Sstt...., mevrouw wordt MANAGER DEN UYL VRAAGT REISVERSLAG VAN MINISTER BAKKER ALS ROZE WIEG BOVENTOON VOERT mtrnm II WEINIG RUIMTE VOOR GRAVEN Zoals de Amerikaanse manager zijn bedrijf 'runt', zo kan een Europese vrouw haar huishouden op poten zetten. Even efficiënt en weldoordacht. Dit meent de Franse jour naliste Christiane Collange. Resultaateen opmerkelijk boek met waardevolle, kritische kanttekeningen. Op vakantie telt voor twee j Oude wetten Beslissingen Vonnis zes jaar voor twee Poolse vliegtuigkapers „Bij m'n donkerbruine maxi zou ik zo'n gouden ketting willen hebben. Vind je dat overdreven?" Vond hij niet Kleren kosten ook geld. Bij de juwelier een prachtige choker gekocht. Kan overal bij. Kostte f235.-. Echt goud natuurlijk. De juweliers van Nederland. Door Greet Buchner Eindelijk Géén jachl ECHT GOUD NATUURLIJK SEGFJR5 JONKERS Schrijf voor gratis documentatie nr. 20 een kaartje aan Ringiever Antwoordnummer 1444 Rotterdam tel. (010) 25.65.65* cadeau-tip heetman j 19 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 19 „De oorlogsonderscheiding van een vrouw is het dubbele leven te leven en er het leven bij te behouden", aldus Christiane Collange (rechts), moeder van vier zoons. MIJNHEER is manager. Hij trapt op het gaspedaal, drukt op de knop van de lift, schakels de intercom in, seint zijn secreta resse, Iaat haar een tafel reser veren in een restaurant, han teert de hamer op een van zijn vele vergaderingen en slikt een tablet om te kunnen slapen. Mijnheer 'managet' zijn werk. Mijnheer 'managet' zijn leven. Mijnheer 'managet' zijn liefde. En mevrouw? Mevrouw slaat al deze handelingen van haar teerbeminde met onverholen be wondering gade, maar gaat in tussen rustig door met klunzen, met de boel in het honderd laten lopen. Ze laat zich pakken door de tijd; plakt te lang bij koffie drinkende buurvrouwen, ver klungelt haar uren voor de spie gel, kan middagenlang schuife len langs prullaria in de etalages. Maar luister nu naar de Frangai- se Christiane Collange: „Mevrouw, wordt manager! Ik ben het ook. Ik heb vier grote jongens, een slordi ge man, een veeleisende baan als journaliste, veel aanloop thuis. Maar...ik verzeker u: het loopt al lemaal op rolletjes. Gewoon een kwestie van organiseren. En ik heb nog tijd voor de liefde ook!" Ja, die Christiane Collange. Ze heeft er een heel boek over ge schreven. Een efficiënte vrouw telt voor twee, vindt ze. Er zijn man nen, die er aan twee genoeg heb ben, maar er zijn er ook, die het liever houden bij ouderwetse ge zelligheid, bij een vrouw, die nog eens voor verrassingen kan zorgen in dit gesmeerd lopende manager maatschappijtje. tematisch en methodisch te lijf te gaan en hiervan een gewoonte te maken", propageert mevrouw Col lange. Een paar voorbeelden: Het jongste dochtertje moet en zal een smock-jurkje aan op be zoek naar oma, omdat dit anno 1900 toch ook al zo schattig stond en het oude mensje er met wee moed naar zal kijken. „Al te gek", vindt mevrouw Collange, „dit is de tijd van de spijkerbroek. Geen uren smocken en strijken op zo'n kledingstuk. Dat kan gewoon niet meer in deze tijd!" De keus is aan haar en hem. De vrouw, die inderdaad voor twee wil gaan tellen, mag dit efficiënte boek van mevrouw Collange be slist niet missen. Ze moet er toch tenminste f 14,90 voor over hebben om zich te kunnen verdiepen in de wondere wereld van Mevrouw als Manager (uitgeverij Paul Brand, Bussum). „Thuis wordt nog teveel volgens archaïsche wetten geleefd", meent Christiane en ze ging de kloof tussen „thuis" en werk bestuderen. Ook dat kost heel veel tijd, maar uiteindelijk ontdekte ze toch, dat elke huishouding in feite een soort bedrijf jg. „Alleen efficiënt inge stelde huisvrouwen zullen maxi male winst behalen: vijf minuten stilte, een luie zondagochtend of een extra keertje liefhebben. Al leen zij zal anno 2000 nog voldoende tijd hebben om ook nog vrouw te zijn en haar eeuwenoude, specifieke taak te volbrengen: het bouwen van geluk in haar huis. En geluk bouw je niet met je handen, maar met je verstand. En met je hart natuurlijk...". Aldus mevrouw Collange. En wat haar mam daar over zei? (oofc hij is journalisit). „Toen ik over haar boek nadacht, begreep ik, dat de richtlijnen erin niet de romantiek en de charme doden, maar er juist een basis voor bouwen. Want niets is zo dodend voor de liefde als een lege tube tandpasta, een verlopen paspoort, een gemiste tram...". Was de vrouw vroeger voor 20 procent secretaresse en voor 80 pet. werkster: in de toekomst zal dit precies omgekeerd zijn. En daar moet ze zich nu alvast op voorbereiden. Wie weet, heeft ze dan zelfs een baan en wie kan er dan nog zonder „management?" vraagt Christiane Collange zich af. „We moeten steeds meer leren improviseren. Ervaring is niet zo belangrijk meer. Het huishouden mag geen bedrijf meer zijn uit de gildentijd. Het moet zijn: informa tie, beslissing, uitvoering. Ziehier de drie pijlers van het „manage ment". Ik heb nog nooit een man horen klagen, als zijn vrouw iets té goed organiseerde. Maar kan men zich afvragen wordt daarmee het privéleven ook niet een industriële robot? Antwoord: nee. Goed er zijn vrou wen, die aangebrande aardappelen Df een afgesneden telefoon tot een liefdesscène weten uit te bouwen. Maar dat zal ook niet dag-in, dag- uit voorkomen. Hoe kunnen we dan die nieuwe taken, waar onze grootmoeders zelfs nog nooit van gehoord hebben, aan? Door ze sys- „Je laat je kind toch niet bij anderen met vakantie!" Dit vindt de schrijfster een bar conservatie ve kreet. „Dat dachten wij ook eens. Wat zullen we trots zijn, als hij samen met ons tussen de pijn bomen door klautert. De bergen en dalen hadden in onze herinnering bijna de gestalten aangenomen van een aartsparadijs. Maar we waren vergeten, dat er wel duizend boch ten in die wegen zaten. Enfin, daar kwamen we na een kwartier al achter. Op honderd kilometer moesten we welgeteld twaalf keer stoppen. Dan komen de verwijten: ik zei je al, we hadden hem niet mee moeten nemen. Daar gaat je zonnige vafcamtiehuimeur „Iedere huisvrouw zou voor de goede en soepele gang van zaken", meent Christiane Collange, „moe ten onderzoeken, hoe zij het best tegemoet kan komen aan de wen sen van haar „klanten". Ze moet vooral proberen eerlijke antwoor den te krijgen. Verwacht deze niet, wanneer u nat van de regen uw huis binnenstapt en aan uw dochter vraagt: hoe vind je m'n kapsel? Zegt ze „Géén vertoning", dan valt hét mee. Door alle leu gentjes om bestwil, halve waarhe den en verkeerde interpretaties belandt men soms in merkwaai'di- ge slepende situaties. Ook is Christiane Collange er een voorstander van om aan het begin van een huwelijk een lijst te maken, van alles wat de echtge noot lekker vindt, of verafschuwt. Ze deelt de mannen wat culinaire voorliefde betreft in als volgt: de conservatieven en de avonturiers, ofwel de jongens van de gestampte pot en de heren van de buiten landse hapjes. Het is maar een weet. Wat de leveranciers aangaat: „Wees zoveel mogelijk op uw ei gen voordeel uit; de man of vrouw, bij wie u koopt is dat ook. De markt is nog steeds een heer lijk terrein om bepaalde produkten te kunnen vergelijken. En probeer niet alleen voor voedsel en kleding de voordeligste leveranciers te vin den, maar ook bij de aanschaf van meubels en elektrische apparaten. Een oriënterend onderzoek is hier zeker op zijn plaats. Overigens zou dit ook veelvuldiger moeten ge schieden bij het kopen van minder dure spullen. Het is vaak luiheid, die de huisvrouw tegenhoudt, maar het kan haar veel geld besparen". De schrijfster juicht beslist niet alle elektrische huishoudelijke ap paratuur toe. Een voorbeeld: de elektrische citruspers. Haal hem uit de kast, steek de stekker in het stopcontact, zet de halve vrucht erop, houdt de vrucht vast tijdens het persen, trek de stekker uit het stopcontact, maak het apparaat schoon en ruim alles weer op. „Geef mij dan maar zo'n ouder wets ding, waarbij je je spieren nog moet gebruiken" meent ze. „Het maakt mij altijd angstig, als ik zie, hoe weinig tijd mana gers aan nadenken besteden", zei de Amerikaanse organisatie-des kundige John B. Sargent. „De meeste huisvrouwen gaan nog steeds te werk als in de Middel eeuwen: ze laten hun geluk bepa len door de sterren. Ze hebben een sterk gevoel voor fataliteit. Ze worden te zeer ingenomen door hun huiselijke beslommeringen om nog eens rustig te kunnen naden ken over eventuele verbeteringen of plannen, die op uitvoering wachten. „Hoeveel energie wordt er in elk huishouden iedere week opnieuw besteed aan het poetsen van zilve ren en koperen prulletjes, die de eigenares eigenlijk niet eens mooi vindt? Een mens kan slechte gewoonten afleren door eens nauwkeurig te bezien, wat hij-zij nu eigenlijk precies aan het doen is. Ik heb me eens stomverbaasd gerealiseerd, dat ik .nijn zoon van acht nog steeds van school liet halen" „Er bestaan twee soorten beslis singen: de taktische en de strategi sche. De eerste vallen meestal on der verantwoordelijkheid van de vrouw en zijn iets minder belang rijk. Iedereen kan hier het best op zijn eigen gebied blijven. Strategi sche daarentegen, eisen overleg. We denken nu aan belangrijke punten als geboortenregeling, de behuizing, het besteden van het salaris. Men kan hier het best eerst de mogelijkheden onderzoe ken en zich pas dan een mening vormen. Laat de vrouw achteraf, als het plan na overleg is uitgevoerd, géén spijt krijgen, want niets is zo uitputtend voor een man als nog eens een pro bleem te bespreken, dat hij al was vergeten". Ook vindt Christiane Collange het eeuwig jammer, dat de vrouw (moeder) vaak zo moei lijk verantwoordelijkheden kan delegeren. Ze denkt, dat alleen zij iets op zijn pootjes terecht kan laten komen. Hierdoor ontzegt ze zichzelf steun en beperkt zich ook in haar eigen ontwikkelingsmoge lijkheden". Ook van klagen houdt ze niet. „Bevalt de behandeling van uw kapper u niet, of laat hij u te lang wachten, zeg niets, ver dwijn waardig, maar kom hier uit wraak een week of vier, vijf niet terug. Ik geloof niet, dat de vrouw zoals de feministen aan het begin van onze eeuw de strijd voor haar eigen ontplooiing zal winnen door zich te verzetten tegen haar vrouwelijke rol, maar wél door zo goed mogelijk de verantwoorde lijkheden op zich te nemen. En hier mee bedoel ik zowel kinderen baren, als geluk brengen, succes vol zijn in de keuken als in de werkkring. Haar oorlogsonder scheiding is, dat dubbele leven te leven en er het leven bij te hou den" En zo ziet de Francaise Christiane Collange de „Vrouw als Manager". ANNELIES VAN DEN TOL (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. Den Uyl (PvdA) heeft gistermorgen in de Tweede Kamer gevraagd om een uitvoerig i eis verslag van minister Bakker over diens reis in Zuid-Afrika. Den Uyl wil na terugkeer van minister Bakker graag een overzicht hebben van de besprekingen en uitspraken die deze in Zuid-Afrika heeft gedaan. DEN UYL verantwoording WARSCHAU (AFP) Twee jonge Polen zijn in Szczecin tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij op 4 september zouden hebben ge poogd een Pools lijntoestel te kapen. De 23-jarige Dam Ostrowski en de 21-jarige Wlodzimierz Kazula werden op die dag er op betrapt, dat zij met enige handgranaten in hun bagage in een vliegtuig van Szczecin naar War schau wilden stappen. Zij gaven toe dat zij naar Zweden hadden willen uit wijken. Ook wil hij van de regering een overzicht van de wijze waarop over de reis van minister Bakker in Zuid- Afrikaanse landen is geschreven. Bij de oppositieleider is namelijk ernstige twijfel gerezen over de vraag of minister Bakker zich houdt aan de toezegging dat hij in Zuid-Afrika ook contact met oppositieleiders zal opnemen. Ook zijn er in de pers ver slagen verschenen van uitspraken die de minister in Zuid-Afrika zou heb ben gedaan waarbij twijfel rijst of die uitspraken verenigbaar zijn met de principiële afwijzigingen van de apartheidspolitiek door de Neder landse regering. BAKKER „Ik wil weten, hoe dit bezoek heeft gefunctioneerd en wat de politieke m„H„» betekenis ervan is geweest", aldus p J fractievoorzitter Den Uyl (ADVERTENTIE) Vroeger mocht je er alleen gnif felend over praten, stilletjes in een hoekje, óf na de nodige borreltjes. Nu staat het in alle weekbladen dus mag je er 00k in een krant over schrijven: de methode om vóóraf het geslacht van het te ver wekken kind te bepalen. Geen gedoe met hoge hoed op of schoenen aan Neen, een door een wetenschapsman uitgekiende weg, dio een redelijke mate van zeker heid geeft. In de diverse weekbladen heeft con nauwkeurige beschrijving van het hoe en waarom gestaan. Veiligheidshalve houd ik me daar helemaal buiten. Een en an der lijkt me niet zo juist in het nader van dit artikel en bovendien weet ik uit ervaring, dat artsen, elke niet-arts een leek en dus een sufferd vinden. Zo suf, dat hij (of ®j) niet in staat geacht mag wor den om de woorden van een arts 'etterlijk over te schrijven. Van mijn kant dus geen mede deling over de techniek die toege past moet worden om het geslacht van een komende generatie te be palen. Van mijn kant slechts een paar overwegingen over de kansen die we daarmee in handen gespeeld hnjgen. Volgens de methode van dokter Shettles kan eik jong echt- Paar met een zekerheid van 75 pet. bet geslacht van het kind op komst bepalen. Dat is al heel wat. Nog fijner zou het zijn, als we alle jonge echtpa ren, waar ook ter wereld, zouden kunnen overtuigen van de zin om alléén maar meisjes te willen Ver wekken. Via een goed georgani seerde brainstorming zou dat mo gelijk moeten zijn. Desnoods stu ren we een paar Dolle Mina's op pad. Aangezien er dan, niettegen staande alle voorzorgen, toch nog één op de vier baby's van het mannelijk geslacht zou zijn, zou binnen enkele generaties de wereldbevolking bestaat uit drie vrouwen op één man. Oftewel drie kwart volwassen vrouwen te gen een kwart volwassen mannen. Dat is precies datgene waar we naar toe moeten. Dat kwart man nen hebben we namelijk hard no dig voor de instandhouding van het menselijk ras. Nog steeds a la Shettles uiteraard om het moei zaam verworven, evenwicht niet te verstoren. Het kwart mannen zou liet dan zó druk krijgen met die instandhouding van het menselijk ras dat er energie, noch tijd over zou schieten voor andere bezighe den. En dat is juist de bedoeling. Aangezien de vrouwen die er zijn, allemaal voldoende geschoold zullen wezen, is het een kwestie van niets om alle belangrijke pos ten door daarvoor opgeleide vrou wen te laten innemen. Niet alleen de captains van industrie, ook de regering, de hoofdredactie en di rectie van kranten, de directie van musea en scholen, van ziekenhui zen en instellingen van openbaar vervoer, alles en alles zou in han den van vrouwen komen. Waarmee we dan eindelijk het punt bereikt zouden hebben, waarop de mannen zich nu bevinden: namelijk een opbouw van de samenleving vol gens de normen en wensen van de éne sekse, die toevallig het heft in handen heeft. Momenteel is dat de mannelijke sekse, dan zou het de vrouwelijke sekse zijn. Blijft natuurlijk de vraag in hoeverre de wereld zou verande ren en eventueel verbeteren. Vrou wen zijn net als mannen, ook maar mensen met menselijke hebbelijk- en onhebbelijkheden, die ze al dan niet weten te overwinnen. Dat staat vast. Deze wereld-op-komst zou dus zeer zeker geen ideale wereld zijn. Maar het zou wel een vrouwelijke wereld zijn en daarmee aangepast aan de eisen en wensen van dat deel van de wereldbevolking, dat nu nog nauwelijks iets te vertellen heeft en zich keer op keer moet buigen voor de wensen van de mannen -die het heft in handen hebben. Bovendien lijkt het niet te ver gezocht om te veronderstellen dat vrouwen, óók als zij de macht in handen krijgen, altijd minder agressief en minder moordlustig zouden zijn dan mannen. Daar is een heel simpele biologische ver klaring voor te vinden. De vrouw is veel nauwer dan de man betrok ken bij de instandhouding van het soort. Het kost haar niet alleen negen maanden van afwachten plus de geboorte, die al dan niet mee of tegen kan vallen. Het kost haar ook alle zorg en toewijding die gemoeid is met het tot redelijke zelfstandigheid brengen van dat kleine mensje dat zij en zij alleen ter wereld heeft gebracht. Het is duidelijk dat de vrouw, minder dan de man, geneigd zal zijn om dit zo moeizaam tot leven en vol wassenheid gebrachte wezen weer te vermoorden of anderszins zin loos te vernietigen. Het directe gevolg van een wereldmacht van vrouwen, zou dan ook zeker een sterke inkrimping van al wat we nu defensie noemen betekenen. Van daaruit dus ook al een sterk verminderde oorlogskans, totdat de defensie in alle landen zó klein en nietig is, dat er zelfs geen greintje kans op oorlog meer is. Trouwens wie zou er voor Jan Soldaat of Heer Generaal moeten spelen ais alle mannen bezig zijn met de instandhouding van het geslacht De vrouwen zeker niet Een ander facet van deze wereld van vrouwen zou óók zijn, dat wrede en agressieve sporten als bijvoorbeeld de jacht, van de baan zouden zijn. Tot heil en zegen van de dieren die elke herfst weer opgejaagd, aangeschoten en dood geknuppeld worden, omdat de man nu eenmaal een hartstocht heeft voor het vernietigen en doodslaan. Deze twee simpele dingen: geen oorlog en geen jacht, zouden voor veel vrouwen het leven alleen al aanmerkelijk zinvoller en prettiger maken. Waarom beginnen we niet meteen met de methode a la Shett les, maar dan op de enige juiste wijze namelijk met de bedoeling om alleen maar meisjes ter wereld te brengen? Gouden chokers v.a. 98,50. JUWELIERSBEDRIJVEN Karrestraat 25; Fil. Ginnekenstraat 118 Belt u ons even voor onze speciale goudfolder (01600 - 40150) SYSTEEM PERFECTIE SINDS 1902 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Venlo is op het moment, zoals dat ook in andere (ADVERTENTIE) Every inch a gentleman met gouden manchet knopen Prijzen vanaf 84.50 LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK155-157 ROTTERDAM steden he, geval is, niet voldoende plaats om de overledenen te begra ven. Als mogelijke oplossing is ge opperd over de graven een tweede laag te leggen. Diverse gemeenten, zoals bijvoor beeld Amsterdam zijn dit stadium van een tweede laag allang voorbij, daar woren soms al in vier of vijf lagen boven elkaar begraven. Langzamerhand is men in Neder land zover dat er niet alleen weinig ruimte voor de levenden is, ook het begraven van de steeds stijgende aan tal overledenen is een probleem van de ruimtelijke ordening geworden.

de Stem | 1970 | | pagina 19