Philips moet in handen komen van werknemers' EI-LOEDER-OGEN Even bellen om reactie pmeuw verschenen 2 JOSEPHINE O X JOSEPHINE O Bewijs Driekops Geld Stencils Rokers Koehandel Pil Bont SUSKE EN WlbKE hulpgeroep hm ergens hier mdm voeten de toornige tjiftjaf WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 lingen en de n JWS amont-show ma oncert je woord jmsfonds. [JWS ins): 1t d programma voor hè que uitzending toine na voor de kleuters 1ux quatke '17). its 'r weggebruikers. al an het rode IOIRES prelc met Jef Van Bil- ■taris-generaal van de >or Ontwikkelingssa- ing (DOS). AL I: OURNAAL ndWeerbericht. PEELGOED ■rdig wordt het speel- is technischer. In hoe verandering van oed van invloed is op zullen psychologen ogen in dit program- ren te onthullen. IIEUWE REGELS IN tKEER ng van 1 maart 1971 in Duitsland nieuwe egels van kracht. jZIN BERGMANN n onrustige dag". )E BLACK AND VIINSTREL-SHOW ;e non-stop revue met ;trel-zangers en -dan- George Mitchell. IOURNAAL nd: commentaar en ht. H ENGELS egenwoordig. Discus zijn 150e geboortedag. OURNAAL II: teute activiteiten en weer. IDF-MAGAZIN es en meningen over ten. Aansluitend: kort jken voor de r Zech contra Zech. journaal nd: weerbericht. ERTENTIE) latenbön ijd raak 10,-15,- 20,- 25,- Tafelmuziek. 14.00 Schoolradio. 14-25 14.30 Waarom wij Kerkeoncert. (15.00 Voor de kinderen. 16.03 Beursberichten, istische uitzending, ■eerbericht en mede; Jazzmuziek. 17.55 8.00 Nieuws. 18.03 voor soldaten. 18.20 en -filosofie. 18.50 Taalwenken. 19.00 ericht en actualitei- e muziek. 19.45 Km- 0 Operettemuziek, erichten en De Ze- 2.20 Lichte muziek. 2340-23.45 Nieuws. tg 3 december I 402 m en FM. ieuws. 7.11 Het le- 7.16 (S) Badinerie: oderne muziek (gr)- 7.32-7.40 Actualitei- euws). 8.25 Overwe- uws. 8.32 Voor cte .00-9.10 Gymnastiek uw). NOS: 10.00 Wat pedagogische i"u" Muziek uit de Ba- RO 11.00 Nieuws, ïcken, 11.55 Medede- II 29R m en FM. Nieuws. 7.11 Och; 7.20 (S) Dag nlC hte grammofoon®1' ws. 8.11 Radiojour- "ag met een plaatje 0-8.33 De groente- genwijding. 9.00 CS) Gelders Kamer®1' klassieke muziek ,n. 9.40 Schoolradio, kleuters. 10.10 Ar" Populair verzoek' a. (11.00-11.02 Rondom 12: Pr°' e vrouw (Om li-55 iii 240 m en FM Nieuws. 9.02 Zinë hte vocale muziek EO: 11.00 Nieuws, d een progra1*1" uziek, speciaal vooi 3RTENTIE) UJ CL ULI I/O CL uü OD IN Eindhoven opereert aj een tijdje de N.V. Anti Philips. Een actiegroep die als een vlo over het enorme lijf van de fabriek met de vele vestigingen kruipt en noch tans weinig anders kan uitrichten dan af en toe een prikje. Om iets meer te weten te komen over de achtergronden van de pro testactie brachten wij een bezoek aan Eindhoven waar de 22-jarige student bouwkunde Frans Verberk uiteenzet wat de N.V. Anti Philips wil zeggen. Frans Verberk: „Voorop staat ei genlijk, dat we er met onze actie groep konstant op uit zijn om het hele kapitalistische systeem aan de kaak te stellen. Dat we daarvoor Philips als sprekend voorbeeld hebben uitgekozen, ligt nogal voor de hand. Wij komen uit Eindhoven en Philips een van de meest kapi talistische firma's ter wereld ook. koopbaarheid van een twee- of driekopsseheerapparaat zal hun een zorg zijn. De winst stroomt toch naar de aandeelhouders. Wat we willen, is dus eigenlijk heel eenvoudig: Philips moet in handen komen van de werknemers. Kijk, Philips heeft heel veel goede din gen gedaan. Het is een machtig apparaat, dat aan massa's mensen een redelijke boterham biedt. Maar zo'n bedrijf kan ook tè machtig worden. En Philips is nu net zo'n prachtig voorbeeld van hoe fout het kan gaan met een firma, die op zuiver kapitalistische leest ge schoeid is. Neem alleen al eens zo'n aanvechtbare vestiging als in Griekenland. Ze gaan bij dat bedrijf over lijken. Mensen zijn er uitsluitend belangrijk om zoveel mogelijk te produceren. De winst moet hoger en hoger. D'r is geen arbeider die nou echt gediend is bij de ontwik kelingen binnen Philips. De ver- Het zou. zo moeten zijn, dat een bedrijf op grond van louter mens lievende motieven weigert om te werken in een land met een fascis tisch bewind. Maar Philips gaat nog verder. Ze steunen het regiem. De bewijzen voor die stelling lig gen voor het oprapen, maar het mooiste bewijs is wel de uitspraak van de Griekse minister van in dustrie die bij de opening van een nieuwe vestiging zei: Dit is een bewijs van het vertrouwen dat het buitenlands kapitaal in het Grie kenland onder het huidige bewind heeft". Dat is natuurlijk hondsbrutaal, maar Philips vindt alles best. Het is een volkomen kritiekloos be drijf. Elke vorm van engagement ontbreekt volkomen". Hoe worden de akties van de NV Anti Philips door de Eindho- vense bevolking opgevat? Frans Verberk: „Dat ligt erg emotioneel natuurlijk. We staan bijna elke zaterdag met een marktkraam in de binnenstad, maar dat is elke keer weer raak. Ontzettend veel felle discussies met mensen die ons uitmaken voor alles wat lelijk is. „Je moest eens weten wat je allemaal aan Philips te danken hebt", zeggen ze dan. „Philips heeft Eindhoven groot ge maakt". De ellende is dat die mensen vanuit hun redenatie volkomen ge lijk hebben. Philips is een belang rijk bedrijf. Het zorgt voor werk en maakt bovendien ook nog veel erg nuttige apparatuur. Maar de vraag blijft: wie profiteert ervan? Niet de werknemers in ieder ge val. Ja, en dan hoor je natuurlijk ok elke -keer weer de opmerking, dat het een janboel zou worden wan neer de arbeiders de zaak in han den krijgen. Dat het net aan de uitstekende leiding van een bedrijf te danken is, dat Philips zo groot geworden is. Maar wie zoiets zegt, gaat nog automatisch uit van de situatie zöals die nu is. Waarom zou diezelfde leiding niet aan het hoofd kunnen gaan van Philips - in - handen van - de - arbeiders? Waarom moeten mensen, zich nou altijd laten inspireren door geld? Ik zie de problemen niet, eerlijk gezegd". DE Engelse gebroeders Eric en David Aylott hadden 22 jaar gele den iets op het oog dat een revolu- 'ie in make-up zou ontketenen: het maken van kunstwimpers voor een diepe, facinerende blik! Ze deden dat in hun spaarzame vrije tijd, want van beroep waren ze dag-in- dag-uit bezig met het opmaken van filmsterren. Wegens een overvloed aan be stellingen zeiden ze de filmsterren vaarwel en concentreerden zich op de wimpers die zij onder de naam Eylure aan de vrouw brachten. Eerste grote opdracht: de ogen van Lz Taylor voor de rol van Cleopa tra Onweerstaanbaar te maken. Als de Engelse koningin met ti tels of awards gaat strooien, is dat een bewijs voor goed marcherende zaken: in '66 kreeg de wimperfir ma de Queen's Award to Industry. De fabriek heeft 1000 arbeidsters aan het werk - in dienst van de betoverende oogopslag. Ze zouden wel gek zijn, de ge broeders, als zijn geen gebruik maakten van de grote vraag naar oogschaduw. Zij zijn niet gek en daarom dan ook Shadopearl, oog schaduwen in zes tinten, eik ver pakt in een schelpdoosje met spie geltje en „velvety applicator" of wel penseel, van de firma Eylure, te koop voor f. 9,75 bij uw leve rancier van schoonheid. De kleuren: wit. mistblauw, grijsgroen, goud zand, wilde sering, champagnerose. Hoe zijn de reacties van de Phi- lips-werknemers? Zijn die makke lijk te bereiken? Frans Verberk: „We hebben ons wel de nodige moeilijkheden op de hals gehaald door nou net uitgere kend actie te gaan voeren tegen Philips. Elke keer wanneer we wat te zeggen hebben, moeten er 25.000 stencils gemaakt worden. Dat bete kent,- dat we voor elke actie tus sen de 200 en 300 gulden kwijt zijn. Zoveel werknemers heeft Philips hier.... Maar er komen wel reacties. We hebben zeljs een ploeg activisten kunnen vor men, die binnen het bedrijf ope reert. Een tijdje geleden heeft die groep teeveetoestellen van binnen volgeplakt met anti-Phïlips materi aal, zodat het bedrijf eigenlijk z'n eigen anti-reclame voerde. Maar dat komplot is ontdektl" En hoe reageert Philips zelf? Frans Verberk: „Officieel hele maal niet. In april hebben we de Raad van Beheer een brief ge stuurd waarin we eisten dat Phi lips zich terug trok uit Grieken land, terwijl op de rekening van het Bevrijdingsfront een bedrag van 1 miljoen gulden gestort moest worden. Ze hebben niet gerea geerd". En kijk je daar van op? Hij: „Nee natuurlijk niet. We hadden niets anders verwacht. We weten ook, dat we tegen de bier kaai vechten. Philips heeft het laatste woord, maar dat wil nog niet zeggen, dat wij zwijgen". Telefoontje naar nummer 60.000 in Eindhoven. Telefoniste gevraagd of we de afdeling voorlichting mochten heb ben. Dat mocht. Man: Ja, hallo? Wij: Probleem uitgelegd. We wilden graag een kommentaartje van Philips.. Hij: Oh. Tja. Dan ben ik bang dat u bij mij verkeerd zit. Ik ben verbonden aan een van de voor lichtingscentra van Philips. Ik ad viseer slechts met betrekking tot produkten. U moet mij zien als een heel klein radertje in het grote geheel dat Philips heet. Ik geef u terug aan de centrale. Wij: Graag. Zij: God ja. Wie kan daar nu wat zinnigs op zeggen. Moment. Ik ga u aan iemand anders geven. Iemand anders. Ditmaal van de afdeling persvoorlichting. Ene me neer Wijber of zoiets". Wij: weer het probleem uitge legd. Gaat Philips nog iets onder nemen tegen de actiegroep. Hij: Nee, ik zou niet weten wat en waarom. Wij: De N.V.-Anti-Philips trekt nogal fel van leer tegen uw firma. Hij: Och ja- Wij; U kent de werkgroep? U heeft er al eens meer van ge hoord? Hij: Jawel. Wij: Maar wat is dan het com mentaar van Philips op activitei ten zoals ze ontplooid worden door deze groep? Hij: Geen. Wij: Is de N.V.-Anti-Philips dan - ja, hoe zal ik het zeggen te eh, min of te onbelangrijk om op te reageren? Hij: Dat wil ik nog niet eens zeggen. Wij: beschikt u misschien over een informatiemapje, waardoor duidelijk wordt in welke landen ter wereld Philips zoal actief is? Hij: Nee. Ja, kijkt u eens Phi lips zit overal. In wel 50 landen. De grootte van de vestigingen ver schilt, maar we zijn vrijwel overal te vinden. Tot achter het ijzeren gordijn toe. Wij: Toch is het een beetje vreemd, dat Philips op geen enke le manier wil reageren. De zaak is actueel. Er zijn meer bedrijven die kritiek krijgen op hun kritiekloos heid, en die reageren soms ook. Siemens bijvoorbeeld. Hij: Daar is mij niets van be kend. Wij: Nou ja, dan weten we ge noeg. Hartelijk bedankt. Hij: Ja. Goedemiddag. OP HET jaarlijkse congres van het Amerikaanse Instituut voor Alge mene Gezondheidszorg stelde dr. William Weiss vast, dat de ver mindering van het vermogen tot horen bij mensen boven de 50 jaar voor degenen die veel roken aan merkelijk sterker is, dan voor hen, die niet roken. Een vergelijkende test heeft bewezen, dat van de kettingrokers boven de „50" meer dan de helft tonen van een sterk te tussen 250 en 500 Hrz niet konden waarnemen. Bij een vergelijking van de hoorcapaciteit van rokers en niet- rokers, bleek de toenemende doof heid bij kettingrokers opvallend groot te zijn. Wat de reden voor deze „rokersdoofheid" is wist dr. Weiss niet definitief vast te stel len. Hij vermoedt, dat er door de stoffen, die bij het roken in het bloed komen, veranderingen optre den in de hoorgang. Daaraan wijt hij de bij kettingrokers geconsta teerde doofheid. Hij kreeg overi gens tijdens het congres weinig tegenwerpingen van de rokers. Wellicht hebben zij hem niet al te goed kunnen verstaan. DE stichting Public Relations land en tuinbouw in Den Haag is trotse leenheer van een rund geworden, waarvan elke cafébezoeker zijn le ven lang vruchteloos droomt. De koe Kornelia, die de stichting en zijn jarige directeur Frans Wilbers voor onbepaalde tijd van de heer B. Hof, Cebeco-directeur in Deven ter en vermaard geiterifokker in bruikleen heeft gekregen, beschikt namelijk over een uier. die in feite één smakelijke tapvergunning is. Houdt men zijn glas onder de rechter voortepel, gemerkt P, dan produceert de stramme Kornelia met innemende glansogen een mooie, volle port. Kiest men de tepel ernaast dan krijgt men een sherry. De resterende twee leveren onder krachtige druk van dorstige omstandigheden respectievelijk een ouwe en een jonge klare. Kor nelia, die een plaats heeft gekre gen op een mals plastic weilandje in de hal van het stichtingskantoor in de Haagse wijk Mariahoeve, heeft volgens het stamboekrapport een stoere en zelfbewuste kop en overmatige dijen en schenkels. De kwaliteit van de uier wordt om schreven als „soepel". CONTRACEPTIEVE mais zorgt er niet alleen voor dat de Geneefse duivenstand laag blijft, maar ook dat het liefdesleven van deze die ren uiterst koel wordt. Volgens een nieuwe gemeentelij ke verordening mogen de duiven al leen worden gevoerd met officieel goedgekeurde mais, die een voorbe hoedmiddel bevat. Sinds deze maatregel van kracht werd, is het aantal eieren en het aantal jonge duiven aanzienlijk verminderd. Bovendien lijken de mannelijke duiven een bevestiging voor de stelling, dat de paringsdrift door de mais verdwijnt. De mannetjes negeren thans de vrouwtjes en 2ij brengen de des kundigen in verbazing door in de bomen van de parken, waar de mais wordt gestrooid, te gaan sla pen. Tientallen verlaten nesten zijn gevonden onder de bruggen en op het dak van het spoorwegstati on. De vogels bouwen geen nieuwe nesten meer. DE filmster Elizabeth Taylor heeft een belofte ondertekend, dat zij nooit een bontjas die van hui den van wilde dieren is vervaar digd zal dragen, heeft de Evening Standard in Londen gisteren ge meld. Zij doet dit met het oog op het gevaar dat allerlei soorten wil de dieren uitsterven en dat de voornaamste oorzaak daarvan de te grote exploitatie van bepaalde dierlijke produkten door de mode- handel is. Haar belofte geldt niet voor dieren die speciaal voor de bonthandel worden gefokt, zoals de Amerikaanse wezel. chr. van reenen: de rom melpot (de foekepot) Een verzameling van 250-tal wie geliedjes, vingerspelletjes, aftel- versjes, raadsels, rijmpjes over kinderen, dansjes etc. De ouderen zullen er een stuk van hun jeugd in terugvinden, omdat het vele oud Nederlandse rijmpjes (en een aan tal buitenlandse) bevat. Ralf- Jürgen Lehmann heeft er verruk kelijke gekleurde illustraties bij gemaakt. Naar uitkijken! (uitg. N. Kluwer - f. 8,90). jaap ter haar en rien raaphorst: het kerstboek Een nogal traditioneel uitgege ven geval. Tekstueel wel goed ver zorgd, maar" inhoudelijke en uiter lijk loopt het in de rij der jaren mee. (uitg. Van Holkema Wa- rendorf - f. 9,90). hans werner: de fontei nen van rome Een reeks dolle en bijzonder gezellig vertelde avomurei in zogenaamde Eeuwi ge Stad (Rome), waar de Amster damse inspecteur Pipet met zoon tje Peter een archeoloog uit een noodsituatie redt. De katten van het Colosseum doen zelfs mee. (uiig Van Holkema Warendorf -. f. 6,90). LEA SMULDERS: GEEF ME DE VIJF Vijf boeken van deze bekende jeugdvertelster samenge vat in één band; Brammetje Beer, Tijntje Toverschaar, Meneertje Verkeerd, Stavoet, het Ezeltje en Stappertje Stap. Fijn en practisch voorleesboek. Tevens leuk door il lustraties van Coby Couwel en Wim Bijmoer (uitg. Cantecleer - f. 8,90). godfried bomans: bemin de gelovigen: Een bundeling van eerder verschenen stukjes, waarin Bomans op milde toon her inneringen ophaalt uit het „rijke i-oomse verleden". Priesters van vroeger, Pro Ecclesia, Kardinaal Ottaviani, Aantekeningen over het celibaat, Misje spelen, Vergane glorie, Heiligen van vroeger en even zovele onderwerpen (een veertigtal), die velen ongetwijfeld met wat weemoed zullen lezen. Een bijzonder stukje historie, fijn genoteerd, om zo af en toe eens van je boekenplank te halen, wan neer „je het allemaal niet meer weet" (Uitg. AMBO - f 8,90).

de Stem | 1970 | | pagina 15