Slaolie 75 69 4$ï>99 89 Raad Borsele kiest vlag uit twee ontwerpen AANTAL SPORTLIEDEN OVERTREFT BESCHIKBARE RUIMTE STEM-SPORT- PUZZEL ingen am !2*1?5 J?»1J5 VOORKEUR GAAT UIT NAAR HISTORISCH MOTIEF Meer miljonairs in 1968 BB-vrijwilligers in Middelburg onderscheiden tsr Zelfbedienings- warenhuis EERSTE „MIRO" VAN ALBERT HEIJN IN VEMEN Subsidie van 75 gulden voor VMZ Vaststelling van bekend ongenoegen in Vlissingse sportnota: Geneesheer Polderman nam afscheid van Yerseke Eddy Merckx sportman van het jaar stad streek l nm literfles Jk* 230 gram) 19 69 1225 gram 1225 gram markten Voorstel b. en w. EENHEID VOORKEUR Dijkgraaf van „De Brede Watering" neemt afscheid Indoor Benauwend Postkantoor Retrancliement open voor gemeentezaken 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 DINSDAG 29 DECEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) BORSELE Het gemeentebestuur van Borsele heeft twee ontwerpen voor een vlag aangeboden gekregen. Over de vraag welk ontwerp de voorkeur verdient gaat de gemeenteraad dins dag praten. BREDA, 28 dec, Andijvie 80 117, bloemkool A 3558, rode kool 7—15, savooiekool-groen 2448, witte kool 10-12, prei A I 105136, prei A II 70113, selderij-bos 18 30, knolselderij A 5870, sla 16 kg en op 20—30, sla 1216 kg 1221, sla II 12 en 15, spruiten D I 333 351, D II 307—315, A I 204—235, A II 200—208, B I 190, B II 100—120, «geschoonde spruiten: D I 215, D II 185, A I 140—155, A II 126, B I 151, B II 71, witlof A I 155—161, A II 105—148, waspeen A I 2040. GOES Veiling van 28 december. Groenten: kropsla C 714, knolsel derij met groen 27 per stuk; Aardap pelen 9—10, witlof A 103—117, B 89 afw. 76, spruiten A 98140, B 45 112, D 6484, groene savooiekool afw. 2328, rodekool II 16, prei II 73, uien angesort. 1520 p. kg. ZWIJNDRECHT, 24 dec. 1970 Andijvie 60-75, Veldsla 110-120, Prei 50-69, Rodekool 5,5-15, Groenekool 20-21, Witlof A 1 112-118, A 2 88-102, B 2 62-78, Spruiten A 54-85, B 60-66, C 27-33, D 89-120, Sla A 1 12-15, Knolselderij 10-32, Selderij 9-17, Re- terselie 16-25. ZAANDAM (ANP) De zelfbe- dienimgswarenhuizen van Albert Heijn N.V., waarvan de eerste in maart 1971 in Vlissingen zal worden geopend, gaan „MIRO" heten, zo is bekendgemaakt. Hiertoe is opgericht MIRO N.V., waarvan de heer J. van Meer president-directeur en de heer C. Govers directeur is. In Maastricht is een zelfbedie- ningswaremhuis in aanbouw en m Leeuwarden is begonnen met de voorbereidingen voor zulk een wa renhuis. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE „Wij zijn van mening dat de doelstellingen van de Vere nging Milieuhygiëne Zeedand nauw aansluiten bij de taak, die ook de ge meente heeft ten aanzien van de zorg voor de hygiëne van het milieu. De aanwezigheid van een particuliere instelling die zich geheel onafhanke lijk kan opstellen ten aanzien van de milieubeinvloedende factoren, is ook voor de gemeente van belang. Wij z8n dan ook van mening, dat dit sub sidieverzoek met een bijdrage van otïe gemeente dient te worden geho noreerd," dit schrijven b en w van Borsele aan de gemeenteraad, die dinsdag 5 januari zal oordelen over ren voorstel van het gemeentebe- fhur om de VMZ voor de jaren 1970 on 1971 een jaarlijkse bijdrage toe te «ennen van f.75, B en w van Borsele zijn evenwel on mening dat de zorg voor de hygi- We van 't milieu niet uitsluitend een mok van de gemeenten is, maar ook n de provinciale en rijksoverheid, nrom achten zij het niet nodig het wo„rag <^er subsidies vam gemeente- z° hoog te stellen dat het met uj.,onbnal der plaatselijke Zeeuwse f innrP" 61 nade'ige saldo van '•WO van de VMZ geheel zou kun- worden gedekt. Aangezien het ziin van vereniging zich in verzoek niet uitspreekt over de De gemeente Borsele, die sinds april al een eigen wapen heeft, mag ook een eigen vlag voeren. Daartoe heeft het gemeentebestuur zich enige tijd geleden gewend tot de bekende heraldicus Klaas Sierksma, voorzitter van de stichting voor banistiek en heraldiek te Muiderberg. De heer Sierksma, zowel als de ho ge raad voor de adel, di eis geraad pleegd ter voorkoming van „vlagin- cidenten", geeft de voorkeur aan een ontwerp, dat aan de historie is ont leend. Deze vlag, in. drie „evenlange" (d.w.z. evenwijdig aan de stok lopen de) banen uitgevoerd, is sedert 1962 door de voormalige gemeente Borsele gevoerd en deskundigen nemen aan dat deze vlag eertijds ook door het geslacht „Van Borssele" werd gehan teerd. De vlag met de drie evenhoge banen is al bekend sinds 1669, toen zij in het (nu oudst bekende) hand schriftelijke vlaggenboek werd afge beeld. Door wijziging van evenlange in evenhoge banen meent de heer Sierksma ook aan de „nieuwe leden" van Borsele kenbaar te kunnen ma ken dat er een nieuwe eenheid met een nieuw insigne is gevormd. Daar bij blijft de traditionele en zeldzaam oude vlag bewaard. Het andere ontwerp heeft de heer Sierksma gemaakt, „voor het geval een meer fantasierijk geheel wordt verlangd". Centraal staan hierin de Meuren van het geslacht Borssele. De twaalf samengevoegde complete gemeenten worden voorgesteld door de twaalf geren. Deze treft men bij voorbeeld ook aan in de geuzenvlag. „Door het toevoegen van het Bors- sele-embleem en het daarmee over dekken van een deel der geren, kan men de dertiende gemeente, die ge deeltelijk is ingevoegd, gesymboli seerd zien". De kleuren wit en blauw zijn kleuren uit vlag en Wapen van Zeeland, terwijl de rode zoom van het Borssele-embleem het kleuren gamma van de Nederlandse driekleur volmaakt. B. en w. stellen dat, hoewel ziwart en wit in de vlaggenkunde als zeer voornaam gelden, zij deze combina tie te somber vinden. Bovendien ach ten zij het aanvechtbaar of voor hun gemeente het gebruik van een vlag die vrijwel uitsluitend herinnert aan het vroegere geslacht, de ambtsheer lijkheid en de gemeente (van) Bors sele uit historisch oogpunt wel aan bevelenswaardig is. Temeer daar het schild van' het gemeentewapen al identiek is aan het wapen van het ge slacht en de voormalige gemeente en ambtsheerlijkheid. Het lijkt b. en w. gewenst, de sa menbundeling van diverse gemeenten in de vlag tot uitdrukking te bren gen. Men vindt het „gerende" ont werp erg fleurig en getuigen van een „prachtige symboliek aangaande de samenvoeging van gemeenten. Wij menen dat de ontwerper een bijzon dere inventiviteit aan de dag heeft gelegd. Er is geen enkele Nederland se gemeentevlag die uit dergelijke gerende stukken is samengesteld", al dus het gemeentebestuur dat de raad voorstelt het fleurige ontwerp te kie zen en b. en w. te machtigen, een passend tijdstip aan te wijzen voor een plechtige eerste vlagh ijsing. van het bedrag, stelt het Bor- r"gemeetebestuur nu f. 75,voor. (Van onze correspondent) Tijdens een druk bezochte bijeen komst werd in het Dorpshuis door het personeel van het waterschap „De Brede Watering" en de Water keringen van de calimiteuze polders afscheid genomen van de dijkgraaf de heer P.J.J. Dekker. Het personeel bood de heer Dek ker een album met foto's aan van werken en voorvallen uit diens ambtsperiode Deze fotoreportage is samengesteld door de heren H. Sin- ke en C. Eversdijk. De heer Dekker gaf in zijn bedankwoord een terug blik over de laatste 12 jaren na de polderconcentratie. Na het officiële afscheid bleven de aanwezigen nog bij elkaar om te genieten van een dia-serie over Zuid-Beveland vertoond door de heer C. Kotvis van de Provinciale Waterstaat. De heer Dekker wordt per 1 janu ari opgevolgd door de heer D.J, Dees, thans waarnemend dijkgraaf. y -.N -. SS 44 S4 A4 i* 4* <4 «5 SS X 44 44 «4* 54 44 44 O Ï4-' 44 44 44 JN 44 444fc 44 mi (Van onze correspondent) YERSEKE Op een besloten bij eenkomst is afscheid genomen van dokter Polderman, die na een ver blijf van 34 jaar Yerseke heeft ver laten. Aanwezig waren b. en w. en de gemeentesecretaris van Reimers- waal, collega's, afgevaardigden van vele organisaties en verenigingen, oud-wethouders en raadsleden van Yerseke en oud-burgemeester Wil- lemsen. Burgemeester Pijl Hogeweg sprak een inleidend woord, mevrouw Pijl Hogeweg overhandigde mevrouw Pol derman bloemen als dank en als ge schenk voor hun 34-jarig huwelijks feest dat zij herdachten. Namens de bevolking overhandigde zij dokter Polderman een cheque van f 4403,72. Een gedeelte dacht dokter Polder man te besteden voor een verlate huwelijksreis. Verder werd gesproken door dok ter van de Veen en dokter Griep uit Goes namens de artsenvereniging en het ziekenfonds eh de heer Joh. Uin- naard namens de EHBO. Oud-wethouder Pekaar bracht de dank over van de schippers voor de bij nacht en ontij verleende hulp aan gebroken en gekneusde ledematen. Dokter Ampt sprak als jeugdvriend collega en als voorzitter van de af deling van de Kon. Mij tot bevorde ring der Geneeskunde. Als laatste voerde oud-burgemeester Willemsen het woord. Zichtbaar ontroerd dankte dokter Polderman voor alles wat hem en zijn gezin doze avond geboden was. In 't bijzonder richtte hij zich tot de heer Korstanje, de organisator en ce remoniemeester van deze avond, voor de hulp en medewerking in het ver leden bij alle vraagstukken waarmee een arts en een sociaal ambtenaar van de gemeente te maken hebben. Dankbaar was hij geleefd en gewerkt te hebben in een periode van zo gro- de ontwikkeling in de geneeskunde. Ook stemde het hem tot voldoening dat zijn zoon de praktijk in Yerseke zal voortzetten. De gedachte van ve len dat hij nu in Goes wat zit te rusten en te kaarten is niet juist. Uit de toespraak van dokter Griep is wel gebleken dat deze hem reeds verschillende functies heeft overge dragen en hem als zijn opvolger be schouwt. Na afloop van de besloten bijeenkomst kwamen honderden Yer- sekenaren met een handdruk en een dankwoord afscheid nemen van dok ter en mevrouw Polderman. DEN HAAG (ANP) Het aantal miljonairs in Nederland is in 1968 toegenomen van 5451 tot 6729, zo blijkt uit het Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De grootste stijging was te bespeu ren bij de groep met een vermogen van een tot vijf miljoen gulden: van 5125 tot 6308, Het aantal bezitters van vijf tot tien miljoen gulden steeg van 227 tot 303. Meer dan tien miljoen gulden bezaten in 1968 118 personen tegen 99 in 1967. Mensen met een vermogen van een ton of meer bezaten in 1968 samen 62 miljard gulden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De stichting Sportbelangen Vlissingen heeft on langs een commissie ingesteld, die tot taak kreeg een sportnota samen te stellen. Een der aanleidingen daartoe was, een gesignaleerde onte vredenheid over de huidige omvang en kwaliteit van de tegenwoor dige Vlissingse sportaccommodaties. Het rapport van de studiecommissie is gisteren verschenen. Het heeft de betiteling: .„Aanbeveling" van de samenstellers meegekregen. Het rapport kon in betrekkelijk korte tijd worden vervaardigd, omdat kon worden ge profiteerd van de onlangs verschenen nota van het provinciaal opbouworgaan stichting Zeeland over de sportaccommodaties in de provincie. Het rapport van de stichting Sportbelangen Vlissingen, zal binnenkort onderwerp van bespreking zijn in de Vlissingse gemeenteraad. De Vlissingse „Aanbeveling" komt tot de slotsom dat de groei van het aantal in de gemeente aanwezige sportaccommodaties geen gelijke tred heeft gehouden met de groei van het aantal sportbeoefenaars. De samen stellers van het rapport achten het voorts noodzakelijk dat er in het be leid betreffende de oprichting van sportaccommodaties mogelijkheden worden geschapen voor sportbeoefe ning buiten verenigingsverband. Daarna omschrijft het rapport wel ke accommodaties voor de naaste toe komst als minimaal noodzakelijk worden beschouwd. Volgens het rap port zijn ongeveer tienduizend inwo ners van Vlissingen min of meer di rect betrokken bij enigerlei vorm van sport, ofwel een kwart van de totale bevolking. Ondanks het feit dat al het mogelijke wordt gedaan om de voorhanden zijnde accommodaties op timaal te benutten, blijft er in bepaal de sectoren toch een tekort bestaan. Het grote gevaar hiervan is o.m., zo stelt de Stichting Sportbelangen, dat degenen die zich nu belangeloos voor de sport en voor de jeugd inzetten, hun belangstelling voor dit werk gaan verliezen, omdat de geboden mogelijkheden te benepen zijn. Er zouden minstens vijf sportvel den en twee half verharde oefenvel- den met bijbehorende accommoda ties bij moeten komen om enigszins aan de behoefte tegemoet te komen, terwijl er minstens twee, eenvoudig ingerichte, maar grote sportzalen ge bouwd zouden moeten worden. De Stichting Sportbelangen ziet in deze overdekte accommodaties onder meer mogelijkheden voor de zogenaamde indoor-trimsport. Bij de bouw van de twee sportza len is het tekort aan oefen- en gym- nastiekruimten in Vlissingen even wel nog niet opgelost. Er zijn momen teel zes a zeven gymnastieklokalen te weinig. Bij totstandkoming van twee sportzalen die optimaal benut kunnen worden, daalt het tekort aan gymnastieklokalen tot twee a drie. De grote en kleinere optrekjes bij sportvelden en gymnastiekzalen wor den in het algemeen onvoldoende ge noemd. SCHAKEN Grootmeester Viktor Kortejmoi is in Riga voor de vierde keer kampioen van Rusland geworden. Reeds in de voorlaatste ronde was hij in punten onbereik baar geworden voor zijn concurren ten. De eindstand van het 38e kampi oenschap van Rusland: 1 Kortsjnoi 16 pnt, 2 Toekmakof 14,5 pnt, 3 Stein 14 pnt, 4 Balasjof 12,5 pnt, 5 Gipslis, SaWon, Karpof 12 pnt. VOETBAL In een wedstrijd in de hoogste klasse van het Spaan se betaalde voetbal heeft Barcelona op eigen terrein met 20 gewonnen van Atletico Madrid. De stand is nu (na veertien wedstrijden): 1 Barce lona 22 pnt, 2 Atletico Madrid 21 pnt, 3 Valencia 21 pnt, 4 Real Ma drid 19 pnt. Voor bepaalde takken van sport zijn helemaal geen accommodaties te vinden. De Stichting Sportbelangen maakt hiervan echter geen halszaak, al zou het wel nodig zijn aan enkele vormen van sport in de naaste toe komst meer aandacht te besteden. Gedoeld wordt op biljarten, dammen, schaken, modelvliegtuigbouw en mo delvliegen, honkbal, softbal, kegelen en schieten. De Stichting Sportbelan gen doet tenslotte de aanbeveling, de sportverenigingen rechtstreeks uit de gemeentelijke middelen te laten sub sidiëren. Dat is nodig wegens de hoge kosten die aan het in stand houden van sportverenigingen in het alge meen verbonden zijn, zo meent de stichting. In harde cijfers uitgedrukt krijgt het rapport over de Vlissingse sport accommodatie iets benauwends. Er is b.v. één zaal beschikbaar voor circa 820 sportbeoefenaars tussen zes en veertig jaar. Per 3640 inwoners is er één zaal aanwezig. By het geven vain gymnastieklessen is het klassegemid delde (bij één uur les per week) 35 leerlingen, terwijl 20 personen als de norm wordt beschouwd. De noodzaak om de zalen intensief te gebruiken heeft tot gevolg dat er aan soms nog jonge kinderen op veel te laten uren gymnastiekles wordt gegeven. De kwaliteit van de zaalac commodaties wordt niet ai te hoog gewaardeerd. Zes zalen zijn zonder meer goed, maar vijf zijn er matig tot onvoldoende. Over het algemeen zijn de zalen bovendien te klein. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg heeft in de kamer van b. en tv. in het stadhuis aan vrijwilligers van de organisatie Bescherming Bevolking oorkonden uitgereikt met de daarbij behorende onderscheidingen, voor tien- en vijftien-jarige trouwe dienst. Tijdens deze bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door de heer H. B. Pilaar, hoofd BB A-kring Zeeland A. wees de burgemeester op het belang van het bestaan van een organisatie die in tijd van nood hulp kan bieden. De volgende personen werden onderscheiden wegens tien jarige dienst: J. Antheunisse, J. C. Dooms, M. de Smit en L. A. Ver hulst. Wegens 15-jarige diensttijd: C. Adriaanse, J. P. Flipse, M. D. Geuze, A. P. Gideonse, L. Gideonse, Ch. de Graaf, C. Hondsmerk, W. Janse, A. Koeman, G. P. Louwerse, J. Mondeel, A. C. Munter, W. Ne- derhof, G. de Regt, C. van Slooten en M. Vinke. De enige vrouwelijke vrijwillig ster, die werd onderscheiden wegens 15-jarige dienst, was mej. W. M. T. Montaan. Uit een van de twee vlagontwer- pen krijgt de gemeente Borsele de gemeentevlag. De raad kiest volgen de week. WARSCHAU (ANP) De Belgi sche wielrenner Eddy Merckx heeft voor he tweede achtereenvolgende jaar de enquête voor de beste sport man van het jaar, welke het Poolse persbureau PAP jaarlijks houdt, ge wonnen. Van de 21 persbureaus die over de gehele wereld gevraagd werden, zetten er tien Merckx op de eerste en zes op de tweede plaats. Hij kreeg daardoor 178 van de maximaal 220 punten. De uitslag van de enquête van PAP is: 1. Eddy Merckx (Belg) wiehennen, 187 pnt.; 2. Vasili Alexejev (Rus) gewichtheffen 164, 3. Christos Papanicolaou (Griek) at letiek 159, 4. Gunnar Larson (Zwe) zwemmen 123, 5. Johen Rindt (Oost) autosport 93, 6. Roland Mat- thes (O-Dld) zwemmen 78, 7. Karl Schranz (Oost) Skiën 68, Heide Ro- sendahl (W-Dld) atletiek 50, 9. Loedmilia Toeristsjeva (Rus) turnen 48, 10. Joeri Napalkov (Rus) skiën 43. (Van onze correspondent) SLUIS Ter opheffing van het ongerief, dat voor de inwoners van Retranchement als gevolg van de ge meentelijke herindeling is ontstaan, is tussen het gemeentebestuur van Sluis en de PTT een regeling getrof fen, waardoor het met ingang van 4 januari 1971 voor de inwoners van deze voormalige gemeente mogelijk wordt om het verkrijgen van bepaal de gemeentelijke documenten en an dere handelingen waarvoor men nor maliter naar het gemeentehuis moet, zonder extra-kosten via het postkan toor te laten lopen. Ook de betaling van de gemeente lijke belastingen kan in het vervqlg zonder kosten op het postkantoor plaatsvinden. Het postkantoor in Re tranchement is opengesteld van maan dag t/m vrijdag van 10 tot 12 en van 14 tot 15 uur. In spoedgevallen kan men zich blijven wenden tot het stadhuis in Sluis. De zitochtend op vrijdag van 9 tot 12 uur van een gemeente-ambtenaar van Sluis in het voormalig gemeentehuis te Retranche ment voor meer persoonlijke zaken, blijft voorlopig gehandhaafd. De zit ochtend op dinsdag komt door de regeling met de PTT te vervallen. Vandaag de laatste puzzel in de eerste ronde van de Stem-Sport-Puzzel. Ais u meent de vorige zes „sportwoorden" te hebben gevonden en het lukt u nu bovendien voor de zevende keer. dan kunnen de uitgeknipte diagrammen met daaronder de „sportwoorden" worden opgestuurd. U moet dat doen in een gesloten envelop, waarop in de linkerboven hoek de eerste letter van uw achternaam staat. De oplossing moet worden opgestuurd naar „Stem-Sport-Puzzel", De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Wilt u meedingen naar een deel van de prijzenpot van f 2500,zorg dan voor de volgende zaken Denk aan voldoende frankering en vergeet evenmin uw naam en adres duidelijk te vermelden. De inzending moet uiterlijk 5 januari 1971 in ons bezit zijn. De oplossing van de eerste ronde publiceren wij tegelijk met de eerste opgave voor de tweede ronde op zaterdag 9 januari a.s. En nu nog de laatste puzzel. OMSCHRIJVING 1. zonder lust; 2. uitnodiging; 3. notulen maken; 4. herbergier; 5. aanhanger van een club; 6. verlegen, onthutst; 7. het uitdagen; 8. diep, vol. krachtig; 9. het vervoeren; 10. wereldtaal; 11 stuurmanskunst. (Uitknippen. Samen met de vorige zes diagrammen opsturen voor 5 januari)

de Stem | 1970 | | pagina 9