ACHTTIENDE ONTVOERING IN 15 MAANDEN BRANDT NA TEKENEN VERDRAG IN WARSCHA U: SE „Wij zijn volwassen geworden EXPERIi Con, voor verd CHINA UL rïTrcr [Thh Doek wekt ergernis bij mgr. Felici „Proces moet worden herzien" Mao richt Slachtoffers: vooral diplomaten 'WW/~7~ Kinderen sterven aan onbekende epidemie oppersocudemie I je^eiFd. STAKING BELGISCHE STUDENTEN SPITST ZICH TOE I Vrij verkeer tijdens proces tegen Zuidmolukkers I! imxidht J Paus-reis Navo Dertig stakers op cartonnagefabriek Brug slaan VS-defensietop aangeklaagd Niet eensgezind In november 5.300 werklozen méér Kleuter en twee baby's gedood bij botsingen Mogelijk maand 'kerstbestand' in Vietnam RIJNVERVUILERS: Beter beleggen door betere informatie. Beleggen in grond. Hoe? B Ir DINSDAG 8 DECEMBER 1970 LONDEN (AP) De ontvoering van de Zwitserse ambassadeur Gio vanni Bucher in Rio vormt de 18de ontvoeringszaak in de afgelopen 15 maanden waarbij diplomaten en hoogwaardigheidsbekleders betrok ken waren. Van de 18 zijn er drie om het le ven gebracht. Eén ontvoeringspo ging mislukte en in één geval wist het slachtoffer te ontsnappen. De volledige lijst ziet er als volgt uit 1. De Amerikaanse ambassadeur in Rio, Burke EIbrick, ontvoerd op 4 september 1969, vrijgelaten in ruil voor 15 politieke gevangenen. 2. Alberto Fuentes-Mohr, de Guatemalteekse minister van bui tenlandse zaken, 27 februari 1970 in de hoofdstad ontvoerd, vrijgelaten in ruil voor één gevangene. 3. Sean Holly, arbeidsattaché van de Amerikaanse ambassade in Guatemala, op 27 februari 1970 ont voerd, vrijgelaten voor drie gevan genen. 4. Nobuo Okuchi, Japans consul- generaal in Sao Paulo, Brazilië. Op 11 maart 1970 ontvoerd, vrijgelaten voor vijf politieke gevangenen. 5. Luitenant-kolonel Donald Crowley, Amerikaans luchtmacht attaché in de Dominicaanse repu bliek. Ontvoerd op 24 maart, vrij gelaten voor 19 gevangenen. 6. Waldemar Sanches, consul van Paraguay in Buenos Aires, Ar gentinië. Op 24 maart ontvoerd. Vrijgelaten zonder meer. 7. Voeri Pivovorov, assistent ambassaderaad van de Russische ambassade in Buenos Aires. Een ontvoeringspoging, op 29 maart on dernomen, mislukte. 8. Graaf Karl von Spreti, West duits ambassadeur in Guatemala, op 31 maart ontvoerd. Om het leven gebracht. Aan de eisen tot vrijla ting van gevangenen werd niet toe gegeven. 9. Curtis Cutter, Amerikaans consul in Porto Allegre, Brazilië, op 5 april ontvoerd, maar ontsnapt. 10. Ehrenfried von Holleben, Westduits ambassadeur in Brazilië, op 11 juni in Rio de Janeiro ont voerd. Vrijgelaten voor 40 politieke gevangenen. 11. Dan Mitrione, Amerikaans adviseur van de Uruguese politie, op 31 juli ontvoerd en vermoord. Voor hem was de vrijlating van 100 gevangenen geëist. 12. Aloysio Mares Dias Gomide Braziliaans consul in Montevideo, Uruguay. Op 31 juli ontvoerd; nu nog in gevangenschap van de guer rilla's. 13. Claud Fly, Amerikaans land bouwdeskundige, op 7 augustus in Montevideo ontvoerd, nog niet vrij. 14. James Cross, Britse handels commissaris, op 5 oktober in Mon treal ontvoerd. Vrijgelaten in ruil voor een vrijgeleide naar Cuba voor zijn ontvoerders. 15. Pierre Laporte, minister van arbeid van de Canadese provincie Quebec. Op 10 oktober in Montreal ontvoerd. Om het leven gebracht. 16. Generaal Caesar Rohn San doval. Commandant van de Ecua- doriaanse luchtmacht. Op 27 okto ber ontvoerd en vrijgelaten. 17. Eugene Biehl, Westduits con sul, op 2 december in San Sebastian, Spanje, ontvoerd. Zaak nog niet opgelost. 18. Giovanni Enrico Bucher, Zwitsers ambassadeur in Brazilië, gisteren in Rio ontvoerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de be rechting van de Zuidmolukkers, verdacht van de overval in Was senaar» is het verkeer naar Den Haag vrij. Er bestaan geen plan nen om Zuidmolukkers buiten Den Haag te weren. Dit werd gis teren meegedeeld tijdens een bij eenkomst over de naderende rechtszaak van 14 tot en met 18 december en op 5 en 12 januari. De Haagse politie krijgt bijstand voor het treffen van orde- en vei ligheidsmaatregelen. Mr. H. W. J. Droesen (links) en mr. R. W. Dijk (rechts) zullen de 35 Zuidmolukkers verdedigen. TV~ ardinaal Thomas Cooray van Ceylon sloeg misschien de spij ker op de kop, toen hij in het bij zijn van de paus op de bisschoppen conferentie in Manilla zei: „Onze tragiek is dat in heel Azië all,een het China van Mao radicale en realisti sche oplossingen schijnt te bieden voor de doodarme Aziatische mas sa's, het proletariaat in de wereld". Misschien heeft de paus deze uit spraak goed in zijn oren geknoopt, want hij heeft in het gistende Azië geen enkele keer een anti-commu nistische toespraak gehouden, waar op blijkens berichten uit Azië, ver schillende kerkelijke en wereldlijke leiders hadden aangedrongen. Het is wel duidelijk, dat achter de kool-en-de-geit-sparende faal van de paus, een gevecht tussen de ver schillende stromingen schuil ging dat men tot voor kort in het starre Vaticaanse en ook katholiek Azia tische denken niet voor mogelijk hield. Het is verheugend dat Paulus VI in dat gevecht tussen de behou dende (bijvoorbeeld fel anti-commu nistische) kerkelijke leiders en de nog kleine progressieve groepen bisschoppen staande is gebleven. Hij heeft zich niet expliciet voor de ene of de andere groepering uitge sproken (dat lijkt trouwens ook meer de taak van de lokale kerk), maar zich beperkt tot enkele duidelijke gebaren van verzoening en toena dering, die in het explosieve Azië waarschijnlijk meer effect zullen hebben dan politiek geladen taal. Dergelijke taal zou weliswaar in het westen betiteld worden als geënga geerd of progressief, maar in het Verre Oosten alleen maar meer con flictstof neerleggen. De reizen, die de paus naar de verschillende continenten heeft ge maakt, zijn nooit zonder (scherpe) kritiek verlopen. Het feit echter, dat deze 73-jarige paus, die zich zo be laden voelt met de onrust en de on vrede van deze tijd, erop uittrekt om zich, als geen van zijn voorgan gers, met die problemen ter plaatse te confronteren, moet men op zich zelf waarderen. En dat veel proble men voor de paus achter een schut ting weggestopt worden (zoals in de krottenwijk van Manilla gebeurd is), kan men niet Paulus VI aanrekenen. president Nixon heeft vorig jaar -*■ bij de viering van het twintig jarig bestaan van de NAVO de mi nisterraad van deze organisatie aan gespoord om aan de ontspanning tussen Oost en West te werken. Nixon vatte het nieuwe NAVO-credo aldus samen: „De defensieve vuist moet veranderd worden in een uit gestoken vriendschapshand". Velen waren destijds enthousiast over de nieuwe geloofsbelijdenis van de NAVO, want zij kon beteke nen: contact met het Warschaupact, een Europese veiligheidsconferentie en deswege een grotere kans op een blijvende vrede in Europa. Dat prille enthousiasme zal nu wel getemperd zijn, want wie vori ge week de verrichtingen van de NAVO-raad in Brussel heeft gevolgd kan niet anders dan tót de conclusie komen, dat Nixons opmerking over de „vriendschapshand" wel wat erg vrijblijvend is geweest. Het lijkt er namelijk op, dat de NAVO vorige week opnieuw de defensieve vujst gebald heeft. De besluiten: een hardere lijn tegenover de houding van de Russen op weg naar ontspanning in Europa; meer geld om de conventionele bewapening op peil te brengen; de kwestie-Berlijn wordt „onvoor waardelijk" de toetssteen voor de goede wil van de Russen. Met andere woorden: zolang over Berlijn geen duidelijke voortgang wordt gemaakt, ziet de NAVO-raad geen reden voor rechtstreekse con tacten met het Warschaupact. We hebben op deze plaats al eer der geconstateerd, dat de NAVO (een militaire organisatie) niet het meest geschikte instrument is voor ontspanning. De laatste twintig jaar heeft de NAVO te veel kansen laten liggen om een bijdrage aan de ont spanning te leveren en te vaak ook heeft de NAVO mogelijkheden tot ontspanning botweg geboycot. Een willekeurig lijstje: de afwijzing van het Rapacki-plan; plaatsing van tac tische kernwapens in Europa; her bewapening van West-Duitsland; star reageren in crisissituaties (al leen reageren in militaire termen zoals laatstelijk in de kwestie-Tsje- choslowakije nog gebeurd is). De NAVO lijkt niet geschikt om een bijdrage'aan de ontspanning te leveren, maar wat dan? De NAVO opdoeken? Dat is dwaas. Afschaf fing van de NAVO zou, zolang kwesties als Duitsland, Europese vei ligheid en wapenbeheersing niet ge regeld zijn, de wereld alleen maar minder stabiel maken en zou leiden tot een machtsvacuüm in Europa. Dat kan niemand wensen, want dit zou in concreto kunnen betekenen, dat bijvoorbeeld West-Duitsland weer een eigen machtspolitiek zou gaan voeren en dat kan zelfs de meest fervente tegenstander van de NAVO niet willen. Wel voelen wij voor het stand punt van de mensen, die er ernstig voor pleiten dat de NAVO wordt uitgebouwd tot een politiek vredes- instrument, bijvoorbeeld als ge sprekspartner voor het Pact van Warschau of bijvoorbeeld als co ordinator van een ontwikkelingspro ject in de Derde Wereld. De NAVO-raad is aan deze (vre- des)kwestie nauwelijks toegekomen. Ondanks de vriendschapshand. V (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU/BONN West-Duitsland en Polen zullen na het in werking treden van het normaliseringsverdrag diplomatieke betrek kingen aanknopen. Dit zijn bondskanselier Willy Brandt en premier Jozef Cyrankiewicz gisteren na ondertekening van het verdrag in Warschau overeengekomen. Brandt stelde nadrukkelijk, dat de onderhandelingen over Berlijn zaken zijn van de vier mogendheden, maar hij wees tevens op het feit dat Moskou en Bonn in hun verdrag duidelijk hebben gezegd dat de Duitse verdragen met Oosteuropese landen één geheel vormen. Naar in Warschau is bekendge maakt heeft Brandt premier Cyrankiewicz voor een bezoek aan Bonn uit genodigd. Cyrankiewicz heeft de uitnodiging in principe aanvaard. De ondertekening door Willy Brandt van het verdrag met Polen, dat de Oder-Neisselinie als Poolse westgrens erkent, was een plechtige aangelegenheid. In een radio- en televisierede tot zijn landgenoten verklaarde Brandt, dat dit verdrag „het eind dient te markeren van het afschuwelijk ver leden, vol pijn en lijden". Met zijn handtekening zette Brandt de eerste stap tot normalisa- ALGIERS (AFP) Sinds enkele weken sterven in een dorp in het zuiden van Algerije gemiddeld twee kinderen per dag aan een ziekte waarvan men de aard nog niet heeft kunnen vaststellen. De mysterieuze epidemie heeft al het leven geëist van meer dan veer tig kinderen in de leeftijd van vier maanden tot zes jaar. WINSCHOTEN (ANP) Dertig werknemers van de cartonnagefa briek „Zaadhof" in Winschoten heb ben gistermorgen het werk neerge legd, uit ontevredenheid over het uit blijven dit jaar van een kerstgratifi catie en een winstuitkering, die hun tot dusver jaarlijks wel werden uit betaald. De directie stelt zich echter op het standpunt, dat na de bekende uitke ring van ƒ400,de kerstgratificatie en winstuitkering achterwege moeten blijven. (ADVERTENTIE) B "ROTTERDAM NSt-N AANV. NIEUWE LEERJAAR 4 JAN. 1971 Willy Brandt, gadegeslagen door tweeduizend Polen, tijdens de kranslegging bij het monument van het voormalige getto. tie van de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Polen, welk laat ste land in de Tweede Wereldoorlog 6 miljoen burgers door het nazi-ge weld heeft verloren. De prijs, die Brandt hiervoor wil betalen het verdrag wordt pas van kracht als het door de Bondsdag is geratificeerd is het afstaan van ruim 100.000 vier kante kilometer voormalig Duits ge bied, dat al sedert het eind van de oorlog onder Pools bestuur staat. SAIGON (AP) De advocaat van een der beklaagden in het My-Laipro- ces heeft gisteren in Saigon ver klaard, dat hij de Amerikaanse mi nister van defensie Meivin Laird wil aanklagen voor pogingen, om het do den van Vietnamese burgers af te wentelen op de schouders van gewo ne soldaten. De advocaat, George Davis, verde digt de 21-jarige specialist Robert Tsouvas, en wil de klacht indienen bij het districtsgerechtshof van San Francisco. Brandt sprak de hoop uit, dat het verdrag „een brug zal slaan tussen beide landen en naties. Het dient de weg te openen voor hereniging van families. En mogen de grenzen ons minder verdelen dan voorheen. We zijn volwassen geworden. Het gaat erom daar het bewijs van te geven en de moed te hebben de werkelijk heid te erkennen". Van Poolse zijde werd het verdrag gesigneerd door minister-president Jozef Cyrankiewicz, een overleven de van het vernietigingskamp Ausch witz. Vervolgens zetten de ministers van buitenlandse zaken, Walter Schee] en Stefan Jedrychowski. die eerder deze maand het verdrag ge parafeerd hebben, ter contrasigne ring eveneens hun handtekening op het document. De Poolse partijleider Wladyslaw Gomoelka keek glimlachend toe, drukte na de ondertekeningsplechtig heid Brandt de handen en dronk een glas champagne met hem. Hoewel het verdrag met Warschau rechtstreeks niets uitstaande heeft met de Berlijnse kwestie, wil Brandt ook dit verdrag niet eerder aan het parlement ter goedkeuring voorleg gen dan dat voortgang is geboekt ie Berlijn. Het Westduitse volk en de politici denken beslist niet eensgezind over de twee verdragen en Brandt moet voorzichtig manoeuvreren in de Bondsdag, waar hij over een krappe meerderheid van slechts zes stem me" beschikt.. Vóór de ondertekeningsplechtig heid legde Brandt een krans op het graf van de Poolse Onbekende Sol daat en bezocht het getto van War schan, waar in de oorlog duizenden joden het leven lieten. Enige minu ten lang knielde de bondskanselier daar neer voor het monument, gade geslagen door ongeveer tweeduizend mensen. De reacties van de Westduitse par lementaire oppositie op de onderte kening lieten niet lang op zich wach ten. en weken niet af van de afwij zende houding die reeds na de para fering was ingenomen. DEN' HAAG (ANP) Eind no vember 1970 waren 36.000 mannen zonder werk. Dit komt overeen met 1,2 procent van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking. Eind oktober jl. waren 30.700 man nen werkloos. In de verslagmaand is een stijging opgetreden van 5.300. Ten opzichte van november vorig jaar is het aantal werkloze mannen ge daald met 3.000. Dit blijkt uit het maandelijks overzicht van het Mi nisterie van Sociale Zaken en. Volks gezondheid. EMMELOORD (ANP) Bij een verkeersongeluk in Emmeloord is gisteren een baby van dertien maan den om het leven gekomen. Het kind zat in een afzonderlijk zitje achterin de auto, die door zijn moe der de 27-jarige mevrouw G. G. de Wolf van der Borgh werd bestuurd. Zij werd ernstig gewond. De bestuurder van een zwaarbela den veeauto verleende haar geen voorrang. Bij het -viaduct in Ane op Rijks weg 34 zijn zondagavond bij een mislukte inhaalmanoeuvre drie men sen om het leven gekomen. Drie anderen werden ernstig gewond, de slachtoffers zijn: mevrouw Z- W. A. van de Riet-Compagner uit Emmem, haar vierjarig zoontje en zeven maanden oude baby. WASHINGTON (AP) De Ver enigde Staten voeren overleg met de Zuidvietnamese regering over de mogelijkheid om het komende kerst bestand in Vietnam te verlengen, op voorwaarde dat het bestand strikt geëerbiedigd wordt door de Noord vietnamezen en de Vietcong. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William P. Rogers, heeft gezegd dat de V.S. overwegen dit bestand een maand te laten duren in de hoop dat dit zal leiden tot een permanent einde aan de ge vechten- DEN HAAG (KNP) De tentoonstelling van Nol Kroes in de Galerie Haagse Kunstkring heeft veront waardiging veroorzaakt onder enige katholieke bezoe kers van de tentoonstelling. Het schilderij stelt een hoge prelaat voor, die enigszins op de paus lijkt en een vrouw in verwachting. Verschillende bezoekers hebben de apostolische pro nuntius in ons land, mgr. Angelo Felici in kennis ge steld van dit schilderij, dat zij beschouwen als een be lediging van de katholieke geloofsgemeenschap. Naar aanleiding van deze klachten is mgr. Felici gisteren zelf het schilderij gaan bekijken. Hjj overweegt nu, welke stappen hij zal ondernemen. De Haagse politier is hierover niets bekend. Zij wijst er op, dat al eens eerder een proces-verbaal tegen Kroes' schilderijen is opgemaakt, maar dat de rechtbank de schilderijen destijds heeft vrijgegeven. Kunstschilder Nol Kroes verklaarde: „Degenen, die in het schilderij een belediging van de paus zien, heb ben niet goed gekeken. Met dit schilderij heb ik slechts het probleem van de geboortenregeling aan de orde willen stelen. De paus verbiedt veel methoden van ge boortenregeling, terwijl miljoenen katholieken er heel anders over denken. Als ik de paus zou willen beledigen zou ik een heel ander schilderij maken." (Van een onzer verslaggevers) KLEEF De uitspraak in het Rijn- vervuilingsproces op de Kleefse Zwa nenburg is fors uitgevallen voor de reder-danskampioen dr. Jürgen Bern- hold en enkele van zijn medewerkers en kapiteins. De reder zelf kreeg gisteren 5000 mark boete voor schuld door nalatig heid en 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaqp voor het opzettelijk veroorzaken van de scha delijke verontreiniging van de Rijn. Zijn voornaamste medewerker, procuratiehouder Werner Kortmann, kreeg 7 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldstraf van 15.000 mark' Dit moet betaald worden aan de Hamburgse vereniging tot redding van schip breukelingen. Zowel Bernhold, Kortmann, als twee kapiteins hebben revisie van het proces aangevraagd. De oude, aan een hartziekte lij dende scheepsinspecteur Gustav Stöl- ting werd door de rechter afgeschil derd ,als „boodschapper", die niet zelfstandig kon beslissen. Voor hulp bij de bewezen „Schmutzfahrten" kreeg hij 8000 mark boete. Ingenieur Heil hoorde een boete van 3000 mark uitspreken. Hij werd gevonnist wegens begunstiging. Twee aangeklaagden werden op kosten van de staat vrijgesproken: de kapiteins Schenk en Fisher. Vrienden want zo kan ik u tij de vorige week wel noemennaii. welijks hersteld van een met koorts gepaard gaande buikgriep, kreeg ik gisteren een prettige ervaring te ver werken. Op mijn bureel een stapeltje verrassende blijken van medelere» met een zieke. Dat geteld bij een aan- tal telefoontjes, die collega's vorige week hebben aangenomen, doet de „tranen haast losjes naar voren sprin gen", zoals de dichter reeds sprak. Daar was Ann Marieke Koek (van de zonnebloem, we herinneren ons dat nog goed) en b.v. Elisabeth Stuurman, die een lentegroet stuurde. „Laten we proberen de winter te overleven", schreef ze. U begrijpt het, dit was bijna teveel voor een teer en gevoelig persoontje. Want ook Corrie van Isselt uit Le pelstraat („Houdt moed! Anders zou je moeten werken") en mevr. Elzos- Groot (in dichtvorm) en L. Osinji uit Breda bleken te hopen op verbe tering in de toestand. Ziedaar beste mensen, waar uw nederige dienaar diep het hoofd voor buigt. De algehele gezondheidstoe stand is bevredigend, edoch nog wat slapjes door een tekort aan voedsel vanwege de buikgriep. Vandaar een begin (al zijn toe ei op de helft) met enigszins overlopend gemoed. Maar het was een weelji wel, die vorige. De lonen, de post, de Pel enz. enz. Een geluk hebben we: de post •wordt stipt bezorgd. Eindelijk! Overigens is de heer A. Brand te Utrecht tot dr. in de diergeneeskunde gepromoveerd. De titel van zijn proefschrift willen we u niet ont houden: „Enkele Micromorfologische en Biochemische Aspecten van de Ovaria van het Texelse Schaap tij dens het Oestrusseizoen". Hij komt tot de conclusie dat de pil bij schapen de bronsttijd synchro niseert. Zwarte PieTT (regering). Iedereen is Zo oud als b$ voor zichzelf heeft uitgemaakt. En ik heb besloten dat ik dertig jaar toil blij ven." (P. Picasso, schilder, geboren 25-10-1881). De ploeg van De Pel: .'t Ml van de behanger zijn (vrij nbr een liedje). Trouwens ook de politie heeft gis teren gedemonstreerd, zou je haast kunnen zeggen. De Hermandaiders willen meer poen, om het zo twn' eens uit te drukken. De poenitie. En de groeten. MERIJK BRUSSEL (ANP) De studente aan de universiteit in Leuven België, die vorige week in stal gingen uit protest tegen het vreem delingenbeleid van de minister W justitie, Vranckx, hebben hun ac® nog steeds niet opgegeven. Ook dit studenten die in hongerstaking P"' gen, zetten die actie nog voort, hoe wel een deel van hen nu ernstig ver zwakt is. De studenitenstaking heeft zich In middels uitgebreid tot Brussel, de studenten ook weg blijven van ooileges. Gistermiddag hebben honderd Brusselse studenten in e*j galerij bij bet Brusselse Cent® Station een happening gehouden waarbij ongeveer 40 studenten wer den gearresteerd. Volgens toekijken de studenten werden de arrestante" geschopt en geslagen. Eén op de tien studenten in België zou een vreem deling zijn. (ADVERTENTIE) Grgtis half-jaar abonnement op actuele informatie voor de eigen tijdse belegger. Toezending na overmaking van 0,50 voor adm.kosten op postgiro 1209035 t.n.v. Stiekema Beleggingsadvies bureau, Soest. Tel. 02155-6686 Deelnemen aan de formidabele groei van Florida door grond bezitter te worden in MARCO ISLAND. MARCO ISLAND, luxueuze eilandstad in Zuid-FIorida. Bouwrijpe grondstukken vanaf 10.000 Fiscaal interessante ter mijnbetaling. Stuur mij nadere informatie betreffende MARCO ISLAND. Naam: Straat: pia,ts: Deze coupon opzenden in open enveloppe aan: STIEKEMA BELEGGINGSADVIESBUREAU S17 ANTWOORDNUMMER 216, SOEST. jl (Van een AMSTERDAM In land functioneert, is een dacht van het plegen vj bureau terecht komen, Ze hebben behoefte aan die hun belangen kan v«l waneer de ernstige besl niet. Is eenmaal het besluit g< een verdachte geboden is, i veel zwaardere periode aan verzekerde bewaring op he Momenteel ligt de besli over de voorlopige hechtenis sluitend in handen van de ofl van justitie en de rechtercorr saris. Er is daarom meer tc wicht van de kant van de verd te nodig. Bij de huidige gang zaken bestaat het gevaar, da beslissende instantie onvoldo onvoldoende genuanceerde formatie heeft, wanneer ze verdachte in voorlopige hech, stelt. Het proces-verbaal, wi de vaak urenlange verhoren samengebald, kan per defi niet volledig zijn. En lang iedere verdachte kan zijn z doen, wanneer hij door de reel commissaris wordt ondervra Kortom: juridische bijstand hij dringend gebruiken. Maar krijgt die in de praktijk nie' misdadigers, die het klappen de zweep kennen en een raadsman hebben, uitgezonden Deze onbevredigende situath vorig jaar onderkend tijdens congres van d-e Jonge Balie Amsterdam. De daarbij aangi ten advokaten kwamen tot de olusie, dat er in Nederland beh< te was aan een sooart SOS-centrir een piketdienst, die juridische 1 stand zou kunnen verlenen verdachten, die in verzekerde waring zijn gesteld. Dezelfde slotsom resulteerde onderzoekingen van het Criminc h Instituut van d-e Vrije U verkijteit. Zo kwam het juridi consultatiebureau tot stand, sinds begin oktober in Amsterd functio(neert en dat qua doelst ling en uitwerking een unicum de wereld mag heten. Het gespi erover wordt gevoerd met drs. L. Bergs,ma, die als sociaal-psycl loog verbonden is aan het Crimii -logisch Instituut van de Vrije U: versiteif van Amsterdam, en n mr. E. W. d-e Kniijff, lid van Amsterdamse Balie. De Reclas ringsraad heeft ook een ma schappelijk werker geleverd vc de staf, waarin voorts drie psycl logen zitten. Daarnaast besch: het consultatiebureau over onj veer 100 van de 480 advocaten, in het arrondissement Amsterd; werkzaam zijn. Ze stellen zich e dag in de vier of zes weken vr willig en kosteloos ter beschikki van het consultatiebureau. Per d staan bijgevolg drie a vier advoc ten klaar voor belangeloze juri(| sche hulp aan in verzekering stelden of aan de tweede gro waarop men zich richt de vc dachten, die thuis op hun da zoals dat in de volksmond die na het verhoor op het pc. bureau op vrije voeten zijn steld. Deze twee groepen bepalen ti (Van onze redactie buitenland). PEKING Wat is er de laatst "Jd digenlijk met de volksrepubliel i aan de hand? Het immens w» ,van voorzitter Mao Tse Toenj KiaÏÏ Momenteel zo'n innemend 5 "nlach naar het buitenland da e verraste diplomaten zich afvra st®, welke bedoeling er achte Cbi„ zÜn bijvoorbeeld vel zis-Ws6 ambassadeurs na een afwe naar van verscheidene jaren wee kccL overzeese posten terugge z® heffen daar glazen cham tiet. me' de rest van het diploma t»„l^orps a,s eerbewijs aan bui de ,?e staatshoofden, die tijden: ,1, ^horele revolutie in Pekin; Vek i nog als „gemene dui Vert. bwek stonden. De Chinese tegen woordigers lachen vrijuit der mCn staan schouder aan schou ten" -l zo.5ve' westerse „imperialis- Hun ..Russische „revisionisten". h0|)Hf,fWli2igde houding vormt het tiek. ma van gesprek in de poli- e Wereldcentra. Saar^vo kaa)eraad Mao zich in het hoofd „t ,j 65 Persoonlijk aan het eche van He „grote proletari- Stote rele revolutie" om „de het er ?rong vooruit" te maken zag deze vankelijk niet naar uit dat voorzirVrf^1^0^031"^^6" China's tenland ge toenadering tot het bui- sttoom„ v kwaad zou doen. De versnelling, waarin de cultu-

de Stem | 1970 | | pagina 8