PIETER v. d. MEER DE WALCHEREN „Socialist geweest en gebleven" DIENSTPLICHTIGEN KRIJGEN MEER VAKANTIEVERLOF Indonesische ambassadeur was „doelwit oop 295 Ook Barnard boycot operatheater 55 Den Toom: V.V.B.M. in overleg betrekken Belgische bisschoppen wijzen op morele normen bij abortus Weer ontslagen door staking lezen. binnenland buitenland tawiHMaH Zuid-Amerika Provinciaal van kapucijnen blijft Utrechtse Representatief Vader van Paula wil raadsman aanklagen Einde noodtoestand in Groot-Brittannië Tissot, een horloge voor jongemannen van 15 tot 50. GROEP Bondsdag tegen smeerpijp commune steunen DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Pater Pieter van der Meer de Walcheren, die gister ochtend om half 5 in het Ignatiusziekenhuis te Breda is overleden, heeft op 10 september jl. in de Sint Paulusabdij te Oosterhout, waar hij sedert 1954 verbleef, zijn 90e verjaardag gevierd. Het Liber Auiicorum (met bijdragen van o.a. Gabr. Smit, Gerard Wijdeveld, Leo Vroman, Willy Corsari), dat daarbij aangeboden werd, vertelt, dat nu een vriend van velen en een opvallende figuur van de zoge naamde Katholieke Jongeren uit de jaren dertig is heengegaan. Hij is een strijdbare katholieke „jongere" gebleven tot in het laatst van zijn leven. Daarvan getuigt zijn laatste boek „Maak alles nieuw", dat bij een groot publiek aansloeg. Hij werd in 1880 te Utrecht ge boren, waarna de familie Van der Meer de Walcheren achter eenvolgens woonde te Den Haag en Maastricht. Als 16-jarige ging hij aan de Amsterdamse Ge meente Universiteit oude talen studeren. Daar werd hij een strijdbaar so cialist, omdat naar zijn mening alleen een strijdbaar socialisme de wereld nog kon redden. Bij zijn 90e verjaardag zei hij nog: „Ik ben socialist geweest en het gebleven ook!" Later studeerde hij te Brussel aan de Université Nouvelle en vocht met arbeiders, kunste naars en studenten voor een nieuwe wereld van goedheid, rechtvaardigheid en broeder schap. In 1902 huwde hij met de Vlaamse schilderes Christine Ver- bmgghe, die in Vlissingen geboren werd. „Een beslissende gebeurtenis in mijn leven", schreef hij. Ze woonden eerst in de Rotterdamse sloppen en vervolgens in het Bel- gisclie St.-Agathe-Berchem, waar hij met Steynen en Plasschaert de literaire tijdschriften „Het leven" en „De Maand" oprichtte. Rond 1905 kwam er een kente ring in zijn anti-katholieke levens houding en in 1910 liet Pieter zich in Parijs rooms-katholiek do pen. Van grote invloed was daarbij zijn vriend Léon Bloy. Tot zijn Parijse vriendenkring behoorden verder Jacques Maritain, Picasso, Zadkine, Honegger, Cocteau en Rouault. Tijdens de Eerste Wereld oorlog was hij er correspondent voor de Maasbode. Na die oorlog ging het echtpaar met de kinderen Pieter en Anne-Marie wonen in Oosterhout (N.-Br.) Als kunstcriti cus van „De Nieuwe Eeuw" deelde hij daarna links en rechts rake klappen uit. Rond de tijdschriften „Roeping" „De Gemeenschap" en „De Nieuwe Gemeenschap" maakte hij met o.a. Anton van Duinkerken, Gerard Bruning, Jan Engelman, Gerard Wijdeveld en Lou Lichtveld deel uit van de strijdbare groep „De Katholieke Jongeren". In 1929 ver trok hij weer naar Parijs om de leiding van de uitgeverij Desclée De Brouwer op zich te nemen. Toen in '33 echter zijn zoon Pie ter (29) als monnik stierf in de Paulusabdij te Oosterhout gaat hij zijn plaats innemen en zijn vrouw treedt in bij de benedictinessen te Solesmes. Dit was echter niet van lange duur, omdat Christine er wegkwijnde. In 1940 gingen ze in Hilversum wonen en in '42 in Breda. In 1953 stierf Christine en trad Pieter weer in bij de benedictijnen te Oosterhout. Binnen drie jaar werd hij met dispensatie tot pries ter gewijd. Als priester-monnik heeft hij in het klooster niet geno ten van een rustige oude dag. On danks het afnemen van zijn ge zichtsvermogen sedert '61 stond hij dagelijks in het koor, ontving hij bezoekers uit alle de len van de wereld (oud en jong) en was actief betrokken bij alle nieuwe ontwikkelingen. Hij was nog bezig een roman te schrijven over de goede moordenaar. Velen kennen hem uit zijn boe ken: Jong leven, Van Licht en Duisternis, Levens en Leed, De Jacht naar Geluk, Van het Verbor gen Leven en zijn Dagboeken (Het Witte Paradijs, Menschen en God, Mijn Dagboek). Zijn grote thema daarbij was telkens: Alles is lief de. Door de Spaanse en Portugese edities van zijn werk kreeg hij o.a. ook grote bekendheid in Zuid- Amerika. Zaterdagmiddag a.s. om twee uur zal de begrafenis van Pater Pieter van der Meer plaatsvinden in de Paulusabdij te Oosterhout. Enkele uitspraken van Pieter van der Meer de Walcheren uit zijn laatste jaren „Waarom moet liet leven doodgaan? Dat is lielemdal tegen het wezen, het zijn van het leven. Leven wil: Eeuwigheid, onsterfelijkheid. Evenals lief de. Bewust leven zonder eeuwigheid, zonder duur, is ondenkbaar, is ab solute ongerijmdheid. En toch ligt het lichaam van een gestorven mede broeder levenloos en doodstil op het bed Een lichaam van stilte. En dat is dan het mysterie van leven en liefde?" (Uit „Maak alles nieuw") „Ik ben volstrekt optimistisch. Het oorspronkelijke van Nederland is dat het een overgang doormaakt van een statisch naar een dynamisch chris tendom. Het Nederlandse volk heeft zijn eigen aard ontdekt. De verschijn selen waarmee dit proces gepaard gaat, verontrusten mij niet. Het enige wat ik enigszins mis in het huidige Nederlandse katholicisme, is een per soonlijker en personalistischer beschouwingswijze". (Uit „Maak alles nieuw") „Helder Camara, daar houd ik van. Dat is een mens. Veel priesters heb ben hun mens-zijn gedood. Hartstocht en beroerigheid begrijpen ze niet goed meer. Vooral bij jonge priesters mis ik het mens-zijn". (Uit een interview eind 1969). „Een van mijn rijke herinneringen heb ik aan de avond, toen ik vorig jaar voor 150 hippies in Tilburg sprak. Zo in mijn habijt. Ik ben van de oude stempel; anderen lopen in colbert. Ik heb in ieder geval een dege-. lijker pak aan dan dat flodderspul van jullie, heb ik ze toen gezegd. Je kon ze alles zeggen. Nog nooit zo'n aandachtig publiek gehad. Donderend applaus. Wat me zo getroffen heeft: ze vinden nergens gehoor. En ze heb ben honger. Naar God! Zonder dat ze het zelf weten." (Uit hetzelfde interview) „Liefde is kracht. Liefde is geen gemoedelijkheid of sentimentaliteit. De liefde is niet positief, zoals vaak gedacht wordt. Dat zijn we een beetje kwijtgeraakt in het christendom, waar de liefde te veel troost betekent en poeslief is geworden". (Idem) „Ik vermoed een soort conflict tussen de Vader en de Zoon over het lijden van de mensen. God de Vader had nog ouderwetse opvattingen over het lijden als een soort straf. De Zoon zegt: Dat klopt niet meer. Gij hebt geen ervaringen van het mensenleed. En dat is nodig, daarom ga ik mens wor den". (Uit: „Maak alles nieuw") „Pater Pieter, zijn er nog dingen die je ambieert?, vroeg bisschop Ernst me enige tijd geleden. Ik: Nee, alleen in liefde te sterven. Ik wil geen pastoor, bisschop of paus worden, want dat zijn geen banen voor deze tijd". (Uit het interview van dec. 1969) (Van onze correspondent) DEN HAAG Het vakantieverlof voor de dienstplichtigen bij de land en luchtmacht zal binnenkort wor den uitgebreid tot 16 dagen per 12 maanden werkelijke diensttijd. Voor de dienstplichtigen bij de zeemacht is het vakantieverlof gelijk aan dat voor het vrijwillig dienend perso neel. t.w. 29 dagen per kalenderjaar. Bij land- en luchtmacht bedraagt het vakantieverlof nu in het eerste jaar werkelijke diensttijd 10 dagen en in het tweede jaar 15 .dagen (of relatief minder naar gelijk het aantal maanden dienst). Minister Den Toom (Defensie) heeft de kamer in antwoord op vra gen voorts meegedeeld er geen be zwaar tegen te hebben als de Ver eniging Vail Dienstplichtige Militai ren, VVDM, wordt toegelaten tot het georganiseerd overleg met vertegen woordigers van de organisaties van militaire ambtenaren. Een herzie ning van de regeling inzake het ge organiseerd overleg is thans in voor bereiding. Sprekende over het ontwerp van de wet rechtstoestand dienstplicht! gen, zei de minister dat de VVDM „ongetwijfeld tot het overleg wordt toegelaten, althans zolang zij voldoet aan de eisen, die ook worden gesteld aan de thans aan het overleg deel nemende verenigingen". Die eisen zijn: de vereniging moet representa tief zijn voor de categorie militairen die zij vertegenwoordigt en het al gemeen belang mag zich niet tegen toelating verzetten. Minister Den Toom beschouwt de VVDM als een voor de dienstplichti gen representatieve organisatie en in zijn antwoord uit hij waardering voor het overleg met de vertegenwoor digers. „Het nadeel van een gebrek aan langdurige ervaring wordt goed deels gecompenseerd door een „zeke re frisheid" in de wijze waarop het overleg wordt gevoerd en bepaalde onderwerpen worden benaderd". Met vertegenwoordigers van het overlegorgaan van de drie vakcen trales gaat minister Den Toom be- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De vader van de Rotterdamse leerling-verpleegster Paula S„ die eergisteren een week voorwaardelijk kreeg, omdat zij een patiënt verkeerd bloed gaf, waaraan deze overleed, overweegt de raads man van zijn dochter aan te klagen. Hij wil die officiële klacht indie nen, omdat de raadsman, mr. Van Velzen, tijdens de zitting dingen ver zwegen zou hebben die het meisje konden ontlasten. De secretaresse van mr. Van Vel zen (zelf was hij niet bereikbaar) deelde mee dat de heer F. nog geen klacht had ingediend. spreken of de vakbeweging tot het georganiseerd overleg moet worden toegelaten. Die toelating zou beteke nen, dat burgers aan het overleg deel nemen. Thans zijn het alleen mili tairen, met wie gesproken wordt. Het plan bestaat, aldus deelt mi nister Den Toom mee, ten departe- mente een centrale afdeling militai re personeelszaken in te stellen. De ze afdeling zal o.m. worden belast met de regelgeving inzake de rechts toestand van het militaire personeel, onder wie de dienstplichtigen, voor zover die regels meer dan een krijgsmachtdeel betreffen. (Van onze correspondent) KAAPSTAD Professor Chris Barnard heeft zich hij het groeiende aantal blanke Zuid-Afrikanen ge- geschaard dat het nieuwe Nico Malan-operatheater in Kaapstad zal boycotten zolang het voor niet-blan- ke bezoekers verboden is. Het ruim 50 miljoen gulden kostende complex zal in mei volgend jaar worden ge opend. Het bestaat uit een operahuis met 1200 zitplaatsen en een kleiner theater. Kaapstad heeft een beperkt the ater-publiek en men vond, dat het complex te pretentieus was voor haar potentiële publiek. Prof. Barnard zei gisteren, dat veel mensen net als hij over het theater dachten, maar bang waren om dat uit te spreken, van wege het effect dat dit op hun zaken en kennissenkring zou hebben. „ik zou de lieveling van het land zijn geweest, als ik bereid was ge weest precies te doen wat er gezegd werd, maar dan zou ik niet met me zelf hebben kunnen leven". Ge vraagd, of dat standpunt betekende, dat hij het land zou verlaten, zei Barnard: „Ik heb geen plannen het land te verlaten, maar als mijn oppo sitie tegen iets, dat ik als niet tolera bel beschouw, betekent dat ik de wet moet overtreden, zal ik eerder het land verlaten". (Copyright The Guardian/De Stem) (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Britse regering heeft besloten de noodtoestand te be ëindigen, die zaterdag werd afgekon digd in verband met de stiptheids actie van de werknemers bij de elek triciteitsbedrijven. De werknemers zijn maandag weer normaal aan het werk gegaan. Door de noodtoestand mochten geen licht reclames en de etalageverlichting ge bruikt worden. (ADVERTENTIE) PR 516 GL, met dag en datum 1 236,- De Tissot PR 516-serle is beroemd geworden over de gehele wereld door: 1. Toepassing van de nieuwste technieken op het gebied van horlogebouw. 2. Een unieke vorm: karaktervol, mannelijk. 3. De nauwkeurige tijdaanwijzing. Ga mee met Uw tijd. Meet Uw tijd met Tissot J (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG. Afgezien van de nog steeds zeer zware bewaking zo wel buiten het gebouw als daarbin nen, begint de rechtszaak tegen de 35 Zuidmolukse bezetters van de re sidentie van de Indonesische ambas sadeur in wat rustiger water te ge raken. Goed, het wemelt in het ge bouw nog steeds van parketwachters, rijks- en gemeentepolitie, recher cheurs, bvd-mensen en vrouwelijke agenten, maar de spanning raakt er wel een beetje uit. Acht verdachten werden gistermor gen gelijktijdig in de zittingszaal ge bracht. Zes van hen kwamen uit IJs- seloord, één uit Middelburg (Frederik S., 20) en één uit Nijverdal. Zij ga ven in grote trekken toe wat hun aan openlijke geweldpleging, wederrech telijke vrijheidsberoving en verboden wapenbezit ten laste was gelegd. Ze bevestigden, dat voorbereiden de besprekingen voor de actie-Was senaar onder leiding van Paul Th. in IJsseloord zijn gevoerd. Daar hadden ze ook hun wapens in ontvangst genomen. Uit de reclasse- ringsrapporten over de acht, die in de ochtendzitting terechtstonden, kwam alleen naar voren, dat zij de actie uit politieke overwegingen had den ondernomen, om te strijden voor een vrije republiek der Zuid-Moluk- ken. De 31-jarige Ferry T. haalt het ge weer, dat hij in Wassenaar gebruikt heeft, zonder aarzelen uit de serie vuurwapens in de rechtzaal. Hij zet uiteen, dat de bezetters de Indonesi sche ambassadeur ook hadden willen gijzelen. „Het is net als met klaver jassen. Troefboer is de hoogste. Hij was onze troefboer." „Zouden de wapens gebruikt wor den?'', wil de rechtbankpresident weten. „Ik denk het wel," zegt Fer ry f. „Ik stond in de ambtswoning op wacht. En als er een aanval van de politie was gekomen, hadden ze de volle laag gehad. Ook als de gij zelaars waren weggelopen, had ik ze neergeknald," zo verklaart hij zonder enige aarzeling. Frederik S. uit Middelburg was op 30 augustus naar Moordrecht gegaan, maar nog dezelfde dag had hij in zijn woonplaats zijn eigen vuurwapen op gehaald. Hij verklaarde op de och tend van de bezetting in een busje naar Wassenaar te zijn gebracht, waar hij bij aankomst was uitgestapt en de ambtswoning was binnenge gaan. Hij vertelde, dat hij een por tret van president Soeharto, dat op de grond lag, verder had vernield. Ook had hij een gebonden gijze laar, die naar het toilet moest, ge holpen dooi zfjn voeten los te maken en zijn broek naar beneden te doen. Onder bewaking had de gijzelaar zijn behoefte kunnen doen. De president nam vervolgens het strafblad van S. door, waaruit bleek dat hij al eerder voor diefstallen, openlijke geweldpleging, vernieling en oplichting met de justitie in aan raking was geweest. Ook zou hij in Middelburg brand hebben gesticht. S. beweerde evenwel toen niet de da der te zijn geweest. Hij had alleen de schuld op zich genomen. Als laatste van de acht werd de 21-jarige J. S. uit Nijverdal gehoord. Hij herkende op de tafel naast de president het kapmes, dat hij tijdens de bezetting had gehanteerd. Hij be aamde, dat het doel van de actie was geweest de ambtswoning te bezetten en gijzelaars te maken. In de hal van de woning had hij enkele gijzelaars bewaakt. In de middagzitting stonden zeven bezetters terecht. Overeenkomstig de wens van Paul Th. waren bij de actie-Wassenaar deelnemers uit alle delen van het land. Van de zeven kwam er één uit Moordrecht, de overige zes vormden de noordelijke groep: uit Assen en Bovensmilde. Enkelen bevestigden dat er in de Zuidmolukse kerk in Assen voor het vertrek van de noordelijke groep naar IJsseloord gebeden is voor een behouden thuiskomst. j,Dat deden we altijd als we weggingen," voegt Paul H. daaraan toe. Hij wil ook wel toe geven dat hij in de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur een as bak door een ruit had gegooid: „Om mijn haai af te reageren." Isaak S ontkent niet dat hij in de villa in Wassenaar over een op de grond gesmeten portret van presi dent Soeharto is gelopen,, „maar niet toevallig". Julianus L. vertelt dat ook hij bij de bezetting „in de richting" van hoofdagent Moolenaar heeft gevuurd. Hij deed dat met een stengun, op het moment dat de hoofdagent in de op rijlaan van de residentie ongeveer tien meter van hem vandaan was. „Ik wou hem afschrikken. Ik gaf drie salvo s, gericht op de grond vóór de politieman. De bedoeling was dat hij zich over zou geven. Toen ik nog eens wilde vuren, weigerde de stengun. Ik liep weg om het wapen te her stellen. Toen zag ik iemand in een blauwe kamerjas wegvluchten. Dat was de ambassadeur. Ik wou op hem schieten maar de jongens achter mij riepen: niet schieten, maar levend grijDen." Vervolgens had hij een schot, gevolgd door een kreet ge hoord. In de middagzitting verklaart Mar eus dat vóór de komst van ir. Ma nusama in de residentie drie gegij zelde mannen tegen een muur waren gezet. „We stonden er met twaalf a dertien man omheen en zeiden hun dat we hen zouden doodschieten, in dien de politie toch van de gelegen heid gebruik zou maken om met ir. Manusama mee te komen," aldus Mareus BON (AP) Alle fracties in de Westduitse Bondsdag hebben de re gering in een gezamenlijk verzoek opgeroepen alle juridische en poli tieke mogelijkheden te benutten om de Nederlandse regering ervan te weerhouden baar plannen door te zetten afvalwater uit de Groningse industriegebieden in de Dollard te lozen. Volgens de drie Westduitse par tijen moet de Bondsregering tevens nagaan welke diplomatieke wegen zij kan bewandelen om Den Haag van zijn plannen af te brengen. DEN BOSCH (KNP) Ook al heeft de Utrechtse commune van Ka pucijnen en Franciscanessen de band met orde respectievelijk congrega tie verbroken, toch acht de provin ciaal van de Kapucijnen in Neder land, dr. Alfred van de Weyer, het vanzelfsprekend dat hij zijn morele steun aan het Utrechtse commune experiment blijft geven. „Er zitten tenslotte drie Kapucijnen in". Pater Van de Weyer hoopt hiermee niet alleen namens zichzelf te spreken maar voor heel de Kapucijner ge meenschap in Nederland. Pater dr. Alfred van de Weyer ver klaarde dit naar aanleiding van het besluit van 6 december van de Utrechtse commune o-m voortaan in vrije opstelling en los van de orde respectievelijke congregatie het ex periment voort te zetten. Aanleiding tot dit besluit der commune was de uitspraak van de curie-congregatie voor de religieuzen, dat de twee zus ters Franciscanessen uiterlijk per 20 december de commune dienden te verlaten op straffe van wegzending uit de congregatie en ontbinding van haar religieuze geloften. Volgens de provinciaal der Kapu cijnen is er juridisch niets op het besluit van de curie-congregatie aan te merken. Rome heeft de macht zo te handelen. Maar hij wijst er wel op, dat het rechtsgevoel veranderd en verfijnd is. Ook Rome dient daar rekening mee te houden en dat is niet gebeurd. MECHELEN (KNP) Het Bel gisch episcopaat heeft een verklaring over de abortus gepubliceerd. Daarin zeggen de bisschoppen, dat zjj geen concrete oplossing voor elk afzon derlijk geval willen voorstellen, maar dat z() zich toch verplicht zien de gelovigen te wijzen op de morele nonnen. En dit betekent zo zeggen zij op de eerste plaats de bescherming van de rechten van de mens in welk stadium van zijn ontwikkeling ook. Zij waarschuwen bovendien, dat het van abortus naar euthanasie slechts een kleine stap is. Natuurlijk zo erkennen de Bel gische bisschoppen kan men in ernstige conflictsituaties komen, waar men onmogelijk uit kan komen, wan neer men niet probeert te redden wat er aan menselijk leven te redden valt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Opnieuw zijn giste ren ontslagen gevallen ten gevolge van de werkonderbreking, gericht te gen de loonmaatregel van de rege ring. In Leiden werden zeven straat makers van het straa.makersbedrijf Gebr. de Bolster op straat gezet. De straatmakers variëren in leef tijd van 18 tot 52 jaar. Volgens de Leidsè afdeling van de Bouwvakkers- bond St. Joseph hebben meer werk nemers van de Gebr. de Bolster één uur gestaakt afgelopen dinsdag, maar zijn alleen deze zeven ontslagen.. De directie van het bedrijf was voor commentaar niet bereikbaar. Eén van de personeelsleden wilde wel kwijt, dat alleen deze zeven hadden ge staakt bij het bedrijf. Eergisteren waren bij het NKV al zes ontslagen aangemeld. Eén van hen, de boekhouder A. G. Duits uit Bodegraven, is gisteren toch weer aan de slag gegaan. Hij kreeg van de directie van de firma J. van Schip en Zonen, een handel in lompen en me talen, zonder enige verdere uitleg te horen, dat hij weer kon komen wer ken. (ADVERTENTIE) 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In 'mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar ksmaak sherry of cogns

de Stem | 1970 | | pagina 19