JES PINEUT KLAAGT VIA STENCIL ZIJN NOOD Raad Goes stemt personeelsbeleid van college af VOS ALS TROETEL DIER Vonnis tegen wonderdoenster uitvoerig gemotiveerd GOES MAAKT ZICH OP VOOR SINTERKLAAS „TONEELSTUK"OVER GOESE AMBTENAREN-KWESTIE ntrale Vinist ur Kettingbotsing bij Roosendaal Vliegveld M.-Zeeland krijgt steun van Goes rROUWEN 'ALCO" ET!! kau BIESBR0ECK lis CHARITAS ijn voltooiing! atsvervangend verplegenden A. en B. (meerde jj'erzorgenden ;en de letter Ineuzen isters Bestelwagen ramde vrachtwagen: schade en gewonde ERS revers Isters en Lansu Inschrijvingen in handelsregister Veel duiven op tentoonstelling in Kruiningen BEDRIJVEN J. v. Keulen winnaar viswedstrijd in Westkapelle DE KOENKELPOT VERGADERDE OVER CARNAVAL Bromfietser gewond bij aanrijding in Vlissingen DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 7 l uur #s morgens tot ilefoon 01100-7795. 3smetica - bedie- kom. 140-3038 of: dhr van :N varkensfilet of rollade 55 500 gr. 4,99 1st gebraden varkensvlees 8 150 gr. 1,69 vm bami nassi 58 500 gr. 1,85 [g Extra bij f 5,- aan kopen een pak Enkhuiser merg- 5 pijpjes van 1,30 voor 79 CENT Ilefoon 2541 (Van een onzer verslaggevers) GOES Met dertien tegen zes stemmen heeft de gemeenteraad van Goes een voorstel van het college van b. en w. verworpen om een krediet beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van het gemeentelijk ambtenaren apparaat en de definitieve „inpassing" van het personeel van de voormalige gemeente Goes in een nieuwe situatie. Ie laatste afdeling geopend ticht. De patiënten am ve in te helpen leven met hun przijde worden gestaan bij hing. begeleiding, huishou- I in hun gehele dagelijkse In wij enthousiaste men- taak mede op zich kun- nemen n.l. s arbeidsvoorwaarden. Igen kunt u telefonisch con- lilliciteren bij de heer C. A. Indig directeur, Kalsdonkse- I al. Tel.: 01650 - 35910. Onder de ogen van een overvolle publieke tribune (vrijwel geheel be zet door secretariepersoneel) lever den de Partij van de Arbeid-fractie en de christelijke groepering aan de ene kant, tegenover het college van b. en w. aan de andere zijde van de tafel een zeer langdurig steekspel, dat tenslotte, toen het gemeentebe stuur niet inging op een „stx-ohalm" van de christelijke partijen, om het voorstel voorlopig terug te nemen en nog eens te bezien, resulteerde in een voor het college kansloze stem ming. De fractie van de WD speelde in het debat een middenrol: ondanks het feit dat zij veel kritiek op de gang van zaken had, meende de WD-fractie het collegevoorstel ais consequentie van het eerder gesanc tioneerde besluit tot reorganisatie te moeten steunen. Alle partijen bleken echter eens gezind in hun beoordeling van het „drama in drie bedrijven" dat door een aantal anonieme gemeenteambte naren aan de raadsleden was toege zonden. Men was van oordeel dat de „onbekende ambtenaar" met open vizier had moeten strijden, de heer j. P. G. van Oyen, sprekend namens de christelijke fractie, wilde „als weldenkend raadslid" geen woorden vuil maken aan het stencil, dat dooi de heer Jung als „vuilspuiterij" werd betiteld, en ook, tenslotte, weinig weerklank vond bij de burgemees ter, hoewel juist deze zei „er de hu mor nog wel van te willen inzien". Waardering had men wel voor het „tegenstuk" van de personeelsver eniging, dat, hoewel kritisch, in net tere bewoordingen was vervat. De felste opposant was, namens de p.v.d.A.-fractie, de gemeenteambte naar P. Duinkerke. Hij vond dat het gemeentepersoneel bedrogen was uitgekomen na de aanvankelijk hoop gevende woorden van wethouder Dijkgraaf vorig jaar. Ondanks de I aankondigingen van „openheid" in de I personeelsconsequenties van de her indeling, was hiervan geen sprake geweest. Integendeel, men had van de zijde van de vakbonden om gesprekken moeten vragen, in plaats van omge keerd. Het meermalen door zijn frac- pr haar werk in ikciag van 09.0012.00 es I |es: Oudestraat 4, Stekene, uur tel. 71.79.08. (Van onze correspondent) WEMELDINGE. Woensdagmid dag even na vier uur is op de weste lijke kanaalweg de bestelwagen van de heer J. Slabbekoorn met volle snelheid op een vrachtwagen gereden van de CZAV, die afkomend van de terreinen van de CZAV de westelijke kanaalweg wilde oversteken, en daar bij geen voorrang verleende aan de bestelwagen. De chauffeur, de heer •I. Slabbekoorn, moest uit zijn wagen worden bevrijd, en na behandeling door dokter A. Eeckhardt met een gebroken bovenbeen en een hersen schudding naar het ziekenhuis te Does worden gebracht. De vracht wagen liep flinke schade op. De be stelwagen werd vernield. f>belstukgetouwer>) Ivanaf 14 jaar) en meisjes - ook voo' gen) ring hoog loon! eningen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL. Op de rijksweg RrcdaBergen op Zoom ter hoogte van de garage Verwijs onder de ge meente Roosendaal raakten gister avond tijdens het spitsuur vijf auto's betrokken bij een kettingbotsing. Niemand werd gewond maar de totale schade werd geschat op zesduizend Sulden. De kettingbotsing gebeurde toen een van de automobilisten in de lan- se file auto's die op dit uur van de jjag naar Roosendaal rijden, plotse- jtjg moest remmen door een foutieve "«walmanoeuvre van een onbekend Sebleven automobilist die er vandoor Sing. Doordat de file moest afremmen "'even de laatste vier auto's stilstaan *n een vijfde auto met aan het stuur «e heer P S. (31) uit Oosterhout reed an achter op de file en schoof de Ver auto's in elkaar. tie gedane voorstel tot het instellen van een commissie voor personeels zaken, had de heer Duinkerke nog niet gehonoreerd gezien. Wethouder drs, J. Dijkgraaf deel de mee, dat het college besloten had g-een commissie voor personeelszaken in te stellen. De tegenzet van de P.v. d.A.-fractie hierop: „Wij zullen dan wel binnenkort met een initiatief voorstel komen, om die commissie toch in te stellen". MIDDELBURG In het handels register van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland zijn de volgende ondernemingen ingeschreven: 17491: Schipper en Co. (fil.) boek- houdbureau, Havelaarstraat 9, Co- lijnsplaat. 17858: Kleinhandel in ou de mat. en afvalstoffen, Otto, Woon wagenkamp 5, O. Bermweg, Vlissin- gen. 17859: Vevvaardigingsbedrijf van hengelsportart. A. J. Minnaard (eig.) 's-Heer Hendrikskinderendijk 54, Goes. 17855: Autorijschool C. Stolk (eig.). Pres. Rooseveltlaan 56, Vlissingen. 17856: Veehandel (rund vee en paarden), P. Bouwman, Elen- baasstraat 10, Kruiningen. 17857: Slopersbedrijf J. L. Oostdijk, Nieu we Kerstraat 23. Yerseke. 17852: Timmerbedrijf (onderaannemer), J. van Belzen (eig.), Langstraat 24, Amemuiden. 17851: Cafetariabedrijf 't Hoekje. Badhuisstraat 10, Vlissin gen. Eig. P. Jacobse. 17854: Autorij school De Vos. Dijkstraat 67, Kats. (Van onze duivesportmedewerker) KRUININGEN Voor de ten toonstelling in Kruiningen waren in totaal 522 duiven ingezonden, waar onder vele Brabantse. De duiven werden gekeurd door de heren Booden, De Boom uit Rotterdam en de lieer Winters uit De Kwakel. De uitslagen in de diverse klassen wa ren: Oude doffers: 1. J. van Stel, Hoogerheide, 2. Gebrs. Smallegange, Schore, 3. C. Goedegebure, 's-Heer Arendskerke, 4. J. Poleij, Kapelle, 5. P. Hengstdijk, Biezelinge, 6. A. van Dalen, Oud-Vossemeer, 7. P. van Belzen, Colijnsplaat, 8. J. Kruf, Ber gen op Zoom, 9. L. Jongbloed, Din teloord, 10. G. de Nijs, Hulshof, Dinteloord. Oude duivinnen: 1. Gebrs. Dictus, Zundert, 2. J. Wisse Jzn., Kruiningen, 3. A. de Leeuw, Hansweert, 4. W. Krijnsen, Waarde, 5. en 10. C. Huijgens, Steenbergen, 6. L. Jongbloed, Dinteloord, 7. C. van Dijck, Zundert. 8. H. Poleij, Kruiningen, 9. J. Poleij, Kapelle. Jarige doffers: 1. G. de Nijs, Dinte loord, 2. P. van Belzen, Colijnsplaat, 3. Gebrs. Dictus Zundert, 4. C. Huij gens. Steenbergen, 5 J. Traets, Woensdrecht, 6. J. Balemans, Zun dert, 7 M. van Belzen, Kamper land. 8. A. van Daalen, Oud-Vosse meer, 9. J. Quintus, Steenbergen, 10. C. Vermast. Yerseke. Jarige duivin nen: 1. G. de Nijs, Dinteloord. 2. Gebrs. Dictus, Zundert, 3. P. Kake- beke, Kruiningen, 4. C. Zuidweg. Schore, 5. H. Roeland, Rilland, 6. A. Geers, Steenbergen, 7. A. van de Swaluw, 's-Heer Arendskerke, 8. K. Staal, Krabbendijke, 9. A. van Daal en, Oud-Vossemeer, 10. P. van Bel zen, Colijnsplaat. Jonge doffers: klasse 5. 1, 3 en 4 G. de Nijs, Dinteloord, 2. P. Kakebeeke, Krui ningen, 3 en 8 M. van Belzen, Kam perland, 6. P Hengstdijk, Biezelin ge, 7. gebrws. Mange, Schore, 9. A. Douw, Oud-Vossemeer, 10. J. Bak ker, Goes, Klasse 5a: 1. P. van Belzen, Colijnsplaat, 2 en 9 A. van Dalen, Oud-Vossemeer, 3. M. Eek- hardt, Kruiningen, 4 Gebrs. Dictus. Zundert, 5. M. Poleij, Kruiningen, 6. J. Willeboer, Kruiningen, 7. C. Huij gens, Steenbergen, 8. H. Streek, 's- Heer Arendskerke. 10. C. Aerts, 2. H, Witte. Kruiningen, 3. C. Huij gens, Steenbergen, 4. C. Clement, Krabbendijke, 5. Gebrs. Dictus, Zundert, 6 en 8 E. Minnaard,Yerse ke, 7. C. Huijgens, Steenbergen, 9. C. Clement, Krabbendijke, 10. J. Wisse Jzn. Kruiningen, Klasse 6 a: I. L. Jongbloed, Dinteloord, 2 en 7 G. de Nijs, Dinteloord. 3. P. Hengst dijk, Biezelinge, 4 en 6 H. van Koeveringe, Kruiningen, 5. P. Kuij- per, Kapelle, 8. H. van Koeveringe, 9. A. Douw, Oud-Vossemer, 10. W. Krijnsen, Waarde. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Een schone gedachte, een stadskantoor gevuld met vol plezier werkende ambtenaren. Helaas een ruw ontwaken, wanneer men nu eens rondkijkt. Een gemeentehuis vol met ontevreden, mok kende en kankerende ambtenaren, die geen plezier meer in hun werk hebben. Moet dit nu zo vraagt „Pieter Pineut", een ambtenaar die uit vrees voor represailles zijn eigen naam niet kan noemen, in een drie pagina's tellend stencil dat hij aan de leden van de Goese gemeenteraad heeft doen toekomen. Het protestschrijveu, dat parallel loopt - maar provocerender is ge schreven - met een aantal schrifte lijke vragen van de PvdA-fractie in de Goese raad, vestigt de aandacht van de gemeenteraad op een agen dapunt van de vergadering van gis teravond. Bij dat punt kwam gister avond namelijk aan de orde: voor stel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor uitbreiding van het administratieve en technische appa raat der gemeente, alsmede voor de definitieve inpassing van het perso neel van oud-Goes. Het is algemeen bekend dat onder de ambtenaren van de Goese secre tarie al enige tijd onrust heerst in verband met de gevolgen van de gemeentelijke herindeling. Enige tijd geleden, toen de resultaten van een reorganisatie-onderzoek van het gemeentelijk apparaat noig in dis cussie waren, maar nog niet zeker was, of het reorganisatierapport ge heim zou blijven of aan de open baarheid zou worden prijsgegeven, hadden de ambtenaren ook al in een brief hun grieven over het perso neelsbeleid geuit. De gisteren verstuurde brief is ingedeeld in drie „bedrijven" en een „tussenbedrijf". Het eerste bedrijf (Van onze corerspondent WESTKAPELLE De hengel sportvereniging „Westkapelle" hield een viswedstrijd, waaraan 31 leden deelnamen. Er werden 53 vissen ge vangen met een totaal gewicht van bijna 5 kilo. Prijswinnaars waren: 1 Wim Job- se, 785 punten, 3 vissen: 2 J. van Keulen, 592 punten, 7 vissen; 3 A. Cysouw 459 punten, 4 vissen; 5 van Berkum, 442 punten, 2 vissen; 5 Bram Westerkerke 385 punten, 2 vissen; 6 A. van Eek 337 punten, 3 vissen. Kampioen van de zondagwedstrij den werd, met een aantal punten van 2433, de heer J. van Keulen. Ook ving de heer Van Keulen de grootste vis; een kabeljauw van 1403 gram. Met een totaal van 8194 punten is de heer van Keulen ook de Koningvisser van 1970. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK In de mu ziekzaal van het gebouw „de Jeugd- hoeve" te 's.-Heerenlioelt hield de carnavalsstichting „de Koenkelpot" een vergadering over het ophanden zijnde carnaval. Op deze druk be zochte vergadering waren vele ver tegenwoordigers van het zaken- en verenigingsleven en de wagenbou wers van 's.-Heerenlioek aanwezig. De agenda werd vlot afgewerkt. Indien de wagenbouwers met de handen in het haar zitten over een carnavalsidee kunnen zij een beroep doen op de stichting. Voor het kin dercarnaval zullen attracties en prij zen ter beschikking worden gesteld en na de optocht is er het bekende kinderbal. Op de schooljeugd zal een beroep worden gedaan om zelf een „kinder prins-carnaval" te kie zen. Ook de 's.-Heerenhoekse majo- retten kwamen ter sprake en men hoopt spoedig met de training een aanvang te maken. Men zal contact opnemen met mej. Pauline Moison om enige oudere meisjes aan te trekken voor een opleiding tot „dans-mariekes". De jury zal dit jaar bestaan uit de heren P. Vermue, Th. Vreeke. A. Casetta, van Aart en de Jager. geeft een overzicht van de plaats van handeling en de rolverdeling: plaats van het drama; stadskantoor Goes; hoofdrolspeler: wethouder Dijkgraaf; mannen achter het scherm: Harm Kapenga en Piet de Bondt; pop waaraan door de mannen achter de schermen naar believen wordt getrokken: Rinus Tallie; toe kijkende figuranten; drie andere wethouders en een burgemeester. Als het doek opgaat „is een aan tal ambtenaren tevergeefs bezig de wethouder-hoofdrolspeler (van per soneelszaken) ervan te doordringen, dat nu de gemeente Goes in een hogere inwon,ersgroep is terechtge komen, de vroegere 2e ambten-aren bij gelijkblijvende salarissen nu plotseling 3e ambtenaren zijn ge worden. Luidkeels wordt geprotes teerd, wanneer de wethouder wil doen voorkomen, dat de hogere ambtenaren in feite allemaal een verhoging hebben gekregen, ma-ar dat eigenwijze volkje wil het maar niet inzien". Tweede bedrijf: „N-a een druikke conferentie tussen d-e leden van het college, waarbij de mannen achter de schermen onophoudelijk aan de touwtjes trekken en daarbij hum pop naar believen laten dansen en daar door hun ideeën netjes op tafel we ten te krijgen, wordt besloten een aantal ambtenaren overal tussen te laten voegen. Nodig of niet maakt niets uit. En tevens worden er een paar prachtige staaltje van modem personeelsbeleid bedacht". Vervolgens wordt in het tussenbe drijf een aantal voorbeelden ge noemd, zoals het geval De Groot: (commies culturele zaken sedert 1 november 1970) „Bij benoeming wordt het voorgespiegeld dat hij in Goes de zaken alleen van de grond mag optrekken. Nieuwe functie, denkt De Groot, als ik het goed doe dam zit er alle kans op promotie im voor de toekomst. Arme De Groot. Hij is nog geen dag in dien-st of hij moet al horen dat er een hoofdcom mies A chef van de afdeling cultuur en jeugdzaken, zal worden opgeroe pen. Weg rooskleurige toekomst". En zo gaat het stenci-l door met nog een aantal gevallen- van gepas seerde ambtenaren. Ten stadhuize was gistermiddag niemand bereikbaar voor commen taar. De burgemeester had het be treffende stuk van „de onbekende ambtenaar" niet ontvangen. Voor de behandeling van deze kwestie ver wijzen wij verder naar de raadsver- slaggeving. (Van een onzer verslaggevers) GOES Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Goes be sloten dat Goes een van de Zeeuwse gemeenten zal zijn (enkele gemeen ten hebben zich al vierkant tegen verklaard) die liet vliegveld Midden- Zeeland financieel in zijn exploitatie tekort zal steunen. Alleen de fractie van de Partij van de Arbeid was bijzonder ongelukkig met de gang van zaken. De heer J. van den Hoven stelde namens die fractie met moeite voor te willen stemmen, hoewel het overrompelende karakter van de handelwijze van de vliegvelddirectie hem ongunstig stem de. Hij vroeg zich af of een vliegveld voor een dunbevolkt gebied als Zee land wel nut had. De heer Jung (WD) wees op het belang voor de industrie en de noodzaak voor de pro vincie om een vliegveld in het voor zieningenpakket op te nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Bij de familie Proosten in de Bredase Pete- gemstraat loopt al bijna twee jaar een vos rond. Omdat het roodbruine dier zijn moeder nooit gezien heeft, is het mak gebleven. Dat geeft echter niet de zekerheid dat het nooit eens een keertje op jacht zal gaan om een kippetje of een ander dier te verorberen. Inmiddels heeft de jonge moervos (wijfje) Myrsa ook al een paar muizen van de familie opgegeten. Men is er ook niet van over tuigd, dat zij een onlangs ver worven aanwinst, een jong kat je, met rust zal laten. Maar met de collie Diane is ze dikke vriendjes. Ineke (14) en Johnny (11) Proosten zouden de vos voor geen geld meer willen missen, ond-a-niks het feit, dat men dit inderdaad wel aangebo den krijgt. In de huiskamer is Myrsa een' vriendelijk huisdier, dat alleen soms door zijn kracht proble men oplevert. Het beest werd uit een burcht (nest) op de Veluwe uitgegraven door een jachtopziener, toen het dier vier dagen oud was. De heer Proos ten heeft Myrsa toen gekregen en haar mee naar Breda geno men, waar zij met de fles is grootgebracht. Nu eet ze precies hetzelfde als de hond, alleen veel minder. Ze heeft in de tuin een ren tot haar beschikking. Als ze eten overhoudt, dan ver stopt ze dat in haar slaapplaats, een kist met stro. Ze is dol op koekjes en kan genieten van een been of bot. Dat Myrsa uiteindelijk toch een roofdier is, merk je aan haar typische muskusgeur, aan de vreemde nerveuze manier van heen en weer lopen en de waakzame blik, die toch wel anders is dan die van een hond. Maar de familie Proosten be schouwt Myrsa in ieder geval als haar troeteldier. Ineke en Johnny Proosten met hun vosje Myrsa en de collie Diane. iVan onze correspondent) VLISSINGEN. De bestuurder van een personenauto, de heer H. E. uit Vlissingen, verleende op de krui sing SluewegVan Bossestraat geen voorrang aan de bromfietser P. van D. uit Vlissingen. Hierdoor ontstond een aanrijding waarbij de bromfiets bestuurder vrij ernstige verwondin gen opliep Hij moest per ambulance overgebracht worden naar het Be- thesdaziekenhuis te Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN Mr. J. H. Saelnian, kantonrechter te Zeven bergen, heeft gisteren zijn vonnis tegen de „wonderdoenster" uit Standdaarbuiten uitvoerig gemotiveerd. Opmerkelijk is daarbij de ruime aandacht die hij in zijn overwegingen geeft aan de onbevoegde genezing. „Sedert het in werking treden van de wet op de geneeskunst in 1865 het bestaan van een wettelijk monopolie ten gunste van de artsen niet heeft voorkomen dat op grote schaal medische hulp bij onbevoegde genezers wordt gezocht", aldus de kantonrechter. Volgens de wet kan de noodzaak tot uitoefening van de geneeskunst slechts aanwezig zijn, wanneer plot selinge geneeskundige hulp drin gend nodig is en die van een be voegde niet dadelijk te krijgen is. Ten aanzien van mevrouw E. J. Prinse-Comte acht hij h et bewezen dat zij buiten noodzaak heeft gehan deld, en daarmee artikel 436, lid 1 heeft overtreden. „Onderzoekingen door Van der Vall (1965), Winkler Prins (1966) en Cassee (1967) gaven tot uitkomst dat in 23 procent respectievelijk 21 en 12 procent van de daarbij betrok ken gezinnen wel eens gebruik was gemaakt van diensten van een onbe voegde genezer". In 1960 werd het aantal behandelingen va>n onbevoeg de genezers jaarlijks in Nederland geschat op één a drie miljoen en in 1969 op twee en een half miljoen. Maar, zo stelt mr. Saetaan: „Het is niet de taak van de rechter stelling te nemen inzake wetenschappelijke vragen die een zeer ingewikkelde materie buiten zijn vakgebied be treffen". Zonder aan dat uitgangs punt afbreuk te doen kan echter worden gesteld, dat naar algemeen aanvaarde inzichten de persoonlijke vrijheid als een groot goed wordt gezien. Met die vrijheid kan samen hangen de wens tot keuze van de vorm waarin men bij ziekte hulp zal ontvangen", aldus één der overwe gingen van de kantonrechter. „De uitoefening van de toegelaten geneeskunst heeft zich bij uitstek ontwikkeld in de sfeer van natuur wetenschappen. zonder in beteke nende mate daarin elementen uit de volksgeneeskunst op te nemen. In brede kring begint men voor posi tieve elementen daaruit nu meel open te staan", aldus de kantonrech ter. In dat licht moet de ernst van de overtreding in zeer belangrijke mate worden afgemeten aan de feiten en gedragingen die de overtreding vor men en begeleiden". De rechter kan zich. geen oordeel vormen over de geneeskundige waarde vain verdaeh- tes arbeid. „Uit de stukken en de behandeling tijdens de zitinigen moet worden afgeleid, dat de vol gende punten kenmerkend 'voor de werkwijze van verdachte zijn: Dat zij met folders werkte; dat ze daar in en in persoonlijke gesprekken beloofde zieken weer beter te ma ken; dat ze geen medische opleiding heeft; dat ze de behandelwijze van de behandelende arts doorkruiste als het haar uitkwam; dat ze willekeu rige bedragen in rekening bracht, welke soms beduidend hoger lagen dam voor een vergelijkbare verrich ting van een bevoegde genezer ver schuldigd zouden zijn". De' kantonrechter komt tot de slot som dat „de wijze waarop verdachte de geneeskunst uitoefent, bij voort during en aanzienlijk blijft beneden de normen die aan de medische zorg in de gemeenschap ten grondslag lig gen". „Een dergelijke handelwijze wordt niet alleen verworpen door hen die verklaarde tegenstanders zijn van beroepen als verdachte in praktijk bracht, maar ontmoet ook grote weerstand bij hen die deze vorm van geneeskunst positief waarderen", aldus de kantonrechter. „Dat verdachte anders dan met oprechte bedoelingen heeft gehan deld behalve t.a.v. de betaling die zij vroeg is niet gebleken. Een en ander wijst in de richting van een straf die enerzijds als duidelijke af keuring geldt, anderzijds als waar schuwing aan de verdachte". (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De Sinterklaas-stoom boot heeft ook voor Goes gevolgen gehad: dag in dag uit stoomt gestaag de „bekende" kleurige foldertjesre gen en de Goese winkeliers beijve- gen en de Goese winkeliers bijve ren zich ook de eigen zaak aantrek kelijk te maken. Zelfs de verstokt- ste Sinterklaasfeesthater heeft vast wel eens stiekum zo'n plezierige fol der ingekeken, een oogje gewaagd aan de aantrekkelijke etalages en met een half oor geluisterd naar de speciale Sinterklaasaanbiedingen. Wat dat laatste betreft: die zijn dit jaar niet zo uitbundig dan ande re jaren, omdat de Kerkstraatwinke liers nog tol betalen voor de dure, maar attractieve promenade en de Lange Vorststraatmiddenstand toch ook nog altijd zit met de braderie in het geheugen, die al een flinke hap uit het budget kostte. De Ganze- poortstraatwüïkeliers richten hun aandacht dit jaar speciaal op de jeugd. Vanaf 21 november, de dag waarop Sinterklaas Goes bezoekt, krijgt iedereen die in de Ganze- poortstraat iets ter waarde van f. 2,50 koopt, een papieren gansje ca deau. Twintig van die gansjes geven recht op een toegangsbewijs voor een filmvoorstelling. Die wordt op 23 december in het Grand Theater gehouden en de film zal over Pietje Bell gaan. Kinderen tot twaalf jaar kunnen de avonturen van de roman held gaan bekijken. De lange Vorst- straatwinkeliers haken in op de Sin terklaasactiviteiten van de GMC (Goese Middenstandcentrale) die naast de intocht van Sinterklaas ook een cadeaubonnenactie organiseerde. Zwarte Pieten zullen in de Lange Vorststraat een paar honderd kilo verpakte snoepjes uitdelen en de overige verassingen, („we hebben er nog een paar in petto", zegt de heer J.M. Berks) worden nog even ge heim gehouden. Ook de Promenade winkeliers doen dit jaar rustig aan. Zij zijn echter van plan in de Sin- terfclaasweek enkele Zwarte Pieten uit te nodigen kinderen uit grabbel tonnen te laten grabbelen. Wat het assortiment betreft: de Goese mid denstand is over het algemeen van mening dat er weinig opvallend nieuwe artikelen aan het assorti ment zijn toegevoegd. De meeste winkeliers zorgen dat zij hun voor raad wat royaler hebben aangevuld. Een speelgoedhandelaar: „Er komt natuurlijk verschrikkelijk veel bin nen zo rond de Sinterklaastijd, maar echt opvallende nieuwtjes zijn er niet. We zijn in juni al met de bevoorrading begonnen". Wat de huishoudelijke artikelen betreft: „Daar. zie je elk ogenblik weer an dere dingen in. Dat wordt steeds mooier en leuker". Een drogist: „Wij beginnen in oktober met de bevoor rading, maar pas zo'n veertien dagen van te voren begint de echte Sinter klaasverkoop. Kaarsenverkoop, dat beleeft een grote opgang. Je hebt ze in alle maten en prijzen. Voor de overige artikelen zijn er natuurlijk de cadeauverpakkingen. Bijna alle merken doen daaraan mee. Om een voorbeeld te noemen: zeep en eau de colognes, daar zijn weer heel aparte dozen van in de handel. In plaats van de parfums komen er steeds meer eau de toilettes en ver der zijn er dan natuurlijk de lotions en voor de heren de speciale series in shampoo, after-shave, zeep haarlo- tions, deodorants enz. Een lederwa- renzaak: „Wij beginnen in septem ber met de bevoorrading. Lederwaren zijn wel populair dat merkje. Dit jaar is amber- bruin de hoofdkleur. Wat de para plu's betreft: daar zijn elk jaar nieuwe dessins in. De knirps, de opvouwbare paraplu, wordt steeds kleiner". Hij is, evenals een groot aantal andere Goese middenstanders van mening dat het erg goed merk baar is dat Goes een centrumfunctie heeft voor de Bevelanden. Bij de grote groep winkeliers zijn dit jaar ook de bewoners van het winkelcen trum De Bussel gekomen. De en thousiaste winkeliersvereniging daar is al erg lang bezig zich op Sinter klaas voor te bereiden. Het intiemi winkelcentrum in Goes-Zuid leem zich voor iets speciaals en daai heeft de winkeliersvereniging voor gezorgd. Wanneer Sinterklaas op 21 november Goes bezoekt, zal hij ook. met muziekvereniging Jong Excelsi or „De Bussel" bezoeken. Er staat hem daar een feestelijke ontvangst te wachten. Daarnaast zal er voor de kinderen op 5 december in de grote bovenzaal van het centrum, een sin terklaasmiddag worden gehouden Alle kinderen die bij een van de drie te ontvangen groepen horen krijgen een cadeau ter waarde van ten minste f. 6,- mee naar huis. Hun moeders kunnen de kaarten kopen bij de winkeliers van De Bussel. Wat het bezoek van Sinterklaas be treft: hij zal per boot aan de Van der Goeskade aankomen om half drie. Te paard rijdt hij daarna naai de markt begeleid door zijn pieten en muziekvereniging Euphonia. Rond half vier zal het gezelschap op de Grote Markt door B. en W. worden ontvangen.

de Stem | 1970 | | pagina 7