Nederland blijft op centen zitten ONTBLADERING VERNIELT VEEL IN Z.-VIETNAM ALLENDE NAAST BANKEN /üN Zuid-Afrika overweegt sterilisatie ter bestrijding van sex-misdiijven VAN POL PL ZAG STRI JodeiM van li< VERDWIJNING KWESTIE VAN STUIVER l Het kan vriezen, het kan dooien Nieuwe auto's moeten in 1975 „schoon zijn Bevolkingsonderzoek op tbc onder 40 jaar niet meer verantwoord SPAAR- PLANNEN ARRESTATIES IN SYRIë Nixon ondertekent wet op luchtvervuiling binnenland buitenland Streek Rapport in V.S. toont aan: Cursus geluidshinder voor bouwvakkers papier /oor uw pen Rechtvaardig Marktverbod varkens ingetrokken Zware vonnissen voor sabotage CONCLUSIE IN AMSTERDAM: Volgens nieuwe wet ROOLVINK GAAT VERGUNNINGEN GEVEN AAN KOPPELBAZEN Franse minister van vervoer overleden gewone gemengde verzekering Agatha Christie en James Cross onderscheiden Brand door elektrische f leken 1 ZATERDAG 2 JANUARI 1971 ZATERDAG 2 JANUA (Van een onzer verslaggevers) Er ligt een cent op de grond. Wie raapt hem op? Als bijna niemand het doet, wat voor zin heeft Ne derlands kleinste muntstuk dar nog Iets dergelijks vragen zich de hoge bonzen van het ministerie van financiën verwonderd af. Verwonderd, want er blijkt on danks alles een blijvende vraag naar centen te zijn. In 1969 wer den er nog honderd miljoen bij gemaakt en precies een jaar ge leden waren er 1.390.000.000 in omloop. Grootwinkelbedrijven en mid denstand willen hun artikelen voor f. 1,78 kunnen blijven aanprijzen want er zou een mooi stuk psycho logie van de verkoop verloren gaan als de stuiver het kleinste betaal middel zou worden. Ook al laat de klant het wisselgeld „zitten". De consumentenbond wil de cent houden omdat als die stuiver hem zou vervangen, de winkelier van zijn klant wel gek zou zijn als hij de prijzen naar beneden zou afronden. Een bepaald aantal centen verdwijnt in spaarpotjes van de kinderen of in vazen van meneer en mevrouw die er met Kerstmis mee naar de bank gaan en er dan een stukje reerug voor kopen. Een rits centen blijft nodig voor het kaartend Nederlandse volk dat het nog niet op de grove toer gooit. Centen kun je nog niet missen, maar wie raapt ze tegenwoordig op. Een conclusie: de cent als be taalmiddel heeft nauwelijks een functie. Daarvoor hoeft het dus niet. Consument en winkelier wil len er allebei niet vanaf. Zij het om geheel verschillende redenen. Zegt mej. Fransen van de consu mentenbond: „Op het ogenblik zou ik de stuiver als kleinste muntstuk een veel te grove trap vinden. Er zou een effect kunnen ontstaan dat nog aanzienlijk forser zou kunnen werken dan de btw. Er is op het moment voor niemand reden om de cent af te schaffen. Zo gauw als hij alleen in veelvouden zou wor den gebruikt, zoals de lire in Ita lië, wel dan mag het van mij". Bij een representatieve steek proef kregen we de volgende reac ties: „Ik ben een huisvrouw. Het maakt voor mij niet veel uit of de cent verdwijnt, het is nu wel een handig ding. Of dat zo blijft hangt vooral van de winkeliers af, ik spaar geen centen, dat heb ik niet nodig". Een radiohandelaar zei: „Ik wil de cent niet missen. Als het zou gebeuren zouden alle prijzen naar boven afgerond worden, en dat merk je het meest bij kleine artikelen. Nog een mening van een huis vrouw: „Ik geloof niet dat het leven goedkoper wordt als de cent verdwijnt, alle prijzen zullen im mers naar boven afgerond worden. Bovendien is het lastig met kaar ten. Je moet dan om veel hogere bedragen spelen. Een andere huisvrouw merkte op: „Over het verdwijnen van de cent maak ik me niet druk. Ik kan ze gebruiken en ik kan ze missen. Ik heb een muntenverzameling en houd er dus altijd wel een paar achter". Een student: „Ze zijn wel lastig ja, je hebt ze toch niet nodig. Van de andere kant: als ze verdwijnen is het een kapitalistische streek. Ze kunnen dan prijzen meteen met vijf cent verhogen". Een jonge onderwijzeres: „Eerst wil ik wel even zeggen dat die nieuwe rijksdaalders ondingen zijn. Ja, het verdwijnen van de cent, dat zou ik zo gauw niet weten. Het is wel zo: als je een cent ziet liggen loop je door. Cen ten spaar ik niet, wel stuivers". CHICAGO (Reuter)' Het bespuitingsprogram, waarmee de V.S. de strijd krachten van de Vietcong in Zuid-Vietnam hadden willen treffen, heeft het voedsel, de gronden en het vee van duizenden niet-communistische burgers aangetast. Dit heeft een commissie van deskundigen verklaard in een rapport dat deze week in Chicago is gepubliceerd. De drie leden van de commissie, benoemd door het Amerikaanse ge nootschap ter bevordering van de we tenschap, zeggen dat de bespuiting op grote schaal van bossen en oogsten ernstige gevolgen heeft gehad voor de economie van Zuid-Vietnam. Er is een hoeveelheid voedingsmiddelen ver nietigd die voldoende was om rond 600.000 mensen een jaar lang te voe den. Verder is er hardhout verwoest ter waarde van 500 miljoen dir. De commissie, die werd bijgestaan door 23 adviseurs, heeft ook in enkele Zuidvietnamese ziekenhuizen een op- DEN HAAG (ANP) Volwassen vaklieden in de bouw zijn door de stichting vakopleiding bouwbedrijf opgeroepen om een aanvullende cur sus van drie dagen te volgen over de geluidshinder bij de nieuwbouw Op deze wijze hoopt de stichting praktijkfouten, die de geluidswering hinderlijk schaden reeds op het werk te voorkomen. De cursisten kunnen kennismaken met de algemene begripsvorming over geluidshinder, de luchtgeluid- isolatde, de contactgeluidisolatie (o.a. de zwevende dekvloer) en geluids- beheersing bij technische installaties. vallende vermeerderir g geconstateerd van afwijkingen bij pasgeboren kin deren. Hoewel men geen rechtstreeks ver band heeft kunnen leggen tussen deze vermeerdering en het gebruik van herbiciden, meent de commissie dat de kwestie of de onkmidverdelgende middelen al dan niet schadelijke be standdelen bevatten, grondiger bestu deerd moet worden dan tot nu toe het geval is geweest. Het bespuitingsprogram, aldus de commissie, is niet doeltreffend. Daar om heeft zjj de Amerikaanse regering geadviseerd de bespuiting stop te zet ten. Zoals geméld heeft president Nixon beloofd tegen het voorjaar de ontbla- deringsmethoden stop te zullen zetten. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. Heeft men de loonvoorstellen van werknemers, werkgevers en regering wel rechtvaardig tegen elkaar afge wogen? Heeft het sociale gevoel bij allen wel de boventoon gevoerd? Is mis schien het eigenbelang en niet min der de politieke onenigheid er mede schuld aan, dat de uitslag van deze loonkwestie veel te wensen overlaat? Men moet niet vergeten, dat er voor een grote groep en daaronder vooral de minst draagkrachtigen nog weinig uit de bus is gekomen. Wat heeft men aan verhogingen, als nu en in de naaste toekomst de prijs stijgingen deze verhogingen bijna ongedaan maken? C. J. v. d. KIEBOOM RAAMSDONKSVEER In Frankrijk zijn donderdag de verkiezingen begonnen voor de titel Miss Frankrijk. Als aanloopje maak ten de streekschonen een wandeling met de pers in een landelijk be sneeuwd landschap. Vooral het meis je rechts, miss Antilles had enige moeite op de fraaie benen te blijven tijdens deze barre sneeuwtocht. DEN HAAG (ANP) In verband met de gunstige ontwikkeling van de varkenspestsituatie in ons land heeft dt m.ni.-ier van .and ouw ei visserij, ir. P. J. Lardinois, besloten om per 1 januari het beperkte marktverbod van varkens in te trek ken. De verscherpte controlemaatrege len bij uitvoer van varkens, en de ontsmettings. oorschriften voor veewagens, blijven onverkort van kracht. TEHERAN (Reuter) In Iran heeft een militair tribunaal in de nacht van woensdag op donderdag achttien personen wegen staatsvijan dige activiteit veroordeeld tot gevan genisstraffen van drie jaar tot le venslang Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan een sabotagekomplot. op touw gezet door de gewezen com manciant van de Iraanse veiligheids dienst, generaal Teymour Bakhtiar en het Baalh-bewind in Irak De aan klager deelde mee dat de beklaagden van wie enkele Pekinggezind zijn genoemd vijf tot zes maanden gele den in groepjes aan de Iraaks-Iraans- grens zijn gearresteerd. Onder de veroordeelden bevinden zich twaalt stud-nten. Drie personen kregen levenslang. AMSTERDAM (ANP) Bevol kingsonderzoek op tuberculose bij personen jonger dan 40 jaar is uit efficiency-overwegingen niet meer verantwoord. Dit is een van de con clusies waartoe men komt in het verslag van de zesde ronde van de bevolkingsonderzoek op tbc in Am sterdam. Andere conclusies zijn: bevol kingsonderzoek op tbc bij alle per sonen ouder dan 40 jaar heeft thans nauwelijks invloed op het epidemio logisch verloop van de tbc en: be volkingsonderzoek op longkanker bij mannen ouder dan 40 jaar mits minstens elk jaar verricht kan wellicht een positieve bijdrage leve ren aan betere genezingskansen. In bijna drie jaar werden in Am sterdam 266.164 personen onderzocht waardoor werden opgespoord 22 ge-| vallen van besmettelijke tbc en 114 gevallen van longkanker. Zouden al leen mannen van 40 jaar en ouder zijn opgeroepen, dan hadden er slechts 67 582 onderzocht behoeven te worden om minstens 11 gevallen van besmettelijke tbc en 109 geval- en van longkanker te vinden. Nog altijd, aldus het verslag, gaat e ge i"'e campagne schuil achter het oorspronkelijke doel: opsporing •an tbc. Onderzoekingen betreffende de vlederlandse tbc-cijfers hebben ech- er aangetoond dat het massa- röntgenonderzoek, bevolkings- en groepsonderzoek samen ongeveer 25 procent van het totaal aan actieve tbc helpi opsporen. DEN HAAG (ANP) Minister Roolvink van Sociale Zaken gaat binnenkort vergunningen verstrek ken aan koppelbazen en uitzend bureaus op grond van de wet op het ter beschikking stellen van arbeids krachten. Volgens de nieuwe wet mo gen koppelbazen en uitzendbureaus geen hogere en betere arbeidsvoor waarden toekennen dan aan degenen die in vaste dienst bij het bedrijf wer ken waarvoor bemiddeld wordt. Een vergunninghouder mag verder de ingeleende arbeidskracht geen be lemmeringen in de weg leggen als hij bij een ander in dienst wil treden. Er mogen geen arbeidskrachten wor den uitgeleend die jonger zijn dan achttien jaar. Een vergunninghouder mag zonder toestemming van de mi nister in 1971 ook niet méér arbeids krachten ter beschikking stellen gerekend naar het aantal mandagen dan hij in 1970 heeft gedaan. De bedoeling hiervan is dat de arbeids krachten die vrij komen als een be paald uitzendbureau of koppelbaas een vergunning wordt geweigerd, niet in dienst zullen treden van een ander uitzendbureau of een andere koppelbaas, maar zullen doorstromen naar het normale bedrijfsleven. METZ (AFP) De Franse minis ter van vervoer, Raymond Mondon, is donderdag op 56-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Metz gestorven. De minister, die ook burgemeester van Metz is, leed al enkele maanden aan ernstige nierziekte. SANTIAGO (RTR) President Salvador Allende van Chili heeft de nationalisatie van alle bankinstellin gen in zijn land aangekondigd. In een toespraak voor radio en televisie deelde hij mee, binnenkort een wets ontwerp aan het congres te zullen voorleggen inzake overneming van „het hele bankwezen" door de staat. Wat de buitenlandse banken in Chili betreft, zal de regering streven naar overeenkomsten die gebaseerd zijn op de belangen van het land, en rekening houden met hun rechten. De overneming moet in januari haar beslag krijgen. Bij alle banken zijn echter donderdag al regeringsinspec teurs geïnstalleerd. De regering zond enkele dagen ge leden ook al een wetsontwerp inzake nationalisatie van de kopermijnen (in harden van Amerikaanse maat schappijen) naar het congres. Er staan nog meer nationalisaties op het programma. Die had de socialistische president al voor zijn ambtsaanvaar ding. op 3 november jl, aangekondigd. President Allende heeft ook aange kondigd dat zijn regering de kolen mijnen gaat nationaliseren. Hij zei dit in een nieuwjaarstoespraak in het mijnbouwcentrum Lota, onge veer 500 km ten zuiden van Santia go. Lota is het belangrijkste kolen- gebied van Chili, waar vijftiendui zend mijnwerkers werkzaam zijn. (ADVERTENTIE) BIJ De Waerdye alle rentebaten plu» koerswinsten aan de verzekerden, minus ViVo voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotlerdam Leven alle rente baten boven V>*/e eveneens. Bij een gemiddelde ntarktrente van 6°lt, of een gemiddeld dividend plus koersstijging van op ftobeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdjre,een afgesloten spaerplan In een onge ëvenaarde mogelijkheid van 150.000.- na 30 Jaar tot t TI5.000,-: atljglng 130'/». Verkoop uitsluitend vla assurantia- bemlddelaars. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720 LONDEN (Reuter) De Britse diplomaat James Cross, die bijna negen weken door het „Bevrijdings front van Quebec" als gijzelaar is vastgehouden, heeft bij de halfjaar lijkse lintjesregen in Engeland een hoge onderscheiding ontvangen. Ko ningin Elizabeth benoemde hem tot ridder in de orde van St.-Michael en St.-George. De schrijfster Agatha Christie werd bevorderd tot „dame of the order of the British Empire", wat betekent, dat ze voortaan officieel als dame Agatha moet worden aangesproken. Ruim een week geleden brak haar toneelstuk „De Muizeval" een we reldrecord met de 7.511de voorstel ling in een Londens theater. Erftitels kwamen op de lijst van onderscheidingen niet voor, waarmee het zes jaar geleden door de labour- regering ingestelde gebruik gehand haafd bleef Sommige conservatieven hadden gehoopt op een terugkeer naar de oude traditie onder de con servatieve regering van premier Heath, maar die hoop is althans deze keer niet vervuld. WASHINGTON (AFP) Presi dent Nixon heeft de belangrijke wet op de luchtvervuiling, de zogenaam de „clean air act of 1970" onderte kend. Hij deelde mee dat hij het nieuwe congres „nieuwe" en belang rijke aanbevelingen op dit gebied zal doen. De wet op de „zuivere lucht' bevat de volgende bepalingen: l) de Amerikaanse automobielindustrie zal met ingang van 1975 alleen auto's mogen fabriceren die nagenoeg geen uitlaatgassen afgeven; 2) het nieuwe bureau voor de milieubescherming (national environmental protection agency) zal minimumvoorwaarden- van luchtvervuiling voor de indus trie vaststellen; 3) de industrie zal gebruik moeten maken van de mo dernste methoden om de vervuiling onder controle te houden; 4) iedere burger kan strafrechtelijk .vorden vervolgd bij het overtreden van de bepalingen van de wet. De straffen kunnen oplopen tot boetes van 25.000 dollar en gevangenisstraffen tot twee jaar en 5) de regering zal geen overeenkomsten aangaan met ondernemingen die zich schuldig maken of hebben gemaakt aan het overtreden van de wet op de lucht vervuiling. President Nixon tijdens de on dertekening van de belangrijkste wet op de luchtvervuiling. Op de achtergrond wordt geapplaudis seerd door Russel E. Train, voor zitter van de raad ter verbetering van het milieu. BEIROET (AFP) De afgelopen week is in Syrië een aantal arresta ties verricht onder de aanhangers van de afgezette president Noerted- din El Atassi. De gearresteerden zouden de libe ralisering van de regering en de partij willen doorkruisen. El Atassi werd in november afgezet door ge neraal Hafez Assad. Volgens de Libanese pers zijn sinds kerstmis ex-ministers, leden van de leiding van de Baath-partij, officieren van het leger en de in lichtingendienst en hoge burgerlijke functionarissen gearresteerd. El Atassi en de voormalige plaatsver vangende secretaris-generaal van de Baath-partij Salan Jadid bevinden zich nog steeds in hechtenis in het militair ziekenhuis van Meze, een voorstad van Damascus. ASSEN (ANPl Op Nieuwjaars morgen tegen half vijf is in Assen een kleine boerderij tot de grond toe afgebrand. De oorzaak is volgens de politie vermoedelijk kortsluiting in een elektrische deken. JOHANNESBURG (Reuter) Zuid-Afrika overweegt serieus ste rilisatie te gaan toepassen bij de strijd tegen seksuele misdaden. Een door de overheid ingestelde com missie van onderzoek heeft ver scheidene instanties, die zich met de geestelijke gezondheidszorg bezig houden, gevraagd hoe zij denken over de mogelijkheid bepaalde gees telijk gestoorde personen, zoals aan randers en mensen die bij herhaling zedenmisdrijven plegen te sterili seren. De voorzitter van de commissie, I. T. van Wijk, verklaarde, dat hij vijfennegentig reacties had ontvan gen, waarvan er slechts twee tegen sterilisatie waren. Hij zei, dat deze mogelijk naar voren is gebracht, omdat mensen voor zedenmisdrij ven tot langdurige gevangenisstraf fen en zelfs ter dood worden ver oordeeld. Hij zag het impotent ma ken van zedenmisdadigers als een mogelijk alternatief. Als echter het steriliseren van mensen wettelijk mogelijk wordt, zou dit volgens voorzitter Van Wijk op basis van een vrijwillig besluit van de zijde van de betrok kene dienen te berusten. „We moe ten zeer voorzichtig zijn ten aan zien van wetten die de menselijk' (vaardigheid aantasten en die een ichamelijke functie blijvend ver lietigen", waarschuwde hij. Een Zuidafrikaanse rechtsgeleer de, mr. Barend van Niekerk noemde sterilisatie een welkome maatregel wanneer het enige alter natief de doodstraf is. Hij waar schuwde echter voor de gevaren wanneer men een dergelijk rigo- reus middel in handen van justitie raat leggen. Een psychiater in Johannesburg erk aarde da: sterilisatie niet nood zakelijkerwijs een vermindering van de criminele daden van een pleger van zedenmisdrijven be- iioeft te betekenen. Als men ie mand ontmand neemt men daar mee niet zijn seksuele drift weg. In Nederland waren bij enkele personen na steri'isatir seksnele af wijkingen opgetreden, zei hij. „IEDERE Nederland geacht de wet te ken Een van de vele vet uitspraken uit een scl politieke oriëntatiecuj voor jongeren, die wot door de Stichting tei bevordering van Org van Cursussen op het de Burgerschapskundi politieke mond vol) „Met grote droefenis kennis dat ons vertrouw levensvatbaarheid in ar' de arbeidswet, geboren november 1919, van ons heengegaan. Het recht oj per week onderwijs voo jongeren is al vijftig jaa maar bedrijfsbelangen e: van de schatkist hebben uitvoering van dit recht gestaan". Met deze bekende kree les Recht. Een les waari van de mens worden be belicht. Politiek is erg t zegt de les en je moet e induiken. Aan de hand eigentijdse verschijnsele uitgelegd wat politiek is nodig, om dan op het ke de politiek te komen: he van macht en geweld. berust iedere samenlevin en geweld, de één versto dan de ander. Wie bijvo Jonge, Nederlandse stri" ondervinden de laatste jaar toenemende waar Een verheugend feit, men hier zo langzamer België hoven 't hoofd g mén tegenwoordig nog beweert, is sterk overd Het best wordt, dit mis aangetoond in een van o bekendste stripbladen, de vaderlandse talent krijgt ruimschoots de kans. maa wordt in wezen toch gesc door het succes van buite;, strips als Asterix, prins Va Peanuts, Mick Tangy en L Lucke. Verkopen doet me toch wel en het mislukt N stripstuk valt zo minder oj heeft, een aantal Nederlanc medewerkers aangetrokken Hans G. Kresse en L. Hart Banda wel de belangrijkst' Kresse is een tweede jeugc ingegaan en brengt nu in 1 avonturen van meesterspei Vidok en van Er win de zoi Eric de Noorman. Eric zelf deze verhalen zichtbaar ou geworden en treedt nog m: incidenteel op de voorgron< L. Hartog van Banda mai gerust een striptuurlijke di noemen". Het aantal strips j Sjors) waaraan hij voor sc strip of tekst zijn medeweJ heeft verleend, grenst aan ongelooflijke. Verder maakt van deze g\ John Bakker deel uit, die EEN VAN DE GROOTST1 -5ELS van de were dgeseii het joodse volk: steeds dreigd en opgejaagd, on he toch een hechte gemeenst iedere beproeving ongebi voorschijn tredend. „De w< het optimisme" heet het boek over dit volk, van de de Amsterdamse rabbijn .fsj tendorp. 1) Als een rode draad loopt boek het geloof dat God ei berg Sinai, aan het joodse I zin van de schepping heeft en het. oc opdracht gegeven h onthulling uit te dragen. I heid moet weten dat het aarde niet doelloos is, wl heeft bij het begin aan de cl einde gemaakt, om voor een woonplaats in te riehte aan hem, de aarde te hoed bewerken en er sociale re digheid te vestigen, om zol bond met God de scheppi zijn voltooiing te voeren. De roeping van het joods] geen andere dan dit de duidelijk te maken. Wat gebeurt, die roeping blijft. C er voor in dal zelfs de dood kan opheffen Daarom is

de Stem | 1971 | | pagina 10