Pa kan vergaderen want ma blikt de ïnhuis inadal stricht EKENHUIS G VUGHT NDIGEN Systeem Aansluiten Nuttig Derde net 1000 personeels- n 800 bedden, mber beginnende ekenverpleging a en eventuele ver- iden angsbewijs van 3 vijs. gstershuis. an drie maanden van kost, inwo- ng 330,-. zaken (tel. 04400 oloma ZIEKEN- jarige opleiding en9 de opleiding -loppe naar het te Vught, N.B. sch verpleeg- het bezit van 3 opleiding u door BER SONDEYKER Waar blijven de Neder landse industrieën met hun chemische afval stoffen? Een levens groot probleem sinds het vorig jaar het Chemisch Afvalvernieti- gingsbedrijf J. J. Goede n.v. in Amsterdam zijn nuttige werkzaamheden stopzette. Inmiddels werd er een oplossing gevonden. Drie bedrijven namen geza menlijk op zich om alle che mische afvalprodukten at te voeren. Nestorak Handel- en Transport Mij n.v. te Rotter dam vervoert thans dit soort afval, mits niet giftig of brandgevaarlijk, naar een oude leemgroeve in de buurt van Mannheim in Duitsland. Tanker Transport Services n.v., ook in Rotterdam, vond ergens in de Atlantische Oceaan een plaats, waar 't 6000 m. diep is, en vaart daarheen met tankers om in die grote „kuil" het in va ten verpakte afval te depo neren. De n.v. Vebeca, ge vestigd in het Belgische Bil- zen nabij Maastricht, ver voert het afval in vaten of als bulk in tankers naar de de West Niedersachsischen Verbrjn ïingsgesellschaft nabij Osnabrück. Directeur A. v.d. Bogert van de Vebeca: „Maar dat is niet de oplossing. Vandaag of morgen zegt Duitsland: Hou je rommeltje maar en dan zitten we ermee opge scheept". De oplossing blijkt hij echter reeds bij de hand te hebben. Hij doet er een beetje geheimzinnig mee, maar laat zich dan toch ontfutselen: „Binnen afzien bare tijd bouwen wij zelf een verbrandingsinstallatie". Wanneer wij willen weten waar?, blijft hij in het vage, maar vertelt dan toch, dat die installatie ergens in Ne derlands Limburg zal wor den gebouwd. De plannen zijn reeds zover rond, dat hij ons een afbeelding kan tonen van een installatie zo als de Vebeca zich voorstelt te bouwen. „Waar deze komt speelt toch niet zulke grote rol, als ze er maar komt", is de mening van z\jn com pagnon, de heer H. Troost uit Bussum, dié zijn heil blijkbaar ook in het grens land heeft gezocht. De heer v.d. Bogert: „Daar moet iets worden gedaan aan de milieuverbetering. Ik Vandaag of morgen zegt Duitsland: hou je ben blij, dat de grote bona fide industrieën daar ook al le begrip voor hebben. Ze moeten echter óók de kans hebben binnen het econo misch mogelijke hun chemi sche afval kwjjt te worden", Als wij vragen óf Zulk ver- nietigingsbedrijf nu niet op zichzelf weer een milieuver- ontreiniger wordt, verzeke ren de Vebeca-heren ons: „Dat zal het beslist niet zijn. Onze nieuwe installatie, waar die dan ook ergens in Limburg zal komen, is su permodern. Het enige wat 't bedrijf zal te zien geven is 'n pluiippje waterdamp dat beslist schoon zal zijn". De heer v.d. Bogert: „Ja soms zijn de mensen bang als ze zo'n stoomwolkje zien, ze moesten echter begrijpen dat juist door dat ene scho ne waterdampwolkje een massa vuil en viezigheid vol komen gevaarloos wordt". Het verbranden van afval stoffen zien de mensen van Vebeca als de enig juiste wijze om ervan af te ko men. Het storten in leem- groeven en kiezelkuilen houdt namelijk het gevaar in dat het grondwater en daar door het drinkwater in be paalde streken wordt aan getast. Door het storten in zee worden de zeeflora en fauna aangetast met alle ge volgen vandien. In dit ver band wijzen zij tevens op de kwalijke gevolgen van het storten van olie in rivieren en zeeën. Zij herinneren hierbij eraan, dat West- Duitsland al sinds 1968 een inleveringsplicht van afge werkte olie kent. (Altölge- setz, 1968). De afgewerkte olie wordt voor een groot deel verbrand. De Duitse re gering geeft de maatschap pijen, die zich hierop toeleg gen, DM 100 tot DM 120 per verbrande ton afvalolie. Het prettige hierbij is, dat de olieverbrandingsinstallaties tevens uitermate geschikt zijn voor de verbranding van een heel scala van chemi sche afvalprodukten. Bij de bouw van de nieuwe verbrandingsinstallatie a Deze installatie verandert af val in een klein waterdamp- wolkje. kosten 2,5 miljoen gulden zullen de door de Duitse overheid gestelde eisen ten aanzien van de toelaatbare concentraties van verschil lende vormen van luchtver ontreiniging worden toege past. „Die gaan beslist ver der dan de in ons land gel dende normen", verzekert de heer v.d. Bogert, waar aan hij toevoegt: „En echt, de omwonenden behoeven niet bevreesd te zijn, dat zij enige overlast van het nieu we bedrijf zullen ondervin den. Wij zijn bereid ons te onderwerpen aan alle moge lijke en onmogelijke voor schriften, die de Nederland se overheid in het kader van de hinderwetten, milieube scherming en bescherming volksgezondheid zal stellen". Desgevraagd verklaarden de heren v.d. Bogert en Troost, dat ondanks alle beperkende en beschermende bepalin gen van de overheid het toch lonend kan zijn een chemisch afvalvernieti- gingsbedrijf op te zetten. Zij konden nog geen concrete tarieven noemen, maar in de Duitse vakliteratuur wordt gesproken van DM 35 tot DM 135 voor de ver branding van een ton chemi sche afvalstoffen. De nieuwe installatie krijgt een capaciteit van 25.000 ton per jaar. Dit cijfer gezien tegen de achtergrond van de (geschatte) hoeveelheid te vernietigen materiaal per jaar duidt op een vrij aan zienlijk bedrijf in deze bran che. West-Europs produceert b.v. per jaar circa 70.000 ton gechloreerde afvalstof fen, terwijl de chemische in dustrieën in West-Duitsland en de Benelux ongeveer 90.000 ton te vernietigen af valstoffen hebben. Afvalolie, die moet worden vernietigd, beloopt per jaar b.v. in West-Duitsland rond de 180.000 ton. In ons land cir ca 30.000 ton. Een groot deel van genoemde afvalstoffen komen thans nog op onge controleerde plaatsen te recht en vormen daar een ernstige bedreiging van mi lieu en landschap. Een vrij kostbaar bijkomend facet van de vernietiging van chemische afvalstoffen is 't vervoer naar de verbran dingsplaatsen. Niet zo zeer het transport op zichzelf is duur, doch de talloze voor schriften, waaraan dat ver voer moet voldoen, maken er een kostbare aangelegen heid van. Op het vervoer van chemisch afval is in ve le plaatsen de wet op het vervoer van gevaarlijke stof fen van toepassing. Deze wet geeft voor bepaalde stof fen zeer stringente verpak kingsvoorschriften. De em ballage komt echter zelden of nooit terug en gaat met de afvalstoffen de verbran dingsoven in. voor nacht-, zondagsdiensten 60.- per maand) VAST PENSIOEN 'IS REIZEN in uitenland (ook P) en 40 jaar is, derwijs heeft n goed gezichts- ikt, maximaal 1.90 esse heeft in een afwisselende baan en, kan solliciteren /an STENT. irmatie nodigen n persoonlijk oorlichtings- den wordt op JANUARI a.s, 19.30 uur op het station akte trein- of isten worden u niet in de deze avond te erstrekt de de gewenste ne telefonisch -34980, 18. or inzending van in (zonder N.V. Nederlandse itwoordnummer Nederlandse) Spoorwegen] 502/2-1/15 door WIM KOK De t\jd lijkt niet ver meer' dat het voor een vader niet meer nodig is woensdag avond afspraken catego risch te weigeren omdat dan de kans bestaat dat hij een Europacup-wedstrijd mist. Zijn vrouw kan die voor hem opnemen terwijl hij werkt of vergadert. La ter op de avond kan vader dan alsnog uitzakken in z'n tv-stoel, pilsje bij de hand, om te kijken naar de wedstrjjd. De video-cassette-recorder is dus een zegen voor vader. Maar ook voor moeder die niet zo van voetbal houdt want zij kan, terwijl de re corder de wedstrijd van Ne derland I overneemt, zelf rustig kijken naar het „alter natieve" programma van Nederland II. Of om een an der beeld te gebruiken: in een situatie als nu op de dinsdagavond kunmen de sup porters van Peyton Place zo wel als die van het, door gaans tegelijkertijd op het andere net opererende Mod Squad, aan hun trekken ko men. Men kijkt naar Peyton Place en neemt tegelijkertijd Mod Squad op. Opeens geen geruzie meer. Al moet er eerlijkheidshalve wel worden bijgezegd dat de video-cas- sette-recorder voorlopig nog heel wat duurder zal zijn dan een tweede televisie-ontvan ger. Overigens lijkt deze me dedeling eerlijker dan hij is want een tweede ontvanger is bepaald iets van een an dere (geringere) orde en biedt veel minder keuzemo gelijkheden dan de cassette recorder. Tegen het einde van 1971 brengt de „gloeilampenfa briek in het zuiden des lands" zijn V C R (video cas sette recording system) op de markt. Sinds iedereen weet dat die fabriek Philips heet moet zo'n zin wel naar gratis reclame rieken. Ik haast me daarom ook om dit reclame-effect te neutralise ren met een lawine van an dere namen. Want Philips heeft van belangrijke Euro pese fabrikanten als AEG, Telefunken, Blaupunkt, Grun- dig, Loewe Opta, Zanussi, Nordmende, Thorn, Studer en Saba de toezegging gekre gen dat zij hetzelfde systeem zullen gaan hanteren en ver der met Philips in dit veld zullen samenwerken. Zoals bekend heeft ook het Japan se merk Sony kort geleden bekendgemaakt voor 't Phi- lips-systeem gekozen te heb ben wat betreft de Europese markt. Het V C R-systeem van Philips stoelt op al lang aanwezige kennis. Nieuw en uniek is wel dat de appara tuur niet groter dan een diplomatenkoffertje wat de prijs betreft uit de dure professionele sfeer gehaald is en naar de particuliere is overgebracht. Want al kost zo'n video-cassette-recorder straks nog een hoop geld iedereen weet dat naarmate vraag en produktie toene men, de prijs zal dalen. Geen sterker voorbeeld wat dit be treft dan de televisie-ontvan ger. De kleurentelevisie, die zo'n twee mille kost is re latief (dus prijsstijgin gen en waardedaling van de gulden in aanmerking geno men) niet duurder dan de zwartwit-ontvangers van de eerste televisiejaren. Wat die prijzen betreft: een goed kope zwartwit-speler zal eind volgend jaar niet meer kosten dan zo'n 1100. Een kleuren-speler komt op rond 1300 en een volwassen V C R-apparaat dat kan opne men, „afstemmen" en ver volgens weergeven zal op on geveer 2000 komen. De aansluiting van de V C R op het televisietoestel in de woonkamer is kinderlijk een voudig. Voor de weergave het afspelen van de band gebruikt men de antenne aansluiting. Voor de opname is een ingebouwde afstem- eenheid aanwezig. Een extra- afstemeenheid maakt het mogelijk een programma van Nederland I op te ne men terwijl men kijkt naar Nederland II (of een ander kanaal). De cassettes zijn uitwisselbaar en kunnen zo wel zwart-wit als kleuren opnemen en weergeven. Voor stereo-weergave zijn 2 geluidssporen beschikbaar, die overigens ook kunnen worden gebruikt (bij instruc tie bijvoorbeeld) voor com mentaar in twee talen. Men kan vanzelfsprekend ook films overbrengen op video cassettes maar veel interes santer is de opdoemende mo gelijkheid van een goedkope cassette-camera. Men gaat een dagje uit of op vakan tie met zo'n camera. Men stopt er een cassette in en begint te filmen. Thuis ge komen kan de volgeschoten cassette in de recorder wor den testopt en op de familie beeldbuis herhaalt zich nog eens de pret van de afgelo pen dag. Is men het filmpje beu dan kan het altijd weer worden uitgewist en opnieuw worden gebruikt. Fijn speel goed dus dat op de duur on getwijfeld binnen ieders be reik komt evenals de radio, de zwartwit-televisie-ont- vamger en de kleurentelevi sie. (Philips zet momenteel nagenoeg evenveel kleuren- ontvangers om als zwart wit-toestellen). We zouden geen echte Neder landers zijn als we ons niet blij zouden ton n met 't feit dat dit speelgoed ook zijn nuttige kanten heeft. Speel goed is leuk maar nuttig en leerzaam speelgoed, dat is pas je ware. Welnu: het pu- riteintje in ons kan gerust zijn. De video-cassette-re corder zal een grote rol gaan spelen in het onderwijs; voor al ook thuis, bij het volgen van alle mogelijke cursus sen. Teleac bijvoorbeeld kan straks cassettes met cursus sen verstrekken. Niet dat de televisie-cursus-per-post dan de uitzendingen via het open net zou moeten vervangen. „Nee", zegt Philips' dr. A. P. Kole van de marktgroep onderwijs, „dan zou het een te elitaire zaak worden. De uitzendingen krijgt iedereen, ongevraagd, in zijn huiska mer. Teleac heeft de erva ring dat ook tijdens de cursussen zich nog 'n stroom van deelnemers meldt. Een dergelijke response zou je, overgaand op een enkel cas sette-systeem, nooit bereiken al adverteer je er nog zoveel mee. Bovendien zouden in 't geval dat Teleac alleen cas settes zou gaan gebruiken, slechts diegenen de cursus sen kunnen volgen die over een cassette-recorder be schikken". Ook ten aanzien van het on derwijs is dr. Kole voorstan der van handhaving van het open net naast het gebruik van cassettes. Hij bepleit ei genlijk een derde net, enkel voor educatief gebruik (Te leac, Nederlandse Onderwijs Televisie, enz.). „Dat is geen luxe. Nu al wordt Teleac steeds meer in een veel te late hoek gedrukt." Voor het onderwijs zijn de gebruiksmogelijkheden le gio. Om een voorbeeld te ge ven: aspirant-leraren hoeven tijdens hun proeflessen niet De cassette niet groter dan een pocketboek „klikt" simpel in en uit de recorder. meer „beloerd" te worden door hun leermeesters maar hun proeflessen kunnen op genomen worden en direct na afloop worden terugge speeld, waarbij leraar en as pirant-leraar samen de even tuele fouten bekijken en be spreken. Philips is erg optimistisch over de kansen bij het gro te publiek van de twee mille kostende video-cassette-re corder. „De prijs is niet hoog als men in aanmerking neemt wat men er voor krijgt. Wij hepen op een zo kort mogelijke termijn 'n zo groot mogelijke penetratie te bereiken. Afhankelijk hier van zal de prijs op de duur wellicht nog zakken", aldus artikelchef D. van Loveren. Degenen die hun tweede au to, hun kleurenontvanger, hun boot en hun zomerhuis je al hebben, weten waar ze nu op af moeten. ZATERDAGBIJLAGE VAN DE STEM/2 JANUARI 1971

de Stem | 1971 | | pagina 15