HET JAAR VAN DE FIJNE NEUZEN Vooraanstaande Zeeuwen geven het startschot VERWACHTINGEN EN WENSEN VOOR 1971 Denk aan uw postbode. Strooi op tijd. Gladweg stoepeniout. ^n;^rengeheeidroog Drs. Verburg van ETI Deken Biommerde Schilder Bulthuis DOW-manager C. A. J. Kuyl Zevibel Lockefeer Rector Sint-Eloy J. de Regt van VVV ZLM'er Prins Burgemeester Pijl Hogeweg ÊÊSWM stad streek ÊUWSE UITJES VANDAAG MORGEN toornige tjiftjaf 1 mM\oohnietmr! landin Mië fan? M- fari miljoen vo- a teisteren ze. ook met waar! /aar not rtkj in de blizzard (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG TERNEUZEN GOES HULST - Nog enkele uren scheiden ons van 1971. Letterlijk op de valreep hebben wij een aan tal vooraanstaande Zeeuwen gevraagd wat hun verwachtingen voor 1971 en hun belangrijkste wensen voor het nieuwe jaar zijn. Matige vorst Jtjfgfe I Thérèse Steiiimetz treedt op in Kloosterzande Demer, Eindhoven DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 )AM rswens Concert door het ,'swens Concert door het ^rakoor o.l.v. P. Struijk. So- inie Veeninga (sopraan) en Houten (tenor). 00.15 uur: arple. Rott. Schouwburg, ,Tchao", blijspel, door het ott. Toneel. Hofplein Thea- uur: Fons Jansen met zijn 3 x Andermaal. Grote urg, Zuidplein 20.15 uur: tjes" door het Amsterdams eel. Boymans-van Beuningen. Salvador Dali (t.m. 17 l t.m. zat. 10—17, zon. 11— ndien woe. van 2022 uur. IZEN 14.30 en 20 uur: Terugkeer Apenplaneet 14 j. IGEN bra, 20 uur: Patton 14 j. Jpera, 20 uur: Bohème. EN OP ZOOM 14.30-17.30 en 20.30 uur: De n van Navarone 14 j. 14.30-16.30-19 en 21 uur: de maagd van de jungle 14 Stcetera, 14-18 en 19-21 uur: fototentoonstelling. iider, 19.30 uur: schieting. :ke-paal Backer, 15 uur: schieting. TERZANDE jeuven, 19.30 uur: The Din- ADVERTENTIE) ANT EEN STAARTJE. ;t mogelijk is, weet de heer 2. nu nóg niet. Maar alles zat steren tegen. Te laat op z'n ioor zijn bureaustoel gezakt, ekomen zoonlief een ruit aid en z'n vrouw met griep op elukkig was er nog een Olifant Vieux in huis! t 3OOR ■M WAT, MPÊR! 1 T£PAAflP^' MIDDELBURG De jaartallen met een 7 erin hebben volgens bijgelovige lieden altijd iets roerigs over zieh. Ais dat waar is, dan zullen de jaren zeventig van deze eeuw nog heel wat voor ons in petto hebben. Het begin was in elk geval een daalder waard. Voor Zeeland kan men het nu ver streken jaar de aanduiding „het jaar van de fijne neuzen" meegeven. Men kan ook zeggen, dat Zeeland-zeventig in een kwade reuk stond. Immers: wij werden in dit natuurbeschermingsjaar vrij plotseling „milieu-bewust". Het zou dpi ook helemaal in de stijl dezer tijd zijn als wij inplaats van een jaar overzicht, onze lezers ditmaal een be zwaarschrift onder de gevoelige neus zouden drukken. Daarin zouden wij dan ferm kunnen fulmineren tegen de stankverwekkers van oudejaars avond: de oliebollen en de zevenklap pers, die eindelijk wel eens onder de hinderwet behoorden te worden ge bracht. Weet u soms zeker dat Ben gaals vuur geen fluomeerslag geeft en of gillende keukenmeiden wel zo bevorderlijk zijn voor de reinheid der zeden Maar alle gekheid op de meetpaal: het was voor de Zeeuwse bestuurders een zenuwvretend jaar, maar de voor uitgang is niet geremd. Wie erkent dat niet, die ons lijstje overziet? Daar gaan we JANUARI: Bij Breskens vangt een garnalenvisser het grootste zeedier dat er bestaat: een potvis. Het acht jarige dier (mannelijk geslacht) is naar Leiden verkocht. Leiden in bal last. Op de grens tussen oud en nieuwjaar 1969/1970 besluiten de Walcherse zie kenhuizen tot fusie. Ze kregen een infuus toegediend, die het tien jaar kan uithouden. Zuid-Beveland is per 1 januari defi nitief nieuw ingedeeld. Goes voert een actie om burgemeester F. Huber her benoemd te krijgen. „Geen puber, maar Huber", luidt het motto. En het helpt. Huber blijft. De tweede dubbeldekker arriveert in de provincie. Wij krijgen een teken aan de mum- te zien. In Zeeland richten drie wak kere mannen een „actiecomité be scherming milieuhygiëne" op. Het comité zal later uitgroeien tot de ver- Alarm voor allen die een plank voor het hoofd hebben: er zit paalworm in het Veersemeer! Zeeuwsch-Vlaande- ren toog intussen welgemoed ter stem bus. De Zeeuwse Volksuniversiteit i' 25 jaar jong. MAART: Onder het kanaal door zuid Beveland komt een tunnel. De direc teur-generaal van Rijkswaterstaat heeft dat meegedeeld bij de over dracht van de tweede dubbeldekker En dan zijn daar de Statenverkiezin gen, die tevens het geboortemoment zijn van nieuwe partijen: D'66 en PPR APRIL: Een Goese muziekleraar, de heer W. de Kort, haalt de voorpagina's eniging Milieuhygiëne Zeeland te ma ken. De club zorgt ervoor, dat Hoechst zijn uitbreidingsplan voor een tweede fosforoven opnieuw ter visie moet leggen. JUNI: Wat eerst een onderaards ge rommel was wordt een complete aard beving. De Zeeuwse fruitteelt blijkt op de rand van de afgrond te balan ceren. In het nog niet, of allang heringedeel de Zeeland worden raadsverkiezingen gehouden. De opkomst was slecht. In Vlissingen b.v.: nog geen 59 proeent, dat het rode potlood greep. In de buurt van Arnemuiden opent de commissaris der Koningin het een nieuw stuk van de autosnelweg nr. 58 door Zuid-Beveland. „De Schelde" te Vlissingen sleept een stevige order in de wacht: twee fre gatten voor de koninklijke marine. AUGUSTUS: De wonderbare vis vangst in de Oosterschelde brengt de naam van een vergeten Romeinse go din, Nehalennia, op ieders lippen. De Franse olieraffinaderij „Total" be sloot zieh in het Sloegebied te vesti gen. De neuzen zijn gevoelig gewor den en prompt barsten de Kamervra gen weer los, onder meer over de plannen van „Total" voor een pijp leiding naar Europoort. afbraakorgaan". De regering gaat Zeeland een handje helpen bij het weren van industrieën: de investe ringspremieregeling wordt opgeschort. OKTOBER: De maand van „Progil" De vraagstellers staan alweer klaar papier en pen in de hand. Komt „Pro- gil", nadat de Amsterdammers het bedrijf niet wilden hebben, nu vlak over de Nederlandse grens, bij Kallo, te staan? De Nederlanders, autoritei ten en anderen maken zoveel bezwa ren dat zelfs de Belgen ongerust be ginnen te worden. Op een hoorzitting in Terneuzen ver dedigen bewoners van de Schelde- kade hun recht op uitzicht door mid del van inspraak. De Schelde-dijk eniging milieuhygiëne Zeeland met meer dan 1000 leden, waaronder ene mevrouw StikkelorumDe voort varende bouw van Péchiney in het Sloegebied is de directe aanleiding tot de milieu-bezorgdheid. Overal, zowel in gemeenteraden als in Staten en in de Kamer worden er vragen over ge steld. Want ook dat wordt opeens mode: vragen stellen aan de bewinds man. U vraagt, hij draait gewoon door. FEBRUARI: Voor het eerst sinds ja ren beleeft Hulst geen Mattheüs-pas- sion meer. De uitkoopsommen voor koor en orkest blijken te hoog. der dagbladen omdat hij zich niet wil laten doorlichten en deswege niet met de muziek mee mag. Met schrik en verbijstering vernemen de Zeeuwen, dat „Asbestos" (een ge vaarlijk bedrijf), dat in het Sloe is geweerd, naar Gent wil uitwijken. Door snelle Zeeuwse actie wordt dat voorkomen. Tegelijkertijd wordt be kend, dat de Mosselbanken voor Ter- neuzen zullen worden ingepolderd ten geen gezond consumptie-artikel meer te zijn. MEI: Hoechst-Vlissingen krijgt als één der eerste bedrijven met de Ver- splinternieuwe vliegveld Midden-Zee land. JULI: Terwijl Zeeland volstroomt met toeristen (ongeveer evenveel als vorig jaar) krijgen wij een aantal keukengeheimen te horen. Zij komen uit de keuken in de nieuwe ambts woning voor de heer Van Waes, de intussen nieuwbenoemde burgemees ter van Borsele. In een brief, verge zeld van een wegwerp-bord, protes teren twee raadsleden tegen de huns inziens vorstelijke uitmonstering van de burgemeesterskeuken. De commissaris der Koningin opent SEPTEMBER: Groot feest in Oost burg, waar de scholengemeenschap „Koningin Wilhelmina" 50 jaar be staat. Sluiskil snuift vol afkeer een stoffige atmosfeer op, verspreid door de co- kesfabriek. Middelburg heeft zijn overdekte zwembad. Vlissingen was nét iets eer der. Dr. G. Smallegange maakt zijn besluit bekend om af te treden als directeur van het provinciaal opbouworgaan „Stichting Zeeland". In de wandel gangen van het opbouworgaan hoort men zeggen: „Het lijkt hier wel een wordt verhoogd en dat verlaagt de attractie van de woningen, die daar straks achter schuil gaan. De discussiefilm „In de ban van het gebeuren", die voedsel geeft aan de bewonderaars van het land waar het leven goed en duur is, beleeft zijn behoeve van Dow-chemical. En dan het laatste milieu-schepje: het zeewater in de Scheldemonding blijkt volgens de Belgische verbruikersunie première. En opnieuw gaan de neuzen argwa nend omhoog. In Rijnmond is de ge- varengrens voor de luchtverontreini ging bereikt. Hoe ruikt Zeelaad „Erg fris", aldus de laatste rapporten. NOVEMBER: Elke maand heeft zijn hoogtepunten. November gaat de ge schiedenis in als de „maand van de PZEM". De affaire-Stikkelorum, de bouw van een directeursbungalow in Domburg, het energiebeleid het komt allemaal uitvoerig aan de orde. En daar zijn uiteraard onze vragen stellers ook weer. Zij krijgen geen volmaakte antwoorden en dat lokt weer nieuwe vragen uit. Intussen stijgt er een klein beetje rook op uit enkele bedrijfsgebouwen van Péchiney. Twee bedrijfsonderde len zijn met de produktie begonnen. DECEMBER: Tussen Sinterklaas en kerstmis bereikt de PZEM-affaire haar hoogtepunt in een zeer bewogen debat in provinciale staten. Het slot van het liedje is voorlopig, dat er zal worden onderzocht of er op de PZEM ten gunste van de bungalowbouw van de directeur is verschreven. Handte keningenacties, nota's, verklaringen, vragen aan G.S., hajve en hele ant woorden, interpellaties en alles wat erbij hoort vormen de entourage. Middelburg komt in het bezit van een tweede kanaalbrug: de grootste klapbrug welke de Rijkswaterstaat ooit in Nederland bouwde. Op dezelf de dag dat minister Bakker de brug opende, gaf hij vele kilometers auto snelweg (van de Sloedam tot aan Kapelle-Biezelinge) voor het verkeer vrij. En dat is al bij al nog een blij besluit van een onrustig jaar. Wij hebben ons uiteraard beperkt tot wensen en verwachtingen die de door ons ondervraagde personen ieder in eigen stiel met be trekking tot Zeeland en het Zeeuwse leven (dat volgens velen nog altijd goed en rond is) koesterden. Mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland: „Het is moeilijk om in een paar zinnen een verwachting voor 1971 uit te spre ken. Ik beperk mij daarom tot onze provincie". ..De laatste jaren heeft zieh in Zee land een onmiskenbare vooruitgang voorgedaan op economisch, maat schappelijk en sociaal-cultureel ge bied. Ik denk daarbij ook aan de (ADVERTENTIE) Kon, Ned. Zoutindustrie, Hengelo (O). TeI.05400-53241 Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, Opgesteld door bet K.N.M.I. Plaatselijk sneeuwbuien aan de kust «eest lichte, I sneeuwbuien en eders overwegend matige vorst. m,sae.rU00ruitzichten in c«fers ge middeld over Nederland. tru c?P YTÜdaSI aantal uren zon: 1 onrio' 1,un-"temPu 3 of meer graden erart non?aa]i max.-temp.: 4 tot 9 8 aden onder normaal; kans op een ge periode van minstens 12 uur- elmr0iCe^; kans op een §eheel dro°g «maal: 40 procent. tot s?r zaterdag: aantal uren zon: 1 ontlos mm,"Wmp.: 3 of meer graden gradLn01'7aal: max-"temP-t 4 tot 9 Sn- 7 normaal: kans op een 80nU 7°?e van minstena 12 uur: sterk verbeterde .verkeersverbindin gen. Ik hoop en. ik verwacht het ook, dat ondanks de minder rooskleurige nationale vooruitzichten op sociaal- economisch gebied, deze vooruitgang zich zal voortzetten. Daarvoor zullen ook belangrijke beslissingen genomen moeten worden door de daartoe ge- eigende organen van staten en raden. Mogen die in eensgezindheid en met waardering en begrip voor eikaars standpunten genomen worden". Drs. M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland en lid van de Eerste Kamer, ziet zijn verwachtin gen en wensen voor 1971 in eikaars verlengde liggen. Zo verwacht en wenst hij, dat minister Bakker nog voordat het huidige kabinet heen gaat, een definitieve beslissing over de bouw van een vaste oeververbin ding over de Westerschelde zal na men. En verder: „Dat wij het in Neder land eens zullen worden over de aan pak van de milieuverontreiniging. Zoals ook met de ontwikkelingshulp is gebleken, wordt men het pas met elkaar eens zodra het probleem als het ware wordt gekanaliseerd. Zoals wij nu een zeker percentage van ons nationaal inkomen voor ontwikke lingshulp bestemmen, waarmee wij bovendien gunstig bij veel andere landen afsteken, zo zal er straks bij bedrijfsinvesteringen een vast per centage of promillage kunnen zijn ter voorkoming van nadelige gevol gen voor het milieu. In sommige ge vallen zal de aanwezigheid van zo'n vast percentage een bedrijf „te duur" maken, waarmee dan automatisch een zekere selectie wordt bereikt. Mijn concrete wens: dat het ver volg op de Zeeuwse ontwikkelings- schets-1967, welk vervolg in het ko mend voorjaar wordt gepubliceerd, het referentieskader zal zijn waar binnen de bestaande tegenstellingen over de industrialisatie kunnen wor den opgelost. Het is wel duidelijk, dat wij niet zonder meer op dezelfde voet kunnen doorgaan, maar zonder meer stoppen is eveneens onmoge lijk. Maar wij zullen het in elk ge val met elkaar eens moeten zien te worden. Dan krijgen velen in de pro vincie weer plezier in hun werk". De deken van Zeeland, dr. A. C. M. Biommerde, zegt in alle eerlijkheid: „Ik acht mij niet capabel om ver wachtingen voor 1971 uit te spreken, dat kun je alleen doen met betrek king tot dingen waarvan je zeker bent dat ze gebeuren. Hoe weinig voorspelbaar de toekomst is, heb ik zelf ervaren. Als iemand mij op oude jaarsavond 1969 had gezegd, dat ik ooit nog eens deken van Zeeland zou worden, dan zou ik hem vierkant hebben uitgelachen. Wensen heb ik vele, maar een daarvan is een echte hartewens: ik hoop dat in 1971 in elk geval in de naaste toekomst, de posi tieve kanten van het gelovig zijn en het kerk-zijn wat meer gezicht zullen krijgen. In het verleden zijn de nega tieve aspecten van het geloof van vroeger sterk benadrukt. Dat was goed en ook begrijpelijk. Maar nu zou ik willen dat er zoiets als „zicht bare" gelovigheid ontstond, waarin geloof en kerk erkend kunnen wor den als de kern van levensmoed, vreugde, zekerheid en noem maar op": De kunstschilder Riet Bulthuis uit Middelburg zegt: „Zeeland heeft niet zoveel beeldende kunstenaars. Daar om is het noodzakelijk, dat zij, waar dat maar mogelijk is, tot samenwer king komen. Een van die mogelijk heden is: het gezamenlijk exposeren van werk. Ik betreur het persoonlijk heel erg, dat een groep beeldende kunstenaars zich van de Zeeuwse kunstkring heeft losgemaakt en daar door, hoewel zij door ons wel zijn uitgenodigd, niet deelneemt aan de kerstexpositie in het Middelburgse stadhuis. Ik hoop dat in 1971 de goe de verhoudingen in het Zeeuwse kunstenaarswereldje kunnen worden hersteld". „Ik verwacht in liet algemeen een jaar met moeilijke situaties in de chemische industrie. Produktie- en arbeidskosten zullen naar mijn me ning stijgen, terwijl de prijzen van de eindprodukten de tendens naar omlaag vertonen. Ik verwacht in het bijzonder moeilijkheden voor ver ouderde en minder efficiënte bedrij ven". „In tegenstelling tot andere delen van ons land, waar bedrijfssluitingen en stagnaties zijn aangekondigd, zal de industriële expansie in Zeeland voortgang vinden. Zeeland heeft, ge lukkig, moderne bedrijven, die liggen boven het gemiddelde van de chemi sche industrie in Nederland. Start ups en expansie bij de bedrijven in Zeeland zijn aangekondigd. Zo wor den volgend jaar bij ons bedrijf nieu we fabrieken gebouwd en zal de bouw van de tweede naftakraker Mr. J. VAN AARTSEN voortgang vinden. Dit betekent dat veel nieuwe mensen moeten worden aangetrokken. Ik schat dat op vier- a vijfhonderd". „Dit heeft uiteraard een positief effect op de lokale economie van Zeeland, een economie die ook vol gende jaren een gunstig effect zal ondervinden van de duizenden con structiebouwers, die werkzaam zijn bij de installatie van nieuwe fabrie ken en processen". „Voor 1971 verwacht ik op de eer ste plaats verdere moeilijkheden als gevolg van de afsluiting van de Gre- velingen en het einde van de mossel- cultuur in de Grevelingen". Dat zegt de heer A. L. S. Lockefeer, voorzit ter van de Vereniging Zeeuwse Vis- serijbelangen (Zevibel). „We staan nu al op de uitkijk voor het aanleggen van nieuwe mosselper celen in het Volkerak en het ooste lijk deel van de Oosterschelde. We zijn ook zeer benieuwd naar het standpunt van minister Bakker bij de behandeling in de kamer van de Deltaschadewet in februari". „Uw vraag overvalt me enigszins. Ik zit midden in de verhuizing, want per 1 januari start ik in mijn nieuwe functie, die van rector van de Sint- Eloy scholengemeenschap. Ik hoop het werk van mijn voorganger dr. Spierenburg te kunnen voortzetten. De initiatieven die reeds zijn geno men hoop ik met medewerking van mijn beide conrectoren verder te kunnen ontwikkelen. Ik denk hierbij met name aan het contact met ouders en lagere scholen en verdere demo cratisering op onze school. Ik hoop vooral de leerlingen van de brug klassen intensief te kunnen begelei den i.v.m. het keuzepakket. Als wens voor geheel Zeeland, maar vooral toch wel voor Zeeuwseh-Vlaanderen zou ik willen uitspreken een zo nauw mogelijke samenwerking tussen alle onderwijsvormen en niet te vergeten uitbreiding van de mogelijkheid om hoger beroepsonderwijs in Zeeland te kunnen volgen". De toeristische resultaten gemeten in aantal overnachtingen, zijn voor 1970 gunstig. Hoewel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, ver wachten wij voor geheel Zeeland een stijging, van 5.650.000 overnachtingen in 1969 naar ongeveer 6 miljoen in 1970, aldus WV-Zeelanddirecteur J. de Regt. Voor het jaar ,1971 zijn wij niet optimistisch gestemd, omdat de be langrijkste vakantieperiode in Neder land en Duitsland vrijwel geheel sa menvalt. Dit betekent een zeer druk ke maand juli plus de twee eerste weken van augustus. Het gevaar js niet denkbeeldig dat de prijzen in de sector zomerwoningen en andere va kantie-accommodaties worden ver hoogd. Het dagtoerisme zal naar onze me ning ook in 1971 een gunstig verloop hebben, waarbij de werkzaamheden bij de sluiting van het Brouwersha- vense Gat ongetwijfeld een stimule rend effect zullen hebben. Wij hopen dat de prijsverlaging van maaltijden in de horecasector te vens de drempelvrees, die voor res taurantbezoek bestaat, wegneemt, hetgeen in 1970 reeds door het door ons gelanceerde tourist-menu (all-in 7,50) is bewezen. Over de landbouw en met name de fruitcrisis zegt ir. J. Prins, directeur van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij" „Ik hoop natuurlijk in de allereerste plaats op een betere si tuatie in de fruitteelt. Dit zal vooral van Frankrijk afhankelijk zijn. Ik hoop dan ook dat de verbetering van de rooipremie daar effect zal hebben, want alleen daardoor kan de situatie hier verbeteren. ,,Er zijn aanwijzingen die voor) de fruittelers in het komende jaar wat meer hoop geven. De grootste pro- duKtiegolt van de aanplant van de zestiger jaren is namelijk voorbij." Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal verwacht dat de oesterschade in '71 praktisch geheel zal worden uitgekeerd door het rijk. „Hierbij zie.ik de rijkswaterstaat, als verantwoordelijke instantie voor de afsluiting van de Oosterschelde, toch wel een belangrijke plaats innemen." „Voor wat betreft de mosselsane ring verwacht ik in 71 belangrijke stappen, zodat de kwekers weten waar ze aan toe zijn. Ik hoop dat met betrekking tot alle plannen rijks waterstaat in 71 wat meer duidelijk heid brengt, zodat de gemeente ook eindelijk eens weet waar ze aan toe is." (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Het vest zaktheater Krokodilbar in Klooster zande, heeft ook voor het nieuwe seizoen 1971 weer een aantal topar tiesten gecontracteerd. Zo komt vrijdag 1 januari de be kende zangeres Thérèse Steinmetz, die deze avond een programma brengt dat weinig afwijkt van haar recente televisieoptreden. (ADVERTENTIE) telefoon 040-29438 Een van de stoere 'Castle' panelenkasten van klassiek eiken, volgens het 500-jarig systeem van de gjldemeesters precies zo gemaakt als in de middeleeuwse werkplaatsen; 155x55x147 cm; f 1.350,- I

de Stem | 1970 | | pagina 3