STER iTHEM Paulina-polder komt in aanmerking voor industrievestiging Deze Pontiac heeft 't helemaal CULTURE!,F, AGENDA ZEELAND VOLGENS SAMENSTELLERS VAN STREEKPLAN OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hakenkruis in Sluiskil de boutique-serie Pantiac tijd - juiste tijd A djunct-directeur culturele raad verlaat Zeeland AL 21 AANMELDINGEN VOOR. SASSE PEUTERSPEELZAAL Veehandelaren hadden niet al te best jaar SSE JP jacht odiging sn" WOND Engeland" 'IE IJ ATI EVE rr.) Bloeiende distels kosten geld Aanrijding in Axel f NIEUWS VAN P0NTIAC Sinl op bezoek in Zuid- en Westdorpe Goes Sint Annaland Vlis Axel Middelburg Oostburg smgen Zierikzee Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater Gouden bruiloft in Aard en bin» WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 NIEUWSTE. 16 II. iap Hulster Am- openbare verga- lering zal worden BEE 1970 OM t. te Hulst. taf voornoemd, TAAL. HERENIGINGEN lenden. IHTING en 0.00 uur in: inergiemaatschap- naakt bekend dat rondse hoogspan- nast nr. 36 van de issingen - Hoeehst Ier Gemeente Bor- chiney Nederland 1 december 1970 0 volt staat. ten als het aanra- de draden op de mber 1970 levens- ON 01140 - 2838 ilastic-nylondoek. diverse kleuren. markiezendoek, ligstoelloperdoek. leinkenszand lier bank van der (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Onwillekeurig roept «en hakenkruis onplezierige herin neringen op aan de tijd dat dit sym- bool van het Hitleriaanse regime bo ven Europa hing. Daarom kijk je nu enigszins vreemd op als een schip een hakenkruis op zijn voorplecht voert. Dit door Nederlanders verfoeide te ken staat op het Indiase schip „Jala- rajan" uit Bombay dat in Sluiskil kunstmest laadt. Overigens is een ha kenkruis in meer dan een land een doodnormaal symbool. Naast India hebben ook Finland en IJsland een hakenkruis in hun nationale vlag. 'lan onze correspondent) SAS VAN GENT. Met de op- nchting van een peuterspeelplaats jj> Sas van Gent gaat het de goede k.ant op. Reeds 21 ouders hebben zich gemeld om hun peuters van ee tot vier jaar de gelegenheid te teven in gezelschap van andere kin deren en onder goede leiding te la'en spelen. Het ligt in de bedoeling met drie echtenden per week te beginnen, jvaar zo gauw er meer dan 15 peu ters per ochtend komen, zal men ■heer ochtenden organiseren. Het hgt tevens in de bedoeling om onge- eer zes hulpleidsters te nemen, zo dat men dan via een rouleersysteem e werk kan gaan. Een hoofdleidster s nog niet aangesteld, maar men f'Mt al wel enkele sollicitanten. Ned. Herv. Kerk. u.^dhnkt voor Beverwijk - Heems- jC,jFJ- Knottnerus te Rotterdam- ltshaven - voor Nieuw Weerdinge ez D. Heikoop te Stavenisse. ^RCj0rmeer^e Kerken Vrijgemaakt. e'rhnkt voor Haren M. van Doo- ren te Vlaardingen. gereformeerde Gemeenten. Diepen te Woerden P. Blok te le e- Aangenomen naar Capel- Jl^linge p- van der Bijl te Kat- 'k aan Zee. p^f^ankt voor Mijdrecht Chr. v. d. 561 te Yerseke. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De 57-jarige land bouwer L. de J. stond voor een niet alledaags feit gisteren terecht voor liet kantongerecht in Temeuzen. Op 31 augustus van dit jaar hadden de twee verbalisanten op een door De J. gepacht stuk grond, gelegen ten oos ten van de Weststraat in Ossenisse, een immense hoeveelheid distels ont dekt. Sommige waren in bloei, ande ren verspreidden reeds hun zaadjes. Het proces-verbaal sprak van 40 a 50 distels per vierkante meter. Een zaak die in strijd is met de distelverorde ning. De J., die verschillende malen be spuiting van het gewas, aardappelen, had laten uitvoeren, was hiermee ge stopt toen hij op het veld staande ge wassen verkocht aan een commissio nair. Toen hield, dacht hij, zijn ver antwoordelijkheid op. De officier van justitie, mr. C. Keij- zer, was het hier duidelijk niet mee eens, want hij eiste een boete van f 50,De kantonrechter hield De J. nog eens voor dat hij als pachter van de grond te allen tijde verantwoorde lijk is voor de wet. „Of u het even tuele vonnis kunt afwentelen op de koper van uw aardappelen is een andere zaak". De kantonrechter von niste conform de eis. De 33-jarige Biervlietse landbou wer F. H. was op 12 oktober gever baliseerd omdat drie banden van twee aanhangers, voortgetrokken door zijn tractor, grondig waren ver sleten. Op sommige plaatsen waren vijf canvaslagen zichtbaar. H. was al van plan geweest ze te vervangen maar door de drukte van de bieten campagne dit totaal vergeten. Hij kreeg een boete van driemaal f 25, opgelegd. Slager R. de M. uit Sluiskil had geen geldig geijkte gewichten in zijn worstmakerij gebruikt. Ze werden verbeurdverklaard. Voor het niet voldoende afstand houden, waarbij hij tegen een voor ganger was gebotst, kreeg de 37-jarige G. A. P. uit Clinge een boete van f 30,Ter zitting bleek dat het schik kingsvoorstel van de officier van jus titie door een administratieve fout niet de deur was uitgegaan. Voor deze fout deed de officier 20 gulden van zijn schikking af, omdat verdachte nu onnodig had moeten verschijnen. De kantonrechter vonniste conform. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG/TERNEUZEN In het tot op heden nog steeds niet-gepubliceerde streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, is de Paulina-polder, gelegen ten westen van de Braakman, aangemerkt als potentieel gebied voor industrialisatie. Dit betekent dat b.v. Dow Chemical, na de inpoldering van de mosselbanken, de sprong naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen kan maken. In het kader van de mogelijke indijking van de mosselbanken is het waterschap Het Vrije van Sluis druk doende met voorbereidingen om de afwatering van de polders, die lozen op dc sluizen in de Paulinapolder en Elisabethpolder (die uitkomen in de Braakman), aan te sluiten op het nieu we lozingspunt in de Westerschelde. Deze werkzaamheden hadden niet zo'n hoge graad van urgentie. Doo: de eventuele indijking van de mos selbanken moeten zij echter worden verhaast. Een gedeelte van deze werkzaamheden betreft een afwate ringskanaal dat van Pyramide via Biervliet naar Nol Zeven leidt. Het gedeelte Biervliet - Nol Zeven zal het eerst worden uitgevoerd. Op dit ge deelte van het kanaal worden onder meer de Paulinapolder, de Beukels- polder en de Elisabethpolder aange sloten. Het wordt een kanaal van 5010 meter lengte, waarvoor de kos ten in 1965, aan de hand van lonen en prijzen op 1 december 1964, wer den geraamd op ƒ2.455.000,-. Het nieuwe afwateringskanaal is een onderdeel van een plan dat een geheel nieuiw afwateringssysteem voor westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen beoogt. Dit plan werd in 1960 voor gesteld in een rapport, dat door de technische werkgroep westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen was opgesteld. In dit rapport werd toen een nieuwe indeling van dit gebied in hoofdaf- wateringsgebieden aanbevolen. Mo tieven hiervoor waren onder meer dat uit een landbouwkundig onder zoek was gebleken dat een zo goed mogelijk waterbeheersingsplan met de toenmalige hoofdwatergangen en kunstwerken, niet mogelijk was. Bo vendien moesten de uitwaterings- werken in de hoogwaterkering in het kader van de deltawet aan de te ver zwaren dijken en duinen worden aangepast. Daarbij kwam nog dat de jongere polders droogtegevoelig waren, om dat ze een relatief hoge ligging heb ben. De toenmalige ontwaterings diepte was te groot. In 1965 werden de hoofdlijnen van het nieuwe plan in een rapport uit eengezet. (Opgemerkt zij dat in de periode 19601965 reeds veel kleine watergangen waren verruimd en/of aangepast aan het plan). De aanbevelingen van december 1960 met betrekking tot de op te hef fen uitwateringswerken waren hier in verwerkt. Verdwijnen moesten het gemaal aan de geïnundeerde Zwarte Polder, de uitwateringssluis bij Breskens en de uitwateringsslui zen van Hoofdplaat- en Thomaespo.- der, Paulinapolder en Elisabethpol der. Voor deze drie laatste poldei-s werd een nieuwe uitwateringssluis gebouwd nabij Nol Zeven. Ook moest een nieuw afwateringskanaal worden gegraven van Nol Zeven naar het oostelijk van Biervliet gelegen afwa teringskanaal van de Elisabethpol der. De sluis bij Nol Zeven is er inmid dels en met de aanleg van het afwa teringskanaal is in zoverre een begin gemaakt, dat reeds contact is opgeno men met grondbezitters over de ver koop van in hun bezit zijnde gron den, waar doorheen de leiding is ge projecteerd. Wanneer met de werkzaamheden aan het stuk tussen Biervliet en Nol Zeven wordt begonnen is niet be kend. De aankoopprocedure neemt meestal veel tijd in beslag. Het ligt in de bedoeling het gedeelte in de periode van 1972-1973 gereed te heb ben. (Van onze correspondente) TERNEUZEN Volgens het jaar verslag van de Nederlandse bond van veehandelaren afdeling Zeeland is 1970 voor veel leden zakelijk gezien niet bijster rooskleurig ge weest. Dure inkoop van jong vee en de maar matige prijs die voor vet vee kon worden gemaakt hebben het zakendoen erg riskant en zonder behoorlijk winstpercentage gemaakt. Er is een constante achteruitgang in de vleessector te bespeuren, het geen mede veroorzaakt wordt door de grote concurrentie van overzee. BoVendien doet d'e Vele reclame die gemaakt wordt voor "het meer eten van kip, afbreuk aan de omzet van rund- en varkensvlees. Hierbij ge voegd de hoge abattoirkosten, marktkosten, verzekeringsgelden en dergelijke alsmede de contributies aan de bedrijfschappen, maken dat het produkt vlees zeer zwaar belast wordt. Het bestuur van de bond van veehandelaren, afdeling Zeeland, zal de Nederlandse regering verzoeken in verband met de zoals zij het noemt „overdreven maatregelen", die door Amerika worden opgelegd, zo spoedig mogelijk tegenmaatrege len te nemen. De enige oplossing die het bestuur ziet om uit de impasse te komen, is afschaffing van het produktschap en bedrijfschap, want wil men een goede Nederlandse bond behouden, dan zullen de lasten omlaag moeten. Het ledental van de bond loopt in heel Nederland hard terug. Velen zoeken een betere baan in de maat schappij, en dat is iets wat het be stuur van de bond aan het hart gaat. (Van onze correspondent) AXEL. Dinsdagmorgen reed C. de K uit Axel zijn auto achteruit de garage uit aan de Margrietstraat en reed toen een tegenover de garage staande auto, van mevrouw J. A. V. M. uit Hulst, aan. Beide auto's werden beschadigd. zware zilveren band, die losjes om de pols wordt gedragen. Door hem, door haar, door alle twee. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De adjunct directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, de heer J. Toledo, zal waar schijnlijk medio februari Zeeland gaan verlaten. De heer Toledo, die na het vertrek van de heer A. L. Borst ook waar nemend directeur van de Zeeuwse Culturele Raad was, heeft een func tie aan de gemeente-universiteit van Amsterdam aanvaard. Hij wordt iioofd van het subfaculteitsbureau Politiék-Sociale Wetenschappen. (Van onze correspondent) WESTDORPE Zowel in Zuid als in Westdorpe werd het Sinter klaasfeest dit jaar met nog meer luister gevierd dan in voorgaande jaren het geval was. In Zuiddorpe had het plaatselijk St. Nicolaascomi- té de organisatie in handen. Onder een zeer grote belangstelling zongen de Zuiddorpse kinderen Sint-Nko- laasliedjes en vierden vrolijk dit jaarlijks kinderfeest in de zaal „Centraal" waar uiteraard een trak tatie werd uitgereikt. Ook in West dorpe was het Sinterklaasfeest voor de kinderen dit jaar goed opgezet. Sinterklaas werd door de fanfare Eikels worden Bomen, voorafgegaan door het nieuw (uitstekend voor de dag komend) majorettenkorps, naar het verenigingsgebouw Concordia. Daar werden aan de vele kinde ren lekkernijen uitgedeeld, waarbij natuurlijk ook veel werd gezongen en gesprongen. 's Avonds was de Sint met zijn gevolg aanwezig in Het Oud Raed- huys, waar een gezellige dansavond plaats vond ten bate van de plaatse lijke voetbalvereniging RIAW. Zijn functie zal in eerste aanleg be staan uit het leveren van bijstand aan het bestuur van de faculteit en uit het verrichten van coördinerende en voorbereidende activiteiten. Het is een in hoge mate experimentele func tie in zoals de heer Toledo het noemt de frontlinie van de demo cratiseringsbewegingen De Politiek-Sociale Faculteit was, zoais men zich herinnert, het brand punt van de eerste acties van criti- sche Amsterdamse studenten. De heer Toledo werd in oktober 1967 als adjunct-directeur van de Zeeuwse Culturele Raad aangesteld. Met hem verlaat de zoveelste staf functionaris het provinciaal opbouw- orgaan „Stichting Zeeland". De heer Toledo heeft in zijn ruim driejarige ambtsperiode onder meer een belang rijke bijdrage geleverd aan de tot standkoming van het cultuurplan dat onderdeel is geworden van de sociaal- culturele ontwikkelingsschets van de provincie Zeeland. (ADVERTENTIE) v.a. 19.75 electronic VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N.V., KERKSTRAAT 25, AMSTERDAM, TEL. 232727 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - MIDDELBURG December is altijd in cultureel opzicht een rustige maand. Echter wel met veel muziek. Ook in Zee land wordt deze maand lustig ge concerteerd. Daarbij staan de uit voeringen van de Zeeuwse mu ziekschool centraal. Er is in het Terneuzense Zuidlandtheater in de tweede helft van december een symfonisch concert geprogram meerd. Verder treedt het ensemble Syntagma Musicum in Middelburg op en staan er op het programma een aantal schoolconcerten waar aan o.a. Het trio Louis van Dijk meewerkt. Een van de hoogtepunten vormt het optreden van de cabaretgroep „Neerlands hoop in bange dagen" op vrijdag 11 december in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Wim Sonnevelds musical „De klei ne parade" is op dinsdag 22 de cember in de schouwburg van Middelburg te bewonderen. 3 dec.: Prins van Oranje: 14.00 uur Vinie Burrows met haar one- woman show „Walk together child ren". 7 dec.: aula chr. lyceum: 10 en 11 uur trio Louis van Dijk en Evert van Tright. Jeugdconeerten. 8 dec.: Prins van Oranje: 10.30. 13.00 en 15.15 uur toneelgroep Pro loog met introprogramma Vrijheid? Ja, nee, geen mening. Jeugdvoor stellingen. 15 dec.: kantine De Vakschool: 14.30 uur Willem Hielkema, piano solo. Jeugdconcert 15 dec.: Ambachtsschool: 15.30 uur Willem Hielkema, pianosolo. 15 dec.: Westerkerk: 19.30 uur kerstconcert van de Zeeuwse mu ziekschool. Solisten: Else Bongers, viool; Ferenc Hutyra, fluit: Stoffel Gunst, orgel. 18 dee.: Prins van Oranje: 20.00 uur Rients Gratema met zijn „Knollentuin". 15 dec.: Schouwburg: 14.00 uur Vinie Burrows met haar one-wo man show „Walk together child ren". 16 dec.: Citytheater: 20.00 uur film „La rage au corps" van Ralph Habib. 17 dec.: Concertzaal: 19.30 uur jaarlijkse kerstuitvoering van de Zeeuwse muziekschool. 18 dec.: De Schakel: 20.00 uur Natuurkundig Gezelschap Middel burg. Lezing door mej. dr. J. K. Merkelijn over het onderwerp: „Verleden en toekomst van het heelal". blijspel „Kortsluiting". Dit wordt voorafgegaan door de eenakter „Oor-zaak". Beide stukken zijn van de Engelse auteur Peter Shaf fer. 20 dec.: herv. kerk: 16.30 uur kerstconcert door de Zeeuwse mu ziekschool. 10 dec.: dorpshuis: 20.00 uur so lotoneel John Leddy met mede werking van Gerry Kley (zang) in het programma „Speak Easy and Sing Song". 12 dec.: De Halle: 19.30 uur uit voering Zeeuwse muziekschool m.m.v. het Zeeuws Orkest o.l.v. Peter Jense. De aangekondigde voorstelling van Tob de Bordes (solo-toneel) in De Halle is we gens geringe belangstelling van het programma afgevoerd. 10 dec.: Schouwburg: 20.00 uur Nieuw Rotterdams Toneel met „De Zelfmoordenaar", satirische kome die van Nikolai Erdman, regie Zdenek Kraus. 12 dec.: Schouwburg: 20.30 uur jeugd en muziek filmliga met de I film „Barravento" van Glauber Rocha. 22 dec.: Schouwburg: 20.00 uur „De kleine parade" Een Neder- IcmCUZCll. landse musical naar het gelijkna- nige boek van Henriëtte van Eyk Muziek en regie Wim Sonneveld. 26 dec.: hal stadhuis: 20.00 uur kerstconcert door het ensemble Syntagma Musicum o.l.v. Kees Ot- ten. 2 jan.: Schouwburg: muziekto- taal met Quadro Hottettere. Theo Olof en Janine Dacosta, Willem Breuker's Hofje. Ensemble uit In dia, Geoffrey Madge, piano. Bewe ging Theater Bewth. Grafische partiturententoonstelling en mu ziekfilms van Maurieio Kagel en de Baehfilm „Chronik der Anna Magdalena Bach". 9 dec.: Ledeltheater: 20.00 uur. Zuidelijk toneel Globe met het 11 dec.: Zuidlandtheater: 20.00 uur Dutch Music en Comedy Show „Neerlands hoop in bange dagen". Met Freek de Jonge en Bram Ver meulen. 11 dec.: Het Anker: 20.00 uur Stichting Filmkring Vlissingen met „Un idiot a Paris". 11 dec-: Ned. herv. ver. gebouw Het Vrije: 20.00 uur John Leddy en Gerry Kley met het programma ..Speak Easy and Sing Song". 14 t.m. 17 dec.: div. l.o. scholen: theatergezelschap Wim Zomer met toneelinstructiemiddf.gfer,. Films VLISSINGEN Alliambra 20 uur: Woodstock, a.l. ANTWERPEN Rex, De rode cirkel k.n.t. Odeon, Een man, die me bevalt, 14 i' Astrid, Geef mij maar tweelingen, a.l. Vendome, De bekentenis k.n.t. Savoy, Die nackte Bovary, 18 j Rubens, De laatste avonturiers k.n.t. Ambassades, Rendez-vous hotel van Sankt Pauli, 18 j. Capitole, Gejaagd door geweld k.n.t. Quellin, De duivel doet al, a.l. Metro, De laatste ontsnapping k.n.t. Pathe, Bloedige heksenjacht, 18 j. Astra, Zonnebloemen van Rusland, a.l. Forum, Dokter Zjivago, 18 j. GENT Capitole, Cromwell, a.l. Select, Tora, tora, tora, a.l. Majestic, Zonnebloemen van Rusland, a.l. Plaza, Een man, die me bevalt, 14 j. Rex, Therèse en Isabelle, 18 j. ST.-N1KLAAS Scala, Het geweld barst los, 14 j. Select, Hello dolly, a.l. Reno va, Mayerling, 18 j. Toneel - Muziek - Dans MIDDELBURG Auia Rijks Ped. Ak., 13.40 uur: Jeugdconcert Ed. Bogaard (klarinet en sax.), Tan Crone (piano) voor het voortgezet onderwijs, i.s.m. „Het Schoolconcert". ROTTERDAM De Doelen (Kleine zaal) 20.15 uur: „Tien miljoen geboden", cabaret van Seth Gaaikema. Rot. Schouwburg, 20.15 uur: „Do zelfmoordenaar" door het Nieuw Rott. Toneel. Diversen HULST Van Oosterom, 14 uur: St.-Nicolaas- feest Buurtver. „De Statie". Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. GOES Museum, Kerkplein: „Manifestatie 50 x 50", simultaan-tentoonstelling van grafische kunstenaars" (t.m. 15 dee.). Ma. t.m. vrij. 1012 en 13 17, zat. 1417 uur. HULST Kunsth. Van Geyt, Steenstraat 20: Expositie schilderijen van een 30- tal Nederlandse en Belgische kun stenaars (t.m. 31 dec.). Dag. van 912 en 1318 uur. Zondags ge sloten. Stadhuis: „Manifestatie 50 x 50", simultaan-tentoonstelling van gra fische kunstenaars" (t.m. 25 dec.). Ma. t.m. vrij. 8.3012.30 en 13.30— 17.30, zat. en zon. van 14.3017 uur. KORTGENE Galerie Les deux chapeaux, Expo sitie Wim Abeleven, aquarellen, pastels, gouaches (t.m. 31 dec.); dag. ook zond., van 918 uur. MIDDELBURG Stadhuis: „Manifestatie 50 x 50", simultaan-tentoonstelling van gra fische kunstenaars (t.m. 20 dec.). Ma. t.m. vrij. 1418, zat. 1018 en zon 1417 uur. ROTTERDAM Museum Boymans-Van Beuuingen, Expositie Salvador Dali (t.m. 10 jan.). Ma. t.m. zat. 1017, zon. 11 17. Bovendien woe. van 2022 uur. Rott. Kunststichting, Zuidplein: Expositie Menno van der Weerd, etsen en tekeningen (t.m. 20 dec.). Werkd 1017, zon. 1217 uur. TERNEUZEN Zuidlandtheater: „Manifestatie 50 x 50" simultaan-tentoonstelling van grafische kunstenaars (t.m. 27 dec.). Ma. t.m. vrij. van 1620 uur, zat. en zon. van 1317 uur. VLISSINGEN Stadhuis: „Manifestatie 50 x 50", simultaan-tentoonstelling van grafi sche kunstenaars (t.m. 16 dec.). Ma. t.m. vrij 8—12.30, 13.30—17 en 19— 21 uur zat. en zon. 1417 uur. WESTDORPE Galerie Troutzaerte. Singel 45: Experimentele afd. van de „Porae- leyne Flescb" met unica in aarde werk, Theo Dobbelman met beeld houwwerk in brons (t.m. 31 dec.). Di. t.m. zat. 918, zon. 1418 uur, ma. gesloten. IJZEN DUKE V >oi'I.-Gemeentehuis: Expositie „Kunst ir het klein", de schoonheid van oude tegels (t.m. 20 dec.). a rf u Morgen, donderdag 3 december. Bergen op Zoom 6.27 en 18.51, Hansweert 5.38 en 18.07 Terneuzen 5.02 en 17.30, Vlissingen 4.35 en 17.00, Wemeldinge 6.17 en 18.41 O (Van onze correspondent) AARDENBURG In de wijk Sint Kruis-Eiland vierde het echt paar Joh. van den Bossche en Loui se Tierentijn hun gouden huwelijks feest. Het echtpaar van d-en Bossche heeft vele jaren het café „De Brak ke" in Het Eiland geëxploiteerd, dat tevens dienst deed als grenskantoor. Het spreekt vanzelf dat vele vrien den en bekenden het gouden paar gelukwensen kwamen aanbieden. Namens het gemeentebestuur ware aanwezig wethouder G.F. Bonte en secretaris J.M. Paridaen.

de Stem | 1970 | | pagina 11