PRINS CLAUS WIL MEER NAAR BUITEN TREDEN mm SADAT NOEMT VOORWAARDEN VOOR VREDE Israël terug aan conferentietafel Krijgsgevangenen gefilmd in kamp in Noord-Vietnam Huizen Nederlanders blijven bewaakt libelle Even de waarheid over "De kleine waarheid" „Inspraakmogelijkheden koninklijk huis vrijwel nihil" Canadese ontvoerders in arrest rYPlSTE ADMINISTRATIEVE CHT 't Staat als vervolgverhaal in ..i NG MIDDELBARE MISCHE SCHOOL ente Reimerswaal binnenland buitenland INSPRAAK (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV - Israël gaat weer deelnemen aan de vredesbesprekingen over bet Midden-Oosten onder leiding van VN-bemiddelaar Gunnar Jar ring. ONDERZOEK TAXI-MOORD IDOOD SPOOR IKiwistdie/stal |ii België [Inbrekers lieten I Picasso's liggen Finse tanker in storm vergaan DUITSE POLITIE NEEMT GEEN RISICO Libanees blad: Duizenden mensen uit Eritrea Bejaarde man zwaar gewond bij brand Luns vertrokken naar M.-Oosten I )e^e|yci «I l? IEWEG 18 TERNEUZEN SEVRAAGD: schooladministratie zit van het diploma ULO/MAVO vaardige opleiding én het diploma chrijven. een prettige werkkring met af- aan de schooladministratie met isvoorwaarden. De werkzaamhe- het verzorgen van de correspon- verk en bijbehorende administra- nheden. (zonder verhoging per 1-1-71) jJl jaar) tot 779, ven het minimum is mogelijk, af- leeftijd en ervaring. AWW is voor rekening van werk- ADMINISTRATIEKANTOOR isering in Onderwijs (A.S.O.) t salaris-administrateur) ciale belangstelling voor salaris- enhedesn, die bereid is zich in te in de salarisregelingein bij de ver- ,e soorten onderwijs. mogelijk in de rang van tief beambte 3e klasse m van 599,— - 1.072,— p. mud.) ief beambte 2e klasse A ;n vain 845,1.202,— p. mnd.) ing per 1-1-'71 zijn hierbij niet minste ULO (MAVO)-diploma o{ cstaande opleiding; minste ULO (MAVO)-diploma of [staande opleiding én het Praktijk- rouden. >ven het minimum is mogelijk, al- opleiding, ervaring en leeftijd. volgens Rijksregeling. Premie s voor rekening werkgever, izake beide vacatures aan boven- s of telefonisch onder de nummers 507 of b.g.g. op nummer 2435. oor beide betrekkingen binnen 2 ten aan het Bestuur van de Stich- r Zeeuwsch-Vlaanderen, Industrie- uzen. ter van Reimerswaal maakt hekend ntesekretarie voor een ieder ter in- e besluiten van de raad van deze 22 december 1970, nrs. 5, 6, 7 en 7a, >aald dat bestemmingsplannen, res- 'edeeltelijke herzieningen worden or gelegen ten zuiden van de bebouw- n Waarde; imingsplan „Kom" te Waarde; mingsplan „Kom Rilland 1964"; gelegen tussen het bejaardentehuis (H. A. Fonteijnestraat) en de Dorps- irabbendijke, nader aangegeven op de bij de he mde tekeningen. 1 genoemde besluit is tevens be verboden is de in het besluit ge en en werkzaamheden uit te voeren ifwijking van een schriftelijke ver burgemeester en wethouders (aan- :3 december 1970. De burgemeester voornoemd, DINSDAG 29 DECEMBER 1970 mr. C. Pijl Hogeweg. (Van onze redactie binnenland) LAGE VUURSCHE „Meer mo gelijkheden om volwaardig deel te nemen aan normale werkzaamheden, die geheel los staan van staatkundige activiteiten". Dat is een van de idea len van prins Claus, zoekend naar nieuwe formules voor het openbaar optreden van leden van het konink lijk huis. Maar daarbij moeten wel alle aanleidingen tot conflicten tus sen koninklijk huis en regering wor den vermeden. Met deze grondregel als uitgangspunt zijn er wellicht toch nieuwe en meer eigentijdse formules te vinden voor het doen en laten van leden van het koninklijk huis, die be ter passen in de huidige maatschap pij. Prins Claus, niet erg optimistisch wat dit betreft, zegt een en ander in het NKV-blad Ruim Zicht. „De leden van het koninklijk huis zullen wat de inspraakmogelijkheden aangaat wel altijd onder aan de lijst staan. Dat is wel eens moeilijk te accepte ren. Je zou soms dolgraag eens iets wil len zeggen over een bepaalde zaak. Doodgewoon, omdat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen brengen dat een bijdrage kan zijn in de me- ninggsvorming". In de meeste gevallen past zo zegt prins Claus men daar wel voor op. „Omdat er wellicht com mentaren of interpretaties aan wor den verbonden die niet je opvat tingen maar je status als lid van het koninklijk huis in het geding bren gen". De prins ziet daarvoor nog praten. Overigens kan inspraak op geen oplossing. „Het is nu eenmaal het terrein van de milieuhygiëne een feit dat mensen die inspraak uit oefenen meestal een bepaald groeps) belang vertegenwoordigen. En dat is een positie, waarin leder van het koninklijk huis niet verzeild behoren te raken. volgens hem alleen maar effectief zijn, als men bereid is er ook de fi Over buitenparlementaire aetie> naar aanleiding van problemen op het gebied van de milieuhygiëne ei- de ruimtelijke ordening zegt df prins, dat deze acties onder het be grip „inspraak" vallen als ze wordei gevoerd door mensen die zich sterk bij de problemen betrokken voelen en die ook goed weten waar ze ovei uanciering bij te betrekken. „Als je dat niet wilt is inspraak een loze kreet waar de overheid onmogelijk reel mee kan doen". De raad van advies voor de ruim- elijke ordening, waarin prins Claus sitting heeft als lid van het presi dium, heeft dit jaar twee adviezen uitgebracht die betrekking hebben op inspraak van de bevolking. In ver band daarmee stelt de prms, dat voor lie inspraak bij de bevolking een ze- eer minimum aan kennis van en in- 'icht in de beleidsvraagstukken no lig is. „Als wij het leefbaar houder ran ons land steeds sterker ervaren ils een van de grote toekomstvraag stukken, dan legt ons dat de plicht op, iedere burger te wijzen op zijn verantwoordelijkheid". Volgens de prins kan het onderwijs hierbij een belangrijke rol vervullen. In het interview zegt de prins ver der, dat het net iets voor Nederland zou zijn om voorop te lopen bij het ontwikkelen van luchthavens in zee, waarbij dan misschien ook een com binatie mogelijk is van luchthaven en containerhaven. „Een mooi na tionaal project na voltooiing van de Deltawerken", aldus prins Claus, die erkent dat het een dure zaak zou worden. Hij voegt daaraan toe dat terwilie van het behoud van een goed leefklimaat in de toekomst steeds vaker voor allerlei problemen oplossingen zullen moeten worden aanvaard die zeer kostbaar zijn: „Dat is de prijs voor zuivere lucht, schoon water en stilte". Het Israëlische kabinet was unaniem van mening dat „de huidige politieke en militaire omstandigheden de beëindiging mogelijk maken en rechtvaardigen van de j opschorting van Israëls deelneming" aan deze besprekin gen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, zal de betrokken landen of instellingen van dit besluit op de j hoogte stellen. Premier Golda Meir zal vandaag het regerimigsbesluait aan het parffie- menit voorleggen. De Israëlische pre mier zal er de nadruk op leggen, dat het de Israëlische regering niet aan territoriale concessies zal bindlen. Verwacht wondt, dat het parlement mevrouw Meir een grote meerder- i j 113 head zal bezorgen. I Israël rad in augustus in New York al een beigin gemaakt met de indi recte vredesbesprekingen met Egyp te en Jirdanië, maar trolk zich al na de eerste gespreksronde terug met (Van onze correspondent) ROTTERDAM De speurtocht I naar de dader (s) van de aanslag op I de taxichauffeur J. Dijksman, lijkt I op een dood spoor te zijn gekomen. I De Rotterdamse recherche verrichtte I weliswaar een nieuwe arrestatie, I maar het moet ernstig worden be- twijfeld of deze arrestant iets met de I moord uitstaande heeft. De man, de 122-jarige discjockey H. K. S„ wordt I vastgehouden op verdenking van 1 diefstal. Hij had bij zijn aanhouding een illegaal vuurwapen in zijn bezit. Omdat de man al eerder wegens I Sewelddelicten was veroordeeld, ligt I het voor de hand dat hij aan de tand 1 gevoeld zal worden in verband met I de moord op de taxichauffeur, maar leen werkelijke aanwijzing is er tot 1 dusver nog niet. Ook de oproep om I ooggetuigen, die via de televisie is I gedaan, heeft nauwelijks iets opgele- Iverd. Slechts zes tips waren het re- I sultaat van deze oproep. Geen daar- |van bleek bruikbaar. I Door het uitblijven van resultaten lm het onderzoek naar de moord op I hun collega, is de spanning in de Rot- Iterdamse taxiwereld tot het uiterste I gestegen. Min of meer stilzwijgend is leen vliegende hulpbrigade gevormd, donderdag j.l. al in werking trad I toen een chauffeur op de Oude Bin- Inenweg moeilijkheden kreeg met een drietal Joegoslaven. Op zijn oproep i de mobilofoon reageerden in een tm van tijd zeker 50 collega's. De Joegoslaven ontkwamen ternauwer- 1 nood aan een soort represaillemaat regel door tussenkomst van de poli- Diverse taxibedrijven hebben be- >ten geen Joegoslaven meer te zul- Ivervoeren totdat de taximoord is de beschuldiging diait Egypte hef be- stairad had geschonden döotr nieuwe raketiinstafcties langs het Suezka- maal op te richten. Aanvankelijk wias gezeigd dat Israël die bespretkingen niet eerder zo-u hervatten diari nadat dleze raketinstallaties uit de zone waren verwijderd. Twee maanden later ech ter lief men deze voorwaarde vallen vroeg Israël San een annonce in de krant staand vignet. waarin u gaat adverteren nzijn bezit). ;en dan dat het werkkrachten gaat\ 37 Nederlandera ztin beiaard. A ard. (Van onze correspondent) BRUSSEL Inbrekers, die blijk- maar half beseften hoe waar- uevoi hun buit was, hebben uit de jj'lla van een fabrikant in Kortrijk I ■'uustvoonverpen gestolen voor een I Waarde van zeker tien miljoen frank. (oJ0rwjjl fabrikant Carlo de Poor 's enige vrije dagen -doorbracht bij .-i broer, sloegen de dieven een J'tester kapot en gingen er vandoor Ijnet ander andere een oofllleotie oude I, 'aamse schilderijen (waaronder te Breugheis), een aantal oude Ranse beeldjes, enikele Afrikaanse ™jes, zilverwerk, een beeld van ®ry Moone, een beeldje van Ver- |j®ersc'1' een collectie postzegels en ^gelijke meer. |v, Bat dieven de waarde van hun wvoldoende beseften, blijkt het feit dat een vernield schilderij I de vim Van ^6tor Breughel vlak bij I een ïv Wem* teruggevonden, evenals lea®* Met tekeningen van Pi- van de VS in ruil voor zijn bereid heid tot herwattiimlg van het vredes overleg. Waarnemers menen te we ten dat beloften inzake Amerikaanse militaire en economische ruip, als mede politieke verzekeringen dat Is raël tijdens de besprekingen niet on der druk zal worden gezet, tot het pakket van de verlangde garanties benoren. President Anwar Saüat van Egypte heeft voor het eerst de voorwaarden opgesomd waarop zijn land vrede („nooit diplomatieke betrekkingen") met Israël wil sluiten. Deze zijn: Israël moet alle grond afstaan die het in de zesdaagse oorlog op Egypte veroverde. De Grote Vier moeten de vredes regeling garanderen. De resolutie van de Veiligheids raad moet worden opgevolgd. Egypte is bereid „omimiidldellüijk" te onderhandelen over Israëls „recht van doorvaart" dogr de Golf van Akaiba en de Straat van Tiran. Het recht van doorvaart door het Suezkamiaal hangt echter af van de oplossing van het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen. Israëlische strijdkrachten hebben bij een vergeldingsaanval op Liba nees gebied zeker twaalf Palertijnen en volgens Beiroet twee bur gers gedood. De aanval, gericht op het dorp Yater, was een vergelding voor recente „agressiedaden". Eén Is raëlische soldaat sneuvelde en vijf raakten gewond. Vier huizen van Arabieren zijn opgeblazen. Laiter vond een Israëlische pa trouille ip Israëlisch gebied bij de Libanese gnens de lijken van vier Arabieren die vermoedelijk waren om gekom en door het exploderen van eigen explosieven. De patrouille was uitgezonden nadat een zware ont ploffing was gehoord. Amerikaanse mDitairen aan het Vietnamese front hebben het wat rustiger dan anders, nu het kerstbe stand nog steeds nawerkt. NEW YORK/SAIGON (AFP/Reu- ter) De twee grootste Amerikaan se televisiestations hebben een film van een kwartier uitgezonden over Amerikaanse krijgsgevangenen in een kamp in Noord-Vietnam. De film was op eerste kerstdag in het kamp opgenomen door een correspondent van de „Canadian Broadcasting Cor poration" met een Japanse camera ploeg. Titels herinnerden er van tijd tot tijd aan dat liet „een door Noord- Vietnam goedgekeurde reportage" betrof. Een kort beeld van het kamp gaf de indruk van een ontspannen sfeer. Er werd o.a. volleybal gespeeld. Twee officieren van de Amerikaanse mari neluchtmacht, Walter Wilber en Ro bert Schweitzer, beantwoordden vra gen van de Canadese correspondent. Vragen en antwoorden waren be trekkelijk onbeduidend. Op een gege ven moment, toen een der officieren vertelde over een film die hun was vertoond, viel het geluid uit. Op het scherm verschenen de woorden: „Ge censureerd door Noord-Vietnam". De andere officier verklaard onomwon den dat „de oorlog onmiddellijk moest worden beëindigd". Dezelfde mannen waren enkele maanden gele den al voor radio-Hanoi geïnter viewd. Zevenenveertig Amerikanen, Ja panners, Duitsers en Engelsen, die als arts, onderwijzer of sociaal werker in Vietnam werken, hebben president Nixon een brief gezonden, waarin zij zeggen dat de Verenigde Staten een „schrikbarend" aantal schendingen hebben bedreven van de internatio nale codes voor het gedrag in oorlog. Zij dringen er bij Nixon op aan de bombardementsaanvallen in Vietnam te staken en zich te concentreren op het brengen van vrede. „Wij achten de schendingen van verschillende internationale conven ties voor het gedrag in oorlog door de Verenigde Staten van Amerika bij zonder ernstig", aldus de onderteke naars, die zeggen de vrede niet na derbij te achten dan in januari 1969 toen Nixon aan de macht kwam. Een kopie van de brief is aan se cretaris-generaal Thant van de Ver enigde Naties gezonden, waarbij een aantal schendingen wordt opgesomd als acties die tot doel hebben hospi talen en medische voorraden te ver nietigen, bombardementen op be woonde gebieden en het gebruik van ontbladeringsmiddelen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht heeft gis teren 31 opvarenden van de 11.079 ton metende Finse tankboot Ragny aan boord genomen. De tankboot was zondag op de Atlantische Oceaan in tweeën gebroken. De geredde 31 opvarenden werden van het achterschip gehaald. Op het voorschip zouden zich nog zes opva renden bevinden, inder wie de kapi tein en de hoofidtoachinist. Eén vam te hulp gekomen Amerikaanse neergelaten reddingboot d. Eén van de drie ineit- wordt vermist. een vrachtboot is tenden (Van een onzer verslaggevers) BONN/BERLIJN De Duitse politie blijft de hui zen van enkele tientallen Nederlanders in Bonn, München en Berlijn voor lopig nog in de gaten hou den. Tijdens de kerstdagen zijn geen pogingen gedaan kinderen van deze Neder landers (hoofdzakelijk di plomaten van de ambassa de in Bonn en van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in München en Berlijn) te ontvoeren, maar de politie wil zoveel mogelijk risico uitsluiten. Er is overigens geen sprake van grote ongerust heid in de gezinnen van de personeelsleden van de ambassade en de andere diplomatieke vertegen woordigingen in de Bonds republiek. „Maar we wil len geen risico lopen. En, eerlijk gezegd, iedereen heeft een wat minder zor geloze en fijne kerst gehad dan anders", vertelde ons gisteren een van de perso neelsleden van de ambas sade. Vorige week dinsdag ont ving de ambassade telefo nisch het dreigement dat drie kinderen van „belang rijke Nederlanders in Duitsland" zouden worden ontvoerd, indien niet vóór kerstmis de drie Duitse oorlogsmisdadigers, die in De Koepel te Breda gevan gen zitten, zouden zijn vrijgelaten. De onbekende, die telefoneerde met de ambassade, zei te spreken namens het „Comité Men senrechten", waarvan zo wel de ambassade als de Duitse politie nog nooit hadden gehoord. De am bassade waarschuwde on middellijk het Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat op zijn beurt de politie alarmeerde. BEIROET (AP). Volgens het Beiroetse dagblad Al Anwar hebben luchtaanvallen op steden en dorpen in de Ethiopische provincie Eritrea ertoe geleid dat vele duizenden men sen naar Zuid-Soedan zijn gevlucht* (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. In Abcoude is een woning uitgebrand. De enige bewo ner, de 80-jarige C. Roest, werd door buren uit de vuurzee gered. Met eni ge brandwonden werd hij opgenomen in een ziekenhuis in Amsterdam. Twee naastgelegen woningen liepen ernstige brand- en waterschade op en werden onbewoonbaar verklaard, waardoor twee gezinnen dakloos wer den. Een enkele eeuwen oude boerderij in de buurtschap IJzerlo (gemeente Aalten) is eveneens voor een groot deel afgebrand. SCHIPHOL (ANP). Gistermid dag is minister Luns van Schiphol naar het Midden-Oosten vertrokken voor officiële bezoeken aan achter eenvolgens Iran, Saoedi-Arabië en Koeweit. Met de staatshoofden en re geringsleiders van deze drie landen zal hij besprekingen voeren over de politieke situatie rond de Perzische Golf in verband met de toenemende Russische activiteit in dit gebied en over de betrekkingen van deze landen met Nederland, terwijl het conflict tussen Israël en de Arabische wereld eveneens ter sprake zal komen. Op de heenreis zal minister Luns een tussenlanding maken in Tel Aviv, waar hij een onderhoud zal hebben met zijn ambtgenoot Eban en diens naaste medewerkers. „Ik maak deze reis uitdrukkelijk niet als bemiddelaar in het Israëlisch- Arabische conflict, doch zal mij be perken tot het doorgeven van bood schappen, waardoor misverstanden misschien voorkomen kunnen wor den," zo verklaarde de heer Luns. Het lijkt mij vrij zinloos nu nog stil te blijven staan bij Kerstmis 1970, u hebt er immers drie dagen bij stil moeten zitten en ik kan mij voorstel len dat menigeen geen ballen en geen bomen meer kan zien. U hebt er ba(l)len van, begrijp ik. Verder ziet het er naar uit dat de overgang van oud op nieuw eind deze week gladjes zal verlopen. Veel hondenbezitters bespeuren de zer dagen een aan verbijstering gren zende onrust bij hun trouwe vier voeters. De dieren blijken zich af te vragen waarom ze in 's hemelsnaam in dit hondeweer naar buiten moe ten, terwijl in bijna elke woning wel een boom staat uit te drogen. Ht Franco: die Basken gaan toch voor de Beihl. Eigenlijk zat het er dik in, dat er op de Amercentrale eens iets zou ge beuren: nadat bij de Zeeuwse PZEM de bom was gebarsten, kon de PNEM moeilijk helemaal achterblijven. Maar in het Brabantse is de schade geluk kig alleen maar een materiële geble ven. Uit het anders zo vredige Genève meldt het persbureau UPI een ras- senincidentje, dat zich in een trolley bus als volgt afspeelde. Een zeer dik ke (Geneefse) vrouw snauwde in de volle bus een Afrikaanse toerist toe: ,Jij, smerige nikker, hebben ze jou in je land niet verteld, dat je voor een blanke vrouw behoort op te staan?" Na een korte stilte antwoordde de toerist: „In mijn landmevrouw, wor den vrouwen als u opgegeten." Smakelijk. In mijn laatste bijdrage van vorige week heeft de oplettende lezer onge twijfeld de doordraver van de week gemist. Maar die kon bezwaarlijk aangewezen worden, omdat de week nog niet om was. Nu dat wel het ge val is, zit ik in dubio: moet Richard Nixon het worden of mr. H. Ram- bonnet? De heer Nixon, zoals bekend presi dent van de VS, heeft beloofd dat het komend voorjaar het gebruik van ontbladeringsmiddelen in Vietnam gestaakt zal worden. Waarom niet meteen, zult u zich wellicht afvTagen? Nou, er staan nog een paar groene bossen! Toch laat ik de prijs van de vorige week maar dichter bij huis terecht komen en wel bij de Haarlemse rech ter Rambonnet, die daags voor Kerst mis voor de zoveelste maal is ver oordeeld. Hij kreeg 1000,boete en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De heer Rambonnet weet nog niet of hij in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad, waar hij dan voor de tweede maal terecht zou ko men, maar heeft al wel gezegd niet geheel vrede te kunnen hébben met deze uitspraak. sj: Die man kun je een doorzetter noe men, maar voor mij is-t-ie een ty pische doordraver. Vandaar de prijs. Waarmee ïk het mijne voor van daag weer heb gezegd. Nog 3 dagen! MERIJN. (Van onze redactie buitenland) MONTREAL De politie in Mon treal heeft maandagmorgen vroeg de drie hoofdverdachten in de Canadese ontvoeringszaak-Laporte aangehou den, zo heeft een woordvoerder van premier Robert Bourassa bekendge maakt. Het zijn Paul Rose (27), Jacques Rose (23) en Francis Simard (23). Een aanhoudingsbevel voor het drie tal was uitgevaardigd kort nadat het stoffelijk overschot van minister La- porte op 18 oktober was gevonden. Zij werden aangehouden in het dorpje l'Acadie, dertig kilometer ten zuidoosten van Montreal. Zij werden met een nog niet nader geïdentifi ceerde man gearresteerd, nadat de politie een licht zag branden in een oude verlaten boerderij. De vier man nen waren bij hun aanhouding gewa pend, maar boden geen verzet. Een andere verdachte in deze zaak, Bernard Lartis, was op 6 november in Montreal aangehouden. Enkele da gen later hoorde de politie dat de drie andere verdachten op het mo ment van zjjn arrestatie in hetzelfde huis waren, verborgen in een kleer kast met dubbele wand. DE N.V. drukkerij en uitgeverij D.A.G. heeft bekendgemaakt, dat de uitgave van het dagblad „Suriname" per 1 januari zal worden gestaakt- „Suriname" is de oudste krant in Su riname. MET INGANG van 1 juli 1971 ver laat dr. Jos J. Poeosz het katholiek sociaal instituut (Kaski) en wordt hij hoofd van de sector planning van het Nederlands ziekenhuis instituut.

de Stem | 1970 | | pagina 13