MEER LOON OF MEER HUIZEN? Wat krijgt voorrang? REN K0P71 (■O m ihariiig? tips Verhoging sociale verzekerings uitkeringen „Nooit op zondag voor volkstelling KIJK VERGELIJK Vonnissen Burgos eesmann Biafraanse kinderen uit Gabon terug naar Nigeria Prijsstop op Antillen MINISTER NELISSEN: F.van Lanschot 076 3.50 074 3.50 3064 3.50 i 13073 3.50 binnenland buitenland kies leien samen of alleen VERLANGLIJST Woningbouw Ontwikkel i n gsh u I p Dienstplicht Onderwijs Belastingen Sport en cultuur Verzekeringen KINDERBIJSLAG ARBEIDSONGESCHIKTHEID Twee brandkasten gekraakt direct beschikbaar opzegtermijn eerste inleg vanaf bijstortingen vanaf rente 5 X96 5 6X96 7-8X96 Mr. Werners mogelijk ombudsman in Suriname 30GIE WOOGIE (PLOSIONS Titels helemaal in de he inde Rhythm and Blues yle. Een must voor elke pop s flRIA m&m M V 4\isr V- OTCHA TRIO ON TOUR 1 geweldig uitgevoerde titels >or de liefhebbers van mond ;cordeon. 7IGEUNER MELODIEËN J Hetorigineel Boedapester Zi geunerorkest speelt o.l.v. .endvay Kalman bekende zi geunerliederen. 1 SWINGING SAXOPHONS iFijne achtergrond muziek, ge speeld in Billy Vaughan style met o.a. El Condor Pasa en iHouse of the Rising Sun. Is - Hammondorgel - Dixieland puntry and Western - Krontjong ho afspeelbaar. DINSDAG 29 DECEMBER 1970 I uis ~VFT at willen wij in de periode tot en met 1975 Meer ff en betere collectieve voorzieningen Of meer geld in het handje, dat we naar eigen goeddun ken kunnen besteden. Dat is één van de kernvragen in het ontwerp-actie- programma van de drie vakcentrales, NVV, NKV en CNV. De leden van de centrales zullen er zelf het antwoord op geven. Als ze voor het eerste kiezen is het óók de bedoeling, dat ze aangeven hoeveel ze daarvoor over hebben èn: voor welke zaken precies. De samenstellers van het pro gramma tonen een min of meer duidelijke voorkeur voor uit breiding van de collectieve voorzieningen. Wat dat betreft staan in het programma nogal wat zaken opgesomd, waarvan men de realisering noodzakelijk noemt. De economen van de drie centrales hebben becijferd, dat met de vervulling van alle wen sen jaarlijkse uitgaven tot een totaal van 5,5 miljard gulden gemoeid zullen zijn. Dat geld moet van het bedrijfs leven komen. Theoretisch gezien kan dat ook wel, maar er zijn dan geen mogelijkheden meer voor een stijging van het vrij en reëel be steedbaar inkomen. Zóver willen de samenstellers van het ontwerp programma het niet laten komen. Hoever dan wel? Om het antwoord op die vraag een beetje te vergemakkelijken zijn in het programma drie keuzemoge lijkheden aangegeven: drie pakket ten van voorzieningen, die respec tievelijk 3,7, 2,5 en 1,4 miljard gul den per jaar zullen kosten. In alle drie gevallen blijft er ruimte voor een redelijke maar zeker niet ove*r- I matige stijging van het besteedbaar 1 inkomen met jaarlijkse percentages, die variëren van 2,3 tot 3,1. In feite willen de vakcentrales het aan de leden overlaten te be palen welke van de hieronder vol gende prioriteiten voorrang moe ten en in financieel opzicht kunnen krijgen: Uitbreiding van de bouw van woningwet- en andere gesubsi dieerde woningen; Opvoering van de ontwikkelings hulp; Bij het onderwijs; een forse ver laging van het aantal leerlingen in de klassen bij het kleuter- en lager onderwijs; partiële leer plicht voor jongeren tot en met 18 iaar; democratisering van het onderwijs (bijvoorbeeld: hoger onderwijs voor iedereen); Uitbreiding van de voorzieningen voor sport, recreatie en cultuur; Optrekking van de belasting vrije voet en verbetering van de sociale verzekeringen; Verhoging van het inkomen van dienstplichtige militairen. Meer gedetailleerd ziet die „verlang lijst" er zó uit. Er moeten elk jaar tenminste 7500 woningwetwonnigen en evenveel andere gesubsidieerde huizen méér gebouwd worden. Op het stuk van de huurpolitiek is een nieuw beleid nodig, dat er garant voor staat, dat iedereen, ongeacht zijn inkomen, in een behoorlijk huis kan wonen. Noodzakelijk zijn voorts een betere krotopruiming en meer en betere huisvesting voor bejaarden. Jaarlijkse kosten in 1975: f 650.000.000,—. Het volgende kabinet moet de ontwikkelingshulp opvoeren tot 1,5 procent van het nationaal inkomen en maatregelen ter bevordering van een beter evenwicht tussen rijke en arme landen nemen. Kosten: ƒ675.000.000,—. name aan soort, recreatie en aan het culturele leven. De technische en financiële voorzieningen op dat ge bied moeten aanzienlijk verbeterd. Kosten: 300.000.000,—. Jan (dienstplichtig) Soldaat moet even veel betaald krijgen als zijn maat in het bedrijfsleven. Kosten: 180.000.000,—. Het onderwijs dient zo te worden ingericht, dat kinderen, die om wel ke reden ook van huis uit een ach terstand hebben, een goede bege leiding krijgen èn dat er gelijke kansen komen voor iedereen. De leerlingenschaal moet aanzienlijk worden verlaagd» Meer aandacht voor kinderen met opvoedings- en aanpassingsmoeilijkheden en voor gehandicapten kinderen is een dwingende eis. Er moet een nieuw schooltype komen bij het voortgezet onderwijs; de zg. middenschool. Jonge mensen, die na de midden school niet „verder studeren", moe ten de kans krijgen op algemene vorming tot en met hun achttiende jaar. Hoger onderwijs moet voor iedereen open staan. Kosten: 2.250.000.000,—. Iedere burger heeft recht op een pakket mogelijkheden voor deel- Iedereen moet belasting betalen naar draagkracht. Gehuwden met twee kinderen moeten pas in het korps belastingbetalers w.orden in gelijfd als ze een inkomen hebben, dat boven het niveau van het mi nimum-loon ligt. Andere fiscale maatregelen, die het ontwerp programma bepleit: belastingvoor delen bij spaarloon; vereenvoudi ging van de belastingen; invoering van de vermogenswinstbelasting; verhoging van de successierechten; maatregelen t.b.v. de gehuwde wer kende vrouw; geen Masting voor kleine spaarders; stimulering van de bezitsvorming. Kosten: 300.000.000, Iedereen moet straks aanspraken kunnen maken op een pensioen ten bedrage van tenminste 70% van het laatst genoten inkomen. Voor men sen met een lager inkomen is een hoger percentage zeer gewenst. Wat willen we: meer en betere collectieve voorzieningen (zoals uit breiding van de woningbouw) of meer geld in het handje? Eén van de kernvragen van het ontwerp- actieprogramma van de 3 vakcen trales En de verbeteringen van de soci ale verzekeringen, die het pro gramma wil, dekking van alle on kosten bij ziekte door een volks verzekering; een uitkering voor iedereen (variërend naar gelang de leeftijd), die arbeidsongeschikt is; een uitkering van minimaal 80% tot het 65e jaar bij onvrijwillige werkloosheid; verhoging van de bij standsuitkeringen tot het niveau van het minimumloon. De totale jaarlijkse kosten van dit hele programma: vijf en een half miljard gulden. Volgens de samenstellers van het ontwerp- actieprogramma gebiedt de eerlijk heid te zeggen, dat de verwezen lijking van dit programma binnen vijf jaar praktisch onbereikbaar is. Vandaar de drie keuzemogelijkhe den, die in beginsel stuk voor stuk wél voor realisering in aanmerking komen. Daarover in de volgende aflevering van deze serie meer. WILLEM WOLTERS (De eerste aflevering van deze serie stond in DE STEM van 24 december) (VERVOLG VAN PAGINA 1) De advocaten zeiden dat de gevan- Senisstraffcn niet geheel overeenko men met de eis die de procureur, «ranados Mezquita, op 9 december Jad uitgesproken. De vonnissen zijn oekendgemaakt door de vijf rechters- Wicieren, onder president kolonel «er cavalerie Manuel Ordovas. Direct nadat zij de rechtszaal had oen veriaten hebben de advocaten zich afgezonderd in hun hotel om de opmerkingen op te stellen waartoe zij ro.gens het militaire recht gemach- "gd zijn, en die kunnen worden in wekend voordat de vonnissen aan de wpitein-generaal van het militaire district worden doorgezonden. De vonnissen worden definitief wanneer zij door hem worden bekrachtigd. De advocaten hebben tot vannacht «uur de tijd gekregen om hun stuk loon op te stellen. Gewoonlijk staat aar slechts twee uur voor. Ook ne officier van justitie kan •M zijn kant opmerkingen indienen, «ie tegelijk met die van de advocaten aan de auditor van het militaire dis- het worden doorgegeven. Deze echtsgeleerde stelt zelf aan de hand I aarvan een eigen rapport op (dic- I amen) en stuurt het dossier dan I °or naar de kapitein-generaal. 'Je, krijgsraad heeft voorts vijftien zestien beklaagde Basken ver- I tm i r tot gevangenisstraffen tot in la» 'aar' zes maanden en vier De zestiende beklaagde, de I -jarige mevrouw Aranzazu Arruti, s v«Jgesproken. De overige vonnissen luiden: Jesus Abrisqueta (21 jaar): totaal |dJaar gevangenisstraf wegens ban- I..®me: terrorisme en onwettig wa- IPenbeat. Victor Arana (27): 70 'jegens rebellie, onwettig bezit wapen en explosieven, terrorisme J?®1 biJ arrestatie. Pater Ju- Ihuln? 12 iaar wegens Car-0aan,„-ncririsme. José Antonio T,?ra 12 jaar wegens rebellie. Van u? Dorronsoro (28) echtgenote IbanHit D°rronsoro: 50 jaar wegens tenh„v»me' terrorisme en illegaal wa- 50 bit - Pater Juan Echave (37): me'nn weg®"3 banditisme, terroris- exnln„,°nwett*g bezit van wapens en 1(27 snVen' Enrique Guesalaga I laar wegens banditisme, ter rorisme en illegaal bezit en vervoer van wapens. Gregorio Vicente Lo pez Isasuegui, wegens rebellie 30 jaar. Iciar Aizpurua (27): wegens rebellie 15 jaar. Maria Aranzazu (27): vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Zij was beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op Manzanas. De gevangenen zullen pas van het doodvonnis op de hoogte worden gesteld wanneer dit van kracht ge worden is Terechtstelling geschiedt door de kogel. Dat mag alleen bij dag licht gebeuren, uitgezonderd in tijd van oorlog of dringende omstandig heden. Wanneer de kapitein-generaal de vonnissen niet bekrachtigt, wordt het proces voor het militaire hoog gerechtshof gebracht. De kapitein-generaal van het zes de militaire district van Burgos is luitenant-generaal Tomas Garcia Re- bull. Volgens het militaire recht is hij degene die in laatste instantie be paalt of de doodstraffen al of niet de finitief zullen zijn. Wanneer hij de doodvonnissen heeft bekrachtigd, kan alleen nog het staatshoofd (Franco dus) gratie verlenen. Uitvoering van de vonnissen kan volgens de wet twaalf uui na bekrachtiging geschie den. (ADVERTENTIE) 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koxen in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Van de 600 kinde ren die tijdens de oorlog tussen Nige ria en Biafra via een luchtbrug naar Gabon werden gevlogen en in het kamp Mindoube werden opgenomen, zijn de laatste nu teruggevlogen naar Nigeria, aldus een mededeling van Terre des hommes. De kinderen zijn verdeeld over kampen in oost-Nigeria. Het team van Terre des hommes Nederland is gis teravond in Nederland teruggekeerd. Het ligt in de bedoeling de repatri ëring van de totaal 4.000 Biafraanse kinderen die indertijd naar Gabon waren overgebracht, in januari te voltooien. WILLEMSTAD (ANP) De An tilliaanse minister van Economische Zaken heeft met ingang van gisteren voor een aantal produkten een prijs- plafond afgekondigd op basis van de op 23 december geldende prijzen. Dit gebeurt, naar de Antilliaanse regeringsvoorlichtingsdienst mee deelt, om een beter inzicht te ver krijgen in de ontwikkeling van de prijzen van een aantal belangrijke levensmiddelen en om de mogelijk heid te scheppen daarop een verder gaande invloed uit te oefenen dan thans het geval is. Het algemeen prijsniveau voor voedings- en genotmiddelen vertoont een zodanig stijgende lijn, dat van een verder voortzetten van deze ten dens een verstoring van de stabiliteit van de volkshuishouding te vrezen valt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De uitkeringen AOW en AWW zijn in verband met de aanpassing aan de loonindex met ingang van 1 december 1970 met ruim 3 pet. verhoogd. Met ingang van 1 januari 1971 zullen de uitkeringen boven dien structureel worden verhoogd met 2 pet. en door raldd®'ya"„ri„ indexering nogmaals met 2 pet. In totaal zullen de AOW- en AWW-uitkenn gen derhalve per 1 januari 1971 met ruim 7 Pd- stijgen. Een overzicht van de ontwikkeling van de bedragen laten wij hierbij volgen. per jaar per maand AOW Gehuwde bejaarden Ongehuwde bejaarden AWW Weduwen met kinderen Weduwen zonder kin-deren Wezen (volle) tot 10 jaar Wezen (volle) vam 10 tot 16 jaar Wezen (volle) van 16 tot 27 jaar oud f 5952,- f 4194,- per l-12-'70 per 1-1-'71 oud per l-12-'70 per 1-1-'71 f6138,— f6390,— f496,— f511,50 f4326,— f4506,— f349,50 f360,50 f5952,— f6138,— f6390,— f496,— f511,50 f4194__ f4326,— f4506,— f349,50 f360,50 f 1338,— f 1380,— f 1440,— f 111,50 f 115, f 1986,f2052,— f2136,— f 165,50 f171,— f 532,50 f 375,50 f 532,50 f375,50 f 120,— f 178,— f 232,— worden decem- f2586,— f2670,— f2784,— f215,50 f222,50 Het"ligt in de bedoeling dat de verhoogde bedragen in januari 1971 uitbetaald, samen met de achterstallige verhoging over de maand ber 1970. Ook de kinderbijslagen gaan in verband met de aanpassing aan de loon index met ruim 3 pet. omhoog. Deze verhoging gaat 1 januari 1971 in. De bedragen zullen dan als volgt stijgen (per kwartaal): voor een eerste kind van f 131,04 tot f 135,72 voor een tweede en derde kind van f 148,98 tot f 153,66 voor een vierde en vijfde kind van f 198,90 tot f 205,14 voor een zesde en zevende kind van f 219,96 tot f 226,98 voor een achtste en elk daarop volgend kind van f 243,36 tot f 251,16 De uitbetaling van de kinderbijslagen vindt in het algemeen eerst plaats na afloop van het desbetreffende kalenderkwartaal. De verhoogde kinder bijslagen zullen derhalve in het algemeen eerst na afloop van het eerste kwartaal van 1971 betaalbaar worden gesteld. De vóór 1 december 1970 ingegane arbeidsongeschiktheidsuitkeringen gaan in het algemeen met 3,2 pet. omhoog. Aangezien in de arbeidsongeschiktheids uitkeringen, die zijn ingegaan na 31 augustus 1970 reeds een deel van de loonstijging is verwerkt, zullen deze uitkeringen niet volledig met 3,12 pet worden verhoogd. De verhoging van deze nieuwe uitkeringen bedraagt, indien zij zijn ingegaan in de maand: september 1970: 1,53 pet oktober 1970: 1,22 pet. november 1970: 0,61 pet. Vervolgens zal het maximum-dagloon, waarnaar de uitkeringen ingevolge de WAO, de Ziektewet (ZW) en de Werkloosheidswet (WW) worden be rekend, verhoogd worden per 1 december 1970, van f 96,20 tot f 99,20. Het maximum-premieloon voor genoemde wetten zal per 1 januari 1971 f 96,- per dag bedragen. Ook voor de berekening van de uitkeringen ingevolge de wet werkloosheidsverzekering zal het maximum-dagloon ingaande 1 december 1970 worden verhoogd van f 96,20 tot f 99,20. Het parlement heeft voorts een wetsontwerp aanvaard, waarin wordt mogelijk gemaakt aan uitkeringsgerechtigden ingevolge de WAO, de Ziekte wet en de Werkloosheidswet een uitkering-ineens te verlenen van maxi maal f210.- (bruto). Verwacht mag worden, dat deze uitkering, evenals de verhoging per 1 december 1970, in de maand januari 1971 uitbetaald wordt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/UTRECHT Uit de kluis in het gebouw van het dagblad „Het Vaderland" in Den Haag is een bedrag van f. 25.000.gestolen. De inbrekers maakten op de begane grond een gat in de vloer en be reikten zo de kluis die ze openbrand- den. In Utrecht werd een kluis open- gebrand die stond in de kamer van de korpsadministrateur van de Kromhoutkazerne. Er werd ongeveer f. 17.000,buitgemaakt. Kijk eens naar de rente die Van Lanschot geeft en vergelijk daarbij de voorwaarden. U zult dan zien dat u bij Van Lanschot een hoge rente maakt bij een zeer grote vrijheid. U kunt daarvan profiteren waar u ook woont. Want geld opnemen en storten kunt u op onze kantoren en spaaragentschappen, maar ook héél eenvoudig per giro. f 1.000 2 weken f 100,— f 25,— f 1.000,— 3 maanden f 100 f 100,— f 1.000,— 6 maanden f, 250,— f 250,— rente jaarlijks 1,2,3 of 5 jaar vast f 1.000,— f 1.000,— Voor méér rente van uw geld. s-HERTOGENBOSCH, Hoge Steenweg 27-31, Tel. (04100) 22321, Postgiro 1117570. EINDHOVEN, Keizersgracht 17, Limburglaan 20A, Tel. 040) 27442, Postgiro 1130570. TILBURG, Stationsstraat 17, Tel. (04250) 38745, Postgiro 1140570. VUGHT, Van Voorst tot Voorststraat 1, Tel. (04100) 34775, Postgiro 1104500. Affiliaties: Amsterdam: Vermeer Co Den Haag: Staal Co RoosendaalJ. Luykx ZOMEDE MÉÉR DAN 40 SPAARAGENTSCHAPPEN (Van onze redactie binneland) DEN HAAG Noch het perso neel, dat met de telling is belast, noch de bevolking zal op zondag 28 februari 1971 enige arbeid ten be hoeve van de volkstelling behoeven te verrichten. Minister mr. R. J. Nelissen (Econ. Zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen over de onrust die was ont staan, als zouden de voorbereidende werkzaamheden voor deze telling op een zondag plaatshebben. Minister Nelissen wijst er op, dat voor deze onrust geen enkele reden is. De in te vullen vragenlijsten zullen gedu rende enkele dagen vóór zondag 28 februari worden uitgereikt en gedu rende enige dagen ne deze datum worden zij door de tellers opge haald, aldus zijn antwoord. Indien bij de komende telling in het geheel niet naar de naam- en adresgegevens zou worden gevraagd, zou de komende telling niet aan haar doel beantwoorden, aldus de conclusie van de minister op weer andere vragen vanuit de Kamer. In dien naam- en adresgegevens zou den ontbreken zou niet kunnen wor den vastgesteld, of iedereen inder daad is geteld en ook zou niet voor komen kunnen worden, dat personen dubbel worden geteld. Met name geldt dit voor studerenden, personen in inrichtingen en dienstplichtigen, die in werkelijke dienst zijn. Het ontbreken van naam-, en adresgege vens zou bovendien van negatieve invloed zijn op het onderzoek en de controle door de gemeentebesturen van de bevolkingsregisters. PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse regering is van plan bin nen afzienbare tijd een ombudsman te benoemen. Het blad „Suriname" heeft dit van officiële zijde verno men. Met het oog op dit plan be vindt mr. Werners (tot voor kort werkzaam op het kantoor van de gevolmachtigde minister van Suri name in Den Haag) zich in Guyana om zich te oriënteren.

de Stem | 1970 | | pagina 15