BRANDWEER VERHOOGT IJSPRET Horecabedrijven aan grens gaan klappen krijgen NA 1 FEBRUARI I Slager weetalles van staalfabriek che kster breda NG MLEIDER bij R.-k. scholen onder één bestuur Garage sluit: Twaalf man op straat stad de vernieuwing en oud tof 31 december de aarde-, kram-, igiooiing en andere Hoofdplaat Lichtgewonde bij slippartij in Groede Dp de weS Nieuw- I V (S06de ks de heer A. J. de K. .Hoofdplaat met zijm auto geslipt ZORG MINDER Auto van de weg: bestuurder gewond Bej aardenscliieting te Hengstdijk GEBROKEN HANDVAT BRACHT ONGELUK Venvachtingen SPECIALITEITEN Keurslager H. S c h t z Medische diensten Jongerendienst in Stoppeldijk Duynisveld in Saigon begraven Geslipt met bromfiets Jongen overreden door bus in Breda DIRECTEUR ZNSF MET PENSIOEN hoogwater DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 71 dienen verplicht- n de algemene zie- irden naar één onzer verwïjskaart, afge- ;n bij ziekenfondsen. msterdam ekenhuis Groningen niek Rotterdam ders Utrecht kan worden geplaatst boekhoudmachine, het tel- en typewerk, als- stieve werkzaamheden. O. en typevaardigheid. ng, leeftijd en ervaring, (maximum schrijver le Jen aan de gemeente- rt 1971. s?r ering van de Calamiteuze 15 januari 1971, des voor- 1 „De Korenbeurs" te Kort- ring van Gedeputeerde Sta- aan te besteden: bovengenoemde calamiteuze ten kantore van de water- Kamperland en is bij de le waterkering (p/a Lijster- tegen betaling van .f 5. voor toezending), vanaf 4 vrijdag, 3 januari 1971, des uur. Samenkomst in voor- igt vanaf 4 januari 1971 ter waterbouwkundig ambtenaar ;o. voornoemd, PERS voorzitter. ENDE, secretaris-ontvanger. surs en de leider in de hem |een eigen inspectie) vakkennis te beschikken en op de juiste wijze delegeren ardoor zal hij in zijn gebied door alle partijen gewenste je belangen zijn er niet in een otterdam; ibant, Limburg, Zeeland). iste eigenschappen te beschik- at betekent als U voor deze eem dan contact met ons op, de Chef Produktiezaken, de es Winterthur-Leven. Johannes estal telefonisch bereikbaar na -783400. emming met de belangrijkheid ravoninspecteurs zijn ingelicht. (Van een onzer verslaggevers) in deze dagen herschapen in een ijs- van het ijsvermaak zette de brand- Een en ander vond plaats onder grote baan, die veel aftrek bij de jeugd on- weer gisteren de spuit op de baan, belangstelling en instemming van de TERNEUZENDe grote vijver in dervïndt. Het ijs is echter niet van waardoor scheuren en andere «nef- schaatsliefhebbers. het Noordersportpark in Terneuzen is al te beste kwaliteit. Ter verhoging fenheden weer dicht zullen vriezen. zuid-beveland Terneuzens gemengd koor Het Terneuzens gemengd koor o.l.v. drs. De Waai met aan het orgel de heer Rekveld luisterde de speciale eucharistieviering welke in het r.-k. kerkgebouw plaatsvond op. Dat pastoor Buysse met het aantrekken van dit koor een goede keuze had gedaan bleek wel uit het spontaan meezingen van de kerstliederen door het kerkvolk en de vele reacties na I tie viering. (Van een onzer verslaggevers) WERNHOUT/PUTTE/SAS VAN GENT Als straks op 1 februari aan de Nederlandse kant van de grens de wachttijden vrijwel gaan verdwijnen krijgen de horecabedrijven aan de meet klappen. (Van onze correspondent) OOSTBURG Met ingang van 1 januari gaan de r.-k. scholen voor kleuter- en basisonderwijs in de kernen Breskens, Groede, Hoofd plaat, Oostburg, Schoondijke, Slijk- Plaat en IJzendijke onder één cen traal schoolbestuur behoren. Vroeger stonden deze scholen onder het Plaatselijk kerkbestuur. Het bestuur van de nieuwe stich- teig ten behoeve van de instandhou- en bevordering vain het katho- hek onderwijs bestaat uit voorzitter f Rijk uit Schoondijke, plaats vervangend voorzitter H. van de »i]vm uit IJzendijke, secretaris A. he Bakker uit Oostburg, penning- weester C. van Waterschoot uit Oostburg en de leden J. Schrieks uiit weakens, J. de Blok uit Slijkplaat, van de Hemel uit Groede, F. thomaes uit Hoofdplaat, P. Lievens IJzendijke en H. Deenon uit ftoofdplaat. De overdracht van de schoolgebouwen heeft inmiddels 'Van onze correspondent) tere?hw?ilan®3 d'S.sloot geleg«n weg De K r men' echtgenote van 1 Hep hierbij lichte verwandim- Rro«i?p Dokter Van de Maas uit airfA6113 verleende eerste hulp. De werd zwaar beschadigd. N-u moeten vrachtwagenchauffeurs soms meer dan twee uur wachten en die tijd benutten zij om in een van de vele restaurants aan de grenspaal - alleen al in Wemhout-Wuustwezel zijn er acht a negen - een warme hap te halen. Vanaf 1 februari kun nen vrachtrijders, die - zoals hot officieel heet - goederen uit het vrije verkeer van België en Luxem burg .naar Nederland vervoeren - in een kwartiertje over de Nederlandse grens.", zegt de heer M.C. Delle poort jr van De Zwaan, een druk beklant eethuis in Wemhout. „Wij leven voor 80% van de chauffeurs. Als die straks in een wip over de grens zijn zou het wel eens kunnen zijn dat ze doorrijden". De heer Dellepoort jr. is ervan overtuigd dat er onder het horeoaipersoneel aan de zuidgrens ontslagen gaan vallen. Hij schat het aantal horecamensen, dat aan de Nederlands-Belgische grens dienst doet op 400. Daarvan zouden er na 1 februari zeker 100 weg moeten. De heer Dellepoort: „Hier in Wenmhouit-WuustwezeJ zitten we met zo'n 30 man personeel. Als je het mij vraagt zullen dat er straks zeker 10 teveel zijn. Ik Werk met acht man en zal natuurlijk proberen om zo lang mogelijk te blijven draaien als ik nu doe. Maar roos kleurig is da toestand helemaal niet" Eigenaar-exploitant G. de Coninck van een groot café-restaurant in het Zeeuwsch-Vlaamse Capellebrug (de grootste grensovergang van Zee land) deelt de zorg van zijn collega in Wernhout. „Korter wachten aan de grens be tekent absoluut minder verteren. Weliswaar zal aan de Belgische kant van de grens niet zo heel veel veran deren - volgens de laatste berichten zullen de Belgen op de oude wijze voortgaan zij het met andere papie ren - maar aan onze zijde van de grens wordt het allemaal anders". In Sluis heeft men geen buikpijn van de eenmaking van het douane- verkeer, waarover jaren is gewreven en geschreven, en die nu wel einde lijk haar beslag krijgt. Commentaar van de vriendelijke exploitant van Centra): „We leven van de Belgen die hier inkopen komen doen, niet van de vrachtwagenchauffeurs". Ook in Sas van Gent ligt men niet wakker van „de maatregel". „We hadden toch ai weinig aan die chauffeurs, er is hier geen grensca- fé, dus ook geen grensprobleem", aldus een Sas vain Gentse caféhou der. neer, lange het a; maar hier n-u al geen lin een half uur is bekeken; la-ten we afwachten". Zijn collega van Neerlandia in Nispen, de h-eer Maithijeen heeft geen schrik van de le sta-an te gebeuren. Zijn „Het zal in Nispen niet druk worden. Ja. in Wennhout liggen de zaken anders. Daar moest men altijd lang wachten. Hier niet". In dat Wernhout maakt de heer Vissers, eigenaar-exploitant van het bij de grens gelegen café-res taurant De Vrede zich geen kopzor gen over wat er na I februari gaat gebeuren. Hij zegt: „Afwachten maar. Uk blijf de eeuwige opti mist". Commentaar van mevrouw Vermeeren van De Oude Bareel in Rijsbergen, wier zaak het vooral van het bezoek van vrachtrijders moet hebben: .,Het is erg moeilijk om nu al uitspraken te doen. Ik geloof overigens niet, dat het bij ons m-irader druk zal worden want wij hebben onze vaste klanten, weet u". In Putte ev-enimin paniek. De beer Rommers van Cosmopolite vertelt ons dat het er dik in zit, dat het wat minder druk wordt, maiar grote ver anderingen verwacht hij niet, al thans niet in Putte. „Kijk eens me- (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT Op de weg Hoofdplaat - Biervliet i-s een Belgi sche personenauto van de weg ge raakt. De bestuurder moest met zware verwondingen naar het acade misch ziekenhuis in Gent worden vervoerd. De auto werd zwaar be schadigd. (Van onze correspondent) HENGSTDIJK In het café van de heer P. van Dijk te Hengstdijk werd een bejaardenschietkig gehou den met een deelname van 20 schut ters. De uitslag hiervan was: hoge vogel P. van Leuven, Groenendijk, eerste zijvogel: L. de Schepper, Hulst, tweede zijvogel: P.van Ga-s sen, Kloosterzanide. Extra hoge vo gel: A. de B-acker, Boschkapelle. Grootste aantal kleine vogels met 3 stuks werd afgeschoten door L. d-e Schepper uit Hulst. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Slager-in-rus- te Albert Ysebaert (70) in Ter- neuzen is vermoedelijk de best gedocumenteerde amateur-histo ricus omtrent het ontstaan en verval van de eens zoveel belo vende staalfabriek aan het ka naal Gent Terneuzen. Zoals wij gisteren berichtten zullen de laatste resten van deze fabriek spoedig worden opgeruimd om plaats, te maken voor de nieuwe insteekhaven nabij het Zeve- naardok. De heer Ysebaert, die al, meer dan veertig jaar de historie van Ter- neuzen navorst en tientallen lezin gen ovea; dit onderwerp heeft ge houden, is de trotse bezitter van de originele zilveren troffel, waarmee mevrouw Geill, echtgenote van de toenmalige burgemeester van Ter- neuzen, op 19 december 1899 de eerste steen metselde van de staal fabriek, een groots opgezette onder neming van de Société Anonyme des Forges et Aciéries Néerlandaises te Terneuzen. Tijdens dit officiële metselwerk brak het handvat van de zilveren troffel af. Mevrouw Geill sprak toen de profetische wooi'den: „Er rust geen zegen op deze fabriek". Ze zal nauwelijks vermoed heb ben hoe haar bijgelovige voorspel ling binnen weinige jaren bewaar heid zou worden. Want al in 1902 begon het met de nog niet geheel afgebouwde staalfabriek spaak te lopen. Een zekere Gustave Boel, een groot industrieel uit het Belgi sche La Louvière, kocht de fabriek op. De grote loods en de meeste machines liet hij overbrengen naar zijn eigen fabriek in La Louvière. „De fabrieksterreinen heeft hij be houden", zo lezen we in een ver geeld document, „in de hoop dat deze zouden onteigend worden door de Nederlandse regering voor uit breiding vam de Terneuzense ha vens." Ook deze hoop is, zij het pas bijna 70 jaar later, in vervulling ge gaan. De Terneuzense staalfabriek zou Nederlands eerste hoogovenbedrijf zijn geweest", vertelt de heer Yse baert. „De bevolking van Terneu zen had hooggespannen verwach tingen van de fabriek. Er werden bij de fabriek woningen en winkels gebouwd. Ook mijn oom Domien Ysebaert opende er een slagerij. Het heeft niet zo mogen zijn." Ter gelegenheid vain de eerste steenlegging van de staalfabriek werden in het Terneuzense hotel De Nederlanden een galadiner en ©en feestconcert gegeven. Het was voor Terneuzen een bijzonder ge denkwaardige dag. De kranten stonden er vol van, zegt de heer Ysebaert, die ook in het bezit is van de originele oorkonde ter herinne ring aan het grote gebeuren op 19 december 1899. Hoewel er altijd een sluier van geheimzinnigheid over de bestem ming van de Terneuzense staalfa briek heeft gehangen, wordt alge meen aangenomen dat Franse staal- magnaten na de verloren oorlog van Frankrijk tegen Duitsland in 1871 met de oprichting van staalfabrie ken in België en Nederland een wa pen wilden smeden in de strijd van De heer Albert Ysebaert met de originele oorkonde en de zilveren troffel, waarmee de eerste steen van de staalfabriek werd gemetseld. Frankrijk om een revanche voor de geleden nederlaag tegen de Duitse aartsvijand. Deze opzet mislukte, omdat het Duitse staalconcern Krupp erin slaagde het merendeel van de aandelen van de Terneuzen se staalfabriek in handen te krij gen. i (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) STOPPELDIJK Zaterdag 2 ja nuari om zeven uur zal in de r.-k. kerk te Stoppeldijk een bijzondere jongerendienst worden georgani seerd. De groep jongeren, die in Boschkapelle en Stoppeldijk de jon- gerendiensten organiseren, heeft nu de medewerking ingeroepen van de KWJ-afdeling Boschkapelle. De hele dienst staat namelijk in het teken van „Oud-Nieuw', en men meende dat hierin het thema van de onlangs door de KWJ in Boschkapelle gehou den tentoonstelling bijzonder goed zou passen. Daarom zal de tentoonstelling ook in de kerk te zien zijn tijdens de mis. De liederen, teksten en gebeden zijn ook helemaa] aangepast. De jonge renmis wordt geleid door pastoor C. Backx, het jongerenkoor staat onder leiding van de heer O. Vosveld. HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg Dokter G. de Bruijckere, Brouwerijstraat 8 te Oostburg, tel. 01170-2323 (1 jan.) en dokter F. Loose, Nieuwstraat 53 te Oostburg. tel. 01170-2121. Axel Dokter Kok, tel. 1555 (1 jan.) en dokter Boor, tel. 1666 b.g.g. 01157-451 (2 jan.) Driewegen, Hoedekenskerke, 's- Heerenhoelt en Ovezande De praktijk van de huisartsen J. Gel- dof, J. Kole en A. van Opdorp wordt tot maandagochtend 8 uur vyaargemomen door dokter S. Wöstman, Nieuwstraat 18a te Ove zande, tel. 01195-450. Borssele c.a. en Nieuwdorp c.a. Op 1 jan. geen zondagsdienst. De praktijk van dokter Gelderblom wordt op zaterdag 2 jan. waargeno men door dokter Kiviet te Borssele, tel. 01105-203. Goes Dokter T. v.d. Werff, Wijn gaardstraat 51, tel. 7451 (31 dec. en 1 jan.) Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande Dokter Blom te Cad zand, tel. 01179-366 (1 jan.) Hansweert, Krabbendijke, Kruinin- gen en Rilland-Bath Dokter J. Kamps te Rilland-Bath tel. 01135- 343 (31 dec. en 1 jan.) Middelburg Dokter C. Frumeaiu, Groenmarkt 17, tel. 2635 (1 jan.) dokter P. Schram, Oosterschelde- straat 2, tel. 4664 (2 jan.) en dokter J. de la Hayze, Seisdam 2, tel. 4305 (3 jan.). Sas van Gent Dokter M. Dierick van Puyveldestraat 2, tel. 1255 (1 jan., 2 jan. en 3 jan.). Terneuzen Nieuwjaarsdag: dokter P. Nijsten, W. die Zwijgerlaan 17, tel. 2324 en zondag 3 jan. dokter K. Jiskoot, Markt 25, tel. 2303. Vlissingen Dokter J. Vader, tel. 2472 (1 jan.) dokter S. Wartena, tel. 3933 (2 jan.) en dokter J. Cramer, tel. 3619 (3 jan.). TANDARTSEN Noord- en Z.-Beveland Tandarts E. Klinkert, Turfkade 15 te Goes, tel. 01100-6504 (1 jan., 2 jan. en 3 jan.) Vam 9-10 uur spreekuur. O. Z. Vlaanderen Tandarts G. Vermeulen, Herengracht 13 te Ter neuzen, tel. 01150-2004 (1 jan., 2 jan., 3 jan.). Walcheren Tandarts M. Smalle- gange, Melehior Kemperstraat 32 te Vlissingen, tel. 01184-7094 (1 jan.). W. Z. Vlaanderen Tandarts 1. van Herk te Oostburg (vrijd. 1, zat. 2 en zond. 3 jan. vam 12-12.30 uur). DIERENARTSEN Axel, Hulst en Zaamslag Op 2 en 3 jan. dienst voor Axel, Hulst en Zaamslag, dokter C. Cysouw te Axel, tel. 01155-1488 en dokter J. de Haas te Zaamslag, tel. 01153-366. Noord en Zuid Beveland Op 1 jan. dokter G. Boneschamscher te Kruimingen, tel. 01130-1233 en zater dag 2 jan. van 812 uundokter M. Gakkeer, dokter Noordenbos en dok ter Boneschanscher. Van 12 uur af: dokter G. Bonesehanscher. die ook dienst heeft 3 jam. WIJKVERPLEGING Groot Axel Zr. A. Geulen, Schoolstraat 29 te Koewacht, tel. 01146-684 (1 jan., 2 jan. en >3 jan.) Ellewoutsdijk e.o. Zr. Filius, tel. 01196-200 heeft van 1 jan. t.m. 3 jan. dienst voor Zr. v, Rijsingen, Zr. Fraoa en Zr. Hoogenboom. Hoek, Sluiskil en Philippine Zr. Eustella, Jacob Hobeimstraat 2 te Philippine, tel. 01159-306, b.g.g. 01157-451 (Van 1 t.m. 3 jan.). Terneuzen Zr. A. Leenhouts, van Steenbergenlaan 65, tel. 3360 (Van 1 t.m. 3 jan.). APOTHEKEN Goes Op 1 jan. Goese apotheek tel. 7104 tot 2 jan. 8 uur. Van 2 jan. 8 uur af de Zeeuwse apotheek, tel. 5255. Middelburg Apotheek A. Ringe ling, Lange Delft 133. tel. 2538 (1 jan. tot 8 jan.). Terneuzen Apotheek Klaassen, tel. 2090 (op 1 jam.) en apotheek Hamamn, tel. 2060 (op 2 en 3 jam.). Vlissingen Apotheek D. v.d. Klei ne Muilder. Singel 9, tel. 2730 (Tot 2 jan.). SAIGON (AP) Het stoffelijk overschot van de Nederlandse journa list Johan Duynisveld, die op 19 de cember in Cambodja met een Viet- cong-eenheid in een hinderlaag was gelopen en om het leven kwam, is gisteren op een katholieke begraaf plaats te Tan Son Nhut aan de rand van Saigon ter aarde besteld. De plechtigheid was geregeld dooi de Nederlandse ambassade. Onder de aanwezigen waren de zaakgelastigde A. H. Croin, de derde secretaris W. d. van den Berg en journalisten. De mis voor de overledene werd opge dragen door de Nederlandse priester Jacobus Earts. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De 18-jarige Lamber- tus Weterings uit Terheijden is gis termorgen om tien over half zeven op de Terheijdfns»Wfg in Breda om het leven gekomen bij een verkeers ongeval. De jongeman reed op zijn brom fiets in de richting Breda en slipte nabij de ingang van het woonwa genkamp op de Terheijdenseweg. Hij gleed over het wegdek en werd door een achteropkomende autobus bestuurd door W. R. uit Rucphen, overreden. Hij overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het St. Ignatiuszieken- huis te Breda. Dit is het 39ste dode lijk ongeval in Breda het afgelopen jaar. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Dr. M. Jansen, directeur van de n.v. Zuid- Nederiandsche Spiritusfabriek in Bergen op Zoom zal op 1 januari 1971 zijn functie neerleggen in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. In zijn plaats zullen twee ndieuwe directeu ren benoemd worden: ir. T. Meiman en ir. W. Nieuwenhuijs. (Van een onzer verslaggeefsters) OOSTERHOUT Garagebe drijf Van Dongen Jonkers N.V. in Oosterhout gaat dicht. Dinsdag heeft de directie de twaalf werk nemers meegedeeld dat ze met in gang van vandaag zijn ontslagen. Eigenaar Van Dongen kon niet zeggen of de vakbonden zijn inge licht. Twee van de twaalf ontsla genen hebben inmiddels bij een ander bedrijf gesolliciteerd; da tien anderen hebben nog geen werk gevonden. Oorzaak van de sluiting: financiële moeilijkheden. De lieer van Dongen heeft het bedrijf in Oosterhout in mei 1969 gekocht. „Van het begin af aan is het sukkelen geweest", zegt hij. „Maar nu moest ik het kapitaal van mijn drie andere zaken aanbreken om dit bedrijf draaiende te kunnen houden" Het garagebedrijf heeft nog vestingen in Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom. Bij deze vesti gingen is nog geen sprake van fi nanciële moeilijkheden", aldus de heer van Dongen. Het besluit om het bedrijf in Oos terhout te sluiten, is vorige week al genomen. De heer van Dongen had echter de beslissing niet eerder meegedeeld om de kerstdagen voor zijn personeel niet te vergallen. - - V ~1 Morgen, vrijdag 1 januari: Bergen op Zoom: 6.22 en 18.49, Hansweert: 5.32 en 18.00. Terneuzen: 4.55 en 17.25. Vlissingen: 4.26 en 16.51. Wemeldinge: 6.12 en 18.39. Zaterdag 2 januari: Bergen op Zoom: 7.11 en 19.33. Hansweert: 6.12 en 18.43. Terneuzen: 5.38 en 18.11. Vlissingen: 5.09 en 17.37. Wemeldinge- 7 01 en 19.23. I

de Stem | 1970 | | pagina 7