„het huis staat reeds op mij Lachertjes in ambtelijke taal a PUZZEL Niet meer dan 300 woorden Veren groeie aantal PEPERKOEK BLOKKEERT VERKEER Oud inwoner Kaats heuvel beroemd in N.- Zeeland TIJDENS WINTER VRAGEN VOGELS BROOD EN WATER ZEEUW j CIJFERS Chopin waarschuwt bij te hard rijden stad streek Ik ben altijd met zn tweeën thuis Hoop Gasfitter Gaten SUSKE EN WISKE de toornige tjiftjaf n LUCKY LUKE de daltons in de blizzard Kans op ijzel DINSDAG 5 JANUARI 1971 DINSDAG 5 JANUARI Elke ochtend opnieuw stijgt er wel ergens in Zeeland een home risch gelach uit een ambtelijke keel op. Dat gebeurt meestal tij dens het doorlezen van de post. De meeste mensen maken er name lijk een gewoonte van om zich in hun correspondentie aan ambte lijke instellingen en bedrijven, te bedienen van wat naar zij menen „ambtelijke" taal is. Zij vangen hun brieven niet aan met „Geach te heer", of zoiets, maar liefst met „weledelgestrenge" of ook wel „edelachtbare heer". En daarna volgt dan een uiteenzetting, die moeilijk probeert te maken wat eigenlijk gemakkelijk is. Het re sultaat daarvan noemt men: „een in ambtelijke taal gestelde brief Er zijn tal vain voorbeelden die heit op gezellige avondjes emorm goed doen. Een klassieker is bij voorbeeld deze, gericht aan heit bu reau huisvesting van een gemeente: „Edelachtbare heer, Aan de ene kant ben ik ongetrouwd en aan de andere kant regent het bij mij bin nen". Of een briefje aan een onder wijzer: „Onze Kees kan vandaag het onderwijs niet volgen vanwege het moeten ondergaan van een dokters- onderzoek door zijn grootvader" Bij het provinciaal gasbedrijf, thans ondergebracht bij de Zeeuwse energiemaatschappij, kan men over de zogenaamde „ambtelijk gestelde brief" meepraten. Wij hebben vrij moedig enkele citaten overgenomen uit het PZEM-personeelorgaan. Hier volgen ze: Wij komen terug op de door ons aangeboden gietijzeren knieën... Wat ons koken betreft staan wij op een zeer laag standpunt... Naar aanleiding van het bezoek van uw controleurs ben ik vanaf 13 oktober getrouwd... Meneer, toen ik een kachel had, dee ik vaak een hoop op de kachel, maar nu moet ik alles op het gasfor nuis doen... Ik heb me voorschot gestort. Wanneer komt het naschot? Daar ik over wil gaan op gecen traliseerde gasverwarming, zou ik graag vernemen welke wegen ik met u moet bewandelen. Ingesloten uw accoord-bevesti- ging, het huis staat reeds op mij. Genoemde gasfitter dacht dat het zijraam open was, maar het was dicht, wat hij bemerkte toen hij zijn hoofd erdoor stak... Mijn buurman en ik zitten in hetzelfde portiek, maar onze pitten branden verschillend... Die installateur heeft me zodoen de een lelijke poes gebakken, die ik me hele leven niet meer vergeet... Gelukkig stuurde u de tweede keer een echte vitter en ik moge u dan ook mededelen, dat de klachten inmiddels zijn hersteld... Gaten gehakt voor aan- en af voer van de loodgieter... Verleden jaar bad ik de petro leumkachel staan, maar nu is de kleine meid over de vloer... Bij ombouwwerkza-amheden in de koekfabriek ontstond een 2e graadsverbrandiing aan het Linker been, ter grote van een Victoriahi- cuitje Tot slot kan ik u mededelen: ik ben altijd met z'n tweeën thuis... Een peperkoek van niet alle daagse afmetingen versperde in Terneuzen de Vlooswijkstr. toen grossier W. Vermeulen het ge vaarte in zijn winkel loodste. De koek van het spoorbiels-formaat weegt ruim dertien en een halve kilogram. De heer Vermeulen zet te hem in zijn etalage, die echter veel te klein bleek. Hij verwacht niet dat er veel huismoeders zul len komen opdagen om de reus onder de snijkoeken naar huis te nemen. „Maar voor een loterij of een bazaar is het natuurlijk wel een geinig prijsje", meent de heer Vermeulen Koekliefhebbers kun nen er voor f 50,— een jaar lang van smullen Twee meter tien en maat 84. Als je zo langs de wegen rijdt, dan zie je veel. En evenals elders zie je ook veel automobilisten, die te hard rijden. Bord-en en alle ver maningen. waarschuwingen en boe ten ten spijt. In de VS heeft men er nu iets anders op gevonden. Daar kunnen de automobilisten, die met een te hoge snelheid rijden gewaar schuwd worden door treurmuziek. Er is daar een mini-recorder ont wikkeld, die aan de snelheidsmeter is gekoppeld en die bij het berei ken van een snelheid van 140 kilo meter per uur automatisch wordt ingeschakeld. Men hoort dan de treurmars van Choprn. Rond de cijfers dienen in de richting van de wijzers van de klok woorden van vier letters te wor den ingevuld De eerste letter van ieder woord komt boven het cijfer te staan. 1. van boven nauw toelo pend glazen vat, 2 onbegroeid; 3. schaapskameel: 4. taaie lekkernij; 5. delfstof; 6 bloedvat: 7 tijdelijk heersende smaak 8 betaalwijze; 9 slaginstrument; 10. eekhoorn: 11 jongensnaam; 12. vreemd: 13. gek heid; 14. nauwe; 15. andere naam voor Perzië; 16 rivier in Noord- Brabant. OPLOSSING: ■J3UJV '91 lueri 'Si laSua lajao ei IJEBJ ET :qua 'TI Uaqa '01 luio.15 6 IojtS 's lapoui 'j Ijape 9 :sria g eSou i :euiei g :[ee5i g Isay t Het winnende ontwerp eindredactie ton koopman gé van berkel Het is de heer G. van Boxtel, oud-inwoner van Kaatsheuvel, weer eens gelukt een eerste prijs te winnen in een nationale ontwerpcompetitie voor schoe nen in Christchurch. Nieuw Zeeland. De heer van Boxtel is jaren geleden naar Nieuw Zee land geëmigreerd en heeft daar nu grote bekendheid op het ge bied van schoenontwerpen. Het is de zesde keer in evenzoveel jaren, dat de oud-Kaatsheuvele naar een eerste prijs bemachtig de. Dit jaar waren er 86 inzen dingen. Hij zegt: „Het wordt ieder jaar moeilijker en er moet harder voor gewerkt worden. Maar waar een wil is. is een weg". Een Nieuwe Zeelandse krant schreef: „Nederland staat be kend om zijn klompen. Maar de heer van Boxtel bewijst ieder jaar opnieuw, dat de Nederlan ders nog iets anders kunnen maken dan klompen"Meni geen daarginds denkt inderdaad nog onmiddellijk aan klompen ils het woord „Nederland" valt. Iets anders is, dat de heer van Boxtel onlangs de grootste moccasin ter wereld heeft ver vaardigd. Het voorwerp is 2.10 meter lang en staat te boek ais maat 84. Hij heeft er vier dagen aan gewerkt, samen met de heer A. Beerens, eveneens af komstig uit Kaatsheuvel. Men sen die op grote voet willen leven weten dus, waar ze te recht kunnen. „Zo zie je, dat wij de schoen makerij aan de andere kant van de wereld nog een beetje eer aandoen", zegt hij. In de komende weken kan blij ken of men alle uitroepen over behoud van de natuur heeft ge meend. Niet alleen lucht, water en land behoren daartoe. Ook vogels rekenen we daaronder. Vogels hebben het in dit jaarge tijde erg moeilijk. Zij vinden onder sneeuw geen voedsel. Be vroren water laat zich niet drinken. De vogels moeten maar zien hoe zij in leven blijven. In de afgelopen jaren is gebleken, dat er wel degelijk mensen zijn die voor de vogels zorgen. En niet alleen voor hen. De andere dieren werden evenmin verge ten. Laten we nu in deze barre periode niet vergeten, dat het dier de hulp van de mens broodnodig heeft. Het kan zo gemakkelijk. Zelfs op een balkonnetje van een flat kan brood worden neergelegd. Wees met water voorzichtig. Gevleu gelde dieren spartelen daar graag in rond. Bij vorst kan bevriezing een naar gevolg zijn. Zorg er daarom voor, dat vogels wel kunnen drinken maar niet kunnen baden. En ververs wa ter regelmatig. Anders komt er een laag ijs op. Laat de liefde voor de natuur niet door kou verkillen. GOES Grand 20 uur: De terugkeer naar de Apenplaneet 14 j. HULST Stadhuis Expositie Kunst in het klein", de schoonheid van oude te gels (t.m. 22 jan.) Ma. t.m. vrij 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. Zat. en zon. van 15-17 uur. MIDDELBURG City 20 uur: De weg naa.r de hel 18 j. Vleeshal Stadhuis Kerstexpositie van de Zeeuwse Kunstkring (t.m. 11 jan.) Open van 14-17 uur. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: Woodstock a.l. ROTTERDAM Rott. Schouwburg 20.15 uur: „Tchao", blijspel, door het Nieuw Rott. Toneel. Grote Schouwburg Zuidplein 20.15 uur: „De Jantjes" door het Amsterdams Volkstoneel. Museum Boymans-van Beuningen, Expositie Salvator Dali (t.m. 17 jan.) Ma. t.m. zat. 10-17 zon. 11-17. Bovendien woe. van 20-22 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Terugkeer naar de Apenplaneet 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Pattom 14 j. Brabanders hebben op een groot aantal andere Nederlanders voor, dat ze een grotere woordenschat hebben. Buiten het Algemeen Beschaafd Neder lands arsenaal, beschikken ze immers ook nog over typisch Brabantse woor den en uitdrukkingen. Zo hebben Brabanders met een kleine woordenschat, toch nog een iets grotere dan veel andere kleine-woorden-schat-mensen in ons land. Nietwaar? In het algemeen kan men zeggen, dat er in Nederland mensen zijn, wier hele woordenschat niet boven de driehonderd uitkomt. Die driehonderd woorden begrijpen ze, di zeggen hun iets Wat de Nederlandse taal daaren boven nog aan woorden bezit en dat zijn er duizenden is voor hen koeterwaals. Een onderzoek in de Amsterdamse kinkerbuurt heeft dat uitgewezen. Velen leven daar met driehondera woorden, ook jongeren. In „Hervormd Neder land" is ds. M. Groenenbere daarover aan het filosoferen gegaan: „Driehonderd woorden, rneei niet. Gebruik je andere, dan sta je buiten hun wereld. Ze begrijpen niet, wat je bedoelt. Dan denk je aan de kerk, de kerkdienst, de catechese Daar klimt een dominee de preekstoel op en stalt woordenrijkdom oit. Ook zij die smalend praten over de middenstands- kerk en beschuldigend zeggen, dat we de arbeiders en intellectuelen ver loren hebben Dat hebben we ook. We proberen er wat aan te doen, maar altijd in de richting van meer-dan-driehonderd-woorden. Het middelbare- scholierenwerk. Maar we doen bitter weinig aan de taalarmen. Als ze komen, voelen ze zich staan buiten deze wereld vaü taalrijkdom. Wie verloochent zichzelf zo, dat hij rijk is ii- woorden en zich arm maakt, terwille van hen, die arm in woorden ziin?" 'mdevoM-\ Mmfantoml "wpstiPifisJ wrmetMielfle een politieke plezier (eim! X msloj! 15- ZO BEREIKT LRU- BIK Zijft POEL. V00ELBESCHERHERS Elt VOSEltRnSERS Zijtl VR0E6 UIT PE VEREtl Ott HOR VERENTEKEPPEK.PL HELE BEV0LRH16 ROKTitt OPSCHUPPilfS (V: MIDDELBURG D< jaar „miljonair" geworde Stoombootdiensten werde joen voertuigen Op deze c reikte dezelfde mijlpaal r momenteel het aantal van •1 in zicht. Het aantal overgezétte op de dienst Kruiningen der bedroeg in de eerste den van 1970 bijna twee miljoen. Op de dienst Breskens, nadert men, w: tal passagiers betreft, al vier miljoen personen pe vervoersaanbod op het veer Terneuzen - Hoec vertoont een eigenaardige ling. Het aantal overgeze' gen nam in vergelijking tqe, doch het aantal passt de. Dit proces is al jar met deze bijzonderheid, d tal overgezette voertuige vrij scherp daalde tot punt in 1969, waarna ee volgde in het jaar 1970. overgezette voertuigen 1 de eerste elf maanden jaar 38.390 tegen 37.703 i eenkomstige periode van De betrekkelijke groe Voon voor en d< opget het maan om I' Tijde sneeu ook kans op ijzel en reg langzame stijging van tem Weersvooruitzichten in middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal 0 tot 2; min.-temp.: 3 tot 8 der normaal; max.-temp.: den onder normaal; kans ge periode van minstens procent; kans op een gehe maal: 30 procent. Voor donderdag: aantal tot 3; min.-temp.: van 4 gr normaal tot 2 graden bove max.-temp.: 0 tot 5 graden maal; kans op een droge f minstens 12 uur: 60 procei een geheel droog etmaal: 3 1 - 1 "SP

de Stem | 1971 | | pagina 2