INDUSTRIE MOET REKENING HOUDEN MET BEVOLKING Zwanenkolonie verkeert in noodsituatie Nederland wil praten met België Minister Nelisscn over Rustige jaarwisseling in Midden- en Noord-Zeeland Fransen bewonderen paus het meest Stokpaard van wethouder R. Hol: milieu hygiëne Turk gewond bij ontploffing op zeeschip Bij inbraak 500 gulden over hoofd gezien stad streek ïr* steeland ZEEUWSE UITJES VANDAAG MORGEN MAANDAG de toornige tjiftjaf Inschrijvingen handelsregister tons in de blizzard Beroepingen Winterweer BERGEN Voorbeelden Bevolking Sfeer GEZWORENEN WATERSCHAPPEN BENOEMD [ATERDAG 2 JANUARI 1971 rg 20.15 uur: „Tchao", blijs k het Nieuw Rott. Toneel. |in Theater 20.15 uur: Fons J met zijn cabaret „3 x Ani al". Grote Schouwburg, Zuidp] 15 uur: „De Jantjes" door nsterdams Volkstoneel. Iluseum Boymans-van Beuning ■positie Salvador Dali (t.m. Ti.Ma. t.m. zat. 10-17 uur, j 117. Bovendien woe. van 20-22, YERNEUZEN [Luxor 14.30 en 20 uur: Terugls [ar de Apenplaneet. 14 j. VLISSINGEN [.Vlhambra 15 uur: Rio Conchos 120 uur: Patton 14 j. |GENT Kon. Opera 14.30 uur: „De Lust er" 20 uur: „Boheme". Kon. ii houwburg 15 en 20 uur: pht van de moordenaars" van j [•iana. |HULST Et. de Velder 15 uur: Schieting. ST.-JANSTEEN Otjes 15 uur: Schieting. |TERNEUZEN Porgy en Bess 20 uur: John K |ze Russell. -ZENDIJKE ■Cultureel centrum expositie bei luwwerk en schilderijen van Ps ï>yein. KLINGE (B) |R. Geldermans 15 uur: Schietim GEWACHT (B) IR. Klapdorp 15 uur: Schieting. ENGSTDIJK jjP. van Dijk 15 uur: Schieting. lULST JP. Wentzler Holrtentoonstellin™ 'apellebrug C. de Kind 15 uur: Schieting. lOEWACHT IJ. de Guchteneire 15 uur. Schieti IHULST S. Blommaert 15 uur: Schieti oppentheater „De Kriekeput 11.30 uur: „Het to verfluitje". I KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 19.30 uur: „Clo leaf". IJZENDIJKE Hofzicht Theater 15 uur: Sch |ng. tZENDIJKE Cultureel Centrum, exposi eeldihouwwerk ein schilderijen v eter Royan. rapporten genoeg samen tot een oplossing komen MIDDELBURG In het handels register van de kamer van koophan del en fabrieken vooor Midden- en Noord-Zeeland werden de volgende ondernemingen ingeschreven: Admi nistratiekantoor „De Koning", Oude straat 13, Bruinisse, Stationsrijwiel stalling Goes, Stationsplein Goes, Eig. C. Vriens, Tuincentrum W. Davidse, Nieuwe Rijksweg 49, 's-Heer Arendskerke, Finata-bank NV (fil.) C. Buskenstraat 154, Vlissingen. Ca fetaria Goedegebuure, Geertruidweg Scherpenisse. Advertentiebureau „Dynamic Design Creators", eig. G. A. Bokkers, Vosmaerstraat 1. Goes. Cafébedrijf Het Schouwse Strand, ven. J. en L. Kloet, Julianastraat 4, Haamstede, Pensionbedrijf J. Hooge- steger, Van Hoogendorpweg b', Vlissingen, Landbouwbedrijf fa. Gebr. Van Ast, Zuidwal 1, Brou wershaven, Landbouwmechanisatie „Het Schuttershof NV" (fil.) Nieuwlandsweg 2, Arnemuiden beroepingen Gereformeerde gemeenten Be dankt voor Barneveld W. Hage te Krabbendijke. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.MJL: In het binnenland aanhoudend winterweer, langs de kust veranderlijk. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon. 0 tot 3; min.-temp.: 3 of meer graden on der normaal; max.-temp.: 3 tot 8 gra den onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: 3 of meer graden onder normaal; max.-temp.: 3 tot 8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. (Van een onzer verslaggevers) DRIMMELEN De zwanenkolonie in de Biesbosch verkeert door oliebesmetting en voortdurende koude in een noodsituatie en vandaag zal worden geprobeerd met een vliegtuig van vliegveld Seppe voedsel te droppen. Door de aanhoudende vorst beginnen de kreken in de Biesbosch met ijs dicht te gaan. De met olie besmette zwanen en an dere vogels komen hierdoor in een moeilijke situatie omdat zij het open water niet meer kunnen bereiken. De keerzijde van de medaille voor de vogels die wél kunnen vliegen is dat zij in het open water juist wel acuut gevaar lopen met olie besmet te worden. Hun voorkeur gaat uit naar het warmere water bij de Amer centrale waar nog olie is. Voor zover bekend is er geen die de Biesbosch binnengedrongen. Hoe meer ijs zich vormt in de kreken in de Biesbosch hoe geringer de kans is dat dit ge bied door olie wordt vervuild. De Roosendaalse vogelredder Leo Jans heeft bij de vliegclub van het vliegveld Seppe weten te bewerk stelligen dat er vandaag een voedsel- dropping gedaan zal worden. Gister avond stond nog niet helemaal vast dat dit door zou kunnen gaan. Dit in verband met het weer. Daar zal van morgen een beslissing over vallen. Vliegen heeft op dit ogenblik de voorkeur omdat de met olie besmet te vogels moeilijk bereikbaar zijn: het ijs in de Biesboschkreken is te onbetrouwbaar om op te kunen lo pen en te dik om te kunnen varen Het bergen van de weggestroomde olie gaat onverdroten voort. Dag en nacht zijn drie kranen doende de oliemassa van de oevers en uit het water te halen. Het werk is alleen oudejaarsavond en -nacht onderbro ken geweest. De geborgen olie zal geregenereerd worden, d.w.z. via een speciale installatie opnieuw als stook olie voor de centrale geschikt worden gemaakt. Overigens een kostbaar karwei maar het is vrijwel onmogelijk om zich op een andere verantwoorde wij ze van de olie te ontdoen. Het regene reren en het schonen van de olie ge beurt aan boord van een daartoe spe ciaal ingericht schip van de bergings maatschappij. Hoeveel er op dit ogen blik is geborgen is niet exact bekend maar volgens de directie van de PNEM-centrale zal het karwei nog enkele dagen duren. Het onderzoek naar het in elkaar storten van de olietank is pas begon nen. De oorzaak is daarom nog niet bekend. Enerzijds is er de theorie van het vastvriezen van een ontluch- tingsklep waardoor in de tank een vacuüm ontstond zodat de tank in elkaar is gedrukt „geïnplodeerd", an derzijds is er de mogelijkheid van metaalmoeheid waardoor een scheur is ontstaan. Adjunct-directeur ir. J. Bots gelooft niet erg in de vaeuüm- theorie maar voor het aanwijzen van een andere oorzaak wacht hij liever het verdere onderzoek af. (Van onze correspondent) HANSWEERT Ter hoogte van Hansweert is donderdag op de Wes- terschelde een buis van de stoomke tel in de machinekamer van het 2413 ton metende Turkse zeeschip Kirse- hir ontploft. Hierbij werd de 37-jari ge Turk A. O. Acar zwaar gewond. Het bergingsvaartuig Zeetijger van L. Polderman uit Hansweert is direct uitgevaren, met aan boord dokter J. de Bey uit Hansweert en de politie van Hansweert. De gewonde Turk werd aan boord genomen van de Zeetijger. Vanuit Hansweert werd de gewonde per ambulance naar het zie kenhuis Bergzicht te Goes gebracht, p.k. kepkdiiensien ROOMS KATHOLIEKE KEKK Aardenburg. OLV Tenhemelop neming zaterdag 19 zondag 8.30. 10 uur Axel: H Gregunus de Grote, tel 01155-1532 zaterdag 19 uur zondag 8 15 9 30 en 11 uur Biervliet: H Maria Onbevl Ontv tel 01125-382 zondag 9 uur Breskens: H Barbara tel 01172- 1587 zaterdag 19 uur zondag 10 uur Cadzand- Toeristenkerk zaterdag 19 uur zondag 9 uur. OUnge Parochie H Henrietta za terdagavond om 19 uur zondag 7 10 en 11 30 uur Eede: Dorpsplein, zaterdag 19 zondag 10 uur Goes: H Maria Magd tel 01100- 6754. zaterdag 19 uur zondag 9 10.31' uiu K-K h.bJ FruJtlaan: zon dag 10 30 uur Gruede: H Bavo. tel 01171-207 zaterdag 19 uur zondag 9 uur Groenendijk. H Martinus. tel 01148-382 zaterdag 18 30 uur zon dag 7 30 9 10 3(1 en 17 uur Hansweert; OL Vr Onbevl Ontv zaterdag 18 uur zondag 8 uur en 10 uur (en 11 15 in Krumingen). 's-Heerenhoek: Sint Wilhbrordus. tel 01105-264 zaterdag 19 uur. zon dag 7 30 9. 10 en 10 30 uur Hetnkenszand: H Blasius, tel. 1106- 1216 zaterdag 19 uur. zondag 7.30, 9 en '0 3( uur Hootdplaat. H Ehgius. zaterdag 19 uui zondag 9 uur. Hulst H Wilhbrordus. tel 01140- 2130 zaterdag 19 uur. zondag 8 30. 10 11 30 en 17 uur Kamerland: (Molenhoek), zondag 10 uur Koewacht H.H. Pluhppus en Jaco bus tel 01146-360 zaterdag 19 uur. zondag 8 en 10 uur Krabbendijke. Cultureel Centrum, zondag 10 15 uur kerkdienst voor katholieken Kwadendamme: H Bomfatius, tel 01194-219 zaterdag 19 uur. zondag 8 »n 10 30 uur Lewedorp: H Eligius. tel 01196- 336 zaterdag 19 uur, zondag 8 en 10 30 uur Middelburg: Par H Petrus en Paulus zaterdag 19 uur. zondag 10 30 en 19 uur Oost burg: H Eligius. tel 01170 2003 zaterdag 19 uur. zondag 8.30 en 10 30 uur Ovezande: O.L V Hemelv., tel. 01195-214 zondag 8 en 10 uur. Oost- en West Souburg St Marti- nuskerk. zaterdagavond 19 uur, zondag 10 15 uur en 17 uur Rilland: Gereformeerde Kerk. za terdag 19 uur en zondag 9 uur. Sas van Gent: H Maria Hemelv,. tel 01158 1661 zaterdag 19.15 uur, zoricug o 30 9 30 en 11 uur. Schoundijke: Dorpsplein, zaterdag 19. zondag 10 uur Slijkplaat: Hulpkerk, zaterdag 17 zondag 9 uur Sluis: St-Jan de Doper, tel 01178- 208. zaterdag 19 uur. zondag 8. 10 en lb uui Sluiskil: H Ant. v. Padua, tel 01157-418 zaterdag 19 uur. zondag 0.900 en 10.45 uur Terneuzen: H Wilhbrordus, tel 01150-2327 Binnenstad: zaterdag 19 uur: zondag 7 SO en 11 45 uur. Trimteitskerk. zat 19 15 uur, zondag 9, 10 30 en 17 uur Kruiskerk (Hoek) zaterdag 19 uur zondag 10 uur Par „De verrezen Christus" (R-k school „De Zeemeeuw"), za terdag 19 uur zondag 9. 10 eD 11 uur Vlissingen: Parochiekerk O.L Vr en St -Jacob zaterdagavond '9 uui en zondag 10 30 12 en 19 uur. Emmanuelkerk Paauwennurg zater dagavond 19 uui en zondag tl uur St-Josephziekenhuis zondag 9 uur Kath Mil Tehuis: zondag 9.30 uur Westdorpe: H Maria Vis., tel 01158-527 zaterdag 19 uur, zondag 8 en 10 uur IJzendijke: O.L V Tenhemelopne ming tel 01176-284. zaterdag 19 uur zondag 8 30 en 10 30 uur Terseke H Anna. zaterdag 19.16 uur, zondag 9 uur. Voor tel informatie 01130-1363 (Hansweert). Zandstraat: H Pastoor v. Ars, za terdag 19 uur, zondag 10 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Wie de heer R. Ho] in zijn kwaliteit van wethouder van volksgezondheid, milieubeheer en personeelszaken te spreken wil krijgen, moet daarvoor letterlijk bij de politie op het matje komen. Want de wet houderspreekkamer, die hij overigens met nog een wethouder moet delen, bevindt zich in het Terneuzense politiebureau: bij gebrek aan ruimte in het gemeentehuis. Wethouder Hol heeft zich tijdens de vergaderingen meer dan eens een emotioneel man getoond wanneer zaken als milieubeheer en luchtver ontreiniging door de industrieën aan de orde waren. „Inderdaad wordt wel van mij gezegd dat ik de industrie de hand boven het hoofd houd, ook wanneer deze bekend staat als een vervuiler van de lucht", zegt de heer Hol. „Maar ik zeg hierbij nadrukkelijk dat ik mij zal keren tegen elke industrie die niet het uiterste doet om de door haar veroorzaakte lucht-, bodem- of waterverontreiniging tot een aanvaardbaar minimum te be perken. Aan de andere kant heb ik het volste vertrouwen in de technische kennis en deskundigheid van instan ties als de provinciale raad. inzake de luchtverontreiniging, d'ie deze problematiek in goede banen weet te leiden. Onder meer door het laten verrichten van luchtmet'ingen. Ook de research van de industrieën in de kanaalzone is tegenwoordig zo ver doorgevoerd, dat er ook van die kant vertrouwen gewekt kan wor den dat de noodzakelijke maatrege len ook inderdaad getroffen worden, vaak ten koste van vele miljoenen aan investeringen". Kunt u een voorbeeld van een dergelijke industrie noemen? Wethouder Hol: „Jazeker. De co- kesfabriek in Sluiskil is zo'n bedrijf. Daar hebben ze in versneld tempo voorzieningen getroffen in de strijd tegen de luchtvervuiling. Er zijn en worden nieuwe silo's gebouwd en transporteurs in bedrijf genomen die de stofhinder sterk tegengaan. Daar bij moet men bedenken dat sinds 1912 toen de cokesfabriek in bedrijf kwam nauwelijks aan bestrijding van de luchtverontreiniging door de ze fabriek werd gedacht, laat staan dat daartegen op grote schaal maat regelen werden genomen." „Een ander voorbeeld is de N° derlandse Stikstof Maatschappij. Er heeft ooit in de nabijheid van dit bedrijf een groengorde] gestaan. Langzamerhand is deze groenstrook verdwenen. Sinds de NSM echter is overgegaan tot het gebruik van aardgas zijn de klachten uit de om geving over schadèlijke invloeden van deze fabriek zeer sterk geredu ceerd. De NSM-directie heeft zich tegenover mij bijzonder positief uit gelaten over de mogelijkheid dat er bij de fabriek weer een groengordel wordt geplant. Ook bij een bedrijf als Dow Che mical is het tegengaan van kwalijke gevolgen van de produktie voor het leefmilieu een onderwerp van voort durende zorg. Dow heeft de plicht eventuele bedrijfsstoomissen op dit terrein direct aan de politie in Ter- neuzen te melden, waarna de afde ling hinderwet van openbare wer ken wordt ingeschakeld. Tot dusver is de samenwerking tussen Dow en de gemeente prima geweest". Hoe denkt de bevolking van Ter- neuzen in het algemeen over de industrie? Wethouder Hol: „Ik geloof: zeer positief. Men was hier in de streek al jarenlang vertrouwd met de in diustrie en nam de nadelen op de koop toe. Dat wil niet zeggen dat men kost wat kost hier elke indus trie zal accepteren. Het ligt er maar aan of de industrie de voorwaarden wil aanvaarden die in het belang van de milieuhygiëne gesteld moe ten worden. De hele problematiek van de milieuhygiëne is een rnenta- iiiteitskwestie, zowel van de kant van de industrie als van de bevol king. Het zou ronduit stom van een bedrijf zijn om geen rekening te houden met de wensen die er op dit gebied bij de bevolking leven". Vindt u het juist dat het al of niet toelaten van een industrie in de DEN HAAG (ANP) Nederland is „wel degelijk" bereid om met Bel gië overleg te plegen over het in- dustrievestigingsbeleid, zo heeft mi nister Nelissen (Economische Zaken) verklaard n.a.v. een uitspraak van de Belgische onderminister van streekeconomie, de heer A. J. Vle- rick. Deze zei op een persconferentie op 29 oktober van het afgelopen jaar, dat de Belgische regering graag met Nederland over industrievestigingen wil praten, maar dat Nederland nog nooit enige bereidheid daartoe heeft vertoond. Deze uitspraak, aldus minister Ne lissen in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Lek (PSP), is geen juiste weergave van de bestaande verhoudingen. Neder land stelde op de Beneluxconferentie in april 1969 een nauwere samenwer king aan de orde om te voorkomen dat de nationale overheden tegen elkaar zouden opbieden bij het krij gen van nieuwe industrievestigingen. Ook bestaat een procedure, volgens welke de beide landen elkaar zullen consulteren, als het vermoeden be staat dat men op het gebied van steunverlening aan voorgenomen buitenlandse vestigingen, door het partnerland wordt overboden. Deze procedure geldt voorlopig voor die gebieden, waarop in de Beneiuxlan- den het regionale beleid van toepas sing is. Een Nederlandse suggestie om deze voor het gehele Beneluxgebied te doen gelden heeft België nog niet willen overnemen. zegt u nou zelf politieke sfeer wordt getrokken? Wathouder Hol: „Bij mij staat het oordeel van deskundigen voorop. Ais bestuurder moet je kunnen afgaan op het ja of nee van deze specialis ten. En volgens mij moet je uitgaan van de vraag hoe groot de graad van luchtvervuiling is ten opzichte van het gehele gebied. Progiriil stoot 6 ton fluor uit tegenover de 500 ton fluor in het totale Antwerpse indus trie- en havengebied. Zelfs een be drijf als Progil ze zijn ook bij ons in Terneuzen wezen kijken naar een mogelijke vestiging, ma-ar von den in Antwerpen betere faciliteiten zou ik niet zonder meer willen afwijzen". „Ook wanneer, laat ik het maar zeggen, de bevolking door een of andere actie zo op-gezweept zou wor den dat zij afwijzing van een indus trie eist. dan nog zou je als gemeen tebestuurder de politieke "moed moe ten kunnen opbrengen om tot toela ting van deze industrie te beslissen. Natuurlijk gaat het dan vooral om het afwegen van belangen. Ik hecht persoonlijk veel waarde aan de eco nomische gro-ei van de gemeente". Wethouder Hoi is groot voorstan der van de oprichting van een mi nisterie voor milieuhygiëne, waar door alle vraagstukken die met lucht-, water- en bodemverontreini ging samenhangen beter gekanali seerd zouden kunnen worden. De toekomst van Terneuzen ais woon-, haven- en industriegebied ziet de heer Hol allerminst somber in. „Daarvoor heb ik een voldoende vertrouwen in de goede mentaliteit van de industrie. Wat dat betreft is er in de laatste jaren enorm veel verbeterd". hoe je het ook bekijkt; het gaat om de economie en dat is landsbelang (Van onze correspondent) GOES De jaarwisseling op Wal cheren, de Bevelanden en Schouwen en Duiveland is in vergelijking met voorgaandje jaren bijzonder vredig en rustig verlopen. De politie heeft in geen enkel geval daadwerkelijk moeten optreden. Wel moest de poli tie in Goes hij een kerstboomverbran ding ingrijpen. In Middelburg hebben enkele van dalen tijdens de jaarwisseling de auto van J., die geparkeerd stond i-n d-e De Ruyterstraait, beschadigd. Op het Banckertplein in Middelburg werd de verlichte bewegwijzering van de ANWB vernield. In Zierikzee werd op het Haven- plein een grote kerstboomverbran ding georganiseerd waarbij eveneens een sloopauto door de vlammen Werd verteerd. Tot baldadigheden is het ook hier niet gekomen. (V-an een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij k.b. is per 1 januari de heer Luteijn-Bruinooge uit Zu-idzande benoemd tot gezwore ne van het waterschap Het Vrije van Sluis. Tot gezworene van het waterschap Tholen is met ingang van dezelfde datum de heer J. Boonman te Oud-Vossemeer be noemd. PARIJS (AFP) Paus Pau lus is in Frankrijk de meest bewonderde levende man, zo blijkt uit een onderzoek van het Franse instituut voor onderzoek van de publieke opinie. Tweede op de lijst staat president Pom pidou, gevolgd door de kanker onderzoekers Luis Neel en Luis Leprinse Ringuet. President Nixon heeft de 8e plaats op de lijst van bewonderde mensen, gevolgd door Mao Tse Toeng. (Van een onzer verslaggevers). HOOGERHEIDE In de nacht van oud op nieuw werd ingebroken bij de familie K. aan de Robert Koehstraat in Hoogerheide. De in breker, die door het verbreken van een ruitje in de keukendeur binnen kwam, heeft de woning vluchtig doorzocht en een geldkistje, waarin zich twee gouden en eern zilveren ring bevonden, meegenomen. Een bedrag van 500 gulden werd door de inbreker over het hoofd gezien. Toen de familie K. 's avonds uitging heeft mevr. K. het bedrag, dat normaal in het geldkistje was opgeborgen, op een andere plaats neergelegd. Uit de sneeuwsporen blijkt, dat het één persoon (s weest.

de Stem | 1971 | | pagina 3