Tanzam spoorlijn bindt Zambia en Tanzania Opmars blote engeltjes in vaderlandse tuinen OPDRINGERIGE TUINDWERG LIGT ER FINAAL UIT T extielschandaal schokt Spanje Import uit China sou betrekkingen binnen Afrikaanse gemeenschap kunnen schaden Onstuitbaar Romanticus Aansluiting Twijfel Problemen Haven Godinnen strak in het gelid bij een importeur in Halfweg. (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG De tuinka bouters, zij waren de eersten die de Nederlandse siertuinen met hun wat protserige bont heid kwamen bevolken. „Dat kneuterige gedoe, dat rood en dat blauw opschreeuwend tegen de omringende bloe menpracht, dat is het niet meer", zegt de tuinliefhebber van vandaag. Wie vandaag de dag werkelijk verantwoord met tuinornamentiek begint, komt er niet meer met zo'n laagbijdegrondse kabouter. De eigentijdse tuinversierder is verslingerd geraakt aan antieke goden en godinnen. Alleen voor dit bovenaardse gezelschap wordt nog een plaatsje ingeruimd tussen gazons en rozenperken. Maar dan wel in originele uitmonstering. Wie zich in de antieke godenwe reld begeeft, alleen op dat ni veau zijn of haar tuinversiering zoekt, dient scherp op te letten op de kleur van de beelden in kwestie, de afmetingen en ver houdingen Alleen dat zijn zaken waar het bij de aanmaak van tuin beelden in serie op aan komt. paald niet ongevoelig voor de pu blieke smaak wat de entourage van- bloemen en planten betreft. Groei en bloei zijn voor hen echter het basisgegeven. Alles daarom heen moet daaraan ondergeschikt blijven. De opdringerige tuindwerg ligt er daarom finaal uit bij de firmanten. Plagerig lachende engeltjes, goden en godinnen van het kwaadaardige en barmhartige soort, zijn onstuit baar in opmars. De mensen met zakeninstinet waren in Halfweg al- heel gauw bereid met deze ontwik keling in de pas te gaan lopen. Afgietsels van lichaamsvormen en bouwelementen, werden tot voor een paar jaar wel eens bij binnenlandse vervaardigers afgenomen. Vorig jaar werd de Italiaanse firma Italgarden als leverancier aangetrokken. Een nieuwe catalogus, aangevuld met het spectaculaire Italiaans beeldenwerk handelde tuinmonumenten zijn er zo'n veertig wagons sindsdien ver kocht. De Nederlandse markt lijkt voorlopig nog onverzadigbaar. De omzet van het vaatwerk in asbest- cement is het laatste jaar nagenoeg stabiel gebleven. Daar lijkt het ver zadigingspunt niet ver meer. Na enige schroom heeft de Nederlandse tuinliefhebber zich nu op het klas sieke naakt geworpen. Vanwaar opeens al die zuidelijke bevalligheid onder de Hollandse zon? De mens van nu is juist door de verzakelijking van zijn leefwereld een romanticus aan het worden. Dat werkt door in de kleding, de woning inrichting en ten lange leste ook in de tuinaanleg. Als weinig meer te wensen overblijft, gazon en border het volmaakte benaderen dan gaat ook de Nederlander omkijken naar „iets aparts in steen". Keus genoeg voor degene die zich de exclusiviteit Natuurlijk, het is allemaal surro gaat, geeft de Zwanenburger H. J Ypma zonder aarzeling toe. Samen met zijn vader en broer beheerst hij van Halfweg uit een groot deel van de Nederlandse handel in tuinorna mentiek Tuinornamentiek in de ruimste zin van het woord Met df klassieke tuinvazen en zonnewijzers is het in Nederland feitelijk begon nen. Na de start te Halfweg werd begonnen met het maken van vaat werk voor balkon, tuin en venster bank uit asbest-cement. Het quasi klassieke beeldenwerk dat nu df buk gevangen houdt van het ver eer op de Haarlemmerweg is daa' 'n feite een vervolg op. De firman i^n Ypma zijn in eerste instantie oemisten Er was een bloemenzaal aan de Amsterdamse Van Galen straat van waaruit in '62 op de tuin- ornamentiek werd overgestapt. Als Wannen van het vak bleken ze be swan uit en sindsdien is er geen houden meer aan. Eigenaren van tuincentra, bloemenhandels, doe-het- zelf- en huishoudzaken liepen de leur plat aan de Haarlemmerweg en lok de telefoon stond niet stil. Een duidelijk beeld van de positie lie het Halfwegse bedrijf Ypma in neemt op de Nederlandse markt van tuinornamentiek, geven de vier rucks, die dag in dag uit voor het tfwerken van de bestellingen op de weg zijn Sinds begin 1969 de eerste 22 ton Italiaans „steengoed"' per spoorwagon in Halfweg arriveerde, is de omzet doorlopend blijven groei en. Ruwe schatting van de heer H. J. Ypma jr: van de sindsdien ver als rdeaal stelt. Figuren in steen, de vier jaargetijden symboliserend, lig gen bijzonder goed in de markt, zo is na een jaar beeldenhandel geble ken. Voeg daarbij de musicerende engeltjes, de bloemenmeisjes, de go den en godinnen en u hebt een indruk hoe gevarieerd het er in deze stenen schijnwereld uitziet. Zoals gezegd: de omzet van het rechtlijnige gebruiksgoed blijft zo'n beetje constant. Met de beelden zijn ook de prielen, combinaties van steen en staal, in de running. Vanaf de weg goed zichtbaar komt er bij Ypma een van 4.18 meter hoogte te staan. Het gevaarte heeft qua stijl veel weg van het Petit Trianon zoals in Versailles té zien is. Een complete Olympische godengroep (totaalge wicht 2100 kg, diameter inclusief omringende zuilen 430 cm. hoogte 2.65 meter) slaat in „poenigheid" wel alles wat op dit gebied ver krijgbaar is. Spullen van dit for maat kunnen te Halfweg alleen op catalogus worden besteld. Van protserigheid is ook de leeu wenliefhebber niet helemaal vrij. Twee wapendragende leeuwen aan weerszijden van je tuinpoort dat is het helemaal, is de gedachtengang van steeds meer tuinbezitters. Dat maakt je gelijk tot een gesetteld man. Wat eens het voorrecht was van de patriciërs is nu ook gemeen goed bij de man in de straat. De adel zijn eigen wapen? Ik schilder er een gemeentewapen op. Zo wordt gedacht en in veel gevallen ook gehandeld. Ze staren u al aan op tientallen plaatsen in de tuindorpen, de symbolen van kracht en onver zettelijkheid. Van de manen tot de teennagels, het ligt er allemaal dui- mendik bovenop, al is het maar gegoten. Een leeuw in betonnen uitvoering is een aanfluiting voor het serieuze beeldenmakersvak, moet de heer Ypma met enige schaamte beken nen. Enkele jaren terug heeft hij er zelf wel een paar duizend in die uitvoering gesleten. In hun grauw heid en ongenuanceerdheid ma nen en nagels springen er maar nauwelijks uit halen ze het niet bij hun Italiaanse soortgenoten, die uit een samenstelsel van natuursteen, kalk en cement bestaan. „Precies echt" is de indruk voor wie zo'n Italiaanse leeuw tegen het lijf loopt. Ze zijn geelachtig van voorkomen. Met wagons tegelijk. Samen met drie andere, soortge lijke groothandelaren, heeft de fir ma Ypma te Halfweg een behoorlijk brok van de Nederlandse beelden- business in handen. Mensfiguren en dieren. En het is allemaal winterhard. Zomer en winter rijden de wagons uit het Italiaanse Rignano, vestigings plaats van leverancier Italgarden, in de richting van onze zuidgrens. Voor Ypma in Halfweg is daar om de paar weken een 24-tonslading bij. Strak in het gelid is het na aan komst verzamelen geblazen op het bedrijf aan de Haarlemmerweg. Mu zikantjes, godinnen, de jaargetijden. Beelden van gietsteen. Een bikkel harde handel. (Van onze correspondent) DAR-ES-SALAAM. Cecil Rhodes heeft steeds gedroomd van een spoorlijn die Kaap de Goede Hoop met Cairo zou ver binden. Maar nu, terwijl men nog maar 1700 km van de voltooiing daarvan verwijderd is, komt het als het vervullen van een Afri kaanse poltieke en economische droom, en niet als een voortvloei sel uit het kolonialisme. Tijdens de eerste 25 jaar van deze eeuw hebben de Engelsen spoorlijnen aangelegd in hun drie Rhodesische kolonies en in het noorden in Kenya en Oeganda, plus Tanganjika. Ironisch genoeg is het de kolonie die de naam van de ontdekker draagt, die tenslotte de politieke en economische zet heeft gedaan om de spoorlijnen van Rhodesië en Oost- Afrika met elkaar te verbinden. Want het was de onafhankelijk heidsverklaring van Rhodesië in no vember 1965, die de Zambiaanse president, Kenneth Kaoenda, er toe dwong zijn op het noorden gerichte politiek in een hogere versnelling te zetten om zijn land vrij te maken van heit door blanken overheerste zuiden. Het door land omsloten Zambia was voor zijn handelswegen afhan kelijk van de Rhodesische spoorlijn naar Beiira in Mozambique en land-, meer- en luchtverbindingen door Tanzania naar de haven van Dar-Es Salaam waren duur, niet toereikend en onbetrouwbaar. President Julius Nyerere had al vijf jaar lang geprobeerd belangstel ling te vinden voor het project. Maar de Wereldbank had het plan van de hand gewezen omdat het-niet economisch was, deels omdat men geloofde dat koper uit Zambia via Rhodesië zou blijven worden ver voerd, terwijl vöorzichtige benade ring envan de VS, Engeland, Rus land, Frankrijk en West-Duitsland slechts koel ontvangen werden. Toen, februari 1965, bracht Nyere re voor het eerst een bezoek aan China. Hij noemde een aantal pro jecten waarvoor, naar hij dacht, de Chinezen wel belangstelling zouden hebben waaronder de Tanzam spoorlijn. Bijna onmiddellijk beloof den de Chinezen 850 miljoen gulden in het project te zullen steken, maar het was niet duidelijk hoe bindend die belofte was. Matesa, een particuliere Spaoinse maatschappij, werd in het leven ge roepen oim een nieuw type weefge touw te maken - een machine die door experts ais uitstekend is be schreven maar die nog aam kinder ziekten leed die echter spoedig voor bij zouden zijin. Matesa is opgericht door een zakenman uit Barcelona, senor Juam Vila Reyes en het was hoofdzakelijk 'n famiHeondennemieg waarbij fami lieleden van senor Juan Vila Reyes sleutelposities bekleedden. De fabriek waar de machine gemaakt zou word en werd vlak bij Pamplona in Noord- Spainje neergezet. De Spaanse rege ring was geimtereseerd in de export mogelijkheden en was bereid subsi dies te verlenen. Senor Reyes was een man die in vloed had. Hij is lid van de RK leken organisatie Opus Dei. Opus Dei doet veel goed werk. Het heeft enkele -uit stekende scholen opgericht, waar het schoolgeld laag is of, voor arme ge zinnen, gratis en het heeft de leiding over de universiteit van Navarra in Pamplona, een tamelijk liberale uini- versiteiit waar men niet verplicht is het Katholiek dogma te bestuderen of zelfs te aanvaarden. Opus Dei ontkent dat het een poli tiek programma of politieke ambities heeft. Het feit dat veie prominente Spanjaarden, waaronder vooraan staande politici, tot deze organisatie behoren, die vergeleken kan worden met de vrijmetselarij, is toevallig Nu gebeurde het dat een aantal belangrijke figuren, leden van Opus Dei of althans mensen die er nauwe bindingen mee hadden, het verzoek van Matesa voor regeringssubsidies steunden. Matesa ontving het ver bijsterend hoge bedrag van bijna 700 miljoen gulden als subsidie. Mem be weert nu dat het geld niet gebruikt Nu is ook de laatste twijfel weg genomen. Volgens een contract dat onlangs in Peking ondertekend is met de twee Afrikaanse regeringen zal China het project financieren met een langlopende lening (rente vrij) van ongeveer f. 1300.000.000,- terwijl ze ook op zich genomen heb ben de 1900 km lange spoorweg van Kapiri Mposhi even ten noorden van Broken Hill naar de haven van Dar- Es-Salaam aan te leggen. De lening wordt eerlijk door de twee regeringen gedeeld en terugbe taling van het geld begint in 1983 en de schuld is na 30 jaar afgelost. Dit houdt in dat Tanzania en Zam bia jaarlijks tot 2013 ruim f20 milj. moeten terugbetalen in vreemde va luta of opbrengsten uit export. Sommige andere details van het project en de financiering zijn min der duidelijk en men moet nog tot overeenstemming komen inzake de vraag hoeveel goederen er jaarlijks uit China geïmporteerd moeten wor den om de kosten ter plaatse en de ter plaatse geworven arbeidskrach ten te betalen. De totale kosten die ter plaatse gemaakt worden bedragen 52 pro cent van de totale prijs van het project of ongeveer 700 miljoen gul den. Dit moet door de twee regerin gen gedragen worden door het im porteren van Chinese goederen. Hierover is een contract opgesteld dat tot 1977 geldig is. Terwijl deze overeenkomst het Tanzania en Zambia mogelijk maakt de kosten het hoofd te bieden door de verkoop van goederen die niet betaald hoeven te worden 'totdat de terugbetaling in 1983 begint, kent men wel degelijk problemen. Deze draaien om het feit dat dat er jaar lijks voor 60 miljoen gulden aan goederen uit China komen terwijl men tevens de eigen industrie, zoals de textielindustrie wil beschermen. Zelfs als men aanneemt dat de goederen die ingevoerd moeten wor den gelijkelijk over de periode van de overeenkomst verdeeld worden, betekent dit toch dat Tanzania zijn import vanuit China meer dan zou verdubbelen. Op het ogenblik wordt er nu jaarlijks voor ongeveer 36 miljoen gulden ingevoerd. Verleden jaar was het bedrag van de totale import van Tanzania bijna 70 mil joen gulden, en minder dan een vijfde bestond uit consumptiegoe deren. en een zevende gedeelte kwam uit China. Kenya, dat samen met Tanzania en Zambia lid is van de Oostafrikaanse Gemeenschap, zou waarschijnlijk het hardst getrof fen worden als er zo'n drastische is voor de doeleinden waarvoor de re gering het bestemd had. Een jaair geleden zijn Senor Vila Reyes en sommige andere directeuren gearresteerd op beschuldiging van ontduiking van Spaanse valuta be palingen. Het schijnt dat wat geld op Zwitserse banken was gezet. Senor Vila Reyes kreeg een gevangenisstraf en verdere beschuldigingen van fraude zijn hangende. Veel belangrijker is de rol die door leden van de regering van Franco ge speeld is bij de Maitesa zaak. Drie voormalige ministers zijn al in staat van beschuldiging gesteld. Het zijn senor^Juan Espinosa san Martin (fi- nsnsiëm), senor Faustino Garcia Monco (handel) en senor Navarro Rubio (financiën) die zich ook ver plicht zag af te treden als directeur van de Spaanse Bank. Senor Navarro Rubio is nog steeds lid van de Cortes en men voert op het ogenblik een wettelijke strijd betref fende politieke onschendbaarheid. De permanente commissie uit de Cortes is bijeengekomen om zich te beraden over een petitie van het Spaanse Hoog Gerechtshof om de voormalige minister toe te staan zich te verant woorden wegens onachtzaamheid. Na een zitting van vijf uur hebben vijf leden voor gestemd, acht tegen met een onthouding, en de voorzitter besloot de kwestie uit te stellen tot een later nog niet bepaalde datum Generaal Franco heeft in het open- oaar nog geen commentaar geleverd. Zelfs zijn ergste tegenstanders zijn het erover eens dat hij een integer persoon is en geschokt is door elk ge rucht over een schandaal binnen zijn regering .De Generaal heeft er ook 'n hekel aan dat de vuile was buiten ge hangen wordt. Maar afgelopen zomer heeft de zaak Matesa de koppen van de Spaanse peins die onder controle staat gehaald tot grote verbazing van de buitenlandse journalisten in Ma- verhoging van consumentenartikel» uit China plaatsvond, en dit zon op zijn beurt weer de betrekkingen binnen de gemeenschap kunne» schaden. De meest waarschijnlijke koen die gevaren zal worden is dat Tan zania zijn totale import uit China zal verhogen tot ongeveer tachtig miljoen per jaar. Hierdoor zal men wel in geldnood komen te verkeren, in het bijzonder in de eerste twee jaar van de aanleg, omdat deze dan geschiedt in het moeilijke bergachti ge terrein van centraal Tanzania en waarschijnlijk zal men dan zelf on geveer 17 miljoen gulden per jaar op moeten brengen. In het westen heeft men ook ge speculeerd over het aantal Chinese technici die naar het project zullen komen; of China wil proberen ook het rollend materieel, locomotieven en rails te leveren. Het antwoord op deze vragen is nog niet duidelijk. De periode van aanleg, die in feite in mei begonnen is - hoewel de formele ceremonie die het startsein moet zijn, en waar bij naar men verwacht Tsjoe-En-Dai aanwezig zal zijn, pas in oktober plaatsvindt - is vijf jaar. Er is geen grens gesteld aan het aantal Chinese technici dat naar het project zal komen, maar volgens een waarnemer zullen het er zeker niet meer dan 3000 zijn. Het aantal ar beiders uit Tanzania en Zambia zal waarschijnlijk ongeveer 30.000 be dragen, voerde hij er aan toe. China zal zeker het rollend materieel, de locomotieven en de rails leveren. Terwijl China toegezegd heeft de spoorlijn te financieren en aan te leggen, die een capaciteit van drie miljoen ton in beide richtingen zal hebben, is in de overeenkomst niet gesproken over de haven van Dar- Es-Salaam. Verbeteringen 2Ün nood zakelijk als de haven nog alle handel uit Zambia zal moeten verwerken, en de twee regeringen zullen, naar men verwacht, in de naaste toe komst wei hulp bieden. De haven heeft slechts drie kaden met diep water. Nog drie andere zijn in aanleg, twee andere rijn gepland, maar waarschijnlijk zal men er nog acht a tien nodig heb ben. Naar het zich laat aanzien zal de Wereldbank benaderd worden. Als het op een na grootste project in Afrika (na de Aswan-dam) en als de omvangrijkste buitenlandse hnlp van China, zijn de politieke implica ties van de spoorlijn voor de drie landen van het allergrootste belang. (Copyright The Guardian De Stem) deid, die er alleen nog maar geruchten over gehoord hadden. De toenmalige minister van voor lichting, Dan Manuel Fraga Iribame, die veie rivalen en niet weinig vijan den binnen het Franco regime heeft, heeft geen moeite gedaan het verhaal buiten de publiciteit te houden. Zou hij, zoals sommige waarnemers ge loven opzettelijk de publicatie van de zaak aangemoedigd hebben? Als hfj dat gedaan heeft, is hij waarschijnlijk te ver gegaan. Want in oktober heeft Franco plotseling ver anderingen in zijn kabinet aange bracht. Het nieuwe kabinet van 1969 werd overheerst door jonge techno craten die binding hadden met Opus Dei. Senor Fraga Iribame werd ont slagen, net ad® de minister van bin nenlandse zaken, senor Castiella.de main die de geestelijke vader was van de Spaanse veldtocht om Gilbratter weer bij Spanje te krijgen. Een van de resultaten van de ver- anderigen in het kabinet was dat de verstandhouding tussen Londen en Madrid wat beter werd. Senor Lopez Bravo die bekend staat als Anglofiel, heeft de kwestie Gilbralter onderop in zijn dossier gelegd omdat hij wil dat Spanje zich zal aansluiten bij de EEG en economische banden met de communistische landen van het oost- blok zal aanknopen. Senor Lopez Bravo heeft aanzien lijke diplomatieke successen geboekt, ■maar de zaak Matesa zou wel eens het einde van zyn loopbaan kunnen betekenen. Waarnemers in Madrid geloven dat er een grote kans is dat Franco de samenstelling van zijn re gering voor het einde van dit jaar zal wijzigen. Voor de kerst zouden sommi gen van de jonge technocraten van Opus Dei moeten wijken, en wie hun plaats zullen innemen laat zich niet raden. Senor Fraga Iribarne, die nog geen 50 is en nu directeur van een Spaanse brouwerij is, drinkt rustig zijn bier en wacht zijn tijd af. Copyright Tht Guardtan- de Stem. (Van een onzer verslaggevers) MADRID. Het is niet ondenkbaar dat een Spaanse textiel industrie de loop van de Spaanse geschiedenis zal wijzigen. De zaak Matesa waarin het gaat om fraude inzake staatsleningen heeft Spanje op haar grondvesten doen schudden. Bij het schandaal zijn ministers uit het kabinet betrokken en zal waarschijnlijk verande ringen in de samenstelling van de Spaanse regering tot gevolg hebben.

de Stem | 1970 | | pagina 17