Nek-aan-nek-race W.-Duitsland en België KNAU BIJZONDER BLIJ MET DE VERPLAATSBARE INDOORBAAN Veel kampioenen bij Eendracht Ter neuzen Abe Lenstra: „Spelen Oranje m eer Post derde in Gent GALVEZ KON GEEN REVANCHE NEMEN SPORTTOTO Eerste plaats voor Bostijn 55 Interesse publiek belangrijk Amstel Gold Race start in Heerlen STER VOETBALLER 50 JAAR Publiek Ideaal KROL: BOETE BV SCHORSING KAMPIOENENDAG GOED KOMT SNEL BEDANKT TWEE FASEN 17 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 21 GENT (ANP) Gisteravond was de stand in de zesdaagse van Gent: 1 Sercu-Monseré (Belg.) 256 pnt. 2 Altig-Eric de Vlaeminck (Dld.-Belg.), 200, 3 Post-Roger de Vlaeminck (Ned. /Belg.), 141. op een ronde: 4 Seeuws- Alain van Laneker (Belg./Fr.), 208. 5 Porter-Gowland (Gb./Austr.) 122. (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. Gisteren, tij dens het biljarttoernooi om het Europees kampioenschap pentathlon voor landenteams in Amersfoort, stonden op het programma de ont moetingen West-DuitslandFrank rijk en BelgiëSpanje. Zowel West- Duitsland als België bleken te sterk voor hun tegenstander. Gisteravond laat, na vier gespeelde partijen, had den beide landen een 80 voor sprong na een nek-aan-nekrace, die de gehele dag en avond had ge duurd. Tussen de talrijke duels was er vooral bij de strijd tussen onze zui derburen en het Spaanse team kans op een verrassing. Maar ook die kwam er niet uit. Het is José Galvez niet gelukt om in de prestigeslag tegen Emile Wafflard zijn, door de nederlaag te gen Van Leur op de eerste dag ge schonden, image weer aanzien te geven Want na een zenuwslopend marathonduel bleek Wafflard ook te sterk voor de Spanjaard, die in vijf beurten een duidelijke neder laag leed: 300—226. Toch heeft Wafflard, die met 153 van start was gegaan, het behoorlijk moeilijk ge had. Zijn topreeks werd namelijk beantwoord met 88 en toen beiden in de derde beurt een serie van 94 hadden gescoord, was er over de af loop nog weinig te voorspellen. Wafflard leidde weliswaar met 262 205, maar maakte in de volgende beurt een zeer nerveuze indruk. Toch kon Galvez niet van een mis ser van de Belg profiteren. Na acht tien punten moest de Spanjaard te rug naar zijn stoel en nu bouwde Wafflarct tergend langzaam aan de laatste barrière. In de nastoot faal de Galvez, die wel eens voor stunt- jes heeft gezorgd en daardoor bleef België in het bezit van de volle winst Want Ceulemans in het bandsto ten, Schrauwen in het libre en Die lis in het 47/2 hadden elk hun te genstander verpletterd. De nek-aan-nekrace tussen België en West-Duitsland bleef intussen voortgaan. Bij de Westduitsers was vooral de zege van Siebert in het bandstoten tegen Dufetelle opzien barend. De Spanjaard Gosé Galvez slaagde er niet in tijdens zijn partij tegen de Belg Emile Wafflard revanche te nemen voor zijn nederlaag tegen Henk de Kleine. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Met de beslissing een verplaatsbare indoorbaan aan te schaffen heeft de KNAU een belangrijke horde genomen op weg naar een tot dusver in ons land stiefmoederlijk bedeelde tak van deze sport: de indooratletiek. Is in veel andere landen, de Verenigde Staten voorop, de indoor atletiek een bijna op zichzelf staand deel geworden er zijn atleten, die uitsluitend op de overdekte banen in actie komen en in het zomer seizoen vrijwel geen prestaties van belang leveren in ons land staat de indooratletiek nog in de kinderschoenen. Pas vorig jaar werden voor het eerst officiële indooratletiekkampioenschappen ge houden. De KNAU is zich het belang van de indoorbeoefening ter dege beseffen. Enige jaren geleden werd een commissie indooratletiek opgericht die zich bezig ging houden met be studering van de mogelijkheden op dit gebied. Dit jaar bezocht een delegatie van de commissie de Euro pese kampioenschappen in Wenen en mede aam de hand van de daar opgedane ervaringen heeft men een plan bij de KNAU ter tafel ge bracht. Het definitieve plan is vier maanden geleden aan het bestuur van de unie voorgelegd en na een lange studie, waarbij vooral de fi nanciële exploitatie terdege werd onderzocht, besloot men de baan te laten bouwen. Vooral over de financiële kant van de zaak is uitgebreid gepraat", zegt de secretaris van de Atletiekunie, de neer J. Oskam. „We hebben de voor- en nadelen van een dergelijke baan tegen elkaar afgewogen en zijn tot de conclusie gekomen dat het verantwoord was. Er bestond in Ne derland een grote huiver tegen de indooratletiek, maar de kentering is tijdens de nationale kampioenschap- Pen in Groningen gekomen. Daar aijn veel atleten bijzonder enthousi- geworden. Wat ons er echter zo tg van weerhouden heeft om een demontabele baan te kopen, zijn de wij hoge kosten, die dat met zich meebrengt en bovendien de grote risicofactor: het publiek. We hebben echter gemeend met de ontwikke ling te moeten meegaan en in die ontwikkeling paste een indoorbaan. Waar evenwel alles van afhangt, ls de publieke belangstelling. Een succesvolle exploitatie van een in de begroting, die we hebben opge- 'l'whaan is alleen mogelijk bij vol doende interesse van het publiek. In We'd, is becijferd dat bij elke in- doorgebeurtenis tenminste vijftien honderd bezoekers moeten zijn om oancicel quitte te spelen. De KNAU beseft dat het een gok tornt met de indoorbaan die hon- luizend gulden gaat kosten. De speculeert echter op de aan- wokkelijkheid, die overdekte wed- jfden voor het publiek kunnen pen. „Omdat een indoorbaan Kl5m is wordt de zaak voor de oeschouwers veel overzichtelijker", mount de heer Oskam. „Het bezwaar veel mensen tegen atletiek, na- mohjk dat zich op hetzelfde moment jj Sr°te afstand van elkaar zoveel [)h™ic'e'en tegelijk afspelen, valt °"door weg. Daar komt nog bij Het risico, dat de bond neemt, wordt nog groter, als men weet dat besloten is het van de eerste twee indoorwedstrijden te laten afhangen of de hele serie geplande evenemen ten doorgang vindt. „Als blijkt dat we geen 1500 toeschouwers halen, stoppen we er onmiddellijk mee", vertelt de heer Oskam. „We hebben vijf wedstrijden vastgesteld. Door dat het bedrag voor de aanschaf van de baan beschikbaar is gesteld door de Nederlandse Sportfederatie op basis van vijftig procent a fonds perdu en de resterende vijftigdui zend gulden als renteloos voorschot, durven we het risico te lopen 6.000 gulden per jaar het bedrag van de aflossing gedurende een be paalde periode kwijt te zijn. We laten liever het eigen beheer van een bondsbureau schieten dan de indooratletiek in zijn ontwikkeling te remmen". Van de zijde van trainers en atle ten bestaat groot enthousiasme voor de demontabele indoorbaan, die op 2 januari in Leiden „ten doop" zal worden gehouden. Toch staan tegen over de positieve reacties van de meeste atleten en trainers ook kriti sche meningen. Zo ziet Jan van Heek, coördinator van de centrale trainingen, enige bezwaren tegen het regelmatig organiseren van in doorwedstrijden. „Atleten lopen het risico dat hun voorbereiding op het zomerseizoen in de war raakt door het deelnemen aan indoorwedstrij den", meent Van Heek. Het tijdstip van ingebruikneming van deze baan ligt mijns inziens ongunstig ten opzichte van de Euro pese kampioenschappen in Helsinki. Je moet je op wedstrijden, die op een indoorbaan worden gehouden, voorbereiden. Je kunt het vergelijken met het schaatsen op glad ijs, nadat je eerst op slootijs hebt gereden. Daar moet je aan wennen. Boven dien krijg je nu de situatie dat een atleet drie toppen moet halen: de indoorkampioenschappen, de gewone nationale titelstrijd en, als hij of zij daarvoor wordt geselecteerd, de Eu ropese kampioenschappen in Helsin ki. Dat is psychisch een zeer zware opgave. In ons land bestaan geen specifie ke zomer- en winteratleten, zoals je bijvoorbeeld in West-Duitsland en Amerika hebt. Het zijn allemaal de zelfde mensen. Of die splitsing ooit nog eens komt? Ik waag het te betwijfelen. Ons land kent daarvoor veel te weinig atletiekbeoefenaars. Bondstrainer Ton Eykenboom: „mogelijkheden voor de technische nummers". HEERLEN (ANP) De Amstel Gold Race, een van de belangrijkste wegwedstrijden in Nederland voor beroepswielrenners, zal in het voor jaar van 1971 van start gaan in Heerlen. In voorgaande jaren werd steeds gestart in Helmond. De route voor de komende wedstrijd zal voornamelijk voeren door het Lim burgse heuvelland. De startdatum wordt op woensdag 25 november bekendgemaakt, wan neer in Genève de definitieve wie- Ierkalender is vastgesteld. De orga nisatoren van de Amstel Gold Race hebben zich op de voorvergadering in oktober uitgesproken voor zater dag 3 april, maar tegen deze datum heeft de Belgische Wielerbond be zwaar, omdat een dag later de Ron de van Vlaanderen van start gaat. 5a' het meestal op hoog geplaatste tri- j publiek bij indoorwedstrij- -v^ - - - h - JJnes zit, waardoor het overzicht 8 beter wordt". A™ onze sportredactie) (ii"t*N Haag Ruud Krol, die Van de wedstrijd NAC - Ajax a*8e'open zondag van scheids- ivaa t Hoppenbrouwer een officiële Lscl)uwing kreeg, omdat hij her- «raelijk Ad Brouwers op unfaire een haanviel- heeit van KNVB <krd gekregen van tweehon- Solden en werd tevens voor Wedstrijd geschorst. Jan van Heek ziet echter ook positieve punten. „Voor de techni sche nummers, ver- en hoogsprin gen, kogelstoten en polsstoksprin- gen, is het natuurlijk ideaal. Het trainingsfacet voor deze nummers is zeer belangrijk als voorbereiding op het zomerseizoen". Ook bondstrainer Ton Eykenboom, die onder meer belast is met de training van de kogelstoters en discuswerpers, ziet goede mogelijkheden voor de techni sche nummers. „De atleten kunnen nu in de winter regelmatig een test afleggen om de vorm te peilen. En juist op de nummers waarop Neder land stil staat. In het in aanbouw zijnde sportpa leis in Rotterdam krijgt de KNAU de beschikking over een permanente indoorba-an. Is het dan niet voorba rig en mogelijk overbodig een ver plaatsbare baan aan te schaffen. „Nee", antwoordt Oskam, „deze de montabele baan zien we als een mooie aanvulling op die in Rotter dam. Als de indoóratletiek zich een beetje gaat ontwikkelen is een tweede baan bepaald niet overbo dig". In Leiden, op 2 januari, zal blij ken of het publiek evenzeer gelooft in de indooratletiek als de KNAU. (Van onze duivesportmedewerker) BREDA Aanvankelijk drup pelsgewijs, de laatste weken bij bakken, komen de „kampioenschap pen" weer binnen. Deze rubriek is er eigenlijk niet voor, met de hon derden verenigingen in het versprei dingsgebied van de krant, zitten we gewoon met een „technische" onmo gelijkheid. Toch wil ik graag probe ren er iedere week althans iets aan te doen. Neem bijvoorbeeld de machtige maatschappij „De Een dracht" te Terneuzen, reeds de naam kan ten voorbeeld gesteld worden aan sommige andere. Moet het als een veeg teken gezien wor den dat die naam zo weinig voor komt, of wordt de moraal, die er min of meer aan vastzit in deze tijd van „Umwertung aller Werte" ook al afgedaan als hypocrsie? Onze zuiderburen, de Belgen, ve gen er hun nobele voeten aan, het lijkt wel of die mensen in hun gezegd-en directer en joyeuzer zijn, wat dunkt u van namen als „Rap of Dood", de „Wakkere Luchtreizi gers", „Bescherming tegen klam pers", „In de volle Pot, bij Jefke met zijn goeie Gestuikte", „Geen krawaten maar duiven" (Meulebe- ke), „Recht voor de vuist" (Tor hout), iets voor Willem?, d-e „Ver standhouding" (met de dochter van de kastelein, swenst dat deze op zijn duivekot zit enz. enz.) Om kort te gaan en niet rond d-e pot te draaien, de „Eendracht" te Terneuzen heeft onder zijn leden gerenommeerde kampioenen. Ik pak van 't jaar maar .ens de eers.geklokten, een mens moet ook eens veranderen, het is in alle geval de kattengorie waar de meeste punten uit vallen. Vitesse: 1 DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 18 zijn als volgt: Aantal deelnemers: 774.306; inleg: f. 1.651.059,90; beschikbaar voor prijzen: f. 742.976,95; beschikbaar voor eerste en derde prijs: f. 260.041,93; beschikbaar voor tweede prijs: f. 185.744,24; beschikbaar voor extra prijs: f. 37.148,85. Prijswin naars: eerste prijs: 10 (f. 26.004,00), tweede prijs: 232 (f. 800,00), derde prijs: 2506 (f. 103,60), extra prijs: 5661 (f. 6,50). J. Buyze, 2 M. Soomers, 3 M. A. de Roo, 4 H. Koch en 5 A. Knol; halve fond: 1 A. Bril, 2 J. Wisse, 3 H. Koch, 4 S. Prince, 5 J. van de Graaf; fond: 1 F. Mollet, 2 J. Wisse, 3 A. de Meijer, 4 J. Geelhoed, 5 J. de Kraker (brandkast?); jonge dui ven: 1 A. van Houdt, 2 W. de Kraker, 3 M. A. de Rooj 4 A. van Tricht, 5 A. Verpoort-e; idem per ringnummer: Vitesse: M. A. de Roo, halve fond: A. Bril, fond: F. Mollet, jonge duiven: A. van Houdt enz. Van de jonge duiven aangaande is P. J. van den Bulck boven Parijs ongenaakbaar. Hij wint met honder den punten los vooruit in beide groepen: bovenste twee van de pou- lebrief en twee eerstgedraaiden. Wie doet hem na? Tot slot d-e kampioe nen-generaal in deze negerij: 1 A. de Meijer 58 pnt; 2 H. Koch 57, 3 S. Prince 54, 4 M. A. de Roo, de wakkere secretaris van d-e afdeling Zeeland van de Z.N.B., 5 J. Wisse, 6 H. Deboevere, 7 F. Mollet, 8 A. Bril, 9 J. van der Graaf, 10 F. van Meir. De afdeling Zuid van de Neder landse Algemene Bond van Zater dagvliegers houdt op heden zaterdag 21 november in het clublokaal van de Bredase onderafdeling aan de Dijkiaan 61, haar jaarlijkse kampi oenendag. De NJJ.v.Z. is een stille bond in de zin van waardig en weinig aan de weg timmerende; on der de leden zijn er veel die princi pieel niet op zondag met de duiven willen spelen. Een bezoek aan deze tentoonstelling kan om verschillende redenen verkwikkend zijn. Roger Vereecke te St.-Louis Deer lijk bij Kortrijk is heer en meester in de nationale fondkampioenschap pen van de „Entente Beige"; hier is de erelijst 1970: 1 R. Vereecke voor noemd, 2 G. Cousaert te Russignies, 3 N. Crustin te Andrimont (Luik), 4 Hector Debou te Koekelaere, 5 J. Portois te Ronse, 6 R. Mersche te Stree, 7 Desmet-Mathijs te Nokere, 8 F. Anschorisse te Etikhove, 9 M. Derumeaux te Lauwe, 10 M. Roos- ens te Leërnes, 11 L. Bostijn te Moorslede, 12 G. Vanhee te Wervik, 13 gebr. Debaere te Nokere, 14 J. Huysentruyt te Deerlijk, 15 A. Van- bruaene te Lauwe, 16 Th. Marchand te Ettelgem, 17 gebr. Desmidt te Knokk-e, 18 Vandenbroucke-De Weerd te Wielsbeke, die een slecht seizoen gemaakt hebben, 19 gebr. Desmet te Semmersake, 20 G. Du- sausoit te EU-ezelles enz. Kriterium der Azen: 1 R. Vereecke, 2 Desmet Mathijs, 3 G. Vanhee, 4 V. Van den - bussche te Oostende, 5 L. Bostijn, 6 gebr. Debaere, 7 J. Portois, 8 A. Vanbruaene, 9 Vandenbroucke-De Weerd, 10 gebr. Desmet. Het Zesda- gen-kampioenschap op de nationale vluchten wordt gewonnen door het koppel Maurice 'Delbar en Jozef Portois te Ronse, ze zijn met z'n tweeën bijna honderd zestig jaar oud, hulde aan deze sterk rijdende veteranen, 2 Roger Vereecke en An- dré Lietaer te Rekkem, met een kleine honderd jaar verschil, 3 Ge rard Vanhee en Andre Brouckaert te Wervik, 4 Pol Huysentruyt en An- dré Nuytens te B-everen-Leie, 5 Hector Debou en Albert Vandecas- teele (Herseeuw), 6 gebr. Debaere en Jules Rijckaert (Gent, 7 Norbert Norman (president van de Entente Beige) en Vandenbroucke-De Weerd (Wielsbeke), 8 Desmet-Mathijs en Adrien Cornells (Petegem-Deinze). Is dit nu de wereldranglijst die ik zelf zou opstellen en doorgeven naar duivesportgazetten in andere we relddelen? Ik moet er nog eens over denken, maar één ding is zeker. Dat ik Leopold Bostijn te Moorslede dit jaar nummer één zet, Roger Vereec ke te St.-Louis twee en Gerard Van hee ofwel gebr. Denijs te Gistel drie. Schitterend zijn de prestaties van de kleine liefhebber Hector De bou te Koekelare, vriend van been houwer M. Fasen te Breda, die dit jaar maar een stuk of drie cracks in de strijd kon werpen. Niet aan te kluiven. Allemaal goeie. DEN BRUINEN (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Lichtgrijzend haar aan de slapen en de aanwe zigheid van zijn speelse kleindoch- ter openbaren iets over zijn lwf- tijd. De burgerlijke stand, die hij zelf in zijn Heerenveense tijd trouw heeft helpen bijhouden moet voor de exacte gegevens zorgen. Daardoor weten we, dat Abe Len stra, ster-voetballer van nog niet zo lang geleden, volgende week vrijdag 50 jaar wordt. Abraham zal wel even met zijn ogen knip peren want Lenstra mist de mees te kenmerken van een vijftiger. Niet zo vreemd voor een man, die er alles aan doet om fit te blijven: trainen met zijn club WS-Vlissin- gen uit Apeldoorn, tenissen, regel matig de voetbalwei in met de oud-internationals of als gastspe- ler in een vriendschappelijke wed strijd. Eigenlijk vindt hij zichzelf nog veel te jong om uitgebreid achter om te kijken naar zijn loopbaan. „Mijn mooiste tijd uiteraard is de periode, dat ik bij Heerenveen ge speeld heb. Logisch want dat was mijn jeugdtijd en dat is de mooiste periode van een mensenleven". Joris van de Berg moet beslist aan Abe gedacht hebben toen hij schreef, dat wat goed is snel naar voren komt. Als 19-jarige, de korte broek maar amper ontgroeid, stond hij al in het Nederlands elftal. Dat was kort voor de oorlog. Tot vlak voor zijn veertigste verjaardag zou hij regelmatig uitgenodigd worden om het oranje shirt aan te trekken. 47 keer stond hij in het Nederlands elftal. Het had nog vaker kunnen zijn als hij niet regelmatig in een conflictsituatie met de keuzecom missie had verkeerd. De linksbinnenplaats was zijn favoriete positie in de opstelling. Hij voelde en wist, dat hij daar zijn talenten het best tot gelding kon brengen. Met Friese stijfkop pigheid heeft hij zich tegen vervul ling van andere taken binnen een nationaal team altijd verzet. De eigenwijsheid die hij aan de dag legde, verklaart hij nu als volgt: „Ik heb het in mijn tijd bijzonder moeilijk gehad. Het Nederlandse elftal was als het ware een weste lijke aangelegenheid. Ook nu is er nog wel een tegenstelling tussen het westen en de rest van Neder land, maar in mijn tijd was er dui delijk sprake van een suprematie- gevoel bij westerlingen. Slechts bij de gratie van mijn kunnen \yerd ik in het oranjeteam geduld. Als ik geen klasse beter speelde dan de anderen kwam ik er niet in. Daarom verlangde ik voor mezelf de positie, waarin ik meende het beste tot mijn recht te komen en dat was de linksbinnenplaats". Zijn stijfkoppigheid is voor de keuzecommissie niet altijd zonder gevolgen gebleven. Zijn uitsluiting vormde doorgaans de basis voor weinig vriendelijke perskritieken. Bovendien was het publiek, ge steld op goed en verrassend voet bal, compleet op zijn hand. Het door duizenden aangeheven „Abe, Abe", bij zijn afwezigheid was de hardste motie van afkeuring, wel ke de verantwoordelijken voor sa menstelling van het Nederlands elftal ooit op hun bordje gekregen hebben. In 1952 liep de toorn van het voetbalpubliek zelfs zo hoog op, dat de keuzecommissie niets an ders wist te doen dan het bijltje er bij neer te leggen. Het was eni ge tijd na de interland tegen Zwit serland, waarin Abe als linksbin nen drie van de zes Nederlandse doelpunten voor zijn rekening had genomen. Niettemin probeerde de keuzecommissie hem bij de vol gende formatie in oranje te halen als linksbuiten. Hij bedankte voor de eer. Spelen in het Nederlands elftal is hem altijd uiterst dankbaar ge weest. „Een Europacup en een we reldbeker bestonden in mijn tijd nog niet. De hoogste eer, die je als voetballer kon bereiken, was een uitnodiging voor het Neder lands elftal. Ik snap al dat gedoe rond het Nederlands elftal van nu niet. Ik meen dat er in verhouding tot mijn tijd wat het nationaal team betreft toch eigenlijk geen reden is voor een waarderingsver andering als nu vaak aan het licht komt, het moet nog altijd een eer zijn om uitverkoren te worden voor de beste elf Nederlandse voet ballers. Bovendien dacht ik, dat ook profvoetballers bij zijn uitver kiezing belang hebben. In de in ternationale contacten van het Ne derlands elftal kunnen ze zich te genover het buitenland laten zien wat ze waard zijn. Uit hun positie geredeneerd, dacht ik dat ze er allen belang bij zouden hebben om zich op internationaal niveau te etaleren. Het Nederlands elftal in onze tijd beschouw ik als een springplank naar grote buiten landse clubs, die aantrekkelijke contracten hebben aan te bieden". Zijn voetbalcarrière valt duide lijk in twee fasen uiteen, die van zijn amateurperiode bij Heeren veen, welke het langst duurde en zijn proftijd bij Sportclub Ensche de. Een gelegenheid om eerder de kost te verdienen met voetbal liet hij passeren. Waarom eigenlijk? „Niet om wat er in die tijd gezegd werd, dat ik Heerenveen niet uit wilde. Ik had er uitsluitend zake lijke gronden voor. Ik kreeg in die tijd een Italiaanse scout op be zoek, die me 975.000 gulden be loofde en dat was in die tijd veel meer dan de miljoen die wel eens in relatie tot Cruijf genoemd jsals ik voor Fiorentina wilde komen spelen. Ik had er best oren naar, want het was maar een contract voor drie jaar. Bovendien kreeg ik nog een maandelijks bedrag van 1500 gulden en toelagen voor bijzondere prestaties. Ik dacht dat wanneer ik het een beetje goed uitkiende, die 975.000 gulden onaangeroerd kon blijven. Goed, heb ik gezegd, ik ga mijn koffers pakken, reis terstond met jullie af, maar ik verlang dat het bedrag hier op een bank wordt gezet. De heren wilden die voorwaarden niet ac cepteren. In Italië wilden ze mijn wens wel inwilligen. Het bracht me aan het twijfelen. Met mijn vrouw kwam ik een compromis overeen. Ik zou voorstellen, dat ze hier een half miljoen zouden .stor- ten en dat ik de rest iin Italië zou krijgen. Maar ook daar gingen ze niet op in. Ze wilden niet 'verder j gaan dan een ton vooraf te storten. Op dat moment was al mijn ver trouwen weg en heb ik resoluut gekapt. Daarom ook ben ik later niet ingegaan op het aanbod van Nice, dat een blanco cheque bij f me achterliet. Ik mocht zelf mijn prijzen invullen. Het wantrouwen zat zo diep, dat ik alle buitenland se aanbiedingen over een kam ben gaan scheren: niet op ingaan". Toch zou de voetbalsport hem nog tot een bron van inkomsten worden. Abe was 34 jaar toen de KNVB zijn draai nam en het de clubs toegestaan werd om cle spe lers te gaan betalen. Wat niemand ooit voor mogelijk gehouden had, Abe Lenstra gaf zijn Friese vrien den de hand en tekende een con tract met Enschedese Boys. In Twente hebben ze er nooit spijt van gehad, want de belegen mees ter bleef ondanks zijn voor voet ballers ai gevorderde leeftijd een groot virtuoos. Enschede belandde prompt in de voorste gelederen van het nationaal voetbal Abe bleef internationaal tevens de aan dacht voor zich opeisen: in 1956 brachten zijn beide doelpunten wereldkampioen West - Duitsland genadeloos op de knieën en in 1958 schoot hij België mede naar een smadelijke 7-2 nederlaag. Uitblin kers als Lenstra zijn als het ware voorbestemd om full-time trainer te worden. Abe evenwel niet.. „Die functie van trainer is een van de ondankbaarste baantjes, die je je kunt bedenken. Gaat het met een elftal niet zo als een bestuur het zich gedroomd heeft «jan is de trai ner de kwaaie peer en de laan uit. Op zulke risico's wil ik mijn ver dere leven niet bouwen. Je ziet het nu weer met Cor van der Hart bij Holland Sport. Zonder dat het bestuur bij machte is zijn selectie te versterken, verwacht men van hem, dat hij de club aan de top kan brengen. Men vergeet, dat de inspanningen van een trainer maar een van de factoren is, welke het slagen van een club bepalen. Ik vind trainen heel mooi, maar niet als hoofdberoep. Ik beleef voorlo pig voldoende plezier aan het Apeldoornse WS Vlissingen, dat in de oostelijke derde klasse speelt. Ik ben op een moment gekomen, dat twee van de beste spelers hun biezen hadden gepakt om voor AGOVV te gaan spelen. We groei en langzaam over dit verlies heen. In de laatste zes wedstrijden heb ben we niet een doelpunt tegen- gekregen. Ik sta een type training voor, waarin je gemoedelijk met elkaar omgaat, maar waarin wel duidelijk is, dat de trainer de baas is. We hebben veel voor elkaar over". Abe Lenstra: „Op aanbiedingen van buitenlandse clubs ben ik nooit ingegaan".

de Stem | 1970 | | pagina 17