Lde trap t Afwikkeling deltaschade verloopt niet vlot PROVINCIALE HERINDELING NIET GEWENST OLIE SNEL UIT AMER GEVIST V oorstel raad te jureren Sloutjesdijk stopt met fruit en NFO-Zeeland ONDERZOEK NAAR BRANDVEILIGHEID VLISSINGSE BARS EN NACHTCLUBS Met behulp van drijvende draglines en kranen stad streek Q in zeeland Ie toornige tjiftjaf ZEEUWSE VISSERIJ NIET ONTEVREDEN OVER VISJAAR 1970 ons in de blizzard Visserij ging als [kerstkaars uit §nei euw Bromfietser gewond in Wemeldinge Drs. Verburg in vierde lustrum nummer van Zeeuws tijdschrift: Landschap Verleden Draglines Schoonmaak Oorzaak Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur 's middags voor het publiek gesloten zullen zijn? Maandag 4 januari 1971 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat-naar we oprecht hopen-u veel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken in Nederland. STATENLID VRAAGT SPOED- VERKIEZINGEN GROOT- THOLEN Brandpunt maakt reportage over vestiging IIB in Sluis Ludiek idee in Bergen op Zoom DINSDAG 29 DECEMBER 1970 RDAM loeien (Grote zaal) 20.15 uur mconcert door het Rott. Man- r t.g.v. het jubileum van de t jos Vranken, De Doelen zaal) 20.15 uur Show Jaspe- ,e Jong, Grote Schouwburg ;in 20.15 uur „De Jantjes" iet Amsterdams Volkstoneel, in Theater 20.15 uur „Spring t raam schat, we gaan trou- i ■um Boymans-van Beuningen j tie Salvador Dali (t.m. 17 ila. t.m. zat. 1017 zon. 11— /endien woe. van 2022 uur. 3UZEN >r 20 uur Woodstock a.l. INGEN imbra 20 uur Terugkeer naar enplaneet 14 jaar. DORPE jrle Troutzaerte Singel 45 Ex- mtele afd. van de Porseleyne met unica in aardewerk. Theo lman met beeldhouwwerk in (t.m. 31 dec.) Di. t.m. zat. 9- 18 uur ma. gesloten. Een kleine groep van fruitte- ion profiteren van de overbrug- iregeling. Deze voorzag in nood lommigen maar degenen, die nog eigen kapitaal achter de hand an en dat zijn er in ons ge- nogal wat omdat wij altijd ge- hebben zuinig te zijn en wat te ren voor kwade tijden moes- rvaren dat voor hen geen over- gingshulp mogelijk was. Degenen net hard werken en zuinig zijn hebben bijeengebracht kunnen naar erg moeilijk verkroppen dat >rst financieel aan de grond mee ritten alvorens er hulp wordt ge. n. a ontdekken toch nog een opti- ische noot in het artikeltje „Wa- er dan helemaal geen lichtpunt- oinnen de tuinbouw in ons ge in 1970? Gelukkig wel", stelt het vast. „De klein-fruittelers heb reden om tevreden te zijn. De omsten waren niet geweldig maar iddeld waren de teelten lonend, geldt ook voor glastuinbouw, al er voor deze bedrijfstak ernstige en gekomen in de vorm van ho- itookolieprijzen en voor wat de iten en kokommers betreft de gende importen uit Roemenië en garije". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Onze Zeeuwse visserij mag over 1970 niet mitevreden zijn, voorzover nu de resultaten bekend zijn. De visaanvoer stijgt, de garnalcnsituatie is beter geweest dan in 1969, de mosselprijzen zijn gestegen". Aldus de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van de vereniging tot bevorde ring der Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel). „Maar" zo vraagt de heer Locke- feer zich af, „is het toch geen schijnwelvaart? Ik zeg dit met het oog op een dreigende toekomst voor onze visserij. Een bedrijf moet zijn economie op de toekomst richten. Als - onverhoopt - ruim de helft van onze mosselprod/uktie zou weg vallen - als in onze kustwateren en in de Oosterschelde geen garnalen en geen via meer zouden zijn, wat betekent dan een goed bedrijf in feite nog?" Over de deltaschadewet en wat zich daar rond beweegt zegt de heer Lockef eer dat alles zeer traag gaat en dat de behandeling in de Tweede Kamer, ondanks de prijzenswaardi ge inzet van leden der Kamer, zeer weinig heeft opgeleverd. De heer Lockefeer zegt te hopen dat diverse vraagpunten, tot genoe gen beantwoord mogen worden. Hij doelt hier met name op een volledi ge schadevergoeding zoals bij recht matige overheidsdaden in een aantal andere wetten is aanvaard en verder op de uitbreiding van het mosselare aal op de Yersekebank, aan het Vol kerak en in de Waddenzee en op de resultaten van de verwaterproeven in 't Homtje. Zeer grote ontevredenheid bestaat er bij gedupeerde mosselkwekers in de Eendracht (Schelde-Rijnkanaal) en in de hammen, op de roggenplaat in de Oosterschelde (Zandwinning). „Deze mensen hebben nog geen enkele uitkering noch voorschot ont vangen, ondanks ons herhaald aan dringen hierop", aldus de heer Loc kefeer. Voor gedupeerde kwekers lri de Grevelingen is het maar niet moge lijk om een prioriteit te verkrijgen voor hen die daar de palimgvisserij willen gaan beoefenen. „Wij hopen," zo besluit de heer Lockefeer, „dat de onbevredigende gang van zaken op deze punten geen prelude zal zijn van wat ons straks bij de uitvoering van de deltascha dewet te wachten staat". Voorzitter Zevibel (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS De kerstweek I bracht voor de visserij een variatie w» wel en niet vissende schepen. |lij die het nog probeerden ervoeren, tat de prijs vooral van de rondvis- »orten zoals gul, kabeljauw enz. te lijden had van de concurrerende kalkoen, kerstkrans en andere speci- !«ke kersthapjes. De weinige kilo's iwg, die werden aangevoerd, be taalden nog goede prijzen evenals Je garnalen, die altijd nog wel 'dienst konden doen voor een cock- bil of slaatjes vooraf. De schepen, die niet visten, benut- tal deze week om karweitjes, die anders uitgesteld werden, te laten l'errichten, terwijl zij die het hele maal ails kerstvakantie opvatten ij- er'g bij moeder de vrouw hielpen a de kerstversiering aan te bren- Ijj®- Een weinig opwindende week die zoals de verwachtingen wa- l'ffl, uitging als een kerstkaarsje, |®ede omdat de export in verband I e' de drie opeenvolgende zondagen I* al vroeg gestaakt moest worden. 1*1 met al was het voor de vissers I,® rustige kerstvoorbereiding, die I "«baar benut werd om even af te ken na een werkzaam en in- I buiend jaar. Ook de verwachtin- voor de laatste week zijn niet dien aard, dat er grote aanvoe- I billen plaatsvinden. Jooruitzichten Ivoor Woensdag I"1 donderdag, I JPgesteld door L« KNMI, |P1Mtselijk tateuw en |»%e tot lichte I v°rst, |&rayooruitzichten in cijfers over ■herland. |W Ij052! wbi.temp.: 2 tot 7 giraden onder woensdag: Aantal uiren zon: 0 ItGmï lïïl max-temP: 4 of meer gra- I jJ" onder normaal; kans op een lde pe™de van minstens 12 uur: worewt; kans om een geheel droog yjtau 40 procent. r donderdag: Aantal uiren zon: loeder "vtai.temp.: 2 tot 7 graden 5-j/ normaal; max.temp.: 3 of meer .drojp ^der normaal; kams op een r®Pro<w0('e van mhastens 12 uur: I oteia^r?Ü: kans °P een geheel droog I 40 procent. (Van onze correspondent) GOES De heer J.H. Stontjes- dijk te Oosterland, kringvoorzitter van de afdeling Zeeland van de Ned. Fruittelers Organisatie en hoofdbestuurslid van de N.F.O., stopt per 1 januari als fruitteler. Hij ziet voor zich zelf geen toe komst in de fruitteelt. De heer Stoutjesdijk is een jaar geleden kringvoorzitter geworden. Hij zal in deze functie aanblijven tot de alge mene vergadering in januari of fe bruari. In een overzicht in het jongste nummer van het Zeeuws Fruitte- lersblad schrijft de heer Stoutjesdijk dat de terugblik voor de fruitteelt en de fruitteler wel heel pijnlijk is. Er viel het afgelopen seizoen geen en kel lichtpuntje te constateren. Daar bij komt dan nog, dat niemand de zekerheid kan geven dat het nieuwe jaar betere perspectieven voor de fruitteelt biedt. Ook vice-voorzitter van de kring Zeeland van de N.F.O. de heer D J. Kardux te Steenbergen heeft zich niet meer voor verkiezing beschik baar gesteld. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Op de Kanaal- weg ter hoogte van de Postbrug in Wemeldinge heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen een bromfiets bestuurd door de onder invloed ver kerende W. uit Wemeldinge en de bestuurder van een bestelauto de heer D. W. B. uit Hansweert. De bromfietsbestuurder W. moest met verwondingen overgebracht wor den naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. Zijn brommer werd geheel ver nield. De bestelauto liep aanzien lijke schade op. Met gevaar voor eigen leven ko men drie jongens op voor zwanen. Zij slaan gaten in het ijs van een vij ver in een Temeuzense woonwijk, zonder zich af te vragen of dat ijs sterk genoeg is om hun gewicht te dragen. Zij hadden echter geluk; en met hen de zwanen (nauwelijks zicht baar op de achtergrond), die weer wat kunnen ronddobberen. (Van onze correspondente) VLISSINGEN De Vlissingse bars en nachtclubs worden momen teel aan een grondig onderzoek on derworpen. Het betreft hier een brandveiligheidskeuring. De com mandant van de Vlissingse brand weer, de heer Chr. Janse, en enkele mensen van bouw- en woningtoe zicht van Vlissingen, onderzoeken op advies van de burgemeester, drs. D. Roemers, die zelf al een paar keer mee op inspectietocht is ge weest, de brandveiligheid en de vluchtwegen van deze bars en nachtclubs. Hapert er jets aan de situatie, dan krijgen de eigenaars aanzegging daaraan iets te doen. Daarvoor krijgt men enkede dagen naar gelang de aard van de werkzaamheden enkele weken de tjjd. Daarna volgt een controle. Zijn er niet voldoende voor zieningen getroffen dan wordt de zaak gesloten. De Vlissingse brandweer is vorige maand met het onderzoek begonnen na de brand in een Amsterdams pen sion, waarbij gastarbeiders om het le ven kwamen. Het ligt in de bedoe ling, aldus de heer Janse, dat na de bars en nachtclubs, in januari de pen sions aan de beurt komen. De resul taten van het onderzoek in Vlissin gen vallen reusachtig mee, vertelt de heer Jainse. De brandveiligheid van de onderzochte zaken ligt beslist niet onder het landelijk gemiddelde. De controle wordt voor het merendeel 's nachts uitgevoerd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nummer 6 van de jaargang 1970 van het Zeeuws Tijdschrift leeft in de ban van het gebeuren. Het blad, dat nog onder de zegen van de vorige commissaris van de koningin, wij len jhr. mr. De Casembroot werd opgericht, bestaat namelijk 20 jaar. Zonder feestgedruis, recepties en fanfaremuziek, geven verschillende leden van de redactie een overzicht van „Zeeland 19501970", zoals die jaren weerspiegeld worden in het tweemaandelijks huisorgaan van de provincie Zeeland en het Zeeuws genootschap der wetenschappen. L. W. de Bree bezingt in het extra dikke nummer de lof van het ama teurisme, welke in bet Zeeuws Tijd schrift tot professionele allure is uit gegroeid. Drs. M. C. Verburg, de directeur van het ETI voor Zeeland, bomt aan de hand van een beschou wing over 20 jaar regionalisme, eco nomie en milieubeheer tot de uit spraak dat provinciale herindeling ongewenst is. Zeeland bij het Wa terweggebied betrekken zou bijvoor beeld niets oplossen, aldus drs, Ver burg. Integendeel: „De economische druk zal slechts groter worden". Als voornaamste taak voor de toekomst ziet drs. Verburg: de opbouw van een nieuw landschap in- de ruimste zin, dus met de steden erin. Het regionalisme zal ecologisch (vanuit de leer van het leefmilieu) moeten worden gedefinieerd, vindt hij. Te vens voorspelt hij dat dit wel weer 20 jaar copy voor het Zeeuws Tijd sohrift kan opleveren Ir. P. J. 't Hooft werpt een blik op de landschapselementen van het nieuwe Zeeland, zoals daar zijn: de chemische industrieën met ais een enkele esthetische misser: het fos- forbedrijf van Hoechst. Wat Péchi- ney en de kerncentrale in het land schap zullen aanrichten moet nog blijken, maar voor wat Péchiney betreft houdt ir. 't Hooft het voorlo pig bij „prullerige Franse industrie hallen, overgepoot naar ons land". Ir. 't Hooft koppelt aan deze mar kante uitspraak een knap historisch betoog vast. Ook M. P. de Bruin trekt het landschap in, maar hij graaft naar de wortels van het Zeeuws maat schappelijk verleden. Ir. J. A. Trim- pe Burger komt als archeoloog met wat hij noemt „de wonderbaarlijke visvangst", waarmee hij niet alleen doelt od de Nehalennia-altaren. maar op nog tal van andere oud heidkundige zaken die in de provin cie gevonden zijn. Drs. C. de Schip per beschrijft de nautische beteke nis van Zeeland, terwijl L. W. de Bree en M. P. de Bruin de si-amese schrijverstweeiing van het Zeeuws Tij.dschr.ift, hun „Zeeuws prenten boek" situeren in Zeeuwsch-Vlaan- deren, met name in Sas van Gerat, Enkele fijne gedichten van Hans Warren vormen artistieke hoogte punten in het jubileumnummer. De lezer krijgt na heel veel, dat het hart verwarmt en verkwikt, ook een koude douche: het Zeeuws Tijd schrift zal zijn abonnementsprijs aanzienlijk gaan verhogen. (Vau een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG Met man en macht wordt momen teel gewerkt om de olie uit de rivier De Amer te krijgen. Vandaag worden drie kraanschepen ingezet, die met grijpers de dikke olie- lagen van de zuidelijke oevers van De Amer af kunnen plukken. „Als alles blijft gaan zoals het nu gaat is De Amer woensdag schoon", zei gisteren de heer J. Booij van Booij Clean N.V. uit Rotterdam, het tank- en scheepsehoon- maakbedrijf, dat zondagmiddag meteen drie speciale oliebestrijdingsboten naar Geertruidenberg stuurde. „De rivier zal zo weer schoon zijn. De hoeveelheid olie die erin ligt is niet zo geweldig groot. Het lijkt al leen maar veel", aldus de heer Booij, die in het verleden al met veel grote re o-lievtekken te maken heeft gehad. Ir. J. Bots, adjunct-directeur van de PNEM zei gisterera te hopen dat de heer Booij inderdaad gelijk gaat krij gen. „Het verwijderen van de olie uit de rivier heeft onze grootste zorg", zei hij. Behalve Booij Clean N.V. uit Rot terdam was gisteren op de rivier De Amer ook de firma Wijnands uit Werkendam met drijvende bakken en drijvende draglines bezig de verharde olielagen uit het water te scheppen. Dat opscheppen van de wat men gisteren ook noemde „olieschotsen" blijkt de beste methode te zijn om de olie snel uit het water te krijgen. Het systeem van verhitting van de olie met heet water en stoom bleek giste ren niet zo best te functioneren in verband met de lage temperatuur van water en lucht. Bij de PNEM werd gisteren zelf met de eigen kolenkranen al begon nen met het schoonmaken van de ri vieroever. Ook langs de rivier was men met een dragline aan het werk. De bakken vol olielagen worden naar de PNEM-centrale teruggebracht. Na reiniging van de die gaat men trach ten die weer als stookolie te gebrui ken, Volgens ir. Bots is dit wel mo gelijk. Op de PNEM zelf werd gisteren ook met schoonmaken begonnen. Diverse bedrijven zijn hiervoor ingeschakeld. Dat schoonmaken gebeurt overigens nog niet op volle kracht omdat bij de helpende bedrijven diverse werkne mers nog met vakantie zijn. Gezegd werd gisteren dat het nog wel een week of zes zal duren voordat alles is opgeruimd. De centrale AmeT I was gisteren nog niet in bedrijf omdat men vrees de dat er dan mogelijk toch olie in de filterinstallatie zou komen. Voor de filterinstallatde werd gisteren met be hulp van een speciaal ddebesfrijdings- schip het water schoongemaakt. Ir. J. Bots zei te verwachten dat <te Amer I-centrale vandaag weer in gebruik genomen kan worden. De elektrici teitsvoorziening heeft gisteren wel enige stagnaitie ondervonden. „Er heeft via het koppeinet enige import plaatsgevonden van andere centrales, maar zoiets gebeurt wel meer. De im port was ook nu niet enorm hoog", aldus ir. Bots. Over de oorzaak van het scheuren van de olietank kon gisteren nog niets gezegd worden. Men is begonnen met het treffen van voorbereidingen voor dit onderzoek. Gisteren gingen er ge ruchten dat vele vogels door de olie- golf op De Amer om het leven zou den zijn gekomen. Die geruchten schijnen onjuist te zijn. Bij de PNEM wist men eT niets van en een man van rijkswaterstaat zei: „We hebben de gehele dag hier rondgevaren, maar we hebben geen dode vogels gezien". Opperwachtmeester S. Eland van de rijkspolitie te water te Drimmelen heeft diverse malen langs de met olie besmeurde oever gevaren en niets gemerkt van een massale vogel sterfte. „Ik heb alleen maar een dode reiger gezien", vertelde hij. Uw bank sluit oudejaarsdag om 12 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet, lid van Provinciale Staten voor de CHU, heeft het college van GS voor Zee land gevraagd om stappen te onder nemen, die leiden tot het spoedig (namelijk ruim voor 1 april a.s.) houden van gemeenteraadsverkiezin gen voor de nieuwe gemeente Groot-Tholen. Zoals bekend hebben beide ka mers van de Staten-Generaal inge stemd met de vorming van een nieuwe gemeente op Tho-len per 1 juli a.s. De heer Nieuwkerk is van mening, dat eigenlijk in maart 1971 al verkiezingen moeten worden ge houden, zodat nog voor 1 juli een burgemeester benoemd kan zijn, onder wiens leiding de eerste, be langrijke vergaderingen van de raad kunnen worden gehouden. De heer Nieuwkerk zinspeelt met zijn vragen aan GS ook op de moge lijkheid, dat de nieuwe raad over de burgemeestersbenoeming het hare zou kunnen zeggen. (Van onze correspondent) SLUIS De vestiging van Inter - cambio International Banchero te Sluis is nog niet uit de publieke belangstelling. Gisteren werden door de KRO-t.v. voor Brandpunt opna men gemaakt in Sluis. Brandpunt-journalist Ed van Wes- terloo voerde een vraaggesprek met de zaakwaarnemer van de I.I.B. te Sluis, de heer Rotsaert d'Hertaing. Het Brandpunt-team vertrok hierna naar Parijs voor een gesprek met Walter Voss, de grote man achter de schermen van de I.I.B. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De Bergse Belangen Bond, in de wandeling BBB genoemd, heeft na alle ludieke uitspraken in de verkiezingstijd, nu een ludiek idee gelanceerd om de mensen op de publieke tribune de mogelijkheid te geven hun goed- of afkeuring te laten blijken ten aan zien van het gebeuren in de raads vergadering. Voor de goede orde, de BBB zit zelf, bij gebrek aan raadsze- tels, ook op die tribune. De BBB zegt in een brief hiero ver: „Kan het gemeentebestuur de burgerij hierin niet wat tegemoet komen, zo vragen wij ons af. Wij menen, dat hier van een duidelijke behoefte sprake is, waarin voorzien zou moeten worden. Als de bodes eens wat bordjes ter beschikking kregen met kreten al-s „Bravo, foei, idioot, huichelaar, uitstekend gezegd" e.d. een en ahder in este- tiseh verantwoorde uitvoering, op ooghoogte bevestigd aan nette latjes, waarvan de gemeente er nog enkele heeft overgehouden van de werk groep „Inspraak Meil-ust". Hoewel de BBB dat niet duidelijk zegt, veronderstellen we dat bode de bordjes aan het publiek zal moeten overhandigen. Een fris idee in deze „ijstijd". Tenslotte lijkt het systeem erg veel op jurering bij het kunst schaatsen.

de Stem | 1970 | | pagina 3