„Mogelijke antwoorden op aandeelhoudersvergadering' IVTM-DIRECTEUR DENIE EN DE KRITIEK VAN DE KBV. Discussies over gebruik gronden in gemeenteraad Sluis autoV KERSTROOMVERLICHTING UIT TERNEUZEN GAAT EEN LEVENLANG MEE ZEEUWS LICHT MET KERSTMIS SCHIETING TE LAMSWAARDE Schieting te Sas Bij botsing vijf beschadigd Winkelcentrum Alvarezstraat in twee of drie fasen BRAND VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater DINSDAG 8 DECEMBER 1970 leiders. Want het en meer een naar „weten". dbare leiders- aring dat zij niet mis. Van vergader- veggewerkt: door ;i, gedegen en in Den Haag iders in functie en tpleteert uw udies" resulteren de theorie. nier wil wegsturen, aan. Vandaag. s. nu ook ge- nhem, Eindhoven, arden, Maastricht, 07432 .447, Den Haag. Diversen F100,- tot 200,- perl bijverdienen door verkoop van voetbalkrant. Inlichtingen: Hy acintstraat 12, Kloosterzande, tel. 01148—723. tot i bezit), an dat het achten gaat ederlanders ziin bejag! (Van een onzer verslaggevers) AXEL Bij de onderhan delingen over vormen van samenwerking tussen de Zeeuwsch Vlaamsche Tram weg Maatschappij (ZVTM) en eventuele andere gespreks partners zijn nog niet zulke vorderingen gemaakt, dat daarover al nadere en meer concrete mededelingen gedaan kunnen worden. Dit heeft de directeur van de ZVTM, ir. J. Denie, maandag meegedeeld naar aanleiding van het kri tische perscommuniqué van de Katholieke Bond van Ver- voerspersoneel (KBV). In dit communiqué, dat wij giste- ren publiceerden, worden vragen ge steld over het beleid van de ZVTM. Donderdag aanstaande wordt zo als gemeld van deze vervoerson derneming de aandeelhoudersverga dering gehouden. Officieel heeft ir. (Van onze correspondent) LAMSWAARDE In het café van de heer H. Claessens te Lams- I waarde werd een schieting gehou- den met een deelname van 34 schut ters. De uitslag hiervan was: hoge vogel: J. Serrarens, Vogelwaarde. Eerste zijvogel: W. Mahu Lams- I waarde. Tweede zijvogel: P. Claes- ïs, Lamswaarde. Grootste aantal I kleine vogels: W. Hermans, Hengst dijk, en Ed. Strooband eveneens te Hengstdijk, beiden met 4 stuks. De extra hoge vogel werd afgeschoten door R. Herrewegh te Lamswaarde. 'Van onze correspondent) /SAA VAN GENT Aan de schie ting in, zaal „Flora" te Sas van Gent I werd deelgenomen door 34 schut- I ters. De uitslag was: hoge vogel: C. van de Fonteijne, Assenede. Eerste I zijvogel: E de Ruiter, Zuiddorpe. Tweede zijvogel: R. van Acker, As senede. Grootst aantal kleine vogels: Ph. Obrie met 3 stuks te Sas van Gent. J. Denie van de ZVTM nog niet gereageerd op de vragen van de KV3.. In zijn commentaar was de ZVTM-directeur eveneens erg karig, omdat, aldus zijn mededeling, hij nog geen kennis had kunnen nemen van het communiqué en de beant woording van de vragen achtte te be horen tot de competentie van het bestuur van de onderneming. „Alle vragen, die u stelt", aldus de heer Denie, „kan ik niet beantwoorden, omdat het een zaak is van het bestuur. Ik weet van al die dingen niets af". En verder: „Als er don derdag naar aanleiding van het com muniqué op de aandeelhoudersver gadering vragen gesteld zullen wor den, zal ik trachten ze te beant woorden voor zover dit in mijn ver mogen ligt". De heer Denie, die onlangs in Wagenmgen een flat heeft betrok ken, heeft gisteren desgevraagd verklaard zo spoedig mogelijk als directeur van de ZVTM te willen aftreden. Momenteel kan daarvan nog geen sprake zijn, omdat volgens de heer Denie, de animo voor een di recteurs-functie van een noodlijdend bedrijf als de ZVTM, niet al te groot is. In Axel worden de honneurs van de onderneming bij afwezigheid van de directeur waargenomen door een procuratiehouder. Dat wil zeggen, voor zover de heer Denie zelf in Wageningen verblijft. Volgens zijn eigen zeggen zou hij vier dagen per week in Axel aanwezig zijn. In het communiqué van de KBV wordt ge wag gemaakt van ongerustheid on der het personeel over de geruch ten van een ophanden zijnde fusie. Het commentaar van de heer De nie: „Officieel is bekend, dat we al lang aan het zoeken zijn naar een vorm van samenwerking. Daar wordt ai geruime tijd over gespro ken. Op de eerste plaats is er spra ke van gewoon samenwerking met eventueel in de verre toekomst een fusie. Bij die gesprekken zijn even wel nog geen al te grote vorderin gen geboekt. Het is een langdurige kwestie. Er wordt trouwens lande lijk gezocht naar een vorm van nau we samenwerking tussen vervoers ondernemingen. Daarbij wordt re kening gehouden met een termijn van vier jaar. voordat de eerste resultaten zichtbaar zullen zijn. We hopen dat het in de Zeeuwse hoek wat sneller gaat, maar zeker is dat niet". In het communiqué vraagt de KBV zich af welke maatregelen er genomen zijn om de kosten te druk ken, ondanks de loonstijging. Ir. De nie: „We hebben alle mogelijke zui nigheid betracht". Of daarbij sprake is geweest van bijzondere maatrege len is niet bekend. Ook met be trekking tot de leiding zijn in het communiqué opmerkingen gemaakt, o.a. over de samenstelling van de raad van commissarissen, die vol gens de ZVTM-directeur, behoudens vervanging van de provinciaal ver tegenwoordiger, geen wijzigingen zou hebben ondergaan. (ADVERTENTIE) STER VAN BETHLEHEM Deze exclusieve 21,6 kant,lts gouden kerslpeiiniiig is vonr*,eii van een flonkerende diamant, die do ster van Bethlehem symboli seert. Hierbij behoort een casset te van origineel olijfhout af komstig van de Olijfberg hij Je rusalem; dit kostbare olijfhout is 1000-2000 jaar oud. De voorzijde vertoont de diaman ten ster die boven Bethlehem blijft stilstaan; op de voorgrond de drie wijzen van het Oosten die in aanbidding nederknielen. De achterzijde vertoont de we reld, de vredesduif met het olijf takje en het geheel wordt om kranst door het woord VREDE in vele talen. Alle penningen zijn genummerd, gezet met een echte diamant en voorzien van een garantie- en verzekeringsbewijs. (Diamant In karaats) Aantal 0 m/m prijs •A. 7 gr. 22,8 A 129,- 0.10K 28 Af 189,- 0.15K 38 Af 389,. 0.30K •B. 12% gr. •C. 30 gr. *D. 00 gr. 3 E. 120 gr. s F. 240 gr. 9 G. 480 gr. 9 Levering voor de kerst a f 089,- 0.30K A f 1350,- 0.60K A f 2700,- 0.90K A ƒ5400,- 1.80K Prijzen INCLU, SIEF B.T.W. Te bestellen bij banken, juweliers en rechtstreeks bij ORANJE MUNT DEN HAAG LANGE POTEN 5A TEL. 070 - 64.69.24* Een gouden penning, een waarde vol en historisch bezit. (Van onze correspondent) TERNEUZEN W. van K. uit Terneuzen reed over de Westkolk- straat. Volgens zijn mededeling zou hij plotseling verblind zijn door een tegenligger, ten gevolge waarvan hy bij het uitwijken de geparkeerde auto's niet zag. Hij raakte met zijn auto een geparkeerde, die door schoof en drie andere beschadigde De schade aan de vijf auto's was zeer aanzienlijk. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het winkelcen trum aan de Alvarezstraat, in het uitbreidingsplan „Zuidpolder" te Terneuzen, zal in twee of drie fasen worden gebouwd. Op het terrein staat reeds ruim een jaar een super markt van Albert Hein. Het ligt in de bedoeling a.s. voorjaar met de bouw van het eerste deel van de overige winkels te beginnen, zodat deze in het voorjaar van 1972 kun nen openen. Aan de adviescommissie „Winkel centrum Zuidpolder", waarin het Handels Centrum Terneuzen (H.C.T.) is vertegenwoordigd, is de voorbereiding van dit winkelcen trum toevertrouwd. Het zal worden gebouwd door de Nederlandse Mid denstands Financierings Maatschap pij voor Bedrijfsobjecten n.v. (M.B.O.), een-" dochtermaatschappij van de Nederlandse Middenstands- bank n.v. Enkele deskundigen zullen op donderdag 10 december a.s. door de te organiseren voorlichtingsa vond, het woord voeren. De volgen de dag zal een functionaris van de M.B.O. in „Hotel Rotterdam" aanwe zig zijn om gegadigden in te lichten over prijzen, gewenste situering, enz. (Van onze correspondent) SLUIS In de vergadering van de gemeenteraad van Sluis werd uitgebreid gediscussieerd over het voorstel van B en W tot vaststelling van een verordening op het gebruik van gronden in de gemeente Sluis. Door B en W werd gesteld, dat niet altijd voldoende kan worden opge treden tegen het plaatsen van cara vans en bouwsels die niet onder de Woningwet vallen en die uit esthe tisch oogpunt onaanvaardbaar zijn. De heer C. Almekinders (Ge meentebelangen) vond, dat de be staande voorschriften b. en w. vol doende mogelijkheden boden en achtte verdergaande beperkingen overbodig. Sluis is op vele gebieden tolerant, zoals winkel- en café-slui ting en hij vroeg zich af waarom op dit gebied stringente maatregelen dienen te worden voorgeschreven. De voorzitter wees erop, dat het niet in de bedoeling van het ge meentebestuur ligt om op alle slak ken zout te leggen, maar dat de praktijk heeft geleerd, dat een der gelijke verordening in Sluis niet kan worden gemist. De plaatsing van caravans en het oprichten van bouwsels neemt dermate toe, dat hiertegen moet kunnen worden op getreden. De verordening werd met de stemmen van de heren Almekin ders en Van de Plasse (beiden Ge meentebelang) tegen, toch aange nomen. Hun fractiegenoot de heer De Milliano, die zich met het principe van de verordening kon verenigen, onthield zich van stem ming. De behandeling van het verzoek van de Vereniging Milieu-hygiëne Zeeland te Middelburg om subsidie (ADVERTENTIE) werd op voorstel van B en W aange houden, teneinde eerst nog een na der onderzoek te kunnen instellen. Het verzoek van de Stichting Jeugdwerkcentrale voor Zeeuwsch- Vlaanderen aan het gemeentebestuur om te zamen met Aardenburg en Oostburg 45% te subsidiëren in de door het Rijk vastgestelde exploita tiekosten werd ingewilligd. De toe te kennen subsidie zal onder de deelnemende gemeenten worden vehrdeeld naar rato van het inwoner tal. Als ook de andere gemeen ten hun medewerking verlenen kan de Jeugdwerkcentrale een 2e jeugd leider aanstellen, die voorname lijk met het vormingswerk onder de West-Zeeuwsch-Vlaamse jeugd zal worden belast Dat het er met de gemeentefinan- ciën van Sluis niet zo slecht voor staat, bleek bij de vaststelling van de gemeentérekening over 1968, want deze sloot zowel op de gewone als kapitaaldiensten balans met een batig saldo van respectievelijk 39581,37 en f 63.860,25. Om de salarissen van het gemeen- tepersoneel aan te passen bij de toestand, ontstaan tengevolge van de herindeling van de gemeenten en de mogelijkheden ten aanzien van het personeelsbeleid te verruimen be sloot de raad de diverse salarisver ordeningen te wijzigen, waarbij de hoop werd uitgesproken dat Gede puteerde Staten vam Zeeland, die hieraan hun goedkeuring moeten ge ven, hun medewerking zullen verle nen. De heer Almekinders (Gemeente belang) maakte bezwaar tegen de zijns inziens te lage vervoersonkos- tenvergoedinig, welke aan de ambte naar, die van de voormalige ge meente Retramchement naar Sluis is overgekomen, wordt uitgekeerd. Door B en W werd hierop geant woord dat het hier slechts gaat om een onverplichte tegemoetkoming en dat er geen redenen aanwezig zijn om deze hoger te stellen. Bij de rondvraag wilde de heer De Badits (Vrije Katholieke Lijst) weten of er een recente brandweer controle was gehouden in de open bare gebouwen en met name de scholen in Sluis. Dit in verband met de verschrikkelijke gevolgen van de brand, onlangs in een dancing in Frankrijk. De voorzitter kon hem wat dit betreft geruststellen. De brandweercammandiant heeft de be langrdjkste objecten nagegaan. Hij gaf hierbij tevens de brandweer een compliment voor het actieve en vlot te optreden bij de recente brandjes, die in Sluis hebben plaatsgevonden De heer De Milliano (Gemeente belang) vestigde nogmaals de aandacht op de aanwezigheid van stenen en betonbrokken in de Zwin bedding, die bij de badgasten ver wondingen veroorzaken. De voorge nomen opruiming van het voormali ge radioschip „Uilenspiegel" zal de ze situatie nog verergeren. De voor zitter zegde toe hierover contact op te nemen met het Waterschap „Het Vrije van Sluis", welke instantie hier in de eerste plaats verantwoor delijk voor is. Films GOES Grand. 20 uur; „En eeuwig zingen de bossen en .Winden waaien om de rotsen" 14 j. MIDDELBURG City, 20 uur: Sexy Silvia 18 j. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Cleopatra, 18 j. VLISSINGEN \llumbra, 20 uur: W jodstock a.l. ANTWERPEN Rex, De rode cirkel k.n.t. Odeon, Een man, die me bevalt, I4 i- Astrid, Geef mij maar tweelingen al. Savoy, Die nackte Bovary, 18 j. Rubens De laatste avonturiers k-n.t. Ambassades: Love, k.n-t. Capitole. Dood ze allen en kom al leen terug, k.n.t. Quellir De duivel doet al, ad- Metro, De laatste ontsnapping k.n t. Pathe, Bloedige heksenjacht, 18 j. Astra, Zonnebloemen van Rusland, ad- De slag van Algiers. Studio Century: Medium cool GENT Century, De bevrijding, a.l. Capitole, Het reptiel, 14 j. Metro, De kattendos, 18 j. Savoy, Geen tijd om te leven, 18 j. ST.-NUXLüAS Renova, Noodlot van een keize rin, a.l- Scala, Pipi Langkous, a.l. Eden, De Kerstboom, a l. Select, De Knokkers, 14 j. Century, Westside story, 14 j- Toneel - Muziek - Dans GOES Prins van Oranje, 10.30 - 13 en 1515 uur: Interprogramma „Vrij heid? Ja, nee, geen mening". Jeugd voorstellingen voor het voortgezet onderwijs door de Toneelgroep Proloog. ROTTERDAM De Doelen (Kleine zaal) 20.15 uur: R.K.K., in samenwerking met „De Doelen". Nederlands Blazersensem ble, Mozart programma. Rott. Schouwburg, 20.15 uur: Première van „Onderweg" door het Nationaal Ballet. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20.15 uur: „Die Kluge" en „Carmina Burana", gastoptreden Deutsche Gastspiel- oper Berlin. Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „K"es de jongen" van Gerben Hel- linga door de Toneelgroep Centrum. TERNEUZEN Vrolijke kerst met lichtjes uit Terneuzen: het zou een slogan kunnen zijn van de grote gloeilampenfabriek in het zui den des lands, die jaren geleden op grote schaal aan het decentrali seren sloeg en toen de gehele produktie van kerstboomverlichting naar Zeeland overbracht. Een goede business, die kleine al dan niet gekleurde lampjes en kaarsjes „made in Terneuzen". 7? jting Ideëla Reclame ,.Die lampjes horen bij het Phi- lipspakket, net al-s neombuizen en '•v.-toestelien en daarom maken we ze", zegt bedrijfsdirecteur San- ®ucci, Italiaan van geboorte, die een jaar geleden zijn entree in het Zeeuwse Philipsbedrijf maakte. Lachend voegt hij eraan toe: „En eigenlijk veel te goed, want onze "Wpjes moeten minimaal driedui zend uur kunnen branden en voor Nederland wil dat zeggen dat ze S°ed zijn voor bijna twintig jaar". De doorsnee-Nederlander is nog al zuinig van aard en gebruikt de lampjes die het in de kerstboom zo aardig doen alleen in die donkere aagen van eind december en begin lauuari. Dat komt neer op een dag tien per jaar en bij zestien aranduren per dag - dat is het bij ons wel zo ongeveer - hoeft het Kerstboompje maar 160 uur per -seizoen" te branden. Dat lampje waaraan nijvere handen en inge- J'euze machines in Terneuzen in koortsachtig tempo werken gaat ™s minstens een kleine twintig 'aar mee, maar Philipsmensen die "et weten kunnen vertellen, dat in ns 'and een set kerstboomverlich- het praktisch een mensenleef- W volhoudt. En zolang wij niet at als de Amerikanen en Zweden "te zomeravondlijke barbecue si! vr'enden en kennissen onder eervolle kerstboomverlichting la- Plaatsgrijpen, zaïl dat wel zo "Wen ook. a'eaPromotors die de vader- "Mse zuinigheid te lijf gaan en |Seen vrede mee hebben dat de rstlampjes zo rond Driekoningen fisp1 Vi°or een 5aartie naar de stof" fers er verdwijnen om er kof- scha 6n '5amPeei'uitrusting gezel - navai r» houden, denken aan car- zo' v kerstboomverlichting - n slinger bonte lampjes - leent leest °2 uitstekend voor het leut- at. dat al weer met rasse schre den nadert. Sterk verkoopargu ment: dan hoef je Mien niet meer te vragen waar je feestneus is, want bij het schijnsel van de kerstlampjes ontdek je natuurlijk onmiddelijk waar de kokker was gebleven. Ook aan sfeerverlichting tijdens de kerst wordt meer aan dacht besteed en onder sfeerver lichting verstaat men bij Philips kandelaars met kaarslampjes (voor de kerstdis) en lampjes voor raamsterren, die eveneens in het bedrijf te Terneuzen worden ge maakt en waarvan de produktie - vooral voor 'het buitenland - zich in stijgende lijn beweegt. De (ver lichte) kerstboom in de tuin heeft - ook in ons land - zijn entree gemaakt. De lampjes daarvoor maakt Philips niet in ons land, maar in België. In Terneuzen heeft men overi gens in deze dagen allang de han den niet meer vol aan de lampjes, die in zeven verschillende kleuren en in evenzoveel verschillende vol tages worden aangemaakt. Al maanden geleden zijn de afnemers royaal voorzien. De drukke periode ligt tussen februari en juni-juli. Beste afnemer in Europa van kerstboomverlichting is West- Duitsland, waar miljoenen sets naar toegaan. Nederland is de op één na beste afnemer en Zweden (waar men zeer strenge eisen stelt aan kerstboomverlichting - houten huizen!) komt op de derde plaats. Die drie landen samen nemen viervijfde van de totale Philipsom- zet aan kerstboomlampjes voor hun rekening. In West-Duitsland gaan steeds meer kantoren ertoe over om in de kersttijd boompjes met verlichting voor de ramen te plaatsen. In Terneuzen kan men dat heel goed merken. De export naar de Bondsrepubliek neemt met het jaar toe. De Zuid-Amerikanen zijn dol op felgekleurde kaarsen. Schietingen Hoe feller hoe mooier. De fel ge kleurde kaarsjes vliegen de deur uit: bestemming Buenos-Aires, Rio, Santiago. Geen lamp verlaat de kraakhel dere nederzetting in de Zeeuws- Vlaamse havenstad of ze is tot en met gecontroleerd: of ze brandt, hoeveel licht er uitkomt en of ze een schok kan verdragen. Regel matig gaan er vanuit Terneuzen zendingen kerstboomverlichting het land in. Naar Eindhoven, naar Groningen, over de weg en via de rail en al die pakketten komen na verloop van tijd - ongeopend - weer in Zeeland terug. Deskundi gen buigen zich dan over lampjes en verpakking. Beide moeten te gen een stootje kunnen. „De mees te kerstboomlampjes sneuvelen bij schoonmaak en verhuizing; dan wordt er te ruw mee omgespron gen" vertelt een witgejaste Phi- Upsiurctionaris, terwijl hij zijn al ziende ogen over een batterij ma chines laat gaan, die sissend en blazend aan een serie lampjes be zig is. Kerstboomlampjes, grote en klein» nies bij de vleet. Ieder uur per machine vierduizend. Lampjes die worden gemaakt om dat ze bij het Philipspakket horen Groene, rode, blauwe, gele, witte gematteerde en ga zo maar door. Tientallen miljoenen per jaar: licht op kleine schaal voor donkere da gen. PIET DE BONT AARDENBURG Sportpaviljoen, 20 uur. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. GLES Museum, Kerkplein: „Manifestatie 50 x 50", simultaan-tentoonstelling van grafische kunstenaars" (t.m- 15 dec Ma- t-m. vrij. 1012 en 13 17, zat. 1417 uur. HULST Kunsth. Van Geyt, steenstraat 20: Expositie schilderijen van een 30- tal Nederlandse en Belgische kun stenaars (t.m. 31 dec.). Dag van 912 en 1318 uur. Zondags ge sloten- Stadhuis: „Manifestatie 50 x 50", simultaan-tentoonstelling van gra fische kunstenaars" (t.m. 25 dec.)- Ma. t-m. vrij. 8.3012.30 en 13.30 17.30, zat. en zon. van 14-3017 u- KORTGENE Galerie Les deux chapeaux, Expo sitie Wim Abeleven, aquarellen, pastels, gouaches (t.m. 31 dec.); dag. ook zond., van 918 uur. MIDDELBURG Stadhuis; „Manifestatie 50 x 50", simultaan-tentoonstelling van gra fische kunstenaars (t.m. 20 dec-)- Ma- t-m. vrij. 1418, zat. 1018 en zon. 1417 uur. ROTTERDAM Museum Boy mans-Van Beuningen, Expositie Salvador Dali (t.m. 10 jan.). Ma- t-m. zat. 1017, zon. 11 17 Bovendien woe. van 2022 uur- Rott. Kunststichting, Zuidplein: Expositie Menno van der Weerd, etsen en tekeningen (t.m. 20 dec.). Werkd 1017, zon. 1217 uur- 1 ERNEUZEN Zuidlandtheater: „Manifestatie 50 x 50" simultaan-tentoonstelling van grafische kunstenaars (t-m. 27 dec.). Ma. t.m. vrij. van 1620 uur, zat. en zon. van 1317 uur. VLISSINGEN Stadhuis; „Manifestatie 50 x 50", simultaan-tentoonstelling van grafi sche kunstenaars (t.m- 16 dec.) Ma. t-m. vrij. 8—12-30, 13.30—17 en 19— 21 uur, zat- en zon. 1417 uur. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, Singel 45: Experimentele afd. van de „Porse- leyne Flesh" met unica in aarde werk, Theo Dobbelman met beeld houwwerk in brons (t.m. 31 dec.). Di- t.m. zat- 918, zon. 1418 uur, ma. gesloten- 1JZENDIJKE Voorl.-Gemeentehuis: Expositie „Kunst in het klein", de schoonheid van oude tegels (t.m. 20 dec.). Morgen, woensdag 9 december. Bergen op Zoom 0.03 en 12.34, Hansweert 11.52. Terneuzen 11.20 en 23.55, Vlissingen 10.52 en 23.26, Wemeldinge 12.24.

de Stem | 1970 | | pagina 5