GEEN SERVICE IN LUXOR Filmliga Ter neuzen in Zuidlandtlieater ch^O/id 15ctcadeau Axel wil af van noodslachtplaats IScLverdiend VARKENS DIE OM HET LIJF NIET ZO HEBBEN VEEL heid NG 1 Terneuzen wil gebruik plast vuilniszak verplicht stellen ELOPAK TERNEUZEN BREIDT UIT iV'. ic Wat en waar Rudi Clemminck commissaris verkenners distr. Kanaalzone Kloetinge Goede première Globe Veerpont te Sluiskil bewijst nog steeds goede diensten B. en w. Axel gaan schooltijden niet wijzigen Woningbouw aan de orde in Terneuzense raad VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater Archivaris Axel krijgt eervol ontslag J. van Nierop gekozen tot voorzitter A.R, in Axel DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 37.000 km. 32.000 km. 22.000 km. 28.000 km. 68.000 km. '69 - '70 Variant '68 - '69 - '70 26.000 km. TAUNUS - alL 45.000 km. l - 3535 looi (roeit nen. kleur. zuiver scheerwol (ADVERTENTIE) At LAPPEN - WW MM» Wat zit er in de meeste lappenmanden? Oude gerafelde todden, zoals versleten ondergoed of afgedankte pyjama's. Barstensvol, u kent dat. Maar als u één schoon stukje nodig heeft, zijn andere huisgenoten u net voor geweest. U kent dat. Daarom is Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van lohnson&lohnson een uitkomst. Dit Duizend Dingen Doekje van zacht absorberend textielvlies is ideaal voor alle mogelijke schoonmaak- karweitjes. Makkelijk te wassen. En weer droog in een mum. Om keer op keer te gebruiken. Er zitten er 6 ift zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wjj. t Duizend Dingen Doekje fi (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Per 1 januari 1971 is het gebruik van plastic huis vuilzakken in Terneuzen verplicht. Tenminste als de raad, die op 26 november bijeenkomt, een daartoe strekkend ontwerp goedkeurt. Te vens wordt in dit ontwerp voorge steld de huisvuilrechten in groot- Terneuzen uniform te maken. Die gaan dan f. 26 per jaar bedragen. Voor Biervliet, Hoek en Zaamslag betekent dit gemiddeld een verho ging van f. 4,50, f. 6 en f. 11. In de toelichting op dit ontwerp zeggen b. en w. dat de proeven om de afvoer van huisvuil door middel van emmers te vervangen door plas tic huisvuilzakken, hebben aange toond dat dit systeem voor de ge meente belangrijke voordelen ople vert. Tevens werd in de loop van de proefperiode van 1968 in ver schillende delen van de gemeente geconstateerd dat steeds meer vraag oaar de zakken ontstond. Tevens stellen b. en w. voor over to gaan tot het eenmaal per week ophalen van huisvuil. Dit geschiedt tot op heden twee .maal per week. De verandering verhoogt de produk- liviteit van de reinigingsdienst der mate dat, ondanks de uitbreiding van de gemeente, geen nieuwe op- taaleenheid behoeft te worden ge vormd. Opgemerkt wordt in de toelichting fet in de voormalige gemeente Zaamslag, alsook op Spui en op de -g vroeger het vuil eenmaal i week werd opgehaald. Over de 'cquentie van de ophaaldienst is :g gepleegd met de plaatselijke 'ouwenadviescommissie. Deze com- i zegt dat zij zich achter het 'oorstel kunnen plaatsen. De huisvuilzakken dienen door de tooruikers zelf te worden aange- raaft en moeten door de gemeente ;iln goedgekeurd. De kosten van 'mischaf worden geschat op onge- 'eor f. 10 per jaar. fe het ontwerp wordt tevens een "Jziging voorgesteld met betrek- tot het bedrijfsvuil. Dit houdt iat belastingplichtigen in Zaam S f 4 per kubieke meter aangebo- vuil meer gaan betalen. Voor 'totviiet en Hoek bestond nog geen kief voor bedrijfsvuil. Het tarief in ,®neuzen is ongeveer f. 9 per ku- 'tose meter. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De stichting filmliga Terneuzen begint, ondanks aanvankelijke moeilijkheden, toch aan het derde seizoen. Op 14 janu ari van het volgend jaar wordt in het Zuidlandtheater de Whiskey Galoure gedraaid. Daarmee is een eind gekomen aan de onzekerheid rond het voortbestaan van deze instelling, die in de afgelopen twee jaar haar bestaansrecht ruimschoots heeft bewezen. Al enige tijd be stond er tussen het bestuur van de filmliga en de exploitant van het Luxor-theater verschil van Mening over de service-verlening aan de bezoekers van de filmliga. Ondanks bepaalde toezeggingen van de firma Standaart de accom modatie van het Luxor-theater te verbeteren, kwam daar niets van terecht. Een voor de filmliga lastige zaak, omdat ook de projectie in Luxor en het doek te wensen over lieten. Daar kwam bij dat het tij dens een voorstelling altijd de vraag was of er een pauze kon worden gehouden. Aan het einde van het siezoen '69- '70 wilde de filmliga overstappen naar het Zuidlandtheater waar een betere accommodatie is en boven dien ligt het gebouw centraler ten opzichte van de nieuwe Terneuzense wijken. De moeilijkheden begonnen toen pas goed. Een advertentie van de Oostburgse filmliga over een te vertonen film deed de bioscoopbond besluiten d-e Zeeuwsch-Vlaamse filmliga's uit te sluiten van levering van films door de bij de bond aan gesloten filmverhuurkantoren. Direct gevolg voor de filmliga Terneuzen was de boycot rond het vertonen van films aan schoolkinderen tijdens de afgelopen grote vakantie. Binnen de pas tot stand gekomen filmliga- federatie Zeeland, waarvan de heer W. van Walraven uit Terneuzen voorzitter is, is naarstig gezocht naar „vrije filmverhuurbedrijven". Een lastig karwei, aldus de heer Van Walraven, maar voorlopig be hoeven wij ons geen zorgen te ma ken over het aanbod van films. Het Zuidlandtheater zal voor een volledige uitrusting zorgen, wat be treft projectie-apparatuur en doek. Er is een 16 mm projector gekocht met een speciale lens, die zal garan deren, dat het doek van negen me ter lengte en een breedte van 3,50 belicht zal worden. Overigens zul len, aldus de heer Van Walraven, opnieuw pogingen in het werk wor den gesteld om tot een overeen komst te komen met de bioscoop bond. Het merkwaardige is dat de Oostburgse filmliga weer normaal films van de vaste verhuurders krijgt. Die afdeling vertoont nu films in het Ledel-theater en via de exploitant worden de films gehuurd. Dit terwijl wij er naast zitten, om dat het nu eenmaal niet is toe-ge staan als filmliga te adverteren". De heer Van Walraven is overi gens verheugd over de verplaatsing van Luxor naar Zuidlandtheater. Hij hoopt dan ook dat de 270 abonne mentshouders van- het afgelopen sei zoen opnieuw zullen inschrijven (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tot nieuwe com missaris van de r.k. verkenners, dis trict Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaande ren is benoemd de heer Rudi Clem minck uit Terneuzen. Hij volgt de heer Guus de Buck uit Westdorpe op, die deze functie sedert 1967 heeft bekleed. De heer De Buck is met dit werk gedurende die tijd met veel liefde en plezier bezig geweest. Hij is gestopt om studieredenen. De nieuwe commissaris, de heer Clemminck, heeft nu al veel plan nen voor de nabije toekomst. Zo wil hij bijvoorbeeld een verbetering van de samenwerking tussen de katho lieke verkenners en de Nederlandse padvinderij. Een eerste stap in die richting is al gedaan. Men zal van 27 tot en met 31 december in Het Jagertje te Hulst een gezamenlijk kerstweekend organiseren. Ook wor den plannen voorbereid voor de Zeeuwse patrouillewedstrijden in 1971, terwijl op zaterdag voor kerst mis een verbrqederingsavond op het programma staat, met gidsen, wel pen en verkennersleiders en leid sters. In café Dallinga te Sluiskil heeft de heer De Buck afscheid genomen van alle leiders en leidsters van het district. Hem werd een boekenbom aangeboden door de heer G. Meche- linok uit Westdorpe, die waardering had voor het vele werk van de heer De Buck. Nog een boekenbon werd hem aangeboden door de heer Clem minck, namens het gewest. Nu 2 voor ƒ1.13. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. De heer W. van Walraven, voorzit ter van de Filmliga, federatie Zee land. voor vijf voorstellingen. Mocht er voldoende geld in kas zijn dan wordt geprobeerd tussenvertoningen in te lassen met een meer experi menteel karakter, zoals korte Neder landse films en misschien wat „un derground". Maar eerst moet et in het Zuidlandtheater weer een vaste aanhang worden gekweekt. Op 11 februari wordt „Taste of honey" ge draaid. „Wazi dans Ie métro" is op 11 maart aan de beurt, terwijl op 1 april een film zal worden gedraaid die in overeenstemming met die be wuste datum kan worden gebracht. Als slot van de korte serie volgt op 13 april „Ketenen van de haat". De bezoekers zullen evenals bij „Uit in Zeêuwsch-Vlaanderen" bij de in gang van het Zuidlandtheater een toelichting over de hoofdfilm vin den. Indien de leiding hiermee in stemt, kan er, na afloop van de voorstelling, worden gediscussieerd. De heer Van Walraven vertelde tenslotte dat de filmliga Terneuzen gokt op ongeveer 300 abonnements houders. Saillant detail in het ge heel: De horeca-exploitant van het Zuidlandtheater is dezelfde als die van het Luxor. v (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel is voornemens de voormalige centrale nood- slachtplaats aan de Noordpolderstraat af te stoten. De slachtplaats doet geen dienst meer, omdat door de samenvoeging van de vleeskeuringsdiensten in Zeeuwsch-Vlaanderen, de vleeskeuringskring Axel is opgeheven. De nieuwe dienst heeft voor de Axelse noodslachtplaats geen belangstelling. Voor het gebouwencomplex zou van de zijde van particuliere bedrijven wel belang stelling bestaan. (ADVERTENTIE) Op de raadsvergadering van dins dag zullen de gemeenteraadsleden van Axel moeten beslissen over het voorstel van b. en w. tot het verle nen van machtiging voor het treffen van de nodige voorbereidingen voor verkoop. In de pre-adviezen zeggen b. en w„ dat de gemeente Axel geen belangheeft bij verdere exploitatie van de noodslachtplaats. Vandaar dit besluit. De gemeenteraadsagenda omvat verder onder meer nog een voorstel tot het beslissen op het verzoek van het bestuur van de r.-k. Canisius basisschool in Zuiddorpe tot het ver lenen van medewerking voor het aanbrengen van een aantal noodza kelijke verbeteringen. De school is hard toe aan een grondige opknap beurt. De c.v.-installatie trekt slecht, de ramen tochten en lekken, toe zicht op toiletten is slechts vanuit een lokaal mogelijk, de borden moe ten door deugdelijk materiaal wor den vervangen en de dubbele en treedeuren sluiten niet al te best. Het college van b. en w. adviseert slechts ten dele gunstig. Medewerking voor de verbetering van het toezicht op de toiletten wil men wel verlenen, omdat men van Nu 2 voor ƒ1.05. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. mening is dat het een verbetering betreft waardoor de normale eisen, te stellen aan het onderwijs, niet worden overschreden. Tot inwilli ging van de andere verzoeken voelt het college weinig. De gebreken die nen als normaal onderhoud te wor den beschouwd, aldus de pre-advie zen en moeten daarom ten laste van de exploitatie komen. De gemeenteraadsleden zullen zich dinsdag tevens moeten buigen over een voorgesteld voorbereidings- besluit voor het opspuitgebied van Axel. Door het vaststellen van een dergelijk besluit wil men voorko men dat het betreffende gebied door ongewenste bebouwing minder ge schikt gemaakt zal worden voor het doel waarvoor het uiteindelijk is bestemd: stadsuitbreiding. Een an der verzoek, waarover vermoedelijk afwijzend beschikt zal worden, is dat van de Vereniging Milieuhygië- ne Zeeland voor het verlenen van een subsidie. Het geld is noodzake lijk voor de aanschaf van kantoorbe hoeften en daar is het college het niet helemaal mee eens. Men is van mening, dat administratieve kosten uit lidmaatschapsgelden betaald moeten worden. Het minder gunstige advies bete kent evenwel niet, dat Axel afwij zend staat tegenover elke vorm van financiële samenwerking met deze vereniging. Met het oog op een eventueel gemeentelijk lidmaatschap acht het college het gewenst de ontwikkelingen in het kader van het milieubeheer voorshands af te wach ten. Inbraak Maandag werd door het schoolpersoneel van de kleuterschool De Schalken een inbraak ontdekt in een der leslokalen. Er is een bedrag van 50,en een bandrecorder ver mist. De politie heeft nog geen spoor van de dader(s). (Van onze kunstredactie) BREDA Wanneer je zegt, dat „Varkens" van John Arden „best een aardig toneelstuk is", zeg je niet tè veel en niet tè weinig. Dat de varkens, die Zuidelijk Toneel Globe tijdens de première op het Bredase schouwburgtoneel zette, nu de zeven vette jaren voor Globe inknorden kan echter niet gezegd worden. Toch zorgde deze moderne Breughe- liaanse strip, door Ton Lutz als luid spreker-troubadour aaneengezongen voor hartelijk gelach, open doekjes en wat gênant gegrinnik. Dat was niet in het minst te danken aan goed spelende „varkens" en „var kentjes" van Globe, die er onder leiding van Derek Goldby uit New York vakkundig een feestelijke stal van maakten. Dat John Arden zijn „boodschap" (onder het laagje ver nis „beschaving" zijn we allen var kens bij relatiestoornissen tussen maatschappelijke klassen) erg in dringend in de publieke voederbak deponeert kan niet gezegd worden. De „doorstroming" in de woonsec- tor van ons bestaan is een donders actueel probleem. In Live like Pigs (goed vertaald door Pé Hawinkels, hoewel niet altijd even consequent in het taalgebruik) spitst Arden dit toe op een woonwagenfamilie, die overgeplaatst wordt in een nette burgerlijke straat (huisje, tuintje, boompje, beestje). Een zogenaamde hypocriet beschaafde familie wordt de tegenspeler van deze romantische zwerversfamilie. Dat de conflicten dan niet uitblijven kun je met je klompen aanvoelen Ook dat is actu eel. Voor de pauze wordt het con flict echter nogal intern binnen de zwerversfamilie gehouden. waar woonwagenbewoners en manischen (zigeuners) met elkaar op de vuist gaan. Binnen het „normale" woon- wagenbestaan zijn het twee groepen, die elkaar volkomen negeren. Zowel het gegeven als de eerste aanzet van het spelen zelf kwamen daarom nogal gechargeerd over. Na de pauze wordt de burenruzie pas „echt"; het stuk wordt dan ook (nog) amusanter en dramatischer (in het kwadraat) „Waarom kunnen jullie geen normaal leven leiden?", is een vraag. Wat is normaal? En heeft niet iedereen het recht zo te leven als hijzij als normaal be schouwt? Kunnen we leven en laten leven'' Sociaal toneel Maar ik denk niet dat op deze wijze velen sociaal wroeging of vraagtekens in hun hersens krijgen. Daarvoor zaag den deze varkens van te dik hout planken. Maar waarom zou je ook eens niet amusant tegen sociale tra gedies aankijken? In een noga] clean décor (dat in de loop van het stuk echter zo haveloos gemaakt wordt, dat je denkt: arme toneelmeesters-kerels die ooit genoemd worden) trof naar mijn gevoel Pleuni Touw het meest zuiver als Rosie de sfeer. Mart Gevers was om in stijl te blijven een geslepen lekker zwart wijf En toen iemand in de zaal zei dat het „een lekker stuk" was bedoelde hij niet de varkens, maai Erlda Barends als Tulpje. Het was dus allemaal wel. wat je noemt karakteristiek. Dat gold ook voor het burgerlijke echtpaar Jackson, waarvan Heieen van Meurs en Henk Rigters een heerlijke persiflage ga ven. Zeeman Sawney (Wim van den Brink) kwam gelijdelijk van een te geforceerde opstelling tot een genu anceerdere weergave, voor zover je daarover kunt spreken bij een zee bonk, die niet van gisteren is. Ver der spelen mee Chris Baay, Wendela Vos (grappig dochtertje), Henk Uterwijk, Marjon Brandsma, Hugo Metsers, Louis Bongers en Anselm van Melis. Geen stuk om kapot van te zijn, maar wel om heen te gaan kijken HENK EGBERS (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Elopak Neder land n.v., een van oorsprong Noorse verpakkingsindustrie, heeft sinds het bedrijf van melkcartons begon, aanzienlijk uitgebreid. Begin juni van dit jaar werd _een tweede productieeenheid in gebruik genomen, waardoor de productie bij na kon worden verdubbeld. Per jaar vervaardigt Elopak 676 miljoen melkcartons. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de uit breiding van de opslagruimten voor rollen papier. De nieuwe hal beslaat een oppervlakte van 3100 m2, en zal half december voor gebruik gereed zijn. Aan de noordzijde van lie»t com plex zal een opslagruimte worden gemaakt voor het eindproduct. Een volgende stap is de vergroting van het parkeerterrein met 1200 m2. Elopak is een van de voornaamste leveranciers van melkcartons in het EEG- gebied. (Van een onzer verslaggevers). SLUISKIL Van het veerpontje te Sluiskil wordt nog steeds goed gebruik gemaakt. Blijkens de cijfers over oktober, verstrekt door de rijks- havendienst Terneuzen, maakten 24.768 voetgangers van het pontje gebruik. In dezelfde periode zette het pontje ook nog 24.768 rijwielen en 32 andere voertuigen over. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel zien geen aanleiding zich tot de onder wijsinstellingen te wenden met het verzoek de schooltijden aan te pas sen aan aankomst- en vertrektijden der ZVTM-Iijnbussen. Een verzoek daartoe was in de jongste raadsver gadering gedaan door de heer Jans- sens.' De dienstregeling van de ZVTM is afgesteld op de vertrektijden van de Provinciale Stoomboot Dienst. De vaartijden van de pont sluiten aan op het schema van de Nederlandse Spoorwegen. Bij het samenstellen van de dienstregeling heeft de ZVTM een groot aantal scholen be naderd om te komen tot een dienst regeling met optimale voordelen voor alle passagiers; ook scholieren. Alleen het Janseniuslyceum in Hulst bleek bereid de schooltijden aan te passen. Bij andere scholen was die bereidheid er niet,omdat te weinig leerlingen met de bus komen. Daar om ziet het college van Axel nu geen aanleiding alsnog pogingen in het werk te stellen tot wijziging van dienstregeling op schooltijden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Zaainslag worden, indien de gemeenteraad van Terneuzen daarmee op 26 november in zal stemmen, 56 bejaardenwonin gen gebouwd, 26 in de woningwet- sector en 26 in premiebouw. Daar naast zal de raad zich garant stellen voor de lening van 950.000 gulden voor de bouw van 26 bejaardenwo ningen in het plan Lovenpolder in Hoek door de stichting protestantse bejaardenzorg in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Tenslotte vragen burgemeester en wethouders de Terneuzense raad een garantstelling voor de bouw van 18 premiewoningen in Zaamslag door de regionale Zeeuwsch-Vlaam woningbouwvereniging. Films MIDDELBURG City, 20 uur: The love Bug, a.l. VLISSÏNGEN Alhambra, 20 uur: Woodstock, a.l. ANTWERPEN Rex: Zonnebloemen van Rusland, a.l. Odeon: .Mijn geliefde, mijn zoon, 18 j. Astrid: Geef mij maar twee lingen, a.l- Vendome; Het dubbelleven van zuster George, 18 j. Savoy Die nackte Bovary, 18 j. Rubens; De laatste avonturiers, 18 j. Ambassades: Rendez-vous hotel van St.-Pauli, 18 j. Capitole: The Boatniks, a.l. Quellin: Cromwell, a.l. Pathe: Duivel doet al, a.l. Metro: Gejaagd door geweld, 18 j. Astra: De knokkers, 18 j. GENT Normandie: De leeuw in de winter, 14 j. Century Serafino, 18 j. Majestic: Tristana, 18 j. Plaze: Campus, 18 j. ST.-NIKLAAS Renova: Bambi, ad- Select: Goodbye mr. Chips, 14 j. Century: Westside story, 14 j. Toneel - Muziek - Dans MIDDELBURG Schouwburg, 20 uur: Jeugd en Muziek Concertliga Hans Duif er en Ritmo Natural. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uuri Rott. Philharmonisch Orkest o.l.v, Jean Fournet. Solist George Pieter- son (klarinet). De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uurt Rott. Kunststichting met solisten concert. Tom Demmers (piano) en Inge Frölich (altmezzo). Begelei ding van Ton Hartzuiker (piano). Grote Schouwburg, Zuidplein, 20.15 uur: „De opgaande zon" van Herman Heijermans door het Nederlands Toneel. Rott. Schouwburg, 20.15 uur: Voorstelling van de Haagse Comedie. Hofplein Theater, 20.15 uur: „Knollentuin", cabaret van Rients Gratama. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De verkochte bruid. Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: Don Carlos. GENT Schouwburg, 20 uur: „7e Gebod: Steel wat minder", van Dario Fo. Diversen GOES Rusthuis Schilden Hof, 10.3016 u.: Welfaretentoonstelling Rode Kruis. Openbare Leeszaal, 20 uur: Lezing door Hella Haasse over „Thema's in de na-oorlogse Nederl. roman-literatuur". MIDDELBURG De Schakel, 20 uur: Lezing prof. dr. W. Plate uit Utrecht over „Normale beïnvloe ding van de ovulatie voor Natuurk. Gezelschap Middelburg. ÓOSTBURG Gemeentehuis, 19.30 uur: Raadsvergadering. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Kunsth Van Geyt, Steenstraat 20: Expositie schilderijen van een 30- tal Nederlandse en Belgische kun stenaars (t.m. 31 dec.). Dag. van 9—12 en 1318 uur. Zondags ge sloten ROTTERDAM Rott. Kunststichting, Zuidplein: Expositie Sjef Henderickx, gou aches, monotypes enz- (t.m. 23 no vember) Werkd. 1017, zond. 12 17 uur WESTDORPE Galerie Troutzaerte, Singel 45: Experimentele afd. van de „Porse- leyne Fleseh" met unica in aarde werk Theo Dobbelmann met beeld houwwerk in brons (t.m. 31 dec.). Di t.m zat. 918, zon. 14—18 uur, ma. gesloten. MORGEN, VRIJDAG 20 november Bergen op Zoom: 8.14 en 20.42. Hansweert: 7.34 en 20.04. Terneuzen: 7.03 en 19.33. Vlissingen: 6.38 en 19.03. Wemeldinge: 8.04 en 20.32. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Aan de heer W. E. M. Bauwens zal vermoedelijk met in gang van 1 januari aanstaande eer vol ontslag worden verleend als ar chivaris van de gemeente Axel. Het ontslag moet door de gemeenteraad nog goedgekeurd worden. De heer Bauwens is benoemd tot leraar aan het Zeldenrust-college in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De heer J. van Nierop is tijdens een vergadering in jeugdge- bouw de Ink gekozen tot voorzitter van de AR in Axel. De heer Van Nierop volgt de heer J. Franken op. Deze laatste heeft twintig jaar ach tereen de voorzittershamer van de plaatselijke afdeling gehanteerd.

de Stem | 1970 | | pagina 5