Opluchting over wijziging vonnissen HOOGGERECHTSHOF MOSKOU LEGT GEEN DOODSTRAFFEN OP VERDRIETIG BEGIN NIEUWE JAAR Dochter vindt moeder terug na 38 jaar SÏMONIS NT HG ij° Nieuw proces in Leningrad Regering verheugd over verzachting vonnissen AÏÜUft Brandt: Voortgaan op weg naar ontspanning Beeldhouwer stelt vernietigingswerk uit Verkoopsucces voor Fokker binnenland! buitenland BASKEN Dit is het begin Zeven doden bij vliegramp Brief Gevecht tussen Zui d Vietnamese en Cambodjaanse militairen Israëlische pers: ARRESTATIES BISSCHOPPEN IN POLEN STELLEN EISEN AAN NIEUWE LEIDERS 19 TOESTELLEN ZATERDAG 2 JANUARI 1971 (Van onze redactie buitenland) MOSKOU In veel Europese landen is met „opluch ting" gereageerd op de wijziging van de doodvonnissen in het „Leningrad-proces" in gevangenisstraffen van vijftien jaar. Regeringswoordvoerders in Frankrijk, Engeland, België, Ne derland en een woordvoerder van het Vaticaan spraken hun voldoening uit over deze beslissing (in hoger beroep) van het hooggerechtshof in Moskou. Do twee eerder in Leningrad ter dood veroordeelde Russische joden, Dymsjits en Koeznetsov, moeten hun straf uitzitten in kampen met (resp.) een „streng regime" en een „speciaal regime". Verdrietig begin van het nieuwe jaar in Vietnam: Een Vietnamese vrouw huilt bij de kist met het stoffelijk overschot van haar man. Deze kwam met achttien anderen om het leven tijdens een aanval van de Vietcong op een voorpost, 50 kilometer ten noordwesten van de Zuidvietnamese hoofdstad. commènfaap BBS HPBBS F\E zogeheten publieke opinie heeft het gewonnen van de mannen van de harde lijn in Madrid en Moskou. Zowel de doodstraffen voor de zes Basken van „Burgos" als die voor de twee van vliegtuigka ping beschuldigde joden in „Lenin grad" zijn omgezet in vrijheidsstraf fen. De dictatuur in Spanje en in de Sovjet-Unie heeft over haar hart ge streken. Dé opgeluchte reacties en juchtonen zijn niet van de lucht. In zoverre terecht nu gebleken is hoe groot de invloed kan zijn van rege ringen en groeperingen die hun geweten en gevoel voor menselijk heid laten spreken. Van de andere kant mag men zich niet voldaan te rugtrekken alsof wij het onze nu wel gedaan hebben. Want die storm vloed van protesten en verzoeken om clementie zijn nog maar een be gin. De druk op de Spaanse, de Sovjetrussische en andere dictaturen moet toenemen. Die zes Basken en die twee joden mogen dan wel van het vuurpeloton gered zijn, vrijheid en rechtszekerheid hebben ze daar niet mee terug. Gevangenisstraffen van dertig jaar in een Spaanse ge vangenis en vijftien jaar strafkamp in de Sovjet-Unie zijn bepaald niet menselijk te noemen. De regeringen en de volken in de vrije wereld heb ben het voor een belangrijk deel hoe belangrijk, is deze dagen ge bleken in de hand dat deze gratie verleningen geen eenmalige aal moes blijken, maar een stap naar menselijker, vrijer en rechtvaardiger samenlevingen. (Vervolg van pagina 1) Naast deze kritiek heeft de nieuwe bisschop ook veel positieve reacties gehad op zijn benoeming. Zo heeft op oudejaarsavond boven Rotterdam en Den Haag een reclamevliegtuigje ge- vlogein met de tekst: „Leve bisschop Simonis". Mgr. Simonis kon deze „sympathieke geste" wel waarderen, maar had liever gezien dat het geld voor deze sympathiebetuiging aan het in financiële moeilijkheden verkeren de bisdom was geschonken. De nieuwbenoemde bisschop heeft vele honderden telegrammen en tele foontjes ontvangen, waarin hij wordt gefeliciteerd met zijn benoeming. De eerste die hem opbelde was de bis schop van Breda, mgr. Ernst. Dr. W. van Paassen, studentenpas tor te Delft heeft protest aangete kend tegen de zware psychologische druk op dr. Simonis: „Met klem pro testeer ik tegen de kortademige po gingen om de nieuwbenoemde bis schop van Rotterdam onder een zware psychologische druk te verplet teren. Zonder in de nabije toekomst betere procedures bij bisschopsbe noemingen uit te sluiten en zonder nu reeds een positief of negatief oor deel te geven over mgr. Simonis, pleit ik er voor om deze bisschop te aanvaarden". De actiegroep Waarheid en Leven heeft zich tegen de stellingsname van de Rotterdamse dekens gekeerd. De-1 ken Joosten vraagt zich in een tele-j gram aan dr. Simonis af of de Rot terdamse dekens, door het aanval len van de beslissing van de paus nun eigen gezag bij hun gelovigen niet> op losse schroeven zetten. Ook de actiegroep Wereldkerk neeft zich achter de benoeming van dr. Si monis geschaard. Zij verzekeren de bisschop in een telegram dat velen :n Nederland uitzien naar zijn beleid in deze voor de kerk zoveel belovende doch tevens kommervolle tijd. (Van onize redactie buitenland) DACCA Bij een ramp met een Fokker Friendship vain de Pakistani Airlines zijn zeven personen om het leven gekomen en een niet nader bekend aantal mensen geiwond. Het vliegtuig, diait een binnenlandse vtlucht maakte, verongelukte bij de landing. Er bevonden zieh 35 perso nen aan boord, 30 passagiers en vijf bemanningsleden. Drie anderen uiilt de groep van elf iin Leningrad veroordeelden zaïgen hun gevangenisstraffen verzabht. Zo is van Mended Bodmya het vonnis van vijftien jaar gewijzigd in twaalf jaar, van Leib Khraoikh van dertien in tien jaar en van Anatody Altman van twaalf in tien jaar gevangenisstraf. De kampen met een „speciaal re gime" behoren tot die strengste in het Sovjetrussische strafsysteem. Koez netsov, die naar een dergelijk kamp wordlt gestuurd, heeft ai eerder in een dwaogarbeidiskamp gezeten. Kampen met „streng regime", waartoe Dymsjits is veroordeeld, zijn een graad „minder streng" dan die met het „speciale regime". Een zuster van Mendel verklaarde tegenover verslaggevers buiten het gerechtsge bouw zeer verheugd te zijn over de verzachting van de vonnissen. De sfeer in de rechtszaal in Moskou be schreef zij ak „zakelijk". Volgens het Russische persbureau Tass is het hooggerechtshof er bij zijn besluit van uitgegaan, dat de vlieg tuigkaping, waarvoor de elf door de rechtbank in Leningrad waren ver oordeeld, tijdig is verijdeld en dat voorts de doodstraf in het Sovjetrus sische recht een exceptionele straf maatregel is. De bekemmakiwig bracht een spon tane vreugidiereactde teweeg onder een kleine groep joodse belangstel lenden die buiten het gebouw in de regen stamden te wachten. Een van hen was door de politie opgeschre ven, madat hij had geweigerd een op zijn jas gespelde davidsster te verwij deren. Premier Meir, van Israël, zei, dat Israël opgelucht is dat de doodvon nissen zijn herzien. Zij voegde er aan toe dat de internationale pogingen een ein.de te maken aan de berech ting van joden in de Sovjet-Unie ech ter moeten voortgaan. Kort voordat die verzachting van de vonnissen bekend werd, heeft kar dinaal Alfrirak als voorzitter van de Nederlandse sectie van Pax Chris- ti en als internationaal president van deze beweging de Russische am bassadeur in ons land nog een brief gestuurd. Daarin vroeg hij „recht voor de veroordeelden in het Lenin grad-proces". Kardinaal Alfrink brengt de Rus sische regering in kennis van de „ontsteltenis" die is ontstaan bij Pax Christi. „De door de politiële en justitiële autoriteiten gevolgde procedures zijn in strijd geweest met de vereisten, neergelegd in artikel 10 van de universele verklaring van de rechten van de mens, hetwelk spreekt van een eerlijke openbare be handeling van zijn zaak door een on afhankelijke en onpartijidige rechter lijke instantie". In de brief wordien de pogingen tot kaping „wanhoopsdaden genoemd". „Verwacht moet worden", aldus de brief, „dat het proces een nadelige uitwerking zal hebben op de pogin gen die momenteel in het werk wor den gesteld om in het Midden-Oosten vrede door onderhandelingen te be reiken". De brief wordt besloten met: „Ik moge daarom bepleiten dat uw regering de veroordeelden alsnog recht zal doen wedervaren en dat zij afziet van verdere toepassing van de bij het proces te Leningrad gevolgde procedures". ALFRINK (Van onze redactie buitenland) BONN'ATHENE/PARIJS Ter gelegenheid van de jaarwisseling hebben vele kerkelijke en wereldlij ke leiders een nieuwjaarsboodschap uitgesproken. Bondskanselier Willy Brandt zei dat West-Duitsland in 1971 standvas tig zal blijven aan de zijde „van zijn vrienden in het westen en tegelijker tijd voort zal gaan met pogingen tot ontspanning in Europa te komen". President Pompidou van Frankrijk drong er bij het Franse volk op aan te blijven streven naar vriendschap (Van onze correspondent) PARIJS Zou men het volgende verhaal in de boeken lezen dan zou men allicht zeggen: dat heeft de schrijver mooi bij elkaar ge flanst. Toch is het in de over gang van het oude op het nieuwe jaar echt gebeurd en natuurlijk weer in Frankrijk. Charlotte is nu een vrouw van 59 jaar. Zij heeft op haar 31ste jaar een ongelukje gehad dat de beste kan overkomen. Tegenover een strenge moeder moest het ho ge woord eruit: Ze was in ver wachting. Andere tijden, andere ze den. De moeder joeg haar op staande voet het huis uit, want Charlotje had verdriet en schande over de hele familie gebracht en die familie stond als door en door fatsoenlijk in heel het voorstadje bekend. In een ziekenhuis voor onge huwde moeders bracht Charlotte een dochter ter wereld, die ze de naam gaf van Simone. Maar Si- mone moest kort na de geboomte aan de voogdijraad worden over gelaten, omdat de moeder zonder bronnen van bestaan op straat stond. Ze kreeg werk in een kruit- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De echtgenote van de Joegoslavische beeldhouwer Slavorair Miletic heeft meegedeeld, dat op verzoek van de Amsterdamse wethouders Lammers en Kuypers de vernietigingswerkzaamheden van de Joegoslaaf voorlopig tot 6 januari zijn uitgesteld De kunstenaar dreigde dinsdag zijn werken te vernietigen, indien hem voor 1 januari geen recht was gedaan. In een donderdag gevoerd gesprek met de twee wethouders, zouden de zen volgens mevrouw Miletic ver zocht hebben de zogenaamde „expo sitie" uit te stellen. Miletic stelde het middelnachtelijk uur van 5 januari als ultimatum. Een beeld van de Joegoslaaf, De Houtwerken, is in de nacht van don derdag op vrijdag door de gemeente Amsterdam van z'n voetstuk gehaald, omdat het gevaar zou opleveren bij windstoten Het is voorlopig onderge bracht in een bergplaats. Dat is ach teraf meegedeeld aan de kunstenaar, zo zei mevrouw Miletic. met andere volkeren en in Frankrijk zelf de zin voor tucht en verdraag zaamheid te ontwikkelen. Premier Heath van Engeland verklaarde dat 1971 een keerpunt moet worden in Engeiands industriële ontwikkeling. Premier Papadopoulos van Grie kenland zei naar een constitutioneel bewind te willen keren", maar niet het recht te hebben het lot van het land te riskeren met voorbarig han delen". President Saraggat van Italië verklaarde dat toetreding van Enge land tot de EEG van fundamentele betekenis is voor het evenwicht en de vrede in de wereld. fabriek en daar leerde ze een Zuidslavische arbeider kennen, die met haar wilde trouwen. Eenmaal wilde Charlotte weten aan welke familie de voogdijraad haar kind had uitbesteed. Maar dat hoefde niet meer zei haar moeder, want inmiddels was Si mone overleden. Charlotte geloof de dat en nam zelfs haar vader en moeder in huis. Zij begeleidde zo wel de een als de ander naar het kerkhof toen zij gestorven waren. Op 30 december van het afge lopen jaar zat Charlotte, inmiddels 59 geworden, bij haar gepensio neerde man in de huiskamer. Er werd gebeld. Een buurvrouw zei kort en krachtig: „Buiten staat een vrouw op je te wachten en die beweert dat ze je dochter is". En jawel, het was inderdaad Si mone, die met veel tegenslag de voogdijraad wilde geen enkele inlichting verschaffen net zo lang gezocht had tot zij de geboor tedatum en het adres van haar moeder had gevonden. „Als ik niet zo'n sterk hart had zei Charlotte tot verslaggevers „zou ik er dood bij neergevallen zijn toen ik mijn dochter voor mij zag staan". HET AMERIKAANSE congTes heeft Nixons programma voor buitenland se hulp aangenomen. Aan landen in Azië, Latijns-Amerika en het Mid den-Oosten zal in totaal voor een be drag van 3534 miljoen dollar wor den verstrekt voor militaire en eco nomische hulp. ITALIë WIL de doodstraf door de V.N. buiten de wet laten stellen. Dit staat in een officiële nota die in Ro me is gepubliceerd. AAN DE Italiaanse Rivièra heeft zich een aardschok voorgedaan die over een afstand van 125 km werd ge voeld. PAUS PAULUS heeft besloten het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te ondertekenen, aldus heeft het Vaticaan bekendgemaakt. IN DE Amerikaanse staait Kentucky zijn 38 mijnwerkers om het leven ge komen. De mijn vulde zich na een ontploffing met koolmonoxyde. Paus Pauius heeft een oproep ge daan het ouderwetse systeem van vendetta en de wet van oog om oog tand om tand te vervangen. „Vrede", zei hij, „dient een bevestiging te zijn van de kracht van de geest, de over winning van goed over kwaad". De secretaris-generaal van de com munistische partij van de Sovjet-Unie Breznjev beloofde het volk dat 1971 „nieuwe mijlpalen van de opbouw van het communisme" zou brengen. Hij keerde zich slechts in één zin snede tegen de imperialisten en ver klaarde het doel van het buitenland- PNOM PEHN (Reuter/AFP) Bij een gevecht tussen Cambodjaanse en Zuidvietnamese troepen in het Cam bodjaanse grensdorp Bopol zijn twee mensen om het leven gekomen. Het gevecht zou zijn uitgebroken toen een compagnie Cambodjancn een Zuidvietnamese eenheid die het dorp was binnengetrokken, verzocht had dit te verlaten. Van Cambodjaanse zijde is meege deeld dat de Zuidvietnamezen het dorp, dat op 11 km van de Zuidviet namese grens ligt, opzettelijk met mortieren hebben beschoten. Zuid vietnamese officieren zeiden echter dat hun troepen door de Cambodja- nen zijn beschoten. Bij het gevecht werden minstens twee huizen ver woest en zeven beschadigd. De Amerikaanse en Zuidvietname se troepen hebben vrijdag om 18.00 uur plaatselijke tijd (11.00 uur onze tijd) de vijandelijkheden in Zuid- Vietnam hervat na afloop van het nieuwjaarsbestand van 24 uur. De Vietcong had een driedaags bestand afgekondigd, dat pas op 3 januari af loopt. Volgens een voorlopige opgave in Saigon hebben tijdens het bestand 26 incidenten plaatsgevonden, waarbij zes Zuidvietnamezen, een Amerikaan en 18 Vietcongstrijders zijn gedood. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV In Leningrad wordt opnieuw een proces tegen negen Rus sische Joden voorbereid, die zijn be schuldigd van „het verspreiden van zionistische en anti-Sovjet-propa- ganda". Dit stond gisteren in berich ten van de Israëlische pers, die zich beroept op verklaringen van Joodse reizigers, die uit de Sovjet-Unie in Israël zijn aangekomen. Volgens hen zijn onlangs in Lenin grad ook 40 Joodse jongeren aan gehouden door de geheime politie. In Leningrad leven naar schatting 300.000 Joden. De negen Joden, die binnenkort terecht zouden moeten staan, zijn op 15 juni gearresteerd en zijn aangeklaagd door „Joodse collaborateurs", die zich in de groep gemengd haden om de foto te ma ken van hen terwijl ze Hebreeuws studeerden en Hebreeuwse liederen zongen. Zij zouden terecht moeten staan voor dezelfde rechtbank die onlangs de zaak behandelde tegen de elf mensen, merendeels Joden, die werden beschuldigd van poging tot vliegtuigkaping. se beleid in Moskou zal blijven „het samenbrengen van alle anti-imperia listische krachten". De Oostduitse communistenleider Ulbricht eiste dat West-Duitsland ten canzien van de verbindingen met Berlijn, uitsluitend met hem. Ui- bericht, moet onderhandelen. De Chi nese bladen riepen de bevolking op „roemvol voort te gaan op de revo lutionaire weg van voorzitter Mao". De Zuidvietnamese president Van Thieu zei dat de „veiligheid in vrij wel het hele land was hersteld en dat hij veelbelovende perspectieven voor een vrede in vrijheid zag". (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Het besluit van ge neraal Franco, de zes ter dood ver oordeelde Baskische nationalisten gratie te verlenen, is in Den Haag met instemming ontvangen. „De regering is verheugd over het feit dat de Spaanse regering heeft besloten in de zaak van de Basken af te zien van tenuitvoerlegging van doodvonnissen", aldus verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ook de Belgische regering heeft met „opluchting en tevredenheid" vernomen dat genade is yerleend. De commissie van de Europese ge meenschappen in Brussel verheugt zich eveneens over de Spaanse be slissing. De commissie heeft, langs diplomatieke weg, herhaalde malen bij de Spaanse autoriteiten op cle mentie aangedrongen. De Rotterdamse politie heeft don derdagnacht een telefoontje gekre gen van een onbekende die meldde dat er een bom geplaatst was bij het Spaanse consulaat. Het bleek loos alarm te zijn. Te Cartagena in Zuidoost-Spanje is een jonge priester met nog zes mensen gearresteerd. Zij zijn ervan beschuldigd lid te zijn van een plaat selijke communistische groepering. In welingelichte kringen is meegedeeld dat de 26-jarige priester gepoogd heeft uit een raam van het politie bureau te springen, waar hij na zijn arrestatie verbleef. Enkele politie mannen wisten hem echter bijtijds vast te grijpen. De priester ligt nu in het ziekenhuis met snijwonden. De politie van Bilbao heeft 20 Bas kische arbeiders gearresteerd op be schuldiging protestdemonstraties te gen het Burgos-proces te hebben ge organiseerd. De Spaanse politie heeft ook vijf jongemannen gearresteerd wegens pogingen een televisiestation bij Bur gos op te blazen toen generaal Fran co woensdagavond zijn nieuwjaars boodschap tot het Spaanse volk richt te. De jongemannen werden aange houden na een vuurgevecht met de politie bij het televisiestation dat uit zendingen verzorgt voor vele delen van Noord-Spanje. Een politieman, die bij het gevecht gewond werd, zou er ernstig aan toe zijn. De gearresteerden zouden lid zijn van de carlistische beweging. De car- listen worden geleid door prins Carel Hugo van Bourbon-Parma, de echt genoot van prinses Irene, die aan spraak maakt op de Spaanse troon. WARSCHAU De Poolse bis schoppen hebben in een herder lijke verliezen veroorzaakt". Na geantwoord op de toenaderings poging van de nieuwe leiders in Warschau. Hun brief, die in ta melijk strenge bewoordingen is gesteld, is gisteren in alle ker ken voorgelezen. De bisschoppen eisen dat in Polen de fundamen tele rechten van de mens worden gegarandeerd. „Als men wil dat het volk in vrede en onafhankelijkheid leeft, moeten de volgende rechten voor allen in Polen worden gegaran deerd: Vrijheid van geweten en van godsdienstig ieven op basis -van een volledige normalise ring van de betrekkingen tussen kerk en staat. Vrije toegang voor het volk tot de christelijke cultuur. Sociale rechtvaardigheid, waardoor aan de gewettigde verlangens van de natie kan worden voldaan. Recht op uitingsvrijheid en betrouwbare informatie. Recht op een behoorlijk be staan voor alle gezinnen. Het gebruik van geweld draagt niet bij tot het behoud van de vrede, zeker niet wanneer on- schuldigen, vrouwen en kinderen er het slachtoffer van zijn. Het volk kan niet leven in een sfeer van angst". De Poolse bisschop pen betreuren „de verschrikke lijke verliezen, vroorzaakt door de recente moeilijkheden" Na deze smartelijke ervaring, aldus de brief, wensen wij slechts een ding, en doen wij slechts een op roep: breng ons niet meer lijden. Alles moet gedaan worden op dat iedereen in dit land zich vei lig en gerespecteerd kan voelen". Het schrijven was ondertekend door kardinaal Wyszynski, kardi naal Wojtyla van Krakau en mgr Dabrowski, de secretaris-gene raal van het Poolse episcopaat. De Poolse ministerraad en het presidium van de centrale raad van de Poolse vakbonden hebben in deze gemeenschappelijk com muniqué de verhoging bekendge maakt van de laagste lonen, de kinderbijslag en bepaalde ouder- dompensioenen en invaliditeits- nitkeringen. Ook mogen toeslagen worden verleend op de lonen van bepaal de categorieën arbeiders. Natuurlijk, natuurlijk, beste nieuwjaarsmensen, we moeten de nog resterende 364 dagen van 1971 barstens vol optimisme tegemoet zien, er het beste van hopen en zo. Maar toch, hè... De wil tot leven, en zelfs een goed leven is er wel, maar het wordt zo allemachtig duur. De ijzer- sterke geheugens onder u zullen on getwijfeld weten dat ik begin vorig jaar ook waarschuwde voor harde klappen aan het prijzenfront. Maar dit jaar wordt het waarschijnlijk, ik ben ook geen profeet nog erger. Sterkte. „Ik zie liever maar een echte calvinistische boer die zijn aardap pelen staat te rooien, dan al die vrijzinnige arbeiders in die latijnse landen. Ik heb wel groot mededogen met ze" (De schrijver Heere Hee- resma Jawel, Heere denkt ook: de groot ste boer heeft toch maar de dikste piepers, zoals een collega van mij onlangs zo treffend wist op te mer ken. Nog een TERUGBLIKJE: hierbo ven staat de naam van de grote Chinese krant, die in Peking ver schijnt en Volksdagblad heet. Hier vlak onder staat, zoals u begrijpt ook itc het Chineesde kop die op 18 december j.l, in die krant stond boven een bericht over de één uurs proteststaking, oftewel werkenonder- breking, die na een oproep van de vakcentrales in ons land op de 15 e december vrij algemeen is gehou den. Het kopje betekent: Algemene staking. Dit zal u deugd doen, nietwaar? Zoveel medeleven van de Rode Mao- broeders in het verre China! Gij zijt Simonis en op deze steen rots zal ik mijn kerk bouwen. (Feli- ci). Bisschop Simonis (maar hij zal wel liever „monseigneur" heten en zeker niet „mijnheer", zoals bis schop Ernst) is een bijbelexegeet en dat brengt mij op een geschiedenis- je, dat de voordelen van een fikse bijbelkennis overduidelijk aantoont. Dezer dagen moest de 19-jarige Ara bier Selim Hoesjan voor de rechter in Haifa verschijnen, omdat hij in discrete blikken had geworpen in een kamer, waar een jonge vrouw zich aan het uitkleden was. En wat zei Selim? Hij herinnerde de rechter eraan dat koning David volgens de bijbel ook niet veroordeeld was, toen hij vanaf zijn terras had zitten kijken naar Batseba, terwijl zij poedelbloot een bad nam. En de rechter streek over zijn hart. Nog even vermelding van een vreemde maatregel die de burge meester van Manilla, de Filippijnse hoofdstad, voor de bioscopen in zijn stad heeft genomen. Hij vindt sex op het witte doek wel erg, maar even erg vindt hij de „overdreven vrijende paartjes" in de bioscopen. Vrijen in de bios mag nu niet meer. U ziet wel: de moeilijkheden en problemen zullen ook in het nieuwe jaar niet van de lucht zijn. Nog een prettig weekeinde. MERIJN (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Bij Fokker-VFW zijn orders binnengekomen voor vier F-28 Fellowship straalvliegtuigen en vijftien F-27 Friendship schroeftur- bine verkeersvliegtuigen. De vier Fellowships zijn bestemd voor Colombia, Duitsland, Zwitser land en Australië en zullen in 1971 worden afgeleverd. Het totaal aantal verkochte toestelen van dit type komt hiermee op 38. Van de vijftien Friendships gaan er veertien naar Perzië. Fokker heeft namelijk op de laatste dag van het oude jaar de grootste order in de ge schiedenis van de F-27 Friendship kunnen afsluiten: te Teheran werd door de Franse regering een contract getekend voor de levering van veer tien van deze vliegtuigen. De toe stellen zijn bestemd voor de keizer lijke Iraanse luchtmacht en zullen in 1972 worden afgeleverd. Het totaal aantal verkochte Friend ships, die nu reedis dertien jaar in produktie zijn, is daardoor gestegen tot 568, waarvan 43 in 1970.

de Stem | 1971 | | pagina 9