)KMG Expansie van zeehaven- industrie te verwachten Harde aanzegging is niet zo hard bedoeld ZWEM- EN POLOCLUB „DE SCHELDE" BESTAAT 40 JAAR ^3 ol zeg,- $6 fcouoA- /wu^ duw dc Inwoners van Sas van Gent zetten grieven in rapport AANLEIDING WAS MILIEUVERPESTING i 9000 HA ZEEHAVENTERREIN VOOR SCHELDEREKKEN IN JAAR 2000 De ontruiming van vijf huizen te Hulst Schip liep op strekdam Voor kosten Veerse Meer nieuwe verdeelsleutel Meester Pieters met pensioen stad streek de toornige tjiftja daltons in de blizzai Raad Zeeland Landbouwschap tegen onteigening bij leidingstraten 2e vorst I <lononH»aal: max'"temP-: 2 tot 7 gra- I te nPI.- j normaal: kans op een dro- I Procent- f Van mmstens 12 uur: 80 0W'Jans op een geheel droog I bü procent. FRANKLIN THEE 'va. Av\AA-Vtotov&MAC Per 1 juli lagere tol op Haringvlietbrug In Leivedorp Brandje na kortsluiting in kerst boom ver lichting Ook Middelburg doet huisvuil iu plastic zakken WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 :naar" door het Nieuw Rott. To-1 »el. Museum Boymans-van Beuninget; «positie Salvador Dali {t.m. 1(1 n.) Ma. t.m. zat. 1017: zond. 11-,; uur, bovendien wo. van 202! ar. ERNEUZEN Zuidlandtheater: „Manifestatie 5# 50", simultaan-tentoonstellmg van rafische kunstenaars (t.m. 27 dec.) Ia. t.m. vrijd. van 1620 uur, zat, n zond. van 1317 uur. CESTDORPE Galerie Troutzaerte: Singel 45; Ixperimentele afd. van de „Porse- yr.' Fleseh" met unica in aarde- zerk: Theo Dobbelman met beeld, ouwwerk in brons (t.m. 31dec.) Dl, !m. zat. 9—18 uur, zond. 14—18 uur, ia. gesloten. (ENT Kon. Opera 20 uur Die lustige ATit we. Kon. Ned. Schouwburg a mr „De kersentuin" van Anton Tsjechow door het Zuidelijk Toneel Jlobe. ■r, die sinds kort op deze dat het wegvallen van de afleve ledereen begrijpt wel, dat ook kan gaan. Maar voor alle verza- in vandaag dus drie strips. RL.S 'T ZO GRRT, DRN STUUB BLOEDDORSTIGE HOND OP OE HT. BJT HEM, PHTHPLHN Burgemeester P. Molthoff I „Te formele aanpak". (Van een onzer verslaggevers) GOES De gewestelijke raad Ivoor Zeeland van het Landbouw- I schap heeft in zijn vergadering de I bezwaren uit de praktijk tegen de I voorschriften inzake uitvoer van I veldgewas-aardappelen van I Zeeuwsch-Vlaanderen naar België onderschreven. Men besloot terzake I de nodige stappen te ondernemen I ter verkrijging van de gewenste fa- 1 ciliteiten. I Met de Gasunie is overeenstem- I ning bereikt over een nieuwe ver goedingsregeling voor het leggen Ivan leidingen voor de komende drie liaar. Voor de vestiging van het za- keiijk recht zal een bedrag van I vijftig cent per vierkante meter worden betaald, terwijl aan de I gi'ondgebruiker een vergoeding van Itien cent zal worden uitgekeerd Ivoor de verleende medewerking. I Naschade zal gedurende twee jaar |ca het jaar van aanleg automatisch I 'orden opgenomen. De raad sprak zich uit tegen de aanleg van leidingstraten, waarbij I® grond wordt onteigend en vele I bedrijven worden doorsneden. In de lover deze materie te houden be- I E za' met kracht worden ge- IPieit voor bundeling van leidingen I behoud van eigendom en grond- I gebruik. I Met het Kweekbedrijf D.J. van er II ve n-v. te Kapelle-Biezelinge zul- Iv ,onderhandelingen worden ge- I i-f k over het verbouwen van sui- I m ijeten voor zaadwinning in be- I ras de'en van de provincie. De Iachtte het nemen van een proef I ,°°r de teelt van bietenzaad op de I Wn van belang, teneinde de [Mogelijkheden op dit gebied volle- "I te kunnen benutten. I de nacht lichte, 1 vorst, rn,fevooruite«:hten Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Plaatselijk sneeuwbuien sn hier en daar ma- m'Meld over Nederland. 0 tot"°l donderdag: in cijfers ge- aantal uren zon: I maa, mm--temp.: van ongeveer nor- i niav 4 graden onder normaal: I Maai" 2 tot 6 graden onder nor I min.» s °P een droge periode van I oen '!ïS 2 uur' S0 procent: kans op Vuns dro°g etmaal: 50 procent, 4: mi vrijdag: aantal uren zon: 0 tol I lier nn van tot graden on- (Van een onzer verslaggevers) HULST/GRAAUW Burge meester P. Molthoff van Hulst heeft in antwoord op vragen van het raadslid B. de Keyzer meege deeld, dat het nooit de bedoeling van de gemeente Hulst is ge weest om tien bejaarde bewoners van vijf huizen aan de Liniedijk in Zandberg uit hun woningen te zetten. De betreffende bewoners hadden van de gemeente schrifte lijk aanzegging gekregen niet al leen hun huizen voor december 1972 te verlaten, maar ze boven dien op eigen kosten te laten af breken, omdat de erfpacht niet verlengd zou worden. De heer Molthoff heeft laten we ten de zuiver formele gang van zaken rond deze kwestie te betreu ren en dat het geenszins de bedoe ling is de betrokken bejaarden in derdaad op straat te zetten. „Er zal wel degelijk naar een oplossing worden gezocht", aldus de burge meester, die de keihard zakelijke aanzegging omschreef als „een slip of the pen". „Ik betreur het", aldus de heer Molthoff, ,;dat deze zaak, die formeel-zakelijk bedoeld is, heeft geleid tot een verkeerde uit val". De schriftelijke aanzegging was, naar de mening van de burge meester, een „te formele- aanpak". „Er is in de emotionele sfeer, niet van de zijde van deze mensen, een rel geschopt, omdat een bepaalde figuur zich min of meer in de boot genomen voelt, doordat hij daar on langs een huis heeft gekocht". De heer Molthoff heeft gezegd de ver antwoordelijkheid voor deze gang van zaken geheel op zich te willen nemen en eventueel instructies te zullen geven, zodat dit soort aange legenheden in het vervolg „met meer gevoel" wordt afgewerkt. Wet houder P. Brand nam de gelegen heid te baat er op te wijzen, dat „in de wandelgangen en op straat zijn naam ten onrechte in discrediet is gebracht". „Omdat de reconstructie van de Liniedijk als motief voor de maatregel is genoemd en ik vrij vaak met dit soort oudheidkundige dingen heb te maken werd ten on rechte verondersteld, dat P. J- Brand „er weer wel tussen zou zit ten", aldus het commentaar van de ze wethouder. Wethouder J. Stolte bleek bijzon der kwaad op degene, die deze zaak aanhangig heeft gemaakt, namelijk kunstschilder J. Deijaert uit Ant werpen, die afgelopen jaar voor 25.000 gulden een huis aan de Linie-' dijk kocht, waarvoor de erfpacht evenmin verlengd zal worden. De heer Stolte: „Ik vind het meer dan schandalig, dat één bepaald per soon, die de klacht heeft ingediend, dorst te beweren, dat het niet zo erg was, dat die mensen uit hun huizen moesten het waren toch maar krotten als hij maar kon blijven zitten". Ook wethouder J. Blom- maert deed tot slot een duit in het zakje: „Ik was onaangenaam verrast, toen men mij zei „Jullie zijn ook mooie jongens om zulke oude men sen uit hun huizen te gooien". De wethouder gaf toe niet op de hoogte te zijn geweest van de gemeentelij ke brief. (Van onze correspondent) HANSWEERT Het Belgische motorschip Valetta lag in de grote sluis te Hansweert om tien uur afge meerd om geschut te worden toen de kapitein Van Cauteren tot de ontdek king kwam dat zijn schip water maakte en dreigde te zinken. Direct Werd groot alarm geslagen om het schip, dat geladen was met kunst mest en onderweg was van Vilvoorde naar Osnabrück, te behouden. Ter as sistentie snelden de bergmgsvaartui- gen Haai en Inktvis van het bergings bedrijf L. Polderman uit Hansweert en Jan van Gent van de firma Van de Akker uit Vlissingen te hulp. Met vereende krachten kon men het schip al pompende drijvende hou den Later heeft men het schip dat bij het binnenvaren van de haven op een strekdam was gevaren, gerepa reerd, zodat hèt de reis kon vervol gen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de komende tientallen jaren wordt een ver dere expansie van de zeehavenin dustrieën verwacht en in het al gemeen ook bevorderd. Het stre ven blijft erop gericht om voor dergelijke industrieën, die niet voldoen aan de voorwaarden wel ke gesteld worden voor vestiging in liet Waterweggebied, elders in het land, met name in het Schel- debekken, in het mondingsgebied van de Eems en onder bepaalde voorwaarden ook in het Noord- zeekanaalgebied, aantrekkelijke vestigingsmogeljjkheden te cre- eren. Dit staat te lezen in de „toekomst roman" TP 2000 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat (zie ook elders in deze krant), waarin te le zen is welke ontwikkelingen, althans op het gebied waarop dit ministerie werkt, in de komende dertig jaar te verwachten zijn. Ook uit deze publikatie blijkt de behoefte aan één ontwikkelingspro gramma voor de zeehavens, geba seerd op weloverwogen studies, waar bij de sociaal-economische voor. en nadelen van alternatieve zeehaven ontwikkelingen en hun ruimtelijke consequenties zoveel mogelijk kwan titatief dienen te worden bepaald en tegen elkaar afgewogen. Een voorzichtige prognose geeft aan, dat er in ons land tussen 1968 en 1980 6800 ha zeehaventerrein bij moet komen, waarvan 3500 voor de zeehavenchemie. Dat is een jaar lijkse toeneming van 6 pet. Dit bete kent in 1980 een netto-zeehaven areaal van 13.300, waarvan het Wes- terscheldebekken er 2500 voor zijn rekening neemt. In het jaar 2000 zal dat totaal 29.000 zijn, waarvan 9000 in het Scheldebekken. P. An* De raming,, van de .netto-haven arealen inNederland maakt tevens, duidelijk, dat het Waterweggebied, dat omstreeks het jaar 2000 zal zijn geconsolideerd, tussen 1968 en 2000 met 7250 ha netto moet toenemen. Daarvan kan in 3100 ha worden voor zien, o.a. inbegrepen 1300 ha in het Moerdijkgebied. Resteert nog 4150 ha. Daar kan de Maasvlakte er weer 750 van leveren, zodat er een tekort blijft van 3400 ha netto. Het Scheldebekken zal in 2000 een behoefte hebben aan 16.000 ha bruto. Maar er kan 17.500 ha beschikbaar komen, zodat het er naar uitziet, dat aan het Scheldebekken tot 2000 ruim schoots in de behoefte aan haventer reinen zal kunnen worden voorzien. De verdeling van die 17.500 ha is: Vlissingen Oost 6000, Kanaalzone 3000, Ossenisse 2500, Bergen op Zoom 1000 en Reimerswaal 5000. (ADVERTENTIE) Verstopping Neem Samenstelling op Zuivere kruidenbasis (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het algemeen bestuur van het Veerse Meer heeft in principe besloten per 1 januari 1972 een nieuwe verdeelsleutel te hanteren voor de kosten die voor rekening van de deelnemende ge meenten en de provincie Zeeland komen. Naar voorzitter A.L. van Geesbergen verklaarde zal het alge meen bestuur komend voorjaar een definitieve beslissing over de ver deelsleutel moeten nemen, nadat de deelnemende gemeenten de kans hebben gekregen hun zegje te zeg gen. Volgens de nieuwe verdeelsleutel betalen de gemeenten voortaan de volgende bijdrage-percentages: Ar nemuiden 13 procent .(vopr 1970 èp 1971 elf procent), Goes 23 procent (dit jaar en volgend jaar 20); Kort- gene 13 (thans 14); Veere 13 (thans 14); Wissenkerke 13 (nu 16). Het aandeel van Goes in de kostenver deling is met enkele procenten ver hoogd als gevolg vdn de gemeente lijke herindeling, waardoor een en kele vroegere Veerse-Meer gemeen te nu deel uitmaakt van Groot Goes. De andere deelnemende gemeenten betalen minder. Verstandig om altijd Antigrippine in huis te hebben. Kun je er meteen één innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nóg een cachet Antigrippine en vroeg naar bed. Antigrippine werkt. (Van een onzer verslaggevers) j SAS VAN GENT In het rap port van de Sasse commissie ter bevordering van het woon- en leef milieu wordt ook het gemeentelijk beleid onder de loep genomen. „De commissie heeft", aldus het rapport, „de taak op zich genomen een aantal meningen, dat leeft onder de bewo ners van plan „noord-west" samen te voegen. Het merendeel der bewo ners is van mening dat de gemeente achtergebleven is bij het nemen van maatregegelen om dit plan (noord west. red.) voor de volle 100 proeent te realiseren. Het is niet duidelijk dat voor een woonwijk met duur-die-re woningen - Statenstraat, Europalaan e.d. - wei groenvoorzieningen kunnen getrof- fenworden, o.a. het planten van bo men, en dat dit voor een andere woonwijk wordt nagelaten". De aanwezigheid van een open ni- ool grieft vooral de bewoners van de Beneluxstraat, lage- en hoge Sas. Het is en blijft een raadsel, aldus het rapport, dat uit het oogpunt van buurtverfraaiing een dergelijke sloot (riool), geprojecteerd kan worden. Van gemeentewege werd meege deeld dat het een afwatering vanaf Belgisch grondgebied betreft. De bewoners zijn van mening dat die afwatering dan maar moet verhuizen naar België. „Dat een gemeentebestuur ertoe kan overgaan om twee nieuwe woon wijken te projecteren verdient ui teraard alle lof. Maar dat die nieu we woonwijken volledig afhankelijk zijn van zegge en schrijve één spoorwegovergang is voor niemand duidelijk", aldus het rapport. De commissie spreekt zijn be zorgdheid uit aangaande onderwijs voorzieningen. „Binnen enkele ja ren is vooral vanuit de nieuwe woonwijken een explosie van school gaande jeugd te verwachten. Biedt de gemeente Sas van Gent voldoen de waarborgen voor zowel lager als voortgezet onderwijs?, vraagt de commissie zich af. Ook moet ge streefd worden naar vestiging van voortgezet en hoger middelbaar on derwijs. Mede door de gemeentelij ke herindeling heeft Sas van Gent een duidelijke streekfunctie gekre- (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Een commissie, bestaande uit C. J. P. Staal, H. Slootlieer, M. H. T. Evers, W. Kentie en L. Noten (allen uit Sas van Gent) heeft een rapport samengesteld over het woon- en leefmilieu in Sas van Gent. „De commissie ter bevordering van bet woon- en leefmilieu", zoals zij officieel heet, is spontaan ontstaan uit de bewoners van de nieuwe wooqnwijk in Sas van Gent (plan Noord-West). Aanleiding was, aldus in de inleiding van het rapport, de ondervonden milieuverpesting inzake de volgende punten: overlast van stank, van lawaai en overlast veroorzaakt door stof. Het is de wens van de commissie dit rapport als discussiestuk té aanvaarden. Zij is van mening dat de plaatselijke industrieën, geestelijke en maatschappelijke stromingen, politieke partijen en zeer zeker het bestuur van de gemeente Sas van Gent recht hebben op dit rapport. BRUINISSE (ANP) Bestuur en commissarissen van de n.v. Haring- vlietbrug hebben in hun maandag gehouden vergadering besloten met ingang van 1 juli 1971 het toltarief voor auto's terug te brengen van twee tot één gulden. 55 55 gen en zij zal die moeten waarma ken. Naar het oordeel van de commis sie dient het gemeentebestuur een zo goed mogelijk contact met haar inwoners te houden. Dit zou kunnen door het uitgeven van een contact blad. Aangaande het woningbouw beleid is de commissie van mening dat zij een gemeentelijk woning bouwbeleid prefereert boven het be staan van meer woningbouwvereni gingen, „Gezien bepaalde uitlatingen van een der bestuursleden van een woningbouwvereniging, die min of meer het stempel dragen van een feodale 19e eeuwse instelling, zou een herziening van het woning bouwbeleid zeker gerechtvaardigd zijn, alsmede een democratisering van de huidige bestuursvormen". Inspraak van huurders is gewenst, aldus de commissie. Tenslotte zegt de commissie dat het bestuur der gemeente dient te zorgen voor: het projecteren van eer hoogmidig winkelcerutrufh, waar bij ook anderen dan de plaatselijke middenstand een kaïns moeten krij gen, de vestiging van een hulppost kantoor, het aanleggen van plantsoe nen, doortrekking van Beneluxstraat naar Vierambachtstraat, organen te steunen die het welzijn van de ge meente voor ogen hebben, betere interlokale busverbindingen met de wijken onderling. De commissie signaleert het inten sieve goederenverkeer per spoor tussen Gent en Terneuzen. Het be treft hier, aldus het rapport, o.m. vervoer van giftige en explosieve stoffen. De commissie vindt dat de gemeente bij de NS duidelijke ga ranties dient te eisen om, wanneer zich calamiteiten voordoen (op 30 april j.l. moest in Utrecht een wijk geëvacueerd worden omdat een trein met giftige lading ontspoord was), iedere vorm van gevaar voor de gemeente tof een minimum te beper ken. In de samenvatting van het rap port zegt de commissie dat er bij de bewoners vain ptam noord-west „een zeer kritische instelling leeft ten aanzien van een 19e eeuwse (mis schien feodale) regentenmentaliteit". „Is bij deze bewoners ten onrechte misschien, deze mening gerezen, voor de volksvertegenwoordiging moét ik dan het teken zijn om het sein op rood te zetten en alle moge lijke schijn van feodalisme weg te nemen", aldus het rapport. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP „Meester" Pieters neemt vandaag (woensdag) afscheid als hoofd van de St.-Isidorusschool te Lewedorp. De heer A. Pieters heeft de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. Hiermee wordt zijn ruim 42- jarige loopbaan als onderwijzer afge sloten. Ruim 34 jaar hiervan was hij schoolhoofd in Lewedorp. Schoolbestuur, personeel en leer lingen zullen in een eucharistievie ring vanmorgen om 9 uur in de r.-k. kerk afscheid nemen van de geliefde „bovenmeester". In het verenigings gebouw zal hierna een kinderhulde plaatsvinden. Tenslotte is er voor alle belangstellenden van vijf tot zes uur gelegenheid tijdens een receptie in het verenigingsgebouw afscheid te nemen. O (Van onze correspondent) MIDDELBURG Door kortslui ting in de schakelaar van de verlich ting van de kerstboom ontstond brand in de woonkamer van me vrouw N. J. V. te Middelburg. Door het werpen van emmers water kon de brand nog voordat de brandweer was gearriveerd, worden geblust. Er was wat schade ontstaan aan de hou ten wand en aan het plafond. Foto uit de dertiger jaren van het poloteajn en de dames. /(Van onze correspondente) TERNEUZEN Zwem- en polo club „De Schelde" in Terneuzen maakt zich op om het veertigjarig bestaan op grootse wijze te vieren. De vereniging werd op 5 juni 1931 opgericht en telde toen 20 leden. Op het ogenblik bedraagt liet ledental rond 150, terwijl meer dan negentig donateurs de club steunen. In de afgelopen veertig jaar heeft „De Schelde" op nogal wat wedstrijdén in binnen- en buitenland acte de presence gegeven. Ter voorbereiding van de komen de festiviteiten is een speciale com missie in het leven geroepen die al intensief bezig is met het opstellen van het jubileumprogramma. Enkele programmaonderdelen staan al vast. Zo wordt in maart in „De Honte" een recreatieve zwemmiddag georga niseerd voor kinderen van „De Ster- re" in Sluiskil. Op de jubileumdag, 5 juni 1971, zal het bestuur een receptie houden. Op die dag vindt in het Seheldebad een internationaal zwemtoernooi plaats, alsmede een internationale polowedstrijd. Er komen deelnemers uit België, Frankrijk, West-Duitsland en Engeland en uiteraard zal ook „De Schelde" zelf niet aan de start ont breken. Verder is men voornemens de jaarlijkse race in de Otheense kreek een internationaal tintje te -geven. In het buitenland wordt al aandacht besteed aan de jubileumwedstrijden van „De Schelde". Ter financiering van de kosten die de diverse jubi leumactiviteiten met zich zullen brengen worden in de vereniging al vele acties voorbereid en uitgevoerd. In januari wordt een loterij ge houden waarvan de trekking op 26 april plaatsvindt. Voort ligt het in de bedoeling in februari in de Ter- neuzense sporthal een sportmanifes tatie te houden met o.a. wielrennen, korfbalwedstrijden en gymnastielc- uitvoeringen. Andere evenementen zijn een drive-in show, eên beat- avond in de sporthal en twee grote bingo-avonden, eveneens in de sport hal. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gemeente bestuur van Middelburg is begonnen met de verspreiding op grote schaal van een geïllustreerde folder. Deze dient om de bewoners van de stad vertrouwd te maken met een nieuw systeem van huisvuil-ophalen door middel van plastic zakken, in plaats van met de zinken vuilnisemmers. De nieuwe methode van huisvuilop- halen geldt ook voor Nieuw- en St.- Joosland en St.-Eaurens. Zij wordt met ingang van 1 januari a.s. inge voerd. De inwoners zullen alleen gebruik mogen maken van plastic zakken met de opdruk „gemeente Middel burg". Vanaf maandag a.s. kuninien deze zakken via de melkhandelaren wor den betrokken tegen de prijs van f 2,50 per twintig stuks. Een belang rijke wijziging is. dat er na 1 januari nog slechts eenmaal per week huisvuil zal worden opge haald. Voor de meeste wijken zijn de dagen waarop de vuilniswagen voorrijdt: maandag of dinsdag. Tweemaal per maand zal er in Middelburg grof huisvuil worden opgehaald, zonder dat daarvoor ex tra kosten in rekening worden ge bracht. De vuilnisemmers blijven, zij het in een andere functie in gebruik: namelijk als „houvast" voor de vuilniszakken. 1>-

de Stem | 1970 | | pagina 3