uit loep isser Axel en Hontenisse pleitten voor hun lidmaatschap HAIR PRUSSLAG Vraag op arbeidsmarkt in Zeeland neemt iets af Gewiekste Walter V. deed „wonderen" Ode aan Zeeuwsch- Vlaanderen PPR-statenlid wil opening van zaken PLEIDOOIEN IN DEN HAAG HAVENSCHAP TERNEUZEN VOOR VERKOOP KERSWDVER7EME nstuiff zeeland ;n maandag gastarbeiders Wachtmeester C. de Rijke begraven Vrijdag weer gesprek over Progil-zaak CASINO DEN BOSCH Toch nog steeds gespannen sfeer 'Meting in Hulst )std ui ven ver eni gin!? )op uit Biervliet juut tentoonstel!"^ de vraag k6treft op tweede I Overwegend droog It randje op Oostbur? [iduslr ie terrein Plannen Ossenisse Standpunt GS ONZE 6R0IE vindt u elders in dit blad JAC. HERMANS Inschrijvingen in handelsregister Minister niet van mening dat aftreden Stikkelorum gevolg is van macht VAN MENSEN DINGEN EN DADEN RAADSEL (III) Inzake PZEM-affaire Arbeidsbureau te Middelburg begint met inleidingen aggevers) is de toneelproduktie, waarmee •t te mikken op twee volle zalen ondag 13 en maandag, 14 decern- ineelspel uitgevoerd. Het is een rieke van Niemegue". een moei den, hopelijk aantrekkelijk voor WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 (ADVERTENTIE) 26 - 27 - 28 december 20.15 uur. Tevens 26 december NACHTVOORSTELLING om 24.00 uur. PRIJZEN 15,50 - 13,— - 5,50. Telefoon: 04100 - 31500 (Van onze correspondente) MIDDELBURG. Ondanks het feit dat de gespannen sfeer op de arbeidsmarkt in Zeeland voort duurt, valt er toch een lichte af name te constateren in de vraag naar arbeidskrachten. Werden er eind okober nog 2007 mannelijke abeidskrachen gevraagd, eind no vember waren er dit nog maar 1838. Voor vrouwen blijven deze cijfers iets constanter liggen. Eind oktober was de vraag 1008 en eind november 1019. Bij de vrouwen vertoont het cijfer zelfs een lichte stijging. Dit is echter niet te wijten aan de actie „Op de vrouw af". Ondanks het feit, dat het tijdens deze acties storm liep in het arbeidsbureau te Middelburg zijn de naweeën van de actie nihil te noemen, aldus de di recteur van het gewestelijk arbeids bureau te Middelburg, de heer D. Bogerd. Er bestaan momenteel goede plaatsingsmogelijkheden voor de ou dere vrouw, daarmee bedoelt men dan die vrouwen van 19 jaar en ouder. Toch is het een beetje een tegenvaller dat er in werkelijkheid ook maar zo weinig geplaatst wor den, aldus de heer Bogend. Hij wijt dit vooral aan de extreem hoge ei sen, die vooral de gehuwde werken de vrouw stelt aan een eventuele plaatsing in het bedrijfsleven. De vraag naar bouwvakkers in de burgerlijke en utiliteitssector liep terug van 445 eind oktober tot 384 eind november. Ook bij de metaal bewerkers valt een teruggang in de vraag te constateren, namelijk van 113 eind oktober tot 765 eind no- vember. De totale vraag naar man zijn in een jaar tijd veel serieus nelijk personeel liep terug met 169. 1 Dat is in deze tijd van het jaar geen abnormaal verschijnsel, aldus de di- rate® van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland. In vergelijking met het vorig jaar steekt de werkgelegenheid zelfs bij zonder gunstig af bij die van het vorig jaar. Toen was de vraag naar mannelijk personeel eind november I Toneel-regisseur Walther I tijn van de Heikantse Komedit geworden". |(Van een onzer verslaggevers) avjajST In café De Veehand' S. Bommnaert te Hulst werd Wj pp^/^nnonp-rN X7T> A A C* lisschietinig gehouden op de uTuJVj ijlt V KAAb Side wip, waaraan 32 schuit lïlnamen Er werd geschoten,^ Het is opmerkelijk te constateren. win De uitslag luidt als volgj ht de grootste vraag naar zowel ,,rj beschoten door «namelijk als vrouwelijk personeel LTrÖt fS «1 in Midden-Zeeland, Goes kan 5% mannelijke, Middelburg 318 Vlissingen 301 mannelijke ar- ['fiskrachten gebruiken. In 'tettwsch-Vlaanderen heeft Terneu ten dan een uitschieter met een vraag van 253 mannelijke arbeids krachten. de waag naar vrouwen spant voes nog steeds de kroon (402 van te in totaal 1019). Veertig procent van iejg vrouwen kunnen onderge bracht worden in de confectieindus- De twee ziekenhuizen en de bejaardenhuizen kunnen 30 tot 40 was voor J. de Waal te de tweede zijvogel voor A. Branden te Kapellebrug- :este kleine vogels, 6 stuks, li geschoten do,oir A. Ongena 1 pellebrUig. li ül'™uwen plaatsen. Middelburg staat een onzer verslaggevers) SIERVLIET Zaterdag vil*1! jaarlijkse onderlinge tem00" plaats van postduivenvere op uit Biervliet. De inge Iven worden 's morgens g >v 'hr J Boute nit Kaprijke j>e duiven zijn ingedeeld ffl Issen oude doffers en dui lige doffers en duivinnen. J Iffers en duivinnen, late jong ïs en duivinnen. Per m6j® ïetal is een prijs bescbikba^- eVa de keuring bestaat er lid de tentoongestelde dwv Iivenlokaal Willem Beukelste lHtigen en wel vain drie to |r. op 1 met 167 aanvragen. Dit grote tert aan vrouwelijke werknemers in oktober werd het magische lïeal looo voor Zeeland owerschre- I» i~ zorgt 6rvoor dat °°1'1 ^ier de I werkgevers bereid zijn de ouderen I™ 'e laten tot het bedrijfsleven en 1™ de vraag naar jeugdige werkne- ■tevs zelfs wat afneemt. us heer Bogerd vond het bijzon- l er opvallend dat de arbeidsmarkt I b Walcheren, ook ai is deze ge- |(Van onze correspondent) l'bvst. Wee, Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Overwegend droog, mist en in de nacht lichte 1ST BURG Dó nuf! tsta aflj elf uur was brand on'' watel industrieterrein achter o - |en in Oostburg WerkDe bezig het in aanbou #ei Igazijn van de rll^!Ltjek.5 Inst te beleggen met rna lstburgse brandweer had jjei tl onder de knie. De s0" perkt. jbiddf-MV00ruhzic hten in cijfers ge- Voo VVer Neerland. tot4- j.. derdag: aantal uren zon: 0 tax'-te omstreeks normaal; ■op omstreeks normaal; kan3 |lj Uur, ~j°Se periode van minstens eel si Procent; kans op een ge- Vt°f°°g.etmaal: 80 procent. Itot 4- m.WlMag: aantal uren zon: 0 |baj;'.u®,"temp.: omstreeks normaal; 1 op C5J omstreeks normaal; kans „Joge periode van minstens spannen, toch een zekere ruimte blijkt te hebben, gezien het feit dat de industrieën nog vrij regelmatig personeel kunnen aantrekken. Veel bouwvakkers die betrokken waren bij de bouw van nieuwe industrieën komen van buiten Zeeland. Vooral Brabant levert veel arbeidskrachten. Het bureau van de statistiek heeft cijfers gepubliceerd betreffende bouwvakkers werkzaam in de in dustrie en bij de woningbouw. Eind oktober dit jaar werkten er 6428 bouwvakkers in de industriebouw in Zeeland. Vorig jaar waren dat er 4465. De woningbouw in Zeeland biedt dit jaar aan 217 mensen meer werk dan vorig jaar. Het is dus niet zo dat veel bouwvakkers van de wo ning- naar de industriebouw trek ken. aldus de heer Bogerd. In Zeeland wordein ook buiten landse gastarbeiders tewerk gesteld. Op het arbeidsbureau werd meege deeld, dat de huisvesting van deze gastarbeiders goed gecontroleerd wordt. Voordat een bedrijf dergelij ke werknemers in dienst neemt, móet zij aan de arbeidsinspectie op geven waar zij deze mensen denkt te huisvesten. Via de arbeidsbu reaus wordt dan eên scherpe con trole ingesteld. Een ramp, zoals die zich de afgelopen zondag in Amster dam heeft voorgedaan met de Ma rokkaanse gastarbeiders, zou in Zee land niet gauw gebeuren, aldus een woordvoerder van het districtsbu reau van de arbeidsvoorziening in Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de openbare hoorzitting, gisteren gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag, over het wetsontwerp Havenschap Terneuzen, hebben de ge meenten Axel en Hontenisse met klem de wens te kennen gegeven als lid toe te treden tot het bestuur van dit haven schap. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel uitte zijn teleurstelling over het feit dat zijn gemeente wel bij de voor bereiding tot het wetsontwerp was betrokken, maar uitein delijk niet als lid van het havenschap is aangemerkt. Hij wees op de belangrijke functie van Axel als specifieke woongemeente in de kanaalzone en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeventig procent van de Axelse bevolking is werkzaam in de indus trie en de dienstensector. Te meer achtte burgemeester Van Dijke het niet juist, dat Axel niet in het havenschap Terneuzen zal worden opgenomen, terwijl een groot deel van het beheersgebied van het ha venschap zich op het territoir van Axel bevindt. Axel behoort ook daarom tot het havenschap toe te treden met het oog op mogelijke luchtverontreinigingsbestrijding. Volgens burgemeester Van Dijke zij ook de buurgemeenten Sas van Gent en Terneuzen geporteerd voor het lidmaatschap van Axel van het havenschap. Indien Axel onverhoopt niet als gewoon lid tot het haven schap kan toetreden, zou deze ge meente graag als adviserend lid worden aangemerkt. De heer Van Dijke legde de nadruk op de grote belangen, die Axel heeft in de toe komstige ontwikkeling in en rond de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone. Burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse hield een warm pleidooi voor het lidmaatschap van zijn ge meente. Naast de burgemeester was de voltallige college van b. en w. van de gemeente Hontenisse, aange vuld met vier raadsleden, naar Den Haag gekomen. Burgemeester Somers sprak de vrees uit, dat de woonkernen Honte nisse en Kloosterzande straks om strengeld zullen worden door de in dustrie. Vandaar dat de gemeente Hontenisse nauw betrokken wil worden bij het havenschap Terneu zen en bij de plannen rond de ontwikkeling van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het bevreemdde mr. Somers dat er tot dusver nog zo weinig bekend is over het haven- en industrieplan Ossenisse. Hij vestigde de aandacht op het bestaan van de vernieuwde haven van Walsoorden en de aanwezigheid van enkele be langrijke industrieën in dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen lleei UUr: 95 - Procent kans op een ge- u,0°g etmaal: 80 procent. 5? (Vervolg van pagina 1) Het is mogelijk gebleken dat Wai ter V., en zijn vrouw (die ook failliet verklaard is) nagenoeg zonder con trole zaken deden. ,,Hoe dat gekund heeft, snap je niet", aldus de officier van justitie. V.'s autorijschool „Cum Laude" en handelsmaatschappij „Cen- terline" gingen in augustus '68 op de fles, kort nadat een financier uit Middelstum een bedrag van een half miljoen van V. terug wilde hebben.' De export van auto's is indertijd het meest winstgevende object ge weest. Hij wist het te versieren elke niet betaalde auto dubbel te laten financieren. In dit verband heeft een verzekeringsmij. in Zeist nog een ap peltje a raison van twee ton met hem te schillen. Met valse betalingsbewij zen deed hij wonderen. V. is een niet te versmaden politie- prooi, maar mr. Van der Wyck ver telde „Ik aas wel op hem, maar voorlopig is het mijn opzet zoveel mogelijk geld voor de kleine credi teuren terug te krijgen." En daarna vertelde hij een verhaal dat alleen de aanvoerders van de cri minele top-tien waardig kan zijn. De man die door de Nederlandse justitie officieel gezocht wordt wegens een reeks misdrijven mag rustig de halve aardkloot rond vliegen, een mondain leventje leiden van de centen van zijn crediteuren en bovendien weer du bieuze financile projecten uitbroeden, zonder dat hem een haarbreed in de weg wordt gelegd. Alleen de curator van Walter V., de Groningse advocaat mr. J. de Vries, ontbiedt hem wel eens vooï zakelijke gesprekken en dan komt Walter gewillig opdraven. Dat kan in Parijs, Nice of Genève zijn. Vrijdag j.l. ontmoette mr. De Vries V. nog in Zwitserland. Hij kent ook de adres sen van de man die zich general- manager noemt van Intercambio In ternational Bancario. Walter woont in het Italiaanse San Remo (aan de Via Valerina 46) en heeft zijn kan toor in de Italiaans-Franse grens plaats Grimaldi. Mr. Van der Wyck lichtte toe „De curator werkt V. op zijn geweten, voor zo ver hij dat heeft. Hij krijgt vrij geregeld geld van hem los." Mr. De Vries: „Totnogtoe heeft V. mij altijd antwoord gegeven; of alles waar is geweest? Ik wist niet dat I.I.B. in Sluis een kantoor heeft staan. Ik heb daar wel belangstelling voor." Mr. De Vries vertelde „betrekke lijk weinig" geld van Walter V. los te hebben gekregen. „Dezer dagen hoop ik weer wat geld toegezonden te krijgen, waardoor de aflossing bo ven de ton uitkomt." Wat denkt V. hiermee te bereiken? Officier van justitie Van der Wyck: „Hij zal er de boot mee willen af houden. Maar dat gebeurt zo lang als ik het goed vindt." De officier van justitie onthulde dat hij op de ge gevens van Sluis wacht en dan waar schijnlijk Scotland Yard in de affai res zaï betrekken. „In Engeland is hij volgens mij hetzelfde aan het doen, als in Sluis." De staf van het I.I.B.- kantoor Sluis zou Walter regelmatig in Brighton opzoeken voor zakenbe sprekingen. Uitleveringsproblemen verhoeden voorlopig een snelle justitiële actie in diverse Europese landen. Voorlopig leeft Walter V. zijn Hol- lywood-leventje. En zijn curator zit met niet uitbetaalde wissels ten be drage van 4,5 miljoen gulden; even- zovele bewijzen van misplaatst ver- trQuwen of gokzucht. Mr. De Vries: „Als ik V. ontmoet leeft hij eenvoudig". Maar de curator voelt wel aan dat de schijn dit maal zeker bedriegt. „Hij reist ontzettend veel en dat zal hij toch niet liftend doen?" Rijdt hij in een Rolls Royce? „Ik heb gehoord dat hij in Brighton in een dure wagen rijdt. Maar zal die auto op zijn naam staan? Overigens heb ik het idee dat zijn luxe leventje voor negentig procent humbug is." Mr. De Vries zei het opmerkelijk te vinden dat in de acte van I.I.B. de naam W. J. V. niet te vinden is onder de lijst met directeursnamen. Wei die van de ex-consul in Nederland van Panama, Eduardo Isaza, die zelfs pre sident-directeur is. Is dit de zoveelste geniale zet van V. om de politie uit handen te blijven Mr. De Vries: „V. is uiterst ge wiekst. Iemand met een uitstekend stel hersens, maar die administratief en zakelijk niet weet dat er overal een plafond is." Hij kennelijk niet alleen, want in '67 toen Walters fi nanciële nood hoog was kon hij in Groningen leningen sluiten tegen 20 procent rente! Overigens heeft Wal ter de eerste twijfels aan zijn bank- avontuur te danken aan de Belgische bankcommissie, die onder meer de naleving van het wettelijk statuut op het bankwezen, de uitgifte van effec ten, de verkoop van aandelen en obli gaties controleert. Maar de Belgische wetgeving inzake kapitaals verkeer is zo oud, dat na het bekend worden van het vermoeden van V.'s zwen- delpraktijken, nu in bankkringen wordt verwacht, dat die wet snel wordt aangepast. PIM GAANDERSE Indien de gemeente Hontenisse geen normaal lid van het haven schap Tex-neuzen kan worden, dan claimt zij een adviserend lidmaat schap. Burgemeester Den Boer van Sas van Gent pleitte voor een aantal zetels voor zijn gemeente gelijk aan dat van Terneuzen. Inmiddels heeft de minister hierop afwijzend be schikt. Ook bracht burgemeester Den Boer de wens naar voren, dat Sas van Gent, evenals Terneuzen, tot kerngemeente zal worden ver klaard. De hearing van de bijzondere ka mercommissie voor het wetsontwerp Havenschap Terneuzen werd voor gezeten door de heer J. van der Peijl. Namens gedeputeerden van Zeeland (gedeputeerde Kaland was verhinderd) lichtte de heer M.F. de Jonge, chef van de vierde afdeling van de provinciale griffie, het stand punt van de provincie Zeeland toe. Hoewel G.S. streven naar de tot standkoming van een havenschap voor het hele Westerscheldebekken, geven zij voorrang aan het haven schap Terneuzen, dat geen langer uitstel gedoogt, aldus de heer De Jonge. Het commissielid De Beer sprak de wens uit, dat in de advies commissie voor het bedrijfsleven ook de georganiseerde landbouw vertegenwoordigd zal zijn. De heer Dusarduyn vroeg hoe GS denken over een adviseursschap van ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen buiten die lid zijn van het haven schap Terneuzen. De heer De Jonge sloot deze mogelijkheid niet uit hoe wel hierover nog geen vastomlijnde gedachten bestaan. De heer Assman informeerde of bij het idee van een havenschap van het Westerscheldegebied ook Rei- merswaal zou kunnen worden opge nomen. De heer De Jonge zei, dat dit zal afhangen van de mate waar op de havenschappen naar eikaar toe zullen groeien. De heer H. Kapinga zei namens de statenfracties van D'66 en de PPR, dat de behandeling van gronduitgiften door het haven schap in het openbaar dient te ge schieden. Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen noemde het havenschap van essentieel belang voor de ontwik keling van het havengebied Terneu zen. Hij sprak zijn vreugde uit over de instelling van een adviescom missie uit het bedrijfsleven. Er moet volgens burgemeester Aschoff nu haast worden gezet achter de uiteindelijke goedkeuring van het wetsontwerp havenschap Terneuzen door de kamers. „Er is al te lang gewacht. De verbetering van de ka naalhavens niet langer meer uitge steld worden wil de achterstand op Gent niet nog groter worden dan ze nu al is", aldus burgemeester Aschoff. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Onder zeer grote belangstelling is dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van de wacht meester der rijkspolitie eerste klas C de Rijke in Vlissingen begraven. De heer De Rijke werd vrijdagmor gen j.l. dood aangetroffen in het kanaal van Sluis naar Gent. Daar men aanvankelijk rekening hield met een eventueel misdrijf stelde de technische recherche van de rijkspo litie een onderzoek in. Volgens de heer J. A. Schravendijk, hoofdamb tenaar van het gerechtshof in Den Haag, toegevoegd aan de procureur- generaal, is het onderzoek nog niet helemaal afgesloten. Toch kan al met zekerheid worden gesteld dat de dood van de heer De Rijke is veroorzaakt door een ongeval. Van misdrijf is geen sprake. Vele collega's en ou-d-collega's vol-gden de heer De Rijke naar zijn laatste rust plaats. De waarnemend districtscom mandant van de rijkspolitie, majoor P. H. Borra, benadrukte tijdens deze korte plechtigheid het plichtsbesef van zijn medewerker. De heer De Rijke zou 18 december a.s. 52 jaar zijn geworden. Eind 1944 kwam hij in overheidsdienst. In 1956 werd hij postcommaiidant in Schoondijke. Sinds 1969 woonde hij in Sluis. Hij was Vliasinger van geboorte. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG In het handels register van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden en Noordzeeland werden de vol gende ondernemingen ingeschreven: Onderaannemer voor burg. en ut.- bouw M. C. Heijmans (eig.), Noord poortstraat 11, Middelburg. Frituur ,,'t Hapje", Beukenplein 10, Goes. Corr. adres: Perestraat 9, Goes. Reclamebureau R.B.C., Kleine kade 17, Goes. Eig. J. Colijn. Raadgevend ingenieursbureau Bish en Partners N.V. (fil.), Nieuwe Ha ven 37, Middelburg. Kruideniersbedrijf C. W. Nieuw- dorp, Mortierstraat 1, Middelburg. DEN HAAG (ANP) Minister mr. R. J. Nelissen van Economische Zaken heeft, in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het kamer lid dr. B. van der Lek (PSP) geant woord niet van mening te zijn, dat er misbruik van macht gemaakt is bij het aftreden van mevrouw Stik kelorum - Vervooren als secretares se van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. Ontkend wordt, dat het aftreden geëist is door de directie van het bedrijf Hoechst-Vlissingen in ver band met het feit, dat de echtgenoot van mevrouw Stikkelorum een func tie bekleedt bij de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij, PZEM. De minister deelt mee, dat de directie van Hoechst bij de directie van de PZEM, in het kader van de regelmatige besprekingen, er op heeft gewezen dat de vertrouwelijke aard daarvan in het raam van de verantwoordelijkheid voor een goe de bedrijfsleiding gewaarborgd dient te zijn. Nadat op initiatief van de PZEM-directie de situatie tussen betrokkenen in de persoonlijke sfeer besproken was, stelde mevrouw Stikkelorum haar functie als secre taresse van de Vereniging Milieuhy giëne ter beschikking. Iedere burger, aldus de minister in zijn antwoord, behoort de vrij heid te hebben aan de hand van openbare gegevens zich bezig te houden met alle terreinen van lan delijke en plaatselijke politiek, maar het bekleden van een bepaalde functie kan echter met zich brengen dat men beperkingen in acht neemt. Minister Nelissen zegt niet de con clusie van het kamerlid te onder schrijven, dat directies van bedrij ven onbepaalde macht hebben de democratische rechten van burgers buiten werking te stellen. Volgens de minister is het gebrui kelijk, dat elektx-iciteitsbedrijven vertrouwelijk contact onderhouden met belangrijke afnemei's over een eventuele ontwikkeling in de toe komst, zu-llks met het oog op de consequenties voor de energiepro- duktie. Algemene gegevens over het toekomstige elektriciteitsverbruik behoren openbaar te zijn, individue le niet, aldus minister Nelissen. I De heer J. van Hoorn uit Hoek heeft met enige weemoed het oog des dichters laten dwalen over Zeeuwsch-Vlaanderen, het land waar hij geboren is. Dichters kij ken niet naar fabrieksrook, en zij proeven nooit van het verontrei nigde Sche-ldewater. Dat is maar gelukkig ook, want anders zou den wij bijna vergeten dat ons „leefmilieu" nog iets meer is dan een samenspel van voor de mens onontbeerlijke gassen en vaste stoffen, maar een wereld met mooie en minder mooie kanten. De heer Van Hoorn heeft gepro beerd om daar op eigen wijze in een vers uitdrukking aan te ge ven. ZEEUWSCH-VLAANDEREN ODE AAN X— Waar de Westerschelde beukt op slik en schor En de bomen zwiepten, groot en kaal en dor. Waar de dijken braken door het donderend weweld, Dit was ons Zeeuwsch-Vlaanderen, op eens terneer geveld. X— Waar nu de Braakman ligt in gouden zonnegloed, En de jachten zeilen in de. zilte vloed. Waar de vogels zingen in het groene bos. Ligt ons eigen landje. Het laat mij niet meer los. X— Toen ik hier niet meer was had ik wel eens verdriet. Ik dacht toen aan de polders, de oevers van een vlied. Toen kwam weer alles bij me op - het mooie van mijn jeugd, 'k Was in dit land geboren en dat deed mij veel deugd. X— Zeeuwsch-Vlaanderen, Zeeuwsch- Vlaanderen. ik verlaat je nu nooit meer. Mijn leven is aan jou gewijd, dit leven broos en teer. Ik blijf steeds van je houden, en komt een stormramp weer, Dan hoop ik op genade, dit denk ik keer op keer. X— STOPPELDIJK —Nog steeds ligt er een waas over de raadsel achtige paffer, waarvan al twee maal in deze rubriek melding is gemaakt. Twee meningen om trent de functie van heit smeed werk (in het verleden) zijn die van de heer Troyé uit de Maren- straat 1 in Terneuzen, die vroe ger smid was. Hij zegt met grote stelligheid diat het neuspraam of prang moet zijn. Dit werktuig werd gebruikt hij lastige paarden tijdens het opleggen van een nieuw hoefijzer. Iets geheel an ders komt van de 83-jarige Belgi sche smid, R. v. di Eeckhout- Ceelaert uit Warterland-Oudemaxx. Hij meent het instrument te her kennen als een vosseklem. Een dood konijn werd aan de ene zijde bevestigd en het geheel werd in een konijnepijp opge steld. Het slachtoffer zou zichzelf stroppen door in de haast om bij het dode komijn te komen de ring steeds verder te duwen. In de Baggaard, vroeger de grote bos sen rond Klein Sinaai in België, heelt hij het apparaat vaak zien gebruiken om vossen en wilde honden, die de woonwagenbewo ners hadden achtergelaten, te vangen. Expert op alles wat de boei" betreft, dierenarts Colsen uit Hulst, is nu ook in het geweer gekomen. Hij gaat gewapend met de foto zijn kennissen af, en dat zijn er nogal wait, om uiteindelijk de definitieve oplossing aan de eigenaar van de „raadselpaffer" de heer C. Calis, Sasddjk 22 in Stoppeldijk, te kunnen vertellen. DEN HAAG (ANP) De Belgi sche minister L. Namèche van volksgezondheid brengt vrijdag a.s. zijn uitgesteld bezoek aan het Rijks instituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van volksgezondheid is gastheer. Het bezoek vindt plaats in het kader van het regelmatige Neder lands-Belgische overleg over volks- gezondheidsaangelegenheden, waar onder de milieu-hygiëne. Ook de geplande vestiging van Progil bij Kallo staat weer op het programma. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De heer J. F. van de Voorde uit Sluiskil, lid van Provin ciale Staten voor de PPR, heeft tijdens een in Breskens gehouden open fractieberaad voorgesteld een onafhankelijke commissie te benoemen die een onderzoek zal moeten instellen naar mogelijke verschrijvingen bij de bouw van het landhuis van PZEM-directeur ir. T. Bogerd en de aanleg van diens tuin door PZEM-personeel. Het resultaat van dit onderzoek zal in een openbare statenvergadering ter tafel moeten komen. De heer Van de Voorde reageerde daarmee op recente publikaties in De Stem en De Vrije Zeeuw, waarin een aantal vreemde zaken met betrekking tot de bouw van het des betreffende landhuis en het PZEM-beleid is gesignaleerd- „We willen en kunnen niet om deze kwestie heen nu een en ander in de openbaarheid is gekomen," aldus de heer Van de Voorde. De fractie-voorzitter van D'66 in district Zeeuwse Staten, de heer J. Roodenburg, gaf de voorkeur aan de instelling van twee commissies van onderzoek: één die de kwestie van de bouw van de directeurswoning in Domburg dient te onderzoeken, en een die zich zal moeten bezig houden met het gevoerde beleid van ir. Bogerd en het dagelijks bestuur van de PZEM. Naar aanleiding van voorstellen tot het openbaar maken van de verga dering der statencommissies leverde de heer C. van Waterschoot, fractie voorzitter van de PPR, in de staten, kritiek op de werkwijze van het seniorenconvent van Provinciale Staten. Hij voelde er niets voor zonder overleg in het seniorenconvent een fractiestandpunt weer te geven. De heer Van Waterschoot meende dat deze aangelegenheid op de lange baan wordt geschoven, omdat een speciale commissie een rapport zal opstellen over de gehele werkwijze van de staten. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Het gewestelijk arbeidsbureau in Middelburg gaat een unieke actie ontketenen. Te be ginnen met januari wil de directeur van dit bureau, de heer D. Bogerd, deskundigen uitnodigen inleidingen te houden over verschillende onder werpen. De heer Bogerd vindt na melijk dat het arbeidsbureau voor veel meer dingen ingeschakeld zou kuimen en moeten worden dan nu het geval is. Hij wil tevens meer bekendheid geven aan de taken van het bureau zelf. De mensen tonen naar zijn zin nog teveel drempelvrees om eens te komen praten over een verandering van baan of om de juiste functie te vinden voor de juiste persoon. Met deze inleidingen hoopt het bureau misverstanden en onwetendheden uit de weg te ruimen. De heer Bogerd heeft at diverse onderwerpen op zijn lijstje staan. Op de eerste plaats komt het ontslag recht aan de orde. Deze inleiding is vooral bedoeld voor afgevaardigden van de vakbonden, ook plaatselijke vertegenwoordigers, werkgevers, chefs personeelszaken e.d. De volgende maand komt de min- der-valide werknemer aain de beurt. Deze inleiding is speciaal bedoeld voor maatschappelijk werk(st)ers, w ijkverpleegsters, invalidenbonden, ouderverenigingen en medici. Het volgende onderwerp zal als titel dra(gen: Beroepsverandering met de daaraan verbonden studie- en scho lingsmogelijkheden. Hiervoor wor den diverse mensen uitgenodigd. De heer Bogerd denkt hierbij vooral aan agrariërs. De laatste inleiding zal gaan over de wex-kgelegenheid op Walcheren. Hierin zullen de mogelijkheden uit eengezet worden voor nu en in de toekomst. Op deze inleidingen worden de vakbonden en ook andere belang stellenden verwacht. Het arbeidsbu reau hoopt met dit unieke initiatief meer bekendheid te geven aan de taak van het arbeidsbureau. Als de ze bijeenkomsten succesvol blijken, dan is het arbeidsbureau volgens de heer Bogerd zeker van plan door te gaan op de weg, die is ingeslagen.

de Stem | 1970 | | pagina 3