ADO wordt door pech achtervolgd FISCHER ZEKER VAN EINDZEGE WIJ ZIJN NIET BEDORVEN EN WIJ ZIJN NIET VERWEND Van Est kan niet oordelen over karakter TIER Wij waarderen hun maar zij ons niet VOOR TOPDUEL TEGEN SPARTA' ITANT Clay kan in Texas boksen Einde hegemonie Russen SPORTTOTO N RINI WAGT- MANS (O v 95 '99 sport DING Uitslagen ,Geen karakter? Kom nou: door Peter Heerkens Ie Magneet d n.v. 10-3 3552 ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Pech overmeestert ADO vlak voor de belangrijke wed strijd tegen Sparta van aanstaande zondag. Volkomen onverwacht meld de zich de afgelopen dagen ook Harry Hestad op het „ziekenrap port" waar al aanwezig waren aan voerder Aad Mansveld. Theo van de Burch en Kees Weimar. „Het is voor negenennegentig procent zeker Wat aanvoerder Aad Mansveld reft is men bij ADO optimistisch HOUSTON (ANP) Cassius Clay heeft donderdag een bokslicentie ge kregen van de staat Texas. Hierdoor is het mogelijk geworden dat Clay en wereldkampioen Joe Frazier e enti. telgevecht kunnen houden in het As trodome, een reusachtig overdekte sportarena in Houston. Het Astrodome concurreert voor dit gevecht met de New Madison Square Garden in New York, waar Clay maandagavond Oscar Bonavena ver sloeg. De directie van het Astrodome, waar Cassius Clay twee maal eerder voordat hem wegens dienstweigering zijn titel werd ontnomen een ge vecht heeft geleverd, schat dat het duel Clay-Frazier ongeveer 7,2 mil joen gulden aan recette zou kunnen opleveren. De televisierechten zou den nog eens 28,8 miljoen gulden be dragen, hetgeen het totaal aan even tuele inkomsten voor de organisators op 36 miljoen gulden brengt. dat Hestad vanwege griep niet kan meespelen", zei een somber gestem de manager Eddie Hartmann. De narigheid met Hestad begon dinsdag al. Harald Berg, zijn b oe- zemvriend, meldde hem ziek, waar na de Noor zich donderdag weer onder de hoede van trainer Jezek stelde. Na vijf minuten was de zaak bekeken en stuurde de Tsjechische trainer hem terug naar de kleedka mer. Verder trainen onder deze om standigheden leek niet verantwoord meer. Uitgerekend voor de „wedstrijd van de waarheid", duiken de moei lijkheden op voor ADO. De hoop op het meedoen van Theo van der Burch, de snelle rechtsachter, is al opgegeven. Een groot vraagteken staat verder achter centrale-verdedi ger Kees Weimar, Hij heeft twee weken, door omstandigheden, niet kunnen spelen en trainer Jezek wil het van zijn co-dit ie laten afhangen of hij hem ir a of nee. Optimis tisch is ADC r de belangrijkste man: aanvoe. Aad Mansveld. Hij liep de afgelopen zondag in het duel tegen Excelsior een bekkenblessure op. Donderdagmorgen verklaarde clubarts Slager hem klinisch gene zen, maar op de training had Mans veld toch veel pijn. Voluit meedoen kon hij nog niet. Zondagmorgen zal trainer Jezek een definitieve beslis sing nemen. Al met al een sombere stemming bij ADO. Het enige, waar de Haagse spelers zich aan optrekken is de wetenschap dat het in het kamp van de tegenstander ook niet allemaal koek en ei is. Na het „demasqué" van de afgelopen woensdagavond, toen Sparta met 31 verloor van Bayern-Münohen, vertrokken de Rotterdammers evenmin met een vrolijke bui uit de kuip. (Van onze sportredactie) BREDA Daan Schrijvers, die zoals reeds vermeldeen contract heeft getekend met NAC, trainde gistermiddag reeds bij zijn „nieuwe" club. NAC-trainer Leo Canjels hierover: „Ik heb met Daan een hele middag getraind en ik moet zeggen dat hij een prima conditie heeft. Hij is helemaal fit. We hebben samen onze keepers getraind. Toen bleek dat Daan een enorm hard schot in de benen heeft. Ook in de lucht is hij bijzonder goed. Prima kopstoot. Trouwens ik heb hem gadegeslagen in de wedstrijd tegen FC Twente, die hij bij PSV speelde. Toen was-ie ook geweldig". Leo Canjels heeft zich al volledig ingesteld op het meespelen van zijn nieuwe aanwinst. Dat blijkt wel als hij zegt: „Volgende week ga ik met Daan praten over de mogelijkheden in ons elftal. Waiit dat moet natuurlijk worden omgezet. Vooral het tactisch concept voor de uit wedstrijden moet dringend worden gewijzigd en in mijn plannen past Daan voortreffelijk". PALMA (ANP) De Ameri kaanse schaakbond heeft de dollars goed besteed. In ruil voor de twee duizend dollar, die nodig waren om Benkoe te bewegen zijn plaats af te staan en de enkele duizenden, die Fischer zelf in de zak stak, heeft de Amerikaan een onaantastbare voor sprong genomen in het interzone- schaaktoernooi in Palma op Majorca. Door winst in de voorlaatste ronde tegen de Zuidslavische grootmeester Gligoric kan hem de eindzege niet meer ontgaan. Eveneens zeker van plaatsing voor het kandidatentoer nooi zijn de 22-jarige Keulse stu dent Robert Hübner, de Rus Efim Gelier en de Deen Bent Larsen, Uhlmann en Taimanov maken de meeste kans de overblijvende plaat sen te bezetten, al heeft Portisch met een punt minder en twee hang- partijen ook nog een redelijke kans. Goeddeels uitgeschakeld kunnen zich beschouwen Gligorie, Smyslov en Poloegajevsky, waarmee de ja renlang bestaande Russische hege monie een geduchte knak zou krij gen. Gligoric heeft tegen Fischer er alles aan gedaan aansluiting met de kopgroep te houden. In enigszins betere stand offerde hij een paard in de veronderstelling de zwarte da me te vangen. Hij overzag echter een finesse en verloor. Opmerkelijk was dat Portisch in slechtere stand afbrak tegen Jimenez. Volgens het oordeel van mede-belanghebbende Taimanov, staat hij zelfs verloren. Voordat vandaag de partijen van de laatste ronde beginnen, worden eerst de afgebroken partijen uitgespeeld. De uitslagen van de partijen die zijn gespeeld voor de 22e en voor laatste ronde zijn: Mecking (Braz)-Hübner (W-Dld) afg, Gligoric (Z-Sl)-Fischer (VS) 01, Smyslov (Rusl)-Hort (Tsjsl) Addison (VS)-Filip (Tsjsl) Panno (Arg)-Suttles (Can) afg, Reshevsky (VS)-Taimanov (Rusl) Vz, Matulovic (Z-Sl)- Uhlmann (O-Dld) 01, Naranja (Phil)-Rubinette (Arg) 01, Larsen (Den)-Ujtumen (Mong) Vz, Por tisch (Hong)-Jimenez (Cuba) afg, Poloegajevsky (Rusl)-Minic (Z-Sl) 10, Geiler (Rusl)-Ivkov (Z-Sl) 21e ronde: Larsen-Portisch Vi—Vz. De stand na de 22e ronde is: 1 Fischer 17% punt, 2 Hübner 14% en 1 afgebroken partij, 3 Gelier 14%, 4 Larsen 14, 56 Uhlmann en Taima nov beiden 13, 7—8—9 Gligoric, Smyslov en Poloegajevsky 12%, 10 Portisch 12 en 2 afgebroken partij en, 1112 Mecking en Panno beiden 11% en 1 afgebroken partij, 13 Hort 11, 14 Ivkov 10, 15 Suttles 9% en 1 afgebroken partij, 16 Minic 9%, 17 18 Matulovic en Reshevsky beiden 9, 1920 Ujtumen en Addison bei den 8%, 21 Filip 8, 22 Naranja 8 en 1 afgebroken partij, 23 Rubinetti 6, 24 Jimenez 4 en 1 afgebroken partij. DEN HAAG (ANP) Geen en kele deelnemer aan toto 21 is erin geslaagd de dertien kruisjes goed te zetten, waaraan het grote aantal ge lijke spelen niet vreemd zal zijn. Zeven deelnemers delen de tweede prijs. De cijfers van toto 21 zijn: aantal deelnemers 766.348, inleg f 1.663.118, prijzenbedrag f 748.403. Tweede prijs f 336.781 (zeven deel nemers, elk f 48.111.60). Derde prijs f 336.781 (131 deelnemers, elk f 2570,80); extraprijs f 74.840 (190 deelnemers, elk f 393,60) SCHAATSEN Wethouder W. Hendriks zal zaterdag 19 dec. de 100 meter kunstijsbaan van Groningen of ficieel openen. Vrijdag 11 december wordt begonnen met invriezen. Ver moedelijk zal het publiek al op 16 dec. op de baan kunnen rij den. IJSHOCKEY In een wedstrijd voor de Nederlandse ijshoekeycompe- titie heeft Den Bosch op eigen baan met 5-2 gewonnen vam Hijs Hokij. De tussenstanden van de door 2200 toe schouwers bijgewoonde wedstrijd wa ren: 3-1 1-1 en 1-0, laris en werktijden neder I. >-51524. m NEDERLANDSE ileisstraat 5 vraagt an zijn vrerkzaam- de >vmg, (V ruim 30 districts- nde werkkring norering. aangepast aan m en .ervaring daire arbeldtvoorwaar- Ier uitstekende studie- j. pensioenvoorziening ig die voor ambtenaren, g van A.O.W.-prem"re achten goede ontptoof- eden onder leiding van en adviespraktijk lentelijke overheid rerheden zijn ge- districtsaccotm- bergen (N.B.). /errichten. per 4 weken, ver- vindt plaats op uur- isioneerd militair of 50 tot 60 jaar. lectanten represen- rien overleggen en i uitgenodigd hun Afsluitend schrifte- De Klokkenberg, Jonge rennens, zeggen ze, hebben 't makke lijk. Té makkelijk. Ze vergooien d'r eigen toe komst, zeggen ze. Als ik zoiets hoor, zou ik u Hier de mens die de zon pluk, die dat positieve Daar Ven verwerkt en 't dan als z'n ontlasting afdankt. °m heb ik dit schilderij „soleil, rien, merde" genoemd. ze bij d'r oren willen vatten en net zo lang schudden tot die plaat voor d'r hersens wegvieL Die mensen werten niet waar ze over praten. Wim van Est ook niet. We hebben geen karakter, volgens Van Est. En nou vraag ik me af waar ie 't vandaan haalt om mijn karakter te bepalen. Wie kan mijn karakter beoordelen? Van Est? Da's helemaal mooi. Wim van Est die mijn karakter analyseert. Nou ja, hij noemde mij niet hij name maar hij had het over de jongere prof-coureurs. En daar hoor ik ook bij, dius ik mag 't me aantrekken. Ik dacht dat het nog steeds zo was, dat je zelf de waarde van je karakter vaststelt. Je kunt je natuurlijk wel een idee vormen van een an dermans karakter, maar er een uitspraak over doen is onmogelijk. Zeker als je iemand pakt die, zoals wij wielrenners, in een groep levien die aandacht trekt. Ban doe je wat 'n ander doet, of wat ie laat. Maar karakter, echt karakter dat ontdekt 'n mens pas als ie alleen is. Helemaal alleen, met zichzelf. Ik ben sinds 'n paar weken gestopt met roken. Dat kost me verschrikkelijk veel moeite want als ik me niet dwing gebruik ik makkelijk 'n pakje per dag. Kijk, dan kan ik in gezelschap de bink uithangen en geen sigaret opsteken maar het wel stiekem doen als ik alleen ben. Is dat waardeloos of niet?! Dus bepaal ik op dat moment, waar niemand bij is, mijn eigen karakter. Daar kan geen Wim van Est over oordelen. Of bedoelt Van Est met karakter misschien: door bijten, vechten, lijden? Bedoelt ie dat, als ie Peter Post en Jan Janssen roemt om hun karakter? En dat zouden de jongeren niet hebben? Kom nou, Trou wens, Wim van Est maakt 'n kapitale denkfout, want hij zet karakter en klasse onder één noemer. Dat is voor hem hetzelfde. Belachelijk natuurlijk. Weet je wat ik karakter vind? Als je niet kunt zwemmen en een drenkeling uit 't water haalt. Dat is karakter. Maar als je dat doet terwijl je goed kunt zwemmen, dan noem ik dat géén staaltje van karakter. Ik wil maar zeggen: Janssen en Post zijn zonder meer ren ners die 't kunnen. Die 't hebben. Die God mogen danken dat ze 't in de wieg meekregen. Zij rijden heus niet met meer karakter dan de anderen. Ze heb ben alleen meer klasse dan die ander, 't Zijn jongens met capaciteiten. En dat haalt Wim van Est, trouwens meer van de ouderen, overhoop met karakter. De jonge renner, en ik weet dat zeker, heeft heus wel verantwoordelijkheidsgevoel en plichtsbesef tegen zijn werkgever en het publiek. Maar als ie nou de kwaliteiten niet heeft als een Janssen of een Post Waar blijft ie dan Dan kan ie een groter karakter hebben, maar 't zal nooit opvallen. Neem Albert van Midden. Ik ken 'm nogal goed. Ik weet wat die voor de wielersport over heeft. Voor mij is Albert er een met geweldig veel karakter. Geweldig veel. En toch kan ie bij lange niet aan Peter Post tippen. Maar 't karakter hééft ie. Dat bedoel ik. De jonge renner geen karakter.Poeh. En Wim Schepers in deze Tour de France dan? Hij liep bij een valpartij zo'n grote elleboog-wand op dat ie amper door kon fietsen. Maar, hij ging verder. Net zo lang tot de dokter het hem verbood. Toen pas gaf ie af. En Jan van Katwijk dan? Die reed de Ronde van Frankrijk uit iaat 'n Wim van Est maakt 'n kapitale denkfout, want hij zet karakter en klasse onder één noemer. Dat is voor hem hetzelfde. Belachelijk natuurlijk. (Foto: Ben Steffen) gebroken duim. Waarom praat Wim van Est daar niet over? Wat ie nou gedaan heeft, is de wielersport afbre ken op 'n oneerlijke manier. Waarom praatte Van Est niet over de goede en leuke dingen die hij meemaakte? Waarom zo negatief? Het viel me èeht tegen van m. Ik ken Wim al zo lang en zo goed, dat ik dit nooit van 'm verwachtte. Van Est is voor mij altijd 'n idool geweest. Daar keek ik tegenop. Hij woonde vroeger vlak bij ons. Wij in de Rozenkransstraat 12, hij op 6. Mijn vader soigneerde 'm in die tijd en zodoende kwam ik als kind veel in contact met Wim. Ik was erbij als ie gemasseerd werd, of ik ging met m'n vader mee naar Wims thuis waar ie 'n eigen massage- kamer had en ik mocht dikwijls mee naar da koersen. 7.y» prestaties maakten 'n geweldige indruk op me.. Ik kon uren luisteren naar m'n va der als ie vertelde over Wim in bui tenlandse rondes. Hoe ie in 'n kop groep van dertig viel bij het op draaien van de piste, hoe ie dan op stond en zo hard terugfietste dat ie toch nog vijfde werd. Dat soort ver halen. Ik genoot ervan. En 'n paar keer per jaar kwam de harmonie op de werf. Dat zag ik als 'n konings- gebeuren. Net of er 'n vorst werd in gehaald. Zoals toen, na die val in 't ravijn. Tegen vijf uur kwam ie thuis. Bruin als 'n noot, spierwit verband rond z'n armen. De harmonie rukte uit, honderden mensen op de been en Wim stond boven voor 't raam te zwaaien. Kun je je voorstellen wat voor indruk dat op mij als kind maakte. Ik was toen zo'n jaai- of acht, negen. Van Wim van Est zag ik al het mooie, al het goeie en dan nou dit soort uitspraken. Terwijl ik wéét dat ie met evenveel gemak 'n positief verhaal had kunnen vertellen. In zijn tijd wérd er gewoon veel gepres teerd. Dat ontkent geen jongere. En daar nou ligt de kern van 't genera tieconflict. Wij kunnen waardering opbrengen voor de ouderen, maar de ouderen niet voor ons. En wat gaan de mensen, 't publiek, zeggen: zie je nou wel, zó is 't. Allemaal troep. Ais de paus morgen roept dat 't ka tholicisme niet deugt, valt er tach tig, negentig procent van de katho lieken weg. Want de paus zegt 't. Dan hóéft dat geloof niet eens slecht te zijn, maar dat de paus 't vertelt is genoeg om de massa afvallig te maken. Zo zie ik dat met Wim van Est ook. De ouderen maken 't zelf kapot. Och, ik geloof dat 't hele le ven zo is. Er zijn zakenmensen die zich jaren kapot werken om 'n be drijf op te bouwen en als ze 't voor elkaar hebben verkopen ze 't hele spul. Opbouwen, afbreken. Dat kom je steeds weer tegen. Toevallig maak te ik vanmorgen 'n schilderij in die sfeer. Niet dat ik zo goed kan schil deren, maar ik wij graag m'n ideeën vastleggen. Dat doe ik met alles wat me boeit, tot m'n gegevens voor de belasting toe. Wacht, ik zal dat schil derij eens pakken. Niet aankomen. want 't is nog nat. Kijk, dat is 't volgens mij helemaal. Hier de mens die de zon plukt, die dat positieve in 't leven verwerkt en 't dan als z'n ontlasting afdankt. Daarom heb ik 't „soleil, rien, merde" genoemd. De mens heeft 't in zich om zo te zijn maar daarom hoef ik me d'r niet aan over te geven. Wim van Est deed dat wel en dat vind ik als sportman erg. De wielrennerij is toch ai 't zwarte schaap. Waarom moet je dan dat soort verhalen vertellen? Er zit wel wat waars in, in wat Wim van Est zegt. dat ontken ik niét. Alleen zijn die feiten niet maatgevend. De wantoestanden waar Van Est over spreekt maken misschien vijf of zes procent uit van 't rennea-swezen. Hij bekeek feiten door 'n vergrootglas. Ik weet dat er 'n maffia bestaat. Dat weten we allemaal. Maar kan ik dan zeggen dat ieder mens in deze we reld daar lid van is? Wim van Est stelt 't zo voor. Hij vergist zich in zijn tijd en in de onze. Het is niet zo dat wij kopen en verkopen, drog slikken en onze centen verdienen met weinig te doen. Wij, de jonge renners, moeten vechten als leeuwen om aan onze centen te komen. Wij zijn niet bedorven en wij zijn niet verwend. Wij zijn gewoon jongens die in 'n andere tijd leven dan Wim van Est. 1

de Stem | 1970 | | pagina 21