Maansteen komt toch naar Goes leijn keuie lie liter^ Stichting „Sport Steunt Zonneveld" deelde geschenken uit Amendementen: havenschap Vlissingen democratiseren Verbetering rioolsituatie in Terhole kost Hontenisse ruim f66.000,- PROTESTEN BIJ CRM EN GS TEGEN VERBOUWING WONING IN HOEDEKENSKERKE DR. RLOMMERDE SPRAK VOOR GOESE PAROCHIEBERAAD Extra uitkeringen bijstandswet in Vlissingen EXPOSITIE IN VEILINGGEBOUW Zestig jaar getrouwd Voorlichting over bestemmingsplan 's-Gravenpolder Zilveren ambtsjubileum Gereedschappen gestolen uit bouwkeet in Middelburg M. H. Dekker Kampioenschieting in Kapelle Bestuursimpasse in v.v. Goes V ogeltentoonstelling in 's-Heerenhoek VOOR 19.500 CADEAUS VOOR KINDERTEHUIZEN Vragen over vaste oeververbinding W esterschelde in Tweede Kamer mm U papier oor uw pen Kinderen Film over Hoeven WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 15.000 km) 1968 1968 1968 1967 1968 n vooti®^3* ;uvtgeWef2- (\H-Co\adnn*« ,K en üekH-CasM«- (Van een onzer verslaggevers) hoedekenskerke/borsele. „Om te voorkomen dat een door ons niet gewenste verbouwing van de wo ning Havenstraat 5 te Hoedekensker ke tegen onze zin toch wordt uitge voerd, verzoek ik u het besluit van de raad van de gemeente Borsele van 20 oktober en 24 november 1910 niet goed te keuren, en verzoek ik u me. dewerking om alsnog te komen tot de gedurende bijna drie jaar lang be loofde nieuwe, aangepaste woning". Zo eindigt de brief die de invalide in woner van Hoedekenskerke, de heer A. Westdorp, gisteren aan de minister van CRM en aan het college van G.S. van Zeeland heeft geschreven. Zoals bekend heeft de bevolking van Hoedekenskerke onlangs een massale handtekeningenactie gevoerd om te protesteren tegen het besluit van de gemeenteraad van Borsele (in oktober in een besloten zitting geno men). De Hoedekenskerkenaar H. Quinten was hiervan de initiatief nemer en hij wist onder een aan de gemeenteraad van Borsele gerichte brief, naast de handtekeningen van de huisarts Kole en de Nederlands hervormde predikant ds. W. Lourens, evenals de voorganger van de gere formeerde gemeente P. Lucasse, nog 163 handtekeningen van dorpsgenoten te verkrijgen. Op 24 november kwam de zaak op. nieuw aan de orde in de gemeente raad, maar alleen de PvdA- en PPR fractie, de VVD en het KVP-raadslid Eemyn, schaarden zich toen achter een voorstel van P. Dekker (VVD) om het oude besluit te herzien op grond van het feit dat de heer West dorp niet akkoord ging met een ver- bouv/ing van zijn oude woning, ter wijl hem naar zijn zeggen verscheide ne malen door de voormalige gemeen te Hoedekenskerke een nieuwe aan gepaste woning was beloofd. Volgens het bericht van de heer Westdorp zou I ook aan een ambtenaar van de AVO („wiens advies voor b. en w. door slaggevend was") tijdens verscheide ne bezoeken die hij aan de Westdorp I zou hebben gebracht, hebben ver klaard dat verbouwing geen goede oplossing was. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vandaag (woens dag) zijn in Vlissingen zestig jaar getrouwd: Chr. P- van de Runstraat en mevr. J. W. van de Runstraat- Koelse. Een afvaardiging van het col lege van b. en w- van de gemeente Vlissingen zal het jubilerende echt paar vanmiddag om vijf uur gaan gelukwensen in 't Anker, Bonedijk- straat te Vlissingen. (Van onze correspondent) 'sGRAVENPOLDER In het "otpshuis te 's-Gravenpolder is Baandagavond een voorlichtingsbij eenkomst over het bestemmingsplan Buitenleven gehouden. De talrijke aanwezigen kregen daarbij gelegen- oeid vragen te stellen en allerlei suggesties te doen. Hiervan werd «ruk gebruik gemaakt. In zijn wel komstwoord wees burgemeester G. 'an Waes er op dat reeds een voor lichtingsbijeenkomst over het recre atieplan Steilenplas en te 's-Heeren ™ek over de industrialisatie was gehouden. In navolging hierop is Buitenleven aan de beurt gekomen, be stedebouwkundige ir. J. Poley gaf vervolgens een uiteenzetting °uer het hoe en waarom van het Plan. Uit deze toelichting bleek dat ue uitbreiding van 's-Gravenpolder momenteel plaatsvindt door het ten van de oude kern in exploi- atie brengen van de Westvoortrap- ÏS; Dit plan kan in noordelijke o®'in6. niet worden uitgebreid door uijner tijd aan te leggen pro- IjS? 00st-westverbinding door de wo t ",-1 Zuid-Beveland Ook aan de aftÜli z'ide is dit vanwege een S, ,nS van die weg richting Hoe- uckenskerke niet mogelijk lij??'.ontwerp voorziet in de moge- juneid tot de bouw van ongeveer womng. het woningen in diverse w^, toen i- aanvankelijk door (be, ge gemeentebestuur van s- avenpolder geplande hoogbouw is 2ien ue het landschappelijk aan- achrapt USt Uit het ontwerP ge" J" ket plan is verder veel groen r, ii3 vctuei vee: gruen t°t parite-?" 61 p"™6 gelegenheid lij de kugan'r naar voren een directere 'ftt 1 1 li> iWUIie gE keren opgenomen. I de discussie kwam de wense- kern vanuit Plan naar de oude zakoni maken, te meer omdat het hetvS11 ,gedacht werd rond het 1» Va? if, kerkgebouw. Burgemees- ttuniM a was op een vraag van BandknJr- nsast een spoedige tot- laten m?.w8 van dit plan- niet nage" Be oiirfT worden de sanering van zette,, n met kracht voort te (Van een onzer verslaggevers) GOES De „maansteen" die op de wereldtentoonstelling in Osaka heel gepronkt, komt tóch naar Goes! De Goese organisator C. W. Vervest heef na het falen van een vorige poging (waarbij hij de Goese middenstand cen trale vergeefs een financiële garantie vroeg) toch geregeld, dat de hele Amerikaanse goodwill-ruimtevaartcollectie Goes als waarschijnlijk enige plaats in zuid-Nederland aandoet. Vrijdagavond 11, zaterdag 12 en zondag 13 december, zullen in de veiling aan de Fruitlaan in Goes te zien zijn: een maansteen, het ruimte- pak van Shira, een stereowand met zeventien kleurendia's die op 15 cen timeter van de maanbodem zijn ge maakt, een onderdeel (elektronisch) van de surveyor, bekledingsmateriaal van de maanlander, ruimtevoedsel met bijbehorend pistool, een twee meter lang model van de Saturnus-5 en een kleurenfilm van de landing van de Apollo-11. Organisator Vervest is in de wol ken. Een dezeT dagen kreeg hij van het World Exhibition Centre en de Amerikaanse ambassade een her nieuwd aanbod voor het exposeren van het ruimtevaartmateriaal, kort voor de volgende maanvlucht (in ja nuari 1971). Men had de financiële garantie vooraf vervangen door een bepaling, dat de opbrengst van de entreegelden (of dat nu veel is of weinig) ten goede komen van de Amerikaanse tentoonstellingsreizi- (Van onze correspondent) GOES Op initiatief van het Goese parochieberaad is in de kanti ne van de katholieke huishoudschool te Goes een parochieraad gehouden, die zeer druk werd bezocht. In te genstelling tot de vorige parochiea vond stond deze meer in het teken van verzoening en wederzijds begrip tussen behoudende en vooruitstre vende katholieken. Na een inlei dingswoord van pastoor C. P. M. Holtkamp, hield de deken van Zee land, dr. A. Blommerde, een inlei ding over „Onze gezamenlijke ver antwoordelijkheid voor het kerke lijk gebeuren". Er mag binnen de kerk geen standsverschil zijn, volgens dr. Blommerde. Vroeger werden de fi nanciële zorgen van de parochie in hoofdzaak gedragen door een kleine groep van welgestelden, die in ruH daarvoor de voorste plaatsen in de kerk innamen. Dit idee van bevoor rechting is nu gelukkig weggevallen. Als reactie op het betoog van dr. Blommerde zei pastoor Holtkamp dat hij zich niet kon verenigen met de stemmen uit het Diocesaan Beraad, die vroegen om strengere controle van de kerkbesturen. Hij stelde dat als een parochie zonder schulden werkt, het bisdom die pa rochie niet kan verplichten om nog meer te doen. Vervolgens gaven pastoor Holt kamp en de kapelaans Schoenma kers en Van Bilzen een overzicht van hun taken. Naar aanleiding van die taakoverzichten werd vanuit de vergadering de vraag gesteld of er geen gesprek op gang kon komen tussen de redacties van het paro chieblad Kontakt en Signalement, het blad van de behoudende katho lieken. Gespreksleider J. Mallee stelde aan deze redacties voor om samen met pastoor Holtkamp een datum voor een dergelijke ontmoe ting vast te leggen. Na de discussies werd de film „In de ban van het gebeuren" gedraaid. Deze film werd ingeleid door een lid van het jongerenberaad. (Van onze correspondent) AARDENBURG Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer A. E. Wille, hoofdcontroleur bij het streekvervoerbedrijf „S.B.M.", in dienst trad van deze maatschappij. De heer Wille kwam destijds in dienst als chauffeur. Naast zijn functie van hoofdcontroleur verricht de jubilaris tevens exploitatie-werk zaamheden binnen het bedrijf. Ter viering van het jubileum kwam de directeur van de „S.B.M.", drs. P. C. G. Vroegop de heer Wille thuis zijn gelukwensen aanbieden. Hij reikte de jubilaris het getuigschrift uit van de Nederlandse Maatschappij van Handel en Nijverheid met de daar bij behorende draagmedaille. Dedi- recteur overhandigde ook het ge bruikelijke bedrag in enveloppe. Het personeel bezorgde de heer Wil le een paar gouden manchetknopen, terwijl de collega's en het admini stratief personeel alsmede vele vrienden en bekenden de heer Wille naast gelukwensen ook vele bloem stukken aanboden. gers. De entree zal 1,50 voor vol wassenen en een gulden voor scho lieren bedragen. De reden van het hernieuwde aan bod, ondanks het noodgedwongen af wijzen van het vorige: „Ik heb ge woon een streepje vóór, omdat ik vorig jaar ook de Apollo hierheen heb gehaald. Ze zagen in, dat ik ook niet afhankelijk mocht zijn van de mid denstand, want die decreteren ten slotte de leefbaarheid in deze stad niet", aldus de heer Vervest, die voor „zijn" tentoonstelling 5.000 a 6.000 bezoekers verwacht (vorig jaar ruim 10.000). De tentoon te stellen spullen ko men vrijdags in de loop van de dag aan. Een bewakingsploeg begeleidt de collectie. Tijdens de bezoekdagen zal 's nachts steeds een ploeg vrijwil ligers van Kasporgo, waarvan de heer Veryest voorzitter is, in de tentoon stellingsruimte als bewakingsdienst aanwezig zijn. De politie verricht ex tra patrouillediensten. De maansteen zal 's nachts worden opgeborgen in een bankkluis. De tentoonstelling zal zaterdagoch tend 12 december om 10 uur door burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes worden geopend. Het Zeeuws Koper Kwartet onder leiding van P. van Belzen zal hieraan medewerking verlenen. Vrijdagavond za] de ten toonstelling echter a] onofficieel ge opend zijn van zeven tot elf uur. Za terdag en zondag is het veilingge bouw voor „maanreizigers" geopend van tien tot tien uur. De kleurenfilm zal vrijdag van 20 tot 20.30 uur wor den gedraaid, zaterdag om drie uur en om acht uur, zondag om drie en om zeven uur. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In een bouw keet van n.v. TamSe het elektrotech nisch bureau aan de Kruisweg te Middelburg ingebroken. Uit een af gesloten kast werden diverse ge reedschappen ontvreemd. (ADVERTENTIE) Via FLEUROP een bloemrijk geschenk over de gehele were'd KWEKERIJ Langevielesingel 34 Middelburg Tel. 01180 - 5253 (Van onze correspondent) KAPELLE De Nederlandse Bond van Wipschutters heeft de jaarlijkse kampioenschieting op de liggende wip, bij Gerda in café Sport gehouden. Op de vogels werd C. Baas van Juliana uit Oudelande kampioen voor 197Q-'71. Tweede werd F. Koens van Spes-Nostra uit Ovezande. Een derde C. v. Weele van Juliana uit Oudelande. Op de kleppen werd A. Clarys van A.D.L.M. uit Kwadendamme kampi oen, tweede Leo de Jonge van A.D.L.M. en derde C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. Het verloop van de schieting is als volgt. Er waren 39 schutters van 12 ver enigingen. 1ste zijvogel: M. MoJ van Edele-Handboog uit Oudelande. 2de zijvogel: H. A. Mol van Jacoba van Beieren uit Goes. 1ste bovenkal: W. A. de Wilde van Juliana uit Oude lande. 2de bovenkal F. Koens van Spes-Nostra uit Ovezande. 1ste onderkal: C. Timmerman van Vios uit 's Heerenhoek, deze schoot ook de 2de onderkal. 1ste klep: A. Clarys van A.D.L.M. uit Kwadendamme. 2de klep: Leo de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme 3de klep: C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. 4de klep: Adri de Jonge van A.D.L.M. uit Kwaden damme. (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE Ruim zesenzestig- duizend gulden heeft het gemeente bestuur van de gemeente Hontenisse er voor over om aan de onhoudbare rioolsituatie in Terhole een eind te maken. Zoals wij gisteren meldden bestaan er plannen om met deze bron van jarenlange ergernis nu ein delijk af te rekenen. De gemeente raad moet daaraan evenwel nog zijn fiat geven. De foto geeft een beeld van de si tuatie, zoals die nu nog is. Het lo zingspunt voor de riolering is gelegen aan een sloot, waarvan de inhoud richting dorpskom stroomt. Vooral bij een ongunstige windrichting en op warme dagen geeft dat een on draaglijke stank, waarvan alle be woners kunn-en „meeprofiteren". Uit milieuhygiënisch oogpunt bekeken is deze gang van zaken al lang onver antwoord om over het gevaar voor spelende kinderen nog maar te zwij gen. Vanuit Terhole is herhaaldelijk op verbetering aangedrongen. Aanvan kelijk tevergeefs, maar nu blijkbaar met succes. Het door de centrale dienst opgestelde plan voorziet in het verplaatsen van het lozingspunt ver landinwaarts. Bovendien zullen de sloten worden verbreed en uitge diept, waarmee het euvel van de stinkende riolering voor het kleine Terhole definitief zal zijn opgelost. Hoe lang het zal duren voor met de werkzaamheden een begin ge maakt zal worden is nog niet bekend. Een en ander hangt samen met de goedkeuringen die verstrekt moeten worden. Een inwoner van Terhole bij de zoveel ongerief veroorzakende sloot, (Van onze correspondent) GOES De dit jaar vijfenzeven tig jaar bestaande voetbalvereniging Goes beleeft momenteel een be stuursimpasse. Na de algemene le denvergadering in juni deelde pen ningmeester J. L. Valkier mee dat hij als bestuurslid moest bedanken. Ook wedstrijdsecretaris J. F- v. d. Sluis bedankte voor het bestuurslid maatschap wegens drukke werk zaamheden. Op een buitengewone algemene le denvergadering slaagde men er niet in de vacatures aan te vullen- waarna het bestuur machtiging kreeg om zelf kandidaten te zoeken en te be noemen tot aan de eerstvolgende jaarvergadering. In het laatste num mer van Goes-Nieuws, het clubblad van Goes, deelt het bestuur mee, dat zij er nog niet in is geslaagd een opvolger voor de heer Valkier te vin den. In de vacature J. v- d. Sluis werd benoemd de heer P. de Kok. Ook in de vacature L. Capello, die al vanaf de jaarvergadering loopt kon nog niet worden voorzien- Het be stuur van Goes vraagt in het club blad de leden dan ook mee te hel pen spoedig in deze vacatures te voorzien. 's HEERENHOEK In de Jeugd- hoeve in 's Heerenhoek was er dit weekeinde een vogeltentoonstelling. Er waren veel inzendingen. De keurmeesters waren de heer D. R. Kraak uit Axel en A. P. Koots uit Zuidzande. De heer Frans Pieters uit 's-Heerenhoek werd een eerste prijs toegekend voor een zebravink. De heer W van Eij keren uit Ove zande kreeg een eerste prijs voor een blauwe fazant. Een eerste prijs voor de grasparkieten werd toege kend aan de heer A. Vermeulen uit 's Heerenhoek. Een eerste prijs voor eigen kweek kwam in het bezit van de heer W. C. de Jonge uit 's Heerenhoek. Kampioen grote par kieten werd de heer G. Meulblok uit Kwadendamme. De heer P. J. van de Guchte uit Heinkenszand werd algemeen kampioen 88 plus. Deze mocht hiervoor het bondskruis van de Nederlandse bond van vogel- (Van een onzer verslaggevers) GOES De stichting Sport Steunt Zonneveld heeft gisteren aan een aantal door haar geadopteerde kindertehuizen in Midden-Zeeland geschenken overhandigd, die het re sultaat zijn van weer een jaar en thousiast geld-inzamelen van parti culieren en verenigingen ten behoe ve van geestelijk en lichamelijk ge handicapte kinderen. De „uitdeel route" begon in het r.-k. internaat Huize Den Berg in Goes. De daar verzorgde kinderen ont vingen een poppenkast met toebeho ren, expressiemateriaal, een duwwa- gen, drie vliegende Hollanders, een hérenrijwiel en zeven poefs. In dag verblijf De Windroos in Middelburg werden afgeleverd een fotocamera, een elektronenflitser, een projectie tafel, zes diafilms, zes zwartwit- films, zes 8 mm films (kleur) en een bandrecorder met cassettes, to taal tot een waarde van duizend gulden. In Vijverjeugd in Middelburg kreeg men van het bestuur van de stichting vier auto's en een vliegen de hollanders, een pick-up met grammofoonplaten, twee sleeën, een sjoelbak, diverse gezelschapsspe len, een poppenkast met toebehoren en een casetterecorder met banden, totaal ter waarde van f 2500,-. In huize De Veerse Singel in Mid delburg kreeg men gistermiddag een nachthok, drie voetbalspelen, een sjoelbak en een pick-up. Een aantal andere geadopteerde tehuizen krijgen binnenkort hun deel: Ipenoord in Oostkapelle krijgt een bedrag van f 500 als bijdrage in de aanschaf van een volkswagenbus, het meisjestehuis Lossade krijgt boeken ter waarde van f 650,-, het jongenstehuis Het Baken te Middel burg krijgt drie kampeertenten en Huize Welgelegen te Serooskerke krijgt hetzelfde. De stichting De Sterre Sluiskil krijgt voor 1969 en 1970 een bedrag van f 6000,- voor de financiering van een nieuw instructiebad, waar van de resterende drieduizend gul den volgend jaar bij de opening (in het voorjaar) zullen worden ge schonken. Het zeehospitium Zonne veld te Oostkapelle, ten behoeve waarvan de stichting 18 jaar geleden haar werk begon, krijgt volgende week voor een totaalbedrag van f 5500,-, drie t.v.-toestellen, vier skel ters, boeken en grammofoonplaten en de inrichting van een hobbyka mer. Totaal wordt dit jaar voor f 19.500 uitgegeven. Hiervan is ruim zestien duizend gulden afkomstig van de jaarlijkse Zonneveldrit (een kaartrit die voortaan meer het karakter van een oriëntatie-gezelligheidsrit zal krijgen). De rest is bijeengebracht uit de acties van sportverenigingen. Zo hebben een aantal biljartvereni gingen op Walcheren, Beveland en Schouwen een „spaarkeu", waar men net zoveel centen moet in doen als men strafpoedels maakt. „De goede uitzonderingen niet te na gesproken, zien de meeste clubs buiten Walcheren het niet zitten en vooral Goes speelt hierin geen beste rol, ondanks de aanwezigheid van een tehuis voor gehandicapte kinde ren", aldus het bestuur. „Wij moeten het elk jaar toch ook weer zien zitten? Het geld moet er gewoon komen. Al zouden de voet bal- en andere clubs alleen maar een bingo-avond houden, nog afge zien van een doelpuntenactie (zo veel centen of dubbeltjes of guldens per doelpunt in de pot)". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De CHU is van me ning dat zo snel mogelijk naar een plaats voor een tweede nationale luchthaven gezocht moet worden- Dit zei de heer C. van der Peyl gis teravond bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer. Het kamerlid wilde van minister Bakker weten of er snel een beslissing verwacht kan worden over de vaste oeververbin ding Westerschelde. Hij drong aan op spoed omdat het verkeer over de- ze zee-arm steeds drukker wordt- De heer Van der Peyl verzocht de bewindsman de verkeersacademie te Tilburg in het scholenplan 1972-1974 op te nemen. De D'66-er drs- M. Dijk stra wilde van minister Bakker we ten of het onderzoek voor een even tuele pijpleiding voor ruwe olie van Rotterdam naar het Sloehavengebied al is afgerond en of de studie kan worden gepubliceerd- Het SGP-kamerlid H. van Rossum pleitte voor een aansluiting van de toekomstige Reimerswaalhaven op de Schelde-Rijn verbinding. Hij zei dat voorkomen moet worden dat er vuil water van de Schelde-Rijn verbin ding in het Zeeuwse Meer komt. Het kamerlid vond dat het kananai We- meldinge-Hansweert niet te diep uit gegraven mag worden, dit wegens de zouttong die dan het Zeeuwse Meer zal binnendringen. De heer Van Ros sum zei gehoord te hebben dat met de bouw van kunstwerken in de Zoomweg vier jaar zijn gemoeid. Hij vond dat het wel een beetje lang Ir. S- Posthumus (PvdA) infor meerde wanneer de wet op de water verontreiniging nu eindelijk eens wordt uitgevoerd. Ook de WD'er De Beer sneed het thema tweede nationale luchthaven aan. „Wij beschikken nu nog niet over alle gegevens om al een verantwoorde keuze te kunnen maken. Maar wij zullen ieder reëel alternatief moeten openhouden" zo betoogde het kamer lid. Dr .B. van der Lek van de PSP sprak uitvoerig tijdens de behande ling van de begroting van Verkeer en Waterstaat over milieuhygiëne. Hij betreurde het dat er nog steeds geen cijfers over de vervuiling van zee water zijn en hij pleitte voor een nieuwe controledienst voor de opper vlaktewateren. „Belast niet het RIZA met die con trole maar laat dat door milieupolitie doen" zo stelde hij voor. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De statenfrac ties van D'66 en de PPR stellen pogingen in het werk om bij de bespreking van het wetsontwerp Havenschap Vlissingen in de ko mende statenvergadering nog enkele amendementen op dit wetsontwerp ingevoegd te krijgen. Formeel kan dat niet omdat het wetsontwerp al tot wet is verheven, maar de fracties beroepen zich op een toezegging van minister Bakker, die bij de behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer heeft gezegd dat hij er op voorhand geen bezwaar tegen zou maken als vanuit Zeeland de wens mocht opkomen om de tekst van de gemeenschappe lijke regeling voor het havenschap te wijzigen. De beide fracties hebben daarop ingehaakt door vijf amendementen voor te stellen die in de vorm van een initiatiefvoorstel aan de andere fracties in de Zeeuwse Staten zijn toegestuurd. „Sinds 1967, toen de Staten een principe-uitspraak over oprichting van het Havenschap Vlissingen de den, is er veel veranderd", zeggen D'66 en PPR. Het ontwerp gemeen schappelijke regeling Havenschap Vlissingen beperkt naar hun mening de mogelijkheid van de burgerij om via de gekozen vertegenwoordigers invloed uit te oefenen op het vesti gingsbeleid in het gebied van het havenschap. Met enkele eenvoudige veranderingen in het ontwerp ge meenschappelijke regeling kan de invloed van de burgerij worden ver groot, zo stellen zij. Zij komen in dat verband met een bepaling, die eist dat de uitgifte van grond voor industriële bestemmingen de goed keuring van Provinciale Staten be hoeft. „Dat schept meteen meer openheid rond het vestigingsbeleid", zeggen de beide fracties Verder zal het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid in het bestuur van het havenschap verte genwoordigd moeten zijn, zodat de milieuhygiëne van stond af aan de aandacht kan krijgen die zij ver dient. De vertegenwoordigers van ,de provincie" in het havenschap zouden niet door G.S. moeten wor den benoemd Een er van dient door Provinciale Staten te worden geko zen, en de ander zou door G.S. „uit hun midden" moeten worden aange wezen. i||||||||||||||== Ik wens alle kinderen een mens waardig leven, en niet dat van een straathond, die nergens welkom is en blij is met een sneetje brood. Nu ontvangen wij nog kinderbijslag, maar hoe lang nog? Niemand maakt mij wijs dat je van het inkomen van :en gewoon werkman tien of meer kinderen kunt onderhouden zonder kinderbijslag. BREDA MEVR. M. v. MADEN Precies een jaar geleden zouden er 3 a 400 gastarbeiders in het leegstaande seminarie Bovendonk gehuisvest worden. Het gehele dorp Hoeven kwam hiertegen in opstand, de burgemees ter was er tegen, iedereen was er tegen zo schreven de kranten. Maar de werkelijkheid was even anders: voor een groot deel werd de bevolking geïndoctrineerd door ac tieleider A. Kerstens, onderwijzer. Deze man zag kans om op de emotionele toe en gebruik makend van alle clichés die re maar in omloop zijn over gastarbeiders, de bevolking voor zijn anti-vreemdelin genkarretje te spannen. De burgemeester zou er ook tegen zijn, maar de burgemeester had toen in het geheel nog geen uitgesproken mening. In de film die wij toenmaals over dit probleem hebben gemaakt, spra ken de Hoevenaars zich in het ge heel niet zo uit, zoals meneer Ker stens het voorstelde: het merendeel had geen mening, of letterlijk de mening van meneer Kerstens. Nu zegt hij precies een jaar later letterlijk hetzelfde, en maakt ge bruik van letterlijk dezelfde termi nologie die wij toen in onze film op geluidsband vastgelegd hebben. Me neer Kerstens is geen haar veran derd. Alleen moeten nu de Joegosla vische meisjes het ontgelden. Wel fijn profiteren maar niets voor die mensen willen doen, omdat daardoor de rust verstoord wordt, of nu misschien de mannen lastig gevallen worden - Vorig jaar spraken ze nog over het lastigvallen van vrouwen door ongure gastarbeiderselementen. He laas denken nog heel wat mensen zo in deze consumptiemaatschappij en in katholiek Brabant., waar blijft het bisdom met zijn menselijkheid... Laat de buitenlanders maar mooi meewerken aan onze economie, laat ze maar zeer slecht gehuisvest wor den, laat ze maar verrekken... Of zijn Joegoslavische meisjes geen mensen? N.B,. De film 500 gastarbeiders ligt gereed voor hen die wat willen gaan doen hieraan, aan deze schandalige uitbuiting... BREDA. Namens De Kritische Fil mers. Bop Entrop. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Gezien de ont wikkelingen in het bedrijfsleven met betrekking tot de toekenning van de zgn. „f. 400,- uitkering", zal bij algemene maatregel van bestuur worden besloten ook een tegemoet koming te verstrekken aan hen, die voor het dagelijks onderhoud op be paalde sociale uitkeringen zijn aan gewezen. Vooruitlopende op dieze maatregel is he<t gemeentebestuur van Vlissin gen door de betreffende ministers (Sociale Zaken en Volksgezondheid; ein Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk) gemachtigd om reeds tot betaling van de uitkering over te gaan, De uitkering zal worden ver strekt aan: A. Diegenen op wie de Wet Wer keloosheidsvoorziening van toepas sing is: B. diegenen op wie de Regeling Complementaire Arbeidsvoorziening Beeldende Kunstenaars van toepas sing is: C. de uitkeringsgerechtigden inge volge de Rijksgroepsregelingen; D. de bijstandbehoevenden krach tens de Algemne Bijstandswet, die gedurende de periode van 1 septem ber 1970 tot en met 1 november 1970 onafgebroken in het genot wa ren van een uitkering ter voorzie ning in de algemeen noodzakelijke •osten van het bestaan. De uitkeringen zijn als volgt vast- esteld- Voor oorlogsslachtoffers, gerepa- rieerden. Ambonezen en zelfstandi gen: f. 210,- bruto voor een hoofd van een gezin; f, 147,- bruto voor een alleenstaande of thuiswonende. Voor min der validen: f. 177,- netto voor een hoofd van een gezin; f. 124.- netto voor een alleenstaande en een thuiswonende van 21 jaar en tuder: f 80.- netto voor een thuis- vonende longer dan 21 jaar. Voor thuiswonende bijstandbehoe- enden f 177,- voor het hoofd van ■en gezin, f 124.- netto voor een lleenstaande Voor in verzorgingstehuizen-ver- iteegtehurzen verblijvenden: f. 125,- ïetto voor een echtpaar: f. 80.- netto /oor een alleenstaande. De uitbetaling zal in deze week Plaatsvinden. De uitkeringsgerech tigden krijgen nog afzonderlijk van 4p Gemeentelijke Sociale Dienst be- rient. I

de Stem | 1970 | | pagina 13