MEER LOON OF MEER HUIZEN? Welke van de drie? (Ill) Verzet tegen bewind Selassie neemt toe RAMPALARM IN FRANKRIJK DOOR SNEEUWVAL ■ien-ee n-e^ Beëindigingshulp voor oudere ondernemers natuurzuivere pepermunt binnenland buitenland kiez leien samen of alleen DRIE KEER WILLEKEURIG NOODTOESTAND IN ERITREA Vier parken alleen voor blanken in Fort Victoria TAXI-MOORD Politie start buurtonderzoek Eerst bommen papier iroor uw pen Investeringen Zelfvernietiging Initiatief-ontwerp Kamerleden willen prinsjesdag in augustus Vrouw ernstig gewond door messteken DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 Wat hebben we er voor over en voor welke zaken precies, als we in de periode tot en met 1975 meer en betere collectieve voorzieningen tot stand willen zien komen? Dat vragen de drie vakcentrales de leden in het ontwerp-actie- programma. Om het antwoord op die vraag een beetje te verge makkelijken zijn in het ontwerpprogramma drie keuzemogelijk heden aangegeven: drie pakketten voorzieningen, samengesteld uit onderdelen van de hele lijst van verbetering en uitbreiding van collectieve voorzieningen, die in het programma is opgenomen. Nog even de belangrijkste van die wensen op een rijtje: uitbreiding van de woningwet- en andere ge subsidieerde woningbouw; opvoe ring van de ontwikkelingshulp; diverse belangrijke maatregelen op het gebied van het onderwijs; uit breiding van de technische en finan ciële voorzieningen op het gebied van sport, recreatie en cultuur; op trekking van de belastingvrije voet, verhoging van de wedde van dienst plichtigen; verbetering van de soci ale verzekeringen en (maar dat is meer een zaak tussen werkgevers en werknemers) verbetering van de pensioenen. Die wensen kunnen niet allemaal tegelijk in vervulling gaan. Daar zou een bedrag van 5,5 miljard gul den per jaar mee gemoeid zijn. Er is geen kans om dat geld bij elkaar te krijgen, tenzij iedereen bereid is af te zien van een stijging van het reëel en vrij besteedbare inkomen. Daarom hebben de samenstellers van het ontwerp-pro-gramma drie keuzemogelijkheden aangegeven, die in beginsel wèl kunnen worden gerealiseerd en waarnaast ruimte blijft voor een merkbare koop- krachtvergroting van ieders in komen. In het eerste geval gaat Imen uit van een verhoging van de belastingdruk met 0,6 punt (in procenten van het nationaal inkomen). Dat levert 3,7 miljard op, waarvan de overheid (bijvoorbeeld) dit kan doen: De bouw van 7500 w.w.-wonin- gen en evenveel andere gesubsi dieerde woningen meer (650 miljoen) Opvoering van de ontwikkelings hulp tot 1,5 pet. van het natio naal inkomen (675 miljoen); Optrekking van de belastingvrije voet (300 miljoen); Uitgaven voor de regionale ont wikkeling (285 miljoen); Bij onderwijs en vorming; extra verkleining van de klassegrootte bij kleuter- en lager onderwijs met 10 pet. (650 miljoen); par tiële leerplicht voor jongeren tot en met 18 jaar (500 miljoen); democratisering van het onder wijs (640 miljoen). Voor de nationale .economie be tekent dit of een daarmee qua om vang vergelijkbaar pakket: Een niet geringe inkomens- herverdeling ten gunste van het looninkomen (stijging van het reëel beschikbare loon van 2,3 tot 2,8 pet.); Een versterking van de prijs- inflatie met ruim 1 procent per jaar; Een vertraging van de jaarlijkse groei van particuliere investe ringen met ongeveer 1 procent en van de nationale produktie met circa een half procent. Een tweede mogelijkheid is 2de verzwaring van de be lastingdruk met 0,45 punt. De opbrengst is dan 2,5 miljard, waarmee het vol gende pakket gefinancierd kan worden: De bouw van 7500 w.w.-wonin- gen en evenveel andere gesubsi dieerde woningen meer (650 joen); Opvoering van de ontwikkelings hulp tot 1,3 pet. van het natio naal inkomen (400 miljoen); Onderwijs: extra verkleining van de klassegrootte met 10 procent 650 miljoen)partiële leerplicht voor jongeren tot en met 18 jaar (500 miljoen); Optrekking van de belastngvrtije voet (300 miljoen). De consequenties voor de nationale economie: Stijging van het reëel besteedbare inkomen van 2,5 tot 3 procent; Nauwelijks of geen aantasting van de groei van de investerin gen en van de nationale pro duktie; Versterking van de prijsinflatie van 0,9 procent. En tenslotte mogelijkheid 3 drie, die uitgaat van een verhoging van de belasting druk met 0,3 procent. Dat levert een opbrengst van 1,4 miljard op, waarmee de overheid niet zo verschrikkelijk veel kan doen: De bouw van 5000 w.w.-wonin- gen en evenveel andere gesub sidieerde woningen meer (450 miljoen) Optrekking van de belastingvrije voet (300 miljoen); Onderwijs: extra verkleining van de kiassegrootte met 5 pet. (325 miljoen)partiële leerplicht voor jongeren (325 miljoen). De gevolgen: Stijging van het reëel besteedbare loon met 2,6 tot 3,1 procent; Enige extra groei van de inves teringen en een zeer geringe aantasting vain groei van de na tionale produktie; Versterking van de prijsinflatie met jaarlijks 0,7 procent. Er is veel geld nodig voor ver betering van het onderwijs- (systeem). Maar hoeveel precies? Het zijn alle drie min of meer willekeurige mogelijkheden. De vak centrales laten de leden alle vrij heid anders samengestelde pakket ten te kiezen. Het woord is nu aan die leden. Ook aan, wat genoemd wordt, de andere inkomensgroepen, want die zullen niet achter kunnen blijven. En daarna, niet te vergeten, aan de politieke partijen (verkiezingspro gramma's!) en aan de overheid, wier doen en laten de vakbewe ging kritischer dan ooit wil gaan volgen. WILLEM WOLTERS (Eerdere afleveringen van deze serie stonden in De Stem van 24 en 29 december.) BEIROET (AP) De afkondiging van de noodtoestand in een groot ge deelte van Eritrea heeft internationaal de aandacht gevestigd op de guerrilla opstand tegen het bewind van de Ethiopische keizer Haile Selassie, die in de afgelopen vfjf jaar in felheid is toegenomen. De leiders van het bevrijdingsfront van Eritrea (ELF) beweren, dat een belangrijk gedeelte van het bergachtige en moeilijk toegankelijke gebied reeds is „bevrijd". De Ethiopische troepen zouden nog slechts de steden en de be langrijkste hoofdwegen in liandep hebben. (Van onze correspondent) PARIJS Als het weer niet heel gauw omslaat de weersverwachtin gen zijn niet al te best wordt de laatste dag van het oude jaar voor een groot deel van Frankrijk cata strofaal. Voor het gehele departement van de Drome, om maar een enkel voorbeeld te noemen heeft de prefect de drastische maatregel moeten af kondigen het gehele autoverkeer stil te leggen. De toestand is vooral ernstig in de streek rond Montelimar. In de stad zelf staan vijf- tot zesduizend automo bielen geblokkeerd, die niet voor- of achteruit kunnen. De inzittenden heb ben hun wagens in de steek moeten laten en zijn oorlopig ondergebracht in noodinrichtingen, in kerken of bij particulieren en wie dat niet wil is gedwongen de nachten door te bren gen in de auto zelf, want alle hotels zijn stikvol en hebben geen kamer meer over. In de stad kwamen vier mensen om het leven toen het dak van een ka zerne instortte. In de Drome zelf staan de auto route 7 en de nationale route 7 vol vastgelopen vrachtwagens en particu liere auto's. De legerwagens kunnen niet meer manoeuvreren, want op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee en een halve meter hoog. De spoorwegen hebben speciale treinen laten rijden, die op bepaalde plaatsen stoppen om autopassagiers uit hun isolement te bevrijden. De toestand in de Aude is soortgelijk aan die in de Drome. Narbonme, een cen trum van wegen, ligt dik onder de sneeuw. De stad zit voor een deel zonder gas en elektriciteit. Op de autoroute van Lyon naar Marseille bij Bollene hebben woeden de automobilisten een station voor tolgelden bezet en in hun woede al- (Van onze correspondent) SALISBURY (Rhodesië) Dl de Rhodesische stad Fort Victoria zullen de vier parken binnenkort alleen voor blanken toegankelijk zijn. Dit zal ge beuren naar aanleiding van de klacht van een blanke inwoner, dat de vier parken van zijn stad tot Afrikaanse speelplaatsen aan het uitgroeien wa ren. Met de goedkeuring van deze maat regel zal premier Ian Smith van Rho desië voor het eerst zijn voorzichtige rassenpolitiek prijs geven voor een meer openlijke politiek. De traagheid waarmee de rassenscheiding in Rho desië zich tot nu toe voltrok, is het gevolg van de vrees, die in Rhodesië bestaat voor de internationale reac ties, die op een dergelijke politiek zouden volgen. Ie administratieve papieren verbrand. Van alle kanten worden de auto riteiten aangevallen omdat zij vol gens het publiek niet bijtijds maatre gelen hebben genomen. De regering verdedigt zich zo goed mogelijk. Haar redenering is de volgende: het komt maar zelden voor dat het op 2 a 3 duizend meter niet sneeuwt, maar wel in een dal. Rampen als dit jaar komen maar zelden voor. In antwoord op kritiek waarom de grote doorgaande wegen niet veel eerder voor het publiek gesloten wer den, zeggen de autoriteiten dat die waarschuwing inderdaad bijtijds ge noeg is gegeven maar dat velen er zich niet aan hebben gestoord en toch zijn gaan rijden. Maar hoe zit het dan met het ma teriaal?, vragen vele automobilisten, dat wij voor onze ogen hebben z en falen. Wij hebben zandstrooiers ge zien die de weg opgingen zonder ket tingen aan de wielen, sneeuwrui mers die aan alle kanten verroest waren en zelfs militaire wagens die niet door de sneeuw heen konden komen. Oo;k tegen die kritiek heb ben de autoriteiten verklaringen bij de hand. Wij kunnen natuurlijk wel duur materiaal aankopen zegt de re gering, maar aangezien sneeuwram- pen als de huidige maar zelden voorkomen, zal al dat kostbare ma teriaal in de opslagplaatsen renteloos blijven liggen en gaan verroesten. (Van onze correspondent) ROTTERDAM —Uit het verhoor van de 22-jarige Rotterdamse disc- jockey II.K.R. is vast komen te staan, dat hij niets uitstaande heeft met de moord op de taxichauffeur J. Dijksman. De recherche had de man gearresteerd op verdenking van diefstal en verboden wapenbezit. Hiermee is ook de laatste aanwij zing in de taxi-moord verdwenen. De politie is het spoor nu bijster In de buurt waar de heer Dijksman blijkens zijn mobilofoonmelding het laatst heeft gereden is woensdag een uitgebreid huis aan huis onderzoek gestart. Ook op de plaats waar de taxichauffeur met ingeslagen sche del werd aangetroffen zullen recher cheurs een intensief buurtonderzoek op touw zetten. De recherche heeft opnieuw een verzoek tot de Rotter damse bevolking gericht om elke verdachte aanwijzing door te geven aan het bureau Marconiplein. De Syrische fotograaf Ahmad Aboe sada, die een maand bij de guerrilla strijders heeft doorgebracht heeft ge zegd dat zij vrijelijk in een groot ge deelte van het gebied kunnen ope reren. Sada vertelde dat op 7 november ongeveer 20 guerrillastrijders het dorp Aseiadira waren binnengetrokken en net spoorwegstation hadden bezet. De guerrillastrijders hielden twee treinen aan en lieten de passagiers uitstappen, aldus Sada, die deze ge beurtenissen heeft gefotografeerd. Sada zei dat de guerrillastrijders tij dens deze actie geen tegenstand on dervonden. Sada vertelde, dat de rebellen, die hun bases hebben in het dunbevolkte gebied rond Asmara, Keren en Agor- dat, enkele Russische Kalasjnikow machinepistolen hebben, maar dat het pcotste gedeelte van hun wapens af komstig is van het door de Verenigde Staten uitgeruste Ethiopische leger. Sada beweert, dat hij een groot aan tal verwoeste Eritreese dorpen heeft gezien. „De Ethiopiërs bombarderen ze eerst en daarna trekken hun troe pen er binnen" zo zei hij. Een belangrijk deel van het 40.000 man sterke Ethiopische leger, dat door de Amerikanen wordt opgeleid, zou zich in Eritrea bevinden. Eritrea, dat vroeger een Italiaanse iocïn'e is geweest, stond van 1941 tot ,12 °nder Brits bestuur. In 1952 werd hot gebied na een aanbeveling van de erenigde Naties, geconfedereerd met thiopië. Het land behield zijn auto home status tot november 1962, toen e Eritreese volksvergadering voor volledige aansluiting bij het Ethiopi sche keizerrijk stemde. Het bevrij- oingsfront van Eritrea beweert ech- er, dat de stemming vervalst was en dat aanhangers van Haile Selassie in ^o vergadering de meerderheid had- Eritreese rebellen in Damascus heb ben meegedeeld dat de guerrillastrij ders 8000 man sterk zijn, maar vol gens westerse deskundigen bestaan de troepen van het ELF uit 1500 tot 2000 man, voornamelijk Moslims. Het ELF heeft beweerd, dat de vrij heidsstrijd al 17.000 levens heeft ge- eist. „Talrijke Eritreese dorpen zijn verbrand en plat gebombardeerd door het Ethiopische leger en de lucht macht en honderden burgers zijn op gehangen", aldus de secretaris-gene raal van het ELF, Osman Sabi. Sabi verklaarde, dat sinds het begin van de oorlog het ELF ai meer dan 2000 man heeft verloren. DEN HAAG (ANP) De staats secretaris van Economische Zaken, drs. L. J M. van Son, heeft de hoofd lijnen vastgesteld van een bedrijfs beëindigingsregeling voor onderne mers, dit geboren zijn vóór 1 januari 1908. Volgens deze hoofdlijnen kan aan hen een eenmalige uitkering worden verstrekt indien na liquidatie van de onderneming het vermogen negatief is. ■jm vooi iiquiciatieuitkering in aan merking te komen moet de aanvrager o.m. al gedurende tenminste vijf ja ren ondernemer in het midden- of kleinbedrijf zijn geweest, waarvan tenminste de laatste drie jaren in een bedrijf waarop de regeling van toe passing is. De uitkering bedraagt maximaal f 5000.- ADVERTENTIE Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij. de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. NKV-voorzitter Mertens heeft in Utrecht op matiging van de investe ringen aangedrongen. Inderdaad zijn ook de investeringen niet onbeperkt. Maar toch moeten wij voorzichtig zijn „in de technische sector". Willen de Nederlandse be drijven „up 'to date" blijven dan moeten zij in hun outillage de nieuw ste technische ontwikkelingen bij houden, anders kunnen zij op den duur de buitenlandse concurrentie niet weerstaan en gaat men in Ne derland dezefde kant op als in Engeland. BREDA J. G. TEN HAM Ik moet zeggen, dat sommige vrouwen een beetje ver gaan in hun redenering over abortus. Denken ze, dat zoiiet-s de redding is? Ze moesten zich schamen om zo te oordelen over een mensenleven. Als ze geen kin deren willen, moeten ze ervoor zor gen, dat ze geen kinderen krijgen. Ze doen nu hetzelfde als destijds de nazi's in de concentratiekampen. Daar werd een mens ook zo maar van karnt gemaakt, omdat hij of zij niet meer gewenst was. Ook vind ik het verschrikkelijk, dat doktoren hieraan hun medewerking verlenen en er zelfs no-g klinieken voor bou wen. Daar kun je aan zien, wat voor wildernis de beschaafde wereld is. Straks gaan ze nog een beetje ver der en roeien ze al wat verminkt of oud is uit. Ze schrijven er nu al over om oude mensen geen medicij nen meer te geven» omdat de kosten te hoog gaan worden. Wat moet er van de mensheid terecht komen, als dat zo doorgaat? Wij zijn volgens mij bezig onszelf te vernietigen! EEDE (Zeeland) MEJ. M. STURTEWAEGEN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zes Kamerleden uit de zes grote(re) politieke partij den dienen zeer binnenkort een ini tiatief-wetsontwerp in om „prinsjes dag" voortaan van de derde dinsdag in september naar een eerder tijd stip in augustus te verschuiven. Daarvoor is een grondwetswijziging nodig. Als het parlement veel haast maakt met de behandeling van dit initiatief-wetsontwerp zou prinsjes dag komend jaar al verschoven kun nen worden naar 31 augustus. De kans dat dit gebeurt is echter ge ring. De indieners zijn de Kamerleden Westerterp (KVP), Van Thijn (PvdA), Wiegel (VVD), Boersma (AR), De Boo (CHU) en Van Mierio (D'66). Zij beogen met hun voorstel de Kamer meer tijd te geven voor het gehele parlementaire werk. De al gemene politieke en financiële be schouwingen zouden in deze opzet reeds in de eerste helft van septem ber gehouden kunnen worden in plaats van zoals nu medio oktober, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De 42-jarige me juffrouw M. Kemp is voor haar wo ning in Den Haag door haar half broer, de 41-jarige loswerkman L. D. de K. met een lang mes in de rug ge stoken. Zjj is in ernstige toestand op genomen in een ziekenhuis. De K. was naar haar toe gekomen met de mededeling dat hij zijn vrouw wilde verlaten en bij zijn halfzus wilde intrekken. Zij weigerde en toen haar halfbroer geen aanstalten maakte om te vertrekken en ruzie ontstond, liep hij naar buiten om bij buren de politie te waarschuwen. Haar halfbroer kwam haar echter achterna met een uit huis meegeno men mes. Hij stak haar enkele malen in de rug. Ook in de woning van de buren, waar zij haar toevlucht zocht, liep zij nog enkele messteken van haar belager op. v

de Stem | 1970 | | pagina 13