MEER LOON OF MEER HUIZEN? Patat, chips en nylons (IV) BIJZONDER AMBT NAAST ALGEMEEN PRIESTERSCHAP Wangedrag in verkeer oorzaak van meeste ongevallen Autorijden FRANSE AUTO'S DUURDER I HOGI voor GII.IN VOOR OP KF Schedt breuk Wolfsh Algemene kerkvergadering in Driebergen: Milder geluid uit Peking CLASC kwaad op Nelissen Tsjechoslowaakse grenspost over Westduitse grens binnenland f^TTravTT^vTïlHM kïea elen samen of alleen GENOEGENS PROBLEEM VERGRIJZING STUDIE Vliegtuigwrak geïdentificeerd "NEVENEFFECTEN" Britse fabriek staakt gebruik van amfetamine LOENOCHOD WEER AAN HET WERK „WEG EN AUTO VERBETEREN NIEUWJAARSREDE Nederlanders willen slachtoffers ramp Glasgow helpen Bij achtervolging papier oor uw pen Dr. Simom's I Dr. Simonis II Dr. Simonis III Hervatting van bombardement op N.-Vietnam DfNSDAG 5 JANUARI 1971 Er is de laatste twintig jaar veel veranderd. Oude waarden en normen werden achterhaald. Enorme technologische vorderingen brachten niet alleen werk voor velen, maar ook milieuverontreiniging. De vijftiger en zestiger jaren brachten de mensheid zaken als plastic, landingen op de maan en de pil. De belangrijkste verandering in die jaren was echter onge twijfeld liet einde van de economie van de schaarste in de Westerse wereld. Daarvoor in de plaats kwam de welvaarts- of de consumptie-economie. „Een der eerste eisen van volks welvaart is wel, dat voor alle delen van het volk de mogelijk heid bestaat van bevrediging van de primaire behoeften de be hoeften aan kleding, voeding en woning. Is in deze behoeften voorzien, dan vragen behoeften van hogere orde om bevrediging, verschillend in aard en intensi teit". Deze of een soortgelijke alinea kan men in vrijwel alle leerboekjes van economie terug vinden. Vóór en vlak na de Tweede Wereldoorlog werkte een groot deel van d' bevolking in het Westen uitsluitend voor deze drie levensvoorwaarden. Geld voor iets anders was er niet of nauwelijks. In de vijftiger jaren veranderde dit in een ongekend hoog tempo. In Nederland steeg het besteedbaar in komen voor grote groepen van de bevolking met een gemiddelde van zeven procent per jaar. Ook margi nale groepen als arbeiders en jon gere werknemers konden van deze welvaartsgroei de Duitsers noem den het „das Wirtschaftswunder" profiteren. Maar nog steeds girlg deze vergrote koopkracht voor het grootste gedeel te op aan de drie elementaire be hoeften. Alleen voedsel werd lek kerder en meer voedsel. De patat, chips, kroketten, frisdranken, fri- kandellen en hamburgers deden hun intrede. Kleding werd betere en mooiere kleding. Nylonkousen, eerst het mantelpak en later de bontjas werden de statussymbolen van de vijftiger jaren. Niet veel anders ging het met de woning. Waren de hui zen de eerste vijftig jaar van deze eeuw weinig veranderd qua indeling en oppervlakte, in de vijftiger jaren werden zij met het jaar groter en comfortabeler. Het bankstel wed ijverde om de gunst van het volk met de vaste vloerbedekking. Pas in de jaren zestig was er plaats voor massadeelneming aan de genoegens, die voorbehouden leken aan de rijken: autorijden, verre laa ien zien, vliegen etc. Vele gemakken kwamen binnen 't bereik van velen: de koelkast, de mixer en moderne communicaitemiddelen als televisie en telefoon. Materieel lijkt de mo derne mens nog maar weinig te ont beren, uitzonderingen als bejaarden daargelaten. En toch blijft er die drang naar meer.d Nog steeds schijnt de gene ratie die de schaarste heeft ervaren, geen raad te weten met de nieuwe welvaart. De consumptiehonger valt niet te stillen. Maar er is ook een nieuwe generatie geboren van men sen, die vinden dat het v erkeerd gaat met deze wereld. Mensen die nooit een schaarste hebben ervaren, die zich in het geheel niet verbazen over de technische vooruitgang, so ciale en economische zekerheid, wel vaart. Vaak zijn dat ook de mensen die veel meer oog hebben voor de keer zijde van die medaille in de vorm ran overbevolking, milieuhygiëne en geestelijke desoriëntatie. Ook de vakbeweging heeft die verandering mee ondergaan. Het is niet langer meer het instituut dat zo veel mogelijk geld wil lospeuteren voor de werknemers. De moderne vakbeweging heeft, o.a. met dit con cept-actieprogramma, aangetoond dat zij haar verantwoordelijkheid verder zietgaan dan de belangen van de werknemers. Uit vrije wil staat zij een matiging van de lonen voor ten gunste van een groot aan tal collectieve voorzieningen. Dat de werkgevers en de regering De Jong hebben laten blijken geen geloof te hechten aan de goede wil van de vakbeweging is alleen maar jam mer te noemen. Hét grote probleem voor de vak beweging is nu bij de bespreking van het concept-actieprogramma haar leden duidelijk te maken, waar om het gewenst is dat de werkne mers meer belasting gaan betalen en dat zij in de komende jaren genoe gen zouden moeten nemen met slechts een geringe stijging van het inkomen. Immers, langzaam maar zeker, is bij het merendeel van de Neder landse bevolking wel doorgedron gen, dat het dringend noodzakelijk is om meer geld uit te geven voor collectieve voorzieningen als wo ningbouw, voor recreatie- en spoct- voorzieningen, voor een beter be jaardenbeleid, voor de bestrijding van water-, bodem- en luchtveront reiniging. Bij een recente enquête van Brand punt bleek slechts 19 procent van de kiezers bereid om voor deze voor zieningen ook meer belasting te be talen. Al met al toch reeds een hele vooruitgang, want in 1967 was bij een onderzoek van de Vrije Univer siteit van Amsterdam nog slechts 3 procent hiertoe bereid. Het is niet waarschijnlijk dat die 19 procent van de Nederlandse kie zers, die bereid zijn een offer t,e brengen voor collectieve voorzienin gen, nu juist te vinden zijn onder de leden van de vakbeweging. Het zou zelfs wel eens anders kunnen zijn, want de leden van de vakbe weging moet men in de eerste plaats vinden onder die werknemers, die de periode van schaarste en het be gin van de welvaartsgroei nog heb ben meegemaakt. Het ledenbestand van de drie vakcentrales is aan een vergrijzing onderhevig. De vraag is dus, kunnen de vak bonden hun leden overtuigen? Kunnen ze ook bij hen een menta liteitsverandering teweegbrengen? Dat is het punt waarom het bij de bespreking van dit actieprogramma zal gaan. Aanvaarding van één van de concepten zou ook betekenen dat de leden achter hun bonden staan als het gaat om matiging van looneisen. Ten gunste van een maatschappij wear naast welvaart ook plaats is voor welzijn. TON IN 'T VELD (Vorige afleveringen van deze serie stonden in DE STEM van 24, 29 en 31 december 1970.) (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN. Een amendement van de delegatie Gelderland, dat met grote meerderheid van alle gedelegeerden werd aangenomen, heeft op de algemene kerkvergadering (AKV) van de Nederlandse Hervormde Kerk in Driebergen voorkomen, dat in de uitspraken van de AKV het bijzondere ambt in de kerk geheel is opgegaan in het algemeen priesterschap van de gelovigen. In de ontwerpopdracht namelijk die aan een commissie van synode- en AKV-Ieden zal worden verstrekt om een nieuwe organisatie voor de Ne derlandse Hervormde Kerk te ont werpen, werd als eerste beginsel voor de nieuwe organisatie genoemd „de centrale functie van het algemeen priesterschap der gelovigen". In het amendement van Gelderland werd dit eerste beginsel geformu leerd als „de wisselwerking van het algemeen priesterschap en de amb ten" een ander beginsel voor deze nieuwe organisatie, geformuleerd als „de scheiding van de beleidsvoering en de uitvoering in werkgroepen en beleidsorganen", werd, wederom door een amendement van de Gelderse de legatie, gewijzigd in „de onderschei ding en verhouding van beleidsvoe ring en de uitvoering". Het woord oecumene respectieve lijk oecumenische samenwerking is geregeld gevallen op de tweede alge mene kerkvergadering der Neder landse Hervormde Kerk. Duidelijk bleek, dat de crisis en moeilijkheden, waarmee deze kerk kampt, dezelfde zijn als in de andere christelijke ker ken. De algemene kerkvergadering heeft dan ook bij herhaling gepleit voor de gezamenlijke situdie van de gezamenlijke problemen. Men Is be redd de eigen structuren en schema's te laten wijken voor de kerk van Christus, de gemeenschap van chris tenen op zoek maar eigen eenheid. De synode zegde o.m. toe, dat zij het verzoek van de eerste vergade ring (pinksteren vorig jaar) inwil ligt en zal bevorderen, dat er binnen de Raad van Kerken overleg wordit gepleegd over het belijden der kerk. Maar eerst en zo spoedig mogelijk dient er vooroverleg te zijn met gere formeerden, met wie de hervormden nauwe banden hebben. De synode zegt voorts toe de sectie oecumenische actie van de Raad van Kerken te verzoeken een rapport sa men te stellen over experimentele vormen van kerkelijke samenleving, d!ie zich reeds voordoen en over de vormen, die men graag zou willen uitproberen. DEN HAAG (ANP) Het wrak van een Duitse nachtjager dat vorig jaar in de polder zuidelijk Flevoland is gevonden, is thans geïdentificeerd. Het blijkt het restant te zijn van een Messerschmitt ME 110, waarmee de 23-jarige Hauptmann August Geiger en zijn radiotelegrafist Feldwebel Koch in de avond van 29 september 1943 in het IJsselmeer terechtkwam. Aangenomen moet worden dat de nachtjager, vermoedelijk afkomstig van de toen door de Duitsers ge- LONDEN (Rtr) De Britse che mische fabriek „Nicholas Laborato ries" gaat de stof amfetamine niet langer gebruiken in opweltkingspil- len en is van plan de huidige voor raad uit de markt te halen en te vernietigen. De directie van de fabriek heeft meegedeeld tot dit belsuit te zijn gekomen door steeds veelvuldiger bewijzen dat amfetamine ongewen ste sociale neveneffecten heeft. Het middel wordt gebruikt tegen zwaar lijvigheid en neerslachtigheid, maar de laatste jaren hebben sommige artsen verklaard dat het leidt tot gevaarlijke psychologische afhanke lijkheid en dat het daarom verboden moet worden. Andere artsen zeggen dat het een therapeutisch nuttig middel is en dat het oneerlijk zou zijn het aan patiënten te onthouden omdat som mige mensen er misbruik van ma ken. In Engeland zijn in 1969 3,3 mil joen recepten voor amfetamine en verwante middelen verstrekt, wat zou neerkomen op ongeveer honderd miljoen pillen. bruikte basis Twenthe is neergescho ten door bommenwerpers van de RAF die op die avond een aanval op Bochum uitvoerden. Een van de roeren van de ME 110 bleek de sleutel tot identificatie van het vliegtuig te bevatten: daarop zijn de tekens geschilderd die aangeven hoeveel vliegtuigen werden vernie tigd. BOCHUM (AP) Het Russische maanvoertuig Loenochod I, is gisteren weer ontwaakt na de twee weken durende maannacht. Volgens het ob servatorium in Bochum gaat de Loe nochod nu een van de moeilijkste de len van zijn maanonderzoek tege moet. Het voertuig, bevindt zich nu in een met rotsen bezaaide krater. Om uit de krater te komen zullen hoge eisen worden gesteld aan de techni sche hulpmiddelen van de Loenochod I en aan de bemanning van het sta tion op de aarde. Het maanvoertuig heeft de maannacht waarschijnlijk goed doorstaan. DEN HAAG (ANP) De direc teur-generaal van rijkswaterstaat, ir. J. van de Kerk, heeft gisteren in een nieuwjaarsrede voor het personeel erop gewezen, dat een verhoging van de verkeersveiligheid vooral dient te worden gezocht in voorzieningen ten aanzien van weg en voertuig. De derde factor bij verkeersongevallen, namelijk de mens, is het moeilijkst in gunstige zin te veranderen, waar bij men niet de fout mag maken, het gros der ongevallen zonder meer toe te schrijven aan wangedrag der ver keersdeelnemer. De omstandigheden, waaronder het verkeer zich afspeelt, bepalen voor een belangrijk deel hun gedrag. De mens kan worden geholpen door al lerlei maatregelen, die zijn gedrag gunstig kunnen beïnvloeden. Aldus kan veel ten goede worden door scheiding van scheiding van verkeersrichtingen, het ongehjitavloers maken van het verbeteren van de enz. Als tweede waaTvan soms noemde de directeur-, strijding van Hij achtte het een verheugend feit, dat deze zaak zo sterk in de belaing- ten aanzien bestaan, 'aal die be- ttreinigimig. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Belasting. De bijzondere verbruiks belasting op auto's is „tijdelijk" ver hoogd van 15 tot 15,5 procent (door toepassing van de 3 procent wiebel- tax, naar boven afgerond). De BTW gaat van 12 naar 14 procent. Per 1 februari gaat de toeslag op de motor rijtuigenbelasting (de z.g. opcenten) omhoog van 134 naar 174 procent bo ven het normale tarief, dat gebonden was aan een een maximum van 172 gulden, dat maximum wordt nu 224 gulden Dit betekent dat bijv. voor een VW 1200 28 gulden meer wegen belasting moet worden betaald. Verzekering. Het zegelrecht op P° lissen is vervangen door een assuran tiebelasting van 2 procent. Bovendien mogen de verzekeringspremies per 1 januari met maximaal 10 procent worden verhoogd. Privé-gebruik. Het privé-gebruik van een auto van de zaak wordt zwaarder belast voor de inkomsten belasting. Wie in een auto van het bedrijf rijdt, betaalde tot nu toe 10 procent van de cataloguswaarde. Dit percentage wordt nu opgetrokken tot 15 procent en het geldt zowel voor nieuwe als voor gebruikte auto's (voorheen 6 procent voor tweedhands- wagens). Reparaties. Deze worden ook duur der, omdat de garagebedrijven de verhogingen van de BTW en andere belastingen zullen doorberekenen aan de klant. TOKIO (AP) In de jaarlijkse politieke verklaring van de commu nistisch Chinese regering valt dit jaar een milde toon te beluisteren. In de verklaring, die op nieuwjaar werd gepubliceerd door het Pe- kingse Volksdagblad en door het Dagblad van het Bevrijdingsleger, zijn de traditionele aanklachten te gen het Russische revisionisme en het Amerikaanse imperialisme weg gelaten en in plaats daarvan ver scheen een belofte dat Peking in zijn internationale betrekkingen zich „nooit zal gedragen als een super mogendheid, noch vandaag, noch in de toekomst". Deze mildere houding is ,een weerspiegeling van de nieuwe stabi liteit na de drie tumultueuze jaren van de zuiveringen tijdens de cultu rele revolutie. Dit jaar zal voor China in het teken staan van herdenkingen: 50- jarig bestaan van de partij, die op 1 juli 1921 werd opgericht, zal worden gevierd en bovendien is het honderd jaar geleden dat de opstand van de Parijse communq plaats vond, die een belangrijke inspiratiebron is ge weest voor de culturele revolutie. In de verklaring van dit jaar werd niet, zoals in 1970, gesproken over de „politieke macht uit de revolver loop" en evenmin werden persoon lijke aanvallen gericht tegen de Russische leiders. Hét zou echter een fout zijn te geloven dat partijvoorzitter Mao Tse-Toeng en zijn aanhangers een geheel nieuwe koers gaan varen. De oude doeleinden blijven gehand haafd: de omverwerping van de Russische leiding en het totstand brengen van een Amerikaanse ne derlaag in Vietnam en elders. stelling is gekomen. Er is im de af gelopen jaren reeds veel gedaan, al werd dit soms nauwelijks opgemerkt. Tot voorlopers van het eerste uur mag met ere het tot rijkswaterstaat behorende 50-jarige Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA) worden gerekend. Nu die sameringsperiode voor de op pervlaktewateren is teruggebracht tot 15 jaar en er m die tijd steeds meer zuiveringsinstallaties zullen komen, zal voor vele wateren al ruim vóór 1985 een bevredigende situatie wor den verkregen, aldus de heer Vain de Kerk. VRIES (ANP) In Vries (Dr.) is het comité Help slachtoffers in Glas gow opgericht. Initiatiefnemer is tie heer J. A. van der Veen in Vries, die eraan herinnert dat de,Hollanders in en na de Tweede Wereldoorlog in Glasgow bijzondere gastvrijheid heb ben genoten. Giften kunnen worden overgC' maakt op een speciaal voor dit doel geopende rekening b'j de AMRO- bank in Assen ten name van de Ne derlandse Highland Light Infantery Club. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De afdeling Ne derland van de Latijns-Amerikaanse christelijke vakbondsfederatie, de CLASC, heeft in een open brief haar diepe verontwaardiging uitge sproken aan het adres van minister Nelissen van Economische Zaken. De verontwaardiging van de CLASC geldt Nelissen's mededeling,.dat Ne derland voorlopig geen contact zal opnemen met Chili over een verdrag voor economische samenwerking. In antwoord op vragen van het AR-Kamerlid Zijlstra had minister Nelissen verleden week meegedeeld, dat de regering voorlopig van con tacten met Chili zou afzien gezien de ontwikkelingen in dat land. CLASC schrijft de minister: „Het feit, dat u zelfs met een democra tisch tot stand gekomen regering geen contact wil opnemen, bewijst dat u afwijzend staat tegenover ver anderingen in de samenleving ten gunste van armen en uitgebuiten, die op de rand van het lijfelijk bestaan balanceren. Wij hebben het gevoel dat uw daad weer duidelijk maakt, dat in feite Nederland geen eigen politiek voert, maar aanleunt tegen het Amerikaanse beleid, dat gericht is op zelfverrijking over de ruggen van de arme massa". Minister Nelissen ging in zijn be sluit nog verder dan zijn collega Udink (ontwikkelingssamenwer- king). zo vindt het bestuur van CLASC-Nederland. „Aan minister Udink hadden wij verweten dat hij gewelddadige revolutie afkeurt, ter wijl wij handen vol geld geven aan potentieel geweld. U keurt zelfs de nWt-gewelddadige revolutie af". MüNCHEN (DPA) Twee gewa pende Tsjechoslowaakse grenssolda ten hebben een vluchteling meer dan een kilometer op Westduits grondge bied in Beieren achtervolgd. Zij konden de vluchteling, een Tsjechoslowaakse bosarbeider, echter niet meer vinden en keerden naar hun land terug. De Beierse grenspo litie vindt het voorval „een van de! zwaarste grensschendingen sinds lan ge tijd". Bonn heeft bij de Tsjecho slowaakse autoriteiten een scherp protest ingediend. De grensschending werd gepleegd bij Waldmünchen bij de Beierse grenspost Arnstein. Brieven vooi uezc rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slecht» bii noge uitzoi.oering zal van deze regel wor den afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.Q. strekking Gaarne wil ik openlijk mijn vreugde uitspreken over de benoe ming van kapelaan Simonis tot bis schop in onze Nederlandse kerkpro vincie. Moge bij, samen met de andere bisschoppen, er in slagen van onze „pratende kerk" weer een „bidden de kerk" te maken. Door de negatie ve reacties die zijn benoeming heeft opgeroepen, heeft de nieuwe bis schop zeker behoefte aan de positie ve reacties van hen die blij zijn met zijn benoeming, 's HERTOGENBOSCH J. W. J. VAN MAANEN ING. Als eenvoudige huismoeder wilde ik graag de grote klok luiden voor de katholieke zwijgende meerder heid om ze wakker te schudden uit een verdovende slaap. Is het niet verontrustend, dat r.-k. priesters, dekens en gelovigen hun eigen belangetjes geschaad zien met een door de paus benoemde bis schop? Roma locuta est, zou de leu ze moeten zijn, maar de protesten nemen hand over hand toe. Laten we dr. Simonis steunen in zijn edel streven om de r.-k. kerk naar waar. heid te dienen. We hebben in deze tijden zo'n leiding hard en hard nodig. Een adhesie-betuiging b.v. in de vorm van een visitekaartje aan het adres van dr. Simonis, Konin- ging Emmaplein 3, Rotterdam, zou hem in deze overtuiging sterken. BREDA MEVR. M. KLEEMANS In een Brandpunt-uitzending van eind vorige week verklaarde dr. A. J. Simonis: „Ik ben niet alleen be noemd maar ik heb ook bewust ja gezegd. Ik heb mij daardoor voor het leven verbonden met het bisdom Rotterdam en de wereldkerk. Ik voel mij in de situatie van de man die getrouwd is, maar de volgende dag bemerkt dat zijn vrouw verlam mingsverschijnselen vertoont. Maar moet deze man nu zeggen: lieve vrouw, ik trek mijn ja-woord te rug?" Zelf merkte hij hierbij op dat iedere vergelijking mank gaat. Dat doet deze inderdaad. Een goede ver gelijking kan echter heel verhelde rend zijn. Als hij zichzelf vergelijkt met de bruidegom en het bisdom met de bruid hetgeen een beeld is uit de oud-christelijke traditie dan is de enig juiste uitwerking en toepassing van deze vergelijking dat hij als bruidegom het bisdom wel wil en „ja" gezegd heeft, maar dat de bruid (het bisdom) duidelijk haar ja-woord niet wil geven, over wegend tegen is. In een cultuur waarin de vrouw niets te vertellen heeft, met andere woorden: in een autoritaire kerk waarin de gelovigen niet serieus ge nomen worden, kan de bruidegom dan toch zijn wil doorzetten, evenals degene die bruid en bruidegom voor elkaar bestemd heeft (de paus), doch in onze cultuur kan dit niet meer. BREDA DRS. J. P. A. ZUIDGEEST SAIGON (DPA) Amerikaanse strategische bommenwerpers van het type B-52 hebben na een pauze van een maand weer aanvallen in Noord- Vietnam uitgevoerd. De in Thailand gestationeerde 8- motorige straaltoestellen wierpen zondag ongeveer 50 ton bommen uit over een gebied in het noordwesten van het land tussen de Laotiaanse grens en de bufferzone tussen Noord en Zuid-Vietnam. Andere bombardementen golden vermoedelijk Vietcong-stellingen in de buurt van het A-Sjau-dal, waar door de Noordvietnamese aanvoer ten westen van de oude keizerstad Hoee geloodst wordt. Het aantal Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam is het laagste sinds meer dan vier jaar. Dit is gisteren bekendgemaakt door 't Amerikaanse opperbevel in Saigon. Op 31 december van het vorige jaar deden 335.800 Amerikanen dienst in dat land. Het vorige laagte record dateert van 15 oktober 1966 toen er 330.400 waren. De meeste waren er in april 1969, toen 543.000 Amerikaanse militairen bij de oorlog in Vietnam waren betrokken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Citroën, Renault en Simca hebben met ingang van 1 januari de prijzen van hun auto's ver hoogd. Een en ander is het gevolg van de verhoging van de BTW voor auto's van 12 naar 14 procent, de ver hoging van bijzondere verbruiksbe lasting met 3 procent en van het wet telijke voorschrift dat nieuwe auto's per 1 januari voorzien moeten zijn van autogordels op de beide voorste plaatsen. Ook de prijzen van Chryslers, Ma- tra's en Sunbeams zijn per 1 januari verhoogd. De prijsverhogingen bij Citroën variëren van 3 procent tot ruim 6 procent; die van de Renaults lopen uiteen van 3 procent tot 6 procent en de Simca's gaan 2Yz tot 5 procent om hoog. De grote Simca's (Chryslers) worden 3 tot 4 procent duurder, de Matra's 2 procent, de Sunbeams 2,4 tot 4 procent. Enkele voorbeelden illustreren de prijsverhogingen (tussen haakjes de prijzen vóór 1 jan. 1971): CITROëN: 2 CV 4 4795 (4495), Dy- ane 435 4995 (4795), Ami 8 luxe 6285 (5945), GS Confort 8320 (7995), D Spécial DA f 13070 (12395), DS/DW 21 18060 (17255), DS/DW Pallas Injection 20795 (198770). RENAULT 4 luxe 5350 (5043), R 6 L-850 6525 (6258), R 8 6290 (5988), R 10 6825 (6488), R 12 L 7865 (7613), R 12 TL 8255 (7993), R 16 L 9767 (9488), R 16 TL autom. 11480 (11135), R 16 TL autom. 11480, R 16 TS 11158 (10838), R 16 TS super autom. 14510 (14063). SIMCA1000 LS 5695 (5495), 1100 LS 6995 (6695), 1100 Spécial 8395 (7995), 1301 LS 8195 (7995). CHRYSLER 160 9995 (9695), 160 GT 10695 (10395), 18 F 11395 (10995). MATRA: 530 LX 14795 (14495). SUNBEAM Imp. de Luxe 6195 (5995), Sunbeam 1250 7595 (7295), Sunbeam 1500 GT 9695 (9395), Hunter 9295 (8995), Sunbeam Ra pier 12695 (12395). DINSDAG 5 JANUARI KEULEN (ANP) Westduitse profwiel Wolfshohl blijkt ii? zijn val wan zateri de zesdaagse van schedelbreuk te hel| pen. Het is de tweei de renner uit Keulen gelijke ernstige wj, hoofd werd gewond keer gebeurde dat in val in de Ronde vai Maandagavond was de zesdaagse van K< 1. Altig-Fritz (W-Dl op een ronde: 2. Sch (W-Dld.) 413 pnt.; Alain van Lancker 358 pnt.; 4. Post-Pij Zi )1 George Best, die een sch zes weken boven het ht LONDEN (AP) Ge, de buitenissige sterspeler Chester United, is gisterei disciplinaire commissie va gelse voetbalbond wegen drag op het veld beboe recordbedrag van 250 pc 2000 gulden). In tegenstelling tot de ting van velen kreeg del Best voor zijn derde o binnen een jaar geen j schorsing, al hangt die boven het hoofd. Naast kreeg Best een voorw schorsing van zes weken Een vertegenwoordiger van ball Association (FA) legd uit dat aan de voorwaarde een proeftijd van een jaa bonden, waarbij drie offici sehuwingen of wegzending speelveld Best fataal zullen Best, die zich onwel vof drie uur te laat voor de c verschenen. Hij had vo] woordvoerder beloofd „zijn best te doen om geen moei te veroorzaken". Zijn laatst le waarschuwing liep Bes maand op in het duel tegen noot Manchester City (doo met 41 verloren) waarin een sliding het been brak City-speler Glyn Pardoe. zelf heeft verklaard dat fair had aangevallen. (Van onze sportredactit HULK Vorig jaar na i strijden om de Nederlandse kampioenschappen verdween ling uit de kernploeg. Zijn plaats in het eindklassemi onvoldoende om zich bij d acht" van coach Leen Pfroj kunnen scharen. Dit jaar is ling echter weer klaar om nationale kampioenschappen val te openen op die kernplo» Er staat echter een heel Giling, dan die van vorig ja schaatsenrijder, die kennis i heeft met tegenslagen en heeft geleerd. Giling: „Ik bei lijk als schaatsenrijder opj in weelde. Ik heb nooit tegc te verwerken gehad. Ik heb nergens overheen moeten Het ging allemaal steeds ge lijk. Tot ik bij de kernploeg kwam. Toen was ik opeei meer een van de besten. To digde ik, als ik voor mijn d: heel knappe tijd had opeens als laatste of voorlaats zijn dingen waar je wel aai wennen. Daarom geloof ik o je een jaar nodig hebt om h thuis te raken in de kernploej ik heb er ook een heleboel i maar dat werd niet in pr omgezet. Nog niet tenminst Giling zucht even. „Tegenslag men altijd op de rottigste r ten. Maar als je je er niet dc slaat, dan lukt er niets". H het bedachtzaam. „Och, dit ben ik veel rustiger geworde meer mezelf. Ik sta geesteli gemakkelijker tegenover het sen. Dat komt ook wel, oir

de Stem | 1971 | | pagina 10