NS ANEN de NAVO Straat en fiatportiek voor fantasieloos kinderspel Dag per week verplichte studie voor 15-jarigen 'BET FENOMEEN LUNS BIJNA 60 DODEN BIJ TREINONGELUKKEN Boek van de Maand: I le^eDJci U Hongerend tarten Luns: „onze diplomaten uiterst omzichtig" NIEUW WETSONTWERP INGEDIEND Dagboek' van Van Gogh. Tot 4 januari 1190 VLIEGEN WEER DUURDER Bouwende" Arbitrage School GEBODEN kracht/ arbeid ËDÏNG binnenland buitenland Verdachte Groningse moord voortvluchtig De Jong Kritiek Kruisinga blijft Moerman's methode negeren Plaat ijzer van vijf Ion doodt man Spoorwegverkeer in YS hervat (daarna24.50) J v? Democratischer mentaliteit bij luchtmacht Softenon-proces wordt gestaakt e Roosendaal p van nieuwe machi. ooi, worden door oris PERS ACHINE NDERPERS 1938 OEFPERS woensdag 16 decent —12 uur. maandag 14 t/m vrij. 's morgens van 9-12 voud) op te geven bij e Vereniging halve dagen, ten be^ echanische entadmi VIAVO-niveau, diplo- ring als ponstypiste g- EDING: Zo spoedig ilijk salaris. verkrijgen op het -5892. ave van referentie- gen aan het Bestuur, frterdag 12 december 1970 37.000 km. 28.000 km 68.000 km - '68 - *69 - '70 W. Variant •68 - '69 - '70 26.000 km. ID TAUNUS S - PICK-UP >9 S08 - 3535 Twee Nederlandse vrouwen, de 45-jarige Lia Boetes-de Ridder uit lirecht, echtgenote van het vroegere PSP-Eerste-Kamerlid Boetes, en de 53-jarige Linde Lijftogt, uit Heiloo lullen tot volgende week woensdag niet eten en alleen maar thee, water en vruchtensap drinken. Ze rijn hiermee donderdag begonnen. Beide vrouwen verwijten de NAVO ,dat ze fascistische trekjes begint te krijgen" en ze nemen het niet dat de Portugezen in West-Afrika NA- VO-wapens gebruiken voor onder drukking". jlet een „van vrienden geleend busje" hebben ze een standplaats ingenomen in de drukke Brusselse Brabantstraat waar ze discussies be ginnen met voorbijgangers en infor matie geven. UTRECHT (ANP) Kin deren vertonen een opmer kelijk gebrek aan fantasie bij hun spel buitenshuis. Dit komt, omdat de woon omgeving van met name nieuwbouwwijken hier niet op is ingesteld. Ook de middelen voor allerlei con structieve activiteiten (spelen met zand, bouwen met hout of stenen) ont breken vaak. De maat schappij dient daarom ver antwoordelijkheid te kun nen dragen, bijvoorbeeld door middel van inspraak bij bouwplannen, over een bewuster gebruik van vormgeving in de woon wijk. Tot deze conclusie komt dr. E. Ackermans in een onderzoek naar de „woon omgeving als speelgelegen- lieid" waarop hij gistermid dag aan de Utrechtse uni versiteit is gepromoveerd. In vergelijking met een speelplaats, bleek dat de experimentele speeltuin in tensiever werd benut en een grotere binding heeft met de omgeving. Doordat met name ook de wat ou dere jeugd hiervoor be langstelling kreeg, groeide dit experiment uit tot een ludiek centrum. Vanuit een straatmakerswagen die voortdurend werd ver plaatst, werden maanden lang observaties verricht naar de gedragingen van groepen kinderen in de leeftijd van 4 tot 15 jaar. Het bleek, dat de straat en aansluitend het flatpor tiek door hen relatief het meest als speelterrein werd benut. Bewegingsactivitei ten vormden 43 pet. van het totaal aan speeltijd, di rect gevolgd door 40 pet. lichamelijke rust (kijken naar iets of iemand, met elkaar praten), 6 pet werd gevormd door constructie ve activiteiten, 4 pet. wa ren fantasie-activiteiten en 7 pet. normovertredende activiteiten mide vorm vorm van baldadigheid). Uit een handtekeningen actie bleek dat ongeveer de helft van de wijkbewo ners bezwaar hadden tegen een verdere uitwerking van een experimentele speelgelegenheid. >1 PARMS (ANP) Nederlandse diplomaten in bepaalde landen heb ben instructies nooit dezelfde route le volgen, nooit alleen in een auto te gaan zitten en altijd de auto ge sloten te houden, aldus heeft minister Luns meegedeeld. Onder voorzitterschap van de Ne derlandse bewindsman hebben de ministers van de zeventien landen van de Raad van Europa vrijdag in Parijs gesproken over juridische en praktische maatregelen om het ont voeren van diplomaten tegen te gaan. Tot de praktische maatregelen beho ren onder andere een waarschu wingssysteem, dat politie bij onraad naar een ambassade doet komen. Overigens kuninen ook dergelijke systemen geen absolute zekerheid verschaffen, aldus mr. Luns. (Van onze correspondent) GRONINGEN De Groninger I politie kent een verdachte in de zaak van de automoord van dinsdag I j.l. De man die ervan wordt ver- dacht de 52-jarige J. J. Koning om het leven te hebben gebracht, is de 149-jarige Groninger H. R. Hij is voortvluchtig en zou rijden I in een gehuurde witte Ford Escort I kenteken 99-24. MX. De verdachte .s een oude bekende van de Gronin- I gev politie. Bekend is ook, dat het slachtoffer en verdachte elkaar ken- I. den. GENèVE (Reuter) De lucht vaartmaatschappijen, die bij de In ternational Air Transport Association (IATA) zijn aangesloten, zullen hun tarieven voor het passagiersvervoer op de route tussen Amerika en Azië via het noorden van de Atlantische Oceaan en Europa op 1 april verho gen. Gisteren werd na afloop van een IATA-conferentie in Genève meege deeld, dat de tarieven voor de routes tussen Noord-Amerika en het Cara- ibische gebied eveneens zullen wor den verhoogd, maar dat op beide rou tes lage toeristische tarieven zullen worden ingevoerd. DEN HAAG (ANP). De regering zal een wetsontwerp indienen, waarin wordt voorgesteld met ingang van 1 augustus 1971 een partiële leerplicht van één dag per week gedurende één jaar in te voeren voor hen die nog geen 16 jaar zijn. Dit geldt met name voor de 15-jarigen. •sem' iVrr «riïhtii Tie meest felle reactie op de loon- u maatregel van de regering, I die over het algemeen bij de werk- I nemers zeer slechts is gevallen, is I wn de bouwbonden gekomen. Deze nebben enige tijd geleden een fors J pakket eisen op tafel gelegd. Uit leigen beweging verlaagden de bon den later hun verlangens; de reële loonstijging bleef in het jongste voor- j s,el van de bouwbonden achter bij °e produktiviteitsstijging. Daarmee kwamen ze tegemoet aan de ver- I angens van regering en werkne- 1 mers. De kritiek uit de bouwwereld is daarom niet ongegrond. De regering dad er goed aan gedaan met in achtneming van de wetenschap dat j ledere loonmaatregel kritiek had ge- kregen wat meer rekening te hou den met dergelijke deelfacetten van de loonpolitiek. De gevolgen (zwar te lonen; pendel naar Duitsland; minder woningen in een tijd waarin zoveel woningnood heerst) zullen al leen al in deze sector ernstiger zijn, dan nodig was geweest. TAe eisen van de PTT-bonden voor meer salaris maken, evenals die van de NVV-politiebond, na de af kondiging van de loonmaatregel waarschijnlijk zeer weinig kans van slagen. De vraag „wat nu?" dringt zich op. De achterstanden bij de postbestelling worden steeds groter. Met de enorme hoeveelheden kerst en nieuwjaarspost die nog moeten komen, zal het duidelijk zijn dat een chaos te wachten staat. Ambtenaren kunnen hun eisen nauwelijks kracht bijzetten. Een stiptheidsactie, zoals nu gevoerd wordt, is in feite slechts een surro gaat in vergelijking met de moge lijkheden van werknemers buiten overheidsverband. Zou, zolang het stakingsrecht voor ambtenaren niet geregeld is, arbi trage voor PTT'ers en politiemensen geen uitkomst kunnen bieden? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris dr. R. Kruisinga heeft in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Van Wijk (PSP) meegedeeld, dat hij geen aanleiding ziet een nieuw onderzoek in te stellen naar de kan kergeneesmethode van de Vlaar- dingse arts C. Moerman. Ook de jongste inlichtingen, die de staatssecretaris heeft gekregen (onder meer van de heer Velterop in Hoogerheide) werpen geen nieuw licht op de methoden, die dokter Moerman toepast. (Door het toedie nen van bepaalde voedingspakketten en medicamenten zou de arts in een aantal gevallen spectaculaire gene zingen van kanker hebben bewerk stelligd.) AMSTERDAM (ANP) Bij "werkzaamheden in een scheeps- bouwloods van de NDSM in Amster dam-Noord is de 28-jarige Zaandam- se ijzerwerker P. Boxman door een vallende plaat ijzer met een gewicht van 5 ton dodelijk getroffen. Hij was gehuwd. NEW YORK (AFP) Het spoor wegverkeer in de VS is gisteroch tend, na een staking van nog geen 24 uur, hervat. Incidenten hebben zich nergens voorgedaan. De overheid heeft staking verbo den tot 1 maart volgend jaar. Het spoorwegpersoneel krijgt wel een loonsverhoging van 13,5 procent, met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1970. DERTIG LANDEN hebben binnen een tijdsbestek van drie maanden 22.000 gevallen van cholera gemeld bi] de Wereldgezondheidsorganuisa- tie, zo is gisteren in Genève bekend gemaakt. De Tweede Kamer heeft deze week minister Luns al uitgeluid, die Ml tocli echt schijnt op te stappen. De als toekomstige opvolger van jWO secretaris-generaal Manlio "fosio gedoodverfde minister Luns te' dan wel dat over die opvolging, •.thans nog niets vaststaat", erg "tertuigend klonk dat niet en het zou «iemand meer verwonderen dat mi eter Luns zelf, indien hij niet de 'Ptolger van Brosio wordt. De 'teede Kamer 'ging er in ieder Peual maar vanuit en dat klonk door w de speeches van de geachte afge- Mwdigdeti. Daarom warme dank ''oor ruim 18 jaar ministerschap van p ''eSeringspartijen K.V.P.. A.R. en stilzwijgend bij de V.V.D. en «doelens van opluchting bij de op- ™"te, die zich altijd door Luns Winisteerd en vaak niet serieus ge- ™Wjten voelden. De socialist Dan- parlement er eigen- krijgen op de 'minister, omdat het hem aan een beleid ontbroken zou hebben. Dit laatste werd fel bestre den door de K.V.P.-er Mommer- steeg, die zei dat de oppositie zelf geen alternatief heeft kunnen bieden. Minister Luns zelf herinnerde er "wit in geslaagd is een greep te fijntjes aan toch ook in drie kabi netten met socialisten te hebben ge zeten. De heer Damhert kon het nog wel opbrengen minister Luns grote diplomatieke gaven en humor toe te schrijven. Bij D'66 is men het kennelijk onderling niet eens over het feno meen Luns. Laatstgenoemde voelde zich door de wat zure drs. Visser toegesproken „op vermanende toon en met een bestraffende blik", ter wijl diens fractiegenoot Stef Im- kamp de minister juist „snaaksheid, luimigheid, gevoel voor relativiteit en het vermogen snelle floretstoten toe te dienen" toeschreef. Enfin, over Luns is stellig het laatste woord nog niet gezegd. De begro tingsbehandeling van buitenlandse zaken zelf was intussen een vrij matte en te lang uitgesponnen aan gelegenheid. Het ontbrak dan ook duidelijk aan grote „topics" die het debat een „ziel" hadden kunnen ge ven. Maar ja, de dagen van het Nieuw Guinea-conflict met Indone sië zijn dan ook lang voorbij. De ogen van de wereld zijn ook echt niet permanent op Den Haag geves tigd, ook al doen toe graag <alsof het wel zo is. Dit wetsontwerp, zo deelde minis ter-president De Jong vrijdagavond na afloop van de ministerraadsver gadering mee, beoogt de maatregelen, die in uitzicht werden gesteld bij de nota inzake onderwijs- en arbeids- maatregelen voor werkende jonge ren, te concretiseren. Voorgesteld wordt, verder de leer plichtwet 1969 aan te vullen met een nieuwe paragraaf, waarin een drie jarige partiële leerplicht wordt ge regeld voor minderjarigen tot 18 jaar, dié geen volledig dagonderwijs volgen. c 1 Tevens behelst het wetsontwerp een voorstel tot verlenging van de leerplicht van 8 tot 9 jaar. Bij een treinbotsing in de nabij heid van Lissabon zijn donder dagavond zeker dertig mensen om het leven gekomen. Ongeveer 50 mensen werden ge wond, van wie 33 ernstig. Reddingsploegen zoeken in de stromende regen tussen de wrak stukken naar andere slachtoffers. Bij het station in een van de voorsteden van Lissabon,' reden personentreinen op elkaar in. Beide waren op weg naar de hoofdstad. Onder de ongeveer 400 passagiers bevonden zich veel militairen die voor een kerstverlof uit Portugees Guinea waren teruggekeerd. Bij een spoorwegongeluk met de exprestrein Boedapest-Berljjn bij de stad Brno in Tsjechoslowakije zijn tenminste 32 mensen om het leven gekomen. De trein hotste gistermorgen vroeg op een ontspoorde goederentrein. Een aantal passagiers en spoor wegbeambten raakten gewond. (ADVERTENTIE) ■y-x/'../:'" E. Dit is het verhaal van Vincent van Gogh, Zoals u 't nooit eerder hebt gezien. Met 250 foto's, kleurenreprodukties en facsimile's. Dit is het verhaal van Vincent van Gogh zoals u het nooit eerder hebt gelezen. Met de belangrijkste passages uit de talloze brieven die hij schreef aan zijn broer Theo, zijn zuster Willemien en zijn vrienden Bernard en Van Rappard. Dit is het boek van de schilder èn de schrijver. Een scherpgestoken zelfportret waarin niets is geromantiseerd, niets is verdoezeld. Koop het 'Dagboek' van Van Gogh. Voor uzelf. Of voor iemand die 't waard is. Dagboek van Van Gogh Stemmige Stem-lezers, naar wij ho pen stemt het u tevreden dat er in deze Stem het een en ander veran derd is U begrijpt nu de verwarring waaraan wij in bepaalde mate ten prooi waren de laatste dagen. Nieuwe schema's, nieuwe ideeën enz. enz. deden hun intrede en ik kan u ver zekeren dat daar tamelijk hard aan getrokken is. Maar om te voorkomen dat deze redactie het predikaat doordraver- van-de-week zou verdienen hebben wij enkele tradities in ere gehouden. U weet het, bepaalde tradities kun nen niet snel genoeg afgebroken wor den. Maar van sommige zijn we af gebleven. Zoals van Deze Tijd. Trou wens, niemand durfde in de buurt te komen. De nieuwsgierigheid naar de door- draver-van-de-week groeit bij u, uiteraard. En we hebben een mooie: NAC, en secretaris Speekenbrink in het bijzonder. U weet het, NAC had een aanvaller nodig, dus wordt een verdediger gekocht omdat ze toch aanvallers genoeg hebben! NAC test een Joegoslaaf, (Marie), die niet vol doet. Geen nood, Gugleta is de vol gende Joegoslaaf, die niet verschijnt. Damjanovic is nu de laatste redding uit het land van Tito. Kunt u het nog volgen7 Volgens mij degradeert NAC. LiefdeDat is geduld en nog eens geduld. En ook wel een beetje een kwaal" (M. Callas, operazangeres, langdurig vriendin van Onassis). Kruisinga: de nieuwe anti-rook magiër. Als Feijenoord niet oppast degra deren ze trouwens ook. Zo liep ik gisteren met diverse toto-tonnen op zak door mijn geliefde park toen daar plotseling een keurige heer (met bolhoed en paraplu) op me afstevende, zijn jasje openknoopte en me toesnauwde: „Als ze willen vech ten, komen ze maar. Ik lust ze". En liep door. Nu vraag ik u. In Amsterdam zijn gisteravond al ternatieve parkeerbonnen uitgereikt. Honderden auto's kregen een bon onder de ruitewisser, waarvan de voorkant volkomen identiek is aan die van de politie. Alleen op de ach terzijde (punt 9) staat de mededeling dat „waar nu de auto staat o.a. speel plaatsen voor kinderen, verblijfplaat sen voor bejaarden, woningen voor mensen en bomen hadden kunnen staan". Er waren mensen die dit niet leuk vonden. Automobilist: bonderop! (Naar verluidt zou de regering toch een prijzenbescliïkking voor groeten overwegen). Daarom maar snel die van Tijgertje (wie dat ook wezen mag, maar de geheimzinnigheid druipt er van af) P.S.: Ee. den s.v.p. beetje voorzichtig rij- MERIJN DÉN HAAG (ANP) De leiding van de luchtmacht heeft besloten de inter-menselijke verhoudingen in het bedrijf van dit krijgsmachtdeel meer in overeenstemming te brengen met de huidige opvattingen daarover. Ze wil daarmee onder meer voorkomen, dat de luchtmacht een geïsoleerde plaats in die snel evoluerende maat schappij zou krijgen. Verder wil ze bereiken, dat de mo derne visie over informatie, openheid, communicatie, inspraak, medebeslis- sen en delegatie van bevoegdheden meer ingang krijgt in de luchtmacht. Ze beoogt een, waar nodig, ingrij pende mentaliteitsverandering tot stand te brengen en een nog betere ontplooiing van het personeel. AKEN (DPA) In het Softenon- proces, dat in Alsdorf bij Aken ge voerd wordt, heeft het openbaar mi nisterie vrijdag het verzoek van de verdediging ingewilligd om het pro ces na 282 zittingen te staken. In het proces moeten zich vier voormalige personeelsleden van het Westduitse farmaceutische bedrijf „Chemie Gruenenthal" verdedigen tegen de beschuldiging dood door schuld. Het slaapmiddel Softenon veroorzaakt beschadiging van het zenuwstelsel bij volwassenen en misvorming bij ongeboren kinderen. (De verdediging deed een beroep op een wetsartikel dat bepaalt, dat een proces binnen een „passend tijdsbestek" moet worden afgesloten.

de Stem | 1970 | | pagina 17