 22 te Voorburg en Cynthia Hooff 16 jaar. Overleden: Elisabeth Visser, 91, ongeh. gew., Frederik Kegels, 87, Jannis de Putter, 71 te Zaamslag, geh gew. Pieter Coraeldssen, 78, te Zaamslag, Elisabeth Kaan 79 e.v. M. Dieleman te Hoek, Hendrik de Jon ge 67 Joh. de Raafï te Breda 70 geh., Levinus Stoffels 74 geh., CyriiRes Mechelinck, 69, te Sas van Gent, geh. Frans de Klerk 56 ongeh. Maria Meeusen, 76, w.v. D. de Grootte, Cornelis Dieleman 73 ongeh A - V;? ."f TILBURG Aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg slaagde voor het doctoraal examen economie de heer J. Termote te St.- Kruis. UTRECHT Aan de rijksuniver siteit slaagde -voor het doctoraal examen economische wetenschappen de heer J.A.A. Termote te Aarden burg. f Eddy Sijs zal nu wel weer kunnen lachen. Bij de gehouden acties is genoeg geld bij elkaar gebracht Om een nieuwe pony voor hem te kopen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG In tegenstelling tot vorige jaren heeft de gemeente Aardenburg voor 1971 geen sluitende begroting. Het nadelig saldo bedraagt 86.040,waarbij rekening is gehouden met een post voor onvoorziene uit gaven van 50.000,De begroting voor 1970 sloot met een post voor onvoor ziene uitgaven van 69.031, (Van onze correspondent) YERSEKE De bewoners van het huis aan de Verlengde Dahlia laan te Yerseke, waar tot tweemaal toe een plafond omlaag kwam, ma ken zich ernstig zorgen over moge lijk nieuwe instortingsgevallen. Het plafond dat het eerst omlaagviel (in de kinderkamer) is inmiddels hersteld. Men had niet verwacht dat ook het tweede plafond in de slaap kamer van de ouders, het zou bege ven. De toezegging ts gedaan dat ook deze schade zo spoedig mogelijk zal worden hersteld. De bewoners willen de eigenaar van de woning om smartegeld ver zoeken vanwege de grote ravage en het ernstig ongerief gedurende de feestdagen en beschadiging van meubilair. De architect heeft een onderzoek ingesteld naar het stuca- doorwerk in de aangrenzende hui zen. Ook daar zijn de bewoners bang voor instortingen en verdere beschadigingen. Bij één van hen ziet het plafond in de woonkamer eruit »ls een dambord. Beloofd is dat het in zijn geheel zal worden uitgebro ken en vernieuwd. Als oorzaak van het nadelig saldo voor 1971 noemen b. en w. de sterk gestegen uitgaven voor sociale zorg en de onvoldoende wijze waarin hierin door het rijk wordt tegemoet gekomen. Verwezen wordt naar de gewijzig de regeling van de minister van binnenlandse zaken, die voor de ge meenten aanzienlijk ongunstiger valt dan de vorige regeling. Het gevolg hiervan voor Aardenburg is, dat de gemeente f 73.038,- minder aan uitkering voor sociale zorg van het rijk ontvangt. Doordat een aan tal kosten van de gemeente is over genomen door het rijk heeft Aar denburg een voordeel van totaal f 41.100,- geboekt, nl. aan kraamzorg f 1.000,-, gezinszorg f 20.000,- en aan bijstand aan thuiswonenden f 20.100,-. Daartegenover staat echter een nadeel van f 114.138,- wegens verla ging van het pmrekeningspercentage voor sociale zorg en van het alge meen omrekeningspercentage. Dit komt er in feite op neer, dat de gemeente van de tachtig procent die zij voor kosten sociale zorg van het rijk terugonu ngi, er in feite maat 58 pet. wordt vergoed. Voor 1971 moet drastisch worden verhoogd de bijstand aan personen die in bejaar dentehuizen verblijven, de uitkering aan de sociale werkplaats en die aan beeldende kunstenaars. Burgemeester en wethouders de len de raad mee, dat zij inmiddels bij de minister van binnenlandse zaken en de Vereniging v. Nederland se Gemeenten stappen hebben on dernomen om in deze ongunstige regeling voor Aardenburg verande ring te brengen omdat het begro tingsevenwicht buiten de schuld van de gemeente ernstig wordt verstoord en de maatregelen als onbillijk wor den aangemerkt. (Van een onzer verslaggevers) HULST De actie om geld bij een te brengen voor een nieuwe pony voor Eddy Sijs uit Hulst, heeft in totaal reeds meer dan ne genhonderd gulden opgebracht. Bijna vijfhonderd gulden daarvan is afgelopen weekend bijeenge bracht tijdens een bliksemactie in de stad. Het overige geld is bin nengekomen via een speciaal gironummer en afkomstig van een bliksemactie, die eerder al werd gehouden in manege St, George in Absdale. liet ziet er naar uit dat de opbrengst deze week nog wel zal groeien. Eddy Sijs de 8-jarige jongen, die bij een brand op eerste kerstdag zijn ponny „Sammie" in de vlam men verloor kan nu weer lachen. Het geld, dat bij elkaar is gebracht en de toezegging, die een van de inititatiefnemers, Wout Burm, heeft gekregen, is niet alleen voldoende voor de aanschaf van een nieuwe pony, maar vermoedelijk blijft daar naast nog voldoende over om een nieuw onderkomen voor het paardje te bouwen. Dat zal onder meer af hangen van de giften, waarvan ver wacht wordt, dat ze via de Raiffei- senbank nog zullen binnenkomen. Het streefbedrag zeshonderd gulden is al ruim overtroffen. Nu het er uitziet, dat het zelfs met vierhonderd gulden overschreden zal worden, zal Eddy vermoedelijk niet „zomaar" een nieuw paardje krij gen, maar een acht- tot tienjarige, gedresseerde Dartmoor-pony, waar mee de nieuwe eigenaar weer kan meedoen aan alle concoursen. Door deskundigen van de pony club wordt momenteel al uitgekeken naar een nieuwe Dartmoor, die aan alle eisen voldoet. Wanneer het paardje aan Eddy overhandigd kan worden is nog niet bekend. Dit hangt onder meer af van het aan bod: goede en relatief toch goedkope pony's zijn schaars. Bij de ponyclub zelf heerst alom vreugde over het resultaat van de actie en de reacties van 'de Hulster bevolking. Initiatiefnemer Wout Burm zei er maandag het volgende van: „Dit had ik echt niet voor moge lijk geacht. Het is geweldig. Als alle mensen, die me toezeggingen heb ben gedaan, hun belofte nakomen, halen we de duizend gulden zeker". Een van de eersten, die eind vorige week geld stortte op de speciaal daarvoor geopende bankrekening was de kassier van de Raiffeisen- bank in Hulst. Hij opende de reke ning met een bedrag van vijftig gulden, aangevuld met vijfentwintig gulden van de Raiffeisenbank. Drie honderd gulden was reeds opgehaald in de manege te Absdale. Zelfs bij de heer Burm thuis zijn mensen de afgelopen dagen geld komen bren gen. Ook voor de actie van afgelo pen weekend op de Hulster Markt bestond grote belangstelling. Ongeveer twintig leden van de ponyclub waren daar met hun paar den naar toegekomen en lieten be langstellenden voor vijftig cent rit jes maken. Andere leden collecteer den huis-aan-huis en in warenhui zen. Onder de jonge collectanten was ook Eddy zelf. De heer Burm: „De meeste mensen kenden hem niet, omdat hij weer lachte. Overal waar hij kwam zei hij: „Ik collec teer voor de pony van Eddy". Naast degenen, die twee kwartjes voor een paardenrit over hadden waren er ook mensen, die zonder meer geld gaven op de Markt. De heer Burm over zaterdag: „Ik zal het eerlijk zeggen: ik verwachtte dat we een paar honderd gulden bij mekaar zouden krijgen. Dat de men sen zo zouden reageren, nee, daar had ik geen flauwe notie van. Nu wachten we eerst af tot er een geschikt paardje gevonden is en dan zullen we het vermoedelijk wel op de een of andere min of meer offi ciële wijze overdragen. Hoe? Dat weet ik nog niet op dit moment?". DEN HAAG Op 73-jarige leef tijd is in Den Haag overleden pater Joannes van Lieshout, van 1938 tot 1964 econoom van de Nederlandse Jezuïeten. Tevens heeft pater Van Lieshout jarenlang wiskunde gedo ceerd op middelbare scholen, onder meer In Oudenbosch en op het Aloysiuscollege in Den Haag. Ondanks zijn hoge leeftijd heeft hij tot de zomer van 1970 voor de klas gestaan. Na de oorlog heeft pater Van Lieshout zitting gehad in een adviescommissie voor de rege ring voor de wederopbouw van ker kelijk en kloosterlijk bezit. Sinds 1964 was hij assistent-eco noom voor de jezuïeten vice-provin- cie in Indonesië. Pater van Lieshout is in 1897 in Rotterdam geboren. In 1931 werd hij priester gewijd. De uitvaartdienst vindt plaats op woensdag 6 januari in de kapel van het Aloysiuscollege aan de Oost- duinlaan 50 te Den Haag. De dienst begint om 12 uur. De begrafenis vindt omstreeks één uur plaats op d;e rooms-katholieke begraafplaat» aan de Kerkhoflaan. (Van onze correspondent) VLISSINGEN —De traditionele feestelijke Poolse kerst- en nieuw jaarsbijeenkomst, de „Oplatek", in het r.-k. verenigingsgebouw „Het Buut" te Vlissingen, mag als zeer geslaagd worden beschouwd. De be langstelling voor dit evenement overtrof de' verwachtingen van de organisatoren; Poolse oudstrijders met hun Nederlandse vrouwen, fa milieleden en vrienden, waren daar gezellig bijeen. De feestelijke bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de vereniging van Poolse oudstrijders, ir. J. Minkiewicz, die alle hartelijk welkom heette en in het bijzonder de bestuursleden van het gewest Zeeland van het Veteranen Legioen Nederland de heren P. J. J. Hart- hoorn uit Middelburg en J. Dekker uit Oostkapelle. In zijn korte speech memoreerde ir. J. Minkiewicz de tragische gebeurtenissen in Polen, die er aan herinnerd hebben dat de gedwongen onderworpenheid van Polen aan Moskou een allesbehalve vanzelfsprekende zaak is en dat het Poolse volk na een kwarteeuw communisme zijn gevoel voor vrij heid niet heeft verloren. Het hoogte punt van deze feestelijke bijeen komst, dat door de enorme belang stelling een beetje in het gedrang kwam, was de ceremonie van het onderling verbreken en consumeren van de „oplatek" ('n soort van ou wel), waarbij men elkander het bes te voor het nieuwe jaar toewenste. Tijdens dit samenzijn werd de heer K. Kapias gehuldigd, die vorig jaar om gezondheidsredenen werd gepensioneerd. Uit handen van ir. J. Minkiewicz ontving hij een fraai postzegelalbum Deze bijeenkomst bewees op nieuw, dat de onderlinge band onder de Vlissingse Polen, of beter gezegd onder de Poolse Vlissingers. in de loop der jaren allerminst is ver zwakt en dat de kring Vlissingers van de vereniging van Poolse Oudstrij ders nog zeer actief is en zich de „goodwill" heeft verworven van ve le Nederlanders. Dit blijkt onder andere uit de grote verspreiding van „De Poolse Oudstrijder", het tijdschrift dat dooi de Poolse journalist Billy Strenk in het Nederlands wordt uitgegeven voor de Nederlandse vrienden, als ook door de onlangs door de vereni ging gehouden succesvolle verloting voor de aanschaf van een nieuwe stencilduplicator. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Na een maandenlange voorbereiding en met het oog op de belangrijke ontwikkelingen op sociaal-economische gebied, die Zeeuwsch- Vlaanderen te wachten staan, is opgericht de Vereniging van Zeeuwsch- Vlaamse Ondernemers (ZVO). IJsclub De ijsclub in Schoon- dijke bezorgde de leden en suppor ters gedurende het weekend enkele prettige dagen. Op de door de leden zelf uitgebaggerde Molenkreek trok ken tal van schaatsliefhebbers hun baantjes. Jaarfeest fanfare Op zaterdag 9 januari aanstaande houdt de fanfare „De Scheldezonen" uit Nieuw-Na men haar jaarlijkse feestdag. Het programma voor deze dag ziet er als volgt uit: om 11.30 uur is er een bijeenkomst in lokaal Praet Verras, om 12.00 uur gevolgd door een eu charistieviering. Daarna de traditio nele rondgang door het dorp met bezoek aan alle cafés. Tot slot ia er een maaltijd en een bal. De nieuwe vereniging zetelt in Temneuzan en heeft als voorlopig bestuur de heer C. Ribbens als voor zitter, de heer A. M. van Laere, secretaris drs. L. A. R. Sturm, pen ningmeester en als leden de heren T, Kerckh-aert, L. K. vain der Linde, C. Muller, P. J. van de Somde, G. P. Veerman, H. K. Veling, J. G. Ver linde em W. Voogt. Een van de hoofddoelen van de ZVO is een zo goed mogelijk ge coördineerde voorlichting aan de le den te geven op sociaal-economisch gebied in de ruimste zin, waarbij gestreefd zal worden naar een nau we samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuws-VIaanderen en de overheid. Omstreeks half juind van dit jaar zal op d»e te houden algemene leden vergadering een definitief bestuur worden gekozen. Inmiddels zijn door bet secretariaat 3500 brieven ge stuurd aan potentiële leden in Zeeuws-VIaanderen. Van de vereni ging kan iedere ondernemer lid worden of ieder die een vrij beroep uitoefent. De ZVO heeft voor de komende maanden een drietal belangwekken de inleidingen met gelegenheid tot discussie op haar programma staan. Op 18 januiari ho-udt drs. M. C. Verburg, directeur van het ETI te Middelburg, een inleiding over „de economische ontwikkeling van zuid west-Nederland in het bijzonder Zeeuws-VIaanderen" in het Zuid- landtheater in Terneuzen. Op 8 maart spreekt eveneens in het Zuidland- theater dr. ir. W. H. Ubbink en drs. H.H. Vogel, verbonden aan de provinciale planologische dienst in Zeeland, over „planologische proble men van Zeeuws-VIaanderen, in het kader van de ontwikkeling van zuid-west-Nederland" „De Belgisch-Nederlandse samen werking" is het onderwerp van de lezing die prof. dr. M. Anseli-n, do cent aan de rijksuniversiteit te Gent, op 19 april in het Zuidlaind- theater ga-at houden. Alle drie lezin gen beginnen om 20 uur. Op een in hotel Rotterdam gehou den persconferentie wees voorzitter C. Ribbens op de belangrijke wij zigingen die zich in Z.-Vlaanderen ren als gevolg van de industrialisa tie, de aanleg en verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen en de woningbouw hebben voorgedaan. Ontwikkelingen die nog versterkt zullen worden wanneer de plannen voor het haven- en industriegebied bij Ossenisse, de ontsluiting van het Land van Saeftinghe. de vaste oe ververbindinig, het Baalhoekkamaal de nieuwe kanaalwerken bij Ter- neuzen, het havenschap Terneuzen, de openstelling van de Bemeluxgren- z-en, Zeebrugge, de gewestvorming en de toekomstige structuur van Zeeuws-VIaanderen werkelijkheid zullen worden. coördineren en tevens optreden als gesprekspartner in het overleg met de overheid", aldus de heer Ribbens. De vernietiging heeft de konink lijke goedkeuring op de statuten aangevraagd. Het secretariaat is ge vestigd aan de Leeuwenlaan 56 in Terneuzen. „De daarmee gepaard gaande structurele wijzigingen in dit gebied zijn zonder twijfel van invloed op vele ondernemingen. Het vroegtijdig onderkennen van toekomsti ge ontwikkelingen is voor een ver antwoorde bedrijfsvoering vereist. Een duidelijk inzicht in de regionale problema-tief is onontbeerlijk. Daar om willen wij als vereniging van Zeeuws-VIaamse ondernemers deze ontwikkeling ook vanuit het be drijfsleven begeleiden en als repre sentatief orgaan niet alleen de ver schillende vraagstukken bestuderen, maar ook zo ruim mogelijk informa tie aan bet bedrijfsleven geven en (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor Hoechst- Vlissingen wordt 1971 een van de belangrijkste jaren in de overigens nog betrekkelijk korte geschiedenis van het bedrijf op Nederlandse bo dem. Eind 1971 moet namelijk de Trevira-grondstoffenfabriek, die aan de Sloehaven in aanbouw is, in be drijf worden gesteld. Bovendien zal in de loop van dit jaar de derde fosforoven aan het produktieproces van Hoechst gaan deelnemen. De Trev-ira-fabriek, in de wande ling TGF genaamd, za-1 werk bieden aan 200 personen, waarvan er 70 een bijzondere opleiding zullen ontvan gen op een soortgelijke fabriek van het concern in Gersthofen (Beieren) Van niet gering belang is, dat de tweede produktie-eenheid, die Hoechst aan het bouwen is, tot de schone bedrijven moet worden gere kend, Volgens de personeelsleden, die het bedrijf in Beieren hebben bezichtigd was het eerste wat hen opviel: het feit dat er blijkbaar ook chemie mogelijk is. waarbij geen stof of stank vrijkomen De nieuwe produktie-eenheid van Hoechst levert grondstoffen voor de fabricage van kunstvezelgaren-s. De produkten worden geleverd aan spinnerijen in Noord-Ierland, Chili, Zuid-Afrika en Duitsland. Van de nieuwe fabriek is het skelet prak tisch gereed. De afbouw zal echter nog vele maanden vergen. De Trevi- ra-fa-briek is tot op grote hoogte geautomatiseerd en dat betekent, dat er heel wat eleotronica aan te pas gaat komen. Er zijn in het gehele produktieproces niet minder dan 12.000 meetpunten, die als de fabricage eenmaal is begonnen praktisch evenveel „vingers op de pols" betekenen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De jaarlijkse receptie van het gemeentebestuur van Goes zal ditmaal woensdag 6 januari wor den gehouden. Alle belangstellende burgers van de gemeente kunnen op deze nieuwjaarisoinltjvaragsit terecht vain ballf vijf tot Eer uur iin De Ko renbeurs.

de Stem | 1971 | | pagina 5