ANTWERPEN V er dediger s vragen verzachting vonnissen DR. SIMONIS: IK WIL ALLEEN MAAR ROOMS-KATHOLIEK ZIJN ■pg f bloedige 'I heksenjacht WARSCHAU PACT WIL VEILIGHEID EUROPA VERGROTEN P.v.d.A.stem van kiezer bepalend voor samenstelling regering I )etelLJd z o kr freund E VRIEND rend en muzikaal, lieleman - Corny Collins sand days touge ürers baby BABY Auvage rs three binnenland buitenland PROCES MOSKOU VERDAAGD Omstreden benoeming ieuwe musical Annie M. G. Schmidt Poolse voorspelling: Missionarissen uit Sabah (Maleisië) Bidden Vervreemding TECHNISCH GAAT HET VOORUIT - MENTAAL BLIJFT HET BEHELPEN Politie gaat niet in op eis van „meneer X" J €7 15 Alle doodvonnissen in Arkansas ongedaan gemaakt 4 RUBENS - 5 PATHEI I O) carnotstraat I iy>M 9 ASTRiD - 8 ASTRA z m a 2- m elgié 3e week a~2 - 4- 6- 8-10 3e week D DAGEN not ujold - Irene Papas ravision Technicolor - 5.15 - 8.30 6e week ÏKEL het noodlot ;and - Gian Maria Volonte a in kleur rert. 2e week n balade P ZWIER stalen zenuwen en u zult over jvre - Yves Vincent on Eastmancolor. I - 4.45 - 7.10 - 9.30 uur. 8e week VONTURIERS atische avonturenfilm, idice Bergen - Ernest Borgnine villand ivision Technicolor 5e week in Love" van D. H. Lawrence, a Jackson - Jennie Linden ;s Technicolor 5. 2, 4.30, 7, 9.30 uur. lend avontuur, oks - Donald Houston Metrocolor 2.30 - 4.50 - 7.10 - 9.30 2e week 3 KIND waarachtige ongelooflijke geschie- ad Artists 2-4-6-8-10 uur. l de film door FRANCOIS TRUF- Salons GOYA, Anneessenstraat 24, 3e week i the willows IN DE WILGEN re tekenfilms Technicolor 12-2-4-6-8-10 iri 1971 te 24 uur in Ciné Metro SAG ON in Carole Andre in een uiterst sfeervolle film van alere. «WK.;;» IRUEANTEN Westen daveren. j lammy Davis jr. - Peter Lawtor rtiats - In kleur 2 - 2 30 - 4.50 - 7.10 - 9 30 met dinsdag 5 januari 1971 people Franco- Ford Coppoca les Caan en Robert Duvall lval van San Sebastian „„n: „ur ndag vertoningen te 15 en 20.10 rdag 7 januari te 20.15 uur TE LIEFDE an Susumi Hani zoor België. programma: !N OOR :m over het leven van Bob (Vau onze redactie buitenland) MOSKOU -Het opperste gerechtshof in Moskou heeft gis teren de behandeling van liet hoger beroep van de elf in Lenin grad veroordeelden (twee kregen de doodstraf) opgeschort tot vanochtend tien uur plaatselijke tijd. Dc zitting van het hof mocht niet worden bijgewoond door familieleden van de gestraften, van wie négen Russische joden zijn. De buiten wachtende familieleden en andere belangstellenden werden na de schorsing van de gang van zaken op de hoogte gebracht door de bekende natuurkundige dr. Andrei Sacharov. Deze onthulde dat de verdedigers van de verdachten het hof hadden gevraagd de straffen te herzien en daarbij artikel 43 van het Russische wetboek van strafrecht toe te passen. Dit artikel biedt de moge lijkheid van strafverzachting als sprake is van „uitzonderlijke omstandig heden". commentaar TAE benoeming van mgr. Simonis •L' tot bisschop van Rotterdam is in Nederland met grote voldoening maar ook met grote reserve begroet. Voor sommigen is hij de man die de bisschoppen van de „dwalingen huns weegs" moet terugbrengen; anderen zien in hem een „dwars ligger", een zware rem op het ver nieuwingsproces zoals dat in katho liek en protestant Nederland gaande is. Door deze pro- en contra-reacties begint deze bisschop als een figuur van tegenspraak en tegenstellingen. Dat is ook voor hemzelf een handicap. Het is ook nadelig voor hef klimaat binnen de Nederlandse kerkprovincie waar progressieven en conservatieven wat nader tot elkaar schenen te komen. Zeer belangrijk is de vraag hoe deze benoeming zal uitwerken bin nen het college van Nederlandse! bisschoppen. De collegialiteitsge-j dachte is daar sterk ontwikkeld en heeft er mede toe geleid, dat de katholieke kerk in Nederland een ander gezicht heeft gekregen. Zou nu ook in Limburg als opvolger van mgr. Moors een bisschop als mgr. Simonis worden benoemd dan wordt de situatie wel erg moeilijk. Het ambt kan echter een mens veranderen. Waarom zou het bij voorbaat uitgesloten zijn dat iemand over de buitenkant der dingen een andere mening krijgt, als hij van binnenuit het hele ontwikkelings proces kan gaan meemaken De geschiedenis kent tal van be noemingen, die aanvankelijk om streden waren maar later door voor- en tegenstanders als juist erkend zijn. Wij wensen de nieuwe bisschop van Rotterdam en de Nederlandse kerk provincie toe, dat dit ook ten aanzien van deze benoeming het geval zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) BERKEL Begin november van Eet komende jaar zal in Carré in Amsterdam een nieuwe Nederland se musical van de hand van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink in première gaan. Annie M.G. Schmidt die reeds successen als Familie Doorsnee, Pen sion Hommeles en Ja, zuster, nee zuster op haar naam heeft staan wil niet zeggen waarover de musical Raat. „Dat kan bij mij voor novem ber^ nog wel honderd keer verande ren Wel wil zij zeggen hoe de nieuwe musical gaat heten, namelijk »En nu naar bed". Annie M.G. Schmidt heeft samen niet Ilarry Bannink eerder de suc- cesmusical „Heerlijk duurt het langst" op de planken gebracht. De produktie van de nieuwe musical is in banden van John de Crane. Voor <le hoofdrollen in „En nu naar bed" zijn gevraagd Mary Dresselhuis, uonny Staart, Jenny Arean en "rans Halsema. i rivier dc Hurnber in Enge and is het 500 ton metende Neder- andse schip „Dutch master" na een aanvaring gekapseisd. Alle beman mngsleden zijn gered. baser onbekenden hebben g sterochtend in Alkmaar de etalage 2®ggehaa!d van een juwelierszaak. 25 oooaar<^e van 4e buit És ongeveer f Als uitzonderlijke omstandigheid zou in dit geval dan moeten worden aangemerkt, dat de negen Russische joden tot het kapen van een vliegtuig hadden besloten om naar Israël te gaan, nadat hun emigratieverzoeken v/aren afgewezen. Tijdens de zitting van het hof deed zich buiten het gebouw een incident voor. Een vrouw, die met de buiten wachtende westerse journalisten stond te praten, werd door twee agenten in burger weggevoerd. Later werd ze weer in vrijheid gesteld, waarna ze zich opnieuw bij de men sen buiten het gerechtsgebouw voeg de. Daaronder bevonden zich vrien den van de veroordeelden. Zij ver klaarden zich zelf ook „kandidaat" te achten voor ^'mogelijke aanklachten, „Als tegen hpn de doodstraf wordt uitgesproken, zal die morgen ook te gen ons worden uitgesproken", zei pen man. De vrouw verklaarde na haar te- rugkeer, dat ze goed was behandeld en dat de agenten hadden beloofd haar emigratieverzoek in behandeling te nemen. Ze had, zo vertelde ze, het vermaan meegekregen niet meer met buitenlandse journalisten te praten. In Amerika hebben de joodse lei ders hun regering gevraagd stappen in Moskou te ondernemen ten gunste van de beide ter dood veroordeelden. Ook de Amerikaanse senaat heeft een dergelijk verzoek tot president Nixon gewend. Het Amerikaanse Congres lid Bertram Podell wil met twintig andere congresleden naar Moskou reizen om te protesteren tegen de jodenvervolging in de Sovjet-Unie. Ook in Canada zijn protesten geuit tegen de vonnissen in Leningrad. In ons land heeft het Palestina-co- mité zich nu ook bij de protesteren den gevoegd. Het gaf een communi qué uit. WARSCHAU (Reuter) De Sov jet-Unie en haar bondgenoten in de verdragsorganisatie van Warschau zullen het komende jaar gezamen lijk pogingen doen om de veiligheid in Europa te vergroten en een datum vast te stellen voor een grote con ferentie over deze kwestie, dit heeft het officiële persbureau PAP giste ren voorspeld. De Sovjet-Unie en haar bondgenoten, aldus PAP, zul len er in 1971 naar streven dat aan de voornaamste voorwaarden voor de totstandkoming van de veiligheid in Europa wordt voldaan. Deze voorwaarden zijn: De vestiging van betrekkingen op gelijke voet tussen Oost- en West- Duitsland en de toelating van deze twee staten tot de volkerenorganisa tie. Een overeenkomst tussen de Sov jet-Unie, de V.S., Frankrijk en Enge land over West-Berlijn, dat door PAP een „onafhankelijke politieke eenheid" wordt genoemd. O De erkenning door Wcst-Dui,is land dat het akkoord van Mtaichen van 1938, waarbij Tsjechoslowakije Sudetenland aan het Duitsland van Hitier afstond, van het begin af on geldig is geweest. ROOSENDAAL (KNP) Zesen twintig paters en zusters zijn uit <le Maleisische deelstaat Sabah gezet of werd de verlenging van een visum geweigerd, zodat zij niet konden te rugkeren. Onder hen bevinden zich 15 missionarissen van Mill Hill, van wie negen Nederlanders. Dit schrijft bisschop Jacobus Buis, apostolisch- vicaris van Jesselton in Noord-Bor- neo aan vrienden en kennissen in Nederland. (Van een onver verslaggevers) ROTTERDAM/DEN HAAG De nieuwbenoemde bisschop van Rot terdam, dr. A. J. Simonis, was tot gistermiddag voor katholiek Neder land een kapelaan in Den Haag, die van zichzelf zei: „Ik hoor bij geen enkele partij; ik wil alleen maar rooms-kathoiiek zijn, met de nadruk op beide". Wat dit inhoudt, is op meerdere zittingen van het pasto raal concilie overduidelijk gebleken. Hij ontpopte zich daar als ijverig woordvoerder van de meer behouds gezinde, of kortweg: conserva tieve, katholieken, waarbij hij de overgrote meerderheid van de con cilieleden tegenover zich vond. Dr. Simonis, die op verzoek van het Nederlands episcopaat aan het pastoraal concilie is gaan deelne men, heeft daar gepleit voor een aparte delegatie van behoudsgc- zinden op het concilie, opdat hun inbreng meer tot zijn recht zou ko men. Het is er niet van gekomen. Wel is deze woordvoerder van de meer behoudsgezinde katholieken in 't Nederlandse episcopaat terecht gekomen. Wie is deze man, die zo snel zo'n belangrijke positie in de Nederlandse kerkprovincie kon gaan innemen? Hij is 39, een actief en druk bezet man, een vlot en graag spreker. Tot gistermiddag kanunnik van het bis dom Rotterdam, lid van de diocesa ne pastorale en van de dekenale raad, heeft een paar bijbelclubs in zijn eigen parochie, leidt mede de preekvoorbereiding van een aantal Haagse priesters, geeft inleidingen op de bijbel aan de middelbare cur sus theologie in Amsterdam en wordt sinds zijn optreden in het pastoraal concilie overal in het land voor lezingen gevraagd. In 1957 priester gewijd, was twee jaar ka pelaan in Waddinxveen en Rotter dam en kreeg toen opdracht bijbel wetenschappen te gaan studeren. Dat gebeurde in Rome. Aan het pauselijk bijbelinstituut van de je zuïeten aldaar. Hij provomeerde dit interview heeft dr. Simonis zich er volledig van gedistantieerd, maar hoofdredacteur Meerst van de Ga zet van Antwerpen heeft niets van het interview ingetrokken. cum laude op een passage in het Johannes-evangelie. De Romeinse lof voor zijn dissertatie ging zelfs zover dat dit stuk leerstof werd op het instituut. In 1966 was dr. Si monis weer terug en werd hij ka pelaan in Den Haag. Een ingewij de zei ons: „Sinds zijn studententijd in Rome is hij geen cent veran derd". De nieuwe bisschop van Rotter dam is niet de enige priester, bij wie de studiejaren in Rome bijge dragen hebben tot een vervreem ding van de snelle ontwikkelingen in de Nederlandse kerkprovincie in de zestiger jaren. Niet alleen zijn bijbelinterpretaties blijken duidelijk Romeins, of zo men wil, Vaticaans geïnspireerd. Ook zijn reacties op meer aotuele kerkelijke zaken ge tuigen daarvan. In april van dit jaar deed dr. Si monis enkele opmerkelijke uitspra ken in een interview met de Gazet van Antwerpen, waarin hij vernie tigende kritiek liet horen op het Nederlands pastoraal concilie. Wij citeren uit djt interview: „Naar mijn mening heeft dit concilie zich bezondigd aam triomfalisme en grenzeloze hoogmoedswaanzin". En verder: „Het pastoraal concilie is de culturele revolutie van de Ne derlandse kerkprovincie geweest. De reinste amateuristische beelden- stormerij." Na het verschijnen van Dr. Simonis zei in een ander in terview enkele weken geleden: „Er zijn veel mensen die met hun ge loof moeite hebben, maar laten ze niet vergeten dat er in Betlehem een grote vreugde is aangezegd, en dat de boodschap niet was: „Ziet, ik verkondig u een groot probleem". Dr. Simonis ontkent niet dat er pro blemen zijn voor de katholiek van vandaag, maar dat zijn typisch tra ditionele problemen. Een voorbeeld: tegenover het zoeken van de mo derne christen naar een nieuwe verantwoordelijkheid voor de we reld en het zoeken naar een nieuwe gemeenschap, wat uiteraard een grote onrust of rusteloosheid met zich meebrengt, stelt dr. Simonis: „We hebben dat (het evangelie, red.) in het verleden veel te indi vidueel beleefd en zitten nu in een enorme reactie, waarbij je als het ware geen rust en zekerheid meer mag vinden. Het gevolg is dat de persoonlijke spiritualiteit in de kou is komen te staan; een geweldige verarming voor de gemeenschap." Het personalisme in het christen dom, dat is wat dr. Simonis wil be houden. Dat betekent: de mensen moeten meer bidden. „Is het niet gek dat we ons verzoenen met het feit dat de kerken door de week leeg staan, zodat de idee kan opkomen dat kerkenbouw zonde is vain het geld en dat er andere gemeen- schaps-mede-bestemmingen aan moeten worden gegeven? Maar die situatie is een gevolg van de uit holling van ons geloof", zei dr. Si monis in het interview van enkele weken geleden. „Waarom proberen we niet er weer echte badhuizen van te maken?" j. l. (Copyright De Stem Het Parool) DEN HAAG (ANP) De Partij van de Arbeid is van oordeel, dat de stem van de kiezer bepalend dient te zijn voor de samenstelling van de rege ring. Het gisteren gepubliceerde ont- werp-kernverkiezingsprogram van de PvdA dringt daarom aan op een zodanige herziening van het kies stelsel, dat partijen meer zullen sa menwerken, dat er een direct ver band tussen verkiezingsuitslag en re- gerinsvorming wordt bevorderd en dat op democratische wijze een kabi netsformateur wordt aangewezen. Het ontwerp van et kernverkie- zingsprogram is door het partijbestuur van de PvdA opgesteld om dienst te kunnen doen in de besprekingen, die de PvdA de komende weken hoopt te voeren met D '66, PSP en de PPR. Het onitwerp-kemprogramma v< meldt achtereenvolgens de onder werpen woningbouw, sociaal beleid, onderwijs en vorming, sport, democra tisering, gelijkstelling man er. vrouw, milieubeheer, zedelijkheidswetge ving, ontwikkelingssamenwerking, de Navo, defensiebeleid, bodemschatten, vestigingsbeleid en een finanoiële pa ragraaf. Enkele hoofdpunten uit het ontwerp zijn de opvoering van het aantal ge produceerde woningen in vier jaar tot 140.000 per jaar; een wettelijke regeling voor een welvaartsvast pen sioen voor iedereen; de opneming in het ziekenfondspakket' van alle anti- conceptionele middelen, waarbij dok tersbegeleiding nodig is; de opvoe ring in één regeringsperiode van de ontwikkelingshulp tot 2 procent van het nationaal inkomen; exploitatie van bodemschatten door de gemeen schap; een verhoging van de bijdrage uit de algemene middelen in de socia le verzekering; een belasting op ver- mogenswinsten; een progressie in de vermogensbelasting en hogea aucces- HET NEDERLANDSE motorschip „de Rijn" van de Rotterdamse rede rij „Houtvaart" heeft in de Oostchi- nese Zee acht opvarenden gered van een vissersvaartuig dat kort tevoren was vergaan. DE AANDEELHOUDERS van de Britse bandenfabriek Dunlop hebben gisteren de fusie met het Italiaanse rubberconcern Pirelli goedgekeurd. HET STADJE Long-Reach in de AjustoaJische staat Queensland is door een plotseling opgestoken storm voor meer dan de helft ver woest. DE RIJKSSPOSTSPAARBANK heeft de rente op rekeningen met een opzeggingstermijn van drie maanden verhoogd van 4,5 tot vijf procent. IN DE eerste 10 maanden van 1970 was het aantal arbeidskrachten, dat zich in Nederland vestigde 19.000 groter dan het aantel dat ons land verliet. DELFT (ANP) Dc Delftse poli tie is niet ingegaan op de eis van „meneer X", om vóór 31 december twintigduizend gulden „smartegeld te storten op de bankrekening van Arnoud Lansbergen, de echtgenoot van het slachtoffer van de Delftse wurgmoord. Meneer X, de vermoedelijke dader van de wurgmoord, had het „smarte geld" van de politie geëist in een anoniem telefoongesprek met de re dactie van een Amsterdamse krant. X herinnerde aan zijn eis op een briefkaartje aan de redactie van een Delftse krant. De onbekende dreigde met een nieuwe moord vóór 12 ja nuari, wanneer het geld niet voor het einde van het jaar overgemaakt zou zijn. De politie, die nooit in een vergis sing van X heeft geloofd, wacht nu met spanning af hoe X op de weige ring om het geld te storten zal rea geren. Zoals beloofd, serveer ik u van daag TERUGBLIK deel 2 over het Jaar Onzes Heren 1970. Overigens staan uw krant en uw t.v.-journaal vandaag al bol van de terugblikken, zodat ik geneigd ben uw communi catiemedia vandaag te typeren als één grote achteruitkijkspiegel. Nog even iets politieks: de man die ervoor gezorgd heeft dat het buitenland ons land niet helemaal over het hoofd heeft gezien in de afgelopen lange, lange jaren, mr. Joseph Luns, die dat dit jaar voor het laatst heelt gedaan, en die uit NAVO-kringen de zoetgevooisde woorden mocht vernemen: „Vriend, ga hogerop", deze Joseph is in het afgelopen jaar door een tuinhekje in Wassenaar getuimeld en wel op een voor Neerlands hoop kennelijk zeer bange dag. De kleinste man van het kabinet heeft in het afgelopen jaar eveneens een historische daad verricht, door Bouke Roolvink op een kritieke avond aan de hand de Tweede Ka mer binnen te leiden, daarmee te vens het beruchte artikel acht door de Kamer slepende, welk artikel overigens door Bouke weer is inge trokken. Waarvoor dat alles dan?, vraag je je af. Maar goed. Over naar het harde leven van alledag. Spoorslag '70 zo luidde de nieuwe dienstregeling van de NS, waarop de treinen sneller en vaker zouden moeten gaan rijden. De eerste dag ging alles prachtig, maar in de weken daarop volgden welgeteld 4 treinontsporingen en drie treinbotsingen, een brand in een relaishuis te Arnhem en het verlies van bijna 100 postzakken na een botsing op een overweg. Verolme trad af als god-de-va der Iedereen wilde ineens de 400 gul den extra hebben, maar niemand kreeg veel meer dan de helft. At Het Zuidmolukte ondanks alles niet om Ambon vrij te krijgen. En wat betekent gezag en handha ving daarvan in een jaar waarin zelfs de politie aan het demonstre ren sloeg? Tot 16 december van het afgelo pen jaar gingen 81 bedrijven dicht, of vroegen op z'n minst surséance aan. Er kwamen ongeveer 2700 Ne derlanders om het leven door niet- natuurlijke oorzaken, waarvan 2018 bij verkeersongevallen en 41 door moord. Op spoorwegovergangen al leen al werden 66 doden geteld. Er zijn door vakkundige tellers in 1970 (tot 16 dec.) 83 overvallen gepleegd, waarvan er 15 mislukten. Er werden 28 banken de dupe en 25 alleenwonende of -lopende personen. Verder zijn er 76 inbraken gepleegd, waarvan 36 bij juweliers. Totale buit van overvallen en inbraken sa men: bijna 10 miljoen gulden. Zijn er toch nog een paar man gelukkiger op geworden dit jaar, sprak de pessimist. At Maar niet wij, wij zijn optimist, nietwaar? Al zien wij het allemaal nog niet zo (bij de pakken neer-) zitten. Er staan hoopvolle dingen te gebeuren, vrienden en vriendinnen. Een prettige jaarwisseling en een beter begin. MERIJN LITTLE ROCK (Rtr-AFP) De scheidende gouverneur van de Ame rikaanse staat Arkansas, Winthrop Rockefeller, heeft de vonnissen van vijftien ter dood veroordeelden in zijn staat omgezet in levenslange gevangenisstraf. Het betreft elf ne gers en vier blanken. Het is de eerste maal dait een Amerikaanse gouverneur in één klap alle nog te voltrekken dood vonnissen in zijn staat ongedaan maakt. Winthrop Rockefeller, een broer van de Newyorkse gouverneur Nel son Rockefeller, is een fel voorstan der van afschaffing van de dood straf. Hij sprak de hoop uit dat andere gouverneurs zijn voorbeeld zouden volgen, en verklaarde boven dien dat ook gedetineerden wier doodstraf in levenslang was gewij zigd, in aanmerking dienden te ko men voor strafverminder.jing op grond van goed gedrag. Volgende maand draagt Winthrop Rockefeller zijn ambt over aan de democraat Dale Bumpers, die hem bdj de jong ste verkiezingen heeft verslagen. I

de Stem | 1970 | | pagina 11