nstuif NIEUWS OVER DE FIETS WAAR T HART VOL VAN IS AAN GOD DENKEN PUZZEL Schelde Oost en Schelde West Prot bij WATERLEIDING AFTAPPEN IN KOUDE HUIZEN TEGEN Twee tanke vastgelopen Westerschelc stad streek 1 Duitsland eet meer dan 40 soorten vis SUSKE EN W1SKE de toornige tjiftjaf noiilVji tten sihoNt- M!lrim 70 LUCKY LUKE de daltons in de blizzard TWEE AUTC TOT AL-LOS" BIJ AANRIJDIN IN TERNEUZE Voetzoeker veroorzaakt brandje in brievenbus F ototentoonstelling in Oostburg geprolongeerd Winterweer MAANDAG 4 JANUARI 1971 Hebt u een koud huis of gaat u enkele dagen van huis deze winter? Doe dit dan 's avonds of voor u weggaat: Draai eerst de hoofdkraan van de water leiding dicht Nu alle waterkranen openzetten en de gasgeiser volgens do voorschriften af tappen. Tenslotte het aftapkraantje by de hoofd kraan openen en de waterleiding geheel leeg laten lopen. M Ondanks een verkoop in het afgelopen jaar van bijna 750.000 fietsen en voermiddel bij uitstek nauwelijks aan bod komen, bestaat het gevaar dat het 250.000 bromfietsen, wordt aan deze vervoermiddelen in het algemeen te wei- gebruik ervan nog verder wordt teruggedrongen, waardoor verkeers- en ver- nig aandacht besteed. Dit wordt gesteld in het jaarverslag over 1969 van de voersmoeilijkheden in een nog sneller tempo worden verergerd dan nu het Rijks Planologische Dienst. Doordat voorzieningen voor het Nederlands ver- geval is. Wie iets meer over hugenoten wil weten kan bij de heer G. Le- poeter in Kapelle terecht. „Hugenoten", zo schrijft hij, „is sedert 1560 de gebruikelijke benaming voor de Franse calvinisten. In tegen stelling tot de aankomst van de Salzburgers in 1733 is de komst van de hugenoten naar Zeeland geen incidentele gebeurtenis. De trek van de hugenoten vol trekt zich globaal over een periode van honderd jaar uit; het begin van de 17e tot het begin van de 18e eeuw, met een piek van de opheffing van het edict van Nantes in 1685 Evenals voor de Salzburgers was ook voor de hugenoten Groede een belangrijk centrum. Zij hadden hier al vanaf 1622 hun eigen Franse kerk. Deze Franse kerken waren er in die tijd ook in verschillende an dere plaatsen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen". Dat weten we dan weer. „dat waarschuwende stemmen tegen de afsluiting overdrijven en niet uit het gewest zelf, dat kennelijk blij is met de afsluiting komen". De vere niging vraagt iedereen die vindt dat deze zaak hem aangaat, lid te wor den. „We vragen niet van u dat u met spandoeken gaat lopen of dat u barricades opricht. Wij vragen slechts uw stem te laten horen", aldus de vereniging Actiegroep Oos terschelde, Regenboogstraat 37, Zie- rikzee. „De pensioenraad heeft zijn onder horigen weer eens een nieuwe staat met computer-acadabra gestuurd. Uit komst: als gewoonlijk of nihil of een futiel, in mijn geval zelfs achter uit", aldus de heer J. C. van Scha- gen te Domburg. „Dat komt van de AOW. Want al die schone verhogin gen, vakantiegelden en wat dies meer zij, worden „ingebouwd". Dat wil zeggen wat de ene geeft, neemt de andere weer terug", vertelt de heer Van Schagen, die dat zelf aan den lijve heeft ondervonden. „De vereniging Actiegroep Ooster schelde wil informatie geven over de voor- en nadelen van het afslui ten te ontnemen". Het ministerie brief van deze in Zierikzee gevorm de actiegroep. „De vereniging is van mening dat het hard tijd wordt vra gen te stellen en vooral lastige vra gen. Uiteraard dienen deze vragen ook uit het gewest te komen, al was het alleen maar om het ministerie een van haar belangrijkste argumen ten te ontmenen". Het ministerie zegt immers, aldus de actiegroep, Kinderen van de Anne Frank- school, aan de Westsingel in Goes, zo lezen we, hebben verteld wat Kerstmis voor hen betekende. Dit waren de antwoorden: „Aan God denken', gezelligheid; naar de kerk gaan; het is ook een feest van de Vrede; de dominee vertelt dan over de geboorte van Christus; de kerst boom versieren; Vrede op Aarde; alle mensen hun zonden vergeven; mooie liederen zingen; Jesus kwam toen op aarde; zingen; een kerst boom in huis; Jezus is geboren; mijn moeder koopt een kerstboom en die gaan we versieren; Jezus is geboren en na Kerstmis kunnen wij de kerstbomen verbranden, aldus de verzamelde antwoorden. Het jaarverslag noemt het verder verheugend dat in Amsterdam en Rotterdam in de verkeersplannen rekening wordt gehouden met het uitstippelen van afzonderlijke fiets routes. Het aantal fietsendiefstalen is de laatste tijd weer schrikbarend hoog. Vooral de fietsenparkeerplaatsen bij de stations blijken voor zwijntjesja gers geliefde jachtterreinen te zijn. Als de dieven de fiets zelf laten staan verdwijnen nog vaak lampen of accessoires. De politie ziet geen mogelijkheden hierop toezicht te houden. Een behoorlijk fietsslot be tekent in ieder geval een goede beveiliging, maar die blijken nogal eens te ontbreken. Wie helemaal zeker wil zijn kan tegen betaling van een luttel bedrag een verzeke ring afsluiten tegen diefstal en be schadiging. Een voorzorgsmaatregel die aanbeveling verdient. Nu zo velen weer op de fiets stappen omdat het zo gezond is, is het nuttig in het oog te houden dat men het dan ook goed moet doen. Sportarts Salo Muller wees er on langs op dat een stuur van een fiets dat te laag staat op den dur aanlei ding kan geven tot diverse afwijkin gen een ronde rug, een (te) holle rug en afwijkingen in het zijwaartse vlak. De racehouding is bij dagelijks fietsgebruik dus niet aan te raden. Om de mensen ertoe over te halen hun auto's thuis te laten en met de fiets naar hun werk te gaan en boodschappen te doen, verstrekt de gemeente New York sinds kort ver gunningen voor het plaatsen van fietsenrekken. Deze vergunningen zijn snel en gemakkelijk te verkrij gen. Het propageren van de fiets als vervoermiddel is een poging om de luchtverontreiniging in de stad te beperken. Men wijst de New Yor kers op het feit dat in Amsterdam en London vele duizenden mensen dagelijks met hun fiets naar hun werk gaan. De vergunningen wor den verstrekt binnen 24 uur na aan vrage bij een van de kantoren van de Highway Department van de stad. Er zijn enige voorwaarden aan ver bonden. De fietsenrekken die voor een gebouw zijn geplaatst, moeten voor iedereen beschikbaar staan en niet alleen voor cliënten en het per soneel. Het trottoir moet minstens 2,5 meter breed zijn en de plaatser van de rekken moet W.A.-verzekerd zijn voor personen en goederen. Langs de grote avenues is het plaat sen van deze fietsenrekken niet toe gestaan. Het indertijd door de Amster damse Provo-beweging gelanceerde witte fietsenplan is nog steeds niet vergeten. In verschillende landen zijn schuchtere pogingen onderno men om het idee van de gemeen- schapsfiets van de grond te krijgen. Zo nu ook weer in Oostende waar de plaatselijke afdeling van de Bel- V In de figuur dienen woorden van vier letters te worden ingevuld. De laatste letter van een woord is de eerste letter van het volgende woord. Horizontaal: 1. schoorsteenzwart - zwak; 3. hete vulkaanstof; 4. put- emmertje; 6. koel - klap; 8. omlaag - schoorsteenzwart; 10. plezier - kampeergerei; 11. vrucht - teken; 13. componist - snaarinstrument; 15. slaginstrument - spiritus in vaste vorm; 17. verdragsorganisatie; 18. toespraak; 19. besmettelijke ziekte - drietal. Verticaal: 1. getroffen - slag; 2. vreemd - overschot; 3. stelsel; 5. woede; 6. van boven nauw toelopend glazen vat - morsdoek; 7. deugd zaam - zwarte lekkernij; 8. namid dag vogelwoning; 9. deel van de voet - rekening; 11. schrap - halt; 12. soort gas - wreed keizer; 14. stad in Duitsland; 16. deel van een trap. aatl '9i :u35[v >1 :o.i9n - uoa 'gx Idoxs - bb.iï[ 'xi lexou - uaax '6 Usau - uaou 'g idojp - poog 'i Jqexs - sajj 'g lage.i 'g Ijooj -g Ijsoj - jeer 'g :dex3( - ^eej 'i qeeoilja/x ■otat - ;sad 'gx lapaJ -gx ;OLVN 'LI Iwo-U 'QT Idreq - qoeg ■gX luios - s.iaq 'xx Uuaj - pjd 'ox iXaoi 1 raau -g :gexs - sijj -g f, .'BABI 'g :J39X - 190.1 'X qeEJUOZIJOJJ •DNISSOiaO Meer dan veertig verschillende soorten vis, twee soorten mossels en vier verschillende soorten krab worden voor consumptie in de Duitse Bondsrepubliek uit zee aangevoerd. Tot 1960 bestond het grootste deel van de aanvoer uit haring. In 1961 werd dat anders, toen zoveel rode zeebaars (in ons land zelden aan de markt) zijn weg naar de Duitse keukens vond, dat de haring van de eerste plaats werd verdrongen. Nog een jaar later moest de rode zeebaars het veld ruimen voor de kabeljauw, die tegenwoordig in Duitsland nog steeds het belangrijk ste deel uitmaakt van de aangevoer de zeevis. Toch is men in de Bonds republiek ook de haring trouw ge bleven. Deze vissoort wordt op vele tientallen manieren voor de con sumptie toebereid: zowel vers, inge legd, geconserveerd, gerookt en als diepvriesprodukt. Maar ondanks dat zijn bij zeevis de aanvoeren en de omzetten van kabeljauw in Duits land het grootst. (DIA). gische Socialistische Partij in vijf stadswijken een witte fiets heeft gedeponeerd. Deze fietsen staan ter beschikking van de inwoners. Met dit witte-fietsenproject willen de ini tiatiefnemers onder meer de aan dacht vestigen op de verontreiniging van het leefmilieu door uitlaatgassen van auto's. Tevens hopen ze de in woners van Oostende er toe te bren gen wat meer gezonde beweging te nemen. In Salzkaimimergut wordt deze winter een nieuwe sport beoefend: het fietsskiën. Een fietser trekt hierbij een skiër die zich aan een touw vasthoudt dat aan het frame van de fiets onder het zadel is vastgemaakt. Beiden moeten zowel het fietsen als het skiën goed mees ter zijn, want het is de bedoeling dat onderweg gewisseld wordt. Om het slippen van de fiets over de lichtbevroren sneeuw tegen te gaan. worden de banden wel met touw ingewikkeld. Er worden in Hallstadt zelfs wedstrijden verreden over een lengte van 300 meter met een lichte stijging. Vooral onder jongeren blijkt deze nieuwe wintersport aan te slaan. Ook in België wordt de fiets weer steeds meer populair, waarbij dit vervoermiddel een eigen plaats heeft verworven in de vrijetijdsbe steding, voor kleine of grotere toch ten. Volgens de jongste gegevens beschikken de Belgen op het ogen blik gezamenlijk over 2,5 miljoen fietsen, dat wil zeggen dat een op de drie Belgen een fiets bezit. Afge zien van een inzinking in 1958 is de verkoop van fietsen in België in stijgende lijn. Vier jaar geleden heeft de Britse fietsenfabriek Raleigh de export van Moulton-fietsen naar Canada ge staakt. Gezien de grote belangstel ling voor het gebruik van fietsen, die zich momenteel in Noord-Ameri- ka voordoet, overweegt Raleigh de export naar dit werelddeel weer op te nemen. Daartoe wordt op het ogenblik een marktonderzoek inge steld en indien dit gunstig uitvalt, zal een speciaal Moulton-model voor Noord-Amerika worden ontworpen. In afwachting hiervan zullen de be staande Moulton-modellen (vouw fietsen) niet in Canada en de V.S verkrijgbaar zijn. Op de onlangs te Parijs gehouden beurs voor sport en vrije tijd werd een nieuwe model fiets gedemon streerd. geïnspireerd op een con structie uit langver vlogen tijden. Het is een modern uitgevoerde fiets met een voorwiel van normale grootte en een zeer klein achterwiel als steunwiel. Als bij de oude hoge bi's zijn de pedalen aan het voor wiel bevestigd. eindredactie ton koopman gé van berkel Denkt u iets geschikts te heb ben voor deze rubriek, neem dan contact met ons op Schrijf een brief of een kaartje aan re dactie dagblad De Stem: Nicuwstraat 9 Terneuzen Kromme Weele i Middelburg •net de vermelding „Zeeuwse Instuif" In het uiterste gevat, maar dat mag niet meer dan een uitzon dering zijn. kunt U ons telefo nisch bereiken. Ons telefoon nummer: in Ternenzen:01I50 7920 in Middelburg 01180 7764 Bij strenge vorst en harde wind wordt het bevriezingsgevaar voor de waterleiding acuut in. huizen zonder centrale verwarming. Daarom doet men er goed aan om in „koude" huizen hoofdkraan en watermeter (als men die heeft) in te pakken met wollen lappen Wanneer de meterput buiten ligt, is het verstandig om tussen bovendeksel en onderdeksel een zak. gevuld met kranten aan te brengen Bij zeer strenge vorst is extra afdekken noodzakelijk Bij een bevroren watermeter stagneert niet alleen de wateraanvoer, maar bovendien is het vervangen van zo'n watermeter een vrij kostbare aange legenheid die mede voor rekening van de aangeslotene komt. Vóór het slapen gaan moet men dan nog de waterleiding aftappen. Dat doet u zó Om te beginnen sluit u de hoofd kraan en opent u het aftapkraantje dat zich vlak bij de hoofdkraan bevindt. Daarna draait u alle kranen open om de leiding leeg te kunnen laten lopen. Vergeet niet de gasgei ser of de boiler volgens de voor schriften af te tappen Dan moet de w.c. worden doorgetrokken. Een handvol zout in het waterslot (de afvoer van de closetpot) voorkomt ook daar bevriezing. Blaas tenslotte de leiding nog eens door om ook dat laatste restje water in dat bochtje in de leiding er niet in te laten. Want juist in dat bochtje kunnen toch nog ongelukken gebeuren. U zet natuurlijk een schaaltje of emmertje onder de aftapkraan (bij de hoofdkraan) om het water dat uit de leiding loopt op te vangen. Als uw hele leiding leeg is, sluit u de aftapkraan weer en kunt u rustig gaan slapen. De volgende morgen éérst alle kranen sluiten voordat de hoofd kraan open gaat. Alleen uit de hoogstgelegen kraan moet u de lucht in de leiding laten ontsnappen. Een bevroren waterleiding is geen zaak die door uw waterleidingbe drijf wordt opgeknapt. Dat is werk voor uw loodgieter. En het herstel van de waterleiding in uw huis gaat u geld kosten, want er moet veel werk warden verzet, en u moet soms ook nog lang wachten voor u aan de beurt komt. Wie in de winter enkele dagen van huis gaat en zijn huis dus onverwarmd achterlaat, doet er goed aan vóór het weggaan de waterlei ding af te tappen. GOES Grand 20 uur: De terugkeer naai de Apenplaneet 14 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Wood stock a.l. Stadhuis Expositie „Kunst in hel klein", de schoonheid van oude te gels (t.m 22 jan.). Ma. t.m vrij 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. Zat. en zon. van 15-17 uur. MIDDELBURG City 20 uur: De weg naar de hel 18 j. Vleeshal Stadhuis, Kerstexpositie van de Zeeuwse Kunstkring (t.m. 11 jan.). Open van 14-17 uur OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: Woodstock a.l. ROTTERDAM Rott. Schouwburg 20.15 uur: „Tehao", blijspel door het Nieuw Rott, Toneel. Grote Schouwburg, Zuidplein 20.15 uur: „De Jantjes" door het Amsterdams Volkstoneel. Museum Boymans- van Beuningen, Expositie Salvador Dali (t.m. 11 jan.). Ma. t.m. zat. 10-17 uur zon. 11-17 Bovendien woe. van 20-22 uur, TERNEUZEN Luxor 20 uur: Terugkeer naar de Apenplaneet 14 j. VHSSINGEN Alhambra 20 uur: Patton 14 j. gi!nt Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „De nacht van de moordenaars" van José Priana. „De geschiedenis van de Oosterschelde bergt een groot deel van de historie van Zeeland in zich", zo lezen we in het weekblad Schut- tevaer. „Thans is hy Zeelands grootste zeearm, maar van oudsher was de Oosterschelde de stroom van Zeeland die Antwerpen en zijn achterland rechtstreeks met de zee verbond. Zijn naam was niet Oosterschelde, maar Schelde zonder meer. Hij was dus eigenlijk de Schelde- mond, die voor het verkeer bruik baar was, terwijl de Westerschelde. die toen nog de naam Honte droeg, gedurende de Middeleeuwen prak tisch onbevaarbaar was, als verbin ding met de eigenlijke Schelde. Eerst in de zestiende eeuw zou daarin verandering komen. Deze Scheldemonding was behalve een natuurlijke scheidslijn binnen Zee land, ook een politieke grens, want het Zeeuwse gebied werd er door gesplitst in een Zeeland beooster Schelde en Zeeland bewester Schel de. Het is waarschijnlijk aan deze oude, bestuurlijke indeling te dan ken, dat er thans een Ooster- en Westerschelde bestaat, want geogra fisch gezien zou een Noorder'- en een Zuiderschelde meer op zijn plaats zijn geweest. Na opkomst van Antwerpen werd de Oosterschelde in de vijftiende eeuw uit een oogpunt van scheep vaartverkeer de belangrijkste rivier monding van de Nederlanden. Zij steunde in belangrijke mate op de oost-westverkeer, voor een deel af komstig van de Britse eilanden, waarin wol- en lakenhandel - van uitzonderlijke betekenis waren, De val van Antwerpen in 1584 en de afsluiting van de Oosterscheldi tenslotte maakte een einde aan hel zee verkeer over deze zeearm; alleen als vaarwater voor lokaal vervoer en voor de visserij zou zij gedurendi eeuwen nog een rol van beperkt! betekenis spelen". Aldus Schutte- vaer. MAANDAG 4 JANUARI 191 (Van onze correspondent TERNEUZEN Op het k Axelsestraat - Emmalaan - wenlaan - Tramstraat in Te had zaterdagavond om half a botsing tussen drie auto's waarvan er twee total-loss ten en de derde zeer zwa beschadigd. J. J. B. uit IJzendijke reed richting Axel, terwijl E. B. Terneuzen hem tegemoet re valgd door A. T. A. R. uit B C. wilde linksaf de Tramstraat den, hij sorteerde voor om voorrang te verlenen en wend op gereden door R„ die ten van de gladheid niet meer ko pen. De beide auto's schoven en kwamen tegen de auto van stilstand. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermc rond negen uur is bij boei 63 c Westerschelde de Duitse tanker denburg vastgelopen. Rond 17.0" is het schip op eigen kracht vl- komen. Eveneens gistermorgen is in Nauw van Bath bij boei 7- Belgische tanker Tempest ge met 1100 ton stookolie onde van Nederland naar Antw vastgelopen. Het schip is ron uur 's avonds vlotgetrokken do sleepboot Cobie M. van het sle drijf Muller uit Terneuzen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een aangest voetzoeker, die werd weggego ontplofte in de brievenbus van huis in de Nieuwstraat te Te zen. Hierdoor ontstond begin brand. De politie bestreed het met een schuimblusser. Er onts enige schade. (Van onze correspondent) OOSTBURG De fototento stelling: „West Zeeuwsch-Vlaar ren vroeger" heeft een ongek grote belangstelling ondervonden De inrichter v. d. tentoonstelling heer Gittenibergiefr, heeft daairom sloten deze te verlengen tot en 6 januari. De tentoonstelling' is gehele dag geopend. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. op zondag om 18 uur. Aanhoudend winterweer met meest lichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers middeld over Nederland. Voor dinsdag aantal uren zon: tv tot zes. Min. temp.: vier of meer g den onder normaal. Max. t-emp.: of meer graden onder normaal. Kans op een droge periode minstens 12 uur: 95 procent. Ki op een geheel droog etmaal: 90 r Voor woensdag: aantal uren z een tot vijf. Min. temp.: drie of m graden onder normaal. Max. ten vier of meer graden onder normi Kans op een droge periode van m stens 12 uur: 90 procent. Kan op geheel droog etmaal: 70 procent.

de Stem | 1971 | | pagina 2