Axelse winkeliersvereniging besloot geslaagde actie I Zeewering door storm verzwakt ONDERWIJSNOTA IN DE MAAK Visvangsten vielen door mistig weer wat tegen Terneuzense firma voor rechter gedaagd CZAV en Cebeco waken voor verstoring van meststoffenmarkt Kerstviering bejaarden Terneuzens varenscentrum nu al te klein Woonwagenbewoners in Sas van Gent gestopt met werken Prijsuitreiking in De Halle J {^visserij op sardine was 1 stad streek Iwmsm Mi VERS APPELGEBAK (AISTRAAT 25 Raad Sas van Gent Voor de veiligheid Rijdt veilig met melk JONGERENDIENST IN WESTDORPE Prijzen echter behoorlijk Wegens verbreken contract Gemeente Terneuzen RECTIFICATIE Bijna 100 schutters te Zuiddorpe Brabants Orkest gaf sfeervol kerstconcert in Terneuzen J. Lindenbergh op jaarvergadering Verpach ting grond Bromfietser gewond bij aanrijding Toeloop veel groter dan verwacht Inschrijvingen in handelsregister Nw.- en St.-Joosland examens Hoogwater EN OP ZOOM: BOSSTRAAT 2 l: >DIJK 147 WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 '5 cent, literblik 8 cent, groot blik 9 cent, groot blik voor 155 cent voor 139 cent literblik 1,98 literblik 1,89 vers '<25 ntueel aan 't stuk 1,35 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De najaarsstormen hebben de zeewering aan de kust bij Cadzand behoorlijke schade toe gebracht. De duinen en het strand mllen met moeite een nieuwe storm trotseren, terwijl de hulpmiddelen ter plaatse behoorlijk zijn uitge dund. Dit deelde de dijkgraaf van het waterschap het Vrije van Sluis, de heer J. B. Becu, mee tijdens de algemene vergadering in Oostburg. Wat betreft de andere zeewerin gen kon de dijkgraaf vertellen dat de Dettadijk bij Hoofdplaat voor 90 procent gereed is en de werkzaam heden aan de dijk in Breskens waarschijnlijk in het voorjaar van '71 aanbesteed zullen worden. Dat zelfde geldt voor het maken van een afwateringskanaal bij de Paulinapol- der en het kanaal in de Oudetonds- polder bij Cadzand. Minder optimistisch was de dijk graaf in zijn terugblik over 1970 wat betreft de financiën. De af schaffing van de calamiteuzepoldeirs zat de heer Becu hoog, vooral omdat het verdwijnen voor het waterschap extra financiële offers met zich mee zal brengen. Na 1972 krijgt het Vrije van Sluis het beheer over de zeeweringen van de Braakman tot aan het zwin. De kosten komen dan voor 60 procent voor rekening van het rijk, terwijl het waterschap 40 percent voor zijn rekening dient te nemen. De dijkgraaf pleitte in ver band met de overname van de cala- miteuze polders voor een soort over gangsregeling. Het dijkgeschot voor 1971 zal op het zelfde niveau als dit jaar blij ven. Voor 1972 konden nog geen voorstellingen worden gedaan. De heer Becu dacht echter dat de steeds verder stijgende kosten het waterschap wel zouden noodzaken in de toekomst met verhogingen bij het bestuur te moeten komen. Bij de benoeming voor een nieu we griffier, de huidige, de heer C. H. M. van Zuilen gaat per 1^ juli met pensioen, kwam een beetje een godsdienststrijd naar voren. Dijk graaf Becu formeerde het voorstel van het dagelijks bestuur voorzich tig en de aanwezigen kozen met 47 stemmen voor en tien tegen de heer J. de Doelder tot opvolger van de heer Van Zuilen. De heer De Doel der is momenteel hoofdcommies op de griffie van het Vrije van Sluis. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In de raadsvergadering van Sas van Gent is de raad zonder hoofde lijke stemming akkoord gegaan met Je stichting van een open baar lagere school. Deze openbare lagere school zou moeten komen in het plan Noordwest, omdat tellingen hebben uitgewezen dat mettertijd in dit plan het grootste aantal kinderen zal zijn. Deze tellingen hebben uitgewezen dat in 1977 ongeveer duizend kinde' ren de lagere scholen in de ge meente Sas van Gent zullen bezoeken. Van deze kinderen wo nen er 404 in de nieuwbouwwij ken over de spoorlijn. De heer Rijnders vroeg of het mo gelijk was de katholieke bijzondere lagere school, waarover in een vorige vergadering een besluit was genomen, te combineren met deze nieuwe openbare lagere school. Wethouder W. Colsen, onder wiens voorzitter schap wegens ziekte van burgemees ter R. A. J. den Boer de raadsverga- ring stond, antwoordde dat deze ge dachte ook bij het college leefde. (ADVERTENTIE) Een glas melk onderweg maakt a minder moe, laat u sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit. U krijgt het gratis als n een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) (Van een onzer verslaggevers) AXEL In cultureel centrum „De Halle" zijn de hoofdprijzen uitgereikt van de Sint-Nicolaasactie, die de Axelse winkeliersvereniging Het Streekcentrum de afgelopen weken heeft gehouden. Vier prijswinnaars konden kiezen uit bromfietsen, draag bare t.v.-toestellen, vakantiereizen of Vijfhonderd gulden. Allen kozen de vijfhonderd gulden. Tijdens de prijsuitreiking werd te vens de trekking gehouden van de laatste twee series van de wedstrijd, die in totaal uit zes onderdelen heeft bestaan. Op de foto van links naar rechts mejuffrouw Hamelink, eerste prijs- winnares in de serie geel, mevrouw Wijnacker (le serie rood), de heer en mevrouw De Rijke (wit) en de heer en mevrouw P. de Putter (groen). De prijswinnaars werden tijdens de uit reiking onder meer toegesproken door vice-voorzitter J. Dieleman van Het Streekcentrum en wethouder Oggel van de gemeente Axel. (Vain onze correspondent) WESTDORPE Zondag 27 de cember zal in de parochiekerk van Westdorpe om tien uur een ritmische jongerendienst worden gehouden met ritmische muziek. Deze muziek wordt gebracht door een combo met twee gitaren, een electronisch orgel en een drummer. De voorzang zal worden verzorgd door een jongerenkoor an der leiding van de heer O. Hemel- soet. ruiS.,?"2® visserijmedewerker) I h« Vorige week was I Wuaandagnacht vrij mistig in de I vrnTe"?on(img, zodat de vissers die tl.,, Wl'rïen uitvaren veel last had- I kh,.jan, 'let slechte zicht. Gelukkig I (lat li het.tegen de morgen op, zo- I ïeriiüf moe'l'jkheden spoedig waren I te Sü iSn" '®dereen toog naar zee om I lief <a ten in de laatste weken van I De i ,r no® 6611 visje te verschalken. I Onif ï"r was 'lei1 goed gezind. 1 en do °ms4ag bleef het rustig weer I 'oerd ee®ste rondvis die werd aange- I zen va g1?® tegen behoorlijke prij- J van de hand. I verwartfcna'en^an,®st waarvan de I nas ïï- 6 ni?t hoog gespannen I tennd ,n rï® tijd van het jaar, viel Sffs tegen. I MA™ PPi3 van ongeveer vier I Petisatieno® wat com- I hdtJH» k 2011 kunnen zijn. Ge- I "ojo. gen .°°k deze prijzen wat n vorig jaar, zodat het nog de moeite waard blijft deze tak van visserij te beoefenen. Woensdag was het een fatale dag voor de gulvissers omdat de uitvoer naar Frankrijk weer werd stopgezet en zodoende de kleinste soorten doordraaiden. De kotters op platvis kwamen don derdag tot goede vangsten, zodat er voor hen geen reden tot klagen was. De natuurelementen eindigden de week zoals ze begonnen waren: de schepen die vrijdag nog binnen moes ten komen werden gehinderd door dikke mist, die de gehele dag bleef hangen. Twee vissers die in span visten (ze sleepten samen één net) werden ver rast door een vrachtschip, dat van wege de mist te laat ontdekte dat er niet één maar twee vaartuigen bij elkaar lagen, met het gevolg dat het vrachtschip tussen beide visserssche pen door voer. Gelukkig bleef de schade beperkt, tot het net, dat door de schroef van het vrachtschip licht werd beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het in Arnhem gevestigde reclamebureau Poly Re clame n.v. heeft een proces aange spannen tegen het Terneuzense in stallatiebureau de firma J. P. F. van Baal wegens contractbreuk. De zaak zal op 8 januari a.s. dienen voor het kantongerecht in Terneuzen. Een dertigtal Terneuzense midden standers, later gevolgd door een aantal winkeliers in Vlissingen, zegde op 11 november j.l. het met Poly Recla me gesloten contract op, met betrek king tot een door het reclamebureau in Terneuzen en Vlissingen gevoerde „huishoudkasboekactie". Bij deze ac tie worden aan nieuwe ingezetenen bonnen verstrekt, waarop zij tegen gereduceerde prijs artikelen kunnen kopen in de deelnemende zaken. De Terneuzense middenstanders menen dat Poly Reclame zich niet aan de afspraken heeft gehouden betreffende de aflevering van een bepaald aantal huishoudkasboeken. Dit wordt door Poly Reclame bestreden De Terneuzense advocaat en pro cureur mr. Tichelman zal optreden voor de firma Van Baal. De andere Terneuzense winkeliers zullen de firma Van Baal morele en financiële steun verlenen bij de procesvoering. Zij zijn opgewekt het proces op de publieke tribune van het kantonge recht te volgen. De burgemeester van Terneuzen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeen teraad van Terneuzen zal worden ge houden op woensdag 23 december 1970 te 2.00 uur in het stadhuis al hier. Terneuzen, 23 december 1970. De burgemeester voornoemd, J. C. ASCHOFF. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Onlangs plaatsten wij een artikel over een waarschu wing aan de bootlieden bij de sluizen in Terneuzen om aan de Dow-steiger bij het meren en ontmeren op te pas sen voor gevaarlijke stoffen, die o.a. de ogen zouden kunnen beschadigen. Ten onrechte plaatsten wij bij dit ar tikel een archieffoto over de afval waterlozing door Dow Chemical waardoor de indruk gewekt zou kun nen zijn dat Dow bedoelde gevaarlij ke stoffen loost. Dat laatste is niet het geval. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE In Zuiddorpe hebben 93 schutters deelgenomen aan een schieting, die gehouden is in café „Centraal". De hoofdvogel ging naar A. de Vliegher uit Koe wacht, terwijl de eerste zijvogel naar België verhuisde. R. IJsebaert uit Ertvelde was de winnaar daar van. De tweede zijvogel was voor A. de Koning uit Koewacht. De meeste kleine vogels (drie stuks) werden geschoten door R. de Vos uit Zuid dorpe. (Van onze muziekmedewerker) TERNEUZEN In het Zuidland theater in Terneuzen heeft Het Bra bants Orkest onder leiding van diri gent Hein Jordans een fraai kerst concert gegeven. De hoge kwaliteit van onze provinciale beroepsorkes ten werd voor Zeeuwsch-Vlaanderen nu ook door de Brabanders overtui gend aangetoond. Een kostbaar ezit zijn deze or kesten en daarom is het juist dat „Den Haag" hun sociale positie heeft opgetrokken tot het peil van de orkesten in Holland uitgezonderd het Concertgebouworkest. Met een bewerking van oude dan sen van Farina voor hoornblazers werd het programma op plezierige wijze geopend. Daarna was violist Anton Koene solist in Bachs viool concert in E majeur. In een goed samenspel met het orkest werd het geniale stuk gebracht, waarbij het diepzinnige langzame deel wel een hoogtepunt was. Volgende nummers waren een serenade van Mozart met een prachtige hobo-solo van Anne de Vries, concerto-grosso van Hel- lendaal (daarin blonk Anton Koene weer uit) en Sinfonia Concertante voor fluit, hobo, viool en cello van Johann Christian Bach. In dit laatste stuk bereikten de musici wel hun hoogste peil. Als compositie viel het werk op door prachtige, haast romantische wen dingen in harmonie en melodie, waarbij vooral het samenspel van fluitist Jan de Rooy en hoboïst An ne de Vries een betoverende uitwer king op de luisteraars had. Maar ook de andere solisten en het orkest waren in deze Sinfonia bijzonder geïnspireerd en het publiek gaf de musici dan ook een ovatie. Vier geestige Duitse dansen van Mozart besloten de avond. Jammer dat er door moeilijkheden met het vaststellen van de datum niet die grote opkomst van het publiek was, die door de kwaliteit van de uitvoe ring zeker gerechtvaardigd zou zijn geweest. RUDOLF PERDECK (Van een onzer verslaggevers) GOES De coöperatieve Zeeuwse aan- en verkoopmaatschappij CZAV en de Cebeco zullen de vinger aan de pols houden waar het buitenlandse verstoringen van de meststoffen- markt betreft. Dit verzekerde CZAV- voorzitter J. P. Lindenbergh gisteren in zijn toespraak voor de jaarverga dering van zijn coöperatie in de Prins van Oranje te Goes. Op de meststof fenmarkt zijn hier en daar spannin gen opgetreden. Van de overproduk- tie zijn af en toe buitenlandse partij en aangeboden, die incidenteel het prijspeil verstoorden. Het is de co- operatie gelukt van de Nederlandse industrie voor de reeds ontvangen partijen een prijscorrectie te verkrij gen. Toch is deze ontwikkeling een te ken aan de wand. Voor de door pro ducenten zo zorgvuldig afgeschermde Nederlandse markt beginnen buiten landse producenten blijkbaar ook be langstelling te krijgen", aldus de heer Lin-denbemgh op de feestelijke verga dering: de CZAV bestaat namelijk veertig jaar. De heer Lind-enbeiigh vertelde dat de CZAV via de Cebeco als graanaf- zetcoöperatie een belangrijke inbreng heeft bij het opstellen van de spelre gels voor de contractproduktie. Ook onthulde hij dat dezer da-gen de Zuid westelijke Biggenring en de Zuidwes telijke mestersring besloten hebben tot een volledige pry sintegratie voor een cyclus van drie jaar. Ook de CZAV neemt hierin als veevoederle verancier een betrekkelijke garantie op zich. Uit het jaarverslag van de Coöpe ratie blijkt dat mede ten gevolge van prijsstijgingen van diverse produkten de geldwaarde van de totale omzet vain de afdeling steeg tot 14.987.200. Tengevolge van de stijging van de rentevoet nam de ren-teiast toe. even als de loonsom. Het behaalde finan ciële resultaat heeft, mede gezien de dit jaar iets lagere algemene bedrijfs kosten, reden tot tevredenheid. Over het boekjaar 1 juli 1969 - 30 juni 1970 was er een voordelig saldo van 11.700. De balans sluit met tellin gen van f 5.005.800 en de resultaten rekening met tellingen van f 1.693.500 Woensdagavond heeft het college reeds een eerste bespreking met het r.-k. schoolbestuur dienaangaande gehad. Het overviel het schoolbestuur enigszins en zodoende hoopt men in de eerste helft van januari wederom bijoen te komen. Aan deze bespreking zal dan ook deelgenomen worden door de inspectrice van het lager onderwijs Wethouder Garskamp zei dat volgens de inspectrice een com binatie versnellend zou kunnen wer ken Ei zou een soort opvangschool gecreëerd kunnen worden met bij voorbeeld drie klassen voor het bijzonder onderwijs en drie klassen voor het openbaar onderwijs. De heer De Braai vroeg hoe het stond met het openbaar kleuteronderwijs* Daarop zei de heer Rijnders: „Ik zou toch graag een totale onderwijsnota voor de hele gemeente Sas van Gent tegemoet zien". Wethouder Garskamp antwoordde hierop dat deze nota in de maak was. Enige discussie ontstond bij het agendapunt aangaande verpachting van gronden die in het geplande industrieterrein liggen. Tot op heden werd deze grond niet gegeven.' Een gevolg hiervan was dat de gemeente te allen tijde over deze grond kon beschikken. Een voorstel van b. en w. nodigde de raad uit het voorstel aan te nemen om deze grond a raison van één cent per vierkante meter te verhuren. Sommige raadsleden von den dit bedrag te laag, anderen zagen als consequentie van het vragen van een pachtprijs dat niet meer tussen tijds over deze grond beschikt kon worden. Op voorstel van de heer De Groff werd het voorstel door b. en w. teruggenomen voor nader beraad. Op de overige punten van de raadsver gadering komen wij nader terug. (Van onze correspondente) TERNEUZEN De bejaarden van Terneuzen hebben gezamenlijk het kerstfeest gevierd. Deze viering gecentraliseerd en vond plaats in het Open Bejaardenwerk, was dit jaar gecentralieerd en vond plaats in het Zuidlandtheater, dat tot de laatste plaats bezet was. Het heeft de organisatoren van deze kerstviering waaraan ook een broodmaaltijd verbonden was, we ken van intensieve voorbereiding gekost, terwijl de zer vele vrijwil ligsters waarover de stichting be schikt, veel van haar vrije tijd heb ben gegeven om aan het slagen van dit kerstfeest mee te werken. Alle kerstvieringen in het theater en alle 130 kerststukjes, die de tafels sier den, werden tijdens een ochtendbij eenkomst door vrijwilligers vervaar digd. Na afloop van de maaltijd werden de kerststukjes onder de aanwezigen verloot, terwijl ook de zieke bejaarden niet vergeten wer den. De bejaarden werden officieel begroet door de burgemeester van Terneuzen, de heer J. C. Aschoff. Hij legde in zijn toespraak de nadruk op de goede verhouding, die kan bestaan tussen jonge en oude mensen, als men maar van goede wil is. Behalve de heer en mevrouw Aschoff waren er drie wethouders van de gemeente Terneuzen aanwe zig. Na het gezamenlijk zingen van „Wij komen tesamen", vond de schriftlezing plaats uit Jesaja 11 en Lucas 22. Tussendoor trad het terneuzense tienerkoor met ritmische begeleiding op, dat enkele mooie liederen ten gehore bracht onder leiding van me vrouw N. Arendse-Barendrecht. De ziekenhuispredikant van terneuzen, ds. A. J. Mooij, hield een meditatie over het onderwerp „Hoe ontvangen wij hem", waarna de heer J. H. L. Hamelink drie gedichten voordroeg. Ds. Mooij sloot de kerstviering met een dankgebed. (Van onze correspondent) AXEL Maandagmiddag omstreeks kwart voor twaalf ontstond er op de kruising Kinderdijk-Langeweg een aanrijding tussen een bromfiets en een auto. Het ongeval gebeurde om dat de bestuurder van de bromfiets J. M. M. uit Zuiddorpe, komende uit de richting Zuiddorpe geen voorrang verleende aan een auto, bestuurd door J. van de A. uit Sas van Gent. J. M. M. is met verwondingen over gebracht naar het ziekenhuis te Hulst. De bromfiets werd geheel ver nield en de auto ernstig beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De toeloop van schippers en zeevarenden naar het varenscentrum aan de Westkolkstr. in Terneuzen heeft de verwachtingen ver overtroffen. Sinds de opening van het varenscentrum op 10 de cember j.L hebben ongeveer drie honderd varenden van verschillen de nationaliteiten het tehuis be zocht. De gasten van de heer en me vrouw Kentin waren zonder uitzon dering vol lof over de gezellige in richting. „Het kost ons vaak moeite hen ervan te overtuigen dat het slui tingsuur werkelijk heeft geslagen. Wel een bewijs dat men het hier naar de zin heeft", zegt „pa" Ken- tin. Een grote trekpleister, voo-ral voor de Engelse bezoekers, is wel het voetbalspel. Ook de televisie mag dag een bezoek aan nieuw aangeko men schepen in de Terneuzense ha ven om de opvarenden attent te ma ken op het varenscentrum. De dagelijkse aanloop van varens gasten is zo groot dat nu al duide lijk blijkt dat het nieuwe varenscen trum te klein is om een Verdere uit breiding van het aantal bezoekers te kunnen opvangen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn inge schreven G. Duerinck, eig., Axel, Zuiddorpe, Oudepolderseweg 10. Kleinhandel in en plaatsen van zon weringen, voorzetramen en raam- borgen (merk Ducana). Fa. Fieret en v.d. Sande, Oostburg, Breskens, Havenstraat 38. Ambulante handel in vis. Thijs en De Moor Vervoerbe drijf, Hulst, Gentsestraat 30. Be- roepsgoederenvervoer over de weg. Film In de kerstvakantie houdt de wijkvereniging te Nieuw- en Sint Joosland in samenwerking met het Trefpunt een filmmiddag voor alle schoolkinderen uit Nieuw- en Sinit-Joosland. De voorsteRinig is dins dag-middag 29 december aanvang 2 uur in het verenigingsgebouw in de Veerstraat. Kerstfeest De Zondagschool Die mij vroeg zoeken te Nieuw- en Sint Joosland zal het kerstfeest vie ren op 25 december om kwart voor vijf in de hervormde kerk. De lei ding is in handen van het bestuur van de vereniging en het onderwij zend personeel. NCVB De NCVB, afdeling Nieuw- en Sint-Joosland. heeft het kerstfeest gevierd onder leiding van de nieuwe presidente, mevrouw Van Eenennaam-van Belzen. Zij las de meditatie: „Het lam onder de kerst boom". ook werd de kerstliturgie van de NCVB gelezen. Het zang koortje bracht enkele fraaie kerst liederen ten gehore. De volgende vergadering wordt gehouden woens dag 27 januari in die Getuigenis- kerk op 't Zand te Middelburg. 's-GRAVENHAGE Geslaagd te 's-Gravemhage voor het voorlopig di ploma scheepswerktuigkundige de heren: P. Sinke te O.- en W. Sou burg, J.J. Stoelhorst te O.- en W. Souburg, C.J.E.M. Brunings te Vlis singen. Morgen, donderdag 24 dec. Ber gen op Zoom: 12.14, Hansweert: 11.21, Terneuzen: 10.53 en 23.33, Vlissingen: 10.27 en 23.04, Wemel- dinge: 12.04. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De woonwagenbewoners, die eergisteren volgens afspraak met burgemeester Den Boer aan het werk waren gegaan hebben gisteren vveer niet veel uitgevoerd In plaats van het hun opgedragen werk (ras afsteken langs de trottoirband) uit te voeren, groeven de acht woonwa genbewoners diepe kuilen en wierpen zand op straat. B. en w. van Sas van Gent besloten daarom de „werklieden" 's middags te laten terugkomen om de rommel op te ruimen en ze daarna met het werk te laten stoppen. Bij het opruimen werden nog wat autobanden verbrand, wat door de buurtbewoners niet bepaald op prijs werd gesteld. Toen ze de schoppen en de laarzen kwamen inleveren kregen de woon wagenbewoners te horen dat zij zich voortaan iedere dag om half negen s morgens en om half vijf 's avonds moeten melden. Verder hebben b. en w. besloten hun donderdagavond een minimale uitkering te geven.

de Stem | 1970 | | pagina 7